Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Zakrzepica żył – objawy, przyczyny, leczenie

10 marca 2022
Zakrzepica żył, leczenie zakrzepicy, krzepliwość krwi
Zakrzepica żył może być łagodna, ale niekiedy również nasilić się i przez to stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia lub życia. Jest to skomplikowane schorzenie z różnorodnymi czynnikami ryzyka. Predyspozycje genetyczne, styl życia czy różne choroby, to tylko niektóre z powodów zakrzepicy żył. Schorzenie to zaczyna się w dodatku od subtelnych sygnałów, które łatwo jest zignorować. Warto zrozumieć jej genezę i wpływ na zdrowie, aby móc z nią skutecznie walczyć

Znalezienie równowagi między ryzykiem a stylem życia to klucz do profilaktyki zakrzepicy. Objawy zakrzepicy zaczynają się od bólu i puchnięcia. Dopiero po dłuższym czasie prowadzi ona do zmian koloru skóry. Z tego powodu łatwo ją przeoczć, co podkreśla potrzebę edukacji w celu zwiększenia świadomości społecznej. Warto też znać metody leczenia i rehabilitacji zakrzepicy żył, aby w razie wystąpienia poradzić sobie z nią łatwiej i skuteczniej.
Zaburzenia krzepnięcia, hemodynamika, problemy z krążeniem krwi

Czynniki ryzyka zakrzepicy żył

Zakrzepica żył to złożone schorzenie, które wynika ze współdzałania różnych czynników ryzyka. Oczywiście to dziedziczenie jest z nich najbardziej istotnym. Wynika to z faktu, że osoby obciążone genetycznie, a ze szczególnym uwzględnieniem osób z predyspozycją do zaburzeń krzepnięcia krwi, które są zdecydowanie bardziej podatne na tworzenie się skrzepów krwi w naczyniach krwionośnych. Jednak również styl życia odgrywa w zakrzepicy ważną rolę.

Sprzyjające zakrzepicy czynniki to palenie papierosów i spożycie alkoholu, bowiem używki te szkodzą układowi sercowo-naczyniowemu. Szczególnie w połączeniu z siedzącym stylem życia, co wiąże się z małą aktywnością fizyczną. To zaś upośledza krążenie krwi, a więc sprzyja powstawaniu skrzepów. Warto więc dbać o codzienną dawkę ruchu, która wzmocni działanie całego organizmu.

Musimy uwzględnić też choroby i dolegliwości, które wiążą się ze znacznym podniesieniem ryzyka zakrzepicy w grupach ryzyka. Są to przede wszystkim takie choroby jak cukrzyca, otyłość czy nadciśnienie tętnicze, które wpływają na skład krwi. Zmieniają one również istotnie kondycję organizmu, sprzyjając powstawaniu skrzepów. Choroby te prowadzą też do innych powikłań, mogąc wzajemnie nasilać swoje objawy.

Co ważne, również ciąża u kobiet jest istotnym czynnikiem ryzyka zakrzepicy. Związane z ciążą zmiany hormonalne wpływają na skład krwi. Natomiast tak zmieniona hemodynamika sprzyja tworzeniu się skrzepów. Dlatego też kluczowa jest właściwa identyfikacja i zarządzanie ryzykiem, aby móc jej zapobiec. Warto jest dbać o utrzymanie zdrowia naczyń krwionośnych, aby zapobiec także innym powikłaniom.
zakrzepica żył_02

Najczęstsze objawy zakrzepicy żył

Zakrzepica żył to poważne schorzenie, które często zaczyna się jednak od dość subtelnych sygnałów, które bardzo łatwo zignorować. Jednym z najczęstszych objawów zakrzepicy jest ból i uczucie ciężkości w obrębie nóg. Pacjenci często opisują to uczucie słowami nogi jak z ołowiu, co znakomicie ją obrazuje. Z czasem ból może stawać się bardziej intensywny, a zwłaszcza podczas chodzenia lub stania.

Innym widocznym objawem zakrzepicy jest puchnięcie nogi czy ręki. Skrzep może bowiem ograniczyć przepływ krwi, co prowadzi do opuchlizny. Ta jest zatem przy zakrzepicy wynikiem gromadzenia się płynu w tkankach. Obrzęk ten jest zauważalny często w okolicach stawów, zaś sama skóra wygląda najczęściej na nadmiernie napiętą i lśniącą.

Zmiany następujące w kolorze skóry są także charakterystyczne dla zakrzepicy o dużym stopniu zaawansowania. Skóra przybiera barwę siną lub czerwoną, co świadczy o zaburzeniach krążenia. Niekiedy dochodzi też do pojawienia się bolesnych owrzodzeń, szczególnie w okolicach kostek.

Objawy zakrzepicy żył mogą być niejasne lub nieswoiste, co utrudnia jej wczesne rozpoznanie przez mylenie z innymi schorzeniami. Dlatego ważne jest, aby nigdy nie bagatelizować żadnych zmian czucia czy wyglądu kończyn, a zwłaszcza jeśli istnieją dodatkowe czynniki ryzyka. Świadomość najczęstszych objawów zakrzepicy stanowi klucz do szybkiego podjęcia działań diagnostycznych i leczniczych, co może poprawi rokowania.
Zaburzenia czucia, sine nogi, owrzodzenie kostek

Zakrzepica żył głębokich i powierzchownych

Zakrzepica żył to jedno schorzenie, ale można je rozbić na dwa typy. Obejmować może bowiem różne obszary układu krwionośnego. Najczęściej dzieli się ją na zakrzepicę żył powierzchownych i głębokich, co zależy od jej umiejscowienia. Istnieje oczywiście istotna różnica między tymi dwoma rodzajami zakrzepicy. Zarówno pod względem jej lokalizacji, jak również potencjalnego wpływu zakrzepicy na zdrowie.

W przypadku zakrzepicy żył głębokich mówi się o stanie chorobowym w obrębie większych naczyń krwionośnych ukrytych głęboko w mięśniach kończyn. Niestety ten rodzaj zakrzepicy jest bardziej groźny. Tym samym jest związany z potencjalnymi konsekwencjami, wśród których najpoważniejsze to choćby zatorowość płucna. Ta może wystąpić wtedy, gdy skrzeplina oderwie się z naczynia krwionośnego, po czym tętnicami przedostanie się do płuc. Jest to sytuacja, która zagraża życiu, a więc wymaga interwencji lekarskiej.

Z kolei zakrzepica żył powierzchownych obejmuje naczynia krwionośne, które są położone bliżej powierzchni skóry. Chociaż zazwyczaj nie bywa tak groźna jak zakrzepica żył głębokich, to może być bolesna. Często też wywołuje objawy miejscowe, jak obrzęk czy zaczerwienienie, co także wymaga leczenia.

Warto pamiętać, że oba rodzaje zakrzepicy są poważnym zagrożeniem dla zdrowia, przez co wymagają pomocy medycznej. Objawy i skutki uboczne różnią się w zależności od rodzaju zakrzepicy, dlatego też niezwykle ważne jest szybkie zdiagnozowanie i leczenie tego schorzenia. Niezależnie od tego, czy chodzi o zakrzepicę głęboką czy powierzchowną, profesjonalna opieka medyczna jest niezbędna dla minimalizacji ryzyka poważnych powikłań.
Zakrzepica żył głębokich, rodzaje zakrzepicy, leki na zakrzepicę

Leczenie zakrzepicy żył

Skuteczne wdrożenie leczenia zakrzepicy żył wymaga niezwykle precyzyjnego podejścia, które uwzględni rodzaj zakrzepicy i inne schorzenia, jakie mogą występować u pacjenta. Głównym celem jest zapobieganie powikłaniom wynikającym z tej choroby. W pierwszej kolejności oczywiście zatorowości płucnej, udarom i zawałom, minimalizując ryzyko nawrotu zakrzepicy.

Kluczową rolę odgrywa leczenie farmakologiczne, głównie objawowe. Podaje się w tym celu głównie leki zmniejszające ilość płytek krwi, a więc najczęścej heparynę i warfarynę. Te bowiem skutecznie zapobiegają tworzeniom się skrzepów, a więc także ich migracji do innych obszarów ciała. Stosuje się także doustne antykoagulanty, które są nowoczesna alternatywą.

W niektórych przypadkach zakrzepicy żył, a w szczególności u osób, u których istnieje wysokie ryzyko poważnych powikłań, konieczne może być leczenie interwencyjne. Wykonuje się wtedy głównie procedury oparte na trombolizie, czyli rozpuszczaniu skrzepów z użyciem leków. Częsta jest też embolektomia, czyli interwencja chirurgiczna. Te stosuje się w celu usunięcia zagrożenia, gdy pacjent znajduje się w stanie ostrym.

Właściwe i skuteczne leczenie zakrzepicy wymaga także modyfikacji stylu życia. Pacjenci często otrzymują dodatkowe zalecenia dotyczące aktywności fizycznej i diety, ale też unikania czynników ryzyka takich jak papierosy czy alkohol. Na dobrą sprawę holistyczne podejście, które połączy w sobie różne podejścia, będzie najlepszym rozwiązaniem, które da najwięcej efektów.
Zakrzepica żył powierzchownych, typy zakrzepicy, krzepnięcie krwi

Rehabilitacja przy zakrzepicy

Rehabilitacja po wyleczonej zakrzepicy żył jest niezwykle istotnym etapem w procesie pełnego powrotu do zdrowia. Chociaż skupia się ona głównie na przywracaniu sprawności fizycznej, to w rzeczywistości ma również kluczowe znaczenie dla regeneracji psychospołecznej pacjenta. Jest to bowiem schorzenie, które ma wiele aspektów, co wymaga holistycznego podejścia.

Początkowo rehabilitacja zakrzepicy żył jest skoncentrowana są na złagodzeniu bólu, ale następnie także na redukcji obrzęku i przywracaniu ruchomości kończyny nią dotkniętej. Fizjoterapeuci opracowują zazwyczaj spersonalizowany program ćwiczeń, który pomaga wzmocnić mięśnie i stawy, aby także przywrócić właściwy przepływ krwi. Ćwiczenia te powinny być dostosowane do indywidualnych możliwości pacjenta, a więc oczywiście również z uwzględnieniem ewentualnych ograniczeń wynikających ze stanu zdrowia.

Oprócz bezpośrednich aspektów fizycznych, właściwie zaplanowana rehabilitacja obejmuje także rzetelną edukację pacjenta na temat zdrowego stylu życia, co ma mu pomóc w zapobieganiu nawrotom zakrzepicy. Pacjenci uczą się tego, w jaki sposób aktywność i dieta mogą działać prewencyjnie. Okazuje się bowiem, że to psychoedukacja odgrywa kluczową rolę w budowaniu świadomości pacjenta, która daje wewnętrzną motywację do utrzymania zdrowego trybu życia.
Obrzęk nóg, mrowienie stóp, zakrzepica żył

Profilaktyka zakrzepicy żył

Tylko właściwie prowadzona profilaktyka może rzeczywiście pomóc uniknąć zaprzepicy żył. Opiera się ona na utrzymaniu zdrowia układu krwionośnego, co ma za zadanie zapobieganie również innym poważnym powikłaniom, a nie jedynie zakrzepicy. Istnieją oczywiście także specyficzne elementy profilaktyki, które uwzględniają różnice występujące w różnych grupach wiekowych i populacjach.

W przypadku osób starszych, których organizmy z różnych powodów są bardziej podatne na zakrzepicę żył, istotne jest silne promowanie aktywnego stylu życia, a w szczególności regularnej aktywności fizycznej. Odpowiednie ćwiczenia usprawniające mogą redukować skutki długotrwałego siedzenia, przede wszystkim wspomagać kondycję naczyń i serca, a także zdrowie ogólne. U seniorów z zakrzepicą żył szczególnie ważne jest też monitorowanie czynników ryzyka, jak choćby nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca, które ją nasilają.

W innej sytuacji są kobiety w ciąży, u których profilaktyka zakrzepicy wiążę się z tym stanem i przebiega w specyficzny sposób. Bardzo silne zmiany hormonalne zachodzące w czasie ciąży wpływają na skład krwi i hemodynamikę, co zwiększa ryzyko zakrzepicy. Dlatego ważne jest monitorowanie parametrów krwi, choćby w cyklicznej morfologii. W niektórych przypadkach przydatne są pończochy uciskowe, a także inne specjalne metody.

Inaczej natomiast profilaktykę zakrzepicy postrzega się w innych grupach wiekowych. W szczególności wśród osób młodych, którzy w ramach przeciwdziałania problemom z układem krwionośnym powinni unikać siedzenia, a przede wszystkim długotrwałego. Nawet podczas długich podróży warto jest co jakiś czas wstać. Szeroko pojmowany ruch i przerwy w pracy czy podróży mogą znacznie zmniejszyć ryzyko powstawania skrzepów. Podobnie jak stosowanie zdrowego stylu życia, w tym właściwej diety przy jednoczesnym unikaniu używek, co również odgrywa istotną rolę w prewencji zakrzepicy w tej grupie wiekowej.
W profilaktyce i leczeniu zakrzepicy żył pomocny jest funkcjonalny materac.
Utrzymaniu zdrowia sprzyja materac, który cechuje się anatomicznym podparciem, co sprzyja zachowaniu dobrego przepływu krwi, a także zmniejsza nacisk na naczynia krwionośne. Ważne jest, aby funkcjonalność materaca rzeczywiście odpowiadała profilaktyce zakrzepicy żył. Jak w przypadku materaca Osaka Air, który pomaga utrzymać prawidłowe krążenie krwi. Jedynie bowiem dobre materace o właściwej twardości i elastyczności mogą pomóc w utrzymaniu prawidłowego krążenia krwi, co z kolei przyczynia się do znaczącej i skutecznej redukcji nacisku na naczynia krwionośne.

Należy mieć też na uwadze, że materace piankowe wykonane w odpowiedniej technologii, jak choćby jobs to be done w przypadku marki ONSEN®, wspomagają właściwą, czyli anatomiczną postawę ciała podczas snu, co ma duże znaczenie dla zachowania optymalnego zdrowia naczyń krwionośnych. Tymczasem poprawa krążenia krwi w obszarze nóg i bioder ogranicza ryzyko tworzenia się skrzepów.

Warto zwrócić uwagę na materace, które konturują anatomiczne krzywizny ciała, aby zapewnić równomierne rozłożenie jego ciężaru. Odbywa się to proporcjonalnie do wielkości ciała, dlatego jedna uniwersalna twardość materaca jak najbardziej istnieje. W ten sposób wybierzemy najlepszy materac, który będzie dla nas nie tylko doskonałym miejscem spoczynku, ale także bardzo ważnym każdego wieczoru elementem wspierającym zdrowie układu krążenia.

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez zespół specjalistów ONSEN®. Osobom dbającym o zdrowie kręgosłupa, polecamy zestaw ćwiczeń na kręgosłup przygotowany przez fizjoterapeutę.
Materac ortopedyczny, materace na kręgosłup, bezpieczeństwo pianki w materacu

FAQ: Zakrzepica żył

Co to jest zakrzepica żylna?

Zakrzepica to stan zdrowotny, w którym w naczyniach krwionośnych tworzą się skrzepy krwi. Skrzepy te, zwane również zakrzepami lub skrzepliną, mogą występować zarówno w żyłach, co jest znane jako zakrzepica żylna, jak i w tętnicach. Wtedy mówi sie o zakrzepicy tętniczej.

Jakie są objawy zakrzepicy?

Objawy zakrzepicy mogą obejmować ból, obrzęk, zaczerwienienie oraz uczucie ciepła lub zimna w okolicach dotkniętego obszaru. W przypadku zakrzepicy żył głębokich objawy te często dotyczą nóg.

Czym grozi nieleczona zakrzepica?

Nieleczona zakrzepica może prowadzić do poważnych komplikacji, a spośród nich najbardziej groźna jest zatorowość płucna. Skrzepy krwi mogą się oderwać i przedostać się do płuc, a to stanowi zagrożenie życia. Stąd też zakrzepicę zawsze warto leczyć.

Czym różni się zakrzepica żył powierzchownych od zakrzepicy żył głębokich?

Zakrzepica żył powierzchownych dotyczy naczyń znajdujących się bliżej powierzchni skóry i zazwyczaj jest stosunkowo mniej poważna. Tymczasem zakrzepica żył głębokich dotyczy naczyń położonych głębiej. Zakrzepica żył głębokich jest bardziej skomplikowana i wiąże się z większym ryzykiem powikłań.

Kiedy zakrzepica jest groźna?

Zakrzepica jest groźna, gdy skrzepy krwi prowadzą do zatorowości płucnej, zawału serca czy udaru mózgu. Nieleczona zakrzepica może przyczynić się do przewlekłego uszkodzenia naczyń, zespołu pozakrzepowego, a także wielu innych nieprzyjemnych powikłań.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej o ciele i umyśle: