Polnisch (PL)Deutsch (DE)Englisch (EN)
Produktinformationen: +48 509 940 633 | Bestellunterstützung: +48 512 999 218
0

Gewichtete Decke - Nicht die beste Option für viele von uns

24 września 2020
Kołdra obciążeniowa, kołdry obciążeniowe, ciężka kołdra, ciężkie kołdry, koc obciążeniowy, koce obciążeniowe, wygodny sen, komfortowy sen, dobry sen, wydajny sen,
Kołdra obciążeniowa zyskuje na popularności głównie dzięki szeroko zakrojonym kampaniom marketingowym zachęcającym do jej zakupu i stosowania. Pierwotnie kołdry obciążeniowe stosowano dla osób, które wykazują trudności związane z priopercepcją.

Dzięki kołdrom obciążeniowym osoby wykazujące zaburzenia przetwarzania sensorycznego mogą stymulować swoje czucie głębokie, co wpływa kojąco na układ nerwowy. Stąd też stosuje się je głównie u osób ze spektrum autyzmu, w szczególności jako element terapii integracji sensorycznej.

Wiele badań wskazuje na to, że kołdra obciążeniowa zastosowana u osób niewykazujących zaburzeń prioperceptywnych także może przynieść określone zalety. Dowiedz się czy zastosowanie kołdry obciążeniowej na pewno jest bezpieczne i jak dopasować ją do siebie.
Kołdra obciążeniowa, kołdry obciążeniowe, ciężka kołdra, ciężkie kołdry, koc obciążeniowy, koce obciążeniowe, wygodny sen, komfortowy sen, dobry sen, wydajny sen,

Kołdra obciążeniowa – czym jest

Kołdra obciążeniowa posiada zwiększony ciężar dzięki wszyciu w nią kieszeni z wypełnieniem w postaci kulek wykonanych ze szkła lub metalu. Każda kieszeń kołdry obciążeniowej w założeniu ważyć ma tyle samo.

Po raz pierwszy kołdry obciążeniowej użyła Tina Champagne. W pierwotnej wersji były to koce z wszytym obciążeniem, które pozwalały zrelaksować się osobom ze spektrum autyzmu. Jednocześnie osoby te uczyły się dzięki nim prawidłowych reakcji na bodźce dotykowe, a w tym tolerancji na dotyk innych osób.
Kołdra obciążeniowa, kołdry obciążeniowe, ciężka kołdra, ciężkie kołdry, koc obciążeniowy, koce obciążeniowe, wygodny sen, komfortowy sen, dobry sen, wydajny sen,

Kołdra obciążeniowa – znaczenie okrywania się

Przykrywanie się kołdrą nie służy wyłącznie temu, aby chronić się przed niską temperaturą. Czynność ta ma również aspekt psychologiczny, bowiem wpływa na odczuwany poziom poczucia bezpieczeństwa. W czasach, w których większość z nas zasypia w stresie i mierzy się z bezsenością wywołaną często stanami lękowymi, kołdra obciążeniowa wydaje się dla wielu osób dobrym rozwiązaniem.

Potrzeba okrywania się do snu dotyczy prawdopodobnie wszystkich ludzi na świecie. Nie ma przy tym znaczenia klimat i pogoda w danej szerokości geograficznej. Nawet przedstawiciele rdzennych ludów z całego świata stosują różnego rodzaju okrycia, a w tym kołdry obciążeniowe. Na przykład mieszkańcy Polinezji Francuskiej okrywają się podczas nocy matami uplecionymi z liści pandanowca. Nie ma ono za zadanie ochrony przed chłodem, który tam nie występuje, ale stanowi swoistą wersję kołdry obciążeniowej zapewniającej im zdrowy sen.
Spanie przy ognisku, spanie na zewnątrz, spanie w namiocie, okrywanie się, przykrywanie się, kołdra, koc

Kołdra obciążeniowa – potrzeba okrywania się

Okrywanie się kołdrą obciążęniową w naturalny sposób ułatwia zaśnięcie. Wynika to przede wszystkim z faktu, że stymuluje ona układ nerwowy, co poprawia przetwarzanie sensoryczne. Wraz z tym następuje zwiększone wydzielanie się serotoniny, a także melatoniny.

W wyniku zwiększenia poziomu neuroprzekaźników odpowiedzialnych za poprawę nastroju i zachowanie odpowiedniego rytmu dobowego, kołdra obciążeniowa daje uczucie zrelaksowania się, a w konsekwencji pozwala na łatwiejsze zaśnięcie.

U osób dorosłych zastosowanie kołdry obciążeniowej powoduje, że jej nacisk zmniejsza pobudliwość autonomicznego układu nerwowego. To w naturalny sposób redukuje lęk i pobudzenie psychoruchowe, co powiązane jest właśnie ze zmianą poziomu serotoniny oraz melatoniny, ale też innych hormonów i neuroprzekaźników. Tym samym tętno u osoby leżącej pod kołdrą obciążeniową wyraźnie maleje, a pobudzenie psychoruchowe zmniejsza się. Szczególnie podczas spania nago, które pozwala zintensyfikować doznawane bodźce.
Kołdra obciążeniowa, kołdry obciążeniowe, ciężka kołdra, ciężkie kołdry, koc obciążeniowy, koce obciążeniowe, wygodny sen, komfortowy sen, dobry sen, wydajny sen,
Kołdra obciążeniowa – zagrożenia
Obecnie w świecie nauki ciągle trwają dyskusje związane z celowością wykorzystywania kołder obciążeniowych u osób neurotypowych, a więc niewykazujących trudności związanych z reagowaniem na dotyk.

Choć kołdra obciążeniowa pomaga w zasypianiu, ciało zdrowego człowieka może się bowiem do niej bardzo szybko przyzwyczaić. Dodatkowo stymulowanie zmian poziomów neuroprzekaźników i hormonów przez stosowanie kołdry obciążeniowej czy innego rodzaju zewnętrznych akcesoriów, może trwale zaburzyć naturalne procesy organizmu. To zaś może w konsekwencji spowodować, że bez stosowania kołdry obciążeniowej nie będziemy mogli już zasnąć, a więc dotknie nas bezsenność. Poza tym tego rodzaju kołdry są ciężkie i mało przewiewne, co przekładać może się też na inne dolegliwości, jak choćby nocne poty.
Materac Osaka Air, materac piankowy, wnętrze materaca, budowa materaca, warstwy materaca, materac warstwowy, pianka visco, pianka poliuretanowa, pianka z pamięcią, pianka HR, pianka otwartokomórkowa

Kołdra obciążeniowa – na czym spać

Naturalne reakcje organizmu, które pobudzą go do wydzielania odpowiedniej ilości hormonów i neuroprzekaźników, a w konsewkencji pozwolą nam komfortowo i wydajnie spać, wywołać może nie tylko kołdra obciążeniowa. Ogromną rolę w odpowiednim funkcjonowaniu biopsychospołecznym człowieka odgrywa dobry materac i optymalnie dobrana poduszka ortopedyczna
 
Najlepszym materacem, który przyniesie świetne efekty w zakresie poprawy higieny snu, a także codziennego funkcjonowania, jest materac wysokoelastyczny. Ten jest bowiem wykonany w formule design thinking z wysokoelastycznej pianki typu HR, która zapewnia idealne wsparcie ciała i podparcie kręgosłupa.

Jedynym materacem na polskim rynku, którego technologia może dawać efekty podobne do stosowania kołdry obciążeniowej, jest materac Osaka Air, jaki można bez ryzyka testować w zaciszu własnej sypialni i zyskać możliwość zwrotu w ciągu 100 dni.

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez ekspertów Onsen Sleeping.
Zwrot materaca, jak zwrócić materac, test materaca, materac piankowy, materac warstwowy

FAQ: Kołdra obciążeniowa

Na co pomaga kołdra obciążeniowa?

Kołdra obciążeniowa pomaga przede wszystkim osobom posiadającym trudności w zakresie czucia głębokiego, a więc wykazującym zaburzenia prioperceptywne. Dodatkowo pomagają one w zaśnięciu i odczuwaniu komfortu snu. Kołdra obciążeniowa powinna stanowić od 5 do 15% masy ciała użytkownika, w przeciwnym wypadku może bowiem zaszkodzić, a nie pomóc.

Czy kołdry obciążeniowe działają?

Kołdry obciążeniowe działają, jednak ich stosowanie u osób zdrowych stanowić może pewne ryzyko. Stymulowanie zmian poziomów neuroprzekaźników i hormonów przez stosowanie kołdry obciążeniowej może trwale zaburzyć naturalne procesy organizmu.

Ile kosztuje kołdra obciążeniowa?

Ceny kołder obciążeniowych zaczynają się już od kilkuset złotych. Bardzo łatwo jest jednak wykonać kołdrę obciążeniową samodzielnie, nie ponosząc z tego tytułu zbyt dużych kosztów. Wystaczy bowiem posiadać tylko podstawową wiedzę w zakresie szycia.

Z czego zrobiona jest kołdra obciążeniowa?

Większość kołder obciążeniowych zrobiona jest z materiałów naturalnych, jak bawełna. Coraz częściej spotyka się też kołdry obciążeniowe wykonane z poliestru. Ich wypełnienie najczęściej stanowią szklane kulki, rzadziej zaś kulki metalowe.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania kołdry obciążeniowej?

Kołdry obciążeniowej nie powinno stosować się u dzieci poniżej 2 roku życia, a także u osób chorych na klaustrofobię, łamliwość kości, astmę, osteoporozę i obturacyjny bezdech śródsenny. Przed zakupem kołdry obciążeniowej warto decyzję tę przedyskutować z lekarzem.

Teilen
Newsletter - Bleiben Sie auf dem Laufenden!
Ohne Ihre Zustimmung können wir Ihre E-Mail-Adresse nicht zum Abonnentenstamm des ONSEN®-Newsletters hinzufügen.
Vielen Dank, dass Sie sich der Abonnentengruppe des ONSEN®-Newsletters angeschlossen haben!
Kommentare
Dorota schreiben:
Nigdzie nie mogę znalezc wyjaśnienia, dlaczego astma jest przeciwskazaniem? Prosze o wytłumaczenie. Czy POCHP też?
Hinzugefügt: 12 lutego 2023, 18:25. Fügen Sie eine Antwort hinzu
Mateusz Nesterok schreiben:
Kołdra obciążeniowa przy astmie może - przez swój nacisk - powodować dodatkowe trudności z oddychaniem. Generalnie choroby układu oddechowego, a w tym POChP, stanowią przeciwwskazania do stosowania kołder obciążeniowych, ponieważ te mogą je nasilać.
Hinzugefügt: 13 lutego 2023, 08:04. Fügen Sie eine Antwort hinzu
Es gab Fehler im Formular.
Vorname oder Spitzname *
E-mail Addresse (wird nicht sichtbar)
Telefonnummer (wird nicht sichtbar sein)
Kommentar *
Vielen Dank für das Hinzufügen eines Kommentars!
Weitere Fakten zum Schlafen: