Zwrot materaca – co zrobić, jeśli sprzedawca go utrudnia? 5 stycznia 2023 |
![]() |
Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez zespół specjalistów ONSEN®. Osobom dbającym o zdrowie kręgosłupa, polecamy zestaw ćwiczeń na kręgosłup przygotowany przez fizjoterapeutę.
Tak i nie. Zwrot materaca zakupionego w sklepie stacjonarnym, jeśli jest on zgodny z umową, może nie być możliwy. Prawo nie nakłada bowiem na sklepy stacjonarne obowiązku przyjmowania zwrotów pełnowartościowych produktów. Jeśli jednak zakupiony produkt jest niezgodny z umową, podlega on z tego tytułu możliwości zwrotu z mocy prawa.
Tak. Zwrot materaca zakupionego w sklepie internetowym jest podstawowym prawem konsumenta. Może nastąpić on bez wskazania powodu i nie może powodować żadnych dodatkowych obowiązków po stronie konsumenta, za wyjątkiem pokrycia kosztów przesyłki zwrotnej. Również jednak koszt przesyłki w niektórych przypadkach zobowiązany jest pokryć sprzedawca.
Tak. Zwrot materaca może nastąpić niezależnie od tego, czy znajduje się on w oryginalnym opakowaniu, czy też opakowaniu zastępczym. Mówią o tym zarówno polskie przepisy prawa, jak i dotychczasowe decyzje Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Dotyczy to nie tylko Polski, ale i całej Unii Europejskiej, co potwierdził wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie C-681/17.
Zwrot materaca w terminie i trybie ustawowym należy zgłosić w ciągu 14 dni od daty jego wydania. Następnie zaś musi być on doręczony do sprzedawcy. Zwrot materaca może nastąpić przez jego osobiste dostarczenie do najbliższej siedziby przedsiębiorcy (np. sklepu firmowego w danym mieście), jak też przez wysyłkę do jego centrali czy magazynu. Wybór ten należy zawsze do konsumenta. Jeśli przedsiębiorca posiada więcej niż jeden adres, nie może narzucić konsumentowi obowiązku dostarczenia zwracanego materaca do konkretnej siedziby.
Zwrot materaca w terminie i trybie ustawowym nie może wiązać się z dodatkowymi opłatami. Za zmniejszenie wartości towaru konsument odpowiada tylko wtedy, gdy podczas użytkowania materaca wykroczył on poza zakres konieczny do oceny jego charakteru, cech i funkcjonowania. Przedsiębiorca musi jednak udowodnić, że dane użytkowanie rzeczywiście zmniejszyło wartość materaca, a także w racjonalny sposób udokumentować poniesione w związku z tym koszta. Używanie materaca zgodnie z przeznaczeniem nie może powodować nakładania na konsumentów dodatkowych opłat.
Dziękujemy za dodanie komentarza! |