+48 509 940 633
biuro@onsensleeping.com

Dostawa i zwroty
100 dni na test
Gwarancja
Raty 0%
biuro@onsensleeping.com
+48 509 940 633
0

Uszkodzenie stożka rotatorów - jak spać, gdy boli bark?

1 czerwca 2021
uszkodzenie stozka rotatorow bol barku bol ramienia

Najnowsze badania opublikowane przez Clinics in orthopedic surgery wykazały, że w ostatnich latach gwałtownie wzrosła liczba pacjentów z bólem barku. Okazało się, że ze wszystkich chorób barku, uszkodzenie stożka rotatorów jest najczęściej spotykane u osób w średnim i starszym wieku.


Nieleczone uszkodzenie ścięgien pierścienia rotatorów, może prowadzić do trwałej utraty sprawności oraz przewlekłych, silnych dolegliwości bólowych. W niektórych przypadkach niezbędna jest także interwencja chirurgiczna. Jeżeli od jakiegoś czasu zmagasz się z bólem barku, który nie pozwala Ci spać efektywnie, w tym artykule dowiesz się, czy być może przyczyną Twoich dolegliwości jest uszkodzenie ścięgien stożka rotatorów. Jakie są objawy, czego należy unikać oraz jakiej poduszki używać w trakcie snu?

Budowa stożka rotatorów.


Stożek rotatorów, zwany czasem pierścieniem rotatorów, jest jedną z głównych struktur okolicy barku i ramienia. Utworzony jest przez grupę czterech ścięgien, połączonych ze sobą i przymocowanych do kości ramiennej.

W skład stożka rotatorów wchodzą następujące mięśnie:

nadgrzebieniowy, podgrzebieniowy, obły mniejszy oraz mięsień podłopatkowy.

budowa stozka rotatorow nadgrzebieniowy podgrzebieniowy obly mniejszy podlopatkowy wi

Najważniejsze funkcje jakie pełni stożek rotatorów to stabilizacja stawu ramiennego oraz współudział praktycznie we wszystkich ruchach w tym stawie. Niestety stożek rotatorów może ulec uszkodzeniu, powodując dolegliwości bólowe i utrudniając funkcjonowanie w życiu codziennym.

Jakie są przyczyny i objawy uszkodzenia stożka rotatorów?


Do uszkodzenia pierścienia rotatorów najczęściej dochodzi w wyniku dwóch mechanizmów: urazowego, bądź zwyrodnieniowego.


Uszkodzenie o charakterze zwyrodnieniowym, jest konsekwencją przeciążenia, związanego z długotrwałym nadwyrężaniem mięśni. W rezultacie dochodzi do niedokrwienia obwodowego odcinka pierścienia i jego zwyrodnienia.

Problem ten najczęściej dotyczy osób, które wykonują powtarzalną pracę z rękami uniesionymi nad głowę np. osoby malujące pomieszczenia, przenoszące ciężkie przedmioty na regały lub sportowcy np. koszykarze. Przewlekłe mikrourazy prowadzą najczęściej do uszkodzenia, naderwania bądź całkowitego zerwania ścięgna.

Stożek rotatorów uszkodzić można poprzez przeciążenia.

Jakie są objawy przy uszkodzeniu zwyrodnieniowym stożka rotatorów?
 

Podstawowym objawem jest ból, który pojawia się cyklicznie, w zależności od eksploatacji barku. Najczęściej nasila się po przeciążeniu lub w ciągu nocy. Ból zlokalizowany jest w górnej części ramienia, jednak często promieniuje w dół kończyny, aż do stawu łokciowego. Dodatkowym objawem, postępującym wraz z czasem trwania choroby jest osłabienie siły mięśniowej.


Czym charakteryzuje się uszkodzenie urazowe stożka rotatorów?
 

W tym przypadku pojawia się ostry, gwałtowny ból barku, który z czasem zaczyna przypominać postać zwyrodnieniową. Uszkodzenie o charakterze urazowym występuje częściej u osób poniżej 60 roku życia. Polega na zerwaniu jednego lub kilku przyczepów mięśni stożka rotatorów. Najczęściej na skutek nagłego, szarpiącego ruchu połączonego z rotacją w stawie ramiennym.

18-Uszkodzenie stożka rotatorów-04

Test na uszkodzenie stożka rotatorów.


Badaniem diagnostycznym jest tzw. test bolesnego łuku. Polega na wykonaniu ruchu odwiedzenia ramienia - czyli wznosu kończyny górnej bokiem. Dla bolesnego łuku charakterystyczny jest ból w środkowym zakresie tego ruchu.

Zatem dolegliwości nie pojawią się na początku oraz na końcu zakresu ruchu. Ból może pojawiać się zarówno w trakcie unoszenia kończyny, ale także przy jej opuszczaniu.

test bolesnego luku stozek rotatora

Objaw bolesnego łuku świadczy o jednym z wielu uszkodzeń barku i związany jest zakleszczeniem tkanki w trakcie ruchu. Dlatego w celu potwierdzenia diagnozy, należy wykonać badanie USG. W przypadku stożka rotatorów w trakcie testu bolesnego łuku, najczęściej dochodzi do zakleszczenia ścięgna mięśnia nadgrzebieniowego w okolicy wyrostka barkowego łopatki, a to prowokuje ból uszkodzonego ścięgna.

Jeśli dokucza Ci ból barku - wykonaj prosty test.

Stań oparty plecami o ścianę i spróbuj unieść kończynę górną bokiem. W trakcie ruchu pamiętaj, aby prowadzić ją cały czas po powierzchni ściany oraz żeby nie odrywać pleców. Zwróć uwagę na to, czy ból pojawia się mniej więcej w połowie zakresu ruchu oraz czy ustępuje na jego początku i końcu.
 

W różnicowaniu uszkodzenia ścięgien stożka rotatorów można posłużyć się także tzw. testami oporowymi. W tym przypadku ból pojawi się w trakcie skurczu uszkodzonego ścięgna. W łatwy sposób można wykonać je samodzielnie w domu.


Test oporowy
 

Stań bokiem, z kończyną górną bolesną bliżej ściany. Zegnij staw łokciowy do kąta prostego, a rękę ustaw tak, aby kciuk celował w kierunku sufitu. Zadbaj o prawidłową postawę ciała. Umieść poduszkę pomiędzy przedramię a ścianę. Następnie wykonaj próbę wepchnięcia poduszki w ścianę przedramieniem – wykonując ruch rotacji zewnętrznej. Jeżeli w trakcie skurczu mięśnia ból się nasila, może to być związane z uszkodzeniem mięśnia nadgrzebieniowego.

Czego unikać, gdy zdiagnozowano uszkodzenie pierścienia rotatorów?


Badania przeprowadzone przez amerykańskie Journal of Shoulder and Elbow Surgery wykazały, że zerwanie ścięgna mięśnia nadgrzebieniowego prowadzi do trwałych zmian zapalnych mięśnia, z towarzyszącym naciekiem tłuszczowym i zwyrodnieniem. W rezultacie dochodzi do osłabienia funkcji mięśni.

Aby nie nasilać dolegliwości bólowych oraz zahamować postępowanie schorzenia, powinieneś unikać:

- ruchów, w których występuje element szarpnięcia np. rzut piłką;

- ruchów powyżej głowy, w szczególności z dodatkowym obciążeniem, jak np. podnoszenie sztangi;

- spania na uszkodzonym barku;

- siedzenia w nieergonomicznej pozycji ze zgarbionymi plecami - wysunięcie barków w przód tzw. protrakcja skutkuje dysfunkcyjnym ustawieniem stawów ramiennych. W takim przypadku wykonując ruchy powyżej głowy, ścięgna stożka rotatorów ulegają mechanicznym zniszczeniom.

Jak spać, gdy doszło do uszkodzenia stożka rotatorów?


We wcześniejszej części artykułu wspomniane było, aby nie spać na uszkodzonym barku. Jak zatem spać efektywnie, chcąc pozbyć się uporczywych dolegliwości bólowych? Wybierając pozycję w leżeniu na boku, kończyna górna będzie oparta o tułów - takie ułożenie niesie za sobą ryzyko nadmiernego przywiedzenia i opadania kończyny w trakcie snu. Aby uzyskać neutralne ustawienie stawu ramiennego, zapewniające komfort i odpoczynek, umieść dodatkową poduszkę pod kończynę.
 

Wybierając poduszkę pod głowę sugeruj się ustawieniem szyi oraz barków w trakcie snu. Jej kształt powinien być tak dobrany, aby Twój kręgosłup szyjny zawsze znajdował się w neutralnej pozycji, dzięki czemu uzyskamy prawidłowe ustawienie barków.

Przy bólu stożka rotatorów nie śpij na chorym boku.

Zwolennicy spania na boku.

Decydując się na poduszkę wyprofilowaną zbyt wysoko, w trakcie leżenia na boku, powstaje nadmierne zgięcie boczne w odcinku szyjnym kręgosłupa. Z racji, że do łopatki przyczepiają się zarówno mięśnie szyi jak i barku- takie ustawienie głowy może doprowadzić do powstania przykurczy i pogłębienia problemów ze stożkiem rotatorów.

18-Uszkodzenie stożka rotatorów-01
To, co widzisz na powyższej ilustracji, to oczywiście sytuacja, której należy unikać. Może ona mieć katastrofalne skutki dla zdrowego barku, a w przypadku, gdy uszkodzony jest stożek rotatora może spotęgować dolegliwości. Decydując się na spanie na boku należy tak dobrać wysokość poduszki, ale nasza głowa znajdowała się niejako w przedłużeniu kręgosłupa. Zwykle wysokość dobrze dobranej poduszki do spania na boku waha się w granicach od 10 do kilkunastu centymetrów.

Pamiętaj, wysokość poduszki zależy również od materaca, na jakim śpisz. Gdy śpisz na powierzchni bardzo miękkiej, poduszka zapadnie się w materac i nawet na pozór dobrze dobrana wysokość poduszki może okazać się zbyt niska. Z kolei gdy śpisz na przysłowiowej "desce" poduszka będzie sztywno oparta o powierzchnię twardego materaca i może okazać się zbyt wysoka.

W przypadku problemów ze stożkiem rotatorów zalecamy spanie na materacu o średniej twardości, gdyż te właśnie rodzaje materaca najlepiej współgrają z poduszkami profilowanymi.


Zwolennicy spania na plecach.
 

Klasyczne poduszki ortopedyczne nie zapewniają właściwego podparcia odcinka szyjnego kręgosłupa. W trakcie leżenia na plecach głowa jest nadmiernie wysunięta do przodu a lordoza szyjna spłycona. Takie ustawienie głowy skutkuje nieprawidłowym ułożeniem barków - które w tym przypadku są nadmiernie wysunięte do przodu. Niewłaściwe ustawienie ramion może prowadzić do progresji uszkodzeń w obrębie stożka rotatorów, w wyniku ich nadmiernego rozciągnięcia w tej pozycji. Ponadto przykurczom ulegają mięśnie piersiowe - w ten sposób wyrabiamy nieprawidłowy nawyk pozycji zgarbionej z głową wysuniętą do przodu!

3 ból
Klasyczne poduszki wykonane z pierza lub też z wkładu poliestrowego niestety są zbyt wysokie do spania na plecach. Po nocy spędzonej na takiej poduszce możesz odczuwać wzmożone dolegliwości bólowe, w szczególności jeśli w Twoim barku uszkodzeniu uległy poszczególne struktury tworzące stożek rotatorów.

Jaka zatem poduszka będzie najlepsza przy bólu ramienia?


Chcąc zapewnić właściwe podparcie dla odcinka szyjnego kręgosłupa oraz barków, najlepszym rozwiązaniem jest poduszka wyprofilowana tak, aby miała inną wysokość do spania na plecach i inną do spania na boku. Takie rozwiązanie znajdziesz w poduszkach marki Onsen.
 

Wszystkie nasze poduszki cechują się właśnie tym, że ich boczne części są wyższe i służą do spania na boku, podczas gdy w centralnej części poduszki znajduje się zagłębienie, w którym spoczywa głowa podczas snu na wznak.

Dzięki takiemu innowacyjnemu kształtowi możliwe jest zachowanie naturalnych krzywizn kręgosłupa i maksymalne odciążenie tkanek. Każda z naszych poduszek posiada  profil naramienny wspomagający poprawną pozycję ustawienia barków podczas spania a boku.

 

poduszki ortopedyczne bol barku bol ramienia

Oczywiście sama poduszka nie wystarczy, żeby wyleczyć stożek rotatorów, jednak z pewnością warto zadbać o prawidłowe ustawienie barków i kręgosłupa szyjnego w trakcie snu. W ciągu dnia zadbaj więc o prawidłową postawę, ćwiczenia rehabilitacyjne oraz odpowiednio dobraną terapię. Kompleksowe leczenie oraz komfort w trakcie snu zapewnią Ci szybki powrót do zdrowia.

FAQ

Jakie mięśnie wchodzą w skład stożka rotatorów?

W skład stożka rotatorów wchodzą mięśnie nadgrzebieniowy, podgrzebieniowy, obły mniejszy oraz mięsień podłopatkowy.

Jakie są objawy uszkodzenia stożka rotatorów?

Do objawów uszkodzenia stożka rotatorów zalicza się ból, ograniczenie ruchomości w stawie barkowym oraz osłabienie siły mięśniowej ramienia. Ból pojawia się w charakterystycznym momencie podnoszenia lub opuszczania ramienia.

Ile trwa leczenie stożka rotatorów?

Leczenie fazy ostrej uszkodzenia stożka rotatorów trwa zwykle około 6 tygodni. Powrót do pełnej sprawności może potrwać nawet pół roku i zależy od mechanizmu uszkodzenia oraz od podjętego leczenia i rehabilitacji.

Czego unikać przy uszkodzeniu stożka rotatorów?

Przy uszkodzeniu stożka rotatorów należy unikać gwałtownych, szarpanych ruchów, w tym aktywności sportowych, które mogłyby taki ruch wymusić. Dodatkowo zaleca się, aby nie spać na boku objętym uszkodzeniem.

Jaka poduszka na stożek rotatora?

Najlepszą poduszką przy uszkodzeniu stożka rotatora będzie poduszka o zmiennej wysokości. Do spania na plecach powinna być niska, do spania na boku wyższa. Zaleca się unikania spania na boku chorym. Spanie w pozycji na brzuchu jest w przypadku uszkodzenia stożka rotatorów wyjątkowo niekorzystne i należy go bezwględnie unikać.

Co robić, gdy w nocy boli bark?

Gdy obudzi Cię ból barku należy zmienić pozycję i ułożyć się najlepiej na boku przeciwnym, bolące ramię opierając na dodatkowej poduszce. Można zastosować miejscowo działające maści przeciwbólowe lub zastosować leki doustne. W niektórych przypadkach skuteczne w redukcji bólu mogą się okazać chłodne lub ciepłe okłady. Nie mniej jednak już następnego dnia należy bezwzględnie sprawdzić, co powoduje ból - udać się do lekarza lub fizjoterapeuty celem diagnostyki i leczenia.

Komentarze
lub inna etykieta zgodnie z układem
Wystąpiły błędy w formularzu:
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Telefon (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza
Więcej o zdrowiu kręgosłupa:
Jeśli należysz do grona osób, które są po zabiegu wszczepienia sztucznego biodra - zerknij, aby dowiedzieć się jakich ruchów unikać i jak spać.
26 maja 2021
Dziwny garb tworzący się z tyłu na karku, który boli i wygląda nieestetycznie? Potocznie nazywany wdowim garbem lub bawolim karkiem - to narośl tłuszczowa będąca wynikiem działania hormonów i leków.
27 stycznia 2021
Praktycznie każdy z nas słyszał o czymś takim jak zwyrodnienie kręgosłupa. Głównie kojarzymy je z osobami starszymi, choć dziś coraz częściej dotyka młodszych Pacjentów. Dlaczego?
7 stycznia 2021
Spanie na brzuchu budzi wiele kontrowersji. Często bywa odradzane osobom, które mają problem z kręgosłupem. Co jednak zrobić, gdy uwielbiamy spać na brzuchu?
11 grudnia 2020
Poznaj historię Klientów,
którzy nam uwierzyli
Materace
Poduszki Skin+
Poduszki
Poszewki Skin+
Skin+
Akcesoria
Zestawy
Ci którzy się wyspali, kupili te produkty
Zapraszamy do naszego sklepu

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

ZAMKNIJ