+48 509 940 633
biuro@onsensleeping.com

Dostawa i zwroty
100 dni na test
Gwarancja
Raty 0%
biuro@onsensleeping.com
+48 509 940 633
0

Wierzenia celtyckie a sny

12 sierpnia 2020
sny w wierzeniach celtyckich
Dawno, dawno temu celtycki bóg Aengus Młody zakochał się w dziewczynie grającej na harfie, którą widywał w swoich snach.Opanowała jego myśli do tego stopnia, że nie chciał jeść ani brać udziału w codziennych czynnościach. Powoli gasł, przy życiu trzymało go tylko oczekiwanie na nadejście nocy  i przybycie tajemniczej dziewczyny ze snu.

W mitologii celtyckiej sen jest bardzo wyraźnie powiązany z muzyką. Celtowie wierzyli, że dźwięki harfy są w stanie wywołać świadome śnienie. Muzyka miała też moc sprowadzania snu. Bóg Dagda wygrywał na swojej harfie melodie, które uśpiły jego wrogów podczas bitwy.

Cały folklor irlandzki nasycony jest opowieściami o śmiertelnikach, którzy zostali uśpieni przez śpiew lub dźwięki harfy Sidhe (ludu elfów lub „wróżek”) i porwani do „innego świata”.

Jedną z takich historii jest pochodząca z VIII wieku "Immram Bran mac Febail "(„Podróż Brana").

Wierzenia celtyckie a sny – praktyki magiczne

Wiele praktyk druidów opartych było na świadomym śnieniu lub śnie indukowanym poprzez spożycie środków narkotycznych. Sny były uważane za źródło wiedzy.

Imbas Forosnai to starożytny irlandzki rytuał przepowiadania przyszłości  poprzez sny. Imbas oznacza „inspirację” (w szczególności świętą poetycką inspirację celtyckiej kasty bardów) , a forosnai oznacza „oświecenie” lub „to, co oświetla”.

Według tekstu zatytułowanego Cormac's Glossary , częścią rytuału było doprowadzenie się do stanu deprywacji sensorycznej i spożycie określonych substancji w celu przejścia w stan transu lub snu.

Innym sposobem pozyskiwania wiedzy było układanie się do snu na grobach przodków, gdzie w   ich duchy miały przekazywać śniącemu cenne informacje.

Tarbfheis to ceremonia wyboru nowego Najwyższego Króla. Druid składał w ofierze byka (będącego dla Celtów świętym zwierzęciem) a następnie zjadał jego surowe mięso oraz pił rosół przygotowany na kościach. Następnie owijał się w skórę byka i układał się do snu. We śnie powinien zobaczyć osobę nowego władcy.

Wierzenia celtyckie a sny – odczytywanie snów


Druidzi trudnili się także objaśnianiem snów. Nie zachowały się niestety żadne oryginalne senniki. Mamy jednak wzmianki o tej praktyce w kronikach. W 637n.e. Domhnall MacAedh, arcykról Irlandii toczył wojnę z królem Dal Riady.

Władca Irlandii miał sen, który został wytłumaczony przez druida i właśnie te wskazówki doprowadziły go do zwycięstwa.

Wierzenia celtyckie a sny – celtyckie łóżka

Ze źródeł archeologicznych wiemy, że Celtowie na wyspach brytyjskich budowali tak zwane „okrągłe domy”. Ściany i dachy domów były plecione z... wikliny.

Ściany były wkopywane w ziemię – jest to tak zwany „fundament ziemiankowy” Następnie plecionkę wzmacniano warstwą „tynku” z gliny, słomy i odchodów zwierzęcych. Technika ta pozwalała uzyskać dosyć trwałą i mocną konstrukcję.

Domy nie posiadały kominów (jedynie dziurę w dachu, przez którą wydostawał się dym z paleniska) ani okien. Drzwi mocowane były na żelaznych zawiasach. Celtowie, których ślady archeologowie znajdują na ziemiach polskich, budowali natomiast prostokątne domy z drewnianych bali. A jak wyglądały łóżka?

Sypiano na matach z sitowia na których układano sienniki, skóry lub wełniane koce. W niektórych regionach używano też ław wymoszczonych skórami.

Miejsca do spania znajdowały się pod ścianami i prawdopodobnie były oddzielone od reszty pomieszczania kotarami.

Opowieści o żelaznych, kutych „celtyckich łóżkach” lansowane przez współczesnych producentów tego rodzaju mebli nie znajdują potwierdzenia w żródłach historycznych, ani archeologicznych.

Owszem, Celtowie byli mistrzami w obróbce żelaza (i dlatego stanowili realne zagrożenie dla Cesarstwa Rzymskiego), ale przecież nie robili z żelaza łóżek, podobnie jak my nie produkujemy łóżek z grafenu!

Wierzenia celtyckie a sny – współczesna rzeczywistość

FAQ: Wierzenia celtyckie a sny

Udostępnij
Newsletter
Bez wyrażenia zgody, nie możemy dodać Twojego adresu do naszej bazy.
Dziękujemy.
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu:
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Telefon (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza
Melatonina bywa reklamowana jako cudowny lek na bezsenność. Stosowanie melatoniny niesie za sobą zagrożenia. Czy warto sięgać po melatoninę?
22 lipca 2022
Niektóre popularne sposoby na szybkie zaśnięcie są mitem i tak naprawdę mogą wręcz utrudnić zapadanie w sen. W tym artykule znajdziesz sprawdzone, bezpieczne i cudowne sposoby na szybkie zaśnięcie.
20 lipca 2022
Ludzie dzielą się na takich, którzy wolą spanie nago i na takich, którzy relaksują się w miękkiej, wygodnej piżamie. Poznaj korzyści i ograniczenia spania nago.
2 maja 2022
Biskupin to jedyne z polskich stanowisk archeologicznych wokół którego narosło tak wiele legend i emocji.
2 stycznia 2022
Poznaj historię Klientów,
którzy zaufali produktom Onsen Sleeping
Materace
Poduszki Skin+
Poduszki
Poszewki Skin+
Skin+
Akcesoria
Zestawy
Ci którzy się wyspali, kupili te produkty
Zapraszamy do naszego sklepu

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

ZAMKNIJ