+48 509 940 633
biuro@onsensleeping.com

Dostawa i zwroty
100 dni na test
Gwarancja
Raty 0%
biuro@onsensleeping.com
+48 509 940 633
0

Znaczenie snów z punktu widzenia psychologii analitycznej

22 września 2020
znaczenie snow psychologia
Ludzie od najdawniejszych czasów starali się interpretować sny, starając się z nich odczytać proroctwa dotyczące przyszłych wydarzeń. Senniki tworzyli już starożytni Sumerowie oraz Egipcjanie. W epoce rozumu interpretacje snów zaczęto traktować jako zabobony i gusła. Pod koniec XIX wieku snami ponownie zainteresowali się jednak psychiatrzy. Nauka stanęła na stanowisku, że nawet jeśli sny nie powiedzą nam wiele o przyszłości, można z nich dowiedzieć się ciekawych rzeczy o kondycji psychicznej śniącego.

Prekursorem analizy marzeń sennych był Sigmund Freud. Uważał on, że sny są projekcją nieuświadomionych i wypartych pragnień każdego człowieka. Najczęściej – zdaniem Freuda - są przejawem skrywanego cierpienia i niewyrażonego popędu seksualnego.

Twórca psychoanalizy interpretował treści pojawiające się w marzeniach sennych jako symbole genitaliów lub niezrealizowanych potrzeb związanych z seksem. Najsłynniejszym przykładem jest tu interpretacja snu o graniu na pianinie. Celem psychoanalizy było dotarcie poprzez analizowanie snów do podświadomości - źródła zaburzeń psychicznych.

Jeden z bliskich uczniów Freuda, Carl Gustav Jung, po konflikcie ze swoim mistrzem, stworzył własny system terapeutyczny, którego zadaniem było badanie treści nieświadomych pojawiających się w snach - psychologię analityczną.
 

Teoria archetypów

Teoria Carla Gustava Junga opierała się na założeniu, że oprócz indywidualnej nieświadomości istnieje też nieświadomość zbiorowa, wspólna wszystkim ludziom. Nieświadomość zbiorową Jung odkrył właśnie analizując sny swoich pacjentów. Zauważył wówczas, że dokładnie te same motywy, obrazy i symbole można znaleźć w mitologiach całego świata oraz w snach wszystkich ludzi, bez względu na ich pochodzenie etniczne i zaplecze kulturowe.

Treści zapełniające nieświadomość Jung określił mianem archetypów. Archetypy to psychiczne odpowiedniki instynktów, pochodzą z odziedziczonej po przodkach struktury mózgowej. Jung w pracy „The Psychological Aspect of the Kore” wymienił najważniejsze jego zdaniem archetypy:

cień, Stary Mędrzec, dziecko (z herosem jako dzieckiem włącznie), matka („Pramatka” lub „Matka Ziemia”), jako osobowość nadrzędna (dlatego też „demoniczna”) i jej odpowiednik – dziewczyna (dziewica), a wreszcie anima u mężczyzny i animus u kobiety.

Twórca psychologii analitycznej zastrzega jednak, że istnieje o wiele więcej archetypów, mogą one przybierać też skrajne różne autoprezentacje.

Archetyp ma charakter numinalny ( niezależny od naszej woli, to on „włada” człowiekiem), autonomiczny i nieświadomy, dlatego to, co możemy zobaczyć interpretując mity, baśnie lub sny to tylko obraz archetypowy.
 

Śnią nam się archetypy?

W pracy „Fenomenologia Ducha w baśniach” Jung pisze:
Stary mędrzec” pojawia się w snach jako mag, lekarz, kapłan, nauczyciel, profesor, dziadek lub inna osoba obdarzona autorytetem.

Archetyp ducha występuje w postaci człowieka, karła lub zwierzęcia w sytuacjach, kiedy brak nam rozeznania, dobrej rady, decyzji, planu itp., a sami nie potrafimy się na nie zdobyć (...) Starzec ukazuje się zawsze wtedy, kiedy bohater znajduje się w rozpaczliwej i beznadziejnej sytuacji, z której uwolnić go może tylko gruntowna rozwaga lub szczęśliwy pomysł, a więc funkcja duchowa lub endopsychiczny automatyzm.


Animę, jak zapewne się domyślacie, reprezentują w snach obrazy kobiet – od uwodzicielki po duchową przewodniczkę, Animus – ma występować w snac h jako uosobienie siły fizycznej np. jako kulturysta. Archetyp Cienia – notabene, jeden z najważniejszych w teorii Junga, gdyż zawiera wszystkie te aspekty, które ego stłumiło, albo nigdy ich nie uznało  - objawia się w snach, pojawia się w postaci koszmarów, ukazujących różne formy upadku, porażki, zamknięcia, kompromitacji.

Głębszy aspekt Cienia, tzw. cień zbiorowy, ujawnia się, jeśli śnimy o śmierci lub piekle. Archetyp Matki przejawia się w snach pod postacią figur dojrzałych kobiet o właściwościach ochraniających lub destrukcyjnych.

Jungowski klucz do interpretacji snów

Zdaniem Junga szczególne znaczenie psychologiczne mają sny, które powtarzają (serie snów), sny symboliczne, sny z okresu dzieciństwa, sny akauzalne (z zaburzonymi związkami przyczynowo skutkowymi). Zwraca jednak uwagę, że żadnych snów (a zwłaszcza koszmarów lub snów, w których pojawiają się osoby bliskie) nie należy nigdy interpretować dosłownie, ani traktować jako „proroczych”. Jak twórca psychologii analitycznej interpretował sny swoich pacjentów?

Najpierw metodą skojarzeń starał się ustalić indywidualny kontekst marzeń sennych, następnie stosował amplifikację, czyli porównywał elementy snu z elementami występującymi w mitach i religiach.

Amplifikacja umożliwia śniącemu porzucenie czysto osobistego stosunku do swojego snu i zrozumienie jego metaforycznego znaczenia. Następnym krokiem była refleksja, która wg. Junga nie oznaczała świadomych przemyśleń, tylko automatyczne szukanie znaczenia oparte na kulturowym instynkcie psychiki.

Dopiero refleksja podniesiona do poziomu świadomości przekształca przymusowe działanie w celowe i zorientowane indywidualnie. Ostatecznym celem analizy snów jest indywiduacja, czyli integracja treści nieświadomych i synteza w pełni rozwiniętej jaźni, jako rzeczywistości psychicznej wykraczającej poza ego.
Udostępnij
Newsletter
Bez wyrażenia zgody, nie możemy dodać Twojego adresu do naszej bazy.
Dziękujemy.
Idziesz spać w porządnie przewietrzonej sypialni, wchodzisz do łóżka nawet lekko trzęsąc z zimna, ale budzisz się zlany potem. Jeżeli zazwyczaj pocisz się w nocy z pewnością nurtuje Cię wiele pytań, na które postaramy się odpowiedzieć.
18 stycznia 2021
Zastanawiasz się jak urządzić sypialnię? W tym artykule przedstawiamy kilka pomysłów, które mogą być ciekawym źródłem inspiracji.
17 grudnia 2020
Tybetańska joga śnienia to bardzo szczególny rodzaj „lucid dreams", czyli świadomych snów. Po tybetańsku nazwa tej praktyki brzmi ,milam’. Jest to rodzaj zaawansowanej tantrycznej medytacji praktykowanej w szkołach buddyjskich kagyu, nyigma oraz bon.
22 września 2020
Ludzie są jedynym gatunkiem, który sam dobrowolnie pozbawia się snu, na co ewolucja zupełnie nas nie przygotowała. Sen to biologiczna konieczność. Zarywanie nocy lub ograniczenie snu do czterech czy pięciu godzin na dobę niesie za sobą o wiele poważniejsze konsekwencje, niż tylko enigmatycznie nazywane „zmęczenie”.
22 września 2020
Poznaj historię Klientów,
którzy nam uwierzyli
Materace
Poduszki Skin+
Poduszki
Poszewki Skin+
Skin+
Akcesoria
Zestawy
Ci co się wyspali, kupili te produkty
Zapraszamy do naszego sklepu

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

ZAMKNIJ