Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Testosteron – znaczenie, działanie, niedobór, nadmiar

28 lutego 2023
Testosteron, androgeny, hipotestosteronemia, hipertestosteronemia, hipoandrogenizm, hiperandrogenizm
Testosteron, kojarzony jako jeden z najpopularniejszych hormonów androgenowych, to kolejny z serii hormonów opisywanych przez ekspertów współpracujących z ONSEN® w odpowiedzi na prośby czytelników najlepszego bloga o spaniu.

Jak w przypadku niemal każdego hormonu, nawet najmniejsze zakłócenie poziomów testosteronu skutkować może rozregulowaniem całego układu hormonalnego. To od tego układu zależy nasze funkcjonowanie biopsychospołeczne w trakcie dnia, ale też możliwość odbywania komfortowego i regeneracyjnego snu w nocy.

Dlatego też tak ważne jest, aby wiedzieć nie tylko, czym jest testosteron, lecz również jakie jest jegoj działanie. Dzięki temu przewidzieć można, czym grozi niedobór lub nadmiar testosteronu, a także wcześnie rozpoznać ewentualne objawy chorobowe.
Androgeny, testosteron, suplementy z testosteronem, hormon męskości

Testosteron – znaczenie

Testosteron jest jednym z najważniejszych hormonów płciowych. Jest wytwarzany głównie w jądrach u mężczyzn oraz w niewielkim stopniu w jajnikach u kobiet, ale także w nadnerczach u obojga płci. Działanie testosteronu jest różnorodne i ma wpływ na wiele aspektów funkcjonowania organizmu.

Co może się wydać nietypowe, synteza testosteronu rozpoczyna się od cholesterolu, który jest przekształcany w pregnenolon, a następnie w związek, jakiego nazwa to dehydroepiandrostendion (DHEA), który jest prekursorem zarówno dla testosteronu, jak i innych hormonów płciowych, takich jak choćby estrogeny. Proces ten odbywa się głównie w jądrach u mężczyzn oraz w jajnikach u kobiet. Dzieje się to pod wpływem hormonu luteinizującego (LH) oraz niedocenianej niekiedy folikulotropiny (FSH).

Testosteron, androgeny, hipotestosteronemia, hipertestosteronemia, hipoandrogenizm, hiperandrogenizm

Testosteron – działanie

Testosteron jest hormonem płciowym, który pełni kluczową rolę w organizmach mężczyzn i kobiet. Jest on syntezowany głównie w jądrach u mężczyzn oraz w jajnikach u kobiet, choć w mniejszych ilościach. Testosteron jest niezbędny do rozwoju cech płciowych, takich jak głos, owłosienie, mięśnie czy masa kostna.

Działanie testosteronu jest ściśle powiązane z procesami metabolicznymi, a także regulacją poziomu glukozy we krwi oraz produkcją jej czerwonych krwinek. Nadto testosteron wpływa na funkcje poznawcze, w tym na pamięć, uwagę i koncentrację. Jest także związany z regulacją nastroju i emocji, a także u wielu osób może wpływać na libido i poziom energii.

Wpływ testosteronu na organizm człowieka jest złożony i ma wieloaspektowe działanie. Jest on wręcz niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Testosteron pełni ważną rolę w regulacji wielu procesów życiowych, a jego poziom może wpływać na zdrowie i jakość życia każdej osoby.
Poduszka do spania, poduszki ortopedyczne, ergonomia snu, ból szyi, rwanie karku

Testosteron – niedobór

Niedobór testosteronu może wiązać się z dolegliwościami ze strony układu hormonalnego. Notowane najczęściej przyczyny niedoboru testosteronu to:
  • starzenie się;
  • niedoczynność tarczycy;
  • zaburzenia pracy jąder lub jajników;
  • choroby nadnerczy;
  • otyłość;
  • brak aktywności fizycznej;
  • nieprawidłowo zbilansowana dieta;
  • nieprawidłowa higiena snu.
 
Utrzymujące się niskie stężenie testosteronu we krwi nie jest wskazane. Najczęściej notowane skutki niedoboru testosteronu to:
  • zwiększenie masy ciała;
  • zmniejszenie libido;
  • przewlekłe zmęczenie;
  • zmniejszenie gęstości kości;
  • zaburzenia nastroju;
  • zaburzenia snu.
Testosteron, za dużo testosteronu, za mały testosteron

Testosteron – nadmiar

Nadmiar testosteronu ma najczęściej związek z dolegliwościami ze strony układu hormonalnego. Notowane najczęściej przyczyny nadmiaru testosteronu to:
  • nadczynność tarczycy;
  • zaburzenia pracy jąder lub jajników;
  • uszkodzenie jąder lub jajników;
  • zespół policystycznych jajników (PCOS);
  • zażywanie substancji anabolicznych;
  • nowotwór nadnerczy;
  • nieprawidłowo zbilansowana dieta;
  • nieprawidłowa higiena snu.
Utrzymujące się wysokie stężenie testosteronu we krwi nie jest wskazane. Najczęściej notowane skutki nadmiaru testosteronu to:
  • zwiększenie masy mięśniowej;
  • nadpobudliwość seksualna;
  • zaburzenia miesiączkowania;
  • trądzik;
  • łysienie typu męskiego;
  • zaburzenia nastroju;
  • zaburzenia snu.
Co robi testosteron, jak podwyższyć hormon wzrostu, działanie testosteronu

Testosteron – komfort snu

Współpracujący z ONSEN® psycholog zdrowia i rehabilitacji, mgr Mateusz Nesterok, zwraca uwagę na to, że testosteron ma bezpośredni wpływ na nastrój i samopoczucie. Niski poziom testosteronu może prowadzić nawet do depresji, zmniejszając jednocześnie energię i optymizm. Natomiast zbyt duży poziom testosteronu może wywoływać zachowania agresywne. Poza tym testosteron wpływa na funkcje poznawcze, libido i samoocenę. Stąd też w przypadku trudności związanych z poziomem testosteronu należy skontaktować się ze specjalistą.

Jak dowodzą wyniki badań naukowych, stężenie testosteronu we krwi wpływa na organizację rytmów dobowych. Im więcej testosteronu we krwi mamy, tym później chodzimy spać. Całkowite pozbawienie snu obniża poziom testosteronu, ale ma taki efekt tylko wtedy, gdy występuje w pierwszej połowie nocy. Natomiast jego odzyskanie z wiekiem staje się trudniejsze.

Zachowaniu optymalnego poziomu testosteronu we krwi sprzyja komfortowy, zdrowy sen. Ten zaś wymaga posiadania funkcjonalnego materaca, który zapewnia idealne podparcie ciała i wsparcie kręgosłupa. Zachowanie fizjologicznych krzywizn kręgosłupa podczas snu, jak również umożliwienie ciału pełnego rozluźnienia, działa bowiem korzystnie na wszystkie jego układy, a w tym także układ hormonalny.

ONSEN® oferuje materac Osaka Air, który jest najbardziej funkcjonalnym materacem spośród dostępnych na rynku. Jego jobs to be done jest odpowiadanie na potrzeby użytkowników, a także właściwe rozwiązywanie problemów, jakie posiadają. Dzięki temu stał się kultowym produktem, który spełniua wszystkie 10 podstawowych funkcjonalności materaca oraz umożliwia komfortowy i zdrowy sen. Poza tym, jak wszystkie produkty ONSEN®, również materac podlega nawet 15-letniej gwarancji, a także programowi pozwalającemu na ich zwrot w ciągu 100 dni, co minimalizuje ryzyko zakupu do zera.

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez zespół specjalistów ONSEN®. Osobom dbającym o zdrowie kręgosłupa, polecamy zestaw ćwiczeń na kręgosłup przygotowany przez fizjoterapeutę.
Materac 160x200, jak szybciej zasypiać, pocenie się w nocy, nowoczesna sypialnia

FAQ: Testosteron

Za co odpowiada testosteron?

Testosteron jest głównym męskim hormonem płciowym, który jest produkowany głównie w jądrach. Odpowiada za rozwój cech płciowych u mężczyzn, takich jak głęboki głos, wzrost mięśni, produkcja plemników oraz rozwój i utrzymanie męskiego układu rozrodczego.

Jakie są skutki niedoboru lub niskiego poziomu testosteronu?

Niedobór testosteronu może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych. Mogą to być między innymi niska energia, zmniejszona masa mięśniowa, problemy z koncentracją, niska libido, problemy z erekcją, zmniejszona gęstość kości, zwiększona ilość tkanki tłuszczowej oraz nastroje depresyjne.

Jakie są skutki nadmiaru lub wysokiego poziomu testosteronu?

Nadmiar testosteronu może również prowadzić do problemów zdrowotnych. U mężczyzn może dojść do rozwoju łysienia androgenowego, trądziku, pogorszenia snu, zachowań agresywnych, zaburzeń nastroju, a także problemów z sercem i układem krążenia. U kobiet wysoki poziom testosteronu może prowadzić do hirsutyzmu (nadmiernego owłosienia), trądziku, nieregularnych cyklów miesiączkowych oraz zmiany głosu.

Jak zwiększyć wydzielanie testosteronu?

Wydzielanie testosteronu można zwiększyć poprzez zdrowy styl życia, w tym regularne ćwiczenia, zdrową dietę bogatą w białko, tłuszcze i węglowodany, oraz utrzymanie prawidłowej masy ciała. Ponadto, należy unikać stresu i dostarczać organizmowi odpowiednią ilość snu. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić terapię hormonalną.

Jak zmniejszyć wydzielanie testosteronu?

Wydzielanie testosteronu można zmniejszyć poprzez stosowanie leków, takich jak antyandrogeny, które blokują działanie testosteronu. Jest to jednak działanie, które powinno być podjęte tylko pod ścisłym nadzorem lekarza, ze względu na potencjalne skutki uboczne. W przypadku kobiet z zespołem policystycznych jajników, leki antyandrogenowe mogą być stosowane w celu zmniejszenia poziomu testosteronu.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej o ciele i umyśle: