Polnisch (PL)Deutsch (DE)Englisch (EN)
Produktinformationen: +48 509 940 633 | Bestellunterstützung: +48 512 999 218
0

Spanie w dzień – Lazy Day po polsku?

10 października 2020
Lazy day, dzień lenia, dzień leniucha, dzień leniuchowania, spanie w dzień, leżenie w dzień,
Wielu z nas nadal myśli, że spanie w dzień spowoduje, że rozregulujemy sobie zegary biologiczne. Jednak prawda jest inna. Spędzenie całego dnia w sypialni, oczywiście raz na jakiś czas, może na nas wpłynąć bardzo pozytywnie

W Stanach Zjednoczonych Ameryki co roku 10 sierpnia obchodzi się Lazy Day, który jest na liście nieformalnych świąt. Choć nie jest to dzień wolny od pracy, Amerykanie upodobali go sobie na spanie w dzień. stąd też masowo biorą tego dnia urlopy. W tym czasie nie ruszają się z łóżka, spędzając ten dzień z książką, serialem czy po prostu w gronie rodziny. Oczywiście mogą też po prostu leżeć i wypoczywać lub spać w ciągu całego dnia.
Relaks w dzień, spanie w dzień, leniwy dzień, dzień w łóżku

Spanie w dzień – geneza

Zbyt długie spanie w dzień, podobnie jak w ciągu nocy, może spowodować bóle głowy. W terapii psychologicznej w nurcie poznawczo-behawioralnym trenuje się to, aby nie spędzać zbyt dużo czasu w sypialni. Ta bowiem ma służyć włącznie do seksu i spania, nie kojarzyć się zaś podświadomie z niczym innym.
 
Sypialnia, mimo wszystko, może być okazyjnie miejscem szeroko pojętego wypoczynku. Sama bezsenność może nasilać się wtedy, kiedy za wszelką cenę próbujemy zasnąć i zaczynować się stresować, kiedy sen nie przychodzi. Podczas leniwych dni, spanie w dzień i odpoczywanie w łóżku jest jak najbardziej wskazane. Kilka razy w roku warto posłuchać swojego ciała i dać mu czas na dłuższy wypoczynek, aniżeli zwykle otrzymuje.
Sen w trakcie dnia, czytanie w łóżku, telefon przed snem

Spanie w dzień – leniuchowanie

Dlaczego całodniowy wypoczynek może być tak istotny? Odpowiedź na to pytanie podaje nam Andrew Smart w książce The Art and Science of Doing Nothing. Staje ona w opozycji do wykładów menadżerów, którzy promują mutlitasking i jak największą wydajność pracy. Okazuje się jednak, że wielozadaniowość jest szkodliwa dla naszych mózgów, a odpoczynek pozwala na ich regenerację. Spanie w ciągu dnia może więc być bardzo zdrowe.
 
Andrew Smart powołuje się na odkrycia neurologów, między innymi Marcusa Raichle dotyczące istnienia sieci spoczynkowego trybu pracy mózgu (ang. default mode network). Jest to sieć połączeń neuronowych, która aktywuje się domyślnie, gdy człowiek nie jest zaangażowany w wykonywanie żadnego zadania, ale oddaje się swobodnym rozmyślaniom i marzeniom na jawie, czy też patrzeniem w przestrzeń.

Do odkrycia spoczynkowego trybu pracy doszło, gdy zaskoczeni naukowcy stwierdzili że podczas tych pozbawionych myślenia aktywności, pewne obszary mózgu badanych stają się nagle bardzo aktywne. Zatem nawet, kiedy pozornie nasze mózgi nic nie robią, tak naprawdę ciągle coś robią.
 
W trakcie spoczynkowego trybu pracy nasze mózgi tworzą nowe połączenia neuronalne, a stare reorganizują.  Aktywność spoczynkowa mózgu polega więc na porządkowaniu głowy, co odbywa się bardziej wydanie, gdy śpimy w dzień. Dzięki temu mózg pozostaje sprawny i elastyczny, co jest niezbędne, aby móc ciągle uczyć się nowych rzeczy, a jednocześnie pamiętać o poprzednich doświadczeniach.
 
Naukowcy z Uniwersytetu w Birmingham udowodnili, że osoby, które powtarzają jakieś ćwiczenie po uprzednim przejściu w spoczynkowy tryb pracy osiągają lepsze wyniki, niż te zmuszone do natychmiastowej powtórki materiału. Wygląda więc na to, że taki leniwy dzień, podobnie jak sporadyczne spanie w dzień, może być lepszą inwestycją we własny rozwój niż kurs lub warsztat.
Jedzenie w łóżku, leniuchowanie, relaksowanie, spanie w dzień

Spanie w dzień – komfortowe łóżko

Dlaczego wygodne łóżko i dobry materac są takie ważne? Większość współczesnych ludzi spędza o wiele za dużo czasu w pozycji siedzącej, którą wszyscy lekarze jednogłośnie uważają za najbardziej szkodliwą dla zdrowia. Jeśli zamiast siedzieć w fotelu położymy się na odpowiednio dobranym materacu, będzie to zasłużona ulga dla obolałego kręgosłupa i opuchniętych kostek.
 
Właśnie łóżko powinno być najwygodniejszym miejscem do leżenia i odpoczynku w każdym domu. Dlatego też Onsen Sleeping stworzył idealny materac Osaka Air wykonany według metodologii design thinking i zapewniający ludzkiemu ciału najlepszy odpoczynek i możliwość regeneracji.
 
Podczas leżenia w łóżku warto zadbać także o swoją skórę. Dzięki nowatorskiej tkaninie Skin+ spanie w dzień może zamienić się w prawdziwą przyjemność. Materiał ten pielęgnuje skórę podczas dotykania jej, prowokując ją jednocześnie do produkcji karotenoidów. Te naturalne przeciwutleniacze pozwalają skórze pozostać nawilżoną, miękką i gładką przez długi czas.
 
Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez ekspertów Onsen Sleeping.
Pielęgnacja skóry, krem na zmarszczki, krem na dzień, krem na noc, regeneracja skóry,

FAQ: Spanie w dzień

Czy spanie w dzień jest zdrowe?

Tak. Spanie w dzień może być zdrowe, jeśli będzie to tylko krótka drzemka - trwająca do pół godziny. Dzięki spaniu w ciągu dnia możemy obniżyć ryzyko zachorowania na nadciśnienie czy choroby serca. Poza tym spanie w dzień pozwala na regenerację mózgu, co usprawnia jego pracę.

Czy spanie w dzień jest dobre?

Tak. Krótkie spanie w dzień pozwala zregenerować organizm, a w efekcie dodać nam więcej energii. Efektem krótkiego snu w ciągu dnia jest zwiększenie poziomu koncentracji, a także poprawa nastroju.

Ile spać w dzień?

Najlepiej, aby w dzień spać krócej niż około pół godziny. Po tym czasie mózg przechodzi z fazy REM do fazy nREM, co oznacza głęboki sen. Tego zaś w ciągu dnia nie powinniśmy doświadczać.

Dlaczego śpimy w dzień?

Niekiedy spanie w dzień wynika ze znaczącego zmęczenia spowodowanego stresem lub dużą ilością obowiązków. Senność w ciągu dnia może jednak być spowodowana zaburzeniami rytmu snu, a także przez występowanie parasomni. W takich przypadkach należy skontaktować się z lekarzem.

Skąd bierze się nadmierne spanie w dzień?

Nadmierne spanie w dzień, nazywane hipersomnią, najczęściej ma swoje podłoże w ludzkiej psychice. Bardzo często jest ono jednym z elementów depresji i innych zaburzeń afektywnych. Zdarza się, że przyczyną nadmiernej senności w ciągu dnia są choroby neurologiczne, a także zmiany hormonalne.

Teilen
Newsletter - Bleiben Sie auf dem Laufenden!
Ohne Ihre Zustimmung können wir Ihre E-Mail-Adresse nicht zum Abonnentenstamm des ONSEN®-Newsletters hinzufügen.
Vielen Dank, dass Sie sich der Abonnentengruppe des ONSEN®-Newsletters angeschlossen haben!
Kommentare
Es gab Fehler im Formular.
Vorname oder Spitzname *
E-mail Addresse (wird nicht sichtbar)
Telefonnummer (wird nicht sichtbar sein)
Kommentar *
Vielen Dank für das Hinzufügen eines Kommentars!
Mehr zum Thema Schlafkomfort: