Jak zminimalizować wpływ światła niebieskiego na jakość snu? 8 czerwca 2021 |
![]() |
Światło niebieskie to rodzaj światła, który jest najbardziej zbliżony do promieniowania ultrafioletowego. Nazywa się je również HEV, czyli światłem widzialnym o wysokiej energii. Światło niebieskie występuje w formie niebiesko-fioletowej (od 415 nm do 455 nm) i niebiesko-turkusowej (od 465 nm do 495 nm), które różnią się od siebie wpływem na człowieka.
Światło niebieskie działa przede wszystkim pobudzająco i rozdrażniająco. Dowiedziono też, że światło niebieskie ma działanie destrukcyjne dla zdrowia, a przede wszystkim oczu i skóry. Długotrwała ekspozycja na światło niebieskie zakłóca funkcjonowanie biopsychospołeczne człowieka w niemal każdym wymiarze.
Światło niebieskie pobudza nerwy wzrokowe do ciągłej aktywności. Dodatkowo światło niebieskie powoduje zwyrodnienie plamki żółtej i uszkodzenie wzroku. Objawy nadmiaru światła niebieskiego to pogorszenie widzenia, zmęczenie i pieczenie oczu, a także łzawienie.
Światło niebieskie hamuje wydzielanie melatoniny. Dodatkowo światło niebieskie wzmaga produkcję kortyzolu. Prowadzi to do zaburzenia rytmu dobowego, a w konsekwencji także do bezsenności i innych schorzeń.
Światło niebieskie wzmaga utlenianie komórek skóry i wywołuje stany zapalne. Dodatkowo światło niebieskie przyspiesza starzenie się skóry, zmniejszając przy tym wytwarzanie kolagenu i elastyny oraz uszkadzając DNA. Niekiedy wywołuje też nowotwory skóry.