Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Mioklonie przysenne – objawy, przyczyny, leczenie

10 listopada 2021
Mioklonie przysenne, mioklonie hipnagogiczne, skurcz mięśni, trudności z zasypianiem
Mioklonie (łac. myclonus) to mimowolne ruchy, które wynikają z nagłego spadku napięcia mięśniowego lub skurczu mięśni. Najczęściej spotykana mioklonią jest czkawka. Mioklonie przysenne to mimowolne i nagłe ruchy, które odczuwa się przy zasypianiu. Często mioklonie przysenne odczuwa się jako spadanie w dół lub wzdrygnięcia. Mogą być pojedyncze lub powtarzające się, przyjmując formę epizodyczną.

Mioklonie przysenne dotyczyć mogą pojedynczych mięśni, ale również całych ich grup jednocześnie. Ich charakter może być różny, podobnie jak przyczyny. Najczęściej nie są one jednak objawem poważnych chorób. Warto jednak wiedzieć, że obok miokloni przysennych istnieją również ich inne rodzaje, a mianowicie:
  • mioklonie pniowe;
  • mioklonie rdzeniowe;
  • mioklonie korowe;
  • mioklonie obwodowe.
     
Mioklonie przysenne, mioklonie hipnagogiczne, skurcz mięśni, trudności z zasypianiem

Mioklonie przysenne – objawy

Podstawowym objawem miokloni przysennych jest występowanie niekontrolowanych ruchów mięśni przed zaśnięciem. Niekiedy mogą mieć one formę szarpnięcia lub zrywu. Co do zasady mioklonie przysenne nie są regularne i możliwe do przewidzenia. Często występują też w trakcie półsnu, przez co nie zawsze je pamiętamy.
Mioklonie przysenne, mioklonie hipnagogiczne, skurcz mięśni, trudności z zasypianiem

Mioklonie przysenne – przyczyny

Jak wskazuje wielu naukowców, mioklonie przysenne w przeszłości służyły nam jako odruch chroniący przed upadkiem z drzewa w trakcie snu. Ich zadaniem było więc wybudzanie naszych przodków w sytuacji zagrożenia, aby zapobiec ewentualnemu wypadkowi.

Aktualnie ich rola również zdaje się być związana z układem hormonalnym, a przede wszystkim neuroprzekaźnikami odpowiedzialnymi za czujność w sytuacji zagrożenia lub nadmiernego pobudzenia.

Często mioklonie przysenne pojawiają się u osób, które nie zachowują odpowiedniej ilości snu, a także spożywające kofeinę lub jej pochodne, jak też innego rodzaju stymulanty. Poza tym zauważa się, że miokloni przysennych często doznają osoby, dla których jedzenie przed snem stanowi rutynę.

Wpływ na doznawanie mioklonii przysennych ma też zwiększenie ilości kortyzolu oraz adrenaliny przed snem, co może wiąże się z odczuwaniem stresu lub nadmierną aktywnością fizyczną.

Zdarza się jednak, że mioklonie przysenne pojawiają się jako wtórny objaw innych schorzeń. Dlatego też warto ich występowanie skonsultować z lekarzem. Do chorób, w przebiegu których spotyka się mioklonie przysenne, należą przede wszystkim:
  • epilepsja mikloniczna;
  • zaburzenia metaboliczne
  • zatrucie metalami ciężkimi;
  • toksoplazmoza;
  • nowotwory, a szczególnie rdzenia kręgowego.
Mioklonie przysenne, mioklonie hipnagogiczne, kadm, ołów, rtęć, zatrucie metalami ciężkimi

Mioklonie przysenne – leczenie

Fizjologicznych miokloni przysennych na ogół się nie leczy, bowiem nie stanowią zagrożenia dla życia i zdrowia. Zmniejszeniu liczby ich występowania służy zmiana trybu życia, a także zadbanie o prawidłową higienę snu. Bardzo pomocne jest stosowanie technik opartych na mindfulness, a także różnorakich form relaksacji. W większości przypadków skutkuje to ich całkowitym zażegnaniem.

W przypadku, gdy fizjologiczne mioklonie przysenne są bardzo nasilone, lekarze stosują leczenie farmakologiczne. To najczęściej oparte jest na selektywnych inhibitorach zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI) lub benzodiazepinach. Takie leczenie może jednak mieć wiele skutków ubocznych i prowadzić do uzależnienia.

Jeśli zaś mioklonie przysenne są objawem wtórnym innych jednostek chorobowych, należy wdrożyć leczenie przyczynowe odpowiednie dla danych dolegliwości. Wraz z wyleczeniem przyczyny ich występowania, mioklonie przysenne powinny ustąpić.
Mioklonie przysenne, mioklonie hipnagogiczne, skurcz mięśni, trudności z zasypianiem

Mioklonie przysenne – jaki wybrać materac

W profilaktyce występowania powtarzających się miokloni przysennych kluczowe jest zadbanie o odpowiednią higienę snu. Stąd też warto jest posiadać materac z pianki wysokoelastycznej o twardości wynoszącej 6,5 w amerykańskiej skali twardości materaców. Taki materac zapewni bowiem najlepsze wsparcie ciała i podparcie kręgosłupa, co pozwoli na prawidłowe działanie rdzenia kręgowego w trakcie nocy.
 
Najlepszem wyborem dla osób, które chcą ograniczyć występowanie miokloni przysennych jest  wysokoelastyczny materac piankowy Osaka Air. Jest to produkt medyczny klasy pierwszej zaprojektowany przez zespół składający się z lekarzy, fizjoterapeutów i psychologa.
 
Dzięki wynikom przeprowadzonych badań, a także długiemu procesowi prototypizacji i testowania w przebiegu procesu design thinking, jego konstrukcja została dopasowana do naturalnych potrzeb człowieka, a w tym wsparcia naturalnych krzywizn kręgosłupa. Spełnia on dzięki temu wszelkie wskazania medyczne dla zachowania prawidłowej, fizjologicznej pozycji ciała podczas snu.
 
Dzięki unikalnemu programowi pozwalającymi na zwrot materaca w ciągu 100 dni, każdy ma szansę przetestować go bez żadnego ryzyka. Dodatkowo jest on objęty wynoszącą aż 15 lat gwarancją, a jego zakupu można dokonać również na raty.
 
 
Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez zespół specjalistów ONSEN®. Osobom dbającym o zdrowie kręgosłupa, polecamy zestaw ćwiczeń na kręgosłup przygotowany przez fizjoterapeutę.
Materac ortopedyczny, materace piankowe, producent materaców, sklep z materacami

FAQ: Mioklonie przysenne

Co to są mioklonie przysenne?

Mioklonie przysenne to mimowolne i nagłe ruchy, które odczuwa się przy zasypianiu. Stanowią one gwałtowne i krótkotrwałe rozluźnienie lub skurcze mięśni, niekiedy przybierając formę epizodyczną. Często mioklonie przysenne odczuwa się jako spadanie w dół, a nawet wzdrygnięcia.

Jakie są przyczyny miokloni przysennych?

Przyczyną miokloni przysennych jest najczęściej nagły spadek napięcia mięśniowego w momencie zasypiania. W efekcie mięśnie kurczą się i szarpią ciałem przy zasypianiu.

Jak leczy się mioklonie przysenne?

Najczęściej mioklonie przysenne nie wymagają leczenia. W przypadku, gdy występowanie miokloni przysennych jest spowodowane konkretnym schorzeniem, zastosować należy leczenie przyczynowe odpowiednie dla danej jednostki chorobowej.

Czy mioklonie przysenne są niebezpieczne?

Nie. Na ogół mioklonie przysenne nie są niebezpieczne i nie wymagają leczenia. Niekiedy jednak mogą świadczyć o poważnych chorobach. Dlatego też występowanie miokloni przysennych powinno skonsultować się z lekarzem.

Czym różnią się mioklonie przysenne od padaczki mioklonicznej?

Mioklonie przysenne występują wyłącznie przed snem i nie muszą być objawem epilepsji. Tymczasem padaczka miokloniczna to mimowolne skurcze jednego lub kilku mięśni, które mają charakter napadowy. Bardzo często epilepsja miokloniczna pojawia się o poranku, krótko po przebudzeniu.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej o ciele i umyśle: