+48 509 940 633
biuro@onsensleeping.com

Dostawa i zwroty
100 dni na test
Gwarancja
Raty 0%
biuro@onsensleeping.com
+48 509 940 633
0

Sprawdź, jak wybrać materac, aby się wysypiać każdej nocy!

22 września 2020
jak sie wysypiac jaki materac wybrac
Budzisz się zmęczony i zdrętwiały? Lepiej wysypiasz się w hotelu niż we własnym łóżku? Coraz częściej odczuwasz ból kręgosłupa po przebudzeniu? Twoją zmorą stała się pobudka z bólem szyi albo cierpnięcie ręki w nocy i nad ranem?

A może problem stał się na tyle poważny, że silny ból barku podczas snu powoduje wybudzanie się w środku nocy? Lekarz niedawno zdiagnozował u ciebie problemy z kręgosłupem szyjnym albo inne choroby kręgosłupa?

Każda z tych przesłanek stanowi powód, aby jak najszybciej kupić nowy materac. Jaki materac wybrać, aby nie żałować decyzji? To całkiem poważne zadanie! Na rynku dostępne są najróżniejsze rodzaje materacy, piankowe, lateksowe, sprężynowe, hybrydowe – a każdy z nich reklamowany jest jako najlepszy materac.

Wybrać też trzeba twardość materaca, która często określana jest przy pomocy niezrozumiałych literowych skrótów Marketingowe opisy nie zawierają rzetelnej wiedzy, a każdy sprzedawca mówi co innego (bo każdy chce sprzedać swój produkt).

Dlatego stworzyliśmy ten artykuł, dowiesz się z niego, nie tylko jaki materac wybrać przy różnych problemach z kręgosłupem, ale też jakie cechy powinien mieć materac dobrej jakości oraz jak wybrać materac i nie przepłacić.

Nocny sen powinien być czasem regeneracji całego organizmu. Pozycja leżąca, w której każdej nocy spędzamy osiem godzin teoretycznie powinna dawać odpoczynek przeciążonemu w ciągu dnia układowi ruchu.

Dlaczego więc tak wiele osób po przebudzeniu odczuwa różnego rodzaju bóle? Jednym z głównych winowajców jest materac kiepskiej jakości. Brzmi to być może trywialnie, ale związek bólu pleców z jakością materacy doczekał się opracowań naukowych.

W 1999 roku grupa naukowców z Uniwersytetu w Ulm postanowiła przeprowadzić swoisty eksperyment na gościach hotelowych. Dziewięć pokoi w hotelu wyposażono w nowe materace, podczas gdy w innych pozostawiono dotychczasowe materace hotelowe (dość stare, bo aż ośmioletnie).

Następnie pytano gości o ich samopoczucie i poproszono o ocenę jakości snu. Okazało się, że najbardziej spanie na nowych materacach pomogło osobom, które wcześniej cierpiały na przewlekłe bóle pleców (źródło).

Miękki czy twardy – jaki materac wybrać?

Właśnie twardość materaca jest zazwyczaj pierwszym kryterium wyboru. W Polsce wciąż pokutuje przekonanie, że im twardszy materac, tym lepiej dla kręgosłupa. Zdarza się, że powtarzają je nawet niektórzy lekarze starszej daty!

To błędne przekonanie prawdopodobnie bierze się stąd, że przez całe dekady PRL miękkie materace wykonywane były z kiepskiej jakości pianki tapicerskiej, a alternatywą był bardzo twardy materac wypchany słomą owsianą lub łuskami gryki.

Potem nastąpił okres zachwytu materacami wykonanymi w całości z pianki z pamięcią. Pianka z pamięcią jest pianką termoplastyczną (staje się bardziej miękka pod wpływem ciepła), więc często użytkownik sypialni na poddaszu latem zaczynał zauważać, że ma zbyt miękki materac, w który się zapada, mimo że teoretycznie sprzedano mu w sklepie materac opisywany średnio twardy!

Taki sam efekt następował też w przypadku, kiedy na jednym materacu sypiała para używająca puchowej kołdry. (Do zagadnienia jak wybrać materac i nie dać się nabrać na sztuczki sprzedawcy w salonie meblowym jeszcze wrócimy). Oczywistym jest, że „zapadający się”, zbyt miękki materac obniża jakość snu, co udowodnili np. naukowcy z Belgii (źródło). 

Zapadanie się w materacu powoduje, że kręgosłup jest źle ustawiony i powyginany. A przecież w łóżku spędzamy jedną trzecią doby! Stąd niedaleka droga do takich dolegliwości jak ból kręgosłupa, ból barku podczas snu czy drętwienie i mrowienie (tak zwane parestezje) dłoni po przebudzeniu. Nic dziwnego, że wpływem takich złych doświadczeń wiele osób zaczynało poszukiwać bardzo twardych materacy.

To również jest błąd! Niemieccy naukowcy opublikowali badanie, w którym dowodzą, że zbyt twardy materac zaburza cykl snu (źródło). Liczne badania naukowe wskazują jednoznacznie, że najlepszy będzie materac o średniej twardości.

Naukowcy z Hiszpanii zbadali grupę 312 mężczyzn cierpiących na przewlekły ból krzyża, czyli dolnego (lędźwiowego) odcinka kręgosłupa. Mężczyźni ci skarżyli się wcześniej na ból kręgosłupa podczas spania w łóżku i porannego wstawania. Losowo przydzielano im materace o różnej twardości (H1 oznaczało materac najtwardszy, a H10 – najbardziej miękki).

Po 90 dniach okazało się, że u pacjentów śpiących na materacach o średniej twardości (według przyjętej skali opisywanych jako H5 i H6) wystąpiła największa poprawa: ból zmniejszył się, poprawiła się ogólna sprawność, a wstawanie z łóżka stało się łatwiejsze (źródło).
 

Pozycja spania a materac. Jaki wybrać, gdy zasypiasz zawsze skulony w kłębek, a jaki do spania na brzuchu?

Często spotykamy się z pytaniami: „Jaki materac do spania na boku?, „Jaki materac do spania na plecach?”, „Jaki materac do spania na brzuchu?”. Będziesz zaskoczony, ale na każde z tych trzech pytań odpowiadamy tak samo: Średnio twardy!

Dlaczego? Żaden sprawny, mający zdolność samodzielnego ruchu człowiek nie spędza całej nocy w tej samej pozycji. Dowodzą tego liczne badania snu, w czasie których sen ochotników był rejestrowany w warunkach laboratoryjnych.
 

Jak wybrać materac idealny?

Jakie cechy poza średnią twardością powinien posiadać dobry materac? Powinien zapewniać dobrą wentylację, aby w nocy nie powodować przegrzewania się organizmu. Dlaczego to takie ważne. Oczywiście nikt nie lubi budzić się w środku nocy zgrzany i spocony.

Warto jednak wiedzieć, że wyższa temperatura ciała, nawet jeśli nie powoduje nocnych pobudek i tak wpływa negatywnie na jakość snu. Związek między temperaturą a jakością snu zauważyli badacze z Japonii (źródło).

Materac musi być też bezpieczny dla zdrowia. Oznacza to oczywiście, że nie wydzielać żadnych toksycznych związków. Powinien też być hipoalergiczny, czyli nie może ani sam zawierać substancji potencjalnie alergizujących, ani być środowiskiem rozwoju roztoczy.

Gryczany, lateksowy, sprężynowy czy piankowy – jaki materac wybrać?

Wiesz już jakie cechy powinien mieć dobry materac. Prawdopodobnie jednak dalej jesteś niepewny jaki materac wybrać. Niemal każdy dostępny na rynku reklamowany jest przecież jako „ materac idealnie podpierający kręgosłup”, „materac oddychający” czy „materac hipoalergiczny”.

Dlatego żeby przekonać się ile prawdy jest w takich sloganach trzeba krytycznie przyjrzeć się właściwościom materiałów z których został wykonany dany materac. Zacznijmy od materiałów naturalnych – zarówno ziarna gryki jak i każdego rodzaju słoma stanowią idealne środowisko do rozwoju roztoczy.

Potwierdzają to koreańscy naukowcy, mimo że łuska gryczana jest w tym rejonie świata tradycyjnym wypełnieniem materacy i poduszek - źródło znajdziesz tutaj. (Poza tym jak dowodzi Bart Haex w książce „Back and Bed: Ergonomic Aspects of Sleeping „azjatyckie tradycyjne materace zwane futonami są o wiele za twarde dla kręgosłupów Europejczyków )

Co z lateksem, który również reklamowany jest jako materiał naturalny? To bardzo obszerny temat zasługujący na oddzielny artykuł! Lateks nie przepuszcza powietrza, więc na maetracu lateksowym będziesz się pocić. Lateks naturalny (wytwarzany z żywicy drzew kauczukowych ma bardzo silne właściwości alergizujące.

W dodatku długotrwały kontakt z lateksem powoduje alergię u osób, które wcześniej alergii nie miały. (Stąd właśnie tak częste występowanie alergii u pracowników służby zdrowia. Oto jeden z artykułów na ten temat. Lateks syntetyczny natomiast z pochodnych ropy naftowej – styrenu i butadienu. Styren jest toksyczny. Dowód znajdziesz tutaj.

Dostępne na rynku materace wykonane są zwykle z mieszanki lateksu syntetycznego z naturalnym. Powodem takiego postępowania producentów jest to, że lateks naturalny jest drogi, natomiast sam lateks syntetyczny łatwo się kruszy w miarę upływu czasu.

Jedyną zaletą lateksu jest to, że wykonane z niego materace faktycznie mają akceptowalną sprężystość i twardość. Jednak w świetle potencjalnych zagrożeń dla zdrowia odpowiedź na pytanie: „Jaki materac wybrać?”

Powinna brzmieć „Na pewno nie lateksowy!”. Co z materacami sprężynowymi? Te starszej generacji były prawdziwym skrzypiącym koszmarem. Obecnie reklamowane są materace ze sprężynami kieszeniowymi.

Według zapewnień producenta mają być ciche i nie przenosić ruchu partnera, bo każda sprężyna pracuje oddzielnie. Nie do końca jest to prawda – pozatym w materacu sprężynowym zawsze musi znajdować się wierzchnia warstwa. Najczęściej wykonana jest ona z lateksu lub „pianki z pamięcią”.

Pianka poliuretanowa jest najlepszym i najbezpieczniejszym materiałem do produkcji materacy, jaki kiedykolwiek wymyślono.

Pianka piance nierówna!

Napisaliśmy dużo krytycznych słów pod adresem pianki z pamięcią, a ostatatecznie na pytanie jaki materac wybrać odpowiadamy: piankowy.

Tak, ale zupełnie inaczej skonstruowany! Pianka z pamięcią nazywana też painką visco nigdy, przenigdy nie powinna stanowić górnej warstwy materaca. Nasz materac Onsen OSAKA AIR w swojej górnej warstwie posiada 4 centymetrową piankę typu BLUPUR, która jest bardzo sprężysta i przewiewna.

Dzięki temu nie tylko nie będziesz się pocić, ale też łatwo zmienisz pozycję ciała w czasie snu. Pianki z pamięcią użyliśmu dopiero w drugiej warstwie, gdzie jej właściwości stanowią zaletę.

Jak wybrać materac, aby nie przepłacić i być zadowolonym z zakupu?

Większość osób cały czas jest przekonana, że najlepiej kupić materac w galerii meblowej. Myślą, że podejmą najlepszą decyzję, oglądając materace i kładąc się na kilku w sklepie, a w razie wątpliwości pomocny sprzedawca pomoże jaki materac wybrać. Niestety musimy zdemaskować branżę! Sprzedawca w sklepie meblowym wcale nie jest ekspertem, powtarza tylko formułki których nauczył się na szkoleniu.

Jeśli wyczuje, że nie masz wiedzy jaki materac wybrać, prawdopodobnie będzie przekonywał do zakupu tego, za sprzedaż którego dostanie najwyższą prowizję. Myślisz, że jesteś odporny na wszelkie sprzedażowe sztuczki?

Nie dasz się nabrać na ograniczoną w czasie promocję, na „specjalny rabat”, ani na „rozsądną cenę” gdy obejrzysz jeden nieco tańszy materac po kilku absurdalnie drogich? Może rzeczywiście nie jest łatwo tobą manipulować, bo jesteś świadomy, że decyzja jaki materac wybrać należy tylko do ciebie, bo to Twój komfort jest stawką.

 Ciężko jest wybrać materac kładąc się na nim na pół godziny w sklepie? Wspominaliśmy już, że najprawdopodobniej w czasie snu przyjmujesz pozycje których nie jesteś świadomy. Nawet jeśli zamierzasz we wszystkich możliwych pozycjach układać się w sklepie prawdopodobnie jednak nie planujesz tam zasnąć! A w czasie snu mięśnie rozluźniają się i kręgosłup zachowuje się zupełnie inaczej.

Dodaj do tego jeszcze naszą wcześniejszą uwagę, że pianka z pamięcią zmienia swoje właściwości pod wpływem ciepła, a zrozumiesz dlaczego w sklepie stacjonarnym nie znajdziesz odpowiedzi na pytanie jaki materac wybrać, nawet jeśli zdecydujesz się poświęcić na zakupy całą sobotę! Co zyskujesz kupując materac przez Internet?

Przede wszystkim możliwość zwrotu. Prawo konsumenckie gwarantuje, że każdy towar zakupiony w sklepie internetowym możesz zwrócić bez podania przyczyny w ciągu 14 dni. My, dbając o zadowolenie naszych klientów pozwalamy testować nasz materac OSAKA AIR aż 90 dni? Dlaczego aż tak długo?

Jeśli przez lata śpiąc przyjmowałeś niewygodną pozycję wymuszoną wadami swojego starego materaca, twoje ciało będzie potrzebować czasu, żeby przyzwyczaić się do komfortu. Naukowcy z Katedry Klinicznych Nauk Neurologicznych, Szpitala Uniwersyteckiego Uniwersytet w Gothenburgu (Szwecja) przeprowadzili badanie dotyczące związku jakości snu z twardością materaca (źródło)

Pięciu uczestników eksperymentu spało we własnym domu najpierw na własnym materacu a potem na dostarczonym przez naukowców. Do oceny jakości snu badacze użyli specjalnych czujników. Okazało się, że subiektywne poczucie jakości snu nie zawsze zgadzało się z zarejestrowanymi danymi dotyczącymi snu, co jest dowodem, że adaptacja do nowego materaca wymaga czasu.
Komentarze
lub inna etykieta zgodnie z układem
Wystąpiły błędy w formularzu:
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Telefon (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza
Skąd biorą się ceny materacy? Sprawdź, jaki materac do łóżka wybrać, aby zapewnić sobie komfortowy sen i nie przepłacić!
28 czerwca 2022
Tani materac równa się materacowi niskiej jakości. Dodatkowe koszta wynikające z jego używania często przewyższają cenę zakupu dobrego materaca.
26 czerwca 2022
Ranking materacy - co ma na celu jego tworzenie oraz dlaczego zyskują na nim producenci i sprzedawcy?
24 czerwca 2022
Czy cena materaca ma znaczenie? Z czego ona wynika i jak nie kupić taniego materaca w droższej cenie?
22 czerwca 2022
Poznaj historię Klientów,
którzy nam uwierzyli
Materace
Poduszki Skin+
Poduszki
Poszewki Skin+
Skin+
Akcesoria
Zestawy
Ci którzy się wyspali, kupili te produkty
Zapraszamy do naszego sklepu

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

ZAMKNIJ