Twardość materaca - jaka jest najlepsza?

20 lipca 2021
twardosc materaca
Twardość materaca jest jednym z kluczowych elementów budujących komfort snu. Bardzo ważne żeby twardość była odpowiednio dostosowana do potrzeb osoby śpiącej. Dobrze dobrany materac nie powinien być zbyt miękki, bo będziemy się w niego zapadać i ucierpi na tym kręgosłup, który nie będzie miał odpowiedniego podparcia. Nie może też być zbyt twardy, ponieważ będzie nam zwyczajnie bardzo niewygodnie, będziemy mieli problemy z zaśnięciem i jakość snu znacząco spadnie. Dlatego wybierając materac trzeba koniecznie zwrócić uwagę na jego twardość.

Jak dobrać twardość materaca?


Twardość materaca należy dobrać według pozycji w jakiej śpimy. Oczywiście dobierając twardość materaca bierzemy też pod uwagę preferencje danej osoby. Jeśli komuś lepiej śpi się na nieco twardszym lub nieco bardziej miękkim materacu, to ma prawo kupować takie materace, jakie mu się najbardziej podobają, najważniejszy jest komfort Użytkownika. Trzeba jednak pamiętać że aby dobrać twardość materaca nie patrzymy wcale na wagę osoby, która ma na nim spać.

 

Materace dobieramy według pozycji snu, a nie według masy ciała
Nosząc się z zamiarem zakupu materaca jesteśmy przekonani, że istnieją jakieś parametry konkretnie precyzujące twardość materacy. Skale - owszem są, ale niestety nie mają żadnych usystematyzowanych norm. W każdym sklepie twardość materaca może być inaczej definiowana. Wprowadza to duży chaos informacyjny.
twardosc materaca

Jak dobrać twardość materaca do wagi?


Wbrew popularnej opinii, waga nie ma nic wspólnego z doborem materaca. To mit, który bardzo często można usłyszeć w sklepie z materacami. Sprzedawcy twierdzą, że materace dobieramy według wagi, a odpowiednie symbole twardości materaca h1, h2, h3, h4 odpowiadają konkretnej wadze Klienta. Nie warto się na to nabierać, niewiele ma to wspólnego z rzeczywistością. Tak naprawdę osoby o dowolnej wadze mogą spać na materacach o tej samej twardości. Przy jej dobieraniu liczy się przede wszystkim ulubiona pozycja snu i komfort Użytkownika.

Jaka twardość materaca do jakiej pozycji snu?


Każda pozycja snu ma konkretną twardość materaca, która będzie przy niej najbardziej odpowiednia. Oczywiście rzadko zdarza się, że prześpimy całą noc w jednej i tej samej pozycji. Naukowcy wskazują, że niektórzy z nas potrafią zmieniać pozycję nawet do kilkudziesięciu razy w ciągu każdej nocy. Dlatego też należy wziąć pod uwagę naszą ulubioną pozycję, w której najłatwiej i najprzyjemniej nam się zasypia i potraktować ją jako wskazówkę wybierając dla siebie materac.

Jeśli mamy więcej niż jedną ulubioną pozycję, należy kupić materac, który nadaje się do spania we wszystkich pozycjach, czyli materac średnio twardy. Przyjrzyjmy się jednak najpierw temu, jaka pozycja snu odpowiada jakiej twardości materaca.
jak dobrac twardosc materaca

Jaka twardość materaca do spania na brzuchu?


Do spania na brzuchu konieczny jest materac dość twardy, choć ani jedno (czyli spanie na brzuchu) ani drugie (twardy materac) nie są dobrymi rozwiązaniami. Przy spaniu na brzuchu nasz kark układa się w dziwnej, nienaturalnej dla ciała pozycji i niezwykle łatwo o niechciane urazy kręgosłupa. W normalnych okolicznościach nie jesteśmy w stanie świadomym ruchem mięśni przekręcić głowy do tego stopnia, żeby było to dla nas szkodliwe. Jednakże podczas snu mięśnie chroniące kark rozluźniają się i głowa obraca się jeszcze bardziej.
Spanie na brzuchu nie jest zalecane przez lekarzy i fizjoterapeutów
Dlatego tak naprawdę należy się tej pozycji oduczyć. Aby dowiedzieć się więcej, dlaczego spanie na brzuchu jest złe zapraszamy Cię do przeczytania tego artykułu. Jeśli jednak już śpisz na brzuchu i nie potrafisz się tego oduczyć - powinieneś mieć twardy lub średnio twardy materac.
twardosc materaca spanie na brzuchu

Jaka twardość materaca do spania na boku?


Spanie na boku to ułożenie bardzo naturalne dla człowieka. Położenie się w pozycji embrionalnej obniża poziom stresu i ułatwia zaśnięcie. Do takiego spania najlepszy będzie średnio miękki materac. Pozwoli on odpowiednio głęboko zapaść się najszerszym miejscom ciała człowieka (czyli w przypadku kobiet biodrom, a w przypadku mężczyzn barkom), jednak talię i nogi będzie poprawnie podtrzymywał zapewniając najbezpieczniejszą pozycję dla kręgosłupa. Należy pamiętać, że w ułożeniu na boku nogi powinny być lekko ugięte.
 

Niestety większość z nas nie śpi tylko i wyłącznie na boku. Większość ludzi na świecie (około 90%) śpi na boku i plecach. A w pozycji spania na plecach materac miękki to już nienajlepsze rozwiązanie.

Jaka twardość materaca do spania na plecach?


Materac do spania na plecach powinien być średnio twardy. Taki materac pozwoli swobodnie zapaść się pośladkom, które wywierają największy nacisk na materac razem z łopatkami. Kręgosłup ułoży się dzięki temu w najbardziej naturalnej pozycji i unikniemy bólów spowodowanych złym spaniem. Taki materac zapewni również poczucie komfortu i dostarczy odpowiedniego podparcia dla całej sylwetki.
 

Dla różnych pozycji spania najbardziej uniwersalnym materacem będzie średnio twardy

Różne stopnie twardości materaca.


W różnych sklepach można spotkać różne stopnie twardości materaca. Najbardziej popularna jest skala twardości h1, h2, h3 i h4, której głównym kryterium jest waga. Zazwyczaj spotkamy się z nią w sklepach stacjonarnych, które oferują materace różnych marek. Istnieje też inna skala twardości, skala 1-10, którą stosują głównie sklepy amerykańskie, jednak na polskim rynku też coraz częściej można ją dostrzec. Skala 1-10 jest bardziej miarodajna niż h1-h4, dlatego jeśli chcesz mieć pewność jakiej twardości jest Twój materac, szukaj sprzedawców posługujących się skalą twardości materaca 1-10.
twardosc materaca h1 h2 h3 h4

Jak działa skala twardości h1 h2 h3 h4?


Co oznaczają symbole h1, h2, h3, i h4? Jest to skala twardości materaca gdzie twardość materaca h1 oznacza materac miękki, twardość materaca h2 i twardość materaca h3 to materace nieco twardsze, a twardość materaca h4 to najtwardsze materace. Według tej skali dla osób lekkich, zwykle poniżej 60 kg dobry będzie materac o twardości h1 czyli miękki, dla osób ważących około 60 kg - h2 czyli średnio miękki, dla tych co ważą 80 kg - h3, natomiast dla osób powyżej 100 kg - h4. A zatem twardość materaca h1 jest zazwyczaj polecana osobom lekkim, a jeśli ktoś waży ponad 100 kg, na przykład 110 kg powinien patrzeć raczej na materace twarde.

Cały ten system jest błędny, ponieważ opiera się na założeniu, że twardość materacy miałaby być dobrana do wagi Użytkownika. Nie jest to prawda, osoba ważąca 100 kg może mieć równie dobrze materac o twardości h1, miękki, h2, materac h3 lub materac twardy zależnie od tego, w jakiej pozycji lubi spać i od jej osobistego poczucia komfortu.
Skala twardości materaca H1-H4 jest bez sensu

Dlaczego drobna, filigranowa osoba miałaby spać na materacu bardzo miękkim a barczysty, masywny mężczyzna na przysłowiowej "desce"? Przecież żadna z tych osób się nie wyśpi na takim materacu! Często słyszymy te historie od Państwa: "Kupiłem twardy materac, bo jestem ciężki i tak zalecił mi sprzedawca. Materac jest taki twardy, że nie mogę na nim spać.." albo "Sprzedawca w sklepie zalecił mi materac miękki. Strasznie się w niego zapadam i ciężko mi zmienić pozycję.." (zwykle takie miękkie materace mają u góry piankę z pamięcią). Kupujecie materace, które ktoś dobiera Wam na podstawie absurdalnego parametru i później męczycie się z nimi przez wiele lat.
 

Bądź mądry przed szkodą, nie dobieraj materaca do wagi! Nie stosuj materacy oznaczonych symbolem H1, H2, H3 i H4, bo nie masz pojęcia, co kupisz.
 

Jest jeszcze jedna bardzo ważna kwestia. Dodatkowo każdy producent ustala własne wartości odpowiadające symbolom h1-h4. Nie ma żądnych norm, żadnych tabelek twardości materacy. Niemożliwe jest więc porównanie między sobą twardości materacy dwóch różnych firm oznaczonych jednym symbolem (np. H2).

Jak działa skala twardości materacy 1-10?


Ta skala ma znaczącą przewagę nad wspomnianą wyżej skalą h1-h4. Przede wszystkim pozwala na porównywanie różnych materacy od różnych producentów. Jest to obiektywna, bardziej szczegółowa skala znacznie ułatwiająca wybór materaca. Liczby od 1 do 10 oznaczają: 1 to materace najbardziej miękkie a 10 to materace bardzo twarde. Wcześniej wspomniane pozycje snu można przypisać do najlepiej im odpowiadających twardości materaca. Odpowiednio dobrany materac dla osób śpiących na brzuchu powinien mieć twardość od 4 do 10, dla osób śpiących na plecach poleca się materace średnio twarde czyli od 4 do 8. Osobom śpiącym na boku poleca się materace miękkie, od 1 do 7. W przypadku częstego kręcenia się w nocy warto wybrać opcję po środku, odpowiadającą wszystkim pozycjom czyli pomiędzy 4 a 7. Najlepszy będzie materac o średniej twardości, czyli o twardości na poziomie mniej więcej szóstki lub siódemki.
jak dobrac twardosc materaca
Nasz materac, Osaka Air udało nam się zaprojektować w taki sposób, aby był odpowiedni do wszystkich trzech pozycji snu. W dziesięciostopniowej skali twardości plasujemy się na "mocnej szóstce", konrketnie pomiędzy szóstką a siódemką, czyli nasz materac jest średniej twardości.
Jest to optymalny wybór i nie musisz się przejmować, bo materac Osaka Air będzie odpowiedni dla każdej Twojej ulubionej pozycji podczas snu!
twardosc materaca materac o sredniej twardosci

FAQ

Jak dobrać twardość materaca?

Twardość materaca należy dobrać według pozycji spania oraz preferencji Użytkownika. Nie ma tutaj znaczenia waga ciała, chodzi przede wszystkim o komfort snu i prawidłowe ułożenie i podparcie kręgosłupa.

Co oznaczają symbole h1, h2, h3 i h4?

To najczęściej spotykana skala twardości materacy. Twardość materaca h1 i h2 oznacza, że materac jest miękki, twardość materaca h3 to materac średni, a twardość materaca h4 to materace twarde. Skala ta, choć często używana jest błędna - powoduje niekorzystny dobór materacy, ponadto nie ma żadnej skali określającej poziom twardości dla poszczególnych symboli (przykładowo materac H2 dwóch różnych firm może mieć różne twardości).

Jaka twardość materaca dla dwóch osób?

Wybór materaca dla dwóch osób nie jest łatwy. Biorąc pod uwagę, że osoby mogą mieć różne pozycje spania, najlepiej wybrać materac o twardości na poziomie 6 w skali 1-10, a w skali twardości najczęściej używanej przez sklepy będzie to materac h2 czy h3.

Jaki materac najlepiej kupić?

Szukaj materaców średnio twardych, są najbardziej uniwersalne. Zwróć uwagę na to jaką skalę twardości stosuje sklep. Skala 1-10 jest bardziej dokładna. Szukaj najlepiej w sklepie internetowym. Sklepy stacjonarne najczęściej określają swoje materace w skali h1-h4.

Zastanawiasz się jak dobrać materac do wagi oraz czy twardość materaca powinna być sugerowana wagą ciała? Czy osoby postawne, o dużej wadze powinny spać na twardych materacach, natomiast szczupłe i lekkie na miękkich?
25 lipca 2021
Kolejna nieprzespana noc? Kiepski poranek z bólem kręgosłupa i sztywnym karkiem ? Może czas na zmianę materaca? W Toruniu kupisz materace bezpośrednio od producenta.
15 lipca 2021
Masz chory kręgosłup i ból pleców nie pozwala Ci spokojnie spać? Z tego artykułu dowiesz się jaki materac na bóle kręgosłupa będzie najlepszy.
14 lipca 2021
Twoje dziecko posturą zaczęło przypominać osobę dorosłą. Dotychczasowe łóżko czy tapczanik przestają wystarczać i zastanawiasz się na czym teraz powinno spać? Jaki materac wybrać dla nastolatków, aby spali wygodnie i zdrowo?
13 lipca 2021

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

ZAMKNIJ