+48 509 940 633
biuro@onsensleeping.com

Dostawa i zwroty
100 dni na test
Gwarancja
Raty 0%
biuro@onsensleeping.com
+48 509 940 633
0

Spłycona i zniesiona lordoza szyjna – zagrożenie XXI wieku?

18 września 2020
splycona lordoza szyjna zniesiona lordoza szyjna
Zniesiona lordoza szyjna, spłycona lordoza szyjna, wypłaszczona lordoza szyjna a nawet nazwy takie jak „syndrom SMS-owej szyi”. Wszystkie dotyczą tego samego zagadnienia, czyli zmniejszenia naturalnej krzywizny w kręgosłupie szyjnym. O co tak właściwie w tym wszystkim chodzi i czy rzeczywiście spłycona lordoza szyjna jest niebezpieczna dla naszego zdrowia?

 

O prawidłowej budowie kręgosłupa szyjnego pisaliśmy szeroko w tym artykule. Wiemy więc, że szyja u zdrowego człowieka jest naturalnie wygięta ku przodowi a kręgi tworzą łuk, który nazywany jest lordozą szyjną.

W dużym uproszczeniu możemy mówić o prawidłowej lordozie szyjnej w momencie, gdy nasza broda znajduje się powyżej mostka. Gdy jednak nasza głowa wychyli się ku przodowi a rzut pionowy brody wysunie się poza naszą klatkę piersiową – dochodzi do wyprostu kręgosłupa szyjnego i spłycenia lordozy szyjnej.

prawidlowa i splycona lordoza szyjna
Wysunięcie głowy do przodu powoduje nie tylko złe ustawienie kręgów szyjnych, ale również nieprawidłowe napięcie mięśni w okolicy szyi. Bardzo wiele mięśni zostaje patologicznie rozciągniętych i zmuszonych do większego wysiłku.

Dlaczego lordoza szyjna się spłyca?


Chociaż badania na ten temat nadal budzą wiele kontrowersji, spośród najnowszych doniesień naukowych możemy odnaleźć liczne korelacje pomiędzy zmianami w odcinku szyjnym kręgosłupa a siedzącym trybem życia.

Choć badania te wykonywane są na podstawie danych o niewielkiej pewności, to coraz częściej mówi się o bezpośredniej szkodliwości, jaką pozycja siedząca ma na nasz organizm.
Praca – przy komputerze. Po pracy telewizor, telefon albo tablet w ręce... 
Tak dziś niestety wygląda nasze życie. Coraz więcej siedzimy, praktycznie każdą wolną chwilę spędzając przy monitorze. Coraz mniej się ruszamy, coraz mniej ćwiczymy. Wszystko to sprawia, że nasz odcinek szyjny ulega dewastacji. Badania wykazały, że głowa, która jest wysunięta ku przodowi stanowi prawie sześciokrotnie większy ciężar dla naszego kręgosłupa szyjnego! Wynika to z prostych praw fizyki i zasady działania dźwigni.
obciazenie kregoslupa szyjnego podczas korzystania z urzadzen mobilnych

Schemat pokazuje, w jaki sposób zwiększa się ciężar głowy przy nieprawidłowym korzystaniu z urządzeń mobilnych (na podstawie:
 https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25393825/ ).


 

Według raportu Nielsen Company, przeciętny człowiek w Stanach Zjednoczonych spędza około 10 godzin i 30 minut dziennie przed ekranem (link do źródła). Średnia ta obejmuje codzienne korzystanie ze smartfonów, komputerów, gier wideo, radia, tabletów i telewizorów. I choć nasz kręgosłup szyjny jest w stanie wytrzymać naprawdę bardzo wiele, to taka ilość godzin w nieprawidłowej pozycji prędzej czy później doprowadzi do chorób kręgosłupa.


 

Proces spłycania lordozy szyjnej wynikający z użytkowania monitorów doczekał się już wielu ciekawych określeń: tech-neck (z ang. szyja techniczna), syndrom szyi esemesowej czy szyja smartfonowa.


 

To niestety nie koniec. Coraz częściej problemy z kręgosłupem szyjnym dotyczą dzieci i młodzieży.

Według raportu opublikowanego przez Common Sense Media, przeciętny nastolatek spędza średnio 7 godzin i 22 minuty dziennie przy różnego rodzaju ekranach. Młodsze dzieci, w wieku od 8 do 12 lat – wcale nie pozostają daleko w tyle, ich wynik to średnio 4 godziny i 44 minuty dziennie!

Zapracowani rodzice dają przedszkolakowi do ręki telefon. W skrajnych przypadkach można spotkać nawet „żłobkowicza”, który wpatruje się w ekran smartfona.

Dziecko najprawdopodobniej nie zgłosi Tobie objawów dotyczących bólu szyi. Młody organizm jest bardzo wytrzymały i będzie robił wszystko, aby funkcjonować w zadanym mu „ekranowym” środowisku.

Niestety utrwalone złe ustawienie głowy względem tułowia wywrze swoje piętno w życiu dorosłym – zwiększy ryzyko wystąpienia dyskopatii i zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa szyjnego.

Jakie są objawy sms-owej szyi?


Wypłaszczenie naturalnej krzywizny, jaką jest lordoza szyjna może pozostawać przez wiele lat bezobjawowe. W pierwszym okresie symptomy smartfonowej szyi są bardzo często niezauważalne. Początkowo można odczuwać wzmożone napięcie mięśni w obrębie szyi i karku, krótki ostry ból w obrębie szyi lub po prostu dyskomfort podczas długiego przebywania w pozycji z wysuniętą głową.

Objawy te często są pomijane przez Pacjentów, gdyż mijają wraz ze zmianą pozycji. To jednak właśnie w tym czasie dochodzi do mikrouszkodzeń kręgów i krążka międzykręgowego (dysku). To właśnie w tym okresie mięśnie pracują ze zwiększoną siłą a patologiczne ustawienie głowy staje się nawykiem.

Często w okolicy kręgu C7 tworzy się zgrubienie tkankowe, nazywane potocznie „wdowim karkiem” albo „bawolim garbem” (więcej o tym schorzeniu znajdziesz w tym artykule . I choć złe ustawienie głowy to jedynie jedna ze składowych tworzenia się wdowiego garbu, to warto zwrócić na ten problem szczególną uwagę.

Pacjenci ze spłyconą lordozą szyjną zwracają się o pomoc lekarską czy fizjoterapeutyczną dużo później. Najczęściej w momencie, gdy w wyniku wyżej wymienionych mikrouszkodzeń doszło już do dyskopatii lub zmian zwyrodnieniowych w odcinku szyjnym kręgosłupa.

Wówczas ból bywa bardzo silny. Może dojść do ucisku korzeni nerwowych, drętwienia rąk i zaburzeń czucia w obrębie kończyn. W przypadku zaawansowanych zmian zwyrodnieniowych korekta ustawienia głowy i przywrócenie prawidłowej krzywizny kręgosłupa szyjnego może okazać się już niemożliwe.

Co robić przy spłyconej lub zniesionej lordozie szyjnej?


Po pierwsze zacznij w momencie, kiedy nie doszło jeszcze do trwałych uszkodzeń. Nie bagatelizuj subtelnych sygnałów, jakie wysyła Twoje ciało. Jeśli pracujesz przy komputerze – koniecznie zorganizuj sobie odpowiednio stanowisko pracy. Powinieneś siedzieć na wygodnym, ergonomicznym krześle a monitor powinien znajdować się na linii wzroku.

Naucz się autokorekty swojej postawy. Spłyconą lordozę szyjną najłatwiej korygować poprzez następujące ćwiczenie: stań plecami do ściany i postaraj się dotknąć ją tyłem głowy. Nie przyciągaj brody do mostka a jedynie cofnij głowę.

Prawidłowe ustawienie osiągniesz, gdy guz potyliczny (czyli najbardziej wystająca ku tyłowi część czaszki) będzie w odległości 2-3 cm od ściany. Postój chwilę w tej pozycji, zamknij oczy i przez chwilę staraj się „zapamiętać” to ustawienie. Następnie wróć do poprzednio wykonywanych czynności dnia codziennego.

Nawiasem mówiąc stanie przy ścianie to też doskonały test, aby ocenić, czy Twoja głowa ustawiona jest prawidłowo. Bez przygotowania i korygowania ustawienia stań pod ścianą i poproś kogoś o zmierzenie odległości pomiędzy Twoją głową a ścianą. Jeśli jest większa niż 3 centymetry – Twoja głowa jest w protrakcji a kręgosłup szyjny ulega przeciążaniu.
 
protrakcja glowy splycona lordoza szyjna test przy scianie


To jakże proste ćwiczenie stosuj gdy tylko znajdziesz chwilę czasu. W ciągu dnia dobrze jest ustawiać sobie budzik co pół godziny, aby systematycznie uczyć naszego ciała prawidłowej pozycji w przestrzeni. Z czasem dobre ustawienie głowy stanie się nawykiem.

Co z ekranami? Jeśli możesz to ich nie używaj. A jeśli już musisz z nich korzystać postaraj się ustawić je w taki sposób, aby były na wysokości linii wzroku. Jest to niezmiernie istotne w przypadku dzieci, gdyż one nie mają jeszcze świadomości, które ustawienie jest złe.

Powinniśmy znacząco zmniejszać ilość czasu, jaką nasze dzieci spędzają przed monitorem.
I choć łatwo to powiedzieć, trudniej zrobić. Czasem po prostu zajęcie dziecka bajką czy filmem ratuje sytuację. Co wówczas zrobić?

Bardzo często zadajecie Państwo pytania odnośnie oglądania przez dziecko bajek czy filmów w samochodzie. Radzimy, aby nie dawać dziecku do ręki telefonu czy tabletu, gdyż wówczas położy je ono sobie na kolanach a głowa będzie pochylona w dół. Najlepszym rozwiązaniem są ekrany umieszczone na wysokości zagłówków przednich foteli. Część aut posiada fabrycznie wbudowane w zagłówki ekrany, jest to również sprzęt, który można dokupić do każdego rodzaju pojazdu, zasilany z gniazdka wewnątrz samochodu. Uwaga! Ekrany umieszczone nad sufitem w części centralnej samochodu nie są dobrym rozwiązaniem. Dziecko wówczas siedzi skręcone a kręgosłup szyjny ulega rotacji.

Jak spać przy spłyconej lordozie szyjnej? Jaką poduszę wybrać przy szyi smartfonowej?

Podczas snu również warto jest zadbać o prawidłowe ustawienie kręgosłupa szyjnego. Większość ludzi śpi w pozycji na boku i na plecach, najczęściej w ciągu nocy kilkukrotnie zmieniając te pozycje. Osoby, które mają spłyconą lordozę szyjną bardzo często śpią na bardzo wysokich poduszkach. Dlaczego jest to złe?

Wysoka poduszka spełni swoją rolę podczas spania na boku, ponieważ wówczas dobrze podeprze głowę i kręgosłup szyjny. Niestety obracając się na takiej poduszce na plecy okaże się, że nasza głowa jest mocno „przygięta” do mostka i daleko oddalona od materaca.

Obserwując ułożenie poszczególnych kręgów okazuje się, że śpiąc na wysokiej poduszce na plecach dochodzi do wyprostu w odcinku szyjnym, czyli do spłycania lordozy szyjnej:
zbyt wysoka poduszka powoduje splycenie lordozy szyjnej
Prawidłowa poduszka powinna mieć zatem inną wysokość do spania na plecach i inną wysokość do spania na bokach. Te założenia przyświecały nam podczas projektowania poduszek marki Onsen. Wszystkie modele naszych poduszek ortopedycznych posiadają specjalne zagłębienie w centralnej części poduszki, w którym spoczywa głowa podczas leżenia na plecach. Części boczne są wyższe niż część centralna i służą do podparcia głowy i kręgosłupa szyjnego w pozycji na bokach.
poduszka na splycona lordoze szyjna zniesiona lordoza
Marka Onsen posiada 3 modele poduszek ortopedycznych, zaprojektowanych tak, aby dobrze podpierały kręgosłup szyjny w pozycjach na boku i na plecach. Nie powodują one doginania głowy do klatki piersiowej w pozycji leżenia na wznak. Te wyjątkowe poduszki dodatkowo wykonane są z pianki BluPur o strukturze otwartych komórek, co zapewnia najwyższy na rynku poziom wentylacji i odprowadzania ciepła i wilgoci.
poduszka na zniesiona lordoze szyjna
Jaki materac wybrać przy szyi SMS-owej?

Przy spłyconej lordozie szyjnej, w szczególności jeśli lubimy spać na plecach absolutnie zakazanymi są materace zbyt miękkie. Ciało zapadając się w materac wygnie się w kształt litery C, a głowa będzie przygięta do mostka. Pozycja taka tylko pogłębi wypłaszczenie lordozy szyjnej. Z kolei zbyt twardy materac spowoduje brak komfortu, w szczególności jeśli lubimy spać w pozycjach bocznych. Dlatego przy spłyconej lordozie szyjnej najlepiej wybrać materac o średniej twardości, który będzie wygodny a zarazem dobrze podeprze nasz kręgosłup. Takim materacem jest Osaka Air.
materac na bol plecow bol karku dobry na kregoslup

FAQ

Jak spać przy spłyconej lordozie szyjnej?

Przy spłyconej lordozie szyjnej zalecane jest spanie w dwóch pozycjach: na bokach i na plecach. W obu tych pozycjach kręgosłup szyjny powinien być ustawiony neutralnie, z zachowaniem naturalnych krzywizn. Do spania na wznak nie powinno się stosować wysokich poduszek, ponieważ powodują one doginanie głowy do mostka i dalsze pogłębianie spłycenia. Dobrze dobrana poduszka do spania powinna mieć inną wysokość do spania na boku i inną (niższą) do spania na plecach.

Zniesienie lordozy szyjnej a wzrok.

Istnieje utarty pogląd, że wada wzroku powodować może znoszenie lordozy szyjnej, poprzez przybliżanie głowy do monitora i wysuwanie głowy ku przodowi. Nie ma jednak wiarygodnych badań naukowych potwierdzających tę teorię. Jeśli zauważymy przybliżanie głowy do monitora, mrużenie oczu przy próbie czytania - warto jest zasięgnąć porady okulisty.

Jakie ćwiczenia na zniesioną lordozę szyjną?

Ćwiczenia na zniesioną lordozę szyjną polegają na wzmocnieniu mięśni posturalnych i poprawie jakości ustawienia głowy względem tułowia. Ćwiczenia takie powinny być wykonywane regularnie i przez dłuższy okres czasu, aby przyniosły efekt. Ważne jest, aby Pacjent nauczył się świadomej autokorekty postawy.

Czy da się wyleczyć zniesioną lordozę szyjną?

Podejmuje się próby odbudowania łuku lordotycznego w obrębie kręgosłupa szyjnego poprzez zastosowanie odpowiednich ćwiczeń oraz ortez (w Polsce ortezy te właściwie nie są używane). W stanach Zjednoczonych tym problemem zajmują się chiropraktycy, używają specjalnego rodzaju podkładek i wibracji.

Jaka poduszka na spłyconą lordozę szyjną?

Poduszka na spłyconą lordozę szyjną powinna mieć około 10 cm wysokości do spania na bokach i maksymalnie 2-3 cm do spania na wznak. Dopuszczalne jest również spanie na plecach w ogóle bez poduszki. W Polsce poduszki dedykowane osobom ze spłyconą lordozą szyjną produkowane są przez firmę Onsen.

Komentarze
lub inna etykieta zgodnie z układem
Wystąpiły błędy w formularzu:
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Telefon (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza
Więcej o zdrowiu kręgosłupa:
Uszkodzenie stożka rotatorów to częsta przyczyna bólu barku. Wyjaśniamy na czym polega uszkodzenie, jak poradzić sobie z bólem i jak spać, gdy boli ramię.
1 czerwca 2021
Jeśli należysz do grona osób, które są po zabiegu wszczepienia sztucznego biodra - zerknij, aby dowiedzieć się jakich ruchów unikać i jak spać.
26 maja 2021
Dziwny garb tworzący się z tyłu na karku, który boli i wygląda nieestetycznie? Potocznie nazywany wdowim garbem lub bawolim karkiem - to narośl tłuszczowa będąca wynikiem działania hormonów i leków.
27 stycznia 2021
Praktycznie każdy z nas słyszał o czymś takim jak zwyrodnienie kręgosłupa. Głównie kojarzymy je z osobami starszymi, choć dziś coraz częściej dotyka młodszych Pacjentów. Dlaczego?
7 stycznia 2021
Poznaj historię Klientów,
którzy nam uwierzyli
Materace
Poduszki Skin+
Poduszki
Poszewki Skin+
Skin+
Akcesoria
Zestawy
Ci którzy się wyspali, kupili te produkty
Zapraszamy do naszego sklepu

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

ZAMKNIJ