Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Wdowi garb - jakie są przyczyny i jak sobie z tym poradzić?

10 kwietnia 2022
Wdowi garb, bawoli garb, wdowi kark, bawoli kark, garb na karku, garb na szyi, garb tłuszczowy, narośl na szyi, narośl na plecach
Wdowi garb, zwany też bawolim karkiem, jest schorzeniem coraz częściej pojawiającym się w przestrzeni społecznej. Tego typu zgrubienie na szyi bardzo często powoduje dolegliwości bólowe, a także sztywność karku. Przede wszystkim zaś wdowi garb stanowi poważny defekt kosmetyczny. Z jednej strony bowiem odstawanie bawolego karku może być nieestetyczne, zaś z drugiej strony utrudnia dobór odzieży i powoduje, że sylwetka staje się mniej atrakcyjna. 

Choć dawniej wdowi garb uznawano za domenę osób starszych, dziś bawoli kark coraz częściej spotyka się u pacjentów młodszych. Skąd bierze się ten rodzaj schorzenia i jak się go pozbyć?

Wdowi garb (bawoli kark) – co to jest

Wdowi garb, określany także jako bawoli kark, to bardzo charakterystyczne zgrubienie, które pojawia się z tyłu pleców, w miejscu połączenia odcinka szyjnego i piersiowego kręgosłupa. Choć może on powodować lęk, a nawet być podejrzewanym o bycie nowotworem, wdowi garb to proste połączenie tłuszczu i tkanki łącznej.

Nazywanie wdowiego garbu mianem bawolego karku wzięło się z amerykańskiego określenia buffalo hump, które wiąże się z tkanką tluszczową bawoła. Bawoły bowiem posiadają właśnie wdowi garb - ich szyja wypełniona jest tłuszczem. Podobnie wygląda to u wielbłądów.

Wśród polskich lekarzy określanie narośli na szyi mianem wdowiego garbu, używanego na przemian z bawolim karkiem, jest powszechne. Są to jednak typowe kolokwializmy medyczne. W rzeczywistości bowiem klasyfikacja chorób ICD-11 nie stosuje takiego nazewnictwa. Stąd też wokół wdowiego garbu urosło wiele niejasności powodujących niekiedy zamieszanie. Również samo pojęcie garbu nie jest bowiem nigdzie sklasyfikowane.

Wdowi garb (bawoli kark) – przyczyny

Przyczyn powstawania wdowiego garbu może być bardzo wiele. Narastanie tkanki tłuszczowej na wysokości przejścia szyjno-piersiowego może świadczyć o różnego rodzaju zaburzeniach i chorobach, które zawsze powinny spotkać się z szeroko zakrojoną diagnostyką. Należy mieć przy tym jednak na uwadze, że patogeneza wdowiego garbu nie została jeszcze w pełni wyjaśniona.

Jak wskazują wyniki badań nad wdowim garbem, bawoli kark często występuje u osób zakażonych wirusem HIV, które poddawano terapii przeciwwirusowej. Wynika to przede wszystkim z negatywnego oddziaływania konkretnych leków antywirusowych na proces odkładania się tkanki tłuszczowej w ludzkim organizmie.
Wdowi garb często dotyka osoby chorę na zespół Cushinga.

Wdowi garb (bawoli kark) – hormony

Jedną z potwierdzonych przyczyn powstawania wdowiego garbu jest zespół Cushinga, który stanowi grupę objawów pojawiających się w wyniku zbyt wysokiego stężenia hormonów sterydowych, najczęściej przyjmowanych w leczeniu konkretnych chorób. Te bowiem mogą skutkować nadmiernym gromadzeniem się tkanki tłuszczowej.

Jak dowodzą wyniki badań naukowych, efektem działania hormonów pacjenci jest nie tylko ogólne przybieranie na wadze, ale też tworzy się u nich właśnie wdowi garb będący konsekwencją odkładania się tkanki tłuszczowej w okolicy karku. Do charakterystyczych cech zepsołu Cushinga należy też otyłość brzuszna i okrągła, księżycowata twarz przy jednoczesnym zachowaniu szczupłych kończyn.
Wdowi garb, bawoli garb, wdowi kark, bawoli kark, garb na karku, garb na szyi, garb tłuszczowy, narośl na szyi, narośl na plecach, zespół Cushinga, otyłość brzuszna, nadwaga
Za głównego winowajcę występowania wdowiego garbu u osób chorych na zespół Cushinga, ale też u pozostałych osób, uznaje się kortyzol. Ten jest hormonem steroidowym należącym do grupy kortykosteroidów. Jego nazwę rozpowszechniono w związku z tym, że jest on hormonem stresu. Jednakże posiada on również inne właściwości.

W przebiegu zespołu Cushinga nadmiar kortyzolu powoduje przemieszczanie się zgromadzonej tkanki tłuszczowej w różne części organizmu. Tym samym wysokie stężenie kortyzolu powoduje, że powstanie u nas wdowi garb lub, zważając na etymologię tej choroby, bawoli kark.
Wdowi garb, hormony, zespół Cushinga, kortyzol, hiperkortyzolemia, hormon stresu

Wdowi garb (bawoli kark) – pochodzenie nazwy

Korytyzol, mający duży wpływ na rozwój wdowiego garbu, jest nie tylko składnikiem wielu leków, ale przede wszystkim hormonem, który nasze organizmy wytwarzają podczas silnego stresu. To właśnie od stresu, który pojawia się u wdów po utracie partnera, wzięło się nazywanie tego schorzenia wdowim garbem. Wzięło się to z obserwacji i ludowych podań, wedle których po kilku miesiącach od śmierci partnera u wielu kobiet na karku rósł właśnie wdowi garb.

Mimo, że wdowi garb sugeruje, jakoby stanowił schorzenie typowo kobiece, występuje ono również u mężczyzn. W tym przypadku częściej mówi się jednak o bawolim karku. Niezależnie jednak od płci, warto zwrócić uwagę na to, że wysoki poziom kortyzolu we krwi może pojawiać się także u osób z zewnątrz wyglądających na spokojne i zrelaksowane. Często występuje on także u osób niezdających sobie z tego sprawy, a więc na przykład posiadających nieuświadomione lęki czy zaburzenia psychiczne pod maską somatyczną. Dlatego też niezwykle ważne jest, aby co jakiś czas profilaktycznie badać stężenie kortyzolu we krwi. Nie tylko ze względu na wdowi garb, ale też dla zachowania zdrowia w innych wymiarach.

H
iperkortyzolemia będąca podstawą tworzenia się wdowiego garbu związana może być także z poważnymi chorobami somatycznymi. Do tych należą przede wszystkim zaburzenia pracy nerek i nadnerczy. Tym samym pojawienie się u nas wdowiego garbu powinno zawsze skutkować głęboką analizą stanu zdrowia, przede wszystkim w zakresie gospodarki hormonalnej. Warto też w tym czasie zadbać o to, aby spać na materacu spełniającym 10 kryteriów komfortu, jak też dobrze dobranej poduszce ortopedycznej.
Zwrot materaca, jak zwrócić materac, test materaca, materac piankowy, materac warstwowy

Wdowi garb (bawoli kark) – skąd się bierze

Przy diagnostyce wdowiego garbu, po wykluczeniu kwestii związanych z nieprawidłową gospodarką hormonalną, należy zwrócić uwagę na postawę, czyli ułożenie sylwetki i kręgosłupa. Istnieje bowiem silna korelacja pomiędzy występowaniem wdowiego garbu a nieprawidłowym ustawieniem głowy i szyi.

Głowa wysunięta ku przodowi prowadzi do spłycenia lordozy szyjnej i nieprawidłowego napięcia mięśni w obrębie szyi i tułowia. Takie ustawienie prowadzi do dysbalansu mięśniowego, zwanego zespołem skrzyżowania górnego. Zespół skrzyżowania górnego polega na rozciągnięciu mięśni z przodu szyi i z tyłu tułowia oraz na skróceniu mięśni z tyłu szyi i z przodu tułowia. W jego przebiegu mięśnie szyi pod żuchwą są rozciągnięte, podobnie jak mięśnie zaokrąglonych pleców, podczas gdy mięśnie znajdujące się pod potylicą oraz mięśnie piersiowe są skrócone.

Prowadzi to do charakterystycznego wyglądu sylwetki, w którym głowa i barki są wysunięte do przodu a plecy są mocno zaokrąglone w odcinku piersiowym. Przecięcie dwóch linii przebiega właśnie w okolicy wysokości kręgu C7 i Th1, czyli dokładnie w miejscu, w którym tworzy się wdowi garb.


Jak widać na rysunku, głowa w przebiegu zespołu skrzyżowania górnego wysunięta jest ku przodowi, a więc znajduje się w protrakcji. Zaznaczone na zielono mięśnie szyi i pleców rozciągają się, zaś zaznaczone na czerwono mięśnie szyi i klatki piersiowej są przykurczone. 

To właśnie okolica kręgu C7 i Th1, jako miejsca najbardziej przeciążonego nieprawidłowym ustawieniem głowy, odpowiada za formowanie się wdowiego garbu w sytuacjach, kiedy jego powstanie nie wiąże się ze zmianami hormonalnymi. 
Kiedy posiadamy wdowi garb, powinniśmy jak najszybciej zbadać stężenie hormonów we krwi!

Wdowi garb (bawoli kark) – leczenie

Powszechnie stosowaną na wdowi garb metodą leczenia jest liposukcja. Metoda ta jest jednak bardzo inwazyjna i trudna do wykonania ze względu na specyfikę tej części ciała. Tkanka tłuszczowa karku jest bowiem poprzeplatana wieloma zwłóknieniami, a także tkanką łączną. To natomiast bardzo utrudnia dokładne usunięcie wdowiego garbu.

Alternatywą dla tradycyjnej liposukcji jest coraz popularniejsza lipoliza iniekcyjna. Wdowi garb leczony za jej pomocą jest ostrzykiwany substancją, która ma powodować rozbicie tkanki tłuszczowej, a następnie jej zmetablizowanie w wątrobie.

Jeśli jednak nie chcemy decydować się na metody inwazyjne, wdowi garb możemy starać się zwalczyć za pomocą odpowiedniej diety, ćwiczeń i zdrowego snu. Zmniejszenie masy ciała skutkować będzie bowiem także zmniejszeniem ilości tkanki tłuszczowej w obrębie wdowiego garbu. Jednocześnie zapewnienie ciału odpowiedniego wsparcia, a kręgosłupowi podparcia w czasie snu, wpłynie pozytywnie na funkcjonowanie organizmu, co spowoduje lepszy metabolizm i korzystniejsze działanie układu hormonalnego.

Wdowi garb (bawoli kark) – poduszka ortopedyczna

Wdowi garb nie jest co do zasady schorzeniem, które da się w pełni zlikwidować przez użytkowanie poduszki ortopedycznej. Zastosowanie odpowiednio dobranej poduszki ortopedycznej w przypadku posiadania wdowiego garbu ma za zadanie przede wszystkim zapewnienie odpowiedniego wsparcia dla kręgosłupa szyjnego, aby ten w czasie snu znajdował się fizjologicznej pozycji.

Dodatkowo odpowiednie dobranie poduszki pomoże w uniknięciu zniesienia lordozy szyjnej, która często przy wdowim garbie pojawia się przez spanie na zbyt wysokich i źle wyprofilowanych poduszkach. Prawidłowo wyprofilowana poduszka ortopedyczna powinna mieć zatem inną wysokość do spania na bokach i inną do spania na plecach.

Klasyczna poduszka ortopedyczna nie podpiera we właściwy sposób odcinka szyjnego kręgosłupa w pozycji snu na plecach. Dodatkowo na takiej poduszce głowa zostaje wypchnięta w kierunku sufitu, zaś lordoza szyjna ulega spłyceniu. W efekcie może to pogłębiać problem z wdowim garbem, ale i innymi schorzeniami kręgosłupa.

Onsen Sleeping w procesie design thinking stworzył poduszkę ortopedyczną Asana, która niweluje wady, jakie posiadają inne poduszki ortopedyczne. W trakcie jej użytkowania odcinek szyjny kręgosłupa jest doskonale podparty, a głowa nie jest wypychana w kierunku sufitu.

Pozwala to na zachowanie prawidłowej lordozy szyjnej oraz zmniejsza asymetryczne napięcie mięśni, jakie występuje w zespole skrzyżowania górnego. 
Kształt poduszki ortopedycznej Asana został zaprojektowany z udziałem lekarzy i fizjoterapeutów, aby w jak najlepszy sposób podeprzeć kręgosłup w pozycjach spania na boku i plecach.

Tymi samymi właściwościami cechują się też poduszki ortopedyczne Yoko dla osób o drobnej budowie ciała, a także poduszki ortopedyczne Hiro dedykowane osobom o muskularnej budowie ciała.
 
Poduszka ortopedyczna, Asana, Yoko, Hiro, poduszka na wdowi garb, poduszka na wdowi kark, poduszka na bawoli garb, poduszka na bawoli kark
Choć wdowi garb nie jest możliwy do wyleczenia za pomocą poduszki ortopedycznej, to z pewnością zadbanie o ustawienie kręgosłupa we właściwej pozycji jest kwestią wyjątkowo istotną. Bardzo ważne jest więc zwrócenie również uwagi na to, jaki wybrać materac, aby móc się komfortowo i zdrowo wyspać.
Najlepszy materac i poduszka ortopedyczna to klucz do zdrowego, regenerującego snu.
Onsen Sleeping oferuje najwyższej jakości materace i poduszki ortopedyczne będące wyrobami medycznymi klasy pierwszej. Spełniają one wszelkie wymagania, jakie postawili przed nami specjaliści, którzy brali udział w design thinking, który polegał przede wszystkim na ich projektowaniu, prototypizacji i testowaniu zgodnie z potrzebami klientów.

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez ekspertów Onsen Sleeping.
Materac Osaka Air, materac piankowy, wnętrze materaca, budowa materaca, warstwy materaca, materac warstwowy, pianka visco, pianka poliuretanowa, pianka z pamięcią, pianka HR, pianka otwartokomórkowa

FAQ: Wdowi garb

Co to jest wdowi garb?

Wdowi garb jest określeniem potocznym na uwypuklenie w okolicy karku na wysokości przejścia między odcinkiem szyjnym kręgosłupa a odcinkiem piersiowym kręgosłupa. Zbudowany jest on przede wszystkim z tkanki tłuszczowej.

Czym różni się wdowi garb i bawoli kark?

Wdowi garb i bawoli garb są tym samym schorzeniem, którego potoczne nazwy używa się wymiennie. Są to typowe kolokwializmy medyczne, bowiem nie zostały one w ten sposób ujęte w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD-11.

Jakie są przyczyny powstawania wdowiego garbu?

Wdowi garb jest zbudowany z tkanki tłuszczowej, w związku z czym przyczyny jego powstawania najczęściej leżą w gospodarce hormonalnej. Niekiedy wynika to ze stosowania określonych leków. Często wdowi garb pojawia się wraz z zespolem Cushinga.

Jak wyleczyć wdowi garb?

Wdowi garb leczy się głównie liposukcją, a więc przez usunięcie nadmiaru zgromadzonej tkanki tłuszczowej. Coraz częściej stosuje się też zabiegi lipolizy iniekcyjnej. Najczęściej jednak wdowi garb da się zniwelować przez odpowiednio dobrane ćwiczenia, dietę oraz poduszkę ortopedyczną i materac.

Jaką używać poduszkę na wdowi garb?

Najlepsza na wdowi garb jest poduszka ortopedyczna Asana od Onsen Sleeping. Żadna poduszka dostępna na polskim rynku nie jest zaprojektowana w ten sam sposób i wykonana z tego samego rodzaju pianek. Gwarantuje ona odpowiednie wsparcie dla kręgosłupa.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
zZofia Lesny pisze:
Mam postac Cushing ,duzy tluszczowy garb, prosze o przeslanie katalogu o poduszkach i materacach
Dodano: 17 sierpnia 2023, 01:56. Dodaj odpowiedź
Ekspert ONSEN® pisze:
Nie posiadamy katalogów. Wszystkie materiały są na naszej stronie :)
Dodano: 5 września 2023, 08:26. Dodaj odpowiedź
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej o ciele i umyśle: