+48 509 940 633
biuro@onsensleeping.com

Dostawa i zwroty
100 dni na test
Gwarancja
Raty 0%
biuro@onsensleeping.com
+48 509 940 633
0

Wymiana materaca – kiedy i dlaczego

9 czerwca 2020
Kiedy wymienić materac, wymiana materaca, nowy materac, materac piankowy, materac sprężynowy, materac kokosowy

Kiedy myślimy o wymianie materaca, prawdopodobnie jest to wynikiem niezadowolenia z jakości snu i komfortu, jaki oferuje aktualnie posiadany materac. Wraz z tym często spada nasza wydajność pracy i pojawia się bezsenność. Dla wielu z nas wymiana materaca nie jest jednak łatwym procesem, bowiem mimo rosnącej świadomości konsumenckiej, niewiele osób wie, na co zwrócić uwagę przy wyborze materaca. Dodatkowo w wymianie materaca nie pomaga duża rzesza sprzedawców stosujących nieuczciwe praktyki rynkowe.

Istnieje jednak również grupa ludzi, dla których wymiana materaca nie jest tak oczywista. Najczęściej nie zdają oni sobie sprawy z tego, że należy go wymienić, ponieważ nie łączą negatywnych objawów z posiadanym złym materacem. Dodatkowo wymiana materaca może być konieczna także przez to, że często staje się on siedliskiem groźnych bakterii, grzybów i roztoczy. Coraz większą zmorą są też robaki w materacu.

Rozważając argumenty za wymianą materaca, musimy zważyć przede wszystkim na to, że na spaniu spędzamy około 1/3 życia. Stanowi to w sumie około 8 godzin każdej doby. Biorąc pod uwagę fakt, że w ciągu doby zdrowy człowiek produkuje średnio aż 800 mililitrów potu, co stanowi niemal cztery jego szklanki, szacunkowo każdej nocy w materac i pościel wsiąka około jednej szklanki potu.

W ciągu roku człowiek wydala 100 litrów potu! Wymiana materaca nie może następować więc zbyt rzadko.

Oczywiście wydzielany do materaca i pościeli pot z czasem paruje. Dzięki temu materac po kilku latach nie jest bezustannie mokry, nie łamiąc też ciężarem ramy łóżka. Pozostaje on jednak nadal bardzo często idealnym środowiskiem do rozwoju bakterii, wirusów, pleśni czy grzybów. Nie uniknie się tego również przez wieczorne prysznice czy używanie pościeli z oddychających tkanin, ponieważ pocenie się w nocy jest naturalną reakcją organizmu. Zaprzestanie pocenia się stanowić będzie zagrożenie dla życia i zdrowia, ponieważ świadczyłoby o poważnym zaburzeniu ośrodka termoregulacji.

Zwiększone tendencje do przegrzewania się mogą mieć też osoby zmagające się z menopauzą, a także innych trudności związanych ze stanem zdrowia, które wywołują zaburzenia hormonalne. Często to dotyczy również osób chorych na cukrzycę. Dodatkowo diabetykom zdarza się też doznawać nocnych potów. U tych osób wymiana materaca powinna następować częściej.

Obok potu, do materaca wnikają także złuszczające się komórki naskórka. Nie ma to nic wspólnego z higieną osobistą, lecz jest to wynikiem naturalnie zachodzących w ludzkim organizmie procesów. Naskórek zmieniamy bowiem całkowicie w ciągu każdej doby. Te również stanowią pożywkę dla różnego rodzaju organizmów, których obecność w łóżku niekoniecznie nam służy.

Materac kokosowy, owady w materacu, materace z kokosem, robaki w materacach, brudny materac

Wymiana materaca – alergie

Stare, kilkuletnie materace zawierają w sobie bardzo często różne gatunki pleśni, jak choćby penicillium, cladosporium, alternaria czy aspergillus. Dodatkowo znajdują się w nich bakterie, a w tym groźna paciorkowce. Dlatego też wymiana materaca nie powinna stanowić decyzji zbyt mocno odwlekanej w czasie.

Materace do spania po kilku latach mogą być pełne roztoczy kurzu domowego. Te zaś należą do rodziny pajęczaków. Przez atakiem arachnofobii niektórych z nas chroni tylko to, że są one niewielkich rozmiarów i niemal nie widać ich gołym okiem. Roztocza absorbują wilgoć z otoczenia, stąd też ludzki pot jest dla nich bardzo sprzyjający. Żywią się one też białkiem pochodzenia organicznego, co czyni ludzki naskórek idealnym pokarmem dla roztoczy.

To właśnie roztocza, ale także grzyby i pleśni, stanowią najczęstszą przyczynę alergii. Podczas spania na materacu, który jest ich pełen, narażamy się więc na przyjmowanie tych alergenów. Dodatkowo każda zmiana pozycji do spania powoduje, że te unoszą się i dostarją wprost do naszych dróg oddechowych.

Wymiana materaca, brudny materac, robaki w materacu, bakterie w materacu, pleśń w materacu, grzyby w materacu

Wymiana materaca – czystość szympansów

Jak dowiodły wyniki badań naukowych, legowiska szympansów są często czystsze od naszych materaców. Naukowcy, którzy zbadali populację szympansów zamieszkujących okolice rzeki Issy w Tanzanii dostrzegli, że w ich legowiskach niemal nie występują mikroorganizmy i pasożyty. Tymczasem w ludzkich łóżkach występuje cała kolekcja drobnoustrojów, w tym bakterie kałowe.

Przyczyny tego stanu rzeczy są trywialne. Szympansy bowiem co wieczór budują sobie nowe legowiska. Tymczasem wymiana materaca u ludzi następuje co kilka lat, zaś bardzo wiele osób zmienia pościel rzadziej niż raz w tygodniu. Nie oznacza to, że powinniśmy wymieniać materac codziennie, ale zdecydowanie częściej, niż większości ludzi się to wydaje.

Wygodny materac, komfortowe materace, idealny materac, najlepsze materace, wymiana materaca

Wymiana materaca – jak często

To, jak często powinna następować wymiana materaca, jest zależne od jego wykonania. Zakłada się, że średnio materac powinien być wymieniany co około 8 lat. Wyniki badania przeprowadzonego przez AmeriSleep mówią, że po około 7 latach w materacach rozwija się nawet kilka różnych szczepów bakterii. Dotyczy to jednak materaca produkowanego masowo na rynek amerykański.

Co do zasady częściej wymieniać powinno się materace wykonane z nieoddychających materiałów, jak choćby materac visco. Poza tym warto zwrócić uwagę także na inne rodzaje materacy, które mają tendencje do bycia dobrym siedliskiem dla mikroustrojów, jak materace kokosowe czy materace gryczane. W przypadku tych produktów wymiana materaca wskazana jest maksymalnie co 5 lat.

Dłuższą żywotność materaca gwarantuje zastosowanie w nim oddychających pianek poliuretanowych. Materac wysokoelastyczny dobrej jakości i idealnie zaprojektowany może być wymieniany nawet co 10-15 lat. Szczególnie w przypadku, gdy dodatkowo używamy bambusowej pościeli o właściwościach bakteriobójczych i grzybobójczych.

Materac Osaka Air, materac piankowy, wnętrze materaca, budowa materaca, warstwy materaca, materac warstwowy, pianka visco, pianka poliuretanowa, pianka z pamięcią, pianka HR, pianka otwartokomórkowa

Wymiana materaca – jaki wybrać

Przymierzając się do wymiany materaca, najlepiej jest wybrać materac zapewniający najwyższą higienę snu, a więc taki, którego górna warstwa wykonana jest z pianki wysokoelastycznej typu HR. Dodatkowo warto, aby posiadał on - jak materac Osaka Air - cztery warstwy pianek i wydajny system wentylacyjny.
 
Oferowany przez Onsen Sleeping idealny materac Osaka Air to produkt medyczny klasy pierwszej, który objęty jest 15-letnią gwarancją i możliwością zwrotu w ciągu 100 dni!
Zwrot materaca, jak zwrócić materac, test materaca, materac piankowy, materac warstwowy

FAQ: Wymiana materaca

Jak często powinna odbywać się wymiana materaca?

Wymiana materaca powinna odbywać się średnio co około 8 lat. W przypadku niskiej jakości materaca okres ten spada jednak do około 5 lat, zaś przy materacu wysokiej jakości wymiana odbywać może się nawet co 15 lat.

Jak przygotować materac do spania po wymianie?

Materace produkowane przez Onsen Sleeping potrzebują maksymalnie 4 godzin, aby uzyskać swój optymalny kształt zapewniający najwyższą jakość snu przy maksymalnym podparciu ciała i wsparciu kręgosłupa.

Dlaczego wymieniać stary materac?

Stary materac warto wymienić, ponieważ znajdujące się w nim mikroustroje mogą negatywnie wpływać na nasz stan zdrowia. Dodatkowo często kilkuletnie materace są już odkształcone, co nie zapewnia nam dobrego wsparcia ciała i podparcia kręgosłupa.

Co zrobić ze starym materacem?

Stary materac proponujemy oddać organizacji pozarządowej, która będzie w stanie zrobić z niego legowiska dla zwierząt. Można go też oddać do utylizacji przy okazji cyklicznie odbywających się zbiórek odpadów wielkogabarytowych.

Jaki materac jest trwały?

Najtrwalszy materac wykonany jest w pierwszej warstwie z pianki wysokoelastycznej typu HR, pod którą znajdują się 3 kolejne warstwy różnego rodzaju pianek poliuretanowych. Dobry materac ma budowę przypominającą tort.

Udostępnij
Newsletter
Bez wyrażenia zgody, nie możemy dodać Twojego adresu do naszej bazy.
Dziękujemy.
Komentarze
Tomek pisze:
Ja się zastanawiam coraz poważnie nad wymianą swojego dotychczasowego materaca na którym śpię już wiele lat. Artykuł ciekawy może dam się przekonać i przetestuję wasz materac, bo domyślam się, że będzie to dobra wymiana!
Dodano: 20 lipca 2022, 15:19. Dodaj odpowiedź
Wystąpiły błędy w formularzu:
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Telefon (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza
Materac z pianki wysokoelastycznej cechuje się właściwościami, które stawiają go na pierwszym miejscu pod względem komfortu snu. Z czego to wynika?
12 lipca 2022
Materac nawierzchniowy to produkt, którego sprzedaż opłaca się sklepom. Czy jednak jest on również opłacalny dla konsumentów?
8 lipca 2022
Materac z pamięcią kształtu posiada wiele wad, które wynikają z jego wykonania. Jak zapewnić sobie lepszy komfort snu?
6 lipca 2022
Dobrej jakości materac wysokoelastyczny stanowi najlepszy wybór. Cechy posiadane przez materac wysokoelastyczny powodują, że nie ma on sobie równych.
4 lipca 2022
Poznaj historię Klientów,
którzy zaufali produktom Onsen Sleeping
Materace
Poduszki Skin+
Poduszki
Poszewki Skin+
Skin+
Akcesoria
Zestawy
Ci którzy się wyspali, kupili te produkty
Zapraszamy do naszego sklepu

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

ZAMKNIJ