Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Kalcytonina – znaczenie, działanie, niedobór, nadmiar

20 lutego 2023
Kalcytonina, hipokalcemia, hiperkalcemia, niedobór kalcytoniny, nadmiar kalcytoniny
Kalcytonina, będąca też markerem nowotworowym raka rdzeniastego tarczycy, to kolejny z hormonów opisywanych przez ekspertów współpracujących z ONSEN® w odpowiedzi na prośby czytelników najlepszego bloga o spaniu.

Jak w przypadku niemal każdego hormonu, nawet najmniejsze zakłócenie poziomów kalcytoniny skutkować może rozregulowaniem całego układu hormonalnego. To od tego układu zależy nasze funkcjonowanie biopsychospołeczne w trakcie dnia, ale też możliwość odbywania komfortowego i regeneracyjnego snu w nocy.

Dlatego też tak ważne jest, aby wiedzieć nie tylko, czym jest kalcytonina, lecz również jakie jest jej działanie. Dzięki temu przewidzieć można, czym grozi niedobór lub nadmiar kalcytoniny, a także wcześnie rozpoznać ewentualne objawy chorobowe.
Kalcytonina, niedobór wapnia, tarczyca, przysadka mózgowa

Kalcytonina – znaczenie

Kalcytonina, zwana też tyrekalcytoniną, jest jednym z ważnych hormonów peptydowych wydzielanych przez komórki tarczycy, zwłaszcza komórki C. Jest ona syntezowana z prokalcytoniny będącej jej prekursorem, który jest przetwarzany na aktywną formę kalcytoniny.

Dodatkowo kalcytonina pełni ważną rolę w regulacji poziomu wapnia we krwi poprzez hamowanie resorpcji kości, czyli procesu uwalniania wapnia z kości do krwi. Tym samym działanie kalcytoniny jest przeciwstawne do działania parathormonu, hormonu produkowanego przez przytarczyce, który zwiększa stężenie wapnia we krwi.
 
Norma kalcytoniny we krwi u osób dorosłych wynosi od 8,3 nmol/l do 22,0 nmol/l.
Kalcytonina, tarczyca, przytarczyce, przytarczyca, trzustka, parathormon

Kalcytonina – działanie

Kalcytonina jest hormonem peptydowym, który odgrywa istotną rolę w regulacji metabolizmu wapnia. Jest produkowana przez tarczycę, a głównie komórki C. Pełni funkcje zarówno hormonalne, jak i neuromodulacyjne.

Działanie kalcytoniny jest związane głównie z regulacją poziomu wapnia we krwi poprzez hamowanie resorpcji kości, czyli procesu uwalniania wapnia z kości do krwi. Kalcytonina działa antagonistycznie do parathormonu, hormonu produkowanego przez przytarczyce, który zwiększa stężenie wapnia we krwi poprzez zwiększenie resorpcji wapnia z kości i reabsorpcji wapnia z nerek.

Dodatkowo kalcytonina reguluje wydzielanie sodu wraz z moczem, wpływa na czynność układu pokarmowego oraz może istotnie wpływać na sen, nastrój i libido. Kalcytonina odgrywa także rolę w diagnostyce i monitorowaniu raka tarczycy, ponieważ jest często używana jako marker nowotworowy, zwłaszcza w przypadku raka rdzeniastego tarczycy.

Stężenie kalcytoniny we krwi jest ściśle regulowane, a normy stężeń różnią się w zależności od wieku, płci i stanu zdrowia pacjenta. Niedobór kalcytoniny jest rzadki i może być związany z uszkodzeniem tarczycy lub jej usunięciem chirurgicznym. Diagnoza nieodpowiedniego poziomu kalcytoniny opiera się na ocenie objawów klinicznych oraz wyników badań laboratoryjnych.
Materac z pianki, materace z pamięcią kształtu, najlepsze materace na ból pleców

Kalcytonina – niedobór

Niedobór kalcytoniny może wiązać się z dolegliwościami ze strony tarczycy, w której jest produkowana. Najczęściej odnotowywane przyczyny niedoboru kalcytoniny to:
  • niedoczynność tarczycy;
  • nowotwór rdzeniasty tarczycy;
  • zbyt duże stężenie progesteronu we krwi;
  • stosowanie niektórych leków hormonalnych.
Utrzymujące się niskie stężenie kalcytoniny we krwi nie jest wskazane. Najczęściej jednak niedobór kalcytoniny nie wywołuje większych komplikacji zdrowotnych, bowiem dotyczy on niemal wyłącznie osób po resekcji tarczycy.
Nowotwór tarczycy, za dużo wapnia, dieta uboga w wapń

Kalcytonina – nadmiar

Nadmiar kalcytoniny ma najczęściej związek z dolegliwościami ze strony układu hormonalnego. Notowane najczęściej przyczyny nadmiaru kalcytoniny to:
  • zespół Zollingera-Ellisona;
  • niedokrwistość złośliwa;
  • nowotwór, a przede wszystkim płuc, piersi lub tarczycy;
  • rzekoma niedoczynność przytarczyc;
  • nadczynność tarczycy;
  • zapalenie tarczycy;
  • stosowanie niektórych leków hormonalnych.
Utrzymujące się wysokie stężenie kalcytoniny we krwi nie jest wskazane. Najczęściej notowane skutki nadmiaru kalcytoniny to:
  • podwyższony poziom wapnia we krwi;
  • zmiana wagi ciała;
  • osteoporoza.
Kalcytonina, nadmiar wapnia, przedawkowanie, układ hormonalny

Kalcytonina – komfort snu

Współpracujący z ONSEN® psycholog zdrowia i rehabilitacji, mgr Mateusz Nesterok, zwraca uwagę na konsekwencje, jakie powoduje nadmiar kalcytoniny. O ile bowiem kalcytonina jest niezbędna w życiu i pełni ona pozytywną rolę, kluczowe dla utrzymania zdrowia jest zachowanie jej optymalnego poziomu. Nadmiar oksytocyny powodować może zaburzenie stężenia wapnia we krwi, a tym samym doprowadzić do osteoporozy lub innych dolegliwości związanych z niedoborem wapnia

Wskazuje on, że choć niski poziom kalcytoniny nie wywołuje szczególnie istotnych objawów klinicznych, to jest on sygnałem poważnych stanów chorobowych. O ile bowiem nie jest to konsekwencją usunięcia tarczycy, to może świadczyć on o nowotworze rdzeniastym tarczycy lub problemach hormonalnych. Dlatego niedobór kalcytoniny zawsze wymaga pilnej interwencji lekarskiej.

Jak dowodzą wyniki badań naukowych, stężenie wapnia we krwi może znacząco wpływać na architekturę snu, zaś ma istotny wpływ na to, jaki posiadamy poziom wapnia. Poza tym kalcytonina może wywoływać trudności ze snem w sposób pośredni, bowiem wraz z innymi hormonami tarczycy wpływa na wydzielanie hormonów przez przysadkę mózgową. Tymczasem inne wyniki badań naukowych pokazują, że produkowany tam hormon tyreotropowy (TSH) może wiązać się z występowaniem zaburzeń snu, a szczególnie przy jego nadmiarze.

Zachowaniu optymalnego poziomu kalcytoniny we krwi sprzyja komfortowy, zdrowy sen. Ten zaś wymaga posiadania funkcjonalnego materaca, który zapewnia idealne podparcie ciała i wsparcie kręgosłupa. Zachowanie fizjologicznych krzywizn kręgosłupa podczas snu, jak również umożliwienie ciału pełnego rozluźnienia, działa bowiem korzystnie na wszystkie jego układy, a w tym także układ hormonalny.

ONSEN® oferuje materac Osaka Air, który jest najbardziej funkcjonalnym materacem dostępnym na rynku. Odpowiada on na zapotrzebowanie najbardziej wymagających konsumentów, spełniając wszystkie 10 podstawowych funkcjonalności materaca, a także będąc wyrobem medycznym klasy pierwszej.

Wszystkie produkty ONSEN® podlegają nawet 15-letniej gwarancji, a także programowi pozwalającemu na ich zwrot w ciągu 100 dni, co minimalizuje ryzyko zakupu do zera.
 
Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez zespół specjalistów ONSEN®. Osobom dbającym o zdrowie kręgosłupa, polecamy zestaw ćwiczeń na kręgosłup przygotowany przez fizjoterapeutę.
Materac piankowy, materace wysokoelastyczne, zwrot materaca, materace online, najlepszy materac, jaki materac wybrać

FAQ: Kalcytonina

Za co odpowiada kalcytonina?

Kalcytonina odpowiada za metabolizm wapnia. Zadaniem kalcytoniny jest regulowanie wapnia we krwi przez hamowania resorpcji kości, czyli uwalniania wapnia z kości do krwi. Dodatkowo działa ona antagonistycznie do parathormonu.

Jakie są skutki niedoboru lub niskiego poziomu kalcytoniny?

Niedobór kalcytoniny najczęściej dotyczy osób, którym usunięto tarczycę. Co do zasady niski poziom kalcytoniny we krwi nie wywołuje objawów klinicznych.

Jakie są skutki nadmiaru lub wysokiego poziomu kalcytoniny?

Podstawowym skutkiem nadmiaru lub wysokiego poziomu kalcytoniny jest podwyższenie poziomu wapnia we krwi. Poza tym nadmiar kalcytoniny może być kluczowym czynnikiem wywołującym osteoporozę.

Jak zwiększyć wydzielanie kalcytoniny?

Zwiększyć wydzielanie kalcytoniny można przez podawanie środków farmakologicznych na podstawie zaleceń lekarza specjalisty. Nieprawidłowe jej stężenie we krwi wymaga bowiem konsultacji endokrynologicznej.

Jak zmniejszyć wydzielanie kalcytoniny?

Zmniejszyć wydzielanie kalcytoniny można przez podawanie środków farmakologicznych na podstawie zaleceń lekarza specjalisty. Nieprawidłowe jej stężenie we krwi wymaga bowiem konsultacji endokrynologicznej.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej o ciele i umyśle: