Polnisch (PL)Deutsch (DE)Englisch (EN)
Informationsprodukte: +48 509 940 633 | Bestellabwicklung: +48 512 999 218
0

Poduszki japońskie, chińskie, egipskie... Czym się wyróżniają?

16 października 2020
Poduszki japońskie, poduszka japońska, poduszki chińskie, poduszka chińska, poduszki egipskie, poduszka egipska, historia poduszki, historia poduszek
 
W 2000 roku fizjoterapeuta Michael Tetley opublikował kontrowersyjną pracę naukową sugerującą, że wcale nie potrzebujemy poduszek, ponieważ nasi najbliżsi krewni – małpy człekokształtne takowych nie używają.

erapeuta ironizował, że jeszcze nie widziano goryla używającego poduszki na drzewie oraz twierdził, że plemiona wciąż żyjące w sposób tradycyjny nie używają poduszek. Okazuje się, że nie miał racji. Po prostu nie wziął pod uwagę, że poduszka nie zawsze musi być wypełniona puchem lub pierzem.

Niedawno wspominaliśmy o tym, że szympansy co noc budują sobie legowiska do spania, które, nawiasem mówiąc, dzięki swojej jednorazowości są bardziej sterylne od naszych łóżek.

Kachiro Zama, prymatolog z uniwersytetu z Kioto twierdzi, że w gniazdach szympansów można znaleźć coś w rodzaju poduszek! Biolog ewolucyjny Dawid Samson zostawił na wybiegu orangutanów z ZOO w Indianapolis koce i poduszki.

Zwierzęta ochoczo z nich skorzystały, aby ulepszyć swoje „łóżka”. Nie to jednak zaskoczyło badacza, ale fakt, że po nocy przespanej w bardziej komfortowych warunkach orangutany wypadły lepiej w przeprowadzonych testach na inteligencję.

Samson uważa, że spokojne i bezpieczne miejsce do spania odegrało kluczową rolę w procesie ewolucji homo sapiens. Nie chodzi tylko o znany fakt, komfortowy sen poprawia zdolności poznawcze. Sen w bezpiecznych warunkach mógł stać się głębszy, a to pozwoliło na zredukowanie jego czasu.

Dzięki temu człowiek zyskał dodatkowy czas na rozwój życia społecznego.

 

Historia spod głowy – łowcy, zbieracze

Dawid Samson badał również nawyki związane ze snem dotyczących społeczności pierwotnych. Okazuje się, że zdecydowana większość przedstawicieli żyjącego w Tanzanii ludu Hadza używa poduszek ze zwiniętego materiału (kupionego od sąsiednich plemion zajmujących się rolnictwem) lub uformowanych z ziemi, gdy za łóżko służy skóra antylopy. Wysokość takiej poduszki wynosi od 9 do 13 centymetrów.

Egipt – poduszki z drewna

W starożytnym Egipcie poduszki wykonywano z… litego drewna, które rzeźbiono na kształt podgłówka. Dziś podobne rzeźbione z drewna poduszki używane bywają wciąż w Etiopii. (zwróccie uwagę na wgłębienie przeznaczone na głowę)

Chiny – poduszki z ceramiki

W XI wieku w Chinach używano poduszek z ceramiki lub kamieni półszlachetnych. Szczególnie chętnie stosowano jadeit, ponieważ wierzono, że spanie na wykonanej z niego poduszce poprawia pamięć. Były prawdziwymi dziełami sztuki. Do naszych czasów zachowały się np. poduszka w kształcie lwa lub smoka (te ostatnie zarezerwowane były dla rodziny cesarskiej). Symbole rzeźbione na poduszkach miały za zadanie odstraszać złe duchy.

Wiemy, że były faktycznie używane w sypialni, a nie np. w ceremoniach pogrzebowych. Poeta Zhang Lei żyjący w czasach dynastii Song napisał wiersz, w którym dziękuje przyjacielowi za podarowanie zielonej porcelanowej poduszki. Poeta wyraża wdzięczność ponieważ prezent pozwala schłodzić głowę podczas snu. Całe szczęście, że dziś mamy do dyspozycji poduszki z pianki BluPur zapewniającej dobrą wentylację!

Japonia – dakimakura

Tradycyjne japońskie poduszki były twarde i niewiele miały wspólnego z naszym obrazem puchowej, miękkiej poduszki. W okresie Edo ( lata 1603 – 1868) używano drewnianych poduszek w kształcie pudełka z szufladami zawierającymi akcesoria potrzebne do przygotowania się do snu.

Obecnie w Japonii do używa się także dość twardych poduszek zwanych dakimakura lub makura (wspominaliśmy już o nich opisując tradycyjne japońskie posłanie) wypełnionych ziarnami fasoli lub łuskami gryki. Tymczasem łuski gryki często są powodem zalęgania się nie tylko robaków w materacu, ale i w poduszkach.

Grecja – poduszki z pierza

Czytając ten artykuł możecie się zastanawiać, czy któraś z tradycyjnych kultur znała miękkie poduszki? Tak, w Indiach do wypełnienia poduszek używano kapoku czyli „puchu” otaczającego nasiona drzewa zwanego wełniakiem azjatyckim (łac. Bombax malabarica ). Zbieżność nazw nie jest przypadkowa – kapoku ze względu na jego lekkość i niewchłanianie wody. używano też w przeszłości do produkcji kamizelek ratunkowych.

Źródła wskazują, że poduszek z ptasiego pierza lub puchu używali starożytni Grecy – oczywiście mowa tu o arystokracji. Puchowa poduszka przez stulecia uchodziła za dobro luksusowe. Biedniejsze grupy społeczne musiały zadowolić się słomą lub sianem. W XX wieku zorientowano się jednak, że jej miękkość i fakt, że nie zachowuje raz uformowanego kształtu stanowi źródło problemów z kręgosłupem.

Przy okazji warto wspomnieć jeszcze jedną ciekawostkę: polskie słowo ‘jasiek’ nie pochodzi od imienia Jan, ale od tureckiego ‘yastyk, oznaczające ‘poduszkę’ Czyżby puchowe poduszki trafiły do polski właśnie z terenu Imperium Osmańskiego?

Ubiegły wiek – poduszki z pianki memory

Współcześnie coraz więcej poduszek wytwarzanych jest z materiałów syntetycznych. Ma to swoje dobre strony, bo po pierwsze ratuje alergików uczulonych na materiały naturalne. Po drugie- poduszki wykonane z pianek poliuretanowych mogą być miękkie i komfortowe a jednocześnie zachowywać kształt, nawet gdy śpiący wierci się w nocy.

W latach 80tych świat zachwycił się pianką z pamięcią używaną przez NASA do redukcji przeciążeń, którym poddawani są astronauci w czasie lotu. Poduszka z niej wykonana ma jedak swoje wady – okazało się, że pod wpływem ciężaru i ciepła ciała głowa zapada się bardziej niż wynika to z projektu poduszki.

Współczesność – poduszki z pianki wysokoelastycznej

W miarę rozwoju cywilizacji coraz więcej czasu spędzamy w pozycji siedzącej. Kiedy komputery stały się nieodłączną częścią życia pojawił się dodatkowy problem. Siedząc przed monitorem lub korzystając ze smartfonów nieświadomie pochylamy lub wysuwamy głowę do przodu.

W skutek tego - mówiąc fachowym językiem - dochodzi do zniesienia lordozy szyjnej ( czyli jednej z fizjologicznych krzywizn kręgosłupa). Kręgosłup przestaje wtedy pracować prawidłowo.

Kiedy pochylamy głowę pod kątem 60°, co ma miejsce przy korzystaniu ze smartfonów, na nasz kręgosłup oddziałują takie siły, jakby głowa ważyła 27 kilogramów! Długofalowe skutki takiego przeciążenia są oczywiste – ból , sztywność karku oraz dyskopatie i bóle głowy.

Dlatego jakość naszego snu stała się ważniejsza niż wcześniej. Firma Onsen biorąc pod uwagę problem „szyi technologicznej” poduszki, które pozwalają w czasie snu zachować prawidłowe ułożenie szyi – i to bez względu na to czy śpimy na plecach czy w czasie snu bezwiednie przekręcimy się na bok.
 
Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez ekspertów Onsen Sleeping.
Skin+, poduszki ortopedyczne, poduszka japońska, dakimakura, poduszka egipska, poduszka memory, poduszki ortopedyczne

FAQ: Historia spod głowy

Jaka poduszka jest najlepsza?

Najlepsza poduszka musi idealnie podpierać głowę i kręgosłup, jednocześnie posiadając stosowne wcięcie na barki. Idealna poduszka powinna utrzymywać głowę i kręgosłup w optymalnej, fizjologicznej pozycji.

Co to są poduszki egipskie?

Tradycyjne poduszki egipskie były wykonywane z litego drewna. Rzeźbiono je na kształt podgłówka. Dziś tego typu poduszek nadal używa się w niektórych krajach, jak na przykład w Etiopii.

Co to są poduszki chińskie?

Tradycyjne poduszki chińskie były wykonywane z ceramiki i kamieni półszlachetnych. W szczególności wykorzystywano do nich jadeit. Rzeźbione na poduszkach chińskich obrazy miały za zadanie odstraszać złe duchy.

Co to są poduszki japońskie?

Tradycyjne poduszki japońskie były twarde i wykonane z drewna. Dziś wypełnia się je ziarnami fasoli lub łuskami gryki.

Co to są poduszki greckie?

Tradycyjne poduszki greckie wykonane były z pierza lub puchu. Biedniejsze grupy społeczne wypełniały je słomą lub sianem.

Teilen
Newsletter - Bleiben Sie auf dem Laufenden!
Ohne Ihre Zustimmung können wir Ihre E-Mail-Adresse nicht zum Abonnentenstamm des ONSEN®-Newsletters hinzufügen.
Vielen Dank, dass Sie sich der Abonnentengruppe des ONSEN®-Newsletters angeschlossen haben!
Kommentare
Es gab Fehler im Formular.
Vorname oder Spitzname *
E-mail Addresse (wird nicht sichtbar)
Telefonnummer (wird nicht sichtbar sein)
Kommentar *
Vielen Dank für das Hinzufügen eines Kommentars!
Weitere Fakten zum Schlafen: