Polnisch (PL)Deutsch (DE)Englisch (EN)
Informationsprodukte: +48 509 940 633 | Bestellabwicklung: +48 512 999 218
0

Jaki materac kupić – komfortowy i niedrogi?

18 stycznia 2021
Jaki materac kupić, jaki kupić materac, który materac kupić, który kupić materac, materac wysokoelastyczny, materac visco, materac z pianki z pamięcią, materac z pianki poliuretanowej, materac piankowy, materac sprężynowy, materac lateksowy, materac warstwowy, materac strefowy, dobry materac, wygodny materac, komfortowy materac, zdrowy materac

W jaki materac zainwestować, aby w końcu porządnie się wysypiać? To pytanie, na które nie jest łatwo odpowiedzieć, gdy zewsząd otaczają Cię chwyty marketingowe producentów.

Jaki materac kupić – rozmiar

Materac sprężynowy, materac piankowy, materac lateksowy, a nawet materac dmuchany – każdy z nich reklamowany jest jako „zdrowy materac”. Zawarte w reklamach informacje zazwyczaj wzajemnie się wykluczają. Dlatego, jeśli chcesz podjąć właściwą decyzję musisz dowiedzieć się jaki materac rzeczywiście jest najlepszy dla kręgosłupa i poznać sekrety branży producentów materacy.
 

Wymiary materaca to najłatwiejsze kryterium wyboru. Wybieramy je według specyficznych potrzeb użytkowników. Zadajmy sobie przykładowe pytania: jaki rozmiar materaca dla pary będzie odpowiedni? Przyjmuje się, że wygodę dwóm osobom zapewnia klasyczna szerokość 160x200 cm


Wiele par, kierując się swobodą, wybiera materace 180x200 cm. Oczywiście, jeśli mamy małą sypialnię, w której nie zmieści się duże łóżko, lepiej wybrać materac o szerokości 140 cm. Po co męczyć się na wersalce?

Ten, na którym będzie mu najbardziej komfortowo, oraz który najlepiej wpasuje się w jego styl życia. Na materacu 120x200, oprócz singla, zmieści się też kot, a na 140x200 nawet labrador! :)
Podsumowując, o wybore rozmiaru materaca decydują zasadniczo dwa czynniki - indywidualne preferencje oraz wielkość pomieszczenia, w którym chcemy ustawić łóżko.

jaki rozmiar materaca wybrac

Jaki materac kupić – wsparcie kręgosłupa

Kolejnym zagadnieniem są twardości materaca. Przez całe dekady panowało w Polsce błędne przekonanie, że im twardszy materac, tym lepszy. Prawdopodobnie miało swoje źródło w tym, że miękkie materace wykonywane były z kiepskiej jakości pianki tapicerskiej, a jedyną dostępną alternatywą był bardzo twardy materac wypchany słomą owsianą lub łuskami gryki.

Pod koniec lat 90tych nastąpił okres zachwytu materacami wykonanymi w całości z pianki z pamięcią.

Pianka memory jest pianką termoplastyczną (staje się bardziej miękka pod wpływem ciepła), więc podczas upalnego lata użytkownik takiego materaca mógł dojść do wniosku, że ma zbyt miękki materac.

Zapada się w nim, mimo, że sprzedano mu w sklepie materac opisywany jako średnio twardy. Jaki materac ma kupić następnym razem? Pomyśli – bardzo twardy! Producenci materacy wykonanych w całości z pianki z pamięcią, chcąc sprzedać swój produkt, starają się lansować pogląd, że materace dobiera się do wagi użytkownika. Zalecają by np. filigranowa kobieta wybrała miękki materac.

Twardości materaca nie należy dobierać do wagi użytkownika!

Zbyt miękki materac powoduje, że biodra i barki zapadają się w nim, skutkiem czego kręgosłup jest w nieprawidłowy sposób wygięty, co może prowadzić do różnego rodzaju dolegliwości bólowych kręgosłupa. Szkodliwość zbyt miękkich, powodujących „zapadanie się” materacy udowodnili np. naukowcy z Belgii.
 
Zbyt twardy materac sprawia z kolei, że kręgosłup „wisi w powietrzu”, a cały ciężar spoczywa na zaledwie kilku punktach nacisku, co nie pozwala na odpoczynek i nocną regenerację. Zwiększony nacisk na bark może powodować także drętwienie ręki po przebudzeniu, co zdaniem badaczy z wydziału inżynierii biomedycznej Politechniki w Hong Kongu, może z czasem doprowadzić do tak uciążliwej dolegliwości jak zespół cieśni nadgarstka. Eksperci zajmujący się snem i ergonomią znaleźli już odpowiedź na pytanie jaki materac jest najzdrowszy dla kręgosłupa i są zadziwiająco jednomyślni w tej kwestii: średnio twardy. Wiele badań jasno wskazuje, że najzdrowsze są materace, których twardość w dziesięciostopniowej skali (H1 oznacza materac bardzo miękki, a H10 bardzo twardy) opisywana jest jako H6.

skala twardosci materaca

Jaki materac kupić – jakiego nie kupować

 

Oprócz twardości trzeba wybrać też materiał, z którego wykonany jest materac. Nie warto przy tym kierować się modą, materacami reklamowanymi przez influencerów, ani nawet tym, jaki uważany jest za „naturalny”. To zazwyczaj slogany marketingowe.

Materac lateksowy często spełnia wymogi dotyczące trwałości i sprężystości. Lateks reklamowany bywa jako materiał w pełni naturalny - jak ma się to do rzeczywistości? Lateks to żywica drzew kauczukodajnych pochodzących z Ameryki Południowej.

Substancja ta służy drzewom do leczenia uszkodzeń kory. Dlatego, chociaż wypływające z pnia mleczko lateksowe ma postać płynną, pod wpływem powietrza wytrącają się z niego drobinki kauczuku.

W celu uzyskania lateksu nadającego się do produkcji materacy trzeba koniecznie dodać do niego substancje chemiczne – stabilizatory oraz koagulanty (najczęściej używany jest fluorokrzemian sodu). Ponadto mleczko kauczukowe ma bardzo wysoką cenę, więc producenci często mieszają lateks naturalny z syntetycznym.

Podstawową wadą lateksu naturalnego jest fakt, że zawarte w nim białka są bardzo silnym alergenem. Co gorsza, badania potwierdzają, że długotrwały kontakt z lateksem wyzwala alergię u osób, które wcześniej nie były na niego uczulone (stąd właśnie tak częste występowanie u pracowników służby zdrowia, korzystających w pracy z lateksowych rękawiczek).

Myślisz, że materac z lateksu syntetycznego będzie lepszym wyborem? Musimy cię rozczarować! Lateks syntetyczny otrzymywany jest z pochodnych ropy naftowej – styrenu i butadienu.

Istnieją badania świadczące o tym, że styren jest toksyczny. Pamiętaj też, że lateks jako tworzywo nie przepuszcza powietrza. Bez względu na to jaki materac lateksowy wybierzesz, na pewno będziesz się na nim pocić. Nie wierz w marketingowe zapewnienia o kanałach wentylacyjnych – to zdecydowanie za mało, żeby materac z nieoddychającego materiału zaczął odprowadzać ciepło i wilgoć.

Materace naturalne nigdy nie są w 100% naturalne.

Co z materiałami używanymi tradycyjnie od wieków, na różnych kontynentach, takimi jak łuska gryczana, siano, czy włókno kokosowe? Słyszałeś coś o dalekowschodniej mądrości i wciąż żywej tradycji. Niestety, naturalna forma tych materiałów stanowi istny raj dla pleśni, roztoczy i innych żyjątek, muszą więc być one konserwowane za pomocą chemii. W przeciwnym razie materac nadawałby się do wyrzucenia po zaledwie kilku miesiącach. Fakt, że łuska gryczana stanowi idealne środowisko rozwoju roztoczy potwierdzają m.in. koreańscy naukowcy.

Ponadto materace naturalne zazwyczaj tak się tylko nazywają, zawierając od kilku do kilkunastu procent składników pochodzenia naturalnego. Nie ma w tej kwestii żadnych norm ani regulacji, producenci nazywają wiele materacy "naturalnymi", lecz gdy spytasz ich o procent owej naturalności, często ukrywają tę informację.

Jaki materac kupić – właściwości


Krótki research wystarczy, aby dojść do wniosku, że pianka poliuretanowa jest najbezpieczniejszym materiałem do produkcji materacy, jaki kiedykolwiek wymyślono. Jednak do ostatecznej odpowiedzi na  nasze pytanie wciąż jeszcze droga daleka, ponieważ pianka piance nierówna.

Materace piankowe różnych producentów mogą bardzo różnić się jakością i właściwościami, a co za tym idzie – odczuciem komfortu użytkownika. Wszystko bowiem zależy od rodzajów użytej pianki i – przede wszystkim – sposobu konstrukcji materaca.

Co to oznacza w praktyce? Materac wykonanany w całości z pianki z pamięcią będzie zbyt miękki i spłaszczy się pod wpływem nacisku połączonego z temperaturą Twojego ciała. Materac, którego górną warstwę stanowi pianka z pamięcią, mimo marketingowego sloganu „pianka z pamięcią pod wpływem ciepła dopasowuje się do ciała”, tak naprawdę oznacza, że pianka ta pod wpływem ciepła „zasysa” ciało.

Trudno będzie zmienić pozycję przez sen, a ciało będzie się przegrzewać.

Co z gęstością pianki - jakie ma to znaczenie? Zaskoczymy Cię - to nie gęstość pianki ma kluczowe znaczenie, ale sposób jej wykonania. Jako producent materacy, wiemy o tym z pierwszej ręki. Twardość i elastyczność pianki wcale nie zależy od jej gęstości, a od proporcji dwóch składników – polioli oraz izocyjanów użytych podczas procesu pienienia.

Proces produkcji jest skomplikowany i wymaga dużej precyzji – mamy tylko 8 sekund na zmieszanie składników i wlanie mieszanki do formy. Właściwości gotowej pianki (wielkość komórek, grubość ich ścianek, otwarta struktura) zależą w dużej mierze od proporcji składników, temperatury, ciśnienia (próżni) i kilku innych czynników.

Używając najnowocześniejszych technologii opanowaliśmy ten proces do perfekcji i możemy zaprezentować naszym Klientom jeden idealny materac, który łączy w sobie wszystkie zalety. Materac Osaka Air dostępny jest w pełnej gamie rozmiarów a jego przekrój przedstawia się następująco:

schemat budowy materaca piankowego Osaka Air

Jaki materac kupić – możliwość zwrotu

Warto zwrócić uwagę na czas (a czasem wprost na możliwość) zwrotu produktu. Materac, który wyda nam się wygodny podczas testowania w sklepie, w domu może dawać już zupełnie inne odczucia.

Dlaczego? W sklepie jesteśmy w butach, jeansach, płaszczu itp. - z pewnością na codzień nie śpimy w takich ubraniach. Do tego dołóżmy jeszcze nienaturalne środowisko, rozmowy ze sprzedawcą i inne kwestie.

Nasze ciało adaptuje się do nowego materaca nawet 30 dni, dlatego istotne jest, abyśmy mieli czas na zmianę decyzji, jeśli okaże się, że materac nam nie odpowiada. Sklep pewny jakości swojego wyrobu nie będzie obawiał się umożliwić zwrotu.

Dlatego nasz materac Osaka Air objęty jest 100-dniowym okresem testowym. Jeśli nie przypadnie Ci do gustu - odsyłasz nam go a my zwracamy Ci pełną kwotę. Bez żadnych kruczków i ukrytych drobnym drukiem obostrzeń. Wszystko na jasnych i prostych zasadach. Wypróbuj materac Osaka Air już dziś!

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez ekspertów Onsen Sleeping.

materac z mozliwoscia testowania zwrot materaca

FAQ: Jaki materac kupić

Jaki materac kupić aby nie przepłacić?

Dobry materac w przyzwoitej cenie kupisz najszybciej bezpośrednio od producenta drogą internetową. Najlepsze właściwości podporowe uzyskasz na materacu piankowym o średniej twardości (6 w skali dziesięciostopniowej). Pamiętaj, aby nie dobierać twardości materaca do wagi. Wybierz materac z możliwością testowania i zwrotu.

Ile powinien kosztować dobry materac?

Dobry materac powinien kosztować kilka tysięcy złotych (zwykle około 3 tysięcy złotych, jeśli mówimy o materacu piankowym o rozmiarze 160 x 200). Tańsze materace niestety będą wykonane z pianek o niskiej jakości i wytrzymałości. Z kolei kupując materac za kilkanaście tysięcy złotych płacisz głównie za markę, nie koniecznie zaś za jakość.

Jakie są najważniejsze parametry przy zakupie materaca?

Przy zakupie materaca zwróć uwagę na następujące cechy: rozmiar materaca (dostosuj go do swoich potrzeb), materiał z jakiego jest wykonany (najlepsze są materace piankowe), twardość materaca (optymalnie aby był on średniej twardości) oraz na możliwość testowania i zwrotu (niektórzy producenci oferują możliwość testowania materaca nawet przez 100 dni).

Teilen
Newsletter - Bleiben Sie auf dem Laufenden!
Ohne Ihre Zustimmung können wir Ihre E-Mail-Adresse nicht zum Abonnentenstamm des ONSEN®-Newsletters hinzufügen.
Vielen Dank, dass Sie sich der Abonnentengruppe des ONSEN®-Newsletters angeschlossen haben!
Kommentare
Es gab Fehler im Formular.
Vorname oder Spitzname *
E-mail Addresse (wird nicht sichtbar)
Telefonnummer (wird nicht sichtbar sein)
Kommentar *
Vielen Dank für das Hinzufügen eines Kommentars!
Mehr darüber, wie man eine Matratze auswählt: