Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Masz alergię? Materac lateksowy może ją pogorszyć!

14 października 2020
Materac lateksowy, materac z lateksu, materac na alergię, materac antyalergiczny, materac hipoalergiczny

Materace lateksowe często postrzegane są jako naturalna alternatywa dla materaców piankowych, którym zarzuca się, że są wykonane z sytnetycznych materiałów. Tymczasem także większość materaców lateksowych wykonanych jest z lateksu syntetycznego. Jednocześnie nawet te najdroższe, które niekiedy wykonane są z naturalnego lateksu, także mają wiele wad wynikających z procesu ich produkcji.

Lateks naturalny, jaki wykorzystuje się w produkcji najdroższych materaców lateksowych, pozyskuje się z soku mlecznego kilku drzew kauczukodajnych. Substancja ta naturalnie służy drzewu do leczenia uszkodzeń kory. Mleczko kauczukowe ma postać płynną, ale pod wpływem procesów fizycznych i chemicznych wytrącają się z niego drobinki kauczuku.

Aby mleczko kauczukowe zmieniło się w lateks, który wykorzysta się do produkcji materaca lateksowego, należy dodać do niego stabilizatory i koagulanty. Są to subtancje chemiczne, które nie mają nic wspólnego z naturą. Bardzo często zdarza się, że do ustabilizowania pianki lateksowej w materacu lateksowym używa się toksycznego dla nas formaldehydu!

Trudno więc mówić o pełnej naturalności materaca lateksowego, nawet jeśli jego producent ją podkreśla. Poza tym mleczko kauczukowe ma dość wysoką cenę. Z tego powodu tylko około 10% dostępnych na światowym rynku materaców lateksowych wykonanych jest z naturalnego lateksu. Często zaś zdarza się, że producent miesza lateks naturalny z lateksem syntetycznym.

Materac lateksowy zawierający co najmniej 30% lateksu naturalnego jest określany przez wielu producentów jako w pełni naturalny.

W przypadku lateksu naturalnego należy też zwrócić uwagę na to, że jego pozyskiwanie nie wpisuje się w ideę ochrony lasów deszczowych. Drzewa kauczukodajne pochodzą bowiem z lasów Amazonii. Nawet fakt, że niekiedy bywają uprawiane, nie daje pewności, że wszystko odbywa się w ramach zrównoważonej gospodarki. Tym samym materace lateksowe posiadającego lateks naturalny co do zasady przyczyniają się do niszczenia cennego środowiska naturalnego.

Materac lateksowy, materac piankowy, alergia na lateks, materac hipoalergiczny, antyalergiczny materac, spanie z alergią

Materac lateksowy – alergie

Lateks, jaki najczęściej wykorzystuje się do produkcji materaca lateksowego, otrzymywany jest na drodze sztucznej syntezy chemicznej w wyniku polimeryzacji emulsyjnej monomerów. W większości przypadków materac lateksowy wykonany jest z lateksu butadienowo-styrenowego. Tymczasem, jak dowodzą wyniki badań naukowych nad lateksem, zarówno butadien, jak i steryen, są substancjami rakotwórczymi.

Obok istotnych wad wynikających z właściwości tych substancji, należy zwrócić też uwagę na fakt, że coraz więcej osób ma alergię na lateks. Szacuje się, że obecnie alergia kontaktowa na lateks występuje już u około 9% populacji, co dotyczy zarówno lateksu naturalnego, jak i lateksu syntetycznego. Dla reakcji alergicznej nie ma więc znaczenia czy dany materac lateksowy posiada domieszkę naturalnej substancji, czy też w całości został pozyskany w sposób syntetyczny. Materac lateksowy dla osób uczulonych na lateks może okazać się zabójczy.

Dodatkowo lateks często wywołuje reakcję alergiczną także u osób, u których wcześniej jej nie stwierdzono. Wynika to z faktu, że częsty i długotrwały kontakt z lateksem powoduje, iż staje się on dla naszych organizmów alergenem. Stąd też coraz częstsze stwierdzanie alergii na lateks u pracowników służby zdrowia, którzy używają lateksowych rękawiczek, a także u cewnikowanych pacjentów. Tym samym nawet jeśli nie jesteśmy jeszcze uczuleni na lateks, spanie na materacu lateksowym może wywołać na niego alergię.

Ponieważ na spaniu spędzamy średnio 1/3 życia, a więc około 8 godzin na dobę, spanie na materacu lateksowym znacznie zwiększa ryzyko nabycia alergii na lateks. Tymczasem jest to materiał. który dość powszechnie używa się w produktach higienicznych, ale także w medycynie. Tym samym nabycie alergii na lateks może mieć poważne następstwa w przyszłości. Dodatkowo często alergia na lateks występuje krzyżowo z bananami i pomidorami, jak również pojawia się razem z atopowym zapaleniem skóry. Materac lateksowy może więc bardziej nam zaszkodzić, aniżeli pomóc.

Materac lateksowy, materac piankowy, alergia na lateks, materac hipoalergiczny, antyalergiczny materac, spanie z alergią

Materac lateksowy – właściwości

Obok wad związanych z zagrożeniem dla zdrowia, materac lateksowy posiada też inne właściwości, które powodują, że nie jest on dobrym materacem dla osób dbających o komfort. Przede wszystkim z powodu jego wagi, która w przypadku materaca 160x200 wynosić może nawet ponad 45 kilogramów. To zaś utrudnia nie tylko przeprowadzkę, ale także zwyczajną zmianę pościeli.

Lateks cechuje się także tym, że nie posiada porowatej struktury. Jego komórki są całkowicie zamknięte. Sprawdza się on jako materiał do produkcji prezerwatyw czy rękawiczek medycznych, lecz wyklucza go to jako materiał do produkcji dobrej jakości materaca. Materac lateksowy, w odróżnieniu od materaca z pianki wysokoelastycznej, nie zapewni nam dobrej wentylacji i tym samym może powodować nadmierną potliwość.

Materac piankowy, hipoalergiczny materac, wentylacja materaca, pocenie się w nocy, zdrowy sen, wietrzenie sypialni
Materac lateksowy – piankowy wygrywa
Dbając o zdrowie i komfort, nie powinniśmy decydować się na materac lateksowy. Zdecydowanie lepszym wyborem będzie idealny materac Osaka Air wykonany z zapewniającej optymalną wentylację otwartokomórkowej pianki wysokoelastycznej typu HR. Nie posiada on w swoim składzie latekstu, zaś materiały służące do jego wykonania są w pełni hipoalergiczne i bezpieczne.

Onsen Sleeping pozwala swoim klientom na testowanie produktów aż przez 100 dni od dnia ich dostarczenia, a dodatkowo udziela na nie nawet 15 lat gwarancji. Zakup nie jest więc obarczony żadnym ryzykiem.

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez ekspertów Onsen Sleeping.
Zwrot materaca, test materacy, ranking materaców, gwarancja, rękojmia, materac do spania, idealny materac, materace od producenta

FAQ: Materac lateksowy

Czy materac lateksowy jest dobry?

Materac lateksowy nie jest dobry, ponieważ może wywoływać alergie i nie zapewnia odpowiedniej wentylacji podczas snu. Dodatkowo w produkcji materaca lateksowego używa się środków chemicznych, które mogą być szkodliwe dla zdrowia.

Czy materac lateksowy jest zdrowy?

Materac lateksowy nie jest zdrowy, ponieważ przy jego produkcji używane są środki chemiczne mogące wywoływać niekorzystne objawy. Poza tym matera lateksowy może wywołać alergię na lateks, co znacznie wpłynie na komfort życia i możliwości korzystania z opieki zdrowotnej.

Czy warto kupić materac lateksowy?

Ze względu na to, że materace lateksowe mogą być szkodliwe dla zdrowia, a jednocześnie nie są komfortowe, nie warto ich kupować. Zdecydowanie lepiej zastanowić się nad materacem wysokoelastycznym.

Czy lateks syntetyczny jest szkodliwy?

Syntetyczny lateks może być szkodliwy, bowiem w jego produkcji wykorzystuje się bardzo często rakotwórcze środki chemiczne. Nie istnieje natomiast lateks stosowany do produkcji materaca lateksowego, który byłby naturalny w 100%, bowiem w jego produkcji zawsze używa się stabilizatorów i koagulantów.

Co jest lepsze - pianka visco czy lateks?

Zarówno pianka visco, jak i lateks, nie są komfortowe ze względu na niski poziom wentylacji. Dodatkowo wątpliwą kwestią jest ich możliwość dostosowania się do fizjologii człowieka. Zdecydowanie lepszy jest materac wysokoelastyczny wykonany z otwartokomórkowej pianki wysokoelastycznej typu HR. Zapewnia on pełen komfort, a także idealne wsparcie ciała i podparcie kręgosłupa.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej o tym, jak wybierać materac: