Polnisch (PL)Deutsch (DE)Englisch (EN)
Produktinformationen: +48 509 940 633 | Bestellunterstützung: +48 512 999 218
0

Rwa kulszowa – objawy, przyczyny, leczenie

26 stycznia 2021
Rwa kulszowa, nerw kulszowy, noga, nerwy, układ nerwowy
Rwa kulszowa zaliczana jest do zespołów korzeniowych, czyli dolegliwości związanych z podrażnieniem nerwu. Stąd też rwę kulszową często spotyka się u osób dotkniętych dyskopatią. Co do zasady rwa kulszowa powoduje bardzo silny ból, a także ogranicza ruchomość kończyn. Często rwie kulszowej towarzyszy też drętwienie nogi.

Nazwa, jaką nadano rwie kulszowej, pochodzi od okresowo pojawiającego się silnego strzału bólowego, który w pierwszym momencie przypomina rwanie. Najczęściej za jego wywołanie odpowiada wykonanie określonego ruchu, który stanowi bodziec rozpoczynający rwę kulszową.

 
Sprawcą rwy kulszowej jest nerw kulszowy, który jest gałęzią największego w ciele ludzkim splotu nerwowego, czyli splotu krzyżowego. Jest to bardzo skomplikowana struktura.
Splot krzyżowy, rwa kulszowa, nerw kulszowy, dyskopatia
Wiedza o splocie krzyżowym jest kluczowa, kiedy rozpatrujemy temat rwy kulszowej. Dzięki wiedzy o jego budowie i działaniu, łatwiej jest zrozumieć przyczynę powstawania rwy kulszowej i tym samym podjąć jej leczenie.

Splot krzyżowy obejmuje poziomy kręgosłupa mieszczące się między kręgami L4 a Co1. Tym samym obejmuje kręgosłup od segmentu L4/L5 w dół. Między innymi z tego powodu ból związany z rwą kulszową jest bardzo rozległy.

Na przedstawionym rysunku splotu krzyżowego widać, że składa się on ze swoistego kłębowiska różnego rodzaju mniejszych nerwów. Te się ze sobą splatają oraz naprzemiennie rozłączają i łączą ponownie. Nagrubszy z nich, idący do samej nogi, to nerw kulszowy, a więc główny sprawca rwy kulszowej.
Wiele osób mylnie uważa, że główny sprawca rwy kulszowej - nerw kulszowy - wywodzi się z konkretnego miejsca w kręgosłupie.
Rwa kulszowa wywodzi się ze skomplikowanego nerwu kulszowego. Ten składa się początkowo z sieci mniejszych nerwów. Dlatego też przy rwie kulszowej bardzo trudno jest zlokalizować źródło bólu. W jej diagnostyce należy brać pod uwagę cały splot krzyżowy, a więc kręgosłup od segmentu L4/L5 w dół.
Poduszka ortopedyczna, najlepsze poduszki ortopedyczne, poduszka na rwę kulszową, poduszka na dyskopatię

Rwa kulszowa - objawy

Nerw kulszowy zaopatruje ruchowo tylną grupę mięśni uda, a także czuciowo i ruchowo całe podudzie wraz ze stopą. Pozwala nam więc napinać mięśnie z tyłu uda, a także mięśnie podudzia i stopyRwa kulszowa pojawia się wtedy, kiedy nerw kulszowy nie może prawidłowo wypełniać swojej funkcji.
 

 
Nerw kulszowy zapewnia nam możliwość czucia po tylnej stronie uda, a także po tylnej stronie łydki aż do pięty i małego palca u stopy. Dzięki niemu odczuwamy więc dotyk, ale i inne bodźce, jak choćby ból, w tym rwę kulszową.
Rwa kulszowa, nerw kulszowy, objawy rwy kulszowej, ból nogi
Rwa kulszowa to najczęściej wynik podrażnienia nerwu kulszowego. Objawy rwy kulszowej są dość typowe i stanowią przede wszystkim:
  • ból z tyłu uda, łydki lub stopy, który nasila się w określonych pozycjach i ma charakter strzału - palący, kłujący, nagły, przeszywający;
  • drętwienie lub mrowienie tylnej i tylno-bocznej części łydki, a także stopy;
  • trudności z poruszaniem nogą i stopą;
  • uczucie niedowładu nogi;
  • ból w okolicy lędźwiowo-krzyżowej kręgosłupa przy podrażnianiu splotu krzyżowego.
Materac piankowy, najlepszy materac, materace online, rwa kulszowa, ból kręgosłupa, ból głowy po przebudzeniu, osteoartroza, dyskopatia

Rwa kulszowa - przyczyny

Przyczyny rwy kulszowej należy podzielić na te, które są związane z samym kręgosłupem i na te, które dotyczą dolegliwości związanych ze strukturami ciała w obrębie przebiegu nerwu kulszowego.

 


 

Najczęściej rwa kulszowa ma swoje przyczyny w dolegliwościach związanych bezpośrednio z kręgosłupem.
 

  • Rwa kulszowa spowodowana dyskopatią pojawia się przez ucisk dysku na strultury nerwu kulszowego wychodzącego z kręgosłupa. Pojawia się ona przede wszystkim w obrębie segmentu kręgosłupa L4/L5 oraz L5/S1.
Rwa kulszowa, dyskopatia, L4/L5, L5/S1, stenoza, zwyrodnienie kręgosłupa
  • Rwa kulszowa spowodowana stenozą kanału kręgowego lub otworów kręgowych pojawia się przez ich zwężenie. To zaś ogranicza przestrzeń dla nerwu kulszowego, co powoduje jego ściśnięcie. Tego konsekwencją jest zaburzenie przepływu impulsów nerwowych.
  • Rwa kulszowa spowodowana spondylozą, czyli zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa, najczęściej wynika z występowania narośli na trzonach kręgów. Nazywane dziobami kostnymi osteofity mogą kierować się w stronę nerwu kulszowego i go podrażniać. Dodatkowo zwyrodnienie kręgosłupa może sama w sobie powodować uciskanie nerwu kuszowego i zwężać otwory kręgowe, czyli powodować stenozę, co dodatkowo nasili rwę kulszową.
Rwa kulszowa, spondyloza kręgosłupa, dzioby kostne, nerw kulszowy
  • Rwa kulszowa może być też spowodowana urazami kręgosłupa, infekcjami, zakażeniami lub zmianami nowotworowymi. W takich przypadkach należy niezwłocznie określić przyczynę rwy kulszowej i rozpocząć specjalistyczne leczenie.
Często rwa kulszowa ma swoje przyczyny także w dolegliwościach niezwiązanych bezpośrednio z kręgosłupem, ale przebiegiem nerwu kulszowego.
 
  • Rwa kulszowa spowodowana napięciem mięśnia gruszkowatego wynika z tego, że u około 15% populacji ludzkiej nerw kulszowy przebija się przez ten właśnie mięsień. Podrażnienie nerwu kulszowego w wyniku jego napięcia nazywa się zespołem mięśnia gruszkowatego.
Rwa kulszowa, mięsień gruszkowaty, zespół mięśnia gruszkowatego, ucisk na nerw kulszowy
  • Rwa kulszowa spowodowana uciskiem guza nowotworowego na nerw najczęściej objawia się w przebiegu cukrzycy i jest związana z neuropatią cukrzycową. Rzadziej zaś wywołana jest przez neuralgię półpaścową w przebiegu półpaśca.
  • Rwa kulszowa może być też spowodowana podrażnieniem nerwu kulszowego w wyniku nieprawidłowego wykonania zastrzyku. Ta przyczyna rwy kulszowej jest jednak coraz rzadsza.
Jak pokazuje doświadczenie specjalistów, przyczyn występowania rwy kulszowej może być bardzo wiele. Dlatego też wszelkie niepokojące objawy powinny być zawsze skonsultowane z lekarzem. Diagnostyką i leczeniem rwy kulszowej najczęściej zajmuje się neurolog lub neurochirurg, a niekiedy również ortopeda.
Materac piankowy, najlepszy materac, materace online, rwa kulszowa, ból kręgosłupa, ból głowy po przebudzeniu, osteoartroza, dyskopatia

Rwa kulszowa - diagnostyka

Oczywiste objawy rwy kulszowej obejmują ból pleców promieniujący do nogi, drętwienie łydki i stopy, osłabienie siły mięśniowej nogi i utykanie. To właśnie one są powodem, dla którego kontaktujemy się ze specjalistą, a następnie podejmujemy diagnostykę rwy kulszowej, aby poznać jej przyczyny i wdrożyć odpowiednie leczenie.

Udając się z rwą kulszową do lekarza lub fizjoterapeuty, pierwszym badaniem diagnostycznym będzie zawsze badanie odruchów kończyn dolnych. Przy rwie kulszowej będą one asymetryczne i osłabione po bolesnej stronie. Dodatkowo weryfikuje się siłę mięśniową i zmiany w czuciu powierzchownym.

Poza tym do zbadania rwy kulszowej wykorzystuje się szereg testów. Najbardziej znanym testem na rwę kulszową jest test na objaw Lasègue’a. Polega on na intencjonalnym rozciąganiu nerwu kulszowego w celu określenia, która pozycja kończyny prowadzi do objawów bólowych.
 
Test na objaw Lasègue’a wykonuje się podczas leżenia na plecach i przy wyprostowanych kolanach. Jedną z nóg należy poddać biernemu uniesieniu, czyli musi być ona podniesiona przez badającego. Do zbadania rwy kulszowej ważne jest, aby podnoszona noga była całkowicie rozluźniona. Osoba badana nie może pomagać w jej unoszeniu.

Jeśli w trakcie testu na objaw Lasègue’a przy zgięciu nogi do kątu maksymalnie 60 stopni pojawi się ostry, przeszywający ból - jest to dowodem na rwę kulszową.
Objaw Laseque’a, diagnostyka rwy kulszowej, jak zbadać rwę kulszową
Testu na objaw Lasègue’a w przebiegu rwy kulszowej nie powinno się wykonywać bez specjalisty!
Test na objaw Lasègue’a musi być wykonany przez specjalistę. Wynika to przede wszystkim z faktu, że posiada on wiedzę o tym, jak unieść nogę osoby badanej. Dodatkowo istnieje kilka różnicujących odmian tego testu, jak też wiele innych testów na rwę kulszową. Przy braku odpowiedniej wiedzy i nieumiejętnemu uniesieniu nogi, test może dać wynik fałsztwie dodatni. Jednocześnie nieumiejętna interpretacja objawów może spowodować stwierdzenie rwy kulszowej bez rzeczywistych podstaw.

Innym testem rozciągowym na rwę kulszową jest test zwieszenia (ang. slump test). W trakcie tego testu prowokuje się rozciągnięcie nerwu kulszowego podczas siedzenia w celowo przybranej nieprawidłowej postawie i stopniowym prostowaniu jednego z kolan. Również ten test na rwę kulszową powinien być wykonany i interpretowany wyłącznie przez specjalistę.
Slump test, fizjoterapia, rwa kulszowa, testy neurologiczne, test zwieszenia

Rwa kulszowa - leczenie

Rwa kulszowa w większości przypadków diagnozowana jest wraz z ostrym bólem. W takich przypadkach stosuje się przede wszystkim leczenie objawowe, a więc środki przeciwbólowe i zwiotczające mięśnie. Te jednak zawsze należy stosować z umiarem i pod ścisłą kontrolą lekarza.

Warto pamiętać, że również rwa kulszowa w stanie ostrym nadaje się do rehabilitacji pod okiem fizjoterapeuty. W wielu przypadkach prawidłowo dobrane ćwiczenia pozwolą na zniesienie objawów rwy kulszowej już podczas jednej wizyty u fizjoterapeuty! Efekty działań terapeutycznych zależą jednak od przyczyn powstawania krwy kulszowej.

Zależnie od przyczyny, rwa kulszowa wymagać będzie różnych podejść terapeutycznych. Ćwiczenia odpowiednie dla jednej osoby nie będą odpowiednie dla drugiej osoby, a nawet mogą wzmocnić objawy jej rwy kulszowej. Dlatego też ryzykowne jest korzystanie z poradników, jakie znajdują się w internecie czy też powtarzanie ćwiczeń na rwę kulszową zaleconych członkom rodziny lub znajomym.

W leczeniu rwy kulszowej należy zwracać uwagę na dwie podstawowe zasady.
  • Zasada braku bólu zakładająca, że żadne ćwiczenie na rwę kulszową nie może wywoływać bólu, ani go nasilać. Jeśli więc jakiś ruch powoduje zwiększenie dolegliwości bólowych, należy natychmiast zaprzestać go wykonywać.
  • Zasada centralizacji objawów zakładające, że jeśli podczas danego ćwiczenia objawy rwy kulszowej się cofają, jest to pozytywnym i pożądanym efektem. Nawet wtedy, gdy rwa kulszowa cofa się tylko częściowo, na przykład w obrębie danej części ciała.
Leczenie rwy kulszowej, mięsień gruszkowaty, fizjoterapia. dyskopatia L4/L5, ból kręgosłupa
Jednym z popularnych ćwiczeń na rwę kulszową jest rozciąganie mięśnia gruszkowatego. Ćwiczenie to będzie skuteczne głównie wtedy, gdy rwa kulszowa wynika z ucisku zbyt mocno napiętego mięśnia gruszkowatego na nerw kulszowy. U niektórych pacjentów, jak choćby cierpiących na dyskopatię tylno-boczną L4/L5, to ćwiczenie może znacznie nasilić dolegliwości bólowe.

Rwa kulszowa - jak spać, aby nie bolało

Rwa kulszowa często bywa powodem trudności z zasypianiem, a nawet bezsenności. Podrażniony nerw kulszowy znacznie utrudnia zaśnięcie, a także może wybudzać ze snu. Dlatego też bardzo ważne jest, aby przy rwie kulszowej odpowiednio dobrać pozycję do spania. Najlepiej, aby spać w pozycji, w której dolegliwości bólowe maleją lub znikają.

Gdy cierpimy z powodu rwy kulszowej, organizm często automatycznie próbuje przybrać pozycję snu, która pomoże zniwelować spowodowany nią ból. W wielu przypadkach pomocna jest pozycja roadkill, która w innych przypadkach nie jest polecana z powodu rotowania miednicy, które przy długotrwałym jej stosowaniu prowadzi do bólu biodra. W sytuacji bólu z powodu rwy kulszowej warto jednak przez krótki czas ją stosować. Śpiąc w pozycji roadkill należy położyć się na brzuchu i podkurczyć w górę tę nogę, w której odczuwamy objawy rwy kulszowej.
Spanie na brzuchu, spanie na plecach, spanie na boku, jak spać z rwą kulszową, wygodna pozycja do spania
Jeśli pozycja roadkill nie jest dla nas wygodna, warto spróbować położyć się na plecach z ugiętymi biodrami i kolanami. Również ta pozycja pozwala na złagodzenie dolegliwości bólowych związanych z rwą kulszową. Dodatkowo można wspomóc się przy niej podłożeniem poduszek pod łydki, co powinno przynieść spodziewaną ulgę.

Niezależnie jednak od tego, jak śpimy, przy rwie kulszowej konieczne jest zapewnienie sobie podłoża o optymalnych właściwościach fizycznych, a w tym przede wszystkim dynamice i twardości. Najlepszym materacem dla osób z rwą kulszową jest wyskoelastyczny materac piankowy o twardości wynoszącej 6,5 w amerykańskiej skali twardości materaców.

Taki materac pozwoli na odpowiednie wsparcie ciała, a w tym przede wszystkim podparcie głowy, kręgosłupa i nóg, co jest kluczowe podczas leczenia rwy kulszowej, ale też w jej profilaktyce.

Unikać należy natomiast materacy z pamięcią kształtu, a więc takich, których pierwsza warstwa wykonana jest z pianki termoelastycznej typu visco. Te bowiem zapadają się, co wzmaga dolegliwości bólowe przez niezapewnienie odpowiednich warunków dla ciała. Dodatkowo znacznie ograniczają one możliwość zmieniania pozycji, a także mogą wzmagać nocne poty.

Rwie kulszowej nie służą również materace sprężynowe, a w tym te wykonane w technologii kieszeniowej czy multipocket. Te bowiem najczęściej są zbyt twarde, co także uniemożliwia odpowiednie wsparcie ciała. Dodatkowo będą one pogłębiać dolegliwości bólowe przez nadmierny ucisk na biodra, łopatki i barki. Na takich materacach bardzo trudno jest znaleźć pozycję, która pozwoli na zniwelowanie bólu spowodowanego rwą kulszową.
Materac Osaka Air, materac na rwę kulszową, najlepszy materac, materac na kręgosłup, materac rehabilitacyjny
Odpowiednio dobrany materac z pianki wysokoelastycznej stanowi nieocenioną pomoc w zmniejszaniu dolegliwości związanych z rwą kulszową oraz pełni bardzo ważny element leczenia i rehabilitacji. 
 
Najlepszym z materacy oferowanych na polskim rynku jest wysokoelastyczny materac piankowy Osaka Air. Jego stworzenie było poprzedzone wieloma konsultacjami z ekspertami posiadającymi wiedzę ortopedyczną i neurologiczną, a także fizjoterapeutami i psychologiem. Następnie był on poddawany szeroko zakrojonej prototypizacji wraz z testowaniem. Dzięki temu został on zarejestrowany jako wyrób medyczny klasy pierwszej, który wspomaga leczenie różnego rodzaju dolegliwości, a w tym rwy kulszowej.
Rwę kulszową można skutecznie leczyć przez fizjoterapię, zdrowy sen i zmianę nawyków posturalnych.
Materac piankowy, materace wysokoelastyczne, najlepszy materac, materac 160x200
Chcąc zadbać o komfortowy i zdrowy sen Polaków, oferujemy piankowy materac wysokoelastyczny Osaka Air wykonany zgodnie ze sztuką design thinking. Dzięki temu zapewnia on najlepszy komfort snu przy zachowaniu optymalnego podparcia ciała i wsparcia kręgosłupa.

Objęliśmy go gwarancją na 15 lat oraz programem umożliwiającym zwrot materaca w ciągu 100 dni po dostawie. Dodatkowo jest on możliwy do zakupu na raty, co znacznie zwiększa jego dostępność dla osób mniej zamożnych lub niedysponujących w danej chwili budżetem na zakup nowego materaca.

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez ekspertów Onsen Sleeping.
Pielęgnacja skóry, krem na zmarszczki, krem na dzień, krem na noc, regeneracja skóry,

FAQ: Rwa kulszowa

Co to jest rwa kulszowa i jak boli?

Rwa kulszowa to zespół objawów wynikających z ucisku nerwu kulszowego, do których zalicza się silny, promieniujący ból, a także drętwienie i osłabienie siły mięśniowej nogi. Objawy dotyczą tylnej i tylno-bocznej części nogi. W zależności od stopnia nasilenia mogą obejmować odcinek lędźwiowy kręgosłupa, pośladek, tylną część uda, łydki i promieniować aż do najmniejszego palca stopy.

Jak zdiagnozować rwę kulszową?

Zdiagnozowaniu rwy kulszowej służą przede wszystkim testy diagnostyczne, jak na przykład Test Lasègue’a czy Slump Test. Powinny one jednak być wykonane przez fizjoterapeutę lub lekarza. Pomocniczą formą diagnostyki są badania obrazowe, jak na przykład RTG czy rezonans magnetyczny odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Diagnoza z ich pomocą może ujawnić konkretną przyczynę ucisku na nerw kulszowy, a tym samym doprowadzić do podjęcia przyczynowego leczenia rwy kulszowej.

Jak długo trwa rwa kulszowa?

Rwa kulszowa zwykle trwa od 2 tygodni do 6 tygodni. Istnieją jednak przypadki, w których podrażnienie nerwu spowodowane jest stałym czynnikiem, co znacznie wydłuża trwanie rwy kulszowej. Przede wszystkim ma to miejsce w przypadku występowania u pacjenta poważnych zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, czyli osteoartrozy. Wówczas objawy rwy kulszowej mogą bowiem utrzymywać się nawet przez wiele lat.

Jakie są przyczyny rwy kulszowej?

Głównymi przyczynami rwy kulszowej są dyskopatie i zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, czyli osteoartroza. Rwa kulszowa może być też wywołana przez zespół mięśnia gruszkowatego, który zdarza się niezmiernie rzadko.

Jakie ćwiczenia stosować na rwę kulszową?

Ćwqiczenia na rwę kulszową powinny być dopasowane do stanu pacjenta oraz przyczyny jej występowania. Może być bowiem wiele powodów ucisku na nerw kulszowy, jak na przykład dyskopatia czy podrażnienie nerwu przez mięsień gruszkowaty. Dlatego też ćwiczenia na rwę kulszową powinien indywidualnie dobrać fizjoterapeuta.

Czy rwę kulszową można wyleczyć?

Tak. W większości przypadków rwę kulszową można skutecznie leczyć przy pomocy odpowiednio dobranej fizjoterapii oraz zmiany nawyków związanych z codzienną postawą. W skrajnych przypadkach konieczne jest leczenie operacyjne, którego celem jest odbarczenie uciśniętego nerwu, a tym samym pozbyciem się bezpośredniej przyczyny rwy kulszowej.

Teilen
Newsletter - Bleiben Sie auf dem Laufenden!
Ohne Ihre Zustimmung können wir Ihre E-Mail-Adresse nicht zum Abonnentenstamm des ONSEN®-Newsletters hinzufügen.
Vielen Dank, dass Sie sich der Abonnentengruppe des ONSEN®-Newsletters angeschlossen haben!
Kommentare
Es gab Fehler im Formular.
Vorname oder Spitzname *
E-mail Addresse (wird nicht sichtbar)
Telefonnummer (wird nicht sichtbar sein)
Kommentar *
Vielen Dank für das Hinzufügen eines Kommentars!
Mehr über Körper und Geist: