+48 509 940 633
biuro@onsensleeping.com

Dostawa i zwroty
100 dni na test
Gwarancja
Raty 0%
biuro@onsensleeping.com
+48 509 940 633
0

Twardość materaca – co to znaczy dla Twojego ciała?

6 czerwca 2022
Twardość materaca – co to znaczy dla Twojego ciała? Jaki wybrać materac?
Twardość materaca jest jedną z pierwszych rzeczy, jaką wszyscy bierzemy pod uwagę przy jego zakupie. Na polskim rynku znajduje się wiele materacy o różnej twardości, którą producenci określają kodami H1, H2, H3 i H4, zaś od niedawna także H5. Niewielu konsumentów zadaje sobie pytanie, co tak naprawdę kryje się za tymi symbolami i jakie mają one odzwierciedlenie w rzeczywistości.
 
W tym tekście dowiesz się tego, o czym wielu producentów materacy „zapomina” Ci powiedzieć – dlaczego stosowana w Polsce skala twardości materaców jest absurdalna i nie powinna być stosowana. Przeczytasz również, jaką skalę i dlaczego powinno się stosować.

 

H1, H2, H3, H4 czy H5 – co to znaczy?

Twardość materaca określana jest w różny sposób, zależnie od kraju czy regionu, w którym dokonujemy jego zakupu. Najbardziej rozpowszechniona w Polsce skala twardości materaców opiera się na symbolach od H1 do H4, a od niedawna również H5. Litera „H” w tej skali jest skrótem oznacza słowo „twardość” (ang. hardness), zaś im wyższa cyfra po niej następuje, tym materac jest twardszy. Skala ta oparta jest na wadze użytkownika materaca, zaś dopasowanie konkretnego oznaczenia do konkretnej wagi bywa różne – w zależności od sklepu czy producenta. Najczęściej spotyka się podział od H1 do H4, który kształtuje się tak:
  • H1 dla materacy bardzo miękkich, w założeniu przeznaczonych dla dzieci i osób dorosłych ważących do około 60 kilogramów;
  • H2 dla materacy średniej twardości, w założeniu przeznaczonych dla osób dorosłych ważących do około 100 kilogramów;
  • H3 dla materacy twardych, w założeniu dla osób dorosłych ważących do około 120 kilogramów;
  • H4 dla materacy bardzo twardych, w założeniu dla osób dorosłych ważących powyżej 120 kilogramów.
Choć ta skala twardości materaców rozpowszechniła się i jest traktowana przez wielu sprzedawców jako absolut, nie ma ona najmniejszego sensu. Powtarzanie jej jak mantrę spowodowało, że niewiele osób zastanawia się nad jej pochodzeniem i naukowym uzasadnieniem. Tymczasem nie sposób znaleźć w świecie nauki jakichkolwiek badań, które w przynajmniej dostateczny sposób uzasadniałyby istnienie takiej skali.
Twardość materaca - co to znaczy, skala, tabela, H1, H2, H3, H4, H5
Twardość materaca – uniwersalna skala czy chwyt marketingowy?
Powszechnie stosowana w Polsce skala twardości materaców nie powstała jako wynik badań naukowych, ale stanowi jedynie uproszczenie do celów marketingowych. Powszechną praktyką producentów materacy jest określanie twardości materaców na podstawie badań organoleptycznych – opierających się na subiektywnym odczuciu, jakim jest dotyk – nie zaś przed podanie konkretnej wartości określanej w niutonach (N).

Brak standaryzacji opartej na tej jednostce powoduje zaś, że dwa materace posiadające to samo oznaczenie, ale pochodzące od różnych producentów, mogą mieć w istocie różną twardość. Niekiedy nawet materace tego samego producenta i pochodzące z tej samej serii mogą mieć różną twardość, mimo zastosowania tego samego oznaczenia w skali twardości materaców, jeśli ktoś tak ocenił je w badaniach organoleptycznych. Twardość materaca określaną w tej skali warto odłożyć więc na półkę z baśniami.
 
System polski a system amerykański – która twardość materaca jest lepsza?
Dobór materaca pod względem wagi jest całkowicie abstrakcyjny i nie ma żadnego naukowego uzasadnienia. Jednocześnie wielu specjalistów – ortopedów, neurologów, neurochirurgów czy fizjoterapeutów – wskazuje, że stosowana w Polsce skala twardości materaca przynosi z tego powodu więcej szkód, aniżeli pożytku. Pożytek mają z niej na pewno sprzedawcy materacy i ich producenci, bowiem pozwala im ona szczycić się różnorodnością oferowanych produktów. Szkody zaś ponoszą konsumenci, którzy cierpią przez niewłaściwy dobór materaca.
 
Całkowicie inne założenia co do metod doboru materaca przyjęto w Stanach Zjednoczonych Ameryki, gdzie przez powstanie przedsiębiorstw w formule start-up, jak choćby firmy Casper, zaczęto  zwracać większą uwagę na komfort klientów. Firmy te przeprowadzały badania konsumenckie, a w tym również testy hotelowe.
 
Amerykańska skala twardości materaca oparta jest na 10 częściach, które biorą pod uwagę przede wszystkim pozycję snu. Kształtuje się ona następująco:
  • dla osób śpiących na brzuchu najlepsze są materace o twardości powyżej 7;
  • dla osób śpiących na plecach najlepsze są materace o twardości od około 5 do około 7;
  • dla osób śpiących na boku najlepsze są materace o twardości od około 4 do około 7.
Twardość materaca - co to znaczy, skala, tabela, 1-10, najlepsza, idealna
Dzięki przeprowadzonym testom hotelowym, z których jednym z najpopularniejszych był test przeprowadzony w 2014 roku przez na zlecenie firmy Casper, dowiedziono jednoznacznie, że waga użytkowników nie ma żadnego znaczenia przy ocenie komfortu materaca, a w tym także jakości snu. Potwierdziło natomiast, że ocena ta ma bezpośredni związek z pozycją snu i twardością materaca, uzasadniając założenia amerykańskiej skali twardości materacy.
 
To właśnie lekcje wyniesione z badań amerykańskich, a także udział specjalistów w procesie projektowania i prototypizacji naszych materacy, pozwoliły nam na stworzenie fenomenalnego materaca o uniwersalnej twardości – Osaka Air.
Twardość materaca - idealna, uniwersalna, jedna, zdrowa, najzdrowsza, najlepsza

Źle dobrana twardość materaca niszczy Twoje zdrowie!

Twardość materaca powinna dawać kręgosłupowi odpowiednie wsparcie. To szczególnie istotne w czasie snu, kiedy nie jesteśmy świadomi tego, co dzieje się z naszym ciałem, a więc nie możemy go w żaden sposób kontrolować. W innym wypadku spowoduje on ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, odcinku szyjnym i w pozostałych jego częściach. Dodatkowo osłabieniu ulegną mięśnie, więzadła i ścięgna, które powinny go wzmacniać. Efektem zaś może być szereg chorób, jak osteoporoza, zwyrodnienie kręgosłupa, kifoza, lordoza, skolioza i inne.
Twardość materaca - porównanie, grafika, tabela, infografika, miękka, średnia, twarda
Obok objawów somatycznych, nieodpowiednia twardość materaca przełożyć może się na szereg dolegliwości natury psychicznej. Odpowiednia higiena snu ma bowiem wpływ na nasze samopoczucie i funkcjonowanie społeczne, a w tym także na libido oraz rozwój bezsenności czy depresji. Aby temu zapobiec, materac musi być komfortowy, mieć idealną twardość i dynamikę.
 
Nie poświęcaj swojego zdrowia. Wybierz materac stworzony dla ludzi, a nie dla sprzedawców. Wzorcowa twardość materaca Osaka Air oraz dbałość o każdy jego detal, pozwolą Ci cieszyć się niezrównaną jakością snu. Ponieważ zaś szanujemy każdego z naszych klientów, dajemy Ci możliwość zwrotu naszych produktów i otrzymania pełnego zwrotu gotówki aż do 100 dni od ich dostarczenia!
Twardość materaca - test, 100 dni, zwrot, wysoka jakość, próba

FAQ: Twardość materaca

Czy twardość materaca określana jako H1, H2, H3, H4 lub H5 ma sens?

Nie ma. Jest ona całkowicie pozbawiona sensu i podstaw naukowych.

Jaką skalą określić twardość materaca?

Najlepszą dotychczas stworzoną skalą twardości materaca jest skala amerykańska, która opiera się na pozycjach snu.

Czy istnieje jedna uniwersalna twardość materaca?

Tak. Niemal każdy wysypia się na materacu o twardości między 6,0 a 7,0 w skali amerykańskiej.

Jakie objawy daje źle dobrana twardość materaca?

Może ona objawiać się szeregiem dolegliwości natury fizycznej, przede wszystkim bólami kręgosłupa w rożnych jego odcinkach. Prowadzi ona również do trudności ze snem, a także obniżonego nastroju. Może nadto powodować depresję, zaburzenia lękowe, obniżone libido. Istnieje bardzo wiele objawów, które mogą być specyficzne dla danego człowieka.

Jak zminimalizować ryzyko, że nieprawidłowo dobiorę twardość materaca?

Dokonaj zakupu w Onsen – gwarantujemy pełen zwrot środków, jeśli zwrócisz nam materac w ciągu 100 dni! Przekonaj się, że istnieje materac idealny.

Udostępnij
Newsletter
Bez wyrażenia zgody, nie możemy dodać Twojego adresu do naszej bazy.
Dziękujemy.
Komentarze
lub inna etykieta zgodnie z układem
Wystąpiły błędy w formularzu:
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Telefon (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza
Skąd biorą się ceny materacy? Sprawdź, jaki materac do łóżka wybrać, aby zapewnić sobie komfortowy sen i nie przepłacić!
28 czerwca 2022
Tani materac równa się materacowi niskiej jakości. Dodatkowe koszta wynikające z jego używania często przewyższają cenę zakupu dobrego materaca.
26 czerwca 2022
Ranking materacy - co ma na celu jego tworzenie oraz dlaczego zyskują na nim producenci i sprzedawcy?
24 czerwca 2022
Czy cena materaca ma znaczenie? Z czego ona wynika i jak nie kupić taniego materaca w droższej cenie?
22 czerwca 2022
Poznaj historię Klientów,
którzy nam uwierzyli
Materace
Poduszki Skin+
Poduszki
Poszewki Skin+
Skin+
Akcesoria
Zestawy
Ci którzy się wyspali, kupili te produkty
Zapraszamy do naszego sklepu

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

ZAMKNIJ