Polish (PL)German (DE)English (EN)
Product Information: +48 509 940 633 | Order Support: +48 512 999 218
0

Eskimosi – ciekawostki z życia w igloo

30 października 2020
jak spia eskimosi
Pierwsza odpowiedź na to pytanie wydaje się oczywista: w igloo! Jak jednak spać w domu wykonanym z lodu i nie zamarznąć? Tradycyjne łóżko używane przez ludy zamieszkujące najzimniejsze obszary kuli ziemskiej może zaskoczyć. Na początku trzeba przypomnieć, że określenie „Eskimosi” wychodzi z użycia jako obraźliwe, ponieważ miało rzekomo oznaczać „zjadaczy surowego mięsa” w języku sąsiadów - plemion żyjących na terenie Wielkich Jezior.

Językoznawcy twierdzą jednak, że nazwa ta w językach algonkińskich oznacza „ludzi w rakietach śnieżnych” i nie miała pejoratywnego znaczenia. Mieszkańcy kanadyjskiej arktyki i Grenlandii nazywają siebie Inuitami, co znaczy po prostu „my, ludzie”.

Eskimosi – igloo

Igloo ma kształt kopuły. Mmatematycznie rzecz ujmując nie jest to półkula, ale paraboida z otworem wejściowym w formie tunelu, który trzeba pokonywać na czworakach. Ma to na celu ograniczenie dopływu zimnego powietrza. Otwory wentylacyjne mają na celu ograniczenie dopływu zimnego powietrza, a inne otwory (będące zarazem oknami) znajdują się na szczycie lodowej konstrukcji.

Jest to celowe rozwiązanie wypracowane z pewnością przez wiele setek lat praktyki. ponieważ w czasie nocy polarnej jedyne światło pochodzi od gwiazd i księżyca, a w czasie dnia polarnego słońce jest przecież ciągle w zenicie. Funkcje „szyb” pełnią przezroczyste kawałki słodkowodnego lodu lub focze pęcherze. Igloo zbudowane jest z prostokątnych bloków o wymiarach ok. 60 x 120 cm, mających około 20 cm grubości. Wbrew obiegowej opinii bloki te nie są wycinane z lodu, ale ze śniegu.

Być może wiecie, że w języku inuickim występuje kilka osobnych słów na określenie różnych rodzajów śniegu. Śnieg nadający się do budowy igloo to „auviq”. Miejsce powstałe po wycięciu bloków zazwyczaj jest zarazem lokacją, w którym budowane jest igloo. Po ukończeniu wejście jest zasłaniane, a w środku rozpala się lampę. Ogrzane powietrze zaczyna topić powierzchnię bloków śniegowych, która szybko zamarza ponownie pod wpływem zimnego powietrza z zewnątrz.

Dzięki takiemu postępowaniu każdy blok śniegu jest mocno „cementowany” na swoim miejscu, a jego wewnętrzna powierzchnia zamienia się w lód. Procedurę powtarza się tak długo, aż „dom ze śniegu” zmieni w solidny „dom z lodu” Pozwala to uzyskać niezwykle wytrzymałą konstrukcję (na dachu igloo może stanąć nawet niedźwiedź polarny, nie powodując jego zawalenia). Można też bez problemu usunąć kawałek ściany w celu „rozbudowy”.

Tą metodą, budując szereg lub krzyżujące się kopuły i pomijając lub otwierając wspólne przejścia, Inuici mogli stworzyć przestrzeń, w której wspólnie mogło mieszkać kilka rodzin.

W Thule, północno-wschodnim wybrzeżu Grenlandii, gdzie niewielka społeczność Inuitów żyła w izolacji i uważała się za jedynych ludzi na świecie aż do początku XIX, budowano duże konstrukcje, służące jako wspólne sale do śpiewu, tańca i zapaśnictwa podczas długiej nocy polarnej. Zwykłe „mieszkalne” igloo nie mogło być jednak zbyt duże, gdyż najważniejsze było przecież utrzymanie ciepła.

Średnica podstawy igloo wynosiła od 3 do 5 metrów, a stojąc na środku można było dotknąć rękami sufitu w najwyższym punkcie.

Eskimosi – temperatura

Temperatura powietrza w obszarach podbiegunowych może spaść nawet do - 40°C! Jaką temperaturę można uzyskać w domku wykonanym z lodu, gdy za ogrzewanie służy co najwyżej ciepło ciała, skóry upolowanych zwierząt i „lampa” z foczym tłuszczem? Będziecie zaskoczeni, ale od +2°C aż do +18 °C! Jak to wogóle możliwe?

Igloo mimo swych niewielkich rozmiarów podzielone jest na części, które moglibyśmy nazwać „gospodarczą” (gdzie emperatura wynosi kilka stopni powyżej zera) i „wypoczynkową” lub „sypialnią” (w niej temperatura jest już całkiem komfortowa i wynosi między 16° a 18°C). Część gospodarcza znajduje się bliżej wejścia. Jak pisze Diamond Jenness w książce „The Indians of Canada”:

Po prawej lub po lewej stronie (od wejściowego tunelu) dwie stopy nad podłogą znajduje się lampa, kamienne naczynie w kształcie spodka, wypełnione płonącym foczym tłuszczem i zawieszony nad nim kamienny garnek do gotowania. Za lampą znajdują się torby zawierające mięso i tłuszcz; przed nim drewniany stół z nożem i kadzią.

Eskimosi – sypialnia

Oddajmy znowu głos Diamondowi Jennessowi: Niska platforma pokryta skórami zwierząt zajmuje w całości połowę powierzchni podłogi. Tam obok siebie z głowami zwróconymi w stronę wejścia śpią mieszkańcy śpią przykryci futrami.

Dlaczego część sypialna znajduje się na podwyższeniu? Przypomnijcie sobie naszą poradę, aby w czasie największych upałów zdjąć materac z łóżka. Fizyka działa tak samo w każdym klimacie! Ciepłe powietrze unosi się do góry, podczas gdy chłodniejsze opada w dół. Dlatego całe ciepło, zarówno generowane przez ciała mieszkańców igloo jak i wytwarzane przez ”kuchenkę” jest kumulowane właśnie „w sypialni”. Zdradzimy Wam jeszcze jedną zaskakującą ciekawostkę:

Inuici pod swoimi futrzanymi kołdrami spali nago, a przykrycie często było wspólne dla całej rodziny. Może to wydawać się zaskakujące, ale właśnie ta metoda (wykorzystywana także przez ekspertów od survivalu) pozwala ogrzać się w nocy ciepłem własnego ciała.

Eskimosi – nie musimy żyć jak oni



 
Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez ekspertów Onsen Sleeping.

FAQ: Eskimosi – ciekawostki

Jak śpią Eskimosi?

Eskimosi śpią w łóżkach, które są umieszczone na podwyższeniach znajdujących się w igloo. Łóżka, w których śpią Eskimosi, są pokryte skórami zwierząt i zwrócone głowami w stronę wyjścia. Dodatkowo często śpią oni nago całymi rodzinami, aby wzajemnie ogrzewać swoje ciała.

Jak Eskimosi ogrzewają igloo?

Eskimosi ogrzewają igloo głównie lampami zasilanymi tłuszczem z fok i wielorybów. Dodatkowo posiadają oni platformy, które obok funkcji łóżka, pełnią też funkcję kanapy służącej ogrzewaniu ciała.

Jaką dietę mają Eskimosi?

Eskimosi żywią się głównie tłuszczem, co związane jest z ich genetycznymi predyspozycjami do diety wysokotłuszczowej spowodowanej niedostępnością innych produktów. Dzięki temu Eskimosi są zdecydowanie mniej narażeni na insulinooporność czy otyłość.

Co robią Eskimosi w igloo?

W igloo Eskimosi śpią, gotują, ogrzewają się i prowadzą życie towarzyskie. Igloo nie służą Eskimosom przez cały rok. Jest to dom tymczasowy, który pozwala Eskimosom chronić się podczas zimowych polowań.

Na którym biegunie żyją Eskimosi?

Eskimosi żyją na biegunie północnym, głównie na obszarach Grenlandii i Kanady. Niektórzy z nich żyją również na obszarach Rosji, a konkretnie Syberii Wschodniej.

Share
Newsletter - stay up to date!
Without your consent, we cannot add your e-mail address to the ONSEN® newsletter subscriber base.
Thank you for joining the ONSEN® newsletter subscriber group!
Comments
There were errors in the form.
First name or nickname *
E-mail address (will not be visible)
Telephone number (will not be visible)
Comment *
Thank you for adding a comment!
More facts about sleeping: