Jak spać w samolocie?

Lipca 10, 2020

Wybieranie nocnych lotów (i spanie w ich trakcie) to sposób radzenia sobie z jet – lagiem, o wiele bezpieczniejszy niż tabletki z melatoniną  Jak jednak zasnąć w samolocie, w pozycji półsiedzącej, gdy oprócz warkotu maszyny przeszkadzają nam także rozmowy współpasażerów, światło, suche powietrze i zmieniające się ciśnienie? Czy spanie w samolocie jest tak w ogóle dobrym pomysłem, czy lepiej je sobie odpuścić i obejrzeć film?

Spanie w samolocie
Przede wszystkim musisz pamiętać o jednej rzeczy: bez względu na to jak męczący był dzień przed wejściem na pokład i jak bardzo opóźnia się start, zasnąć możesz dopiero wtedy, gdy samolot znajdzie się w powietrzu. Poproś też kogoś ze współpasażerów, żeby obudził cię zanim samolot zacznie lądować. Dlaczego? W czasie startu i lądowania ciśnienie powietrza w kabinie zmienia się gwałtownie wraz ze zmianą wysokości, co powoduje również zmianę ciśnienia powietrza w uszach. Skutkiem może być ból uszu i uczucie ich tymczasowego zatkania. Tej przykrej dolegliwości można łatwo zapobiec przełykając w czasie startu i lądowania ślinę, ssąc cukierki, żując gumę lub wykonując delikatne dmuchnięciu nosem, przy jednoczesnym zamknięciu ust i ściskaniu nozdrzy palcami. Oczywiście jeśli będziesz spać, nie wykonasz żadnej z tych prostych technik samopomocy!

 

A jak ułatwić sobie zaśnięcie w samolocie?

  1. Unikaj alkoholu, mimo że darmowa lampka wina na pokładzie brzmi kusząco. Wbrew pozorom alkohol nie ułatwia zasypiania. Sprawi tylko, że sen będzie płytki i nie przyniesie odpoczynku. Picie alkoholu w trakcie lotu to naprawdę zły pomysł, także z tego powodu, że alkohol nasila jet -lag. W dodatku w warunkach zmiennego ciśnienia w samolocie nasila problemy z krążeniem i skutkuje opuchniętymi nogami.
  2. Zadbaj o swoją wygodę. Zabierz na pokład swoją ulubioną poduszkę. Jeśli to możliwe zabierz też lekki, najlepiej polarowy koc. Wprawdzie na dłuższych lotach linie lotnicze oferują koce, ale o ich czystości krążą różne historie… Mając własny koc ma pewno poczujesz się bardziej przytulnie. Zastanawiasz się, po co koc skoro lepiej śpi się w niższych temperaturach? Linie lotnicze często przesadzają z klimatyzacją i temperatura na pokładzie bywa niższa niż optymalne do spania 18 stopni. Z tego samego powodu przydadzą się też ciepłe skarpety.
  3. Wypróbuj maskę do spania. Odcięcie się od światła ułatwi zaśnięcie i sprawi, że twój sen będzie głębszy. Powinna być odpowiednio dopasowana i wyprofilowana, tak żeby nie uciskała oczu.
  4. Oczywiście równie ważne jest odizolowanie się od niechcianych dźwięków. W samolocie zamiast klasycznych stoperów, które przy zmianie ciśnień mogą nasilać problemy z uszami, lepiej sprawdzą się słuchawki lub specjalne opaski tłumiące dźwięk. Istnieją też wersje emitujące relaksacyjną muzykę ułatwiającą zasypianie.

Jak bezpiecznie spać w samolocie?


Nie przesypiaj całego lotu! W przypadku długich lotów maksymalnie po czterech godzinach trzeba się ruszyć, żeby zapobiec problemom z krążeniem i ryzyku zakrzepicy. Może to być spacer do toalety, ale też proste ćwiczenia możliwe do wykonania na siedząco. Między innymi z tego powodu branie leków nasennych w trakcie lotu nie jest zalecane.
Jeśli podróżujesz z zachodu na wschód (doba się „skraca”) w celu uniknięcia jet -lagu lepiej będzie przespać pierwszą połowę lotu. Jeśli lecisz na zachód (doba ulega „wydłużeniu” ) lepiej spać w drugiej połowie lotu).

 

Powyższe porady mogą pomóc spać w trakcie lotu. Nie oczekuj jednak, że w samolocie wyśpisz się tak dobrze jak we własnym łóżku! Badania przeprowadzone w 2013 roku przez naukowców z nowozelandzkiego Sleep/Wake Research Centre wykazały, że taka sztuka nie udaje się nawet członkom załóg lotniczych, pracującym w czasie najdłuższych lotów w systemie zmianowym i dysponującym znacznie bardziej komfortowymi miejscami do spania niż pasażerowie.


Mimo wszystko jednak w czasie długich lotów warto uciąć sobie drzemkę, aby po przybyciu do celu podróży czuć się lepiej.

 

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

ZAMKNIJ