Polish (PL)German (DE)English (EN)
Product information: +48 509 940 633 | Order support: +48 512 999 218
0

Discover the secrets of design thinking in the world of sleep!

26 marca 2022
Design thinking, ludzka metoda, projektowanie, materace do spania, najlepszy materac, poduszki ortopedyczne
Design thinking to metoda projektowania skoncentrowana na użytkownikach i ich potrzebach. To właśnie dzięki design thinking piankowe materace wysokoelastyczne oraz poduszki ortopedyczne Onsen Sleeping są najlepszymi produktami, jakie istnieją na polskim rynku.

Korzystanie z metody design thinking przyświecało i przyświeca nam na każdym kroku prowadzenia firmy. Metodzie design thinking zawdzięczamy pracę w zespole podzielającym ogromną pasję i zaangażowanie w konstruowanie rozwiązań dla ludzi, którym zależy na komfortowym i zdrowym spaniu.

To właśnie wykorzystanie przez nas metody design thinking, jak również oparcie firmy na uniwersalnych zasadach etycznych i szacunku do konsumentów, doprowadziło do decyzji o oferowaniu naszych materaców wyłącznie w sprzedaży bezpośredniej.

Choć otrzymujemy oferty od sklepów stacjonarnych z materacami, padają w nich propozycje oferowania naszych produktów z marżą sprzedawców sięgającą nawet 300%. Uważamy, że byłoby to wobec klientów nieuczciwe, a jednocześnie niezgodne z ideami przyświecającymi metodzie design thinking.

Oparcie idei Onsen Sleeping na metodzie design thinking pozwala nam oferowanie produktów ściśle określonej grupie odbiorców. Choć masowa sprzedaż materaców w sklepach stacjonarnych i internetowych przynosiłaby nam większe zyski, jesteśmy przekonani, że nie tędy droga.

Grupą klientów, do których kierujemy naszą opartą na design thinking ofertę, są przede wszystkim osoby poszukujące funkcjonalnych rozwiązań, unikające linków sponsorowanych w pierwszych wynikach wyszukiwań, a także techniki manipulacyjne, jakie wykorzystują niemal wszyscy sprzedawcy materaców. Stąd też materace online, które oferujemy, są wyróżniają się na tle konkurencji.
Design thinking, zaczynaj od dlaczego, etapy projektowania, empatyzacja, definicja, ideacja, prototypowanie, testowanie, wdrożenie
Metoda design thinking opiera się na 5 podstawowych etapach:
Po przejściu przez 5 podstawowych etapów design thinking, przechodzi się do kolejnego etapu, jakim jest wdrożenie. Szósty etap design thinking polega więc na przekuciu wizji w empiryczny efekt.

Oczywiście bierze on pod uwagę wszystkie dane zdobyte w trakcie poprzednich etapów. Dzięki temu design thinking pozwala na maksymalne i efektywne zagłębienie się w tematykę, czego finalnym efektem jest stworzenie produktu zaspokajającego konkretne potrzeby klientów, a także stanowi rozwiązanie konkretnych problemów określonych w naszym DLACZEGO.
Design thinking, zaczynaj od dlaczego, materace do spania, komfort, funkcjonalność, empatyzacja

Design thinking – empathy

Pierwszym etapem metody design thinking jest empatyzacja. Proces tworzenia najlepszych wysokoelastycznych materaców piankowych i poduszek ortopedycznych, a także naszych pozostałych produktow, zaczęliśmy właśnie od tego. W tym etapie procesu design thinking zastanawialiśmy się nad tym, jakie cechy mają ludzie, którym zależy na zdrowym, komfortowym spaniu. W trakcie empatyzacji zbadaliśmy więc oczekiwania społeczne co do funkcjonalności materaców i poduszek ortopedycznych, a także to, w jaki sposób ludzie z nich korzystają.

W procesie design thinking brał udział cały zespół Onsen Sleeping, w skład którego wchodzą nie tylko osoby posiadające wiedzę związaną z technologią materiałów używanych przy produkcji materaców i poduszek ortopedycznych, ale także w zakresie ortopedii, neurologii, fizjoterapii i psychologii. Do etapu empatyzacji zaprosiliśmy też szereg osób niezwiązanych z firmą. Dzięki zaproszeniu ich do procesu design thinking, mogliśmy spojrzeć na nasze idee z punktu widzenia osób, które różnią się wieloma cechami, a w konsekwencji powinny mieć też różne potrzeby.

Decydując się na design thinking mieliśmy świadomość tego, że reprezentanci różnych grup różnią się od siebie nie tylko demografią, ale i psychografią. W trakcie empatyzacji zwróciliśmy więc dużą uwagę także na styl życia Polaków, a w tym to, jak spędzają wolny czas i jakie mają zainteresowań. W design thinking było dla nas ważne też to, jakie są cechy osobowości konsumentów, a dodatkowo ich stan zdrowia somatycznego. Spojrzeliśmy więc na potencjalnych klientów holistyczne z perspektywy biopsychospołecznej. W trakcie empatyzacji stworzylismy też mapę empatii, która w design thinking służyła ustandaryzowaniu analizy potrzeb potencjalnych klientów.

Kierując się metodą design thinking, w procesie empatyzacji stworzyliśmy profil ludzi, którym chcemy pomóc i wysłuchaliśmy ich. Określenie problemów i potrzeb ludzi zajęło nam kilka tygodni. Dzięki zastosowaniu design thinking proces ten wygenerował wiele pomysłów, zaś poznanie myśli i uczuć naszych potencjalnych klientów sprawiło, że każdy z nas zaczął identyfikować się z produktem, który jeszcze nie powstał.

Doświadczenia, jakie powstały w procesie empatyzacji pokazały nam, że wybór metody design thinking i kierowanie się jej filozofią to najlepsza decyzja. Utwierdziły nas też w przekonaniu, że nasz zespół przyczyni się do zmiany rynku materacowego i poduszkowego w Polsce na lepsze.
Design thinking, zaczynaj od dlaczego, materace do spania, komfort, funkcjonalność, definicja

Design thinking – definition

Po zakończonej empatyzacji, przeszliśmy do drugiego etapu design thinking, jakim jest definicja. Ten etap projektowania służył głównie analizie zebranych podczas empatyzacji danych dotyczących potrzeb i oczekiwań ludzi, którym zależy na zdrowym i komfortowym śnie. Wybraliśmy wtedy wyzwania, jakie stały przed nami w kolejnych etapach procesu design thinking.

Doszliśmy do wniosku, że dzięki rozwiązaniu problemów potencjalnych klientów i wyjściu na przeciw ich oczekiwaniom, możemy im pomóc. To zaś doprowadzi nie tylko do osiągnięcia naszych celów biznesowych, ale przede wszystkim uszczęśliwi osoby, które zakupią u nas wysokoelastyczny materac piankowy, poduszkę ortopedyczną czy też inny produkt.

W tym również celu Onsen Sleeping stawia na edukację prozdrowotną i prokonsumencką w ramach bloga o spaniu, który prowadzą współpracujący z nami specjaliści. Jego prowadzenie uważamy za nieodzowną część procesu design thinking oraz szeroko pojmowanej odpowiedzialności społecznej.
Design thinking, zaczynaj od dlaczego, materace do spania, komfort, funkcjonalność, ideacja

Design thinking – ideation

W ujęciu filozoficznym ideacja oznacza akt lub proces poznawczy, który zmierza do uchwycenia idealnej struktury bytu lub tworzących go jakości idealnych. To właśnie stąd czerpiemy definicję trzeciego etapu design thinking przy tworzeniu najlepszych na rynku materaców i poduszek ortopedycznych.

Trzeci etap procesu design thinking przyniósł nam najwięcej emocji. Udział w nim, podobnie jak w dwóch wcześniejszych, brała cała nasza interdyscyplinarna grupa złożona z wybitnych specjalistów oraz przedstawicieli różnych grup społecznych. Zarówno tych z różnego rodzaju trudnościami, jak i bez nich.

W trakcie ideacji, którą nazywa się też fazą generowania pomysłów, wykorzystywaliśmy wiele typowych dla design thinking metod. Chcąc stworzyć najlepszy materac piankowy i poduszki ortopedyczne, które będą odpowiadać na potrzeby niemal wszystkich Polaków, nasz zespół musiał wykazać się niecodziennym myśleniem perspektywicznym. Poza tym bardzo ważne było dla nas to, jak rozumiemy pojęcie innowacyjnności i jak wykorzystać to w produktach.

Design thinking w trzeciej fazie opierał się na burzach mózgu i swoistych debatach. Wykorzystwaliśmy w niej także techniki kreatywnego myślenia, jak choćby odwróconą burzę mózgów, którą nazywa się też techniką kruszenia. Tworzyliśmy również metaplany i mapy myśli, także w formie kwiatów lotosu. To na tym etapie udało nam się do końca określić 10 informacji, które należy uzyskać przed zakupem materaca.

W tym etapie design thinking staraliśmy się zwrócić uwagę na myślenie synektyczne, a jednocześnie wykraczające poza oczywiste ramy myślowe. Jak to zwykle bywa w zespołach, nie obyło się też bez sporów i napięć. Wspólny cel pozwolił nam je jednak zażegnać i stworzyć wspólny, pragmatyczny plan na realizację kolejnego z etapów design thinking.
Design thinking, zaczynaj od dlaczego, materace do spania, komfort, funkcjonalność, prototypowanie

Design thinking – prototyping

Thanks to the ideas and plans generated in the previous stage of design thinking, we embarked on bold prototyping of our products. In each case, we took into account how the materials behave. Utilizing the entire knowledge of our team, we unanimously decided not to use viscoelastic foam, also known as memory foam, in ONSEN® orthopedic pillows. Both the knowledge gained in the design thinking process and from previous experiences excluded it from prototyping.
 

The use of viscoelastic foam in orthopedic pillows would not be beneficial for our potential customers, as it is very sensitive to temperature and weight. Therefore, it collapses during sleep, causing a lack of proper support for the head and cervical spine. Therefore, it is not suitable for people with reduced cervical lordosis or discopathy.
 

Although it is popular due to the large investments made by companies in marketing and advertising, most customers quickly give up on orthopedic pillows made from it. The exception is viscoelastic foam produced using pneumatic technology, which is used by another Polish producer - Dr Sapporo. It has different properties, which is why it is an exception. However, most, if not all, other companies use this type of foam produced using chemical technology, as it is several times cheaper.
 

We made a similar decision regarding our offered high resilience foam mattress, whose layered construction was fully thought out. In this case, viscoelastic foam is used, but only as its second layer. The first layer is made of open-cell high resilience foam of the HR type produced according to our proprietary recipe.
 

It was natural that we did not use coconut, buckwheat, springs, or closed-cell traditional T-type polyurethane foam in it. The properties of these materials make them unsuitable for creating functional sleep products. This was additionally confirmed by the experiences of people who participated in the entire design thinking process.
 

The arrangement of the individual layers of the Osaka Air mattress is designed to ensure maximum functionality. They are comfortable, hypoallergenic, and have European origin. Our goal in the design thinking process was to eliminate weight accumulation points to provide ideal body and spine support.
 

Additionally, we selected its hardness, flexibility, and elasticity to meet the needs of at least 93% of people. The result of design thinking was the development and creation of a unique ventilation system that reduces overheating of the body during sleep.

Design thinking, zaczynaj od dlaczego, materace do spania, komfort, funkcjonalność, testowanie

Design thinking – testing

Ostatnim etapem procesu design thinking było testowanie prototypów, które stworzyliśmy. Udział w nim brała grupa ludzi należąca do zespołu zajmującego się design thinking, ale również osoby spoza niej. Dobraliśmy grupę testującą tak, aby zawierały się w niej osoby w różnym wieku i o różnej płci, jak również wykonujące różne zawody.

Różnił je także stan zdrowia. Obok osób całkowicie zdrowych, testowaliśmy je bowiem na ludziach dotkniętych insomniąmenopauzą, dyskopatią, zniesioną lordozą szyjną, bólami głowy po przebudzeniu czy bólem bioder różnego pochodzenia. Wykorzystanie design thinking w pracy z tymi osobami pozwolił na empatyczne podejście do trudności, z jakimi się mierzą.

W procesie design thinking udało nam się także potwierdzić wyniki badań naukowych, które stanowią o tym, że aż 93% z nas śpi na plecach lub na boku, a także że wybór twardości materaca powinien opierać się na pozycji snu i dla tych osób oscyluje średnio między 5,0 a 6,0 w amerykańskiej skali twardośći materaców. Dlatego też materac Osaka Air stworzony był w tych dwóch twardościach, a dodatkowo w jednej oscylującej między nimi.

Design thinking na etapie testowania obfitował w różne działania. Należały do nich rozmowy i obserwacje osób biorących udział w testowaniu, jak również przyjmowanie informacji zwrotnej, a następnie przekuwanie jej w konkretne rozwiązania. Nie zaprzestaliśmy w tym czasie odbierać też sygnałów z rynku materacowego i poduszkowego.

Wykorzystaliśmy także wiele innych metod, spośród których za jedną z najważniejszych uważamy Metodę Mapowania Punktów Ucisku Materaca (ang. Mattress Pressure Mapping). W połączeniu ze zdobytą wcześniej wiedzą oraz doświadczeniami osób testujących nasze produkty, udało nam się stworzyć produkty gotowe do wprowadzenia na rynek. Design thinking zdał więc egzamin, a my stworzyliśmy coś, z czego jesteśmy dumni.
Design thinking, zaczynaj od dlaczego, materace do spania, komfort, funkcjonalność, wdrożenie

Design thinking – implementation

Design thinking nazywany jest ludzką metodą dlatego, że przyjmuje realne potrzeby konsumentów za punkt wyjścia całego procesu projektowania. To empatia, jaką darzymy Polaków śpiących na złych materacach, stanowiła pierwszy krok do stworzenia produktów, które przynoszą pożądane przez nich efekty.

To ich doświadczenia i perspektywy, które zebraliśmy w procesie design thinking, pozwoliły nam na stworzenie praktycznego i funkcjonalnego materaca Osaka Air, a także najlepszych poduszek ortopedycznych - Asana dla osób o przeciętnej budowie ciała, Hiro dla osób o masywnej budowie ciała i Yoko dla osób o drobnej budowie ciała.

Cały proces design thinking pozwolił nam na znaczne pogłębienie swojej wiedzy na tematy technologiczne, ale też zdrowotne i rynkowe. Podejście, jakie stosujemy przy design thinking, zbliża nas do klientów i pozwala na lepsze zrozumienie ich oczekiwań, a w przypadku osób chorych również na przynajmniej częściowe identyfikowanie się z ich trudnościami. Dodatkowo stworzone przez nas produkty zostały zarejestrowane jako wyroby medyczne klasy pierwszej, co dodatkowo poświadcza ich najwyższą jakość.

Dzięki design thinking jesteśmy w pełni odpowiedzialni za swoje produkty i pewni ich najwyższej jakości. To pozwala nam zagwarantować nawet 15 lat gwarancji, a także możliwość zwrotu w ciągu 100 dni bez żadnych konsekwencji. Powoduje to, że zakupy w Onsen Sleeping nie są obarczone żadnym ryzykiem.

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez ekspertów Onsen Sleeping.
Design thinking, zaczynaj od dlaczego, komfortowy sen, poduszki ortopedyczne, wydajność pracy

FAQ: Design thinking

Co to jest design thinking?

Design thinking to metoda projektowania skoncentrowana na użytkownikach. Stąd też design thinking opiera się na empatii związanej z problemami, które użytkownicy zgłaszają. Dodatkowo design thinking bierze pod uwagę różnice wynikające z demografii i psychografii, co pozwala na trafne zdefiniowanie ich potrzeb.

Co to jest myślenie projektowe?

Myślenie projektowe to design thinking. Jest ono procesem zespołowym, który ma miejsce w ramach danej organizacji. Design thinking służy stworzeniu innowacyjnych rozwiązań, które mają na celu zrozumienie problemów i potrzeb użytkowników. Efektem myślenia projektowego, a więc design thinking, powinno być wdrożenie gotowego produktu, jaki na nie odpowie.

Co to znaczy, że design thinking to ludzka metoda?

Design thinking to ludzka metoda, ponieważ opiera się przede wszystkim na empatii wobec użytkowników. Dobrze wykorzystany design thinking jest więc nie tylko ludzką metodą, ale i procesem, który rozpoczyna się od poznania realnych potrzeb użytkowników i szczerej chęci ich zaspokojenia.

Do czego służy design thinking?

Design thinking służy do projektowania i wdrażania rozwiązań, które mają za zadanie przynieść konkretny efekt. Dzięki design thinking poznaje się myśli i uczucia użytkowników, które pozwalają na wypracowanie ich profilu. Zadaniem design thinking jest rozwiązanie problemów użytkowników, a także odpowiedź na ich potrzeby.

Jakie są etapy procesu design thinking?

Co do zasady design thinking składa się z 5 etapów, jakimi są: empatyzacja, definicja, ideacja, prototypowanie i testowanie. Dobrze przeprowadzony proces design thinking prowadzi do 6 etapu, którym jest wdrożenie wypracowanych rozwiązań i wprowadzenie produktu na rynek.

Share
Newsletter - stay up to date!
Without your consent, we cannot add your e-mail address to the ONSEN® newsletter subscriber base.
Thank you for joining the ONSEN® newsletter subscriber group!
Comments
There were errors in the form.
First name or nickname *
E-mail address (will not be visible)
Telephone number (will not be visible)
Comment *
Thank you for adding a comment!
More expert advices: