Polnisch (PL)Deutsch (DE)Englisch (EN)
Informationsprodukte: +48 509 940 633 | Bestellabwicklung: +48 512 999 218
0

Wie man den Einfluss von blauem Licht auf die Schlafqualität minimieren kann

8 czerwca 2021
Światło niebieskie, promieniowanie ultrafioletowe, higiena snu, bezsenność, depresja, zwyrodnienie plamki żółtej
Światło niebieskie otacza nas zewsząd. O wpływie światła niebieskiego na procesy, jakie zachodzą w naszych organizmach, mówi się już coraz szerzej. Jego działanie często zmienia bowiem funkcjonowanie biopsychospołeczne człowieka, w tym niszcząc jego zdrowie.

Mimo tego stosunkowo niewiele osób chroni się przed zgubnymi skutkami światła niebieskiego, ignorując zagrożenia, jakie z niego płyną. W dodatku problemy zdrowotne, jakie wywołuje światło niebieskie, często nie są w powszechnej świadomości nawet z nim łączone.

Choć nie każdy rodzaj światła niebieskiego jest szkodliwy, a niektóre jego formy są wręcz potrzebne do życia, warto posiadać wiedzę na jego temat. Tylko dzięku temu bowiem jesteśmy w stanie zapobiec nadmiarowi syntetycznych form światła niebieskiego, chroniąc zdrowie własne i najbliższych nam osób.
Światło niebieskie, telefon przed snem, używanie smartfona w nocy, insomnia

Światło niebieskie – definicja

Światło niebieskie, nazywane również skrótem HEV (High Energy Visible Light), to świało najbardziej zbliżone do promieniowania ultrafioletowego. Towarzyszy nam od zawsze. Jest ono bowiem jednym z rodzajów światła, jakie naturalnie występuje w przyrodzie. Przez wieki jednak kontakt człowieka ze światłem niebieskim związany był wyłącznie z promieniami słonecznymi.

Obecnie zaś bardzo często spotykamy światło niebieskie w formie syntetycznej, szkodliwej dla zdrowia. Zdecydowanie coraz częściej ze światłem niebieskim do czynienia mamy bowiem ze strony diód LED, które znajdują się w sprzętach elektronicznych.

Najwięcej sztucznego światła niebieskiego pozyskujemy z ekranów telewizorów, monitorów, tabletów czy smartfonów. Emitują je zarówno diody LED, jak i wyświetlacze ciekłokrystaliczne oraz lampy fluorescencyjne. Można je spotkać nadto w niektórych żarówkach powszechnie używanych w gospodarstwach domowych.

Występuje ono w bardzo szkodliwej formie niebiesko-fioletowej, której długość fal wynosi od 415 nm do 455 nm, jak i korzystniejszej formie niebiesko-turkusowej o długości fal od 465 nm do 495 nm. Ponieważ są one do siebie zbliżone, określenie konkretnej formy światła niebieskiego bez odpowiednich narzędzi rodzi wiele trudności nawet dla specjalistów.
Światło niebieskie, światło niebiesko-fioletowe, światło niebiesko-turkusowe

Światło niebieskie – wpływ na oczy

Światło niebieskie jest niezwykle szkodliwe dla oczu człowieka. Długotrwała ekspozycja na światło niebieskie wywołuje zespół suchego oka, a także zmęczenie i pieczenie oczu. Niekiedy też dochodzi do niego łzawienie i pogorszenie widzenia. Takie osoby cierpią też na ból głowy po przebudzeniu, a coraz częściej również w trakcie dnia.

Wynika to z jednej strony z faktu, że światło niebieskie pobudza nerwy wzrokowe do ciągłej aktywności w celu akomodacji oka. Z drugiej strony zaś wyniki badań naukowych dowiodły, że światło niebieskie powoduje rozkład retinalu do toksycznych związków chemicznych, które stale degradują fotoreceptory oczu. To zaś skutkuje uszkodzeniem wzroku i zwyrodnieniem plamki żółtej, na które choruje coraz więcej młodych osób.

Stąd też w przypadku prowadzenia siedzącego trybu życia wywołanego pracą przy komputerze, niezwykle ważne jest używanie środków profilaktycznych blokujących działanie światła niebieskiego. W tym celu wykorzystuje się specjalne filtry na ekrany, jak również okulary zawierające soczewki pochłaniające niekorzystne promieniowanie.
Światło niebieskie, zwyrodnienie plamki żółtej, praca przy monitorze, choroby oczu

Światło niebieskie – wpływ na skórę

Przenikalność światła niebieskiego do komórek skóry jest większa niż promieniowania ultrafioletowego. Powoduje to, że ma ono silniejsze właściwości utleniające komórki skóry, jak też wywołujące jej stany zapalne. Stąd też długotrwała ekspozycja na światło niebieskie skutkuje znaczącym przyspieszeniem procesów starzenia się skóry.

Dodatkowo światło niebieskie wywołuje stres oksydacyjny, który niszczy komórki skóry. Jednocześnie wpływa ono negatywnie na żywotność fibroplastów odpowiedzialnych za wytwarzanie kolagenu i elastyny, a także uszkadza DNA człowieka.

To w konsekwencji prowadzi do wniosku, że syntetyczne światło niebieskie może mieć duży wpływ na występowanie nowotworów skóry. Stąd też negatywny wpływ światła niebieskiego na skórę doczekał się już swojej nazwy. Coraz częściej nazywa się go bowiem starzeniem cyfrowym (ang. digital aging).

Skóra poddana działaniu światła niebieskiego staje się mniej sprężysta i sucha, a także bardziej podatna na występowanie zmarszczek. Częściowo można zapobiec temu przez stosowanie w trakcie snu karotenoidów zawartych w pościeli z probiotykiem Bacillus indicus PD01. Najlepszym lekiem jest jednak profilaktyka, a więc po prostu unikanie światła niebieskiego.
Światło niebieskie, nowotwór skóry, karotenoidy, starzenie się skóry, digital aging

Światło niebieskie – wpływ na mózg

Jak dowiodły wyniki badań naukowych ekspozycja na światło niebieskie przyspiesza procesy związane ze starzeniem się komórek siatkówki oka, ale też wywołuje uszkodzenia mózgu. Efektem długotrwałej ekspozycji na światło niebieskie jest także znaczne upośledzenie funkcji poznawczych przy jednoczesnym pobudzeniu ekspresji genów stresu.

Osoby narażone na działanie światła niebieskiego cechują się też osłabieniem funkcji motorycznych. W toku badania dowiedziono nadto, że światło niebieskie nie tylko znacznie pograsza funkcjonowanie biopsychospołeczne, ale przede wszystkim skraca życie. Organizmy takich osób mają zaburzoną gospodarkę hormonalną, co nasila doznawane trudności i wpędza je w kolejne dolegliwości.

Naturalne światło niebieskie występujące jako światło niebiesko-błękitne, ma pozytywny wpływ na ludzki zegar biologiczny. Odpowiednia ilość światła niebieskiego pozwala bowiem na regulowanie rytmu dobowego. Zmniejszanie jego ilości w miarę upływu czasu powoduje zwiększanie wydzielania melatoniny, co pozwala przekłada się na to, że ludzki organizm naturalnie wie, o której godzinie iść spać, a także się obudzić.

Zachowaniu odpowiedniej ilości snu nie służy jednak nadmiar światła niebieskiego. Ten bowiem hamuje wydzielanie melatoniny, a tym samym skutkuje brakiem senności. W przypadku długotrwałej ekspozycji na świało niebieskie, może ono więc doprowadzić do występowania insomni i innych schorzeń.
Światło niebieskie, procesy poznawcze, zaburzenia pamięci, brak koncentracji

Światło niebieskie – higiena snu

Jak wskazuje mgr Mateusz Nesterok, psycholog zdrowia i rehabilitacji współpracujący z Onsen Sleeping, światło niebieskie ma wpływ również na regulowanie emocji. Wskazuje on, że naturalne światło niebieskie w odpowiedniej ilości działa na nas pobudzająco, co przekłada się korzystnie na uwagę i koncentrację. Poza tym ma ono wpływ na syntezowanie witaminy D, a także działa pobudzająco na wytwarzanie hormonów odpowiedzialnych za lepszy nastrój.

Zaznacza jednocześnie, że syntetyczne światło niebieskie, a szczególnie w nadmiarze, działa całkowicie przeciwnie. Wiąże się to przede wszystkim z jego wpływem na podwgórze odpowiadające za rytm biologiczny i produkcję melatoniny. Jednocześnie światło niebieskie pobudza organizm do produkcji kortyzolu. To zaś sprzyja rozwojowi depresji i innych zaburzeń afektywnych.
 
Dlatego też nie należy unikać naturalnych źródeł światła niebieskiego. Warto jednak zapobiegać negatywnemu wpływowi syntetycznego światła niebieskiego przez stosowanie środków profilaktycznych. Poza tym należy często mrugać i robić sobie przerwy od pracy przy komputerze.

Bardzo ważna jest tu również higiena snu, a przede wszystkim ograniczenie używania ekranów na przynajmniej dwie godziny przed zaśnięciem. Na nią składa się natomiast również posiadanie odpowiednich produktów do snu.
 
Dbając o higienę snu powinniśmy zatem nie tylko ograniczyć ekspozycję na światło niebieskie, ale też zainteresować się zakupem najlepszego materaca oraz odpowiedniej dla budowy ciała poduszki ortopedycznej

Dlatego też Onsen Sleeping oferuje materac Osaka Air, który jest najbardziej odpowiadającym higienie snu materacem dostępnym na rynku. Odpowiada on na zapotrzebowanie najbardziej wymagających konsumentów, spełniając wszystkie 10 podstawowych funkcjonalności materaca, a także będąc wyrobem medycznym klasy pierwszej.

Wszystkie produkty Onsen Sleeping podlegają nawet 15-letniej gwarancji, a także programowi pozwalającemu na ich zwrot w ciągu 100 dni, co minimalizuje ryzyko zakupu do zera.

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez ekspertów Onsen Sleeping.
Materac piankowy, materace wysokoelastyczne, higiena snu, wygoda, komfort

FAQ: Światło niebieskie

Co to jest światło niebieskie?

Światło niebieskie to rodzaj światła, który jest najbardziej zbliżony do promieniowania ultrafioletowego. Nazywa się je również HEV, czyli światłem widzialnym o wysokiej energii. Światło niebieskie występuje w formie niebiesko-fioletowej (od 415 nm do 455 nm) i niebiesko-turkusowej (od 465 nm do 495 nm), które różnią się od siebie wpływem na człowieka.

Jak działa światło niebieskie?

Światło niebieskie działa przede wszystkim pobudzająco i rozdrażniająco. Dowiedziono też, że światło niebieskie ma działanie destrukcyjne dla zdrowia, a przede wszystkim oczu i skóry. Długotrwała ekspozycja na światło niebieskie zakłóca funkcjonowanie biopsychospołeczne człowieka w niemal każdym wymiarze.

Jak światło niebieskie wpływa na oczy?

Światło niebieskie pobudza nerwy wzrokowe do ciągłej aktywności. Dodatkowo światło niebieskie powoduje zwyrodnienie plamki żółtej i uszkodzenie wzroku. Objawy nadmiaru światła niebieskiego to pogorszenie widzenia, zmęczenie i pieczenie oczu, a także łzawienie.

Jak światło niebieskie wpływa na sen?

Światło niebieskie hamuje wydzielanie melatoniny. Dodatkowo światło niebieskie wzmaga produkcję kortyzolu. Prowadzi to do zaburzenia rytmu dobowego, a w konsekwencji także do bezsenności i innych schorzeń. 

Jak światło niebieskie wpływa na skórę?

Światło niebieskie wzmaga utlenianie komórek skóry i wywołuje stany zapalne. Dodatkowo światło niebieskie przyspiesza starzenie się skóry, zmniejszając przy tym wytwarzanie kolagenu i elastyny oraz uszkadzając DNA. Niekiedy wywołuje też nowotwory skóry.

Teilen
Newsletter - Bleiben Sie auf dem Laufenden!
Ohne Ihre Zustimmung können wir Ihre E-Mail-Adresse nicht zum Abonnentenstamm des ONSEN®-Newsletters hinzufügen.
Vielen Dank, dass Sie sich der Abonnentengruppe des ONSEN®-Newsletters angeschlossen haben!
Kommentare
Es gab Fehler im Formular.
Vorname oder Spitzname *
E-mail Addresse (wird nicht sichtbar)
Telefonnummer (wird nicht sichtbar sein)
Kommentar *
Vielen Dank für das Hinzufügen eines Kommentars!
Mehr über Körper und Geist: