Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Chrapanie - jakie są jego przyczyny i sposoby na łagodzenie?

25 stycznia 2023
Chrapanie, leczenie chrapania, niedrożność nosa, przerost migdałków, skrzywiona przegroda, jak przestać chrapać
Chrapanie to powszechna nazwa dolegliwości, która polega na wydawaniu dźwięków podczas snu. Samo zjawisko chrapania wynika bezpośrednio ze zwężenia lub zablokowania dróg oddechowych. W zależności od przyczyn chrapania, może mieć ono charakter chroniczny lub tymczasowy.

Najczęściej chrapanie to objaw, który wynika z utrudnionego przepływu powietrza przez górne drogi oddechowe. Jak pokazują statystyki, chrapanie dotyka około 9% polskich kobiet i aż około 24% polskich mężczyzn. Choć może być objawem groźnych chorób, większość Polaków je ignoruje.
Chrapanie, leczenie chrapania, niedrożność nosa, przerost migdałków, skrzywiona przegroda, jak przestać chrapać

Chrapanie – przyczyny

Chrapanie może mieć zarówno podłoże fizjologiczne, jak i anatomiczne. W przypadku chrapania o podłożu anatomicznym, jest ono wywoływane nieprawidłową budową dróg oddechowych lub otaczających je struktur. Natomiast fizjologicznych przyczyn chrapania istnieje natomiast bardzo wiele, a często wynikają one ze stylu życia.

Za chrapanie o podłożu fizjologicznym może odpowiadać zbyt duża ilość śluzu zalegającego w górnych drogach oddechowych, jak również zmniejszenie napięcia mięśni, które za nie odpowiadają. Do zwężenia dróg oddechowych, które jest przyczyną chrapania, przyczynia się też opadanie podniebienia miękkiego i języka.

Do przyczyn chrapania zalicza się również przerost małżowin nowosych, przerost języka czy polipy zatok lub nosa. Chrapanie wywołane może być nadto przewlekłym zapaleniem zatok lub gardła, nieżytem nosa, przerostem migdałków, a nawet otyłością lub nieprawidłową dietą i higieną snu.

Poza tym chrapanie jest również jednym z objawów bezdechu sennego, który prowadzi do niedotlenienia organizmu oraz wielu trudności w życiu codziennym. Jest on bowiem związany z całkowitym zablokowaniem akcji oddechowej, która trwa nawet do kilunastu sekund i powtarza się wielokrotnie każdej nocy. Kiedy więc podejrzewamy, że chrapanie wynika z bezdechu sennego, powinniśmy poddać to pilnej konsultacji lekarskiej.
Chrapanie, leczenie chrapania, niedrożność nosa, przerost migdałków, skrzywiona przegroda, jak przestać chrapać
  • 1 wibrowanie miękkiego podniebienia
  • 2 zapadanie się języka
  • 3 wiotka nagłośnia zatykająca przepływ powietrza
  • 4 przerośnięty trzeci migdałek

Chrapanie – sposób pierwszy

Powstawaniu, ale także nasilaniu chrapania służy dieta obfita w nabiał i tłuste potrawy, które powodują zwiększenie wydzielania śluzu i soków trawiennych w żołądku. Jednocześnie nadmierne wypełnienie żołądka treścią pokarmową powoduje jego powiększenie, co często utrudnia oddychanie w nocy przez jego nacisk na mięśnie oddechowe. 

Nabiał, a więc wszystkie produkty mleczne, powoduje dodatkowo zwiększenie wydzielania śluzu w górnych drogach oddechowych, a więc w nosie i gardle. Śluz ten, zwany również flegmą, mechanicznie zaburza przepływ powietrza przez górne drogi oddechowe, niekiedy przedostając się do dolnych dróg oddechowych. To zaś w bezpośredni sposób wywołuje chrapanie.

Dodatkowo chrapaniu sprzyja spożywanie alkoholu przed snem. Ten bowiem rozluźnia mięśnie gardła, w wyniku czego poruszają się one przy oddychaniu. Efektem powstających w ten sposób wibracji jest zaś właśnie chrapanie. Podobne działanie ma część środków nasennych, a także nikotyna. Stąd też przy walce z chrapaniem powinniśmy zaprzestać stosowania używek.

Pierwszym sposobem na chrapanie jest więc zbilansowanie i zmiana diety. Nie tylko w zakresie posiłków spożywanych bezpośrednio przed snem, ale również w ciągu dnia. Nieprawdłowo zbilansowana dieta przy niskiej aktywności fizycznej może bowiem prowadzić do otyłości, która również nasila chrapanie, a nawet prowadzi do bezdechu sennego.

Chrapanie u osób otyłych wynika z nadmiaru tkanki tłuszczowej, która odkłada się w ich szyjach i klatkach piersiowych. Wiąże się to również często z osłabieniem mięśni gardła. W efekcie więc drogi oddechowe nie są w pełni drożne i nie mogą pracować w dynamiczny, fizjologiczny sposób.
Chrapanie, leczenie chrapania, niedrożność nosa, przerost migdałków, skrzywiona przegroda, jak przestać chrapać

Chrapanie – sposób drugi

Drugim ze sposobów na chrapanie są ćwiczenia wzmacniające mięśnie otaczające drogi oddechowe. Dzięki temu staną się one bardziej elastyczne i silniejsze. Do ćwiczeń na chrapanie zalicza się przede wszystkim trening języka, szczęki oraz szyi. Te struktury są bowiem za chrapanie w największym stopniu odpowiedzialne.

Ćwiczenia na chrapanie mogą przyjmować różną formę. Choć w cięższych przypadkach zaleca się, aby przeprowadzać je pod okiem fizjoterapeuty, to dla większości z nas nie jest to niezbędne. Warto więc wyciągać i wyginać język, wykonywać skłony i zwroty szyi, a także żuć gumę czy śpiewać. Dzięki temu struktury dróg oddechowych będą bardziej dynamiczne i tym samym zmniejszy się nasza podatność na chrapanie.
chrapanie_ćwiczenia języka

Chrapanie – sposób trzeci

Także trzeci sposób na chrapanie nieodłącznie wiąże się z higieną snu. Polega on bowiem na stosowaniu naturalnych olejków eterycznych, które znakomicie wpływają na drożność dróg oddechowych i zmniejszają ich ewentualny obrzęk. Metoda ta pomaga w szczególności tym osobom, które chrapią z powodu nawracających zakażeń i infekcji.

Stosowanie aromaterapii przy chrapaniu jest popularne i sprawdzone. Jest ono jednak skuteczne tylko wtedy, gdy zadbamy o odpowiednią jakość olejków eterycznych i zastosujemy je prawidłowo. Bardzo dobrze sprawdzają się one w dyfuzorach zapachów, jednak można stosować je również w inny sposób.

Jednym ze skutecznych sposobów na stosowanie olejków eterycznych przeciwko chrapaniu jest ich zmieszanie z wodą i opryskanie pościeli lub łóżka, jak również dodanie ich do zażywanej przed snem kąpieli. Coraz częściej spotyka się również preparaty nanoszone bezpośrednio na ciało w formie płynów, żelów, kremów czy plastrów.

Na chrapanie poleca się przede wszystkim olejki eteryczne z pichty syberyjskiej, świerku, sosny, mięty czy eukaliptusa. Warte uwagi są także olejki z czystym mentolem. Ważne jest jednak to, aby były pochodzenia naturalnego i cechowały się dużą ilością aromatu.
Chrapanie, leczenie chrapania, niedrożność nosa, przerost migdałków, skrzywiona przegroda, jak przestać chrapać

Chrapanie – sposób czwarty

Często stosowaną metodą na chrapanie jest zmiana pozycji do spania. Nie jest to łatwe, bowiem wymaga zmodyfikowania nawyków, jednak u wielu ludzi przynosi oczekiwany skutek. Istotne jest jednak, aby ze zmianą pozycji do spania nie wiązało się nieodpowiednie ułożenie ciała na materacu. Stąd też chrapiącym osobom zaleca się spanie na materacach wysokoelastycznych o odpowiedniej, opartej na warstwach budowie.

Największe prawdopodobieństwo chrapania występuje u osób śpiących na plecach. Prowadzi ona bowiem do zwiotczenia mięśni gardła, a także opadnięcia języka ku tyłowi. Bardzo często wiąże się też z otwarciem ust. W efekcie drogi oddechowe są zwężone, a niekiedy też częściowo zablokowane. Dlatego też osobom borykającym się z chrapaniem zaleca się, aby spały w pozycji na boku. Ta bowiem pozwala na utrzymanie anatomicznego położenia ciała i uniknięcie zwężenia kanału nosogardła.
Chrapanie, leczenie chrapania, niedrożność nosa, przerost migdałków, skrzywiona przegroda, jak przestać chrapać

Chrapanie – sposób piąty

Najważniejszym, piątym ze sposobów na chrapanie, jest zadbanie o posiadanie odpowiedniej poduszki ortopedycznej. Zarówno zbyt niska poduszka, jak i zbyt wysoka poduszka, spowodują nadmierne wygięcie dróg oddechowych w którąś ze stron. To natomiast przełoży się na ich zwężenie i doprowadzi do chrapania.

Aby umożliwić sobie swobodne oddychanie, należy wybierać poduszki ortopedyczne o całkowicie anatomicznych kształtach. Te bowiem gwarantują podparcie głowy i szyi we właściwej, fizjologicznej pozycji. Końcowym efektem będzie zaś nie tylko redukcja chrapania. Wpłynie ona bowiem korzystnie również na profilaktykę zniesionej lordozy szyjnej lub, jeśli ktoś już się z tym schorzeniem mierzy, wspomoże proces leczenia i rehabilitacji.

Jednak nie powinny być to poduszki wykonane z pianki termoelastycznej, bowiem te zapadną się w trakcie snu i spowodują nasilenie chrapania. Najlepiej więc skupić się na poduszkach wykonanych z otwartokomórkowej pianki wysokoelastycznej typu HR, która zapewni optymalne podparcie przez całą noc.

Należy mieć na uwadze również to, że większość poduszek dostępnych na rynku nie posiada anatomicznych kształtów. Najczęściej spotykane na rynku poduszki ortopedyczne w tradycyjnym kształcie fali czy mydła, nie są wyprofilowane pod kątem naturalnych krzywizn kręgosłupa oraz nie pozwalają na zachowanie naturalnej pozycji ramion. W efekcie często okazują się szkodliwe.
Poduszka na chrapanie, poduszki ortopedyczne, zapalenie zatok, przegroda nosowa, nieżyt nosa, jak nie chrapać
Chrapanie to nie choroba, ale może być ono objawem groźnych dolegliwości.

Chrapanie – leczenie

Leczenie chrapania jest zależne od tego, jakie ma ono przyczyny. Samo chrapanie stanowi bowiem objaw innych jednostek chorobowych. Jeśli więc, na przykład, za chrapanie odpowiada otyłość, to jej wyleczenie powinno je zakończyć. W leczeniu ważne jest, aby prawidłowo zdiagnozować przyczynę chrapania.

Warto jednak skupić się na maksymalnym wsparciu leczenia chrapania. Temu sprzyja zaś optymalizacja higieny snu, na którą składają się codzienne rytuały, dieta oraz wyposażenie łóżka. Kluczowe znaczenie w zachowaniu odpowiedniej higieny snu ma stosowanie materaców i poduszek podpierających ciało przez całą noc w fizjologicznej pozycji.

ONSEN® oferuje materac Osaka Air, który jest najlepszym materacem dostępnym na rynku. Odpowiada on na potrzeby nawet najbardziej wymagających konsumentów, spełniając wszystkie 10 podstawowych funkcjonalności materaca, a także posiadając status wyrobu medycznego klasy pierwszej. Jego stosowanie korzystnie wpływa na walkę z chrapaniem, co zawdzięcza budowie gwarantującej podparcie ciała i wsparcie kręgosłupa w anatomicznej pozycji.

Dla odpowiedniego utrzymania głowy, odcinka szyjnego kręgosłupa i barków w trakcie snu, ONSEN® stworzył linię najlepszych poduszek ortopedycznych. Dzięki budowie opartej na fizjologii człowieka, pozwalają one rozszerzyć drogi oddechowe, co zapobiega chrapaniu. Należą do nich:

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez zespół specjalistów ONSEN®. Osobom dbającym o zdrowie kręgosłupa, polecamy zestaw ćwiczeń na kręgosłup przygotowany przez fizjoterapeutę.

Chrapanie, leczenie chrapania, niedrożność nosa, przerost migdałków, skrzywiona przegroda, jak przestać chrapać

FAQ: Chrapanie

Jakie są przyczyny chrapania?

Przyczyny chrapania można podzielić na anatomiczne i fizjologiczne. W przypadku chrapania o podłożu anatomicznym, wynika ono z nieprawidłowości w budowie dróg oddechowych, jak przerostu migdałków, przerostu języka, przerostu małżowin nosowych czy polipów. Chrapanie o podłożu fizjologicznym wynika z zaburzeń czynnościowych, a więc zakażeń i infekcji dróg oddechowych. Przyczyną chrapania jest również otyłość, bezdech senny i niezachowanie właściwej higieny snu.

Jak wyleczyć chrapanie?

Chrapanie to objaw innych chorób, nie zaś schorzenie samo w sobie. Dlatego też do wyleczenia chrapania niezbędne jest wyleczenie przyczyny, która je wywołuje. Oczywiście leczenie chrapania należy również odpowiednio wspierać, czemu służy zmiana nawyków żywieniowych i zachowanie właściwej higieny snu.

Co zrobić, żeby nie chrapać?

Żeby nie chrapać, należy przede wszystkim zadbać o higienę snu. Na to składa się nie tylko posiadanie właściwego materaca i poduszki ortopedycznej, ale również zachowywanie odpowiedniej pozycji do spania czy stosowanie właściwej diety na kilka godzin przed zaśnięciem. Poza tym na chrapanie pomaga także aromaterapia i treningi wzmacniające mięśnie dróg oddechowych.

Czy chrapanie jest groźne dla zdrowia?

Tak. Choć chrapanie często traktuje się jako niegroźne, to jego występowanie nie pozostaje bez skutków dla działania organizmu człowieka. Wpływa ono bowiem negatywnie na jakość snu, a w konsekwencji pograsza codzienne funkcjonowanie. Jest także problematyczne w relacjach społecznych, bowiem pozostaje częstą przyczyną kłótni, a nawet rozpadu związku. Najgroźniejsze dla zdrowia jest jednak chrapanie wynikające z bezdechu sennego, które wymaga interwencji lekarskiej.

Dlaczego spanie na plecach wzmaga chrapanie?

Spanie na plecach wzmaga chrapanie, ponieważ pozycja ta prowadiz do zwiotczenia mięśni gardła i opadnięcia języka ku tyłowi. Tym samym spanie na plecach skutkuje zwężeniem drog oddechowych, co przekłada się na wydawanie dźwięków podczas oddychania. Przy leczeniu chrapania poleca się spanie na boku, bowiem pozycja ta pozwala na utrzymanie fizjologicznego ułożenia ciała.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej porad ekspertów: