Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Twardość materaca – co oznacza?

14 lipca 2022
Twardość materaca, jak wybrać materac, jaki twardy materac wybrać
Twardość materaca jest jedną z pierwszych rzeczy, jaką wszyscy bierzemy pod uwagę przy jego zakupie. Na polskim rynku znajduje się wiele materaców o różnej twardości, którą producenci określają kodami H1, H2, H3 i H4, zaś od niedawna także H5. Rekordy popularności bije natomiast materac H3, który odznacza się średnią twardością.

Niewielu konsumentów zadaje sobie pytanie, co tak naprawdę kryje się za tymi symbolami i jakie mają one odzwierciedlenie w rzeczywistości. W tym tekście dowiesz się tego, o czym wielu producentów materaców „zapomina” Ci powiedzieć – dlaczego stosowana w Polsce skala twardości materaców jest absurdalna i nie powinna być używana. Przeczytasz również, jaką skalę twardości materaca i dlaczego powinno się stosować.
Karotenoidy, krem na noc, pielęgnacja skóry, kuracja przeciwzmarszczkowa

Twardość materaca – oznaczenia

Twardość materaca określana jest w różny sposób, zależnie od kraju czy regionu, w którym dokonujemy jego zakupu. Najbardziej rozpowszechniona w Polsce skala twardości materaców opiera się na symbolach od H1 do H4, a od niedawna również H5.

Litera „H” w tej skali twardości materaców jest skrótem oznacza słowo „twardość” (ang. hardness), zaś im wyższa cyfra po niej następuje, tym materac jest twardszy. Skala ta oparta jest na wadze użytkownika materaca, zaś dopasowanie konkretnego oznaczenia do konkretnej wagi bywa różne – w zależności od sklepu czy producenta. Twardość materaca nie jest bowiem wszędzie jednolita.

Najczęściej przy określaniu twardości materaca spotyka się podział od H1 do H4, który kształtuje się tak:
  • H1 dla materacy bardzo miękkich, w założeniu przeznaczonych dla dzieci i osób dorosłych ważących do około 60 kilogramów;
  • H2 dla materacy średniej twardości, w założeniu przeznaczonych dla osób dorosłych ważących do około 100 kilogramów;
  • H3 dla materacy twardych, w założeniu dla osób dorosłych ważących do około 120 kilogramów;
  • H4 dla materacy bardzo twardych, w założeniu dla osób dorosłych ważących powyżej 120 kilogramów.
Choć ta skala twardości materaca rozpowszechniła się i jest traktowana przez wielu sprzedawców jako absolut, nie ma ona najmniejszego sensu. Powtarzanie jej jak mantrę spowodowało, że niewiele osób zastanawia się nad jej pochodzeniem i naukowym uzasadnieniem.

Nie sposób znaleźć w świecie nauki jakichkolwiek badań, które w przynajmniej dostateczny sposób uzasadniałyby istnienie takiej skali. Twardość materaca określana w tej skali jest więc pozbawiona podstaw, przynosi jednak duże zyski dla osób, które zajmują się ich produkcją i sprzedażą.
Twardość materaca, jak wybrać materac, jaki twardy materac wybrać, materac H3, tabela twardości materaców
Twardość materaca – uniwersalna skala czy chwyt marketingowy?
Powszechnie stosowana w Polsce skala twardości materaca nie powstała jako wynik badań naukowych, ale stanowi jedynie uproszczenie do celów marketingowych. Powszechną praktyką producentów materaców jest określanie twardości materaców na podstawie badań organoleptycznych – opierających się na subiektywnym odczuciu, jakim jest dotyk – nie zaś przed podanie konkretnej wartości określanej w niutonach (N). Stąd też twardość materaca może być różna.

Brak standaryzacji twardości materaca opartej na tej jednostce powoduje, że dwa materace posiadające to samo oznaczenie, ale pochodzące od różnych producentów, mogą mieć w istocie różną twardość. Niekiedy nawet materace tego samego producenta i pochodzące z tej samej serii mogą mieć różną twardość, mimo zastosowania tego samego oznaczenia w skali twardości materaców, jeśli ktoś tak ocenił je w badaniach organoleptycznych. Twardość materaca określaną w tej skali warto odłożyć więc na półkę z baśniami.

 

 
System polski a system amerykański – która twardość materaca jest lepsza?
Dobór materaca pod względem wagi jest całkowicie abstrakcyjny i nie ma żadnego naukowego uzasadnienia. Jednocześnie wielu specjalistów – ortopedów, neurologów, neurochirurgów czy fizjoterapeutów – wskazuje, że stosowana w Polsce skala twardości materaca przynosi z tego powodu więcej szkód, aniżeli pożytku. Pożytek mają z niej na pewno sprzedawcy materaców i ich producenci, bowiem pozwala im ona szczycić się różnorodnością oferowanych produktów. Szkody zaś ponoszą konsumenci, którzy cierpią przez niewłaściwy dobór materaca.
 
Całkowicie inne założenia co do metod doboru materaca przyjęto w Stanach Zjednoczonych Ameryki, gdzie przez powstanie przedsiębiorstw w formule start-up, jak choćby firmy Casper, zaczęto  zwracać większą uwagę na komfort klientów. Firmy te przeprowadzały badania konsumenckie, a w tym również testy hotelowe, w których twardość materaca zawsze była taka sama dla danego testu.
 
Amerykańska skala twardości materaca oparta jest na 10 częściach, które biorą pod uwagę przede wszystkim pozycję snu. Kształtuje się ona następująco:
  • dla osób śpiących na brzuchu najlepsze są materace o twardości powyżej 7;
  • dla osób śpiących na plecach najlepsze są materace o twardości od około 5 do około 7;
  • dla osób śpiących na boku najlepsze są materace o twardości od około 4 do około 7.
Twardość materaca, jak wybrać materac, jaki twardy materac wybrać, materac H3, tabela twardości materaców
Dzięki przeprowadzonym testom hotelowym, z których jednym z najpopularniejszych był test przeprowadzony w 2014 roku przez na zlecenie firmy Casper, dowiedziono jednoznacznie, że waga użytkowników nie ma żadnego znaczenia przy ocenie komfortu materaca, a w tym także jakości snu. Potwierdziło natomiast, że ocena ta ma bezpośredni związek z pozycją snu i twardością materaca, uzasadniając założenia amerykańskiej skali twardości materacy.
 
To właśnie lekcje wyniesione z badań amerykańskich, a także udział specjalistów w procesie projektowania i prototypizacji naszych materaców, pozwoliły nam na stworzenie fenomenalnego materaca Osaka Air wykonanego zgodnie z metodyką design thinking, aby służył ludziom, a nie sklepom. Twardość materaca, który oferujemy, jest idealna i wynosi 6,5 w amerykańskiej skali twardości materaców.
Twardość materaca, najlepszy materac, funkcjonalność, design thinking

Twardość materaca – wpływ na zdrowie

Twardość materaca powinna dawać ciału optymalne wsparcie, a kręgosłupowi odpowiednie wsparcie. To szczególnie istotne w czasie snu, kiedy nie jesteśmy świadomi tego, co dzieje się z naszym ciałem, a więc nie możemy go w żaden sposób kontrolować. Źle dobrana twardość materaca nie jest w stanie konturować ciała w zdrowy sposób.

W innym wypadku spowoduje on ból kręgosłupa lędźwiowegoból kręgosłupa lędźwiowego czy też ból głowy po przebudzeniu. Dodatkowo osłabieniu ulegną mięśnie, więzadła i ścięgna, które powinny go wzmacniać. Efektem zaś może być szereg chorób, pośród których najczęściej spotyka się dyskopatię oraz zwyrodnienie kręgosłupa, ale również zniesienie lordozy szyjnej, skoliozę i kifozę szyjną.
Twardość materaca, miękki materac, miękkie materace
Twardość materaca, twardy materac, twarde materace
Obok objawów somatycznych, nieodpowiednia twardość materaca przełożyć może się na szereg dolegliwości natury psychicznej. Odpowiednia higiena snu ma bowiem wpływ na nasze samopoczucie i funkcjonowanie społeczne, a w tym także na libido oraz rozwój insomni czy depresji. Aby temu zapobiec, materac musi być komfortowy, mieć idealną twardość i dynamikę.

Chcąc dokonać wyboru twardości materaca, nie trzeba zagłębiać się w zbędne informacje. Najlepiej jest wybrać materac stworzony dla ludzi, a nie dla sprzedawców. Wzorcowa twardość materaca Osaka Air oraz dbałość o każdy jego detal zaprojektowany w procesie design thinking, pozwolą Ci cieszyć się niezrównaną jakością snu. Ponieważ szanujemy każdego z naszych klientów, dajemy im możliwość zwrotu naszych produktów i otrzymania pełnego zwrotu gotówki aż do 100 dni od ich dostarczenia!

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez ekspertów Onsen Sleeping.
Twardość materaca, materac H3, materace online, zwrot materaców

FAQ: Twardość materaca

Jaka twardość materaca jest najlepsza?

Najlepsza twardość materaca dla każdego to twardość 6,5 w amerykańskiej skali twardości materaców, co w teorii odpowiada materacowi H3. Ta twardość materaca jest optymalna dla prawie każdego człowieka, co pozwala uznać go za najlepszy materac uniwersalny.

Jaka twardość materaca jest dobra dla pary?

Dobra dla pary jest twardość materaca wynosząca 6,5 w amerykańskiej skali twardości materaców. W polskich warunkach twardość materaca dobrego dla pary określa się jako materac H3. Powinien być to też materac wysokoelastyczny o budowie złożonej ze starannie przemyślanych warstw.

Jaka twardość materaca jest dobra na chory kręgosłup?

Dobra na chory kręgosłup jest twardość materaca wynosząca 6,5 w amerykańskiej skali twardości materaców. W polskich warunkach twardość materaca na chory kręgosłup określa się jako materac H3. Powinien być to też materac wysokoelastyczny o budowie złożonej ze starannie przemyślanych warstw.

Co oznacza twardość materaca H2?

Twardość materaca H2 oznacza w założeniu, że jest to materac miękki. W rzeczywistości polska skala twardości materaców nie jest uniwersalna, dlatego też dany materac H2 może różnić się nie tylko między produktami dwóch różnych producentów, ale i egzemplarze tego samego modelu mogą być różne. Twardość materaca H2 powinna zostać więc określona konkretnymi parametrami, aby móc wywnioskować z nich jego konkretne właściwości.

Co oznacza twardość materaca H3?

Twardość materaca H2 oznacza w założeniu, że jest to materac średnio twardy. W rzeczywistości polska skala twardości materaców nie jest uniwersalna, dlatego też dany materac H3 może różnić się nie tylko między produktami dwóch różnych producentów, ale i egzemplarze tego samego modelu mogą być różne. Twardość materaca H3 powinna zostać więc określona konkretnymi parametrami, aby móc wywnioskować z nich jego konkretne właściwości.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej o tym, jak wybierać materac: