Polish (PL)German (DE)English (EN)
Product Information: +48 509 940 633 | Order Support: +48 512 999 218
0

Poduszki japońskie, chińskie, egipskie... Czym się wyróżniają?

16 October 2020
Poduszki japońskie, poduszka japońska, poduszki chińskie, poduszka chińska, poduszki egipskie, poduszka egipska, historia poduszki, historia poduszek
 
W 2000 roku fizjoterapeuta Michael Tetley opublikował kontrowersyjną pracę naukową sugerującą, że wcale nie potrzebujemy poduszek, ponieważ nasi najbliżsi krewni – małpy człekokształtne takowych nie używają.

erapeuta ironizował, że jeszcze nie widziano goryla używającego poduszki na drzewie oraz twierdził, że plemiona wciąż żyjące w sposób tradycyjny nie używają poduszek. Okazuje się, że nie miał racji. Po prostu nie wziął pod uwagę, że poduszka nie zawsze musi być wypełniona puchem lub pierzem.

Niedawno wspominaliśmy o tym, że szympansy co noc budują sobie legowiska do spania, które, nawiasem mówiąc, dzięki swojej jednorazowości są bardziej sterylne od naszych łóżek.

Kachiro Zama, prymatolog z uniwersytetu z Kioto twierdzi, że w gniazdach szympansów można znaleźć coś w rodzaju poduszek! Biolog ewolucyjny Dawid Samson zostawił na wybiegu orangutanów z ZOO w Indianapolis koce i poduszki.

Zwierzęta ochoczo z nich skorzystały, aby ulepszyć swoje „łóżka”. Nie to jednak zaskoczyło badacza, ale fakt, że po nocy przespanej w bardziej komfortowych warunkach orangutany wypadły lepiej w przeprowadzonych testach na inteligencję.

Samson uważa, że spokojne i bezpieczne miejsce do spania odegrało kluczową rolę w procesie ewolucji homo sapiens. Nie chodzi tylko o znany fakt, komfortowy sen poprawia zdolności poznawcze. Sen w bezpiecznych warunkach mógł stać się głębszy, a to pozwoliło na zredukowanie jego czasu.

Dzięki temu człowiek zyskał dodatkowy czas na rozwój życia społecznego.

 

Historia spod głowy – łowcy, zbieracze

Dawid Samson badał również nawyki związane ze snem dotyczących społeczności pierwotnych. Okazuje się, że zdecydowana większość przedstawicieli żyjącego w Tanzanii ludu Hadza używa poduszek ze zwiniętego materiału (kupionego od sąsiednich plemion zajmujących się rolnictwem) lub uformowanych z ziemi, gdy za łóżko służy skóra antylopy. Wysokość takiej poduszki wynosi od 9 do 13 centymetrów.

Egipt – poduszki z drewna

W starożytnym Egipcie poduszki wykonywano z… litego drewna, które rzeźbiono na kształt podgłówka. Dziś podobne rzeźbione z drewna poduszki używane bywają wciąż w Etiopii. (zwróccie uwagę na wgłębienie przeznaczone na głowę)

Chiny – poduszki z ceramiki

W XI wieku w Chinach używano poduszek z ceramiki lub kamieni półszlachetnych. Szczególnie chętnie stosowano jadeit, ponieważ wierzono, że spanie na wykonanej z niego poduszce poprawia pamięć. Były prawdziwymi dziełami sztuki. Do naszych czasów zachowały się np. poduszka w kształcie lwa lub smoka (te ostatnie zarezerwowane były dla rodziny cesarskiej). Symbole rzeźbione na poduszkach miały za zadanie odstraszać złe duchy.

Wiemy, że były faktycznie używane w sypialni, a nie np. w ceremoniach pogrzebowych. Poeta Zhang Lei żyjący w czasach dynastii Song napisał wiersz, w którym dziękuje przyjacielowi za podarowanie zielonej porcelanowej poduszki. Poeta wyraża wdzięczność ponieważ prezent pozwala schłodzić głowę podczas snu. Całe szczęście, że dziś mamy do dyspozycji poduszki z pianki BluPur zapewniającej dobrą wentylację!

Japonia – dakimakura

Tradycyjne japońskie poduszki były twarde i niewiele miały wspólnego z naszym obrazem puchowej, miękkiej poduszki. W okresie Edo ( lata 1603 – 1868) używano drewnianych poduszek w kształcie pudełka z szufladami zawierającymi akcesoria potrzebne do przygotowania się do snu.

Obecnie w Japonii do używa się także dość twardych poduszek zwanych dakimakura lub makura (wspominaliśmy już o nich opisując tradycyjne japońskie posłanie) wypełnionych ziarnami fasoli lub łuskami gryki. Tymczasem łuski gryki często są powodem zalęgania się nie tylko robaków w materacu, ale i w poduszkach.

Grecja – poduszki z pierza

Czytając ten artykuł możecie się zastanawiać, czy któraś z tradycyjnych kultur znała miękkie poduszki? Tak, w Indiach do wypełnienia poduszek używano kapoku czyli „puchu” otaczającego nasiona drzewa zwanego wełniakiem azjatyckim (łac. Bombax malabarica ). Zbieżność nazw nie jest przypadkowa – kapoku ze względu na jego lekkość i niewchłanianie wody. używano też w przeszłości do produkcji kamizelek ratunkowych.

Źródła wskazują, że poduszek z ptasiego pierza lub puchu używali starożytni Grecy – oczywiście mowa tu o arystokracji. Puchowa poduszka przez stulecia uchodziła za dobro luksusowe. Biedniejsze grupy społeczne musiały zadowolić się słomą lub sianem. W XX wieku zorientowano się jednak, że jej miękkość i fakt, że nie zachowuje raz uformowanego kształtu stanowi źródło problemów z kręgosłupem.

Przy okazji warto wspomnieć jeszcze jedną ciekawostkę: polskie słowo ‘jasiek’ nie pochodzi od imienia Jan, ale od tureckiego ‘yastyk, oznaczające ‘poduszkę’ Czyżby puchowe poduszki trafiły do polski właśnie z terenu Imperium Osmańskiego?

Ubiegły wiek – poduszki z pianki memory

Współcześnie coraz więcej poduszek wytwarzanych jest z materiałów syntetycznych. Ma to swoje dobre strony, bo po pierwsze ratuje alergików uczulonych na materiały naturalne. Po drugie- poduszki wykonane z pianek poliuretanowych mogą być miękkie i komfortowe a jednocześnie zachowywać kształt, nawet gdy śpiący wierci się w nocy.

W latach 80tych świat zachwycił się pianką z pamięcią używaną przez NASA do redukcji przeciążeń, którym poddawani są astronauci w czasie lotu. Poduszka z niej wykonana ma jedak swoje wady – okazało się, że pod wpływem ciężaru i ciepła ciała głowa zapada się bardziej niż wynika to z projektu poduszki.

Współczesność – poduszki z pianki wysokoelastycznej

W miarę rozwoju cywilizacji coraz więcej czasu spędzamy w pozycji siedzącej. Kiedy komputery stały się nieodłączną częścią życia pojawił się dodatkowy problem. Siedząc przed monitorem lub korzystając ze smartfonów nieświadomie pochylamy lub wysuwamy głowę do przodu.

W skutek tego - mówiąc fachowym językiem - dochodzi do zniesienia lordozy szyjnej ( czyli jednej z fizjologicznych krzywizn kręgosłupa). Kręgosłup przestaje wtedy pracować prawidłowo.

Kiedy pochylamy głowę pod kątem 60°, co ma miejsce przy korzystaniu ze smartfonów, na nasz kręgosłup oddziałują takie siły, jakby głowa ważyła 27 kilogramów! Długofalowe skutki takiego przeciążenia są oczywiste – ból , sztywność karku oraz dyskopatie i bóle głowy.

Dlatego jakość naszego snu stała się ważniejsza niż wcześniej. Firma Onsen biorąc pod uwagę problem „szyi technologicznej” poduszki, które pozwalają w czasie snu zachować prawidłowe ułożenie szyi – i to bez względu na to czy śpimy na plecach czy w czasie snu bezwiednie przekręcimy się na bok.
 
Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez ekspertów Onsen Sleeping.
Skin+, poduszki ortopedyczne, poduszka japońska, dakimakura, poduszka egipska, poduszka memory, poduszki ortopedyczne

FAQ: Historia spod głowy

Jaka poduszka jest najlepsza?

Najlepsza poduszka musi idealnie podpierać głowę i kręgosłup, jednocześnie posiadając stosowne wcięcie na barki. Idealna poduszka powinna utrzymywać głowę i kręgosłup w optymalnej, fizjologicznej pozycji.

Co to są poduszki egipskie?

Tradycyjne poduszki egipskie były wykonywane z litego drewna. Rzeźbiono je na kształt podgłówka. Dziś tego typu poduszek nadal używa się w niektórych krajach, jak na przykład w Etiopii.

Co to są poduszki chińskie?

Tradycyjne poduszki chińskie były wykonywane z ceramiki i kamieni półszlachetnych. W szczególności wykorzystywano do nich jadeit. Rzeźbione na poduszkach chińskich obrazy miały za zadanie odstraszać złe duchy.

Co to są poduszki japońskie?

Tradycyjne poduszki japońskie były twarde i wykonane z drewna. Dziś wypełnia się je ziarnami fasoli lub łuskami gryki.

Co to są poduszki greckie?

Tradycyjne poduszki greckie wykonane były z pierza lub puchu. Biedniejsze grupy społeczne wypełniały je słomą lub sianem.

Share
Newsletter - stay up to date!
Without your consent, we cannot add your e-mail address to the ONSEN® newsletter subscriber base.
Thank you for joining the ONSEN® newsletter subscriber group!
Comments
There were errors in the form.
First name or nickname *
E-mail address (will not be visible)
Telephone number (will not be visible)
Comment *
Thank you for adding a comment!
More facts about sleeping:
Get to know the history of customers,
who trusted ONSEN® products
Standard orthopedic pillows
Standard Orthopedic Pillowcases
Skin+ Orthopedic Pillowcases
Osaka Air mattress
Skin+ orthopedic pillows
Linen
Accessories
Sets
We create for people, not for shops!
We invite you to shop at ONSEN®!

Ladies and Gentlemen! In order to provide services at the highest level of service, we use cookies on our website. Using the website without changing the cookie settings means that they will be saved on your end device. If you do not agree to this, we kindly ask you to make appropriate changes to your web browser settings.

CLOSE