Zdrowy sen - prawidłowe nawyki snu

Maja 19, 2020
Bezsenność dotyka bardzo wiele osób, czasami jako przejściowe zburzenia snu spowodowane np. stresem czy chorobą, a czasami przechodzi w stan permanentny - żadnego z tych stanów nie należy lekceważyć. Bezsenność może występować jako problem z zaśnięciem lub częste budzenie się w nocy, a także wczesne budzenie się rano np. o 4 czy 5. W walce z zaburzeniami snu może pomoc przestrzeganie następujących zasad:
 

zasada 3 C,
czyli w Twojej  sypialni powinno być:

 

CIEMNO

Wszelkie źródła światła powinny być wyłączone (w tym lampki kontrolne stand by)
Okna powinny być zasłoniete tak, aby nie dostawało się światło uliczne. Pomóc mogą również maski na oczy (w popularnych drogeriach ok. 20 zł)

 

CICHO

Wszelkie źródła dźwięku powinny być wyłączone.
Hałas dobiegający z zewnątrz można wytłumić używając zatyczek do uszu - bardzo wygodne są zatyczki z pianki z pamięcią. Zatyczki również świetnie się sprawdzają, kiedy partner głośno chrapie.

 

CHŁODNO 

Optymalna temperatura w sypialni to około 18 stopni Celsjusza, pomieszczenie powinno być również dobrze przewietrzone.


Relaks przed snem

 

Przygotowanie do snu 

Ważne jest przestrzeganie wieczornych rytuałów, pomoże np. relaksująca kąpiel, kubek dobrej herbaty, wieczorny krótki spacer, wyciszające ćwiczenia np. joga. Powtarzanie co wieczór określonych czynności wprowadza organizm w stan relaksu i pozwala łatwiej zasnąć.
Nie należy przed snem spożywać obfitych posiłków, ale mała przekąska około pół godziny przed snem jest dopuszczalna. Sprawdzi się tutaj banan, jogurt czy lekka sałatka. Zakazane jest picie kawy oraz napojów energetycznych. Co ciekawe, mitem jest opinia, że alkohol pomaga zasnąć -  powoduje on, że sen jest płytki i przerywany.

 

Niebieskie światło

Absolutnie nie powinno się używać przed snem laptopów, komputerów czy tabletów, ponieważ urządzenia te emitują tzw. niebieskie światło, czyli światło zbliżone do naturalnego o poranku. Stanowi ono dla mózgu sygnał do podjęcia aktywności, więc po dłuższej chwili spędzonej przed ekranem, o wiele trudniej będzie nam zasnąć. Warto więc, zamiast za telefon, sięgnąć za książkę, która pozwoli lepiej się wyciszyć. Pomocne jest też słuchanie muzyki, rysowanie i inne spokojne czynności. 
 

Komfort snu

Bardzo ważną sprawą jest też dobór właściwego materaca oraz poduszki. Dobrze dobrana poduszka prawidłowo podpiera przede wszystkim odcinek szyjny kręgosłupa, ale także głowę i barki śpiącego. Nowoczesne poduszki wykonane są z pianek oddychających, które nie wchłaniaą wilgoci (np. potu). i w których nie rozwijają się roztocza. To samo dotyczy materacy, na rynku dostępny jest ich szeroki wybór, więc nie ma problemu z dopasowaniem do zróżnicowanych potrzeb. Znajdziemy wsród nich też takie z materiałów oddychających. 
Poduszka i materac mają ogromne znaczenie na komfort naszego snu, a dobry ich wybór oznacza wstawanie wypoczętym i zregenerowanym. 

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

ZAMKNIJ