Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Oksytocyna – znaczenie, działanie, niedobór, nadmiar

14 lutego 2022
Oksytocyna, hormon miłości, hormon przywiązania, hipooksytocynolemia, hiperoksytocynolemia, niedobór oksytocyny, nadmiar oksytocyny
Oksytocyna, znana powszechnie jako hormon przywiązania, to kolejny z hormonów opiswanych przez ekspertów współpracujących z ONSEN® w odpowiedzi na prośby czytelników najlepszego bloga o spaniu.

Jak w przypadku niemal każdego hormonu, nawet najmniejsze zakłócenie poziomów oksytocyny skutkować może rozregulowaniem całego układu hormonalnego. To od tego układu zależy nasze funkcjonowanie biopsychospołeczne w trakcie dnia, ale też możliwość odbywania komfortowego i regeneracyjnego snu w nocy.

Dlatego też tak ważne jest, aby wiedzieć nie tylko, czym jest oksytocyna, lecz również jakie jest jej działanie. Dzięki temu przewidzieć można, czym grozi niedobór lub nadmiar oksytocyny, a także wcześnie rozpoznać ewentualne objawy chorobowe.
Oksytocyna, spanie we dwoje, materac dla pary, hormon miłości, hormon przywiązania

Oksytocyna – znaczenie

Oksytocyna, zwana też hormonem miłości, jest jednym z kluczowych hormonów peptydowych. Jest uwalniana przez neurony oksytocynergiczne znajdujące się w jądrze nadwzrokowym i przysadce mózgowej. Oksytocyna jest znana głównie ze swojego wpływu na życie społeczne i emocjonalne.

Synteza oksytocyny jest złożonym procesem, który odbywa się w przysadce mózgowej. Powstaje ona z prekursora zwanej prooksytocyną, która jest przetwarzana enzymatycznie w oksytocynę. Prooksytocyna jest wytwarzana z kwasu dezaminooksytonowego, a także z L-asparaginy. Proces ten jest ściśle regulowany przez nasze układy hormonalne.
 
Norma oksytocyny we krwi u osób dorosłych wynosi poniżej 3,2 mU/l. Nie określono minimalnego stężenia oksytocyny we krwi, jednak jej niedobór jest stwierdzany przez lekarza na podstawie objawów klinicznych i cech indywidualnych.
Oksytocyna, hormon miłości, hormon przywiązania, hipooksytocynolemia, hiperoksytocynolemia, niedobór oksytocyny, nadmiar oksytocyny

Oksytocyna – działanie

Oksytocyna jest neurohormonem, który pełni ważną rolę w kontrolowaniu procesów społecznych i emocjonalnych. Jest znana przede wszystkim ze swojego wpływu na tworzenie przez nas więzi społecznych, a także regulowania aspektów związanych z reprodukcją.

Działanie oksytocyny jest ściśle związane z procesami społecznymi, takimi jak tworzenie więzi rodzicielskich, zaufanie, czy empatia. Oksytocyna wpływa również na regulację napięcia mięśniowego macicy podczas porodu, co ma istotne znaczenie w procesie laktacji u kobiet po porodzie.

Oksytocyna pełni również rolę w regulacji układu hormonalnego, co czyni przede wszystkim przez kontrolowanie wydzielania hormonów takich jak prolaktyna czy wazopresyna. Dodatkowo, oksytocyna może wpływać na regulację snu, nastroju i zachowań społecznych, a w tym zaufania, empatii czy nawet związków romantycznych.

Poza tym oksytocyna wpływa na poziom napięcia emocjonalnego, zmniejszając odczucie lęku i stresu. Wyniki wielu badań naukowych dowodzą, że oksytocyna może odgrywać rolę w regulacji libido u mężczyzn i kobiet.

Wnioski z badań naukowych sugerują, że oksytocyna pełni kluczową rolę w regulowaniu wielu aspektów społecznych, emocjonalnych i fizjologicznych w organizmach ludzkich. Jest istotnym neurohormonem odgrywającym ważną rolę w procesach społecznych i emocjonalnych.
Niskie libido, hormon przywiązania, miłość, jak rozpoznać kochanie

Oksytocyna – niedobór

Niedobór oksytocyny może wiązać się z dolegliwościami ze strony przysadki mózgowej lub podwzgórza, w którym jest produkowana. Najczęściej odnotowywane przyczyny niedoboru oksytocyny to:
  • niedoczynność podwzgórza;
  • zaburzenia uwalniania oksytocyny z przysadki mózgowej;
  • zbyt duże stężenie progesteronu we krwi;
  • stosowanie leków hormonalnych.
Utrzymujące się niskie stężenie oksytocyny we krwi nie jest wskazane. Najczęściej notowane skutki niedoboru oksytocyny to:
  • trudności w nawiązywaniu więzi emocjonalnych;
  • zmniejszenie libido;
  • trudności ze snem;
  • zespół niespokojnych nóg;
  • nadpobudliwość psychoruchowa;
  • przewlekłe zmęczenie;
  • zwiększenie masy ciała;
  • zaburzenia lękowe;
  • zaburzenia nastroju;
  • zaburzenia snu.
Materac z pianki, materace z pamięcią kształtu, najlepsze materace na ból pleców

Oksytocyna – nadmiar

Nadmiar oksytocyny ma najczęściej związek z dolegliwościami ze strony układu hormonalnego. Notowane najczęściej przyczyny nadmiaru oksytocyny to:
  • nadczynność podwzgórza;
  • zaburzenia uwalniania oksytocyny z przysadki mózgowej;
  • zbyt duże stężenie estrogenów we krwi;
  • stosowanie leków hormonalnych.
Utrzymujące się wysokie stężenie oksytocyny we krwi nie jest wskazane. Najczęściej notowane skutki nadmiaru oksytocyny to:
  • skurcze mięśni gładkich, a przede wszystkim macicy;
  • niedociśnienie krwi;
  • nadmierne przywiązanie;
  • nadmierna opiekuńczość;
  • zwiększona agresja;
  • zaburzenia nastroju;
  • zaburzenia snu.
Udany związek, materac dla pary, dobre małżeństwo, hormon miłości

Oksytocyna – komfort snu

Współpracujący z ONSEN® psycholog zdrowia i rehabilitacji, mgr Mateusz Nesterok, zwraca uwagę na konsekwencje, jakie powoduje nadmiar oksytocyny. O ile bowiem oksytocyna jest niezbędna w życiu i pełni ona pozytywną rolę, kluczowe dla utrzymania zdrowia jest zachowanie jej optymalnego poziomu. Nadmiar oksytocyny powodować może zachwianie procesów socjalizacyjnych, co z kolei powoduje zbyt silne przywiązanie lub nadopiekuńczość.

Wskazuje on, że zbyt niski poziom oksytocyny także nie jest dla człowieka pożądanym stanem. Stężenie oksytocyny poniżej normy powoduje bowiem nie tylko trudności podczas porodu, ale także może przekładać się na zwiększenie masy ciała czy utrudniony sen, a nawet zaburzenia afektywne, w tym depresję, zaś w skrajnych przypadkach nawet cyklotymię. Dodatkowo każde odejście od jej fizjologicznego stężenia znacznie wpływa na funkcjonowanie biopsychospołeczne człowieka.

Jak dowodzą wyniki badań naukowych, oksytocyna bywa angażowana w regulację działania osi podwzgórze-przysadka-nadnercza (HPA), która odgrywa ważną rolę w regulacji czuwania. Badania pokazały, że zbyt duże stężenie oksytocyny we krwi powodowało przejściowe skrócenie fazy REM, ale także fazy nREM, wywołując jednocześnie zwiększenie aktywności fal o wysokiej częstotliwości w czasie jej trwania. Przyniosły one wniosek, iż oksytocyna wytwarzana w naturalnych warunkach i fizjologicznych stężeniach promuje sen, jednak jej zbyt duży poziom wywołuje nadmierne pobudzenie.

Zachowaniu optymalnego poziomu oksytocyny we krwi sprzyja komfortowy, zdrowy sen. Ten zaś wymaga posiadania funkcjonalnego materaca, który zapewnia idealne podparcie ciała i wsparcie kręgosłupa. Zachowanie fizjologicznych krzywizn kręgosłupa podczas snu, jak również umożliwienie ciału pełnego rozluźnienia, działa bowiem korzystnie na wszystkie jego układy, a w tym także układ hormonalny.

ONSEN® oferuje materac Osaka Air, który jest najbardziej funkcjonalnym materacem spośród dostępnych na rynku. Jego jobs to be done jest odpowiadanie na potrzeby użytkowników, a także właściwe rozwiązywanie problemów, jakie posiadają. Dzięki temu stał się kultowym produktem, który spełniua wszystkie 10 podstawowych funkcjonalności materaca oraz umożliwia komfortowy i zdrowy sen. Poza tym, jak wszystkie produkty ONSEN®, również materac podlega nawet 15-letniej gwarancji, a także programowi pozwalającemu na ich zwrot w ciągu 100 dni, co minimalizuje ryzyko zakupu do zera.

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez zespół specjalistów ONSEN®. Osobom dbającym o zdrowie kręgosłupa, polecamy zestaw ćwiczeń na kręgosłup przygotowany przez fizjoterapeutę.
Materac piankowy, materace wysokoelastyczne, zwrot materaca, materace online, najlepszy materac, jaki materac wybrać

FAQ: Oksytocyna

Za co odpowiada oksytocyna?

Oksytocyna odpowiada za regulowanie procesów społecznych i emocjonalnych. Poza tym oksytocyna wpływa na kontrolowanie skurczów mięśni gładkich, co ma szczególne znaczenie przy porodzie. Dodatkowo oksytocyna bierze udział w samym procesie porodu i laktacji u kobiet. Wpływa także na wydzielanie innych hormonów, a także na sen.

Jakie są skutki niedoboru lub niskiego poziomu oksytocyny?

Podstawowym skutkiem niedoboru lub niskiego poziomu oksytocyny jest trudność w nawiązywaniu więzi społecznych i zaburzenia emocjonalne. Dodatkowo niedobór oksytocyny może powodować trudności podczas porodu i w czasie laktacji. 

Jakie są skutki nadmiaru lub wysokiego poziomu oksytocyny?

Podstawowym skutkiem nadmiaru lub wysokiego poziomu oksytocyny jest tworzenie intensywnych więzi społecznych, a przy tym duża empatia i nadmierne zaufanie do ludzi. Niekiedy nadmiar oksytocyny wywołuje zachowania agresywne. Wysoki poziom oksytocyny wpływa też negatywnie na strukturę snu przez zwiększenie czasu czuwania.

Jak zwiększyć wydzielanie oksytocyny?

Zwiększyć wydzielanie oksytocyny można przez zachowanie bliskich i ciepłych relacji społecznych. Zwiększeniu poziomu oksytocyny we krwi sprzyja także aktywność fizyczna, medytacja czy relaksacja. W porozumieniu z lekarzem rozważyć można leczenie farmakologiczne.

Jak zmniejszyć wydzielanie oksytocyny ?

Zmniejszyć wydzielanie oksytocyny można przez dbanie o zdrowe relacje społeczne i unikanie stresujących sytuacji. Obniżenie nadmiernego poziomu oksytocyny wymaga często konsultacji lekarskiej i podjęcia odpowiedniego leczenia.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej o ciele i umyśle: