Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Kifoza szyjna – objawy, przyczyny, leczenie

26 kwietnia 2022
Kifoza szyjna, zniesiona lordoza szyjna, garb na plecach, wdowi garb, bawoli garb, wdowi kark, bawoli kark, kręgosłup szyjny, ból karku
Kifoza szyjna to niefizjologiczne, a więc nienaturalne skrzywienie w obrębie odcinka szyjnego kręgosłupa. Występowanie kifozy szyjnej powoduje, że jego górny odcinek wychyla sie nadmiernie w przód, zaś dolny w tył. W efekcie sprawia ona wrażenie, że człowiek z kifozą szyjną stoi i porusza się jak żołnierz - na baczność.

Sama kifoza nie jest zjawiskiem niepożądanym, o ile występuje w innych odcinkach kręgosłupa. Kifoza szyjna to stan niefizjologiczny, bowiem naturalnie w tym odcinku kręgosłupa występować powinna lordoza szyjna. Kręgosłup składa się bowiem z naprzemiennych odcinków, na które składają się:
Co do zasady za kifozę szyjną odpowiada więc zniesienie lordozy szyjnej, co w efekcie prowadzi do nienaturalnego wygięcia odcinka szyjnego kręgosłupa w drugą stronę.
Kifoza szyjna, zniesiona lordoza szyjna, garb na plecach, wdowi garb, bawoli garb, wdowi kark, bawoli kark, kręgosłup szyjny, ból karku

Kifoza szyjna – objawy

Kifoza szyjna powoduje, że mięśnie w obrębie odcinka szyjnego kręgosłupa są nienaturalnie napięte. Dodatkowo wywiera ona ucisk na nerwy. Dlatego też kifoza szyjna, oprócz bólu głowy po przebudzeniu, może dawać wiele innych nieprzyjemnych objawów. Do najczęstszych objawów kifozy szyjnej należą:
  • ból głowy;
  • ból potylicy;
  • ból karku;
  • zawroty głowy;
  • zmniejszenie ruchomości głowy;
  • sztywność mięśni karku;
  • zaburzenia równowagi;
  • pogorszenie wzroku;
  • uczucie mrowienia w głowie, kręgosłupie i kończynach;
  • uczucie drętwienia w głowie, kręgosłupie i kończynach.
Poza tym kifoza szyjna powoduje charakterystyczne przesunięcie szyi w dół. Jej objawem jest więc typowa dla kifozy szyjnej postawa, przypominająca pozycję na baczność.
Ból głowy, bezsenność, kifoza szyjna, poduszka ortopedyczna, materace online

Kifoza szyjna – przyczyny

Kifoza szyjna, że szyja chorego człowieka jest nienaturalnie wygięta ku tyłowi. Fizjologicznie odcinek szyjny kręgosłupa powinien tworzyć łuk wygięty ku przodowi, który nazywa się lordozą szyjną. Zbytnie jego wypłaszczenie powoduje zniesienie lordozy szyjnej, zaś wygięcie w drugą stronę prowadzi właśnie do kifozy szyjnej.

Najczęściej przyczyną kifozy szyjnej jest nieprawidłowa postawa ciała, w trakcie której następuje protrakcja głowy, czyli jej nadmierne wysuwanie do przodu. Dlatego też kifoza szyjna występuje przede wszystkim u osób pracujących w pozycji siedzącej.

Poza tym notuje się ją częściej u osób, które cierpią na zwyrodnienie kręgosłupa, a także na otyłość czy po prostu prowadzą zbyt mało aktywny, siedzący tryb życia. Na powstawanie kifozy szyjnej wpływa również posiadanie złego materaca, który nienaturalnie wygina kręgosłup w trakcie snu.

Kifozy szyjnej nie należy rozpoznawać we własnym zakresie. Odpowiednim do jej zdiagnozowania jest przede wszystkim lekarz specjalista - ortopeda, neurolog lub neurochirurg. Diagnostyka kfozy szyjnej opiera się na badaniu palpacyjnym, które polega na wyczuciu nieprawidłowo ułożonych struktur kręgosłupa szyjnego za pomocą dotyku.

Osoby z kifozą szyjną poddaje się też diagnostyce obrazowej, a przede wszystkim tomografii komputerowej i rezonansowi magnetycznemu.

Siedzący tryb życia, praca zdalna, ból kręgosłupa, kifoza szyjna

Kifoza szyjna – leczenie

Dopiero pełna diagnostyka kifozy szyjnej pozwala na określenie metod jej leczenia odpowiednich dla danego pacjenta. Przyjęty sposób leczenia kifozy szyjnej oparty powinien być na zniwelowaniu podstawowej przyczyny jej występowania, jak również wprowadzaniu pozytywnych dla kręgosłupa zmian.

Najczęściej w leczeniu kifozy szyjnej stosuje się fizjoterapię polegającą na wykonywaniu danych ćwiczeń zleconych przez fizjoterapeutę. Często wdraża się także fizykoterapię, a w tym przede wszystkim ciepłolecznictwo, laseroterapię, elektroterapię czy hydroterapię. Pomocne są różnego rodzaju masaże i terapie manualne. W zaawansowanej kifozie szyjnej podejmuje się leczenie operacyjne, po którym należy jak najszybciej rozpocząć rehabilitację.

Bardzo ważna w procesie leczenia kifozy szyjnej jest psychoedukacja oraz inne działania edukacyjne służące zmianie nieprawidłowej postawy i utrwalanie prawidłowej postawy. Dodatkowo skupia się ona na zwiększeniu aktywności fizycznej, zmianie diety i rozpoczęciu szeroko pojmowanego zdrowego stylu życia.

W kifozie szyjnej kategorycznie odradza się ćwiczeń na siłowni, a szczególnie dźwigania ciężarów. Dodatkowo z kifozą szyjną nie powinno jeździć się na rowerze, ani uprawiać sztuk walki. Wynika to z nieprawidłowych pozycji, jakie przyjmuje się podczas wykonywania tych czynności, ale też zwiększonego ryzyka urazu odcinka szyjnego kręgosłupa.

W leczeniu kifozy szyjnej bardzo ważne jest, aby wiedzieć, jaka poduszka ortopedyczna rzeczywiście pomoże w jej rehabilitacji, co pozwoli zadbać o komfort snu i ułożenie odcinka szyjnego kręgosłupa w odpowiedniej pozycji. Dodatkowo warto jest wiedzieć, o co zapytać sprzedawcę materaców, aby posiadać materac dający optymalne wsparcie ciała i podparcie kręgosłupa.
Materac na kifozę szyjną, materace ortopedyczne, jaki materac piankowy wybrać

Kifoza szyjna – poduszka ortopedyczna

Poduszka ortopedyczna na kifozę szyjną powinna być tą samą poduszką ortopedyczną, jaką używamy do leczenia i rehabilitacji zniesionej lordozy szyjnej, jak również w profilaktyce chorób odcinka szyjnego kręgosłupa. Powinna ona utrzymywać kręgosłup w pozycji fizjologicznej, dając jednocześnie optymalne podparcie głowie, zarówno w pozycji snu na boku, jak i na plecach.

Kifoza szyjna często powoduje też insomnię, która wynika nie tylko z dolegliwości bólowych, ale również jest skutkiem nieprawidłowo dobranych poduszek ortopedycznych. Do takich należą poduszki klasyczne, ale też produkty sprzedawane jako poduszki ortopedyczne, mimo że w rzeczywistości nie posiadają właściwości prozdrowotnych.
Poduszki na kifozę szyjną, poduszki ortopedyczne, jak wybrać poduszkę ortopedyczną, poduszka memory
Najczęściej nie posiadają one odpowiedniego wcięcia na barki, a dodatkowo nie są zaprojektowane do snu w pozycji na plecach. Efektem ich stosowania może być nie tylko pogłębienie dolegliwości spodowanych kifozą szyjną, ale też wywołanie nowych chorób, które nierzadko dają objawy dopiero po miesiącach lub latach.

To, co w Polsce sprzedaje się jako poduszki ortopedyczne, nie podlega urzędowej kontroli, ponieważ nie musi być rejestrowane jako wyroby medyczne. Dlatego też tak często sprzedaje się poduszki z pianki termoelastycznej typu visco, nazywane też poduszkami memory, które zapadają się w trakcie snu, co prowadzi do niefizjologicznych skrzywień kręgosłupa i powoduje pocenie się głowy w nocy.
 
Jedyną w Polsce poduszki ortopedyczne dedykowane odpowiedniemu kształtowaniu odcinka szyjnego kręgosłupa zbudowane w procesie design thinking produkuje Onsen Sleeping. Są one odpowiednie dla osób, które leczą zniesioną lordozę szyjną, a także kifozę szyjną. Dodatkowo polecane są osobom, które chcą zadbać o zdrowy, komfortowy sen i profilaktykę chorób kręgosłupa.

Dla osób z kifozą szyjną polecane są:
Zostały one zarejestrowane jako wyroby medyczne klasy pierwszej, co gwarantuje ich wysoką jakość. Nadto występują one w wersji Skin+, co pozwala na czerpanie radości z dodatkowych zalet, jakie daje materiał tekstylny z probiotykami produkującymi karotenoidy, które regenerują skórę i wspomagają jej odżywianie. Ich produkcja odbywa się w Polsce, zaś odlewane są z otwartokomórkowej pianki wysokoelastycznej typu HR o autorskiej recepturze.

Kifoza szyjna wymaga również spojrzenia holistycznego. Do jej rehabilitacji i leczenia, ale też w profilaktyce kifozy szyjnej, warto jest zainwestować w materac zapewniający najwyższy komfort snu przy optymalnym podparciu ciała i wsparciu kręgosłupa. Najlepszy dostępny w Polsce materac na kręgosłup to materac Osaka Air objęty aż 15-letnią gwarancją.
 
Wychodząc na przeciw oczekiwaniom klientów, jak i zachowując pewność co do jakości swoich produktów, Onsen Sleeping pozwala na zwrot zamówienia w ciągu 100 dni od jego doręczenia! Zakup poduszki ortopedycznej na kifozę szyjną, a także najlepszego materaca wysokoelastycznego, nie są obarczone więc żadnym ryzykiem!

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez ekspertów Onsen Sleeping.
Poduszka na kifozę szyjną, poduszka ortopedyczna, jaką poduszkę ortopedyczną wybrać

FAQ: Kifoza szyjna

Co to jest kifoza szyjna?

Kifoza szyjna to nienaturalne skrzywienie odcinka szyjnego kręgosłupa ku tyłowi. Poza tym kifoza szyjna powoduje charakterystyczne przesunięcie szyi w dół, a nawet widoczny garb. Jej objawem jest więc typowa dla kifozy szyjnej postawa, przypominająca pozycję na baczność.

Od czego powstaje kifoza szyjna?

Kifoza szyjna powstaje przede wszystkim przez utrzymywanie nieodpowiedniej postawy ciała, co ma związek z niską aktywnością fizyczną i prowadzeniem siedzącego trybu życia. Poza tym kifoza szyjna pojawia się u osób, które pracują przy komputerze. Powstawaniu kifozy szyjnej sprzyja otyłość i zwyrodnienia kręgosłupa, a także spanie na nieodpowiedniej poduszce i materacu.

Czy można wyleczyć kifozę szyjną?

Tak. Kifozę szyjną można wyleczyć za pomocą wdrożenia odpowiednich zmian w codziennych nawykach, a także przez zwiększenie aktywności fizycznej. Proces leczenia kifozy szyjnej powinien być koordynowany przez lekarza specjalistę.

Jak spać przy kifozie szyjnej?

Przy kifozie szyjnej zalecane jest spanie na boku lub na plecach. W obu przypadkach kręgosłup powinien być ustawiony fizjologicznie, a więc z zachowaniem jego naturalnych krzywizn. Kifoza szyjna wymaga więc zastosowania odpowiednio dobranych poduszek ortopedycznych - Asana, Hiro lub Yoko. Te poduszki ortopedyczne jako jedyne na rynku zostały zaprojektowane z myślą o osobach ze zniesioną lordozą szyjną, a także kifozą szyjną.

Jak wyleczyć kifozę szyjną?

Leczenie kifozy szyjnej wymaga podjęcia fizjoterapii i fizykoterapii. Dodatkowo przy kifozie szyjnej bardzo ważna jest zwiększenie aktywności fizycznej wraz ze zmianą nawyków dotyczących całego trybu życia. Dużą rolę w leczeniu kifozy szyjnej odgrywa posiadanie odpowiedniej poduszki ortopedycznej i materaca wysokoelastycznego o optymalnej twardości.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej o ciele i umyśle: