Spłycona lordoza szyjna – zagrożenie XXI wieku. Wyjaśniamy, jak "szyja smartfonowa" prowadzi do chorób kręgosłupa.

18 września 2020

Zniesiona lordoza szyjna, spłycona lordoza szyjna, wypłaszczona lordoza szyjna a nawet nazwy takie jak „syndrom SMS-owej szyi”. Wszystkie dotyczą tego samego zagadnienia, czyli zmniejszenia naturalnej krzywizny w kręgosłupie szyjnym. O co tak właściwie w tym wszystkim chodzi i czy rzeczywiście spłycona lordoza szyjna jest niebezpieczna dla naszego zdrowia?

Na początek, warto obejrzeć ten film: 

 

O prawidłowej budowie kręgosłupa szyjnego pisaliśmy szeroko w tym artykule. Wiemy więc, że szyja u zdrowego człowieka jest naturalnie wygięta ku przodowi a kręgi tworzą łuk, który nazywany jest lordozą szyjną.

 

W dużym uproszczeniu możemy mówić o prawidłowej lordozie szyjnej w momencie, gdy nasza broda znajduje się powyżej mostka. Gdy jednak nasza głowa wychyli się ku przodowi a rzut pionowy brody wysunie się poza naszą klatkę piersiową – dochodzi do wyprostu kręgosłupa szyjnego i spłycenia lordozy szyjnej.

prawidłowa lordoza szyjna dobre ustawienie głowyspłycona lordoza szyjna szyja smartfonowa wyplaszczona lordoza szyjna zniesiona lordoza szyjna

Na zdjęciu po lewej: Lordoza szyjna prawidłowa- broda nad mostkiem       Na zdjęciu po prawej: Spłycona lordoza szyjna- głowa wysunięta ku przodowi

 

Wysunięcie głowy do przodu powoduje nie tylko złe ustawienie kręgów szyjnych, ale również nieprawidłowe napięcie mięśni w okolicy szyi. Bardzo wiele mięśni zostaje patologicznie rozciągniętych i zmuszonych do większego wysiłku.

 

Dlaczego lordoza szyjna się spłyca? Niestety winny jest nasz tryb życia. Przez większość dnia siedzimy, często patrząc w ekran komputera. Wolny czas również spędzamy przed monitorami.


Praca – przy komputerze. Po pracy telewizor, telefon albo tablet w ręce. W nocy – wysoka poduszka. Wszystko to sprawia, że nasz odcinek szyjny ulega dewastacji. Badania wykazały, że głowa, która jest wysunięta ku przodowi stanowi prawie sześciokrotnie większy ciężar dla naszego kręgosłupa szyjnego! Wynika to z prostych praw fizyki i zasady działania dźwigni.
 

wysuniecie glowy do przodu przy używaniu telefonu niebezpieczne dla kręgosłupa szyjnego spłycona lordoza szyjna

Schemat pokazuje, w jaki sposób zwiększa się ciężar głowy przy nieprawidłowym korzystaniu z urządzeń mobilnych. (na podstawie Kenneth K. Hansraj, MD “Assessment of Stresses in the Cervical Spine Caused by Posture and Position of the Head” Link do źródła: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25393825/).
 

Według raportu Nielsen Company, przeciętny człowiek w Stanach Zjednoczonych spędza około 10 godzin i 30 minut dziennie przed ekranem (Link do źródła). Średnia ta obejmuje codzienne korzystanie ze smartfonów, komputerów, gier wideo, radia, tabletów i telewizorów. I choć nasz kręgosłup szyjny jest w stanie wytrzymać naprawdę bardzo wiele, to taka ilość godzin w nieprawidłowej pozycji prędzej czy później doprowadzi do chorób kręgosłupa.

 

Proces spłycania lordozy szyjnej wynikający z użytkowania monitorów doczekał się już wielu ciekawych określeń: tech-neck (z ang. szyja techniczna), syndrom szyi esemesowej czy szyja smartfonowa.

 

To niestety nie koniec. O zgrozo, coraz częściej fundujemy proces spłycania lordozy szyjnej naszym własnym dzieciom.

Według raportu opublikowanego przez Common Sense Media, przeciętny nastolatek spędza średnio 7 godzin i 22 minuty dziennie przy różnego rodzaju ekranach. Młodsze dzieci, w wieku od 8 do 12 lat – wcale nie pozostają daleko w tyle, ich wynik to średnio 4 godziny i 44 minuty dziennie! Zapracowani rodzice dają przedszkolakowi do ręki telefon. W skrajnych przypadkach można spotkać nawet „żłobkowicza”, który wpatruje się w ekran smartfona.


dzieci korzystaja z ekranu smartfona tabletu komorki niebezpieczne dla kregoslupa szyjnego


Dziecko najprawdopodobniej nie zgłosi Tobie objawów dotyczących bólu szyi. Młody organizm jest bardzo wytrzymały i będzie robił wszystko, aby funkcjonować w zadanym mu „ekranowym” środowisku. Niestety utrwalone złe ustawienie głowy względem tułowia wywrze swoje piętno w życiu dorosłym – zwiększy ryzyko wystąpienia dyskopatii i zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa szyjnego.
 

Jakie są objawy szyi esemesowej? Co powoduje spłycona lordoza szyjna?

Wypłaszczenie naturalnej krzywizny, jaką jest lordoza szyjna może pozostawać przez wiele lat bezobjawowe. W pierwszym okresie symptomy smartfonowej szyi są bardzo często niezauważalne. Początkowo można odczuwać wzmożone napięcie mięśni w obrębie szyi i karku, krótki ostry ból w obrębie szyi lub po prostu dyskomfort podczas długiego przebywania w pozycji z wysuniętą głową. Objawy te często są pomijane przez Pacjentów, gdyż mijają wraz ze zmianą pozycji. To jednak właśnie w tym czasie dochodzi do mikrouszkodzeń kręgów i krążka międzykręgowego (dysku). To właśnie w tym okresie mięśnie pracują ze zwiększoną siłą a patologiczne ustawienie głowy staje się nawykiem. Często w okolicy kręgu C7 tworzy się zgrubienie tkanki łącznej, nazywane potocznie „wdowim garbem” albo „bawolim garbem”. Więcej o wdowim garbie znajdziesz w tym artykule.

Pacjenci zwracają się o pomoc lekarską czy fizjoterapeutyczną dużo później. Najczęściej w momencie, gdy w wyniku wyżej wymienionych mikrouszkodzeń doszło już do dyskopatii lub zmian zwyrodnieniowych w odcinku szyjnym kręgosłupa. Wówczas ból bywa bardzo silny. Może dojść do ucisku korzeni nerwowych, drętwienia rąk i zaburzeń czucia w obrębie kończyn. W przypadku zaawansowanych zmian zwyrodnieniowych korekta ustawienia głowy i przywrócenie prawidłowej krzywizny kręgosłupa szyjnego może okazać się już niemożliwe.

Więcej o procesie dyskopatii odcinka szyjnego kręgosłupa znajdziecie w tym artykule. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o zmianach zwyrodnieniowych odcinka szyjnego kręgosłupa zapraszamy do lektury tego artykułu.

Jak zatem poradzić sobie z płaską lordozą szyjną?


Po pierwsze zacznij w momencie, kiedy nie doszło jeszcze do trwałych uszkodzeń. Nie bagatelizuj subtelnych sygnałów, jakie wysyła Twoje ciało. Jeśli pracujesz przy komputerze – koniecznie zorganizuj sobie odpowiednio stanowisko pracy. Więcej o ergonomii pracy biurowej znajdziesz w tym artykule.

Naucz się autokorekty swojej postawy. Spłyconą lordozę szyjną najłatwiej korygować poprzez następujące ćwiczenie: stań plecami do ściany i postaraj się dotknąć ją tyłem głowy. Nie przyciągaj brody do mostka a jedynie cofnij głowę. Prawidłowe ustawienie osiągniesz, gdy guz potyliczny (czyli najbardziej wystająca ku tyłowi część czaszki) będzie w odległości 2-3 cm od ściany. Postój chwilę w tej pozycji, zamknij oczy i przez chwilę staraj się „zapamiętać” to ustawienie. Następnie wróć do poprzednio wykonywanych czynności dnia codziennego.

Nawiasem mówiąc stanie przy ścianie to też doskonały test, aby ocenić, czy Twoja głowa ustawiona jest prawidłowo. Bez przygotowania i korygowania ustawienia stań pod ścianą i poproś kogoś o zmierzenie odległości pomiędzy Twoją głową a ścianą. Jeśli jest większa niż 3 centymetry – Twoja głowa jest w protrakcji a kręgosłup szyjny ulega przeciążaniu.
 


test kregoslup szyjny lordoza zniesiona szyja smsowa cwiczenie na kręgosłup szyjny wdowi garb                        zle ustawienie glowy kregoslup szyjny płaski szyja sms-owa splycona lordoza szyjna

Po lewej: Ustawienie głowy prawidłowe linia ucho, bark, biodro, kolano, staw skokowy zachowana     Po prawej: Ustawienie głowy w protrakcji - spłycona lordoza szyjna

To jakże proste ćwiczenie stosuj gdy tylko znajdziesz chwilę czasu. W ciągu dnia dobrze jest ustawiać sobie budzik co pół godziny, aby systematycznie uczyć naszego ciała prawidłowej pozycji w przestrzeni. Z czasem dobre ustawienie głowy stanie się nawykiem.

Co z ekranami? Jeśli możesz to ich nie używaj. A jeśli już musisz z nich korzystać postaraj się ustawić je w taki sposób, aby były na wysokości linii wzroku. Jest to niezmiernie istotne w przypadku dzieci, gdyż one nie mają jeszcze świadomości, które ustawienie jest złe.

Bardzo często zadajecie Państwo pytania odnośnie oglądania przez dziecko bajek czy filmów w samochodzie. Radzimy, aby nie dawać dziecku do ręki telefonu czy tabletu, gdyż wówczas położy je ono sobie na kolanach a głowa będzie pochylona w dół. Najlepszym rozwiązaniem są ekrany umieszczone na wysokości zagłówków przednich foteli. Część aut posiada fabrycznie wbudowane w zagłówki ekrany, jest to również sprzęt, który można dokupić do każdego rodzaju pojazdu, zasilany z gniazdka wewnątrz samochodu. Uwaga! Ekrany umieszczone nad sufitem w części centralnej samochodu nie są dobrym rozwiązaniem. Dziecko wówczas siedzi skręcone a kręgosłup szyjny ulega rotacji.

 

Jak spać przy spłyconej lordozie szyjnej? Jaką poduszkę wybrać przy „smartfonowej” szyi?


Podczas snu również warto jest zadbać o prawidłowe ustawienie kręgosłupa szyjnego. Większość ludzi śpi w pozycji na boku i na plecach, najczęściej w ciągu nocy kilkukrotnie zmieniając te pozycje. Osoby, które mają spłyconą lordozę szyjną bardzo często śpią na bardzo wysokich poduszkach. Dlaczego jest to złe?

Wysoka poduszka spełni swoją rolę podczas spania na boku, ponieważ wówczas dobrze podeprze głowę i kręgosłup szyjny. Niestety obracając się na takiej poduszce na plecy okaże się, że nasza głowa jest mocno „przygięta” do mostka i daleko oddalona od materaca. Obserwując ułożenie poszczególnych kręgów okazuje się, że śpiąc na wysokiej poduszce na plecach dochodzi do wyprostu w odcinku szyjnym, czyli do spłycania lordozy szyjnej:


zwykla wysoka poduszka powoduje szyję smsową pogłębia lordozę szyjną
Zwykła, wysoka poduszka powoduje spłycenie lordozy szyjnej.

Prawidłowa poduszka powinna mieć zatem inną wysokość do spania na plecach i inną wysokość do spania na bokach. Te założenia przyświecały nam podczas projektowania poduszek marki Onsen. Wszystkie modele naszych poduszek ortopedycznych posiadają specjalne zagłębienie w centralnej części poduszki, w którym spoczywa głowa podczas leżenia na plecach. Części boczne są wyższe niż część centralna i służą do podparcia głowy i kręgosłupa szyjnego w pozycji na bokach.

poduszki ortopedyczne onsen nie powoduja splycania lordozy szyjnej
Poduszki ortopedyczne marki Onsen nie powodują spłycania lordozy szyjnej.
 

Marka Onsen posiada 3 modele poduszek ortopedycznych, zaprojektowanych tak, aby dobrze podpierały kręgosłup szyjny w pozycjach na boku i na plecach. Nie powodują doginania głowy do klatki piersiowej w pozycji leżenia na wznak. Te wyjątkowe poduszki dodatkowo wykonane są z pianki BluPur o strukturze otwartych komórek, co zapewnia najwyższy na rynku poziom wentylacji i odprowadzania ciepła i wilgoci.


Modele poduszek ortopedycznych marki Onsen:

Poduszka ortopedyczna YokoPoduszka ortopedyczna hiroPoduszka ortopedyczna Asana
 

Na koniec warto dodać kilka słów na temat materaca. Jaki materac wybrać przy SMSowej szyi?

 

 

Przy spłyconej lordozie szyjnej, w szczególności jeśli lubimy spać na plecach absolutnie zakazanymi są materace zbyt miękkie. Ciało zapadając się w materac wygnie się w kształt litery C, a głowa będzie przygięta do mostka. Pozycja taka tylko pogłębi wypłaszczenie lordozy szyjnej. Z kolei zbyt twardy materac spowoduje brak komfortu, w szczególności jeśli lubimy spać w pozycjach bocznych. Dlatego przy spłyconej lordozie szyjnej najlepiej wybrać materac o średniej twardości, który będzie wygodny a zarazem dobrze podeprze nasz kręgosłup. Takim materacem jest Osaka Air.

 

Więcej o zdrowiu kręgosłupa:
Wdowi garb coraz częściej pojawia się na naszych karkach. Zgrubienie na plecach czasem boli i powoduje sztywność karku. Przede wszystkim zaś stanowi poważny defekt kosmetyczny. Garb odstaje, utrudnia dobór odzieży i powoduje, że sylwetka staje się mało atrakcyjna.
27 stycznia 2021
Co jeśli powiem, że to dzięki chorobie zwyrodnieniowej kręgosłupa odczuwasz mniejszy ból pleców? Z pewnością będziesz zaskoczony. To jednak prawda – osteoartroza jest zupełnie naturalną reakcją obronną Twojego organizmu!
7 stycznia 2021
Spanie na brzuchu budzi wiele kontrowersji. Często bywa odradzane osobom, które mają problem z kręgosłupem. Co jednak zrobić, gdy uwielbiamy spać na brzuchu?
11 grudnia 2020
Ostry, nagły ból przeszywający pośladek, tylną część uda i promieniujący nawet do palca od stopy? To właśnie rwa kulszowa. Dowiedz się jakie są jej przyczyny i jak ją leczyć.
3 grudnia 2020

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

ZAMKNIJ