Polnisch (PL)Deutsch (DE)Englisch (EN)
Informationsprodukte: +48 509 940 633 | Bestellabwicklung: +48 512 999 218
0

Ile powinno się spać, aby wypocząć?

15 października 2022
Ile powinno się spać, sen głęboki, regeneracja w czasie snu, komfort snu
Myśląc o tym, ile powinno się spać, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na warunki biologiczne populacji ludzkiej. Choć wielu z nas deklaruje coraz większe zainteresowanie higieną snu, wiele osób nadal nie wie, ile powinno się spać i dlaczego.

Często też nie zdajemy sobie sprawy z tego, że w dużej mierze to, ile powinno się spać w ciągu doby, zależne jest od wieku. W każdym wieku organizm wydziela bowiem inne ilości melatoniny i ma inne potrzeby,

Choć nie każdemu łatwo sobie to wyobrazić, na spaniu spędzamy średnio 1/3 życia. W tym czasie układ nerwowy każdego z nas obniża wrażliwość na bodźce, a praca serc spowalnia się. Sen powoduje również czasową utratę świadomości. Wszystko to składa się na umożliwienie organizmom odpowiedniej regeneracji i wypoczynku.

Stąd też pytanie o to, ile powinno się spać w ciągu doby, stanowi godny szacunku wyraz troski o higienę snu. W konsekwencji zaś przekłada się na świadomość wynikającą z zalet, jakie przynosi zachowanie odpowiedniej ilości snu każdej nocy.
Ile powinno się spać, sen głęboki, regeneracja w czasie snu, komfort snu

Ile powinno się spać – faza nREM

Pierwsza z faz snu, następująca bezpośrednio po zaśnięciu i nazywana nREM (ang. non-rapid eye movement), to sen o wolnych ruchach gałek ocznych lub całkowitym braku tych ruchów.

Dzieli się ona na cztery stadia, a mianowicie:

  • stadium pierwsze fazy nREM, w którym nasza świadomość zaczyna zanikać, a myśli przestają być spójne;

  • stadium drugie fazy nREM, w którym przestajemy reagować na bodźce zewnętrzne i tracimy kontakt ze światem zewnętrznym;

  • stadium trzecie fazy nREM, w którym nasze mózgi zaczynają spowalniać swoje procesy, powoli przygotowując się do snu głębokiego;
  • stadium czwarte fazy nREM, w którym nasze mięśnie są już całkowicie rozluźnione, a gałki oczne nie powinny się już poruszać, przechodząc płynnie do drugiej fazy snu.
To, ile powinno się spać w danym jej stadium, jest zależne od indywidualnych cech danego człowieka. U zdrowych ludzi cała faza nREM trwa średnio 90 minut, choć jej czas trwania wynoszący od 80 minut do 100 minut nadal uważa się za normę. Ważne jest więc, aby mieścić się w tych granicach.
Faza nREM, stadia snu, fazy snu, sen głęboki, ile powinno się spać

Ile powinno się spać – faza REM

Po fazie nREM następuje sen w fazie REM (ang. rapid eye movement). W tej fazie snu gałki oczne poruszają się już bardzo szybko, a mózg znacznie zwiększa swoją aktywność. Jednocześnie mięśnie są całkowicie rozlużnione, co pozwala ciału odpocząć. W czasie jej trwania do krwi uwalnia się także somatotropinę, czyli hormon wzrostu.
 
To, ile powinno się spać w tej fazie snu, jest co do zasady kwestią indywidualną. Średni czas jej trwania wynosi około 15 minut. To głównie w tym czasie pojawiają się sny, zwane też marzeniami sennymi. 

Obie te fazy snu występują naprzemiennie, a ich średnia długość trwania rośnie wraz z każdym kolejnym przespanym cyklem snu. W ciągu nocy doświadczamy od 4 do 6 cyklów snu, lecz ich liczba i długość zależna jest od indywidualnych potrzeb danego człowieka. Stąd też tego, ile powinno się spać, nie określa się konkretnie, ale jako ramy czasowe.

Naturalny cykl dobowy trwa od zachodu Słońca do wschodu Słońca, co jednak w obecnych czasach wydaje się niewykonalne, a dla niektórych z nas także absurdalne. Z niego wynika jednak to, że najczęściej zdrowi ludzie wydzielają melatoninę od godziny 21:00 do godziny 7:00.
Faza REM, struktura snu, fazy snu, sen głęboki, ile powinno się spać

Ile powinno się spać – wiek

Z wiekiem naturalnie zmienia się poziom melatoniny, zwanej również hormonem snu, co bezpośrednio wpływa na to, ile powinno się spać. Dzięki wielu badaniom udało określić się ramy czasowe snu dla kilku podstawowych grup wiekowych.

Zalecana przez lekarzy ilość snu na dobę dla poszczególnych grup wiekowych to:
  • od 14 godzin do 17 godzin dla noworodków (poniżej 3 miesięcy);
  • od 12 godzin do 15 godzin dla niemowląt (od 4 miesięcy do 11 miesięcy);
  • od 11 godzin do 14 godzin dla dzieci w wieku przedszkolnym (od 1 roku życia do 3 roku życia);
  • od 10 godzin do 13 godzin dla przedszkolaków (od 4 roku życia do 6 roku życia);
  • od 9 godzin do 11 godzin dla dzieci w wieku szkolnym (od 7 roku życia do 13 roku życia);
  • od 8 godzin do 10 godzin dla nastolatków (od 14 roku życia do 17 roku życia);
  • od 7 godzin do 9 godzin dla dorosłych (od 18 roku życia do 65 roku życia);
  • od 7 godzin do 8 godzin dla seniorów (powyżej 6 roku życia).
Optymalna długość snu jest różna i zależy od wieku.
Należy jednak pamiętać, że wskazówki naukowe na temat tego, ile powinno się spać, są uśrednione dla całej populacji. Oznacza to, że drobne odstępstwa od tych wartości nie muszą od razu oznaczać stanów chorobowych. Jeśli jednak trudności ze snem, a przede wszystkim insomnia, utrzymują się dłużej, nie należy zwlekać z wizytą u lekarza.
Materac piankowy, matrace wysokosprężyste, twardość materaca, producent materaców

Ile powinno się spać – higiena snu

Większość naukowców wskazuje na to, że minimalna ilość snu wynosi 6 godzin na dobę. Optymalnie powinno się jednak spać około 8 godzin. Krótszy sen powoduje pogorszenie funkcjonowania biopsychospołecznego człowieka, a w tym także funkcji poznawczych. Częste niewysypianie się powoduje też szybsze starzenie się mózgu i jego mniej efektywną regenerację. Dodatkowo wzmaga występowanie otyłości, a także cukrzycy i innych schorzeń.

Spanie powyżej 9 godzin na dobę ma jednak podobne skutki, co zbyt krótki sen. Wpływa on bowiem negatywnie na wszystkie procesy biologiczne, jakie zachodzą w organizmie. Stąd też higiena snu, na którą składa się przede wszystkim komfort, jest kluczowa dla zachowania dobrego zdrowia.

Na higienę snu składają się też inne czynniki, jak choćby unikanie światła niebieskiego czy też powstrzymywanie się przed jedzeniem późnym wieczorem. Bardzo ważne jest też zachowanie aktywności fizycznej. Dotyczy to zwłaszcza osób, które prowadzą siedzący tryb życia, ale również pozostali z nas powinni dbać o kondycję fizyczną dla zachowania zdrowia.

Ważne dla zachowania higieny snu jest oczywiście także zadbanie o dobry materac, który będzie cechował się funkcjonalnością odpowiadającą naszym potrzebom. Powinien on konturować ciało w trakcie spania, a jednocześnie dawać dobre wsparcie ciała i podparcie kręgosłupa.

Najlepszym materacem, który pozwoli na to, aby zachować odpowiednią ilość snu, jest zdecydowanie materac Osaka Air wyprodukowany przez Onsen Sleeping. Dzięki oparciu jego powstania o metodologię design thinking, cechuje się on najlepszym na rynku systemem wentylacyjnym oraz optymalnym ułożeniem pianek poliuretanowych, które są w nim zawarte. 

Ważne jest nie tylko to, ile powinno się spać, ale też na czym się śpi. Onsen Sleeping umożliwia odczucie tego na własnej skórze i w zaciszu własnej sypialni bez żadnego ryzyka. Służy temu program, który pozwala na zwrot materaca w ciągu 100 dni od jego doręczenia.
 
Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez ekspertów Onsen Sleeping.
Materac na sen głęboki, materace online, producent materacy, sklep z materacami

FAQ: Ile powinno się spać

Ile powinien spać noworodek?

Noworodek w wieku do 3 miesięcy powinien spać co najmniej 14 godzin, lecz nie więcej niż 17 godzin na dobę. Fazy snu noworodka różnią się od faz snu osób dorosłych, przez co najczęściej występują między nimi przebudzenia. Z wiekiem stan ten się stabilizuje, a noworodki oraz niemowlęta śpią coraz krócej i lepiej.

Ile powinno spać dziecko?

Dziecko w wieku od 1 roku życia do 3 roku życia powinno spać co najmniej 11 godzin, lecz nie więcej niż 14 godzin na dobę. W tym czasie dziecku zapewnić należy maksymalny komfort snu, który przysłuży się do jego rozwoju.

Ile powinny spać przedszkolaki?

Przedszkolaki w wieku od 4 roku życia do 6 roku życia powinny spać co najmniej 10 godzin, lecz nie więcej niż 13 godzin na dobę. Bardzo ważne jest, aby przedszkolakom zapewnić optymalne warunki do regenerującego snu, który pozytywnie wpłynie na ich rozwój biopsychospołeczny.

Ile powinien spać nastolatek?

Nastolatek powinien spać co najmniej 8 godzin na dobę, lecz nie więcej niż 10 godzin na dobę. Burzliwe zmiany hormonalne w ciałach nastolatków powodują, że ich rytm dobowy może okresowo ulegać zmianom. Stąd też ilość snu u nastolatków może się zmieniać. Jest to zjawiskiem całkowicie normalnym, które najczęściej nie jest powodem do niepokoju. Ponieważ nastolatkowie są w bardzo ważnym rozwojowo punkcie, istotne jest zapewnienie im komfortowych warunków do spania, a przede wszystkim odpowiedniego podparcia ciała i wsparcia kręgosłupa.

Ile powinien spać dorosły?

Dorosły powinien spać co najmniej 7 godzin, lecz nie więcej niż 9 godzin na dobę. Za optymalny czas snu dla dorosłego człowieka przyjmuje się 8 godzin na dobę. Powinien być to sen nieprzerwany i odbywający się w komfortowych warunkach.

Teilen
Newsletter - Bleiben Sie auf dem Laufenden!
Ohne Ihre Zustimmung können wir Ihre E-Mail-Adresse nicht zum Abonnentenstamm des ONSEN®-Newsletters hinzufügen.
Vielen Dank, dass Sie sich der Abonnentengruppe des ONSEN®-Newsletters angeschlossen haben!
Kommentare
Es gab Fehler im Formular.
Vorname oder Spitzname *
E-mail Addresse (wird nicht sichtbar)
Telefonnummer (wird nicht sichtbar sein)
Kommentar *
Vielen Dank für das Hinzufügen eines Kommentars!
Weitere Expertentipps: