Polish (PL)German (DE)English (EN)
Product information: +48 509 940 633 | Order support: +48 512 999 218
0

Refluks – objawy, przyczyny, leczenie

2 lutego 2022
Refluks, nudności, wymioty, zgaga, kwas żołądkowy, trawienie
Refluks żołądkowo-przełykowy znany jest powszechnie jako refluks lub choroba refluksowa przełyku. Według ICD-11 refluks to zarzucanie żołądkowo-przełykowe, które może występować bez zapalenia przełyku lub z zapaleniem przełyku. 

Co do zasady, refluks polega na cofaniu się kwaśnej treści żołądkowej z powrotem do przełyku. Określany jest jako wsteczne zarzucanie treści żołądkowej, który wywołuje dokuczlowe objawy lub powikłania. Refluks diagnozuje się niekiedy już u noworodków, u których objawia się wymiotami z towarzyszącym im dyskomfortem, a także trudnościami w karmieniu i ewentualną utratą masy ciała.

Mniej popularną wersją refluksu jest natomiast refluks krtaniowo-gardłowy, którego mechanizm i objawy są podobne, lecz bardziej nasilone. W refluksie krtaniowo-gardłowym kwas treść żołądkowa przedostała się bowiem jeszcze wyżej niż do przełyku, co może świadczyć dodatkowo o większych uszkodzeniach w układzie pokarmowym.

Na objawy refluksu skarży się duża część społeczeństwa. Aż 20% populacji ludzkiej w krajach rozwiniętych doznaje refluksu przynajmniej raz w tygodniu, zaś nawet 10% odczuwa refluks codziennie. Stąd też uznawany jest przez niektórych za kolejną z chorób cywilizacyjnych.
Objawy refluksu, leczenie refluksu, zgaga, wzdęcie, niestrawność

Refluks – objawy

Najczęściej refluks objawia się uczuciem powracania treści pokarmowej do przełyku. Poza tym mylony jest też często ze zgagą. Najczęstsze objawy, jakie daje refluks to:
  • nieprzyjemny zapach z ust;
  • nadmierne ślinienie;
  • krwawienie z przełyku;
  • zaburzenia połykania;
  • palenie w klatce piersiowej;
  • ból w klatce piersiowej;
  • ból nadbrzusza;
  • nudności;
  • świszczący oddech;
  • kaszel suchy;
  • chrząkanie.
Poza tym refluks często daje o sobie znać o poranku, kiedy objawia się porannym kaszlem, a nawet chrypą i bólem gardła. To zaś wynika z tego, że zarzucana w przebiegu refluksu treść pokarmowa podrażania nocą nie tylko przełyk, ale i struny głosowe. U części osób refluks przyczynia się do bezsenności, powodując wybudzenia w trakcie snu i trudności z ponownym zaśnięciem.

Nieprawidłowe ułożenie głowy w trakcie snu może prowadzić do zarzucania treści pokarmowej aż do oskrzeli. To zaś może dawać objawy w postaci zapalenia oskrzeli. Dlatego też ważne jest, aby przy refluksie posiadać odpowiednią poduszkę na refluks, która podtrzyma odcinek szyjny kręgosłupa a fizjologicznej pozycji.

Coraz częściej mówi się, że refluks może wywowływać także stany zapalne takie jak: zapalenie przełyku, zapalenie zatok, zapalenie gardła czy zapalenie ucha środkowego. Poza tym wśród powikłań refluksu wymienia się przewlekłe zapalenie krtani, ubytki zębowe, a nawet astmę oskrzelową. W skrajnych przypadkach refluks wywołuje nowotwory, szczególnie przełyku. Najczęściej są to gruczolakoraki (łac. adenocarcinoma).

Refluks według ICD-11 dzieli się na trzy kategorie:
  • refluks bez zapalenia przełyku (określany kodem DA22.0);
  • refluks z zapaleniem przełyku (określany kodem DA22.1);
  • refluks niesklasyfikowany (określany kodem DA22.Z).
Poza tym refluks ocenia się po stopniu zaawansowania w skali Savary-Millera, gdzie:
  • 0 oznacza stan fizjologiczny;
  • 1 oznacza przekrwienie;
  • 2 oznacza linijne nadżerki;
  • 3 oznacza rozlane nadżerki;
  • 4 oznacza zwężenie pozapalne.
Przyczyny refluksu, zwieracz przełyku, żołądek, zgaga, wzdęcie, niestrawność

Refluks – przyczyny

Główną przyczyną refluksu jest przedłużony czas relaksacji dolnego zwieracza przełyku. To zaś powoduje zarzucanie i długotrwałe zaleganie w przełyku kwaśnej treści żołądkowej lub zasadowej treści jelitowej. Obok tego za przyczynę refluksu uznaje się przepuklinę wślizgową rozworu przełykowego

Poza tym refluks może być spowodowany zaburzeniami naturalnej mikroflory jelitowej, co prowadzi do nasilenia procesów fermentacyjnych w jelitach, a w konsekwencji do wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej i wypychania treści pokarmowej do przełyku.

Choć jeszcze do niedawna refluks był domeną ludzi w średnim wieku i starszych, obecnie występuje on u osób w różnym wieku. Szczególnie duży odsetek zachorowań na refluks obserwuje się u kobiet w ciąży, a także osób borykających się z otyłością. Dodatkowym czynnikiem narażającym na refluks jest cukrzyca, a także zaburzenia hormonalne. Na rozwój refluksu wpływa też siedzący trb życia, przewlekły stres i nieodpowiednia dieta.

Nasilenie refluksu możemy zauważyć, gdy śpimy na prawym boku. Ta pozycja do spania powoduje bowiem ustawienie przełyku w pozycji niefizjologicznej względem żołądka, co ułatwia zarzucanie treści pokarmowej w jego kierunku. Jednocześnie daje to efekt w postaci dłuższej ekspozycji przełyku na działanie kwasu żołądkowego.
Refluks, zgaga, spanie na lewym boku, spanie na prawym boku

Refluks – leczenie

Diagnostykę refluksu wykonuje się głównie za pomocą gastroskopii, czyli endoskopii głównego odcinka przewodu pokarmowego. Dodatkowo wykonuje się badania obrazowe, jak tomografię komputerową przełyku. Poza tym refluks diagnozuje się z użyciem pH-metrii oraz manometrii przełyku. Prawidłowe zdiagnozowanie refluksu pozwala na wdrożenie odpowiedniego leczenia. 

Trudności, jakie powoduje refluks, mogą znacznie pogroszyć nasze funkcjonowanie biopsychospołeczne w trakcie dnia. Dlatego też jego leczenie wymaga często nie tylko interwencji lekarskiej, ale też konsultacji z psychologiem i dietetykiem. Przy leczeniu refluksu stosuje się bowiem nie tylko środki farmaceutyczne, ale też psychoedukację wraz ze zmianą nawyków żywieniowych.

Najczęściej refluks leczy się przez podawanie leków hamujących wydzielanie kwasu żołądkowego. Przede wszystkim są to inhibitory pompy protonowej (IPP). Leczenie refluksu wspomaga się też środkami zobojętniającymi kwas solny oraz blokerami receptorów histaminowych H2. W skrajnych przypadkach stosuje się zaś leczenie operacyjne.

Leczenie refluksu wymaga całkowitej zmiany stylu życia. Wśród zmian, jakie należy wprowadzić, znajduje się przede wszystkim zaprzestanie stosowania wszelkiego rodzaju używek, a w tym papierosów, alkoholu i produktów zawierających kofeinę. Poza tym często refluks wymaga zmniejszenia masy ciała, a także poprawienia higieny snu. 

Dodatkowo refluks znacznie pogarsza jakość snu. Napięcie zwieracza dolnego przełyku naturalnie zmniejsza się bowiem w trakcie spania. Powoduje to nie tylko poranne dolegliwości, ale i wybudzenia się w nocy. Stąd też w leczeniu refluksu należy zadbać o to, aby wybrać poduszkę ortopedyczną, która utrzyma głowę i szyję w optymalnej pozycji.

W leczeniu refluksu ważne jest także, aby unikać potraw, które są tłuste i ciężkostrawne, ale też zbyt mocno przyprawionych. Zaleca się także rezygnację ze spożywania cytrusów, czekolady i gazowanych napojów. 
Poduszka na refluks, pieczenie w przełyku, ból mostka, zgaga

Refluks – komfort snu

Jak dowodzą wyniki badań naukowych, refluks dodatnie koreluje ze spaniem na zbyt niskiej poduszce. Oznacza to, że spanie na źle dobranej poduszce wzmaga refluks. Dlatego też wybór odpowiedniej poduszki na refluks jest bardzo istotny, aby móc go wyleczyć lub zapobiec jego wystąpieniu. Te same badania wykazały również, że refluks wzmaga picie herbaty, jedzenie słodyczy oraz przejadanie się.

Refluks to tylko jedno z wielu schorzeń, które nasila spanie na złym materacu i nieprawidłowo dobranej poduszce. Onsen Sleeping podjął się wyzwania i przez długi czas projektował, a następnie testował poduszki ortopedyczne, korzystając ze sprawdzonej i cenionej metody design thinking.

Dzięki pomocy ze strony specjalistów posiadających wiedzę ortopedyczną i neurologiczną, a także fizjoterapeutów i psychologa, jak również w oparciu o ideę design thinking, zapewniają one najwyższy komfort oraz idealne podparcie ciała i wsparcie kręgosłupa, co pozwala na ograniczenie i wsparcie leczenia refluksu.

Dla osób z refluksem polecane są:
Wszystkie produkty Onsen Sleeping objęte są nawet 15-letnią gwarancją. Dodatkowo możliwy jest ich zwrot w ciągu 100 dni od otrzymania. Dzięki temu można przetestować je w zaciszu swojej sypialni i na własnej skórze przekonać się o ich niebywałej jakości.

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez ekspertów Onsen Sleeping.
Materace online, najlepszy materac, zwrot materaca, materac na refluks

FAQ: Refluks

Co to jest refluks?

Refluks to zarzucanie treści pokarmowej z żołądka do przełyku, a niekiedy również do krtani i gardła. Poza tym refluks może powodować przemieszczanie się treści pokarmowej do oskrzeli, co wywołuje stan zapalny. 

Jakie są objawy refluksu?

Najczęstsze objawy refluksu to uczucie cofania się treści pokarmowej wraz ze zgagą, czyli pieczeniem za mostkiem. Poza tym refluks objawia się przewlekkłym kaszlem i bólem w klatce piersiowej. Często refluks wywołuje trudnośći ze snem, a także poranną chrypę i ból gardła.

Jaka jest najlepsza poduszka na refluks?

Najlepsza poduszka na refluks to poduszka ortopedyczna, która wesprze głowę i odcinek szyjny kręgosłupa w fizjologicznej pozycji. Przy refluksie należy spać przede wszystkim na lewym boku, co należy mieć na uwadze w trakcie wybierania odpowiedniej poduszki. Najlepsze poduszki ortopedyczne na refluks to Asana, Hiro i Yoko od Onsen Sleeping.
 

Jak sprawdzić czy ma się refluks?

Refluks można stwierdzić po wykonaniu gastroskopii, czyli endoskopii głównego odcinka przewodu pokarmowego. W przypadku podejrzenia refluksu coraz częściej wykonuje się też tomografię komputerową przełyku, a także pH-metrię i manometrię przełyku.

Jak wyleczyć refluks?

Refluks można wyleczyć głównie przez zmianę stylu życia, na którą składa się zadbanie o prawidłową jakość snu, odpowiednią dietę i zmniejszenie masy ciała. Poza tym w leczeniu refluksu stosuje się leki hamujące wydzielanie kwasu żołądkowego i środki zobojętniające kwas solny. W ciężkich przypadkach refluksu zastosować można blokery receptorów histaminowych H2 i leczenie operacyjne. Pomocne w leczeniu refluksu jest też zastosowanie odpowiedniej poduszki ortopedycznej.

Share
Newsletter - stay up to date!
Without your consent, we cannot add your e-mail address to the ONSEN® newsletter subscriber base.
Thank you for joining the ONSEN® newsletter subscriber group!
Comments
There were errors in the form.
First name or nickname *
E-mail address (will not be visible)
Telephone number (will not be visible)
Comment *
Thank you for adding a comment!
More about body and mind: