Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Pianka visco - jakie niesie za sobą zagrożenia?

1 kwietnia 2023
Materac z pianki visco, pianka wiskoelastyczna, wygodny sen, najlepsze materace
Pianka visco to niezwykle popularny produkt stosowany w produkcji materaców i poduszek. W połączeniu z pianką wysokoelastyczną doprowadziła ona do swoistej rewolucji w zakresie snu. Mimo tego większość polskich producentów materaców stosuje ją w nieprawidłowy sposób.

Mimo wszystkich jej zalet, pianka visco ma również negatywne skutki dla naszego zdrowia i środowiska. Myśląc o zakupie materaca z memory foam w pierwszej warstwie, należy zrozumieć więc, jakie są potencjalne zagrożenia z nią związane.

Aktualnie pianka visco, znana również jako pianka memory, to jeden z najczęściej używanych rodzajów pianek poliuretanowych, a jednocześnie wielu konsumentów nie zna jej prawdziwych właściwości. Ten fenonem spowodowany jest faktem, że w trakcie zakupu materaca notorycznie przedstawia nam się nieprawdziwe informacje, w które autorytet sprzedawcy każe nam wierzyć.

Wszystko to powoduje, że pianka visco stała się bardzo popularna na całym świecie, a liczba produktów wykorzystujących ten materiał wciąż rośnie. Podobnie jak rośnie liczba mitów na jej temat. Warto więc zrozumieć zarówno to, jakie korzyści przynosi, jak rownież wynikające z jej stosowania zagrożenia.
Materac z pianki visco, pianka wiskoelastyczna, wygodny sen, najlepsze materace

Kiedy i po co powstała pianka visco?

Pianka visco została wynaleziona na zlecenie NASA w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku, kiedy to szukano sposobu na poprawę bezpieczeństwa astronautów podczas startów promów kosmicznych. Wynikało to z chęci stworzenia nowoczesnego materiału, który zapewniłby amortyzację i redukcję nacisku na ciało astronautów podczas startów i lądowań.

W praktyce pianka visco okazała się bardzo przydatna dla astronautów, ale szybko zaczęto ją stosować także w innych dziedzinach życia. Przede wszystkim w medycynie, lecz również branży meblowej i obuwniczej. Dzięki niektórym swoim właściwościom, takim jak choćby elastyczność, odporność na odkształcenia, a także zdolność do absorbowania wstrząsów i drgań, pianka visco stała się nad wyraz popularnym materiałem do produkcji materaców memory, a także większości poduszek ortopedycznych.

Proces produkcji pianki visco jest dla laików dość skomplikowany. Pierwszym etapem jest wymieszanie poliuretanu z innymi składnikami, takimi jak katalizatory, wypełniacze i barwniki. Może być ona wytwarzana zarówno metodą chemiczną, jak i pneumatyczną. Ze względu na koszty związane z produkcją pianki visco, najczęściej producenci korzystają z tej wytwarzanej metodą chemiczną, ponieważ jest tańsza.

Najpopularniejsza metoda chemiczna polega na łączeniu izocyjanianów i polioli wraz z innymi składnikami, a przede wszystkim alkoholami i kwasami. Dawniej odbywało się to przez ręczne mieszanie składników pianki visco, a następnie przelewanie jej do zastygnięcia w formach. Aktualnie proces produkcyjny odbywa się na taśmach, na które ze specjalnych dysz wylewa się gotowe mieszanki, jakich skład dobiera się komputerowo. Ta metoda jest bardziej popularna ze względu na niższy koszt produkcji. Nadto odbywa się najczęściej z użyciem TDI.

Produkcja pianki visco metodą pnemuatyczną opiera się na jej wytwarzaniu przez rozszerzanie z wykorzystaniem odpowiedniego ciśnienia i temperatury, które pozwalają spienić mieszankę poliuretanową. Mieszanka jest wtryskiwana do formy, gdzie pod wpływem ciepła i ciśnienia zaczyna się rozprężać i spieniać. Ta metoda jest bardziej kosztowna, ale pozwala uzyskać bardziej jednolitą piankę visco z równomiernym rozkładem ciężaru. Przy wtryskiwaniu takiej pianki visco do form używa się głównie MDI.

MDI i TDI są skrótami od nazw chemicznych dwóch różnych izocyjanianów, które wykorzystuje się przy produkcji pianki visco. Główną różnicą między nimi jest ich reaktywność. MDI, czyli metylodifenylodiizocyjan (łac. diphenylmethane diisocyanate), potrzebuje więcej czasu na reakcję z poliolami, jednak cechuje się wysoką wytrzymałością mechaniczną i termiczną oraz dobrymi właściwościami izolacyjnymi. Tymczasem materiał TDI, czyli 2,4-diizocyjanianotoluen (łac. toluene diisocyanate), wchodzi w szybsze reakcje z poliolami i jest bardziej odporny na ścieranie, lecz ma zdecydowanie niższą wytrzymałość mechaniczną od pianek visco wykonanych z MDI.

Pianka visco produkowana metodą chemiczną cechuje się bardzo szybkim wypuszczaniem powietrza, co wynika z jej wewnętrznej struktury. Tymczasem komórki tej wyprodukowanej metodą pneumatyczną posiadają porowate błony, które wypuszczają powietrze wolniej, a jednocześnie zachowują lepszą dynamikę.

Generalnie jednak pianka visco posiada wiele wad, które zniwelować można tylko przez umieszczenie jej w drugiej warstwie materaca. Musimy także wziąć pod uwagę, że wycinanie z jej bloków poduszki ortopedyczne nie dorównują jakością i ergonomią tym odlewanym z form. Dotyczy to zarówno pianki visco, jak również posiadającej zdecydowanie więcej zalet pianki wysokoelastycznej, która jest stosowana w ONSEN®.
Pianka visco, materac memory, pianki termoelastyczne, materace ortopedyczne

Jakie właściwości posiada pianka visco?

Mimo wielu korzyści wynikających z użycia pianki visco, należy pamiętać, że materiał ten nie jest uniwersalny i nieodpowiednio użyty ma jeszcze więcej wad. Szczególnie zaś, gdy używa się ją w produkcji materaców i poduszek memory i innych produktów związanych ze snem.

Pianka visco należy do pianek lepkosprężystych (ang. viscolelastic), co wynika z efektów występujących w jej wewnętrznych strukturach. To, że jest ona lepkoelastyczna, oznacza nic innego, niż bycie jednocześnie lepkim i elastycznym. Jednak nie istnieją żadne substancje, które są silnie lepkie, a zarazem w pełni elastyczne. Oznacza to, że pianka visco wraz ze wzrostem lepkości traci na elastyczności.

Obrazując to na skali, na lewym końcu moglibyśmy umieścić masło orzechowe, które ma wysoką lepkość. Następnie zaś umieścić możemy tam klej do drewna, który ma już mniejszą lepkość, a dalej choćby zwyczajne mydło w płynie. Na samym końcu, po prawej stronie skali znajdowałaby się woda, której lepkość jest bliska zeru. Tymczasem pianka visco jest jeszcze bardziej lepka od masła orzechowego, lecz przez swoją elastyczność znajduje się całkowicie poza skalą. Co prawda odkształca się ona pod wpływem siły, ale po odjęciu tej siły powraca do swojego kształtu, co wyróżnia ją spośród pozostałych.
Pianka termoelastyczna, skala lepkości, materac visco, pianki z pamięcią kształtu
Poza tym pianka visco cechuje się kilkoma efektami, które świadczą o jej właściwościach. Przede wszystkim jest to efekt sieci, który pozwala na odtworzenie struktury pianki visco po jej wcześniejszej deformacji, co jest generowane przez ciśnienie związane z wypychaniem odkształconego materiału na zewnątrz w celu przywrócenia pierwotnej struktury.

Przeciw efektowi sieci działają jednak inne trzy efekty, które go spowalniają, a mianowicie:
  • efekt pneumatyczny, który polega na tym, że w wyniku zgniecenia lub odkształcenia pianki visco, powietrze w jej wnętrzu zostaje przemieszczone i wpływa na jej właściwości mechaniczne;
  • efekt adhezji, który polega na tym, że pianka visco może przylegać do innych powierzchni, co wpływa na jej lepkość i elastyczność, przy czym ten rodzaj pianki jest bardziej klejący;
  • efekt relaksacji, który polega na tym, że po odkształceniu lub zgnieceniu pianka powoli powraca do swojego pierwotnego kształtu, co wynika z reorganizacji struktury wewnętrznej pianki podczas odkształcenia.
Te związane są ściśle z występującym w piance visco pełzaniem polimeru, który powoduje, że przy przyłożeniu do pianki visco stałej siły, nadal się ona rozciąga i odkształca. Jednocześnie jest on zależny od siły, bowiem w przypadku tego rodzaju pianki poliuretanowej powolne przyłożenie siły powoduje większe rozciągnięcie niż przy szybkim przyłożeniu siły. Przekłada się to też na efekt relaksacji, bowiem przy deformacji pianki visco do utrzymania jej w takim samym rozciągnięciu będziemy potrzebowali coraz mniejszej siły.
 
Co bardzo istotne, pianka visco znacznie różni się od innych rodzajów pianek poliuretanowych również w badaniach związanych z histerezą, czyli opóźnieniem w reakcji na nacisk. Okazało się bowiem, że pianka wysokoelastyczna potrzebuje średnio około 6 sekund dla całkowitego zrelaksowania i odkształcenia, zaś pianka visco aż około 60 sekund. Wymaga ona do odkształcenia także więcej energii, której po relaksacji nie oddaje z powrotem.
Pianka termoelastyczna, skala lepkości, materac visco, pianki z pamięcią kształtu
Aby zrozumieć właściwości pianki visco, należy wiedzieć, jak zachowują się materiały elastyczne i materiały lepkie. Nie jest trudno zrozumieć, że elastyczność stanowi tendencję materiału do powrotu do pierwotnego kształtu i rozmiaru po tym, kiedy przestanie działać na nie jakaś siła. Bardziej problematyczne jest zrozumienie definicji lepkości.

Lepkość mierzy opór, jaki płyn stawia ruchowi. Stąd też płyn o wysokiej lepkości napotyka opór ruchu, a płyn o niskiej lepkości płynie swobodnie. Na przykład, woda ma niższą lepkość niż syrop, dlatego płynie łatwiej. Materiały o wysokiej lepkości, które znamy z codziennego życia, to choćby miód, syropy lub żele, które mają tendencję do wykazywania trudności w płynięciu. Materiały lepkie są gęste, klejące i trudno się z nich wydostać. Natomiast ogrzewanie zmniejsza ich lepkość i ułatwia przepływ. Dlatego ciepły syrop płynie łatwiej niż zimny.

Łącząc te dwa zjawiska, otrzymamy prostą definicję lepkoelastyczności, którą cechuje się pianka visco. Jest to bowiem cecha materiałów, które podczas odkształcania wykazują zarówno właściwości lepkie, jak też sprężyste. Materiały takie jak syntetyczne polimery, drewno czy metale, gdy są poddane wysokiej temperaturze, wykazują wyraźne efekty lepkosprężyste.

Materiały elastyczne i lepkosprężyste różnią się między sobą tym, że te lepkosprężyste mają współczynnik lepkości, podczas gdy elastyczne go nie posiadają. Z powodu współczynnika lepkości, materiały lepkosprężyste mają szybkość odkształcania, która zmienia się w czasie i jest zależna od siły, ale też temperatury. W przeciwieństwie do materiałów elastycznych, materiały lepkosprężyste rozpraszają energię w postaci ciepła podczas aplikacji obciążenia, a następnie jego usunięcia.
Materac z pamięcią kształtu, materace dwustronne, pianka visco, poliuretan do spania
Co do zasady cechy pianki visco zależne są od siły, jaka na nią działa, jak też od temperatury otoczenia i znajdującego się na niej obiektu. Tym samym zakres temperatur, w których pianka visco zachowuje swoje właściwości jest bardzo ograniczony. Standardowa temperatura ciała człowieka wystarcza, aby pianka visco odkształcała i zapadała się pod jego ciężarem.

To zaś ma ogromne znaczenie, gdy zastanawiamy się nad zakupem materaca z pamięcią kształtu, a więc takiego rodzaju materaca, który posiada piankę visco w swojej pierwszej warstwie. Wpływa to przede wszystkim na utrzymywanie niewłaściwej pozycji kręgosłupa przez zapadanie się pianki w trakcie spania. W efekcie materac z pianką visco w pierwszej warstwie nie jest polecany dla osób, które chcą dbać o swój kręgosłup.

Dodatkowo pianka visco, ze względu na swoją niestabilność termiczną, staje się lepka i miękka w temperaturach, jakie zazwyczaj w Europie występują wiosną i latem, a także pod wpływem kontaktu z ciepłem człowieka. Tym samym, wbrew opiniom wielu producentów materaców, nie tyle przystosowuje się ona do człowieka, co tworzy wokół niego nieprzepuszczającą powietrza warstwę poliuretanu, zasysając go wgłąb materaca. Stąd też nasila ona ryzyko nocnych potów, a także wzmacnia zjawisko budzenia się w nocy.

Należy zauważyć też, że pianka visco może być bardzo trudna do czyszczenia. Jej struktura łatwo wchłania bowiem wilgoć i zapachy. Gromadzenie wilgoci przy braku skutecznej wentylacji pianki visco może zaś prowadzić do opisywanych niżej poważnych trudności natury zdrowotnej. Umieszczenie jej w pierwszej warstwie materaca powoduje też, że staje się on mniej higieniczny.
Materac hipoalergiczny, materace piankowe, zdrowy sen, nowoczesna sypialnia

W jakich przypadkach pianka visco jest niebezpieczna?

W dniu 28 stycznia 1986 roku NASA wystrzeliła w kosmos prom kosmiczny Challenger. Stało się to po raz ostatni, bowiem niedługo po starcie, doszło do jego eksplozji, która pozbawiła życia siedmiu astronautów znajdujących się na pokładzie. Choć niewiele osób ma tego świadomość, był to moment, w którym pianka visco pośrednio odegrała istotą rolę w tworzeniu historii.

Część uszczelek zastosowanych w promie kosmicznym Challenger było wykonanych z materiałów lepkosprężystych, a więc mających te same właściwości co pianka visco. Miało to za zadanie dobre dopasowanie i skuteczne uszczelnienie. Przy ich projekcie nie wzięto pod uwagę faktu, że ich dopasowanie i szczelność zmienia się zależnie od panującej temperatury. Ponieważ w dniu 28 stycznia 1986 roku było stosunkowo zimno, materiał ten posiadał większą sztywność niż zakładano.

W efekcie pierścień uszczelniający w silniku prawej dodatkowej rakiety na paliwo stałe uszkodził się. To natomiast spowodowało wydostanie się z silnika języka ognia, który padał na zbiornik zewnętrzny promu kosmicznego i wypalił w nim dziurę. Następnie zaś prom rozpadł się i wpadł do Oceanu Atlantyckiego, w wyniku czego zginęła cała jego załoga.

Ta sytuacja doskonale obrazuje, że pianka visco może być potencjalnie niebezpieczna, gdy zaczniemy stosować ją w produktach, do których nie jest przeznaczona. Jest to bardzo przewrotna historia, gdy weźmie się pod uwagę fakt, że katastrofa miała miejsce mimo prowadzenia przez NASA długotrwałych badań nad właściwościami materiałów lepkoelastycznych, których wynikiem było właśnie stworzenie pianki visco. Choć więc sama pianka visco została stworzona dla NASA, to przeoczono właściwości podobnych materiałów, doprowadzając do tragicznego wypadku.
Choć piankę visco stworzono na potrzeby NASA, jej podstawowa właściwość - lepkosprężystość - przyczyniła się do katastrofy.

Pianka visco jest znana ze swoich właściwości, które ulegają zmianom pod wpływem temperatury. Ta jej cecha może powodować zwiększenie temperatury ciała, co jest problematyczne dla osób, które już mają skłonność do pocenia się w nocy. W przypadku osób z chorobami układu oddechowego, w tym choćby z astmą, może to stanowić dodatkowy problem, ponieważ zwiększone pocenie się i wilgotność zwiększają ryzyko pojawienia się duszności i innych nieprzyjemnych objawów.

Jest ona nadto bardzo miękka i powoduje tym samym zapadanie się ciała. W niektórych przypadkach, gdy pianka visco powoduje, że posiadamy za miękki materac, może to prowadzić do utrudnienia oddychania. Wynika to z faktu, że zanurzenie ciała w powierzchni materaca wykonanej z pianki visco negatywnie wpływa na ruchliwość klatki piersiowej, zmniejszając efektywność płuc.


Efekt zanurzania się w materacu z pamięcią kształtu, a więc posiadającym piankę visco w pierwszej warstwie, wywołuje oczywiście brak stabilnego podparcia kręgosłupa i kończyn, co jest niebezpieczne dla osób z chorobami kręgosłupa. Zdecydowanie nie służy to także osobom, które posiadają wszczepioną endoprotezę biodra lub dbają o profilaktykę przez zapewnienie sobie właściwych warunków do spania.

Wywołuje to trudność w poruszaniu się, co dla wielu osób może stanowić duży problem. Szczególnie wtedy, gdy posiadamy też problemy z mobilnością lub inne dolegliwości. Stąd też materaca memory nie zaleca się także osobom starszym. Zdecydowanie mądrzejszym wyborem jest materac wysokoelastyczny, który zapewnia stabilne podparcie ciała, jednocześnie zapewniając wygodę podczas snu.
Materac piankowy, materace memory, materac H3, 160x200

Jak stosować piankę visco w materacach?

Przede wszystkim nie można pozwolić na to, aby nasz sen zamienił się w katastrofę. Tym samym musimy unikać sytuacji, kiedy to materac doprowadza do budzenia się z bólem kręgosłupa lędźwiowego, czy innymi nieprzyjemnymi dolegliwościami. Pod żadnym pozorem nie powinien on więc posiadać pianki visco w pierwszej warstwie. To samo dotyczy poduszek, których złe dopasowanie wywołuje ból kręgosłupa szyjnego, prowadząc w efekcie do powstania lub zaostrzenia chorób.

Pianka visco, ze względu na swoje właściwości, powinna być stosowana w drugiej warstwie materaca, pod warstwą pianki wysokoelastycznej o otwartokomórkowej strukturze. Mimo tego, że pianka visco oferuje jest elastyczna, to jej jednoczesna lepkość i opisywane wcześniej efekty fizyczno-chemiczne, nie dają możliwości zapewnienia przez nią właściwego wsparcia ciała.

Tymczasem zastosowanie w pierwszej warstwie materaca pianki otwartokomórkowej zapewnia zdecydowanie lepszą dynamikę. Dodatkowo jest ona sprężysta i ma otwartą strukturę komórek, co zapewnia właściwą cyrkulację powietrza przy właściwym poziomie odprowadzania wilgoci. Jednak tylko wtedy, gdy posiadają one właściwą gęstość i twardość.

Najlepszym przykładem jest materac Osaka Air, który zbudowany jest z czterech warstw starannie dobranych, nowoczesnych pianek poliuretanowych najwyższej jakości. Posiada on warstwę siatki Aero 3D, która składa się z tysięcy mikrofilamentów pozwalających na wentylację materaca. Jej innowacyjna konstrukcja zapewnia niespotykany dotąd poziom cyrkulacji powietrza w materacu, jakiego samodzielnie nie są w stanie osiągnąć otwory czy kanały wentylacyjne. Wspomaga usuwanie nadmiaru powietrza i wilgoci na zewnątrz materaca, znacznie zwiększając jego higienę.
Warstwy materaca piankowego, materac HR, materac visco, higiena snu
Pierwsza warstwa materaca Osaka Air została wykonana z pianki wysokoelastycznej HR3020 o grubości 3 centymetrów. Oznaczenie HR3020 oznacza, że posiada gęstość rzędu 30 kg/m3 i twardość około 2,0 kPa. Jej zadaniem jest zapewnienie odpowiedniej dynamiki i sprężystości. Daje ona także optymalne podparcie ciała, a przede wszystkim kręgosłupa.

W drugiej warstwie posiada on piankę termoelastyczną V5015 o grubości 4 centymetrów. Oznaczenie V5015 oznacza, że ten rodzaj pianki visco posiada gęstość rzędu 45 kg/m3 i twardość około 1,5 kPa. Umożliwia ona dopasowanie się materaca do ciała przez eliminowanie negatywnych odczuć związanych z punktami nacisku. Pozwala na prawidłowe rozmieszczenie punktów kumulacji wagi, co wspomaga krążenie krwi i właściwą regenerację organizmu w nocy.

Pod nią umieszczona jest wspomniana wyżej siatka Aero 3D, która wspomaga krążenie powietrza w materacu. Pełni też istotną rolę w zapewnieniu odprowadzania wilgoci na zewnątrz materaca, co zapewnia higienę snu. Nie jest jednak jedynym elementem zaawansowanego systemu wentylacyjnego, jaki ten materac posiada.

Jego trzecia warstwa została wykonana z pianki wysokoelastycznej HR3530 o grubości 4 centymetrów. Oznaczenie HR3530 oznacza, że ten posiada gęstość rzędu 35 kg/m3 i twardość około 3,0 kPa. Odpowiada ona za podparcie warstw znajdujących się wyżej, a także za wzmocnienie elastyczności i twardości materaca. To w tej warstwie materaca znajduje się system poprzecznych kanałów cyrkulacyjnych, które współpracują z siatką Aero 3D oraz bezkonkurencyjnym, przewiewnym pokrowcem na materac wykonanym z elastycznej dzianiny.

Natomiast ostatnia, czwarta warstwa, została wykonana z pianki wysokoelastycznej HR4037 o grubości 10 centymetrów. Oznaczenie HR4037 oznacza, że posiada gęstość rzędu 40 kg/m3 i twardość około 3,7 kPa. Ma ona za zadanie zagwarantować stabilność całej konstrukcji materaca. Ma to szczególne znaczenie, gdy używamy materac na łóżkach kontynentalnych lub konstrukcjach, które nie są łóżkami. Dodatkowo jest to istotne, gdy dwoje użytkowników śpiących na materacu różni się wagą, zapobiegając ściąganiu lżejszej osoby w stronę tej cięższej.

Oferowany przez ONSEN® materac Osaka Air to idealny materac o uniwersalnych właściwościach. Odpowiada on na potrzeby konsumentów, spełniając wszystkie 10 podstawowych funkcjonalności materaca, a także pozostając wyrobem medycznym klasy pierwszej. Poza tym, jak wszystkie produkty ONSEN®, podlegają on nawet 15-letniej gwarancji, a także programowi pozwalającemu na ich zwrot w ciągu 100 dni, co niweluje ryzyko zakupu.
 

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez zespół specjalistów ONSEN®. Osobom dbającym o zdrowie kręgosłupa, polecamy zestaw ćwiczeń na kręgosłup przygotowany przez fizjoterapeutę.

Materac z pamięcią kształtu, producent materaców, wysokoelastyczne materace z pianki

FAQ: Pianka visco

Co to jest pianka visco?

Pianka visco, znana również jako pianka z pamięcią kształtu i memory foram, to rodzaj pianki poliuretanowej, która charakteryzuje się zdolnością do dopasowywania się do kształtu ciała w reakcji na ciepło i ciśnienie. Jest często stosowana w materacach, poduszkach i innym wyposażeniu sypialni do spania. Przy odpowiednim zastosowaniu, pozwala zapewnić komfortowy sen i wsparcie dla ciała.

Jak działa pianka visco?

Pianka visco reaguje na ciepło i ciśnienie wytworzone przez ciało osoby śpiącej, dostosowując się do jej kształtu i otulając go. Jednocześnie ma ona właściwości lepkosprężyste, co powoduje zapadanie się i znacznie zmniejsza cyrkulację powietrza. Dzięki temu pianka visco może zapewnić indywidualne dopasowanie i równomierne rozłożenie ciśnienia, co może przyczynić się do redukcji punktów nacisku i zapewnienia komfortowego snu, lecz jedynie przy umieszczeniu jej w drugiej warstwie materaca.

Jakie są zalety pianki visco w materacach?

Pianka visco umieszczona w drugiej warstwie dobrze zaprojektowanego materaca może oferować wiele korzyści, takich jak: indywidualne dopasowanie; redukcja punktów nacisku; równomierne rozkładanie ciśnienia; absorpcja ruchu; trwałość i żywotność.

Czy pianka visco jest odpowiednia dla każdego?

Pianka visco jest jednym z najbardziej popularnych rodzajów pianki poliuretanowej. Umieszczenie pianki visco w drugiej warstwie materaca, między warstwami pianki wysokoelastycznej, jak też zadbanie o ich odpowiednią gęstość i twardość, jest rozwiązaniem uniwersalnym. Tak stworzony materac, jakim jest choćby materac Osaka Air, jest odpowiedni dla niemal każdego.

Czy w materacu lepsza jest pianka visco czy lateks?

Materace lateksowe nie są polecane ze względu na to, że lateks nie ma właściwości przepuszczających powietrze i wilgoć. Dodatkowo lateks u wielu osób wywołuje alergie, niezależnie od swojego pochodzenia. Stąd też lepszym wyborem są materace piankowe, a w tym przede wszystkim materace wykonane z połączenia pianek wysokoelastycznych i pianki visco. Ważne w takim materacu jest to, aby pianka visco nie znajdowała się w jego pierwszej warstwie. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na rodzaj, właściwą gęstość i twardość pianek poliuretanowych, jakie używane są w materacu.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej o tym, jak wybierać materac: