Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Spanie na boku a ból biodra - jak sobie z tym poradzić?

22 stycznia 2021
Spanie na boku a ból biodra, sen po operacji na biodro, odbarczenie stawu biodrowego
Spanie na boku przy bólu biodra powoduje u większości z nas uzasadnioną troskę o stan zdrowia. Staw biodrowy to bowiem jeden z największych stawów, jakie znajdują się w ludzkim organizmie. Zadaniem stawu biodrowego jest przenoszenie ciężaru ciała z tułowia na kończynę dolną. Dlatego też ból biodra jest niezwykle dotkliwy i ma ogromne znaczenie dla codziennego funkcjonowania na każdej płaszczyźnie.

Staw biodrowy złożony jest z głowy kości udowej oraz panewki kości miedniczej. Anatomia biodra jest kluczowa, kiedy rozpatrujemy kwestię bólu biodra podczas spania na boku, ale i wtedy, gdy nadal boli, mimo przyjęcia innych pozycji do spania. Sugeruje to bowiem poważny stan chorobowy, który wymaga pilnej interwencji.
Ból biodra, bolące biodro, endoproteza biodra
Głowa kości udowej wykonuje ruchy wewnątrz panewki kości miedniczej podczas każdej czynności, jaką wykonuje się w pozycji stojącej. Jest ona obciążona zatem podczas stania, jak też obciąża się w trakcie chodzenia, biegania czy skakania. Panewkę kości miedniczej wyścieła chrząstka i maź stawowa, których zadaniem jest niwelowanie tarcia, co pozwala na płynne ruchy głowy kości udowej

Ta prostota budowy kości udowej jest kluczowa dla wykonywania skomplikowanych ruchów w stawie biodrowym. Jeżeli doświadczamy bólu biodra podczas spania na boku, może to być związane z ograniczeniem ruchomości tej struktury anatomicznej. Istnieje kilka potencjalnych przyczyn takiego stanu. W przypadku utrzymującego się bólu lub problemów z ruchomością, zawsze zaleca się skonsultowanie się z lekarzem czy fizjoterapeutą, w celu dokładnej diagnozy i opracowania planu leczenia.
Spanie na boku a ból biodra, bóle bioder, materac na biodro

Przyczyny bólu biodra podczas snu

Ból biodra podczas spania na boku, jak również występujący w innych pozycjach do spania, może mieć wiele źródeł. Stąd też prawdopodobne przyczyny bólu biodra powinny zostać zawsze określone przez lekarza po wykonaniu badań fizykalnych i obrazowych, oczywiście po głębokim wywiadzie.

Często osoby deklarujące ból biodra faktycznie odnoszą się do dolegliwości związanych z bólem grzebienia kości biodrowej, który znajduje się po bokach ciała na wysokości pępka. Jest to obszar, który przez wiele osób jest automatycznie identyfikowany jako część biodra, co może prowadzić do nieporozumień w interpretacji dolegliwości bólowych przez specjalistę.

Tymczasem ból grzebienia kości biodrowej bardzo rzadko wywoływany jest przez biodro. Staw biodrowy znajduje się bowiem poniżej niej. Dlatego też uszkodzone biodro najczęściej boli w samym stawie. Poza tym ból biodra objawia się też dolegliwościami bólowymi w pachwinie lub do niej promieniuje. Warto zauważyć, że ból grzebienia kości biodrowej nie zawsze jest więc związany z kością biodrową, ale często wynika z dolegliwości związanych z mięśniami czy więzadłami, a niekiedy okolicznymi strukturami. 
Ból biodra bywa mylony z bólem grzebienia kości biodrowej.
Wielu pacjentów ból biodra określa również jako ból wyczuwalny po zewnętrznej stronie uda lub w okolicy pośladków. Najczęściej tego rodzaju dolegliwości wskazują na zaburzenia tkanek miękkich związanych z biodrem. Przede wszystkim są to otaczające biodro mięśnie, ścięgna, więzadła i część powięzi, czyli struktury niekostne.

Jak pokazują dane statystyczne, najczęściej występujące przyczyny bólu biodra to:
  • choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego;
  • uszkodzenie obrąbka stawu biodrowego;
  • złamania kości;
  • reumatoidalne zapalenie stawów;
  • zapalenie torebki stawowej stawu biodrowego;
  • zapalenie ścięgien biodrowych;
  • nadwyrężenie mięśni pracujących wraz z ruchami biodra;
  • nowotwór stawu biodrowego;
  • osteonekroza.
Choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego powoduje powtarzające się procesy zapalne, które prowadzą do nieodwracalnego uszkodzenia chrząstki stawowej wewnątrz stawu biodrowego. Skutkuje to nie tylko bólem biodra, ale też znacznym ograniczeniem jego ruchomości.

Uszkodzenie obrąbka stawu biodrowego może wynikać z urazu mechanicznego lub wrodzonych zaburzeń anatomicznych. Uraz zazwyczaj ma charakter nagły, lecz coraz częściej składa się on z wielu nakładających się mikrouszkodzeń, które w konsekwencji dają tego rodzaju efekt.

Złamania kości dotyczą najczęściej osób starszych. Dochodzi do nich w wyniku osteoporozy. Osłabiona przez zmniejszenie gęstości kość nie jest w stanie wytrzymać dużego przeciążenia. Wówczas dochodzi najczęściej do złamania szyjki kości udowej. Najczęściej do złamań tego typu dochodzi w wyniku urazów spowodowanych upadkiem.

Reumatoidalne zapalenie stawów w obrębie biodra skutkuje najczęściej utykaniem i intensywnym bólem. Jest ono przewlekłym procesem zapalnym, który zaczyna się w błonie maziowej stawu biodrowego, zaś następnie prowadzi do niszczenia i usztywnienia biodra, co wymaga leczenia.

Zapalenie torebki stawowej stawu biodrowego jest bardzo poważną chorobą tkanek miękkich, jednocześnie zdarza się niezmiernie rzadko. Objawia się stanem zapalnym w obrębie torebki stawowej biodra, co prowadzi do jego pogrubienia i obkurczenia, a następnie do powstawania zrostów. W efekcie objętość biodra zmniejsza się.

Zapalenie ścięgien biodrowych najczęściej pojawia się z powodu przeciążeń związanych z uprawianiem sportu, a coraz częściej także wykonywania pracy fizycznej na twardych nawierzchniach. W większości przypadków jest ono skutkiem długotrwałego obciążenia ścięgien znajdujących się w okolicy biodra, co prowadzi do ich mikrourazów. Te stają się z czasem coraz większe. Stan zapalny jest tu naturalną reakcją organizmu, który gromadzi płyn w ścięgnach i wokół nich.

Nadwyrężenie mięśni pracujących wraz z ruchami biodra wynika z ich nadmiernego naciągnięcia. Uraz ten powoduje utratę do 5% ciągłości włókien mięśniowych. Najczęściej nie jest ono nagłe, ale stanowi efekt nawarstwiających się mikrourazów powstałych w wyniku powtarzalnych kontuzji. O ile samo nadwyrężenie mięśni związanych z biodrem nie jest groźne dla zdrowia, o tyle zignorowanie tej dolegliwości doprowadzić może do naderwania mięśnia.

Nowotwory stawu biodrowego zdarzają się wyjątkowo rzadko. Są one rodzajem nowotworów narządów ruchu. Najczęściej spotykane nowotwory biodra to mięsaki kości, które mogą być wywoływane genetycznie. Często umiejscowienie guza ma jednak związek z zapaleniem stawu biodrowego. Najczęściej rak biodra zaczyna się od guzów łagodnych, które nieleczone transformują w guzy złośliwe. Te następnie mogą dać przerzuty do kości, dlatego warto dbać o profilaktykę.

Osteonekroza to jałowa martwica głowy kości udowej. Może ona powstać w wyniku zatoru, zakrzepu lub urazu w tej okolicy. Wynika ona w większości przypadków z zaburzenia ukrwienia jądra kostnienia kości. Poza tym kość biodrowa dotknięta martwicą często ulega deformacji. Osteonekroza biodra to w języku medycznym martwica typu Legga-Calvégo-Waldenströma-Perthesa, zwana również chorobą Perthesa.

Każdy ból biodra powinien być różnicowany. Nigdy nie należy stawiać ostatecznej, ani nawet wstępnej diagnozy wyłącznie na podstawie samego bólu biodra. Trudności związane z działaniem stawu biodrowego zawsze należy konsultować ze specjalistą. Obok bólu, warto zwracać uwagę także na inne objawy, jak choćby utykanie, sztywność, opuchliznę czy tkliwość okolicy stawu biodrowego.
Osteonekroza, martwica biodra, bóle w biodrach

Jak spać na boku z bólem biodra

Statystyki pokazują, że fraza "spanie na boku a ból biodra" to częste wyszukiwanie wśród Europejczykow, którzy nie zachowują higieny snu na właściwym poziomie. Tymczasem bólu biodra, a także konsekwencji w postaci operacji stawu biodrowego, można uniknąć. Pozwala na to stosowanie prostych zasad w wyborze produktów do swojej sypialni.

Przy bólu biodra zdecydowanie pomoże materac piankowy, który pozwoli na anatomiczne, czyli neutralne ustawienie stawów biodrowych w trakcie snu. Ważne jest, aby fizjologiczne ustawienie zapewnić obu biodrom, nawet wtedy, gdy boli tylko jedno z nich. Pozwoli to właściwie rozłożyć punkty nacisku ciała.

Staw biodrowy ma swoje naturalne zakresy ruchu, które są istotne dla utrzymania sprawności fizycznej. Należy zadbać o to, aby ułożenie bioder na materacu nie powodowało osiągnięcia ich maksymalnych zakresów. Kiedy biodra są ułożone na materacu w sposób, który nie sprzyja naturalnym krzywiznom kręgosłupa, a w tym anatomicznemu ułożeniu stawów, może dojść do nadmiernego rozciągania mięśni, więzadeł i innych struktur miękkich w okolicach bioder.

Do nienaturalnego dogięcia biodra dochodzi podczas snu na niewłaściwym materacu. Dlatego też bardzo ważne jest, aby zwracać dużą uwagę na to, jaką funkcjonalnością materaca może poszczycić się produkt, jaki mamy w sypialni. Zaleca się spanie na boku, bowiem ta pozycja do spania skutecznie wspiera naturalne krzywizny kręgosłupa, pozwalając na utrzymanie anatomii stawów. Warto pamiętać o poduszce między kolanami, a także o ergonomii stosowanej na co dzień poduszki do spania.

Choć dla części osób miękki materac może wydawać się komfortowym rozwiązaniem, w rzeczywistości prowadzi on do niekorzystnych efektów dla zdrowia stawów, a zwłaszcza stawu biodrowego. Brak podparcia przy jednoczesnym zapadaniu się w materacu generuje zbyt silne przywiedzenie biodra, na którym się leży. Skutkuje to nienaturalnym ułożeniem stawu biodrowego, co może prowadzić do różnych schorzeń.
Spanie na boku a ból bioder, spanie po operacji biodra, przywodzone biodro
Podczas spania na miękkim materacu staw biodrowy jest skłonny do znajdowania się w szkodliwej pozycji, która nie sprzyja jego naturalnemu ułożeniu. Zbyt miękki materac wpływa na przywodzenie stawu biodrowego, czyli zbliżenie nóg do środka ciała. W efekcie staw biodrowy znajduje się w nienaturalnym i niezdrowym położeniu, co u wielu pacjentów przyczynia się do występowania dyskomfortu i bólu oraz wpływać negatywnie na stabilność stawu.

Osoby, regularnie śpiące na miękkich materacach, mogą doświadczać zwiększonego ryzyka występowania problemów z biodrami, takich jak bóle i napięcia mięśni, a nawet przewlekłe schorzenia stawów. Dla utrzymania zdrowia stawów, zaleca się właściwy dobór w pełni funkcjonalnego materaca piankowego, który zapewnia podparcie dla kręgosłupa i stawów, umożliwiając im utrzymanie naturalnej pozycji podczas snu.

Niestety nadal część osób wyznaje szkodliwy mit, jakoby to twardy materac miał być lekiem na ból biodra. Jest to pokłosie starodawnego myślenia, że usztywnienie części ciała pozwoli ją wyleczyć. Obecnie wiadomo już, że to średnia twardość zapewnia najlepszą dynamikę, co przekłada się na odpowiedni balans między komfortem a podparciem.

Na twardym materacu powstają punkty kumulacji wagi, czyli specyficzne obszary, na których ciała opierają się na powierzchni podporowej. W przypadku spania na utwardzonym materacu, głównym obszarem kumulacji wagi staje się właśnie staw biodrowy. To oznacza, że podczas spania na boku, biodro jest przez całą noc narażone na nadmierne naciski, co może prowadzić do podrażnienia stawu biodrowego. W efekcie zwiększa to ból biodra, a nie go niweluje.

Co do zasady twardy materac nie jest elastyczny, co powoduje w konsekwencji, że nie dostosowuje się do naturalnych krzywizn ciała, co prowadzi do nadmiernego nacisku na konkretne obszary, a zwłaszcza staw biodrowy. Dlatego osoby z bólem biodra powinny unikać nadmiernie twardych materaców, ale rozważyć wybór materaca o średniej twardości, który dostarczy odpowiednie wsparcie dla kręgosłupa i stawów.
Twardy materac, ból biodra w nocy, kompresja biodra
Musimy wiedzieć, że im twardszy materac wybierze się do spania, tym dotkliwszy w perspektywie czasu będzie ból biodra, niezależnie od pozycji snu. Warto więc zwalczyć w sobie fałszywe przekonanie, że spanie na bardzo twardym materacu jest korzystne dla zdrowia bioder i kręgosłupa. Podobnie jak mityczne spanie na desce, które prowadzi do wielu problemów zdrowotnych.

Gdy wybiera się materace, podobnie jak w większości sytuacji życiowych, bardzo ważne jest osiągnięcie równowagi i kompromisu, co dotyczy wiążę się z funkcjonalnością. Osoby cierpiące z powodu bólu biodra powinny rozważyć wybór materaca o umiarkowanej twardości, który zapewnia odpowiednie wsparcie dla stawów, a jednocześnie dostarcza komfortu snu.

Rekomendowany przez specjalistów materac Osaka Air oferuje to, co w śnie najważniejsze, a więc komfort i podparcie na maksymalnym poziomie. Dzięki temu kultowemu materacowi piankowemu możesz osiągnąć właściwe ułożenie stawu biodrowego, jak też zminimalizować siłę działania punktów kumulacji wagi przez jej odpowiednie rozmieszczenie. Natomiast jego odpowiednia dynamika przyczyni się do złagodzenia dolegliwości.

Nasz materac stanowi idealny wybór, kiedy zastanawiasz się nad tym, jaki materac po operacji biodra wybrać, ale także nad tym jak uniknąć operacji biodra, a w tym implantacji endoprotezy. Pomoże on także zwiększyć efekty rehabilitacji stawu biodrowego, jaką warto wykonywać pod okiem fizjoterapeuty.
Spanie na boku a ból biodra, prawidłowe ułożenie bioder, materac na kręgosłup
Często podczas spania na boku obserwuje się tendencję do uginania jednej z nóg, a następnie wyciągania nogi przed siebie. Ta pozycja może sprawić, że ciało układa się w pozycji pośredniej między leżeniem na boku a plecach. To przyczynia się do nasilenia bólu biodra z kilku powodów.

Uginanie jednej nogi, a następnie wyciąganie jej przed siebie, wywołuje niewłaściwe ułożenie stawu biodrowego. To z kolei wpływa na nierównomierne obciążenie stawu, co w prostu sposób prowadzi do napięcia mięśni i ucisku nerwów, a więc nieprawidłowości biomechanicznych.

Tego rodzaju pozycja do spania przyczynia się do zwiększenia nacisku na staw biodrowy. Gdy noga jest wyciągnięta przed siebie, wzrasta obciążenie na stawie biodrowym, co może prowadzić do zwiększenia dolegliwości bólowych, szczególnie u osób już wykazujących pewne dolegliwości biodra.

Aby zminimalizować ból biodra podczas spania na boku, zaleca się utrzymanie naturalnej linii ciała. Dlatego warto podłożyć pod głowę i szyję odpowiednią poduszkę, a także zadbać o poduszkę między kolanami, co pozwoli utrzymać staw biodrowy w stabilnej i neutralnej pozycji. To pomoże w zmniejszeniu nacisku na staw biodrowy i poprawie komfortu snu.
Ból miednicy, rotacja biodra, pozycja roadkill
Inna pozycja pośrednia, nazywana też pozycją roadkill, jest wyjątkowo niebezpieczna dla zdrowia stawu biodrowego. Choć z początku częściowe spanie na boku może wydawać się korzystne dla osób z bólem biodra, to dłuższe utrzymywanie tej pozycji prowadzi do dyskomfortu i nasilenia dolegliwości.

W zaprezentowanej pozycji roadkill, górne biodro ulega silnemu przywiedzeniu, co oznacza zbliżenie nóg do środka ciała, podczas gdy dolne biodro doświadcza nadmiernej rotacji, czyli obrócenia się w bok. Silna rotacja miednicy w prosty sposób prowadzi do bólu odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Natomiast nienaturalne ułożenie ręki występujące w trakcie spania w pozycji pośredniej skutkuje odrętwieniem kończyny po przebudzeniu.

Dla osób z bólem biodra zdecydowanie zaleca się unikanie pozycji roadkill, niezależnie od rodzaju materaca. Dla stawów biodrowych znacznie korzystniejsze jest spanie w klasycznej pozycji bocznej, uzupełnionej o małą poduszkę umieszczoną między nogami. To pomoże utrzymać stawy biodrowe w fizjologicznej pozycji, przynosząc upragnioną ulgę.
Spanie na boku a ból biodra, poduszka między nogami, podparcie ud w nocy
Rozmiar poduszki umieszczonej między nogami, podczas spania na boku, powinien zawsze być dostosowany do konkretnej osoby. Kobiety, które z natury mają szersze biodra niż mężczyźni i tym samym szeroką postawę bioder, powinny używać nieco większej poduszki. Ponadto, wysokość poduszki powinna być dostosowana do ilości tkanki tłuszczowej w obszarze ud.

Najlepszym rodzajem poduszki, aby zapobiec zbliżaniu bioder, to tradycyjna poduszka klinowa z wypełnieniem z poliestru lub bambusa. Powinna mieć odpowiedni kształt, aby zapewnić niezbędny komfort. Ponadto, powinna być wystarczająco duża, aby nie tylko podtrzymywać udo i kolano, ale także część łydki.
Ból biodra w nocy, klin między kolana, wałek do spania

Właściwe spanie z bólem biodra

Osoby z bolącym biodrem mogą doświadczać ulgi dzięki dobrze tolerowanej pozycji, jaką jest spanie na plecach. Niemniej jednak kluczowym elementem tego doświadczenia jest odpowiednie wsparcie, a więc szczególnie konieczność dobrania dla siebie najlepszego materaca, jaki będzie wspierać proces zdrowienia. Materac powinien dostarczać właściwe podparcie zarówno dla kręgosłupa, jak i bioder, aby w największym stopniu zminimalizować dyskomfort, także po przebudzeniu.

Elementem, który przyczyni się do złagodzenia bólu biodra, jest inwestycja w specjalny klin. Ten powinien być umieszczony pod nogami w trakcie snu, co pomaga podnieść nogi, prowadząc do lekkiego zgięcia bioder. Taki kąt często przynosi ulgę i zmniejsza napięcie w obszarze biodra, co jest szczególnie korzystne dla osób odczuwających dyskomfort.

Jednym z wartych polecenia produktów, który spełnia te wymogi, jest wałek rehabilitacyjny od polskiej marki Dr Sapporo. Dzięki swojej konstrukcji i funkcjonalności, wałek ten umożliwia komfortowe podparcie nóg, co poprawia jakość snu, a przy tym bardzi znacząco łagodzi ból związany z biodrami. Inwestycja w taki produkt może przynieść ulgę obok wspomagania procesu leczenia.
Spanie na boku a ból biodra, klin pod nogi, rozluźnienie bioder
Niezależnie od dolegliwości bólowych w okolicy bioder, zdecydowanie nie zaleca się spania na brzuchu, które jest odradzane z wielu powodów. Wynika to przede wszystkim z niekorzystnego ułożenia kręgów szyjnych, jak też z dużego obciążenia stawu biodrowego, zwłaszcza gdy twardość materaca nie jest odpowiednio dobrana.

W tej pozycji ciało podczas snu może zapadać się nadmiernie w materac, co prowadzi do wyprostu w stawie biodrowym, a ten nie jest pożądany. Taki wyprost często skutkuje silnym bólem biodra, którego większość z nas chciałaby uniknąć. Poza tym noga podkurczona w górę może nasilać nacisk na panewkę stawu biodrowego, co zwiększa ryzyko dyskomfortu i bólu.

Osoby borykające się z bólem biodra powinny szczególnie unikać spania na brzuchu. Ta pozycja nie jest zalecana też dla tych, którzy jako bardzo ważną uważają profilaktykę chorób kręgosłupa i stawu biodrowego. Ważne jest również odpowiednie dopasowanie twardości materaca, aby zapewnić optymalne podparcie dla kręgosłupa.
Materac na ból biodra, materace ortopedyczne, jak spać z endoprotezą

Materac a spanie na boku z bólem biodra

Oferowany przez ONSEN® wysokoelastyczny materac piankowy Osaka Air jest najlepszym na rynku materacem, idealnym dla osób, które borykają się z bólem biodra lub przeszły już operację stawu biodrowego, a przede wszystkim wszczepienia endoprotezy biodra.

Cechuje się on nie tylko tym, że jest średniotwardy, ale też innowacyjnym, unikalnym systemem wentylacji. Jego warstwowa budowa zapewnia odpowiednie podparcie ciała, a także wsparcie bioder i kręgosłupa. Gwarantuje tym samym najwyższy komfort oraz korzystne dla zdrowia właściwości.

Jeśli więc w nocy odczuwamy ból biodra, pierwszym krokiem powinna być zmiana materaca. Dzięki odpowiednio dobranemu materacowi wykonanemu według zasad metody design thinking, możemy zapobiec dalszym uszkodzeniom stawu biodrowego, a tym samym uniknąć interwencji chirurgicznej, czyli poważnego zabiegu, jakim jest operacja biodra.

Funkcjonalny materac Osaka Air dostarczany jest do klientów w ciągu 48 godzin, zaś jego dostawa jest zawsze bezpłatna. Dodatkowo objęty jest on aż 15 latami gwarancji oraz programem umożliwiającym zwrot materaca w ciągu 100 dni od jego dostarczenia. To wszystko gwarantuje, że jest to zakup pozbawiony ryzyka.

Dla tych osób, które dotknięte są szalejącą inflacją i nie posiadają środków finansowych na kupno materaca, a mimo tego chcą zadbać o komfortowy i zdrowy sen, istnieje możliwość kupna materaca na raty na bardzo korzystnych warunkach, w tym z oprocentowaniem 0%. Dzięki temu staje się on dostępny dla każdego, kto cierpi na bóle biodra, chce wspomóc rehabilitację stawu biodrowego lub potrzebuje optymalnych warunków do spania po wszczepieniu endoprotezy.

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez zespół specjalistów ONSEN®. Osobom dbającym o zdrowie kręgosłupa, polecamy zestaw ćwiczeń na kręgosłup przygotowany przez fizjoterapeutę.
Jak spać z endoprotezą, materac medyczny, materace dla zdrowia

FAQ: Spanie na boku a ból biodra

Jak spać z bolącym biodrem?

Aby spać z bolącym biodrem należy przede wszystkim je odciążyć przez zapewnienie sobie snu na materacu, który pozwoli na prawidłowe, neutralne ustawienie stawów biodrowych. Spać powinno się więc tak, aby uniknąć przywodzenia biodra, czemu zapobiega sen na materacu wysokoelastycznym, którego twardość wynosi 6,5 w amerykańskiej skali twardości materaców. Zdecydowanie zaś nie należy spać na materacu z pamięcią kształtu czy też materacu sprężynowym. Unikać powinno się twardych materacy, jak też zbyt miękkich materacy.

Jaki materac wybrać z bolącym biodrem?

Osoby z bolącym biodrem powinny spać na wysokoelastycznym materacu o twardości 6,5 w amerykańskiej skali twardości materaców. Materac powinien konturować ich ciało, nie zaś wciągać je do środka czy utrzymywać w idealnie poziomej pozycji. Dla osób z bolącym biodrem najlepszy jest więc średnio twardy materac, którego pierwsza warstwa wykonana jest z otwartokomórkowej pianki wysokoelastycznej typu HR zapewniającej optymalne wsparcie ciała i podparcie kręgosłupa, zaś druga warstwa z pianki termoelastycznej typu visco. Idealnym materacem dla osób z bolącym biodrem jest materac Osaka Air.

Jaką poduszkę ortopedyczną wybrać z bolącym biodrem?

Osoby z bolącym biodrem powinny wybierać poduszki ortopedyczne, które dają optymalne wsparcie dla kręgosłupa. Prawidłowe, fizjologiczne ułożenie kręgosłupa w trakcie snu może bowiem zmniejszyć ból biodra przez zapewnienie lepszego ogólnego funkcjonowania organizmu. Dodatkowo odpowiednio dobrana poduszka ortopedyczna zwiększa komfort snu i jego higienę, co także przekłada się na polepszenie odporności, a w konsekwencji silniejszą odpowiedź organizmu na stan zapalny wywołujący ból biodra.

Co oznacza ból biodra w nocy?

Ból biodra w nocy oznacza, że toczy się w nim lub jego okolicy jakiś proces zapalny. Najczęściej powodują go zmiany zwyrodnieniowe samego biodra, jak również choroby o charakterze reumatoidalnym. Może też być wynikiem zaburzenia funkcjonowania tkanek miękkich znajdujących się w okolicy biodra, a więc mięśni, ścięgien, więzadeł czy powięzi. Zdarzają się także złamania biodra w wyniku osteoporozy lub urazów, jak też nadwyrężenie mięśni. Rzadziej ból biodra w nocy ma swoją przyczynę w nowotworach lub osteonekrozie, czyli jałowej martwicy głowy kości udowej.

Dlaczego biodra bolą podczas snu?

Biodra mogą boleć podczas snu z powodu stanu zapalnego, jaki aktualnie się w nich toczy. Ten może mieć wiele przyczyn, jak choćby zwyrodnienie w stawie biodrowym, ale też reumatoidalne zapalenie stawów czy nieprawidłowości w działaniu otaczających biodro tkanek miękkich. Często jest też wynikiem urazów, rzadziej biodra bolą z powodu nowotworów. Niezależnie od przyczyny bólu biodra podczas snu, warto skonsultować się w tej sprawie z lekarzem lub fizjoterapeutą, a także zadbać o higienę spania przez zainwestowanie w najlepszej jakości materac wysokoelastyczny.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej o ciele i umyśle: