+48 509 940 633
biuro@onsensleeping.com

Dostawa i zwroty
100 dni na test
Gwarancja
Raty 0%
biuro@onsensleeping.com
Informacje o produktach +48 509 940 633  Obsługa klienta 512 999 218
0
Koszyk
A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
Ł
M
N
O
P
R
S
Ś
T
U
V
W
Z
Ż
ENCYKLOPEDIA ZDROWEGO SNU
Onsen Sleeping

ENCYKLOPEDIA ZDROWEGO SNU

Nie wiesz, czym kierować się przy wyborze materaca lub poduszki ortopedycznej? Nie rozumiesz oznaczeń poszczególnych pianek poliuretanowych, które stosują producenci materaców? Poszukujesz rzetelnej wiedzy na tematy związane ze zdrowym snem i komfortem w nocy? Zapraszamy do słownika, który definiuje najważniejsze zagadnienia dotyczące technologii, zdrowia i innych tematów związanych ze snem!

ADRENALINA

Adrenalina, zwana też epinefryną, to hormon produkowany przez nadnercza. Odgrywa ona największą rolę w sytuacjach stresowych, które wymagają silnego pobudzenia nerwowego, stąd też nazywana jest hormonem strachu, walki i ucieczki. Wzrost poziomu adrenaliny wpływa negatywnie na jakość snu.

ADRENOKORTYKOTROPINA

Adrenokortykotropina, zwana także ACTH, to hormon produkowany przez przysadkę mózgową. Odgrywa ona dużą rolę w stymulowaniu produkcji kortyzolu, działając na zasadzie ujemnego sprzężenia zwrotnego. Spadek poziomu adrenokortykotropiny we krwi wpływa negatywnie na jakość snu.

AKUPRESURA

Akupresura to jedna z metod leczniczych pochodzących z Chin, które z powodzeniem stosuje się już od kilku tysięcy lat. Opiera się ona na nacisku palcami określonych punktów na ciele w celu osiągnięcia danego efektu terapetycznego. Należy się jej poddawać wyłącznie specjalistom i w porozumieniu z lekarzem. Podtrzymaniu jej efektów służy komfortowy sen w naturalnej, fizjologicznej pozycji.

AKUPUNKTURA

Akupunktura to jedna z metod leczniczych pochodzących z Chin, które z powodzeniem stosuje się już od kilku tysięcy lat. Opiera się ona na stymulacji określonych obszarów skóry za pomocą cienkich igieł w celu osiągnięcia danego efektu terapeutycznego. Należy się jej poddawać wyłącznie specjalistom i w porozumieniu z lekarzem. Podtrzymaniu jej efektów służy komfortowy sen w naturalnej, fizjologicznej pozycji.

ALERGIA

Alergia, zwana także uczuleniem, to odpowiedź tkanek na oddziaływanie alergenów, które jest jakościowo różne od odpowiedzi fizjologicznej. Wiąże się ona z reakcją immunologiczną polegającą na uwalnianiu przeciwciał IgE prowadzących do wytwarzania mediatorów stanu zapalnego. W przypadku alergii należy zwrócić dużą uwagę na antyalergiczne (hipoalergiczne) właściwości materaca, poduszki i pościeli.

ALOES

Aloes to roślina doniczkowa z rodziny sukulentów. Nadto aloes to jedna z roślin oczyszczających powietrze. Znakomicie radzi sobie z wchłanianiem lotnych związków organicznych, tlenku węgla, benzopirenu czy ołowiu. Aloes wykazuje też zdolność do oczyszczania powietrza z amoniaku, benzenu, ksylenu, toluenu, trichloroetenu czy formaldehydu.

ANATOMIA

Anatomia to nauka zajmująca się badaniem budowy organizmów. Jest ona działem biologii, który bada położenie, kształt, skład i ewolucję narządów, ale również tkanek i komórek. Pozostaje więc kluczowa dla produkcji materaców czy poduszek ortopedycznych.

ANHEDONIA

Anhedonia to brak zdolności odczuwania radości i przyjemności w różnych sferach. Może występować w sferze cielesnej, emocjonalnej czy intelektualnej. Występuje w nich odrębnie lub łącznie. Występowanie anhedonii jest bardzo widoczne przy diagnozowaniu różnego rodzaju chorób psychicznych, a przede wszystkim zaburzeń nastroju, jak choćby depresji. Sen w stanie anhedonii zazwyczaj nie przynosi wypoczynku, niezależnie od czasu jego trwania.

ANTURIUM

Anturium to roślina doniczkowa z rodziny obrazkowatych. Nadto anturium to jedna z roślin oczyszczających powietrze. Znakomicie radzi sobie z wchłanianiem lotnych związków organicznych, tlenku węgla, benzopirenu czy ołowiu. Anturium wykazuje też zdolność do oczyszczania powietrza z amoniaku, benzenu, ksylenu, toluenu, trichloroetenu czy formaldehydu.

ARTROSKOPIA

Artroskopia to zabieg chirurgiczny polegający na wziernikowaniu wnętrza stawów z użyciem artroskopu. Może mieć ona charakter artroskopii diagnostycznej, która ma na celu wyłącznie zbadanie stawu od wewnątrz celem określenia jego stanu. Najczęściej jest ona jednak artoskopią terapeutyczną, w trakcie której dokonuje się operacji przy zastosowaniu miniaturowych instrumentów chirurgicznych. Po artroskopii należy zwrócić uwagę na sen w fizjologicznej pozycji, który pełnić będzie nie tylko rolę w rehabilitacji i leczeniu, lecz także zapobiegać nawrotom schorzeń będących jej przyczyną, czemu służy materac ortopedyczny.

BALNEOTERAPIA

Balneoterapia to jeden z działów fizjoterapii. W balneoterapii wykorzystuje się działanie terapeutyczne wód zdrojowych. Do zabiegów leczniczych w ramach balneoterapii zalicza się przede wszystkim kąpiele i inhalacje.

BAWEŁNA

Bawełna to naturalne włókno służące do wytwarzania miękkich tkanin i materiałów opatrunkowych. Bardzo często bawełnę stosuje się do produkcji pościeli, a także jako elementy poduszek czy materaców. Choć bawełna jest popularna i uchodzi za zdrową, jej stosowanie spotyka się z coraz większymi wątpliwościami. Porowata struktura bawełny stanowi znakomite siedlisko do rozwoju drobnoustrojów, a także utrzymywania wilgoci. Dodatkowo włókna bawełniane są mało elastyczne, co wpływa na jej niską odporność. Często mówi się też o tym, że do produkcji bawełny w większości plantacji stosuje się glifosat, czyli zakazaną w wielu krajach substancję zwiększającą ryzyko chorób nowotworowych, ale też zaburzeń hormonalnych, autyzmu, choroby Alzheimera czy choroby Parkinsona.

BAWOLI KARK

Bawoli kark nazywa się również bawolim garbem, wdowim garbem lub wdowim karkiem. Jest to charakterystyczna wypukłość z tyłu pleców, a konkretnie w miejscu połączenia odcinka szyjnego kręgosłupa z odcinkiem piersiowym kręgosłupa. Nie jest to jednak garb na plecach wynikający ze schorzeń kręgosłupa, ale będący połączeniem tkanki łącznej i tkanki tłuszczowej. Zazwyczaj ma podłoże hormonalne, a szczególnie często występuje w przebiegu zespołu Cushinga. Posiadając bawoli kark należy zwrócić uwagę na sen w fizjologicznej pozycji, który pełnić będzie nie tylko rolę w rehabilitacji i leczeniu, lecz także zapobiegać nawrotom schorzeń będących jego przyczyną, czemu służy poduszka na bawoli kark.

BEGONIA

Begonia to roślina doniczkowa z rodziny begoniowatych. Nadto begonia to jedna z roślin oczyszczających powietrze. Znakomicie radzi sobie z wchłanianiem lotnych związków organicznych, tlenku węgla, benzopirenu czy ołowiu. Begonia wykazuje też zdolność do oczyszczania powietrza z amoniaku, benzenu, ksylenu, toluenu, trichloroetenu czy formaldehydu.

BEZDECH SENNY

Bezdech senny to schorzenie polegające na wielokrotnie powtarzających się epizodach zatrzymania lub ograniczenia przepływu powietrza przez drogi oddechowe przy jednoczesnym zwiększeniu częstotliwości pracy mięśni oddechowych. Występuje w formie centralnego bezdechu sennego polegającego na całkowitym zatrzymaniu oddechu, jak rownież jako obturacyjny bezdech senny obwodowy występujący w przypadku częściowego zablokowania dróg oddechowych. W skrajnych przypadkach jest on chorobą śmiertelną. Pomocne w jego profilaktyce i leczeniu jest zastosowanie poduszki na bezdech senny pozwalającej na zachowanie fizjologicznej pozycji odcinka szyjnego kręgosłupa podczas snu.

BEZSENNOŚĆ

Bezsenność, zwana też insomnią, to coraz powszechniej występujące zaburzenie snu, które polega na trudnościach w zasypianiu, utrzymaniu snu lub/oraz zbyt wczesnym budzeniu się. Kryterium diagnozowania bezsenności jest również jej wpływ na funkcjonowanie w ciągu dnia. Jej występowaniu sprzyja nieodpowiednia higiena snu.

BIOHACKING

Biohacking to postawa życiowa, która zakłada, że przez wprowadzenie pewnych zmian w sposobie życia, możemy zmaksymalizować swoje możliwości biopsychospołeczne. Innymi słowy, biohacking ma zapewniać zwiększenie wydolności fizycznej i psychicznej oraz kompetencji społecznych człowieka. Istnieje wiele metod na wprowadzenie w życie zasad biohackingu. Bardzo dobrze opisuje je Biohaker, jeden z najpopularniejszych w Polsce blogerów.zwana też 

BLUSZCZ

Bluszcz to roślina doniczkowa z rodziny araliowatych. Nadto bluszcz to jedna z roślin oczyszczających powietrze. Znakomicie radzi sobie z wchłanianiem lotnych związków organicznych, tlenku węgla, benzopirenu czy ołowiu. Bluszcz wykazuje też zdolność do oczyszczania powietrza z amoniaku, benzenu, ksylenu, toluenu, trichloroetenu czy formaldehydu.

BRADYKARDIA

Bradykardia oznacza stan, w którym serce kurczy się wolniej niż 60 razy na minutę, a więc bije zbyt wolno. Choć niekiedy jest ona stanem fizjologicznym, przyczyny bradykardii należy zdiagnozować przy udziale lekarza.

BRUKSIZM

Bruksizm to nieświadome zaciskanie i zgrzytanie zębami. Choć występuje on również w ciągu dnia, najczęściej bruksizm ma miejsce w nocy. Jego konsekwencją jest przede wszystkim ścieranie zębów, które prowadzi także do ich pękania i rozchwiania. Prowadzi też do zmian w stawach skroniowo-żuchwowych. W jego profilaktyce i leczeniu ważne jest zachowanie odpowiedniej higieny snu, jak również zmniejszenie napięcia nerwowego.

BUDZIK

Budzik to zegar zaprojektowany w sposób mający powodować wydawanie dźwięku o określonej porze. Występuje on zarówno w formie tradycyjnej opartej na mechanice, jak i w formie elektronicznej. Coraz częściej spotyka się je w formie inteligentnych budzików, które pozwalają zachowywać odpowiednią higienę snu.

BULGING

Bulging to pierwszy stopień zaawansowania uszkodzenia krążka międzykręgowego. Występuje w przebiegu dyskopatii i polega na uwypukleniu krążka międzykręgowego przez przesunięcie jądra miażdżystego poza naturalne umiejscowienie. Najczęściej bulging nie daje jeszcze dolegliwości bólowych.

CENA

Cena powinna stanowić pieniężny wyraz wartości danego produktu. Jej zadaniem jest bowiem wyrazić wartość danego produktu lub usługi w pieniądzu. Przy kupnie materaca czy też zakupie poduszki ortopedycznej, cena ma drugorzędne znaczenie, bowiem większość producentów i sprzedawców sztucznie ją zawyża.

CHRAPANIE

Chrapanie to dźwięk, który wydajemy przy drganiu ścian gardła związanym z przepływającym przez nie powietrze. Najczęściej ma ono związek z brakiem możliwości swobodnego przepływu powietrza przez drogi oddechowe osoby chrapiącej. Jego leczenie odbywać powinno być więc w pełni przyczynowe. Chrapanie zawsze negatywnie wpływa na jakość snu chrapiącego człowieka, ale też osób znajdujących się w pobliżu. W jego profilaktyce i leczeniu warto zadbać o właściwą poduszkę na chrapanie.

CIESIELSKI

Ciesielski to jedno z popularnych polskich nazwisk. Zgodnie z danymi na 2022 rok, nosi je aktualnie aż 15 931 mężczyzn. Jest też to nazwisko Jacka Ciesielskiego, eksperta od spania, dzięki któremu powstała marka Onsen Sleeping będaca producentem najlepszych produktów służących do komfortowego, zdrowego snu.

CIŚNIENIE TĘTNICZE

Ciśnienie tętnicze to pojęcie, jakim określa się siłę nacisku, którą płynąca krew wywiera na ściany tętnic. Nie jest ono stałe i waha się w zależności od rytmu serca, a także działania układu krwionośnego. W momencie mierzenia ciśnienia tętniczego określa się dwie wartości: ciśnienie skurczowe (maksymalne) i ciśnienie rozkurczowe (minimalne). Ważne jest, aby ciśnienie tętnicze było w trakcie snu bliskie normy, bowiem jest to niezbędne dla zachowania odpowiedniej pracy narządów. Wpływa tym samym na efektywność snu i zdolności regeneracyjne ciała.

CIŚNIENIOWY BÓL GŁOWY

Ciśnieniowy ból głowy to rodzaj bólu głowy, który pojawia się pod wpływem zmiany ciśnienia atmosferycznego. Najczęściej nie ma on konkretnej przyczyny i czasu trwania. Jego częste występowanie należy skonsultować z lekarzem. Ciśnieniowy ból głowy objawia się często jako migrena, a także jako ból głowy po przebudzeniu.

COSLEEPING

Cosleeping to wspólne spanie więcej niż dwóch osób w jednym łóżku. Najczęściej cosleeping odnosi się do spania rodziców z dzieckiem, a nawet całej rodziny razem. Dawniej cosleeping wynikał z konieczności zwiększania szans przetrwania dzieci. Dziś cosleeping wraca do łask głównie z powodów praktycznych, przez co zyskuje rzeszę zwolenników, ale i przeciwników.

CUKRZYCA

Cukrzyca to choroba metaboliczna, która cechuje się podwyższonym stężeniem glukozy we krwi, co nazywa się hiperglikemią. Dzieli się ona na dwa rodzaje, a mianowicie:
 • cukrzycę insulinozależną (cukrzyca typu 1) w przebiegu której doszło do uszkodzenia komórek beta trzustki, czego efektem jest pierwotny brak wytwarzania właściwej ilości insuliny;
 • cukrzycę insulinoniezależną (cukrzyca typu 2) w przebiegu której może dochdozić zarówno do zaburzenia wydzielania insuliny przez komórki beta trzustki, jak i do jej niewłaściwego działania i insulinooporności.

CYKLOTYMIA

Cyklotymia to zaburzenie afektywne (nastroju), którego objawy opierają się na naprzemiennym występowaniu stanów depresji i manii, jednak w łagodniejszej formie, aniżeli ma to miejsce przy chorobie afektywnej dwubiegunowej. Do zdiagnozowania cyklotymii jej objawy muszą utrzymywać się przez co najmniej 23 miesiące. Diagnozę cyklotymii może postawić wyłącznie lekarz psychiatra. Jej występowanie wpływa negatywnie na jakość snu i jego prawidłową strukturę.

CYRKULACJA POWIETRZA

Cyrkulacja powietrza to zjawisko polegające na krążeniu powietrza w danym układzie zamkniętym. Dzięki cyrkulacji powietrza zawsze jest ono świeże. Odpowiednia cyrkulacja powietrza w materacu i poduszce pozwala na komfortowy, zdrowy sen. Dzięki niej bowiem ogranicza się przegrzewanie ciała i pocenie się podczas snu, a jednocześnie umożliwia usuwanie drobnoustrojów.

DEPRESJA

Depresja to zaburzenie afektywne (nastroju), którego objawy opierają się głównie na anhedonii, obniżonym nastroju, utracie zainteresowań czy spadku koncentracji i uwagi. Do zdiagnozowania depresji jej objawy muszą utrzymywać się przez co najmniej 2 tygodnie. Diagnozę depresji może postawić wyłącznie lekarz psychiatra. Jej występowanie wpływa negatywnie na jakość snu i jego prawidłową strukturę.

DESIGN THINKING

Design thinking to metoda projektowania skoncentrowana na użytkownikach i ich potrzebach. Oparty jest on na pięciu krokach: empatyzacji, definicji, ideacji, prototypowaniu i testowaniu. Po nich zaś następuje wdrożenie. To właśnie dzięki design thinking produkty Onsen Sleeping są najlepszymi na polskim rynku.

DIAGNOSTYKA

Diagnostyka to proces rozpoznawania danego zjawiska na podstawie obiektywnych danych wraz z określaniem źródeł występujących trudności. Najczęściej pojęcie diagnostyki stosuje się w medycynie, psychologii i fizjoterapii, gdzie oznacza rozpoznawanie zaburzeń lub chorób na podstawie wyników przeprowadzonych badań.

DIAGNOZA

Diagnoza to ocena danego stanu rzeczy na podstawie przeprowadzonej diagostyki. Najczęściej pojęcie diagnozy stosuje się w medycynie, psychologii i fizjoterapii, gdzie oznacza rozpoznanie i sklasyfikowanie danego zaburzenia lub choroby.

DLACZEGO?

DLACZEGO? to pytanie, które w Onsen Sleeping zadajemy sobie przed stworzeniem każdego z produktów. Jest ono kluczowe dla powstawania funkcjonalności produktów, które mają czemuś służyć. To dzięki tej idei, jaką przejęliśmy od jej twórcy, Simona Sineka, wyróżniamy się na tle konkurencji i oferujemy najlepsze produkty.

DOPAMINA

Dopamina to hormon produkowany przez komórki nerwowe w mózgu i rdzeniu kręgowym. Odgrywa ona dużą rolę jako naturalny motywator organizmu, stąż też nazywana jest hormonem nagrody. Wpływa również na pamięć i koncentrację, a także na utrzymanie więzi między partnerami. Jej wysokie stężenie pobudza organizm do działania, co silnie zakłóca sen.  

DRACENA

Dracena to roślina doniczkowa z rodziny szparagowatych. Nadto dracena to jedna z roślin oczyszczających powietrze. Znakomicie radzi sobie z wchłanianiem lotnych związków organicznych, tlenku węgla, benzopirenu czy ołowiu. Dracena wykazuje też zdolność do oczyszczania powietrza z amoniaku, benzenu, ksylenu, toluenu, trichloroetenu czy formaldehydu.

DRZEMKA

Drzemka to krótki sen w ciągu dnia, rzadziej w nocy. Najczęściej drzemka trwa nie więcej niż kilkadziesiąt minut. Z definicji drzemka trwa mniej niż 50% czasu pełnego snu nocnego.

DYNAMIKA

Dynamika to wypadkowa siły, energii i szybkości, z którą zmieniają się dane zjawiska. W materacach dynamika oznacza zachowanie się wykonanych z nich materiałów pod wpływem ciała człowieka, na co wpływa ich twardość i gęstość.

DYSFUNKCJA

Dysfunkcja oznacza nieprzystosowanie czegoś do pełnienia konkretnie określonych funkcji. Najczęściej pojęcie dysfunkcji stosuje się w medycynie, psychologii i fizjoterapii, gdzie oznacza nieprawidłowe funkcjonowanie danego narządu, tkanki lub komórki.

DYSKOPATIA

Dyskopatia to zwyrodnienie krążka międzykręgowego, zwanego potocznie dyskiem. Stanowi ona jedno z najczęściej występujących schorzeń kręgosłupa.

DYSTYMIA

Dystymia to zaburzenie afektywne (nastroju), którego objawy są tożsame z depresją. Utrzymuje się ona jednak zdecydowanie dłużej. Do zdiagnozowania dystymii niezbędne jest bowiem utrzymywanie się obniżonego nastroju przez co najmniej 2 lata. Diagnozę dystymii może postawić wyłącznie lekarz psychiatra. Jej występowanie wpływa negatywnie na jakość snu i jego prawidłową strukturę.

EKSPERT

Ekspert to osoba, która posiada specjalistyczną wiedzę w konkretnej dziedzinie lub dziedzinach. Z tego też powodu ekspert najczęściej jest autorytetem w danych kategoriach wiedzy. Stąd też ważne jest, aby kupować materace i poduszki wyłącznie w firmach, które współpracują wyłącznie z ekspertami, a nie ze sprzedawcami.

EKSTRUZJA

Ekstruzja to trzeci stopień zaawansowania uszkodzenia krążka międzykręgowego. Występuje w przebiegu dyskopatii i polega na uszkodzeniu większości pierścieni włóknistych, naciskając też na kanał kręgowy i nerwy rdzeniowe. Często ekstruzja powoduje silny ból i trudności z poruszaniem się.

ELASTYCZNOŚĆ

Elastyczność to zdolność danego materiału do czasowego odkształcania się i szybkiego powrotu do pierwotnej postaci. Dzięki elastyczności pianki poliuretanowe zawarte w materacu mogą dać nie tylko komfort użytkowania, ale też zwiększyć żywotność produktu.

ELEKTROENCEFALOGRAFIA

Elektroencefalografia, zwana też EEG, to badanie aktywności mózgu, które wykonuje się z pomocą elektroencefalografu. Pozwala ona ocenić czynności mózgu wraz z określeniem konkretnych obszarów, których dotyczy analizowana aktywność. W trakcie elektroencefalografii rejestruje się impulsy elektryczne przekazywane między neuronami, czemu służą mocowane na głowie elektrody. Encefalografię stosuje się w przebiegu badania polisomnograficznego, aby zaobserwować aktywność danych fal w trakcie trwania określonych faz snu.

ELEKTROKARDIOGRAFIA

Elektrokardiografia, zwana też EKG, to badanie aktywności serca, które wykonuje się z pomocą elektrokardiografu. Pozwala ona ocenić czynność serca wraz z określeniem konkretnych jego części, których dotyczy analizowana aktywność. W trakcie elektrokardiografii rejestruje się impulsy elektryczne związane z pracą serca, czemu służą mocowane na klatce piersiowej i kończynach elektrody. Elektrokardiografię stosuje się w przebiegu badania polisomnograficznego, aby wykluczyć zaburzenia rytmu serca w trakcie snu.

ELEKTROMIOGRAFIA

Elektromiografia, zwana też EMG, to badanie aktywności mięśni, które wykonuje się za pomocą elektromiografu. Pozwala ona ocenić skurcze mięśni występujące po po stymulacji nerwów za pomocą impulsów elektrycznych. W trakcie elektromiografii stymuluje się dany nerw za pomocą elektrody igłowej lub wszystkie nerwy za pomocą elektrod przyczepianych do skóry. Elektromiografię stosuje się w przebiegu badania polisomnograficznego, aby zbadać napięcie mięśni w trakcie trwania określonych faz snu.

ELEKTROOKULOGRAFIA

Elektrookulografia, zwana też EOG, to badanie aktywności gałek ocznych, które wykonuje się za pomocą elektrookulografu. Pozwala ona ocenić ruch gałek ocznych, najczęściej przy rozszerzonych źrenicach. W trakcie elektrookulografii rejestruje się impulsy elektryczne związane z poruszaniem oczami. Elektrookulografię stosuje się w przebiegu badania polisomnograficznego, aby zaobserwować aktywność gałek ocznych w trakcie określonych faz snu.

ENDOPROTEZA

Endoproteza to sztuczna struktura, którą zastępuje się naturalny staw w ciele człowieka. Zadaniem endoprotezy jest naśladowanie ruchów i funkcji, jakie posiada dany staw. Są one produkowane zazwyczaj z tytanu i stopów stali. Najczęściej spotykana jest endoproteza biodra, rzadziej zaś endoproteza kolana. Po wszczepieniu endoprotezy należy wrócić uwagę na sen w fizjologicznej pozycji, który pełnić będzie nie tylko rolę w rehabilitacji i leczeniu, lecz także zapobiegać nawrotom schorzeń będących jej przyczyną, czemu służy materac medyczny.

ENDORFINA

Endorfina to hormon produkowany głównie przez przysadkę mózgową. Odgrywa ona dużą rolę jako neuroprzekaźnik odpowiadający za euforię i dobre samopoczucie, stąd też nazywana jest hormonem szczęścia. Istnieje przynajmniej 20 różnych rodzajów endorfin, choć ich działanie jest do siebie podobne. Odpowiedni poziom endorfin pozwala na spokojny, regenerujący sen.

EPIPREMNUM

Epipremnum to roślina doniczkowa z rodziny obrazkowatych. Nadto epipremnum to jedna z roślin oczyszczających powietrze. Znakomicie radzi sobie z wchłanianiem lotnych związków organicznych, tlenku węgla, benzopirenu czy ołowiu. Epipremnum wykazuje też zdolność do oczyszczania powietrza z amoniaku, benzenu, ksylenu, toluenu, trichloroetenu czy formaldehydu.

ERGONOMIA

Ergonomia to dyscyplina naukowa, która zajmuje się przystosowaniem środowiska do warunków pracy, które odpowiadają anatomicznym, biologicznym i psychologicznym możliwościom człowieka. Z jednej więc strony ma na celu zapewnienie człowiekowi odpowiednich warunków dla zachowania zdrowia, zaś z drugiej zwiększyć jego efektywność podczas pracy lub innego rodzaju czynności. Bardzo ważne jest, aby posiadać produkty do spania, które obiektywnie można ocenić jako ergonomiczne. Pozwala to zwiększać higienę snu, dzięki czemu człowiek lepiej funkcjonuje w ciągu dnia.

ERGOTERAPIA

Ergoterapia to jeden z działów fizjoterapii. W ergoterapii wykorzystuje się działanie terapeutyczne codziennych aktywności życiowych. W ramach ergoterapii pobudza się daną osobę do większej aktywności, aby poprawić jej sprawność fizyczną i koordynację ruchową.

ESTRADIOL

Estradiol, zwany też E2, to hormon produkowany głównie przez jajniki, ale także przez jądra. Odgrywa on kluczową rolę dla rozwoju żeńskich narządów rozrodczych, a także ruchliwość plemników. Wzrost poziomu estradiolu powoduje wydłużenie fazy REM, w trakcie której występują marzenia senne.

ESTROGEN

Estrogen to hormon produkowany przez głównie przez jajniki, ale także jądra, mózg i tkankę tłuszczową. Do estrogenów zaliczają się trzy podobne chemicznie hormony: estradiol, estriol i estron. Odgrywają on dużą rolę w wywoływaniu popędu seksualnego, a także rozwoju cech płciowych. Wzrost poziomu estrogenu powoduje wydłużenie fazy REM, w trakcie której występują marzenia senne.

FAZA SNU NREM

Faza snu nREM pierwsza faza snu. Jest ona snem o wolnym ruchu gałek ocznych. W trakcie fazy nREM człowiek wypoczywa, a organizm regeneruje się.

FAZA SNU REM

Faza snu REM to druga faza snu. Jest ona snem o szybkim ruchu gałek ocznych. W trakcie fazy REM pojawiają się marzenia senne, a organizm znajduje się w stanie gotowości.

FIGOWIEC SPRĘŻYSTY

Figowiec sprężysty to roślina doniczkowa z rodziny morwowatych. Nadto figowiec sprężysty to jedna z roślin oczyszczających powietrze. Znakomicie radzi sobie z wchłanianiem lotnych związków organicznych, tlenku węgla, benzopirenu czy ołowiu. Figowiec sprężysty wykazuje też zdolność do oczyszczania powietrza z amoniaku, benzenu, ksylenu, toluenu, trichloroetenu czy formaldehydu.

FIZJOLOGIA

Fizjologia to dziedzina nauki zajmująca się mechanizmami, jakimi kierują się czynności życiowe organizmów. Dzięki wiedzy z zakresu fizjologii możliwe jest stworzenie materaców, poduszek oraz innych produktów do spania, które zapewnią najwyższą higienę snu przy optymalnym podparciu ciała i wsparciu kręgosłupa.

FIZJONOMIA

Fizjonomia to cechy charakterystyczne, jakie posiada dana materia. W przypadku człowieka jego fizjonomia ma duży związek z anatomią. Dzięki wiedzy z zakresu fizjonomii możliwe jest stworzenie materaców, poduszek oraz innych produktów do spania, które zapewnią najwyższą higienę snu przy optymalnym podparciu ciała i wsparciu kręgosłupa.

FIZJOTERAPIA

Fizjoterapia to dziedzina nauki zajmująca się profilaktyką, leczeniem i rehabilitacją określonych dolegliwości, które zaburzają pełną sprawność fizyczną. Dzięki wiedzy z zakresu fizjoterapii możliwe jest stworzenie materaców, poduszek oraz innych produktów do spania, które zapewnią najwyższą higienę snu przy optymalnym podparciu ciała i wsparciu kręgosłupa. Fizjoterapię dzieli się na działy, spośród których najpopularniejsze to:
 • fizykoterapia;
 • kinezyterapia;
 • ergoterapia;
 • hydroterapia;
 • balneoterapia;
 • klimatoterapia;
 • masaż leczniczy;
 • terapia manualna.

FIZYKOTERAPIA

Fizykoterapia to jeden z działów fizjoterapii. W fizykoterapii wykorzystuje się działanie terapeutyczne czynników fizycznych, jak choćby światła, ciepła i zimna. Do zabiegów leczniczych w ramach fizykoterapii zalicza się przede wszystkim magnetoterapię, światłoterapię, laseroterapię, hydroterapię i elektroterapię.

FOLIKULOTROPINA

Folikulotropina, zwana też FSH, to hormon produkowany przez przysadkę mózgową. Odgrywa on dużą rolę dla układu rozrodczego. Odpowiada bowiem za dojrzewanie pęcherzyków Graafa w jajnikach, a także spermatogenezę. Wpływa też na pobudzanie estrogenów i testosteronu, przez co jego prawidłowy poziom jest kluczowy dla zachowania zdrowia seksualnego.

FORMALDEHYD

Formaldehyd to aldehyd mrówkowy. Jest on organicznym związkiem chemicznym, którego roztwór wodny nazywa się formaliną. Wielokrotnie dowiedziono, że formaldehyd jest toksyczny i szkodliwy dla zdrowia człowieka. Mimo tego stosuje się go do produkcji większości materaców lateksowych, a także wielu materaców z kokosem. Stąd też nie są one dobrymi produktami dla osób dbających o zdrowy, komfortowy sen.

FUNKCJONALNOŚĆ

Funkcjonalność to cecha, która mówi o tym, że coś dobrze spełnia swoje funkcje. Produktem funkcjonalnym jest taki produkt, którego niezbędne elementy wykonane są z najwyższej jakości materiałów, a jego zbędne elementy są całkowicie wyeliminowane. Wiąże to funkcjonalność bezpośrednio z racjonalizmem i prostotą. Takie pojmowanie funkcjonalności pozwala na tworzenie produktów zapewniających komfort i długą żywotność. Stąd też ocena funkcjonalności danego produktu jest kluczowa przed jego zakupem. Szczególnie zaś przed zakupem materaca czy poduszki, bowiem w tym przypadku przekłada się ona na codzienne funkcjonowanie biopsychospołeczne.

FUNKCJONOWANIE BIOPSYCHOSPOŁECZNE

Funkcjonowanie biopsychospołeczne to ogół funkcji biologicznych, psychicznych i społecznych człowieka. Na funkcjonowanie biopsychospołeczne składa się wiele elementów, a w tym choćby zdrowie somatyczne czy zdrowie psychiczne. Bardzo duże znaczenie dla funkcjonowania biopsychospołecznego mają też czynniki środowiskowe, jak choćby otoczenie i wzorce kulturowe. Jego poprawie służy wysoka jakość snu i działanie zbliżone do homeostazy.

FUTON

Futon to tradycyjne posłanie, które wywodzi się z Japonii. Za futon uznaje się cienki materac, który najczęściej posiada wypełnienie z naturalnych materiałów. Stosowanie futonów wywodzi się z japońskiej tradycji, lecz aktualnie ich użycie jest skutkiem zmniejszających się powierzchni tamtejszych mieszkań. Futony nie są w stanie zapewnić odpowiedniego wsparcia ciała i podparcia kręgosłupa w fizjologicznej pozycji.

GLIFOSAT

Glifosat to organiczny związek chemiczny, który należy do grupy fosfonianów. Stosuje się go przede wszystkim w herbicydach, a więc środkach zwalczających chwasty. Coraz częściej mówi się, że znajduje on zastosowanie przy produkcji bawełny, lnu czy konopi. Tymczasem z wielu badań naukowych wynika, iż zwiększa on ryzyko chorób nowotworowych. Poza tym wywołuje on zaburzenia hormonalne, autyzm, chorobę Alzheimera czy chorobę Parkinsona. Choć został on w wielu krajach zakazany, materiały tekstylne wyprodukowane z włókien wyhodowanych z jego użyciem są powszechnie dostępne.

GLUKAGON

Glukagon to hormon produkowany przez trzustkę. Działa on przeciwnie do insuliny, powodując podwyższenie stężenia glukozy we krwi. W ten sposób zapobiega hipoglikemii. Jego fizjologiczny poziom jest kluczowy dla zachowania odpowiedniej glikemii, a tym samym dla gospodarki węglowodanowej i zachowania właściwego poziomu energii.

GARB

Garb to widoczne wyburzuszenie na plecach, karku lub szyji. Najczęściej pojawienie się garbu wynika z pogłębienia się kifozy piersiowej, a tym samym wynika z wad kręgosłupa. Innym wybrzuszeniem na plecach jest wdowi garb, który składa się z tkanki łącznej i tkanki tłuszczowej, jest zatem nieestetyczną naroślą niemającą związku z kręgosłupem.

GĘSTOŚĆ

Garb to stosunek masy danej substancji do zajmowanej przez nią objętości. W fizyce gęstość oznacza się w kg/m3, czyli kilogramach na metr sześcienny. Wielu producentów i sprzedawców materaców wprowadza konsumentów w błąd, jakoby gęstość pianek poliuretanowych była równa ich twardości. W rzeczywistości są to dwa różne parametry. Zarówno gęstość, jak i twardość materiałów, z których zbudowany jest materac, ma kluczowe znaczenie dla higieny snu oraz żywotności produktu.

GLUKOZA

Glukoza to związek organiczny będący monosacharydem, czyli cukrem prostym. Stanowi ona podstawowe źródło energii dla człowieka, bowiem ludzki mózg zużywa jej codziennie około 120 gramów. Wskaźnikiem stężenia glukozy we krwi jest glikemia, stąd też jej zbyt niskie stężenie nazywa się hipoglikemią, a za wysokie hiperglikemią. Regulacji poziomu glukozy we krwi służą hormony, a przede wszystkim insulina oraz glukagon.

GRASICA

Grasica to gruczoł znajdujący się za mostkiem. Produkuje ona: tymozynę, grasiczy czynnik humoralny, tymulinę, tymopoetynę, tymopentynę i tymostymulinę.

GRUCZOŁ

Gruczoł to zespół komórek lub narząd, który wydziela określone substancje. W przypadku snu najbardziej istotne są gruczoły wydzielania wewnętrznego, czyli gruczoły dokrewne, które odpowiadają za wydzielanie hormonów. Bardzo ważne są także gruczoły układu pokarmowego, które odpowiadają choćby za trawienie. W przypadku pocenia się w nocy, warte uwagi stają się nadto gruczoły potowe. Mniej istotne dla zdrowia podczas snu są gruczoły mlekowe i gruczoły łojowe.

GUARANINA

Guaranina to związek organiczny będący alkaloidem purynowym. Posiada ona właściwości psychoaktywne, stymulujące. Często stosuje się ją jako dodatek do napojów energetyzujących. Guaranina wzięła swoją nazwę z pochodzenia, bowiem spotykana jest w guaranie. Jeśli zaś pochodzi z innego źródła, nazywana jest inaczej. Ze względu na właściwości pobudzające, nie zaleca się jej picia przed snem.

HIPERKAPNIA

Hiperkapnia to stan podwyższonego ciśnienia parcjalnego dwutlenku węgla (pCO2) we krwi człowieka. O hiperkapni mówi się, gdy wynosi on więcej niż 6,0 kPa (45 mm Hg). Może ona prowadzić do dezorientacji, drgawek, hiperwentylacji, a nawet śmierci. Często występuje przy bezdechu sennym, dlatego też dla jej zapobiegania należy zadbać o prawidłową higienę snu i wdrożenie odpowiedniego leczenia.

HIPNOZA

Hipnoza to 

HIPOKAPNIA

Hipokapnia to stan zmniejszonego ciśnienia parcjalnego dwutlenku węgla (pCO2) we krwi człowieka. O hiperkapni mowi się wtedy, gdy wynosi on mniej niż 4,7 KpA (35 mm Hg). Może ona prowadzić do zawrotów głowy, szumu w uszach i osłabienia mięśniowego, a nawet bezdechu i odruchowego niedokrwienia mózgu. Często stan hipokapni mylony jest w nocy z koszmarami sennymi, dlatego też warto jest skonsultować je z lekarzem.

HIPOKSEMIA

Hipoksemia to 

HIPOKSJA

Hipoksja to 

HORMON

Hormon związek organiczny odpowiadający za regulowanie oraz koordynację procesów chemicznych w komórkach i tkankach organizmu. Ich zadaniem jest kontrolowanie wszelkich procesów fizjologicznych, a także ich dostosowywanie do warunków otoczenia. Hormony działają za pomocą przekazywania informacji między narządami.

HORMON NAGRODY

Hormon nagrody to potoczna i popularna nazwa dopaminy, która odpowiada za regulowanie i koordynację procesów związanych z ośrodkiem przyjemności.

HORMON SNU

Hormon snu to potoczna i popularna nazwa melatoniny, która odpowiada za regulowanie i koordynację procesów związanych ze snem.

HORMON STRESU

Hormon stresu to potoczna i popularna nazwa kortyzolu, który odpowiada za regulowanie i koordynację procesów związanych ze stresem.

HORMON SZCZĘŚCIA

Hormon szczęścia to potoczna i popularna nazwa serotoniny, która odpowiada za regulowanie i koordynację procesów związanych z nastrojem. Niekiedy hormonem szczęścia nazywa się również endorfiny, których działanie jest podobne.

HYDROTERAPIA

Hydroterapia to jeden z działów fizjoterapii. W hydroterapii wykorzystuje się działanie terapeutyczne wody. Do zabiegów leczniczych w ramach hydroterapii zalicza się przede wszystkim kąpiele, płukania czy natryski.

INSOMNIA

Insomnia, zwana też bezsennością, to coraz powszechniej występujące zaburzenie snu, które polega na trudnościach w zasypianiu, utrzymaniu snu lub/oraz zbyt wczesnym budzeniu się. Kryterium diagnozowania insomni jest również jej wpływ na funkcjonowanie w ciągu dnia. Jej występowaniu sprzyja nieodpowiednia higiena snu.

INSULINA

Insulina to hormon produkowany przez trzustkę. Działa ona przeciwnie do glukagonu, powodując zmniejszenie stężenia glukozy we krwi. W ten sposób zapobiega hiperglikemii. Jej fizjologiczny poziom jest kluczowy dla zachowania odpowiedniej glikemii, a tym samym dla gospodarki węglowodanowej i zachowania właściwego poziomu energii.

INTELIGENTNY BUDZIK

Inteligentny budzik to 

JACEK

Jacek to jedno z najpopularniejszych na świecie imion. Pochodzenie tego imienia wywodzi się z greckiego imienia Hyakinthos, które zlatynizowano również do imienia Hiacynt. Nosi je Jacek Ciesielski, ekspert od spania, dzięki któremu powstała marka Onsen Sleeping będaca producentem najlepszych produktów służących do komfortowego, zdrowego snu.

JAJNIKI

Jajniki to gruczoły znajdujące się w podbrzuszu. Produkują one głównie estradiol, progesteron i relaksynę.

JASIEK

Jasiek to 

JĄDRA

Jądra to gruczoł znajdujący się w mosznie. Produkują one głównie testosteron.

JEDWAB

Jedwab to

JOBS TO BE DONE

Jobs to be done to teoria mówiąca o tym, że konsumenci nie kupują produktu dla samego posiadania produktu, ale dla zaspokojenia konkretnych potrzeb. Zgodnie z metodą jobs to be done każdy produkt powinien cechować się funkcjonalnościami, które odpowiadają na rzeczywiste potrzeby konsumentów. Jej zastosowanie w produkcji materaców i poduszek pozwala na zachowanie zdrowego, komfortowego snu.

JONIZACJA

Jonizacja to nadawanie atomowi lub cząsteczce cech jonu. Jonem tym może być zarówno kation, jak i anion. W przypadku sypialni znaczenie ma jonizacja powietrza, dzięki której szkodliwe substancje zmieniają swój ładunek elektryczny i osiadają na płaskich powierzchniach. Umożliwia więc ona ich mechaniczne usunięcie. Sama w sobie jonizacja nie usuwa zanieczyszczeń.

KALCYTONINA

Kalcytonina to hormon produkowany przez tarczycę. Odgrywa ona kluczową rolę w regulowaniu gospodarki węglanowej i fosforanowej. Hamuje ona też nadmiernę resorpcję kości, zapobiegając ich zanikowi i osteoporozie.

KAMASUTRA

Kamasutra to indyjski traktat zapisany sanskrytem. Jej autorem jest Vātsyāyana Mallanaga, indyjski poeta. Kamasutra stanowi o seksualności i zachowaniach seksualnych, lecz traktuje również o ówczesnej kulturze. Powszechnie uważa się ją za dzieło filozoficzne mające na celu uszczęśliwić człowieka.

KANNABIDIOL

Kannabidiol, zwany też CBD, to związek organiczny występujący przede wszystkim w konopiach indyjskich. Przypisuje mu się działanie antynowotworowe, a także pozytywny wpływ na nastrój. Kannabidiol ma też działanie zwiększające apetyt. Wiele badań wskazuje również na jego działanie neuroleptyczne, neuroprotekcyjne, przeciwdrgawkowe i przeciwskurczowe.

KANNABIGEROL

Kannabigerol, zwany też CBG, to związek organiczny występujący przede wszystkim w konopiach indyjskich. Przypisuje mu się działanie przeciwlękowe i łagodzące stany bólowe. Kannabigerol ma też działanie zwiększające apetyt. Niektóre badania dowodzą, że obniża on poziom cholesterolu HDL.

KALKULATOR SNU

Kalkulator snu to proste narzędzie, które za pomocą algorytmu oznacza, jak długo powinno się spać. Celem kalkulatora snu jest umożliwienie wybudzenia się w fazie REM, która jest snem płytkim. Dzięki kalkulatorom snu można więc obliczyć, o której się obudzić, aby być wypoczętym. Poza tym kalkukator snu przydaje się przy obliczaniu czasu spania w śnie polifazowym.

KANAPA

Kanapa to 

KAROTENOIDY

Karotenoidy to węglowodory nienasycone o unikalnej budowie. W cząsteczkach karotenoidów znajduje się bowiem co najmniej 7 wiązań podwójnych. W naturze karotenoidy są naturalnym barwnikiem roślin, grzybów i bakterii. Dla człowieka zaś karotenoidy mają kluczowe znaczenie przeciwutleniające, czyli antyoksydacyjne. Wykorzystuje się je w ramach technologii Skin+, która wpływa na odżywianie i regenerację skóry w trakcie snu.

KIFOZA

Kifoza to naturalne, fizjologiczne skrzywienie odcinka piersiowego kręgosłupa, a także odcinka krzyżowego kręgosłupa. Polega ona na wygięciu danego odcinka kręgosłupa w łuk skierowany ku tyłowi. W pozostałych częściach kręgosłupa występowanie kifozy jest stanem patologicznym, odbiegającym od normy. 

KIFOZA KRZYŻOWA

Kifoza krzyżowa to naturalne, fizjologiczne skrzywienie odcinka krzyżowego kręgosłupa. Nie budzi więc żadnych obaw co do stanu zdrowia. Kifoza krzyżowa polega na wygięciu odcinka kręgosłupa w łuk skierowany ku tyłowi.

KIFOZA LĘDŹWIOWA

Kifoza lędźwiowa to niefizjologiczne, a więc nienaturalne skrzywienie w obrębie odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Występowanie kifozy lędźwiowej powoduje, że jego górny odcinek wychyla sie nadmiernie w przód, zaś dolny w tył. Zarówno w celeach profilaktycznych, jak też przy rehabilitacji i leczeniu kifozy lędźwiowej, bardzo ważne jest zadbanie o właściwy materac ortopedyczny, który zapewni odpowiednie wsparcie ciała i podparcie kręgosłupa.

KIFOZA PIERSIOWA

Kifoza piersiowa to naturalne, fizjologiczne skrzywienie odcinka piersiowego kręgosłupa. Nie budzi więc żadnych obaw co do stanu zdrowia. Kifoza piersiowa polega na wygięciu odcinka kręgosłupa w łuk skierowany ku tyłowi.

KIFOZA SZYJNA

Kifoza szyjna to niefizjologiczne, a więc nienaturalne skrzywienie w obrębie odcinka szyjnego kręgosłupa. Występowanie kifozy szyjnej powoduje, że jego górny odcinek wychyla sie nadmiernie w przód, zaś dolny w tył. Zarówno w celeach profilaktycznych, jak też przy rehabilitacji i leczeniu kifozy szyjnej, bardzo ważne jest zadbanie o właściwy materac ortopedyczny, który zapewni odpowiednie wsparcie ciała i podparcie kręgosłupa.

KINEZYTERAPIA

Kinezyterapia to jeden z działów fizjoterapii. W kinezyterapii wykorzystuje się działanie terapeutyczne ruchu. Do zabiegów leczniczych w ramach kinezyterapii zalicza się przede wszystkim różnego rodzaju gimnastykę.

KLASTEROWY BÓL GŁOWY

Klasterowy ból głowy o rodzaj bólu głowy, który pojawia się w regularnych odstępach czasu. Najczęściej jest on skumulowany wokół jednego obszaru. Jego częste występowanie należy skonsultować z lekarzem. Klasterowy ból głowy objawia się często jako ból głowy po przebudzeniu.

KLIMATOTERAPIA

Klimatoterapia to jeden z działów fizjoterapii. W klimatoterapii wykorzystuje się przede wszystkim działanie terapeutyczne konkretnego mikroklimatu. W ramach klimatoterapii poddaje się daną osobę przebywaniu w danym miejscu przez określony czas, na przykład w sanatorium.

KOFEINA

Kofeina to związek organiczny będący alkaloidem purynowym. Posiada ona właściwości psychoaktywne, stymulujące. Często stosuje się ją jako dodatek do napojów energetyzujących. Kofeina wzięła swoją nazwę z pochodzenia, bowiem spotykana jest w kawie. Jeśli zaś pochodzi z innego źródła, nazywana jest inaczej. Ze względu na właściwości pobudzające, nie zaleca się jej picia przed snem.

KOŁDRA ANTYALERGICZNA

Kołdra antyalergiczna to 

KOŁDRA OBCIĄŻENIOWA

Kołdra obciążeniowa to rodzaj kołdry, który stosuje się u osób wykazujących zaburzenia przetwarzania sensorycznego. Celem kołdry obciążeniowej jest stymulowanie czucia głębokiego, co wpływa kojąco na układ nerwowy. Stąd też stosuje się je głównie u osób ze spektrum autyzmu, w szczególności jako element terapii integracji sensorycznej. Ich stosowanie u osób zdrowych stanowić może pewne ryzyko. Stymulowanie zmian poziomów neuroprzekaźników i hormonów przez stosowanie kołdry obciążeniowej może bowiem trwale zaburzyć naturalne procesy organizmu.

KOŁDRA POLIESTROWA

Kołdra poliestrowa to

KOŁDRA PUCHOWA

Kołdra puchowa to

KOŁYSANKA

Kołysanka to najczęściej krótki wiersz lub piosenka, która posiada odpowiedni rytm i melodię. Zadaniem kołysanki jest wywołanie senności u noworodka, niemowlęcia lub dziecka. 

KOMFORT

Komfort to stan, na który składa się fizyczne i psychiczne zadowolenie przy braku jakichkolwiek negatywnych odczuć. Zapewnieniu komfortu służy stosowanie produktów czyniących życie łatwiejszym i przyjemniejszym, które eliminują wszystkie negatywne czynniki. Komfortowy produkt powinien więc zapewniać przyjemność i zaspokajać wszystkie potrzeby, co przekłada się na konieczność jego odpowiedniego zaprojektowania i wykonania z najwyższej jakości materiałów.

KONOPIE INDYJSKIE

Konopie indyjskie to naturalne włókno służące do wytwarzania miękkich tkanin i materiałów opatrunkowych. Bardzo często konopie indyjskie stosuje się do produkcji pościeli, a także jako elementy poduszek czy materaców. Choć konopie indyjskie są popularne i uchodzą za zdrowe, ich stosowanie spotyka się z coraz większymi wątpliwościami. Porowata struktura konopi społecznych stanowi znakomite siedlisko do rozwoju drobnoustrojów, a także utrzymywania wilgoci. Dodatkowo włókna konopi indyjskich są mało elastyczne, co wpływa na ich niską odporność. Często mówi się też o tym, że do produkcji konopi słonecznych w większości plantacji stosuje się glifosat, czyli zakazaną w wielu krajach substancję zwiększającą ryzyko chorób nowotworowych, ale też zaburzeń hormonalnych, autyzmu, choroby Alzheimera czy choroby Parkinsona.

KORTYZOL

Kortyzol, zwany też hydrokortyzonem, to hormon produkowany przez nadnercza. Odgrywa on ogromną rolę w mobilizowaniu organizmu do przystosowania się w trudnych warunkach, stąd też nazywany jest hormonem stresu. Wpływa również na metabolizm, a także ciśnienie krwi. Jego wysokie stężenie pobudza organizm do działania, co silnie zakłóca sen. 

KOSZMARY SENNE

Koszmary senne to jedna z parasomni występujących w fazie REM. Osoby cierpiące na koszmary senne doznają nieprzyjemnych snów znacznie częściej i silniej niż pozostali ludzie. Koszmary senne są intensywne i obciążające emocjonalnie, przez co często towarzyszy im insomnia oraz pogorszenie funkcjonowania biopschospołecznego w ciągu dnia.

KOZŁEK LEKARSKI

Kozłek lekarski to 

KRĄŻEK MIĘDZYKRĘGOWY

Krążek międzykręgowy to

KRĘGOSŁUP

Kręgosłup to 

KRĘGOZMYK

Kręgozmyk to 

LECZENIE

Leczenie to proces podejmowany w celu przywrócenia zdrowia lub poprawy jakości życia danej osoby. W ramach leczenia stosuje się odpowiednie działania medyczne i pozamedyczne, które pozwolą na pokonanie choroby lub złagodzenie jej objawów. W ramach procesu leczenia stosuje się środki farmaceutyczne, ale także zabiegi chirurgiczne, fizjoterapię czy psychoterapię.

LEK

Lek to 

LEN

Len to naturalne włókno służące do wytwarzania miękkich tkanin i materiałów opatrunkowych. Bardzo często len stosuje się do produkcji pościeli, a także jako elementy poduszek czy materaców. Choć len jest popularny i uchodzi za zdrowy, jego stosowanie spotyka się z coraz większymi wątpliwościami. Porowata struktura lnu stanowi znakomite siedlisko do rozwoju drobnoustrojów, a także utrzymywania wilgoci. Dodatkowo włókna lniane są mało elastyczne, co wpływa na jego niską odporność. Często mówi się też o tym, że do produkcji lnu w większości plantacji stosuje się glifosat, czyli zakazaną w wielu krajach substancję zwiększającą ryzyko chorób nowotworowych, ale też zaburzeń hormonalnych, autyzmu, choroby Alzheimera czy choroby Parkinsona.

LEPKOŚĆ

Lepkość to cecha, jaką posiadają płyny i plastyczne ciała stałe. Definiuje się ją jako tarcie wewnętrzne wynikające z przesuwania się warstw danego ciała względem siebie. Ma ona ogromne znaczenie w przypadku pianek poliuretanowych. W ich przypadku określa się lepkość dynamiczną wyrażającą stosunek naprężeń ścinających do szybkości ścinania. Lepkość w tym przypadku mierzy się za pomocą wiskozymetru i podaje w mPa/s, czyli mikropaskalach na sekundę. Wartość lepkości zmienia się wraz ze wzrostem temperatury. Największą lepkością cechują się pianki termoelastyczne typu visco, przez co zapadają się one nadmiernie pod człowiekiem w trakcie snu i zmniejszają jego jakość.

LĘKI NOCNE

Lęki nocne to jedna z bardzo popularnych parasomni. Stanowią one jedno z zaburzeń lękowych. Do lęków nocnych dochodzi w fazie nREM. Osoby doznające lęków nocnych nagle wybudzają się ze snu głębokiego, czemu towarzyszy uczucie przerażenia i brak pełnego wybudzenia, co uniemożliwia logiczny kontakt. Niekiedy też krzyczą lub płaczą.

LĘK PORANNY

Lęk poranny to 

LIBIDO

Libido to 

LIPOTROPINA

Lipotropina to 

LORDOZA

Lorodza to naturalne, fizjologiczne skrzywienie odcinka szyjnego kręgosłupa, a także odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Polega ona na wygięciu danego odcinka kręgosłupa w łuk skierowany ku przodowi. W pozostałych częściach kręgosłupa występowanie lordozy jest stanem patologicznym, odbiegającym od normy.

LORDOZA KRZYŻOWA

Lordoza krzyżowa to niefizjologiczne, a więc nienaturalne skrzywienie w obrębie odcinka krzyżowego kręgosłupa. Występowanie lordozy krzyżowej powoduje, że jego górny odcinek wychyla sie nadmiernie w tył, zaś dolny w przód. Zarówno w celeach profilaktycznych, jak też przy rehabilitacji i leczeniu lordozy krzyżowej, bardzo ważne jest zadbanie o właściwy materac ortopedyczny, który zapewni odpowiednie wsparcie ciała i podparcie kręgosłupa.

LORDOZA LĘDŹWIOWA

Lordoza lędźwiowa to naturalne, fizjologiczne skrzywienie odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Nie budzi więc żadnych obaw co do stanu zdrowia. Lordoza lędźwiowa polega na wygięciu odcinka kręgosłupa w łuk skierowany ku przodowi.

LORDOZA PIERSIOWA

Lordoza piersiowa to niefizjologiczne, a więc nienaturalne skrzywienie w obrębie odcinka krzyżowego kręgosłupa. Występowanie lordozy piersiowej powoduje, że jego górny odcinek wychyla sie nadmiernie w tył, zaś dolny w przód. Zarówno w celeach profilaktycznych, jak też przy rehabilitacji i leczeniu lordozy piersiowej, bardzo ważne jest zadbanie o właściwy materac ortopedyczny, który zapewni odpowiednie wsparcie ciała i podparcie kręgosłupa. 

LORDOZA SZYJNA

Lordoza szyjna to naturalne, fizjologiczne skrzywienie odcinka szyjnego kręgosłupa. Nie budzi więc żadnych obaw co do stanu zdrowia. Lordoza szyjna polega na wygięciu odcinka kręgosłupa w łuk skierowany ku przodowi.

LUMBAGO

Lumbago, zwane też postrzałem, to silny i nagły ból kręgosłupa lędźwiowego. Objawia się również sztywnością mięśni w obrębie odcinka lędźwiowego kręgosłupa, a także ograniczeniem zakresu ruchu i obrzękiem. Dolegliwości spowodowane lumbago pogłębiają się przy siedzeniu lub pochylaniu. Najczęściej jego przyczyną jest zwyrodnienie kręgosłupa lub jego czasowe przeciążenie

LUNATYKOWANIE

Lunatykowaniezwane też somnabulizmem, to jedna z popularnych parasomni. Stanowi ono zaburzenie aktywności ruchowej w trakcie snu. Do lunatykowania dochodzi w fazie nREM. Osoba lunatykująca najczęściej siada na skraju łóżka. Niekiedy też z niego wychodzi, a następnie chodzi po sypialni lub wykonuje codzienne czynności. 

LUTEINA

Luteina, zwana też progesteronem, to hormon produkowany przez jajniki, jądra i nadnercza. Odgrywa on kluczową rolę dla implantacji zarodka i utrzymania ciąży. Wpływa również na budowę ciała i libido. Jego wysokie stężenie powoduje wzrost ilości snu głębokiego, jak też zwiększa senność w ciągu dnia.

LUTROPINA

Lutropina to 

ŁÓŻKO DREWNIANE

Abc

ŁÓŻKO KONTYNENTALNE

Abc

ŁÓŻKO PIĘTROWE

Abc

ŁÓŻKO TAPICEROWANE

Abc

ŁÓŻKO WODNE

Abc

MARŻA

Marża to róznica między ceną wytworzenia danego towaru a ceną jego sprzedaży. Jej głównym celem jest pokrycie kosztów, jakie dane przedsiębiorstwo poniosło na produkcję. Przy kupnie materaca czy też zakupie poduszki ortopedycznej, marża najczęściej jest bardzo wysoka i wynosi nawet kilkaset procent. Większość producentów i sprzedawców ją bowiem zawyża.

MASAŻ LECZNICZY

Masaż leczniczy to jeden z działów fizjoterapii. W masażu leczniczym wykorzystuje się siłę mięśniową fizjoterapeuty. Może on przybierać różne formy, jak choćby ugniatanie, oklepywanie czy rozcieranie.

MATCHA

Matcha zielona herbata w formie proszku. Pochodzi ona z Japonii, gdzie uważa się ją za jeden z najszlachetniejszych rodzajów herbaty. W matchy znajduje się wiele przeciwutleniaczy. Dodatkowo matcha wspomaga procesy poznawcze i relaksuje. Posiada ona również właściwości odmładzające. Choć matcha jest bardzo zdrowa, nie zaleca się jej picia przed snem ze względu na jej właściwości energetyzujące.

MATEINA

Mateina to związek organiczny będący alkaloidem purynowym. Posiada ona właściwości psychoaktywne, stymulujące. Często stosuje się ją jako dodatek do napojów energetyzujących. Mateina wzięła swoją nazwę z pochodzenia, bowiem spotykana jest w yerba mate. Jeśli zaś pochodzi z innego źródła, nazywana jest inaczej. Ze względu na właściwości pobudzające, nie zaleca się jej picia przed snem.

MATERAC

Materac to podkład, który służy do zapewnienia komfortu snu w łóżku. Z definicji materac powinien posiadać odpowiednią gęstość i twardość, co przekłada się na jego dynamikę. Posiadanie dobrego materaca jest kluczowe dla zachowania prawidłowej higieny snu, która ma wpływ na zdrowie każdego człowieka.

MATERAC BONELLOWY

Materac bonellowy to rodzaj materaca sprężynowego. Posiada on wkład ze sprężyn bonellowych, które cechują się bardzo słabą dynamiką, niską żywotnością i brakiem komfortu. Materaca bonellowego nie poleca się osobom dbającym o komfortowy i zdrowy sen.

MATERAC DWUSTRONNY

Materac dwustronny to rodzaj materaca, który posiada różne cechy z obu stron. Najczęściej obie jego strony posiadają odmienną twardość, co nie ma racjonalnego uzasadnienia. Materaca dwustronnego nie poleca się osobom dbającym o komfortowy i zdrowy sen.

MATERAC GRYCZANY

Materac gryczany to rodzaj materaca, który posiada wkład wykonany z łusek gryki. Taki materac najczęściej nie jest higieniczny, ani antyalergiczny. Dodatkowo jego dynamika jest wątpliwa. Materaca gryczanego nie poleca się osobom dbającym o komfortowy i zdrowy sen.

MATERAC KIESZENIOWY

Materac kieszeniowy, zwany też materacem pocket, to rodzaj materaca sprężynowego. Posiada on wkład ze sprężyn umieszczonych w kieszeniach. Cechuje się słabą dynamiką, niską żywotnością i brakiem komfortu. Materaca kieszeniowego nie poleca się osobom dbającym o komfortowy i zdrowy sen.

MATERAC KOKOSOWY

Materac kokosowy to rodzaj materaca, który posiada wkład wykonany z maty kokosowej. Taki materac najczęściej nie jest higieniczny, ani antyalegiczny. Dodatkowo najczęściej jest zbyt twardy. Materaca kokosowego nie poleca się osobom dbającym o komfortowy i zdrowy sen.

MATERAC KONTYNENTALNY

Materac kontynentalny to rodzaj materaca, który układa się na łóżku kontynentalnym, a więc posiadającym pokaźny zagłówek i dużą wysokość. Jako materac kontynentalny może służyć każdy rodzaj materaca. Dobry materac kontynentalny powinien zapewniać optymalną dynamikę i twardość.

MATERAC KOREKCYJNY

Materac korekcyjny to rodzaj materaca

MATERAC LATEKSOWY

Materac lateksowy to rodzaj materaca, który posiada wkład wykonany z lateksu kauczukowego. Najczęściej materace lateksowe produkuje się z lateksu syntetycznego, a konkretnie lateksu butadienowo-sterynowego. Jednak nawet do otrzymywania lateksu naturalnego najczęściej stosuje się szkodliwe stabilizatory i koagulanty, jak choćby formaldehyd. Stąd też materace lateksowe nie są uznawane za naturalne i hipoalergiczne. Dlatego też materaca lateksowego nie poleca się osobom dbającym o komfortowy i zdrowy sen.

MATERAC MEDYCZNY

Materac medyczny to rodzaj materaca, który powinien dbać o odpowiednie podparcie ciała i wsparcie kręgosłupa w trakcie snu. Zadaniem materaca medycznego jest zwiększanie możliwości regeneracyjnych organizmu, a w konsekwencji poprawienie jakości snu i funkcjonowania biopsychspołecznego. Ważne jest, aby materac medyczny posiadał status wyrobu medycznego klasy pierwszej. Cechować powinien się też odpowiednią gęstością i twardością użytych do jego produkcji materiałów.

MATERAC MULTIPOCKET

Materac multipocket to rodzaj materaca sprężynowego. Posiada on wkład ze sprężyn umieszczonych w kieszeniach, których w każdym metrze kwadratowym jest więcej, aniżeli w materacu kieszeniowym. Różnice w ich specyfikacji mają jednak głównie charakter kosmetyczny i marketingowy. Jego dynamika jest słaba, żywotność niska, a komfort wątpliwy. Dlatego też materaca multipocket nie poleca się osobom dbającym o komfortowy i zdrowy sen.

MATERAC NATURALNY

Materac naturalny to rodzaj materaca, którego wnętrze w całości lub części zostało zbudowane z materiałów pochodzenia organicznego. Najczęściej za materac naturalny uznaje się materac lateksowy, a obok niego również materac z kokosem i mniej popularne produkty. Wśród nich są materace z końskim włosiem, wełną czy gryką. Ich dynamika najczęściej jest słaba, żywotność niska, a komfort wątpliwy. Dlatego też materaca naturalnego nie poleca się osobom dbającym o komfortowy i zdrowy sen, a w szczególności alergikom.

MATERAC NAWIERZCHNIOWY

Materac nawierzchniowy to rodzaj materaca, który kładzie się na innym materacu. Założeniem stosowania materaca nawierzchniowego jest poprawienie jakości snu na materacu, którego twardość nie została odpowiednio dobrana. Ma on za zadanie przykryć stary materac i zmienić jego właściwości. W rzeczywistości natomiast rzadko materac nawierzchniowy spełnia swoje funkcje, choć jego cena często dorównuje cenie nowego materaca.

MATERAC ORTOPEDYCZNY

Materac ortopedyczny to rodzaj materaca, który powinien dbać o odpowiednie podparcie ciała i wsparcie kręgosłupa w trakcie snu. Zadaniem materaca medycznego jest przede wszystkim wspieranie profilaktyki, leczenia i rehabilitacji schorzeń związanych z kręgosłupem, ale też całym układem mięśniowo-szkieletowym. Ważne jest, aby materac ortopedyczny posiadał status wyrobu medycznego klasy pierwszej. Cechować powinien się też odpowiednią gęstością i twardością użytych do jego produkcji materiałów.

MATERAC PIANKOWY

Materac piankowy to rodzaj materaca, który posiada wkład wykonany z pianek poliuretanowych. Mogą być one zarówno piankami otwartokomórkowymi, jak i piankami zamkniętokomórkowymi. Dodatkowo producenci zawierają w nich nie tylko pianki wysokoelastyczne (HR), ale również pianki tradycyjne (T) czy pianki termoelastyczne typu visco (V). Właściwości danego materaca piankowego zależą od tego, z jakich warstw się składa i jakie parametry posiadają jego poszczególne pianki.

MATERAC POCKET

Materac pocket, zwany też materacem kieszeniowym, to rodzaj materaca sprężynowego. Posiada on wkład ze sprężyn umieszczonych w kieszeniach. Cechuje się słabą dynamiką, niską żywotnością i brakiem komfortu. Materaca pocket nie poleca się osobom dbającym o komfortowy i zdrowy sen.

MATERAC REHABILITACYJNY

Materac rehabilitacyjny to rodzaj materaca, który powinien dbać o odpowiednie podparcie ciała i wsparcie kręgosłupa w trakcie snu. Zadaniem materaca rehabilitacyjnego jest wspieranie naturalnych możliwości regeneracyjnych organizmu w trakcie leczenia i rehabilitacji, a w konsekwencji poprawienie jakości snu i funkcjonowania biopsychspołecznego. Ważne jest, aby materac rehabilitacyjny posiadał status wyrobu medycznego klasy pierwszej. Cechować powinien się też odpowiednią gęstością i twardością użytych do jego produkcji materiałów.

MATERAC SPRĘŻYNOWY

Materac sprężynowy to rodzaj materaca, który posiada wkład ze sprężyn. Może być on wykonany ze sprężyn bonellowych, jak również umieszczonych w kieszeniach typu pocket lub multipocket. Materace sprężynowe są bardzo tanie w wykonaniu, lecz nie zapewniają komfortu przez nieodpowiednie podparcie ciała i wsparcie kręgosłupa.

MATERAC STREFOWY

Materac strefowy to 

MATERAC TERMOELASTYCZNY

Materac termoelastyczny to rodzaj materaca, którego pierwszą warstwę stanowi pianka termoelastyczna typu cisco. Pozostałe jego wartstwy najczęściej stanowią innego rodzaju pianki poliuretanowej o różnych parametrach jakościowych. Często zawiera on również sprężyny i materiały pochodzenia organicznego. Nie poleca się go osobom, które dbają o komfort snu i zdrowie.

MATERAC VISCO

Materac visco to 

MATERAC WODNY

Materac wodny to 

MATERAC WYSOKOELASTYCZNY

Materac wysokoelastyczny to rodzaj materaca, którego pierwszą warstwę stanowi otwartokomórkowa pianka wysokoelastyczna typu HR. Ten sam rodzaj pianki powinien stanowić również większość jego pozostałych warstw. Dobry materac wysokoelastyczny nie zawiera sprężyn, lateksu czy materiałów pohodzenia organicznego. Jest on najlepszym wyborem dla osób dbających o komfort snu i zdrowie.

MATERAC Z SIATKĄ

Materac z siatką to 

MEDYTACJA

Medytacja to 

MELATONINA

Melatonina to hormon produkowany przez szyszynkę. Odgrywa ona dużą rolę w zachowaniu rytmu snu i czuwania, stąd też nazywana jest hormonem snu. Wpływa również na obniżanie temperatury ciała i przeciwdziałanie starzeniu się. Jej niskie stężenie powoduje trudności z zasypianiem, zaś jej nadmiar może doprowadzić do hipotermii.

MELISA

Melisa to 

MEMORY FOAM

Memory foam to rodzaj pianki poliuretanowej, która odznacza się posiadaniem "pamięci" kształtu. Określa się ją mianem pianki visco, stąd też więcej informacji uzyskasz pod tym hasłem.

MENOPAUZA

Menopauza to 

MIAŻDŻYCA

Miażdżyca to 

MIGRENA

Migrena to W jej profilaktyce i leczeniu warto zadbać o właściwą poduszkę na migrenę.

MIKROKLIMAT

Mikroklimat to 

MINDFULNESS

Mindfulness to forma medytacji, która ma za zadanie zwiększyć uważność. Dodatkowo mindfulness służy zwiększeniu akceptacji otoczenia i poziomu zadowolenia z życia. Dzięki temu znacznie poprawia funkcjonowanie biopsychospołeczne człowieka. Stosowanie mindfulness bezpośrednio wpływa na jakość snu oraz samopoczucie o poranku. 

MIŁOŚĆ

Miłość to 

MIOKLONIE PRZYSENNE

Mioklonie przysenne, zwane też miokloniami hipnagogicznymi, to gwałtowne i krótkotrwałe skurcze mięśni podczas zasypiania. Niekiedy odczuwa się je jako spadanie w dół, a nawet wzdrygnięcia. Prawdopodobną przyczyną mioklonii przysennych jest spadek napięcia mięśniowego w momencie zasypiania.

MONSTERA

Monstera to roślina doniczkowa z rodziny obrazkowatych. Nadto monstera to jedna z roślin oczyszczających powietrze. Znakomicie radzi sobie z wchłanianiem lotnych związków organicznych, tlenku węgla, benzopirenu czy ołowiu. Monstera wykazuje też zdolność do oczyszczania powietrza z amoniaku, benzenu, ksylenu, toluenu, trichloroetenu czy formaldehydu.

MÓZG

Mózg to organ, który jest najważniejszym elementem układu nerwowego. Jednocześnie mózg stanowi organ najbardziej złożony. Jego zadaniem jest oddziaływanie na całe ciało, a także reagowanie na wszelkie bodźce.

MÓZGOWIE

Mózgowie to centralna część ośrodkowego układu nerwowego. Stanowi ono część najważniejszą dla życia, bowiem nadzoruje i steruje pracami całego organizmu. Aktualnie medycyna dzieli mózgowie na trzy części: pień mózgu, móżdżek i mózg. 

NADWAGA

Nadwaga to 

NAKŁADKA NA MATERAC

Nakładka na materac to 

NAME GAME

Name game to 

NAPIĘCIOWY BÓL GŁOWY

Napięciowy ból głowy to rodzaj bólu głowy, który pojawia się obustronnie i ma charakter symetryczny. Najczęściej nie ma on konkretnej przyczyny i czasu trwania. Jego częste występowanie należy skonsultować z lekarzem. Napięciowy ból głowy objawia się często jako migrena, a także jako ból głowy po przebudzeniu.

NARKOLEPSJA

Narkolepsja to 

NERWOBÓL

Nerwoból to 

NEUROCHIRURGIA

Neurochirurgia to

NEUROLOGIA

Neurologia to

NORADRENALINA

Noradrenalina to

NADCIŚNIENIE TĘTNICZE

Nadciśnienie tętnicze to

NADNERCZA

Nadnercza to gruczoł znajdujący się w jamie brzusznej. Produkują one głównie adrenalinę, noradrenalinę i aldosteron.

NAWYK

Nawyk to

NERW KULSZOWY

Nerw kulszowy to

NERW ŁOKCIOWY

Nerw łokciowy to

NERW MIĘDZYŻEBROWY

Nerw międzyżebrowy to

NERW PISZCZELOWY

Nerw piszczelowyl to

NERW SZYJNY

Nerw szyjny to

NIEDOCIŚNIENIE TĘTNICZE

Niedociśnienie tętnicze to

NYLON

Nylon to

OCHRANIACZ NA MATERAC

Ochraniacz na materac to mata, którą nakłada się bezpośrednio pod prześcieradło. Rodzaj właściwego toppera na materac zależy od indywidualnych oczekiwań. Odpowiedni jego wybór pozwala na zwiększenie jakości snu na materacu, który nie spełnia oczekiwań danej osoby.

ODCINEK KRZYŻOWY KRĘGOSŁUPA

Odcinek krzyżowy kręgosłupa stanowi połączenie odcinka lędźwiowego kręgosłupa z a. Składa się z kręgów S1, S2, S3, S4 i S5.. Pozwala na a. Ból kręgosłupa krzyżowego negatywnie wpływa na jakość snu i może być objawem poważnych dolegliwości

ODCINEK LĘDŹWIOWY KRĘGOSŁUPA

Odcinek lędźwiowy kręgosłupa stanowi połączenie odcinka piersiowego kręgosłupa z odcinkiem krzyżowym kręgosłupa. Składa się z kręgów L1, L2, L3, L4 i L5. Pozwala na a. Ból kręgosłupa lędźwiowego negatywnie wpływa na jakość snu i może być objawem poważnych dolegliwości

ODCINEK PIERSIOWY KRĘGOSŁUPA

Odcinek piersiowy kręgosłupa stanowi połączenie czaszki z odcinkiem piersiowym kręgosłupa. Składa się z kręgów TH1, TH2, TH3, TH4, TH5, TH6, TH7, TH8, TH9, TH10, TH11 i TH12. Pozwala na a. Ból kręgosłupa piersiowego negatywnie wpływa na jakość snu i może być objawem poważnych dolegliwości.

ODCINEK SZYJNY KRĘGOSŁUPA

Odcinek szyjny kręgosłupa stanowi połączenie czaszki z odcinkiem piersiowym kręgosłupa. Składa się z kręgów C1, C2, C3, C4, C5, C6 i C7. Pozwala na obracanie głowy i jej pochylanie. Ból kręgosłupa szyjnego negatywnie wpływa na jakość snu i może być objawem poważnych dolegliwości.

ODPORNOŚĆ

Odporność to 

OKSYTOCYNA

Oksytocyna to 

OBWODOWY UKŁAD NERWOWY

Obwodowy układ nerwowy to 

ODLEŻYNY

Odleżyny to 

OSTEOFIT

Osteofit to 

OSTEOPATA

Osteopata to 

OŚRODKOWY UKŁAD NERWOWY

Ośrodkowy układ nerwowy to 

ONSEN

Onsen to 

ORTOPEDIA

Ortopedia to 

OSTEOARTROZA

Osteoartroza to 

OTYŁOŚĆ

Otyłość to 

PALMA BAMBUSOWA

Palma bambusowa to roślina doniczkowa z rodziny arekowatych. Nadto palma bambusowa to jedna z roślin oczyszczających powietrze. Znakomicie radzi sobie z wchłanianiem lotnych związków organicznych, tlenku węgla, benzopirenu czy ołowiu. Palma bambusowa wykazuje też zdolność do oczyszczania powietrza z amoniaku, benzenu, ksylenu, toluenu, trichloroetenu czy formaldehydu.

PAPROĆ

Paproć to roślina doniczkowa z rodziny paprotkowatych. Nadto paproć  to jedna z roślin oczyszczających powietrze. Znakomicie radzi sobie z wchłanianiem lotnych związków organicznych, tlenku węgla, benzopirenu czy ołowiu. Paproć wykazuje też zdolność do oczyszczania powietrza z amoniaku, benzenu, ksylenu, toluenu, trichloroetenu czy formaldehydu.

PARALIŻ SENNY

Paraliż senny jedna z parasomni występujących w fazie REM. Osoby cierpiące na paraliż senny nie mają pełnej kontroli nad mięśniami, a często towarzyszy temu wrażenie ucisku na klatkę piersiową lub bezwłasnego spadania. Poza tym z paraliżem sennym niekiedy występują halucynacje wzrokowe, słuchowe lub dotykowe.

PARASOMNIA

Parasomnia to 

PEPTYD NATRIURETYCZNY

Peptyd natriuretyczny to 

PIANKA HD

Pianka HD to rodzaj pianki poliuretanowej, który w nomenklaturze technologicznej nie istnieje. Mianem pianki HD wielu producentów nazywa pianki T, czyli pianki tradycyjne, które posiadają wysoką gęstość. Nie wpływa to jednak na ich twardość, a także na trwałość. Jest to pianka zamkniętokomórkowa, która bardzo łatwo ulega uszkodzeniom. Nie powinna być w nim używana w materacach.

PIANKA HR

Pianka HR to rodzaj pianki poliuretanowej, który cechuje się wysoką sprężystością. Oznaczenie HR wzięło się od angielskiej frazy high resilience, która oznacza właśnie zwiększoną sprężystość. Jest to pianka otwartokomórkowa, którą bardzo trudno uszkodzić. Jest ona najlepszym materiałem, jaki można zastosować w materacu, a jednocześnie posiada również szereg innych zastosowań. Najczęściej spotykane w materacach pianki HR to:

 • pianka HR25, a w tym: pianka HR2520 (gęstość 25 kg/m3 i twardość 2,0 kPa);
 • pianka HR30, a w tym: pianka HR3010 (gęstość 30 kg/m3 i twardość 1,0 kPa), pianka HR3020 (gęstość 30 kg/m3 i twardość 2,0 kPa), pianka HR3032 (gęstość 3,0 kg/m3 i twardość 3,2 kPa);
 • pianka HR35, a w tym: pianka HR3530 (gęstość 35 kg/m3 i twardość 3,0 kPa), pianka HR3537 (gęstość 35 kg/m3 i twardość 3,7 kPa);
 • pianka HR40, a w tym: pianka HR4037 (gęstość 40 kg/m3 i twardość 3,7 kPa).

PIANKA LENIWA

Pianka leniwa to rodzaj pianki poliuretanowej, który szybko zapada się pod danym kształtem, zaś powoli powraca do pierwotnej formy. Określa się ją mianem pianki visco, stąd też więcej informacji uzyskasz pod tym hasłem.

PIANKA LEPKOSPRĘŻYSTA

Pianka lepkosprężysta to rodzaj pianki poliuretanowej, który odznacza się powolnym powrotem do pierwotnego kształtu po zwolnieniu nacisku. Określa się ją mianem pianki visco, stąd też więcej informacji uzyskasz pod tym hasłem.

PIANKA MEMORY

Pianka memory to rodzaj pianki poliuretanowej, który odznacza się "zapamiętywaniem" kształtu. Określa się ją mianem pianki visco, stąd też więcej informacji uzyskasz pod tym hasłem.

PIANKA OTWARTOKOMÓRKOWA

Pianka otwartokomórkowa to rodzaj pianki poliuretanowej, który

PIANKA POLIURETANOWA

Pianka poliuretanowa, zwana też pianką PUR, to materiał wykonany głównie z poliolu i izocyjanianu, które są pochodnymi ropy naftowej. Stanowi ona obecnie najlepszy materiał do produkcji materaców. Przypisuje się jej właściwości antyalergiczne, a dodatkowo stanowi produkt ekolgiczny w związku z istnieniem efektywnych metod jej recyklingu.

PIANKA T

Pianka T to rodzaj pianki poliuretanowej, który cechuje się niską sprężystością. Oznaczenie T wzięło się od angielskiej frazy traditional foam, która oznacza piankę tradycyjną. Jest to pianka zamkniętokomórkowa, która bardzo łatwo ulega uszkodzeniom. Jest ona najgorszym materiałem, jaki można zastosować w materacu i nie powinna być w nim używana. Najczęściej spotykane w materacach pianki T to:

 • pianka T18, a w tym: pianka T1830 (gęstość 18 kg/m3 i twardość 3,0 kPa);
 • pianka T20, a w tym: pianka T2015 (gęstość 20 kg/m3 i twardość 1,5 kPa);
 • pianka T21, a w tym: pianka T2121 (gęstość 21 kg/m3 i twardość 2,1 kPa);
 • pianka T22, a w tym: pianka T2221 (gęstość 22 kg/m3 i twardość 2,1 kPa), pianka T2233 (gęstość 22 kg/m3 i twardość 3,3 kPa);
 • pianka T23, a w tym: pianka T2315 (gęstość 23 kg/m3 i twardość 1,5 kPa), pianka T2330 (gęstość 23 kg/m3 i twardość 3,0 kPa), pianka T2345 (gęstość 23 kg/m3 i twardość 4.5 kPa);
 • pianka T25, a w tym: pianka T2543 (gęstość 25 kg/m3 i twardość 4,3 kPa), pianka T2523 (gęstość 25 kg/m3 i twardość 2,3 kPa), pianka T2533 (gęstość 25 kg/m3 i twardość 3,3 kPa), pianka T2538 (gęstość 25 kg/m3 i twardość 3,8 kPa), pianka T2545 (gęstość 25 kg/m3 i twardość 4,5 kPa);
 • pianka T28, a w tym: pianka T2826 (gęstość 28 kg/m3 i twardość 2,6 kPa), pianka T2830 (gęstość 28 kg/m3 i twardość 3,0 kPa), pianka T2842 (gęstość 28 kg/m3 i twardość 4,2 kPa);
 • pianka T30, a w tym: pianka T3030 (gęstość 30 kg/m3 i twardość 3,0 kPa), pianka T3037 (gęstość 30 kg/m3 i twardość 3,7 kPa), pianka T3042 (gęstość 30 kg/m3 i twardość 4,2 kPa), pianka T3050 (gęstość 30 kg/m3 i twardość 5,0 kPa);
 • pianka T35, a w tym: pianka T3538 (gęstość 35 kg/m3 i twardość 3,8 kPa), pianka T3542 (gęstość 35 kg/m3 i twardość 4,2 kPa), pianka T3546 (gęstość 35 kg/m3 i twardość 4,6 kPa);
 • pianka T40, a w tym: pianka T4050 (gęstość 40 kg/m3 i twardość 5,0 kPa).

PIANKA TERMOELASTYCZNA

Pianka termoelastyczna to pianka poliuretanowa, który odznacza się termoelastycznością. Określa się ją mianem pianki visco, stąd też więcej informacji uzyskasz pod tym hasłem.

PIANKA TRADYCYJNA

Pianka tradycyjna to pianka poliuretanowa, który cechuje się niską wytrzymałością i zwiększoną gęstością na uszkodzenia. Określa się ją mianem pianki T, stąd też więcej informacji uzyskasz pod tym hasłem.

PIANKA VISCO

Pianka visco to rodzaj pianki poliuretanowej, który cechuje się dużą wrażliwością na zmianę temperatury i siłę nacisku. Oznaczenie V wzięło się od angielskiej frazy viscoelasticity, które oznacza jej jednoczesną lepkość i elastyczność w momencie odkształcenia. Występuje zarówno w formie pianki otwartokomórkowej, która i tak w większości zamyka się w trakcie użytkowania, jak i w formie pianki zamkniętokomórkowej. Jest ona materiałem, który powinno stosować się w drugiej warstwie materaca, a dodatkowo posiada również szereg innych zastosowań. Najczęściej spotykane w materacach pianki visco to:

 • pianka V45, a w tym: pianka V4515 (gęstość 45 kg/m3 i twardość 1,5 kPa);
 • pianka V47, a w tym: pianka V4706 (gęstość 47 kg/m3 i twardość 0,6 kPa);
 • pianka V50, a w tym: pianka V5015 (gęstość 50 kg/m3 i twardość 1,5 kPa);
 • pianka V85, a w tym: pianka V8506 (gęstość 85 kg/m3 i twardość 0,6 kPa), pianka V8515 (gęstość 85 kg/m3 i twardość 1,5 kPa).

PIANKA WYSOKOELASTYCZNA

Pianka wysokoelastyczna to pianka poliuretanowa, który odznacza się zwiększoną elastycznością. Nazywa się ją również pianką wysokoodbojną. Określa się ją mianem pianki HR, stąd też więcej informacji uzyskasz pod tym hasłem.

PIANKA WYSOKOSPRĘŻYSTA

Pianka wysokosprężysta to pianka poliuretanowa który odznacza się zwiększoną sprężystością. Nazywa się ją również pianką wysokoodbojną. Określa się ją mianem pianki HR, stąd też więcej informacji uzyskasz pod tym hasłem.

PIANKA Z PAMIĘCIĄ KSZTAŁTU

Pianka z pamięcią kształtu to rodzaj pianki poliuretanowej, który odznacza się "pamięcią" kształtu. Określa się ją mianem pianki visco, stąd też więcej informacji uzyskasz pod tym hasłem.

PIANKA ZAMKNIĘTOKOMÓRKOWA

Pianka zamkniętokomórkowa to rodzaj pianki poliuretanowej, który

PIERZE

Pierze to 

PIŻAMA

Piżama to 

PODOLOGIA

Podologia to dziedzina nauki zajmująca się profilaktyką, diagnozowaniem i leczeniem chorób stóp. Najczęściej z pomocy podologa korzystają osoby borykające się z odciskami, modzelami czy brodawkami wirusowymi, które popularnie nazywa się kurzajkami. Poza tym podolog pomaga osobom cierpiącym z powodu wrastających paznokci czy pękających pięt.

PODOMKA

Podomka to 

PODUSZKA ERGONOMICZNA

Poduszka ergonomiczna to 

PODUSZKA KLASYCZNA

Poduszka klasyczna to

PODUSZKA MEDYCZNA

Poduszka medyczna to 

PODUSZKA MEMORY

Poduszka memory to 

PODUSZKA ORTOPEDYCZNA

Poduszka ortopedyczna to 

PODWZGÓRZE

Podwzgórze to gruczoł znajdujący się w mózgu. Produkuje ono głównie wazopresynę, oksytocynę i hormony sterujące czynnością przysadki mózgowej

POKROWIEC NA MATERAC

Pokrowiec na materac to 

POLIESTER

Poliester to 

POLISOMNOGRAFIA

Polisomnografia to 

PÓŁSEN

Półsen to stan, w którym jeszcze rejestrujemy bodźce zewnętrzne, lecz nie reagujemy na nie. Stanowi on swoiste przejście między jawą a snem. Najczęściej występuje on w pierwszym etapie fazy nREM.

PREBIOTYK

Prebiotyk to składnik pokarmowy, który nie ulega trawieniu. Zadaniem prebiotyku jest pobudzanie wzrostu lub stymulowanie aktywności probiotyków, które znajdują się w ludzkim organizmie. Najczęściej prebiotykami są oligosacharydy, polisacharydy i skrobie.

PROBIOTYK

Probiotyk to żywy drobnoustrój, który wywiera korzystny wpływ na zdrowie gospodarza. Najczęściej probiotyki to konkretne kultury bakterii lub drożdży. Można podawać je doustnie, ale również stosować zewnętrznie.

PROCESY POZNAWCZE

Procesy poznawcze to 

PROFILAKTYKA

Profilaktyka to 

PROGESTERON

Progesteron, zwany też luteiną, to hormon produkowany przez to hormon produkowany przez jajniki, jądra i nadnercza. Odgrywa on kluczową rolę dla implantacji zarodka i utrzymania ciąży. Wpływa również na budowę ciała i libido. Jego wysokie stężenie powoduje wzrost ilości snu głębokiego, jak też zwiększa senność w ciągu dnia.

PROLAKTYNA

Prolaktyna, zwana też PRL, to hormon produkowany przez przysadkę mózgową. Odgrywa ona kluczową rolę do występowania laktacji i mamnogenezy. Wpływa także na produkcję progesteronu, ale też testosteronu, mając wpływ na funkcje seksualne. Jej wyższy poziom wydłuża epizody fazy REM, co istotnie wpływa na jakość snu.

PROSTATA

Prostata to gruczoł znajdujący się w okolicy pęcherza moczowego. Produkuje ona głównie płyn nasienny.

PROTRAKCJA

Protrakcja to wysunięcie głowy w przód względem linii ciała. Głowa w protrakcji nadmiernie obciąża odcinek szyjny kręgosłupa, co może prowadzić do jego chorób. Stąd też bardzo ważne jest, aby spać na odpowiednim materacu i poduszce, co pozwoli na zapewnienie sobie odpowiedniego ułożenia ciała w nocy. Pozwoli to na zniwelowanie protrakcji podczas snu, a w konsekwencji przeciwdziałanie ewentualnym chorobom.

PROTRUZJA

Protruzja to drugi stopień zaawansowania uszkodzenia krążka międzykręgowego. Występuje w przebiegu dyskopatii i polega na podrażnianiu zewnętrznych warstw pierścieni włóknistych. Najczęściej protruzja daje już lekkie dolegliwości bólowe.

PRZEPUKLINA

Przepuklina to 

PRZEŚCIERADŁO BAWEŁNIANE

Prześcieradło bawełniane to

PRZEŚCIERADŁO FROTTE

Prześcieradło frotte to

PRZEŚCIERADŁO JERSEY

Prześcieradło jersey to

PRZYSADKA MÓZGOWA

Przysadka mózgowa to gruczoł znajdujący się w mózgu. Produkuje ona głównie somatotropinę, prolaktynę, tyreotropinę, adrenokortykotropinę, lipotropinę, folikulotropinę i lutropinę.

PRZYTARCZYCE

Przytarczyce to gruczoł znajdujący się w okolicy szyji. Produkują one głównie parathormon.

PSYCHIATRIA

Psychiatria to

PSYCHOLOGIA

Psychologia to dziedzina nauki zajmująca się prawami i mechanizmami, które rządzą ludzką psychiką i zachowaniami człowieka. Nadto psychologia bada funkcjonowanie biopsychospołeczne człowieka oraz wzajemne zależności tych sfer. Dzięki wiedzy z zakresu psychologii możliwe jest stworzenie materaców, poduszek oraz innych produktów do spania, które zapewnią najwyższą higienę snu przy zapewnieniu odpowiednich warunków służących optymalizacji funkcjonowania psychicznego. Psychologię dzieli się na działy, spośród których najpopularniejsze to:

 • psychologia kliniczna;
 • psychologia zdrowia i rehabilitacji;
 • psychologia małżeństwa i rodziny;
 • psychologia sądowa;
 • psychologia poznawcza;
 • psychologia sportu;
 • psychologia pracy;
 • psychologia rozwoju człowieka;
 • psychofizjologia;
 • psycholingwistyka;
 • neuropsychologia;
 • psychoterapia.

PUCH

Puch to

RDZEŃ KRĘGOWY

Rdzeń kręgowy to

REFLEKSOLOGIA

Refleksologia to 

REFLUKS

Refluks to zarzucanie treści pokarmowej z żołądka do przełyku, a niekiedy również do krtani i gardła. Poza tym refluks może powodować przemieszczanie się treści pokarmowej do oskrzeli, co wywołuje stan zapalny. W jego leczeniu i rehabilitacji warto zadbać o właściwą poduszkę na refluks.

​​RETRAKCJA

Retrakcja to wysunięcie głowy w tył względem linii ciała. Głowa w retrakcji  nadmiernie obciąża odcinek szyjny kręgosłupa, co może prowadzić do jego chorób. Stąd też bardzo ważne jest, aby spać na odpowiednim materacu i poduszce, co pozwoli na zapewnienie sobie odpowiedniego ułożenia ciała w nocy. Pozwoli to na zniwelowanie retrakcji podczas snu, a w konsekwencji przeciwdziałanie ewentualnym chorobom.

REUMATYZM

Reumatyzm to 

REHABILITACJA

Rehabilitacja to proces, który ma na celu przywrócenie sprawności w stopniu pozwalającym na samodzielne funkcjonowanie człowieka w społeczeństwie. Zgodnie z modelem rehablitacji autorstwa Wiktora Degi, powinna być ona powszechnie dostępna, wcześnie zapoczątkowana, kompleksowa i ciągła. Wielu specjalistów uważa, że rehabilitację należy rozpocząć jeszcze w trakcie leczenia, nie zaś po jego zakończeniu.

RELAKS

Relaks to 

RELAKSACJA

Relaksacja to 

REZONANS MAGNETYCZNY

Rezonans magnetyczny zwany też MR, to jedno z najpopularniejszych badań obrazowych.

ROZTOCZA

Roztocza to 

RWA BARKOWA

Rwa barkowa to

RWA KULSZOWA

Rwa kulszowa to

RWA UDOWA

Rwa udowa to 

SATYNA

Satyna to 

SEKS

Seks to 

SEKWESTRACJA

Sekwestracja to czwarty stopień zaawansowania uszkodzenia krążka międzykręgowego. Występuje w przebiegu dyskopatii i polega na całkowitym uszkodzeniu pierścieni włóknistych, co prowadzi do wypływania jądra miażdżystego. Niemal zawsze wywołuje bardzo silny ból i znaczne trudności z poruszaniem się.

SEN

Sen to stan czynnościowy ośrodkowego układu nerwowego. Pojawia się on cyklicznie i przemija w rytmie dobowym. W trakcie snu jesteśmy pozbawieni świadomości, a nasze ruchy są ograniczone. Poza tym sen jest zjawiskiem odwracalnym.

SEN BIFAZOWY

Sen bifazowy to rodzaj snu polifazowego, który skraca czas spania do sześciu godzin na dobę. Podzielony jest on na dwa etapy, które odbywają się o różnych porach. 

SEN GŁĘBOKI

Sen głęboki to jedna z faz snu wolnofalowego, a więc fazy nREM. W trakcie trwania snu głębokiego nasz oddech i tętno spowalniają, zaś wszystkie mięśnie rozluźniają się.

SEN POLIFAZOWY

Sen polifazowy to sen, który składa się z wielu faz. Najczęściej łączy on ze sobą drzemkę i sen zasadniczy. Czasami jednak składa się wyłącznie z samych drzemek.

SEN ŚWIADOMY

Sen świadomy to sen w stanie świadomości. Świadomy sen, zwany też snem przejrzystym, ma miejsce wtedy, gdy śpiący człowiek w trakcie snu zdaje sobie sprawę z tego, że śni. Dzięki świadomości może kontrolować to, co dzieje się we śnie.

SEROTONINA

Serotonina to hormon produkowany przed podwzgórze i komórki enterochromafinowe żołądka i jelit. Odgrywa ona dużą rolę we właściwym przesyłaniu informacji między komórkami mózgowym oraz wpływa korzystnie na samopoczucie i redukuje napięcie emocjonalne, stąd też nazywana jest hormonem szczęścia. Poziom serotoniny jest ściśle związany z poziomem melatoniny, co powoduje jej wpływ na kontrolowanie zegara biologicznego.

SKIN+

Skin+ to opatentowana technologia 

SKLEP Z MATERACAMI

Sklep z materacami to miejsce, w którym sprzedawane są materace. Może być on zarówno stacjonarny, jak i oferujący materace online, czyli w sprzedaży na odległość. Od wyboru właściwego sklepu z materacami zależy to, jak spędzimy kolejne lata życia. Stąd też warto wybierać wyłącznie taki sklep z materacami, w którym otrzymamy rzetelne odpowiedzi na właściwie zadane pytania.

SKOLIOZA

Skolioza to 

SKRZYDŁOKWIAT

Skrzydłokwiat to roślina doniczkowa z rodziny obrazkowatych. Nadto skrzydłokwiat to jedna z roślin oczyszczających powietrze. Znakomicie radzi sobie z wchłanianiem lotnych związków organicznych, tlenku węgla, benzopirenu czy ołowiu. Skrzydłokwiat wykazuje też zdolność do oczyszczania powietrza z amoniaku, benzenu, ksylenu, toluenu, trichloroetenu czy formaldehydu.

SOFA

Sofa to 

SMART CHOICE

Smart choice to kategoria, która w języku polskim oznacza dobry wybór. Jako produkty będące smart choice określa się te wyroby, które odznaczają się przede wszystkim funkcjonalnością wnoszącą do życia konkretne wartości dodane.

SOMATOTROPINA

Somatotropina, zwana także GH, to hormon produkowany przez przysadkę mózgową. Stymuluje ona wytwarzanie somatomedyn, dzięki któremu pobudza przyrost masy ciała i wzrost, stąd też nazywana jest hormonem wzrostu. Poziom somatotropiny najbardziej wzrasta w trakcie snu głębokiego, stąd też dla jej wydzielania ważne jest zadbanie o prawidłowy komfort snu.

SPRĘŻYSTOŚĆ

Sprężystość to właściwość fizyczna danego materiału do odzyskiwania pierwotnej postaci po usunięciu sił zewnętrznych, jakie wywołały czasowe odszktałcenie. Dzięki sprężystości pianki poliuretanowe zawarte w materacu mogą dać nie tylko komfort użytkowania, ale też zwiększyć żywotność produktu.

SOMNABULIZM

Somnabulizm, zwany też lunatykowaniem, to jedna z popularnych parasomni. Stanowi ono zaburzenie aktywności ruchowej w trakcie snu. Do somnabulizmu dochodzi w fazie nREM. Osoba dotknięta somnabulizmem nocą siada na skraju łóżka. Niekiedy też z niego wychodzi, a następnie chodzi po sypialni lub wykonuje codzienne czynności.

STAW

Staw to 

STAW BIODROWY

Staw biodrowy to

STAW KOLANOWY

Staw kolanowy to

STRES

Stres to stan, w którym odczuwamy zwiększone napięcie nerwowe. Najczęściej stres jest reakcją na działanie bodźców zewnętrznych, niekiedy jednak również wewnętrznych. W sytuacji stresu organizm wytwarza hormony, które pozwalają organizmowi dostosować się do nowych warunków. Jest to przede wszystkim kortyzol, którego wysokie stężenie wpływa negatywnie na jakość snu.

STWARDNIENIE ROZSIANE

Stwardnienie rozsiane, zwane również SM, to choroba przewlekła układu nerwowego. Ma ona charakter zapalno-demielinizacyjny, co przekłada się na wieloogniskowe uszkodzenie tkanki nerwowej. Najczęściej stwardnienie rozsiane przebiega okresowo z naprzemiennymi zaostrzeniami i remisjami. Medycyna klasyfikuje stwardnienie rozsiane jako chorobę autoimmunologiczną, w której ciało chorego człowieka zwalcza własną tkankę nerwową. W wyniku ich uszkodzenia niemożliwe staje się przekazywanie impulsów w mózgowiu i rdzeniu kręgowym. Pomocne w stwardnieniu rozsianym jest posiadanie materaca ortopedycznego dającego optymalne podparcie ciała w fizjologicznej pozycji.

STWARDNIENIE ZANIKOWE BOCZNE

Stwardnienie zanikowe boczne, zwane również SLA, to choroba przewlekła układu nerwowego. Ma ona charakter neurodegeneracyjny, co przekłada się na wybiórcze uszkodzenia obwodowego neuronu ruchowego i ośrodkowego neuronu ruchowego. Najczęściej stwardnienie zanikowe boczne przebiega stopniowo. Źródła wskazują, że choroba ta ma w wielu przypadkach charakter genetyczny. Stwardnienie zanikowe boczne prowadzi do zaników mięśni, a także ich fascykulacji. Pomocne w stwardnieniu zanikowym bocznym jest posiadanie materaca ortopedycznego dającego optymalne podparcie ciała w fizjologicznej pozycji.

SUKCES

Sukces to dla większości ludzi osiągnięcie założonego wcześniej celu lub pozytywny wynik podjętego działania. Do osiągnięcia sukcesu niezbędne jest zachowanie zdrowia i dobrego funkcjonowania biopsychospołecznego. Stąd też kluczowa dla sukcesu jest odpowiednia higiena snu.

SUPLEMENT DIETY

Suplement diety to środek spożywczy, który ma na celu uzupełnienie diety podstawowej. Powinien być on źródłem witamin, składników mineralnych lub innych substancji, które dają określony efekt. Jednym z najpopularniejszych suplementów diety jest melatonina na sen, której stosowanie może wiązać się z niebezpieczeństwami.

SZLAFROK

Szlafrok to 

SPLOT GUZICZNY

Splot guziczny to

SPLOT KRZYŻOWY

Splot krzyżowy to

SPLOT RAMIENNY

Splot ramienny to

SPLOT SŁONECZNY

Splot słoneczny to

SPLOT SZYJNY

Splot szyjny to

SZYSZYNKA

Szyszynka to gruczoł znajdujący się w mózgu. Produkuje ona głównie melatoninę.

ŚMIERTELNA BEZSENNOŚĆ RODZINNA

Śmiertelna bezsenność rodzinna to

ŚRÓDSENNY BÓL GŁOWY

Śródsenny ból głowy to 

ŚWIATŁO NIEBIESKIE

Światło niebieskie to

TACHYKARDIA

Tachykardia oznacza stan, w którym serce kurczy się szybciej niż 100 razy na minutę, a więc bije zbyt szybko. Choć niekiedy jest ona stanem fizjologicznym, przyczyny tachykardii należy zdiagnozować przy udziale lekarza.

TARCZYCA

Tarczyca to gruczoł znajdujący się w okolicy szyji. Produkuje ona głównie trójjodotyroninę, tyroksynę i kalcytoninę.

TEINA

Teina to związek organiczny będący alkaloidem purynowym. Posiada ona właściwości psychoaktywne, stymulujące. Często stosuje się ją jako dodatek do napojów energetyzujących. Teina wzięła swoją nazwę z pochodzenia, bowiem spotykana jest w herbacie. Jeśli zaś pochodzi z innego źródła, nazywana jest inaczej. Ze względu na właściwości pobudzające, nie zaleca się jej picia przed snem.

TESTOSTERON

Testosteron to hormon produkowany przez

TETRAHYDROKANNABINOL

Tetrahydrokannabinol, zwany też THC, to związek organiczny występujący przede wszystkim w konopiach indyjskich. Przypisuje mu się działanie odurzające, z którym wiąże się też tachykardia i rozdrażnienie. Tetrahydrokannabinol ma też działanie nasenne, przeciwbólowe czy antylękowe, jednak wyłącznie z połączeniu z CBD lub CBG.

TĘŻYCZKA

Tężyczka to 

TERAPIA

Terapia to proces, który opiera się na spotkaniach ze specjalistą w celu rozwiązania konkretnych trudności. Najczęściej jest ona kojarzona z terapią psychologiczną. Dzięki właściwie przeprowadzonej psychoterapii rozwiązać można wiele trudności, jakie składają się na zaburzenia snu. 

TERAPIA MANUALNA

Terapia manualna to jeden z działów fizjoterapii. W terapii manualnej wykorzystuje się siłę mięśniową fizjoterapeuty. Może ona przybierać różne formy, a przede wszystkim uciskanie i masaż tkanek w celu doprowadzenia ich do fizjologicznego stanu.

TOMOGRAFIA KOMPUTEROWA

Tomografia komputerowa, zwana też TK, to jedno z najpopularniejszych badań obrazowych.

TOPPER NA MATERAC

Topper na materac to mata, którą nakłada się bezpośrednio pod prześcieradło. Rodzaj właściwego toppera na materac zależy od indywidualnych oczekiwań. Odpowiedni jego wybór pozwala na zwiększenie jakości snu na materacu, który nie spełnia oczekiwań danej osoby.

TORUŃ

Toruń to drugie pod względem wielkości miasto w województwie kujawsko-pomorskim. To właśnie w Toruniu powstała i funkcjonuje firma Onsen Sleeping produkująca wysokoelastyczne materace piankowe, poduszki ortopedyczne oraz inne akcesoria służące do komfortowego, zdrowego snu.

TRYPTOFAN

Tryptofan to aminokwas egzogenny, a więc dostarczany do organizmu z zewnątrz. Z rozkładu tryptofanu powstaje serotonina, czyli hormon szczęścia. Bierze on też udział w wytwarzaniu melatoniny, która odpowiada za regulowanie rytmu dobowego.

TRZUSTKA

Trzustka to gruczoł znajdujący się w jamie brzusznej. Produkuje ona głównie insulinę i glukagon.

TRÓJJODOTYRONINA

Trójjodotyronina, zwana też T3, to hormon produkowany przez tarczycę. W postaci wolnej trójjodotyroninę oznacza się jako FT3. Odgrywa ona dużą rolę w stymulowaniu procesów metabolicznych, ale też reguluje procesy mielinizacyjne i wpływa na tworzenie się tkanki kostnej. Spadek poziomy trójjodotyroniny (T3) we krwi powoduje nasilenie objawów bezdechu sennego i zachwianie gospodarką hormonalną organuzmu.

TWARDOŚĆ

Twardość to miara odporności ciała stałego na odkształenia plastyczne związane z działaniem sił mechanicznych. W fizyce twardość oznacza się w kPa, czyli kilopaskalach, a także w N, czyli niutonach. Wielu producentów i sprzedawców materaców wprowadza konsumentów w błąd, jakoby twardość pianek poliuretanowych była równa ich gęstości. W rzeczywistości są to dwa różne parametry. Zarówno twardość, jak i gęstość materiałów, z których zbudowany jest materac, ma kluczowe znaczenie dla higieny snu oraz żywotności produktu.

TYREOTROPINA

Tyreotropina, zwana też TSH, to hormon produkowany przez przysadkę mózgową. 

TYROKSYNA

Tyroksyna, zwana też T4, to hormon produkowany przez tarczycę. W postaci wolnej tyroksynę oznacza się jako FT4. Odgrywa ona dużą rolę w stymulowaniu procesów metabolicznych, ale też wpływa na rozwój cech płciowych u człowieka. Spadek poziomy tyrokyny (T4) we krwi powoduje nasilenie objawów bezdechu sennego i zachwianie gospodarką hormonalną organuzmu.

UCZULENIE

Uczulenie to 

UPOJENIE SENNE

Upojenie senne, zwane też zespołem Elpenora, to jedna z rzadkich parasomni. Stanowi ono zaburzenie świadomości o charakterze psychotycznym, które występuje w trakcie snu. Do upojenia sennego dochodzi w fazie nREM. Osoby cierpiące na upojenie senne często podejmują się ryzykownych aktywności, których następnie nie pamiętają.

VISCOELASTIC FOAM

Viscoleastic foam to rodzaj pianki poliuretanowej, który odznacza się jednocześnie lepkością, jak i sprężystością. Określa się ją mianem pianki visco, stąd też więcej informacji uzyskasz pod tym hasłem.

WALERIANA

Waleriana to 

WAZOPRESYNA

Wazopresyna to 

WDOWI GARB

Wdowi garb nazywa się również wdowim karkiem, bawolim garbem lub bawolim karkiem. Jest to charakterystyczna wypukłość z tyłu pleców, a konkretnie w miejscu połączenia odcinka szyjnego kręgosłupa z odcinkiem piersiowym kręgosłupa. Nie jest to jednak garb na plecach wynikający ze schorzeń kręgosłupa, ale będący połączeniem tkanki łącznej i tkanki tłuszczowej. Zazwyczaj ma podłoże hormonalne, a szczególnie często występuje w przebiegu zespołu Cushinga. Posiadając wdowi garb należy zwrócić uwagę na sen w fizjologicznej pozycji, który pełnić będzie nie tylko rolę w rehabilitacji i leczeniu, lecz także zapobiegać nawrotom schorzeń będących jego przyczyną, czemu służy poduszka na wdowi garb.

WEŁNA

Wełna to

WENTYLACJA

Wentylacja to zjawisko, które polega na wymianie powietrza na danym obszarze. Dzięki wentylacji powietrze jest z niego usuwane, a następnie dostarczane jest świeże. Odpowiednia wentylacja materaca i poduszki pozwala na komfortowy, zdrowy sen. Dzięki niej bowiem ogranicza się przegrzewanie ciała i pocenie się podczas snu, a jednocześnie umożliwia usuwanie drobnoustrojów.

WERSALKA

Wersalka to 

WISKOZA

Wiskoza to

WYGODA

Wygoda to  stan, w którym odczuwa się zaspokojenie potrzeb. Pojęcie wygody jest często utożsamiane z komfortem, a także z funkcjonalnością. Wygodny materac i poduszka sprzyjają higienie snu, co pozwala na zwiększenie jakości życia.

WYSYPKA

Wysypka to

ZABURZENIE AFEKTYWNE DWUBIEGUNOWE

Zaburzenie afektywne dwubiegunowe, zwane też ChAD, 

ZABURZENIA ADAPTACYJNE

Zaburzenia adaptacyjne to 

ZABURZENIA NASTROJU

Zaburzenia nastroju to

ZABURZENIA ZACHOWANIA W TRAKCIE SNU

Zaburzenia zachowania w trakcie snu to jedna z parasomni występujących w fazie REM. Osoby cierpiące na zaburzenia zachowania w trakcie snu często wykonują gwałtowne ruchy, rzucają się w łóżku, a także kopią i machają rękoma. Ustętpują one samoistnie po przejściu do fazy nREM. Powatarzające się zaburzenia zachowania w trakcie snu mogą być pierwszym objawem poważnych chorób neurologicznych.

ZAKRZEPICA ŻYŁ

Zakrzepica żył to 

ZATOKOWY BÓL GŁOWY

Zatokowy ból głowy to rodzaj bólu głowy, który pojawia się nagle i obejmuje górną część twarzy. Najczęściej ma on chrakter pulsujący i intensywny. Jego częste występowanie należy skonsultować z lekarzem. Napięciowy ból głowy objawia się często jako migrena, a także jako ból głowy po przebudzeniu.

ZERO WASTE

Zero waste to zwrot, który skupia się wokół takiego projektowania oraz zarządzania procesami i produktami, które ma na celu stopniowe i systematyczne eliminowanie ilości odpadów. W filozofii zero waste zawiera się idea, aby w miarę możliwości odzyskiwać wszystkie zasoby, które jeszcze do niedawna ludzkość uważała za niepotrzebne. Ma to na celu zniwelowanie szkodliwego oddziaływania odpadów na środowisko, jak również zmniejszenie ich objętości. Idea ta przyświeca Onsen Sleeping od początku istnienia.

ZESPÓŁ ELPENORA

Zespół Elpenora to 

ZESPÓŁ NIESPOKOJNYCH NÓG

Zespół niespokojnych nóg to 

ZIELISTKA

Zielistka to roślina doniczkowa z rodziny szparagowatych. Nadto zielistka to jedna z roślin oczyszczających powietrze. Znakomicie radzi sobie z wchłanianiem lotnych związków organicznych, tlenku węgla, benzopirenu czy ołowiu. Zielistka wykazuje też zdolność do oczyszczania powietrza z amoniaku, benzenu, ksylenu, toluenu, trichloroetenu czy formaldehydu.

ZIEWANIE

Ziewanie to naturalny odruch organizmu, który polega na wykonaniu głębokiego wdechu i wydechu. Często ziewanie łączone jest ze zmęczeniem i sennością. Obok tego występuje ono jednak także przy niedotlenieniu, a także jako przekaz niewerbalny sugerujący znudzenie. 

ZWYRODNIENIE KRĘGOSŁUPA

Zwyrodnienie kręgosłupa, nazywane też osteoartrozą, to uszkodzenie chrząstki stawowej kości, którego organizm nie jest w stanie naprawić samodzielnie. Choć najczęściej mówi się o zwyrodnieniu kręgosłupa, może ono dotyczyć też innych stawów, a przede wszystkim bioder i kolan. W większości przypadków zwyrodnienie kręgosłupa spowodowane jest dehydratacją krążka międzykręgowego.

ŻYWOTNOŚĆ

Żywotność to czas, w którym dany materiał zachowuje swoją funkcjonalność, a więc jego parametry są takie same lub zbliżone do wyjściowych. W przypadku materaca żywotność jest bardzo istotnym elementem. Wpływ na nią ma przede wszystkim to, jakie materiały zostały użyte to jego produkcji, a przede wszystkim twardość i gęstość pianek poliuretanowych, które się w nim znajdują.

Zawarte tu definicje to tylko część wiedzy ekspertów Onsen Sleeping, jaką dzielimy się na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, do którego lektury gorąco zachęcamy.
Ci którzy się wyspali, kupili te produkty
Zapraszamy do naszego sklepu

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

ZAMKNIJ