Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Endorfina – znaczenie, działanie, niedobór, nadmiar

20 grudnia 2022
Endorfina, hormon szczęścia, hipoendorfinizm, hiperendorfinizm, niedobór endorfin, nadmiar endorfin
Endorfina, czyli najbardziej popularny hormon szczęścia, to kolejny z hormonów opiswanych przez ekspertów współpracujących z ONSEN® w odpowiedzi na prośby czytelników najlepszego bloga o spaniu.
 
Jak w przypadku niemal każdego hormonu, nawet najmniejsze zakłócenie poziomów endorfiny skutkować może rozregulowaniem całego układu hormonalnego. To od tego układu zależy nasze funkcjonowanie biopsychospołeczne w trakcie dnia, ale też możliwość odbywania komfortowego i regeneracyjnego snu w nocy.
 
Dlatego też tak ważne jest, aby wiedzieć nie tylko, czym jest endorfina, lecz również jakie jest jej działanie. Dzięki temu przewidzieć można, czym grozi niedobór lub nadmiar endorfiny, a także wcześnie rozpoznać ewentualne objawy chorobowe.
Endorfina, hormon szczęścia, hipoendorfinizm, hiperendorfinizm, niedobór endorfin, nadmiar endorfin

Endorfina – znaczenie

Endorfina, czyli endogenna morfina, to specyficzny hormon peptydowy. Wytwarzana głównie w przysadce mózgowej i rdzeniu kręgowym endorfina ma działanie łudząco podobne do morfiny. Tym samym endorfina działa na człowieka przede wszystkim euforycznie.

Endorfiny nazywa się również molekułami emocji, bowiem wpływają one zarówno na uczucia, jak i świadomość. Działają one bezpośrednio na receptory tych obszarów mózgu, które odpowiadają za kontrolę uczuć oraz ośrodki odczuwania przyjemności. W wyniku ich stymulowania endorfinami jesteśmy w stanie osiągnąć nawet stan ekstazy.

Działanie endorfin jest dostrzegalne wtedy, gdy się śmiejemy lub nawet tylko myślimy o śmiechu. Na wydzielanie endorfin działa jednak również wysiłek fizyczny, a także niektóre zabiegi, jak choćby akupunktura czy akupresura. Endorfiny wzmagają się także dzięki spożywaniu niektórych produktów, na przykład ostrej papryki czy czekolady. Przede wszystkim jednak endorfiny wydzielają się w trakcie orgazmu.

Rola fizjologiczna endrofin nie jest jeszcze w pełni wyjaśniona. Z tego powodu nie określono norm ich stężenia we krwi.
Endorfina, endorfiny, morfina, peptydy, depresja, bezsenność

Endorfina – działanie

Endorfina to określenie jednego z hormonów, które wchodzą w skład grupy endorfin. Do najważniejszych endorfin zalicza się α-endorfinę (alfa endorfinę), β-endorfinę (beta endorfinę) oraz γ-endorfinę (gamma endorfinę), które są pochodnymi lipotropiny, także produkowanej w przysadce mózgowej.

Choć wyróżnia się co najmniej 20 typów endorfin, ich działanie nie jest jeszcze w pełni poznane. Najszerszą wiedzę posiadamy na temat wymienionych trzech endorfin, co do których wykazano, iż działają one w sposób zbliżony do opioidów. Wynika to z faktu, iż są one agonistami receptorów opioidowych odpowiedzialnych za stany euforyczne.

Receptory opioidowe, które są pobudzane przez endorfiny, wprowadzają nas w błogostan. Jednocześnie zmniejszają one odczuwanie bodźców, przede wszystkim zaś bólu. Endorfiny dają nam więc poczucie przyjemności, przy czym nie bez żadnego ryzyka. Duże dawki endorfin działają bowiem uzależniająco, zarówno w sposób psychiczny, jak i fizyczny.
Materac, szczęśliwe życie, nowoczesna sypialnia, wyposażenie wnętrz

Endorfina – niedobór

Niedobór endorfin może wiązać się z dolegliwościami ze strony przysadki mózgowej, w której jest produkowana, jak również innych gruczołów. Najczęściej odnotowywana przyczyna niedoboru endorfin to po prostu brak szczęścia.

Utrzymujące się niskie stężenie endorfin we krwi nie jest wskazane. Najczęściej notowany skutek niedoboru endorfin to obniżenie nastroju prowadzące nawet do depresji, a także nawracających migren czy nawet fibromialgii.
Słodycze, hormon szczęścia, jedzenie przed snem, endorfiny, kakao, czekolada

Endorfina – nadmiar

Nadmiar endorfin może mieć związek z dolegliwościami ze strony układu hormonalnego. Notowana najczęściej przyczyna nadmiaru endorfin to zbyt duże i intensywne odczuwanie szczęścia.

Utrzymujące się wysokie stężenie endorfin we krwi nie jest wskazane. Najczęściej notowany skutek nadmiaru endorfin to uzależnienie się od nich, mimo że stosunkowo szybko ulegają rozpadowi.
Seks, endorfiny, orgazm, sex-friendly, spanie, kobiecy wytrysk, feromony

Endorfina – komfort snu

Współpracujący z ONSEN® psycholog zdrowia i rehabilitacji, mgr Mateusz Nesterok, zwraca uwagę na konsekwencje, jakie powoduje nadmiar endorfiny. O ile bowiem endorfina jest niezbędna w życiu i pełni ona pozytywną rolę, kluczowe dla dobrego zdrowia jest zachowanie jej optymalnego poziomu. Nadmiar endorfiny powodować może bowiem powodować uzależnienie, choć co do zasady jest to mało prawdopodobne.

Wskazuje on, że zbyt niski poziom endorfiny także nie jest dla człowieka pożądanym stanem. Stężenie endorfiny poniżej normy odpowiada bowiem za pogorszenie nastroju, co wiąże się z wyższym ryzykiem depresji i innych zaburzeń afektywnych.

Jak dowodzą wyniki badań naukowych, receptory opioidowe, na które działa endorfina, biorą udział w wywoływaniu i utrzymywaniu snu. Dodatkowe zażywanie substancji opioidowych prowadzi zaś do insomni, która wiąże się z nieprawidłową architekturą snu. U osób takich występuje częściej występuje także bezdech senny, co dotyczy przede wszystkim osób leczonych metadonem. Stąd też istotne jest, aby bez wyraźnych wskazań medycznych nie próbować podwyższać stężenia endorfin we krwi.

Zachowaniu optymalnego poziomu endrofin we krwi sprzyja komfortowy, zdrowy sen. Ten zaś wymaga posiadania funkcjonalnego materaca, który zapewnia idealne podparcie ciała i wsparcie kręgosłupa. Zachowanie fizjologicznych krzywizn kręgosłupa podczas snu, jak również umożliwienie ciału pełnego rozluźnienia, działa bowiem korzystnie na wszystkie jego układy, a w tym także układ hormonalny.

ONSEN® oferuje materac Osaka Air, który jest najbardziej funkcjonalnym materacem dostępnym na rynku. Odpowiada on na zapotrzebowanie najbardziej wymagających konsumentów, spełniając wszystkie 10 podstawowych funkcjonalności materaca, a także będąc wyrobem medycznym klasy pierwszej.

Wszystkie produkty ONSEN® podlegają nawet 15-letniej gwarancji, a także programowi pozwalającemu na ich zwrot w ciągu 100 dni, co minimalizuje ryzyko zakupu do zera.
 

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez zespół specjalistów ONSEN®. Osobom dbającym o zdrowie kręgosłupa, polecamy zestaw ćwiczeń na kręgosłup przygotowany przez fizjoterapeutę.

Materac piankowy, materace wysokoelastyczne, zwrot materaca, materace online, najlepszy materac, jaki materac wybrać

FAQ: Endorfina

Za co odpowiada endorfina?

Endorfina odpowiada za odczuwanie przyjemności i ekstazy. Wpływ endorfiny jest zbliżony do działania morfiny oraz dotyczy zarówno sfery uczuć, jak i świadomości.

Jakie są skutki niedoboru lub niskiego poziomu endorfiny?

Podstawowym skutkiem niedoboru lub niskiego poziomu endorfiny jest obniżenie nastroju, a niekiedy również bóle głowy. Niski poziom endorfin notuje się także u osób cierpiących na fibromialgię.

Jakie są skutki nadmiaru lub wysokiego poziomu endorfiny?

Podstawowym skutkiem nadmiaru lub wysokiego poziomu endorfiny może być uzależnienie się od różnych jej rodzajów. Co do zasady jednak endorfiny są niemożliwe do przedawkowania, jeśli pojawiają się w organizmie w sposób fizjologiczny, naturalny.

Jak zwiększyć wydzielanie endorfiny?

Zwiększyć wydzielanie endorfiny można przede wszystkim za pomocą diety lub wysiłku fizycznego. Znakomitym sposobem na zwiększenie stężenia endorfin we krwi jest aktywność seksualna, bowiem wydzielają się one w wyniku orgazmu.

Jak zmniejszyć wydzielanie endorfiny?

Zmniejszyć wydzielanie endorfiny można przez zasmucenie się. Nie ma jednak żadnego racjonalnego powodu, dla którego mielibyśmy chcieć zmniejszyć stężenie endorfin we krwi.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej o ciele i umyśle: