Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Twardy materac – 5 najistotniejszych wad

12 czerwca 2022
Twardy materac – 5 najistotniejszych wad, zbyt twardy materac, za twardy materac, wady
Jako ekspertów od zdrowego snu, zatrważa nas coraz popularniejsze przekonanie, że najlepszym materacem jest twardy materac. Moda na kupowanie twardych materacy i ich zwiększająca się twardość, może przynieść opłakane skutki dla zdrowia wielu ludzi. Te bowiem przeznaczone są dla – zależnie od badań – od około 4% do około 7% populacji ludzkiej.
 
Dlaczego materace twarde nie nadają się do spania dla większości ludzi, a także jakie powodują szkody zdrowotne? O tym dowiesz się z niniejszego artykułu.

1. Twardy materac w polskiej skali twardości materaców

Zgodnie z polską skalą twardości materaców, materac twardy posiada oznaczenie H4 i powinien nadawać się dla osób ważących przynajmniej 100 kilogramów. Od niedawna spotkać można również oznaczenia H5, które oznaczają materace jeszcze twardsze, przeznaczone nie tyle dla osób cięższych, co po prostu dodatkowo utwardzające powierzchnię snu. Jest to absurdalne, bowiem powoduje, że osoby ciężkie, a więc potrzebujące wsparcia dla kręgosłupa, nie otrzymują go wcale. To powoduje, że ich kręgosłupy wyginają się w niefizjologiczny sposób, czego efekty opisaliśmy niżej.
Twardy materac, twardość materaca - tabela, skala twardości materaców H1-H4
Inaczej sprawę przedstawia amerykańska skala twardości materaców. Tam, na podstawie wieloletnich badań, twardość materaca dobiera się do pozycji snu. Dzięki przeprowadzonym testom hotelowym, z których jednym z najpopularniejszych był test przeprowadzony w 2014 roku przez na zlecenie firmy Casper, dowiedziono jednoznacznie, że waga użytkowników nie ma żadnego znaczenia przy ocenie komfortu materaca, a w tym także jakości snu. Potwierdziło natomiast, że ocena ta ma bezpośredni związek z pozycją snu i twardością materaca, uzasadniając założenia amerykańskiej skali twardości materacy.

W krajach, w których dużą uwagę przywiązuje się do komfortu użytkowania materaców, a także do ich właściwości zdrowotnych, materace twarde poleca się wyłącznie dla części osób śpiących na brzuchu, a także dla osób młodych i wysportowanych. Niekiedy poleca się go też osobom znajdującym się w stresie, które śpią w tzw. pozycji bezpiecznej. Na wybór twardości materaca nie ma zaś wpływu waga jego użytkownika.
Twardy materac, twardość materaca - tabela, skala twardości materaców 1-10

2. Dolegliwości kręgosłupa a twardy materac

Choć powszechnie promuje się twarde materace jako zdrowe, w rzeczywistości pomaga to wyłącznie producentom wykorzystującym chwilową modę czy też – uzasadnioną z racji małej ilości rzetelnych informacji – niewiedzę i naiwność części konsumentów. Dla prawie wszystkich konsumentów kupno twardego materaca to bardzo zły wybór.
 
Zależnie od wyboru badania, od około 93% do około 96% populacji ludzkiej śpi na plecach lub na boku. U osób tych twardy materac powoduje brak wsparcia dla kręgosłupa, jak również jego nienaturalną pozycję. Osoby śpiące na brzuchu na twardym materacu rotować będą głowę, zaś kręgosłup osób śpiących na boku wyginać będzie się w bok. Zbyt twardy materac prowadzi tym samym do dolegliwości bólowych i wielu chorób.


 
Twarde materace mogą powodować poważne dolegliwości kręgosłupa. Nie są one przeznaczone dla wszystkich, ale jedynie dla 4-7% populacji ludzkiej!
Powoduje on ból odcinka szyjnego kręgosłupa, odcinka lędźwiowego kręgosłupa, biodra, barku, głowy oraz nóg i rąk. Dzieje się nie tylko w wyniku niezapewnienia podparcia dla pleców, ale też ucisku na poszczególne części ciała, co znacznie zmniejsza ich ukrwienie i powoduje zmniejszenie napięcia mięśniowego. Twardy materac prowadzi do szeregu chorób, a w tym dyskopatii i chorób zwyrodnieniowych.
Twardy materac - H4, H5, ból kręgosłupa, kręgosłup szyjny, kręgosłup lędźwiowy, na plecach

3. Komfort snu na twardym materacu

Wielu naszych klientów miało wcześniej podobne doświadczenia z wyborem materacy. Łączy ich to, że pod wpływem sprzedawców dokonywali zakupu drogich materaców z pianki termoelastycznej z pamięcią, czyli pianki visco. Ta zaś nie dawała im obiecanego komfortu snu – zapadała się pod nimi, powodowała pocenie się w nocy z powodu braku odpowiedniej wentylacji, pogłębiała dolegliwości bólowe.
 
Przekonani o tym, że powodem zmniejszenia jakości snu jest wybór zbyt miękkiego materaca, dokonywali następnie zakupu twardego materaca. Choć nie zapadali się już oni do środka materaca i nie pocili, doznawali bólu przez nieprawidłowe podparcie ciała i ucisk na jego części. U części powodowało to również bezsenność. Dzięki naszym poradom, w końcu wysypiają się na materacu o uniwersalnej, idealnej twardości.
 
Materac o idealnej twardości to materac, którego górna warstwa wykonana jest z pianki wysokoelastycznej typu HR, jaką jest pianka BluPur zastosowana w materacu Osaka Air. Twardość wynosząca 6,5 w amerykańskiej skali twardości materaców oraz jego wyjątkowe właściwości fizyczne powodują, że jest on materacem uniwersalnym, na którym wyśpi się prawie każdy.

 
Twardy materac - H4, H5, ból kręgosłupa, kręgosłup szyjny, kręgosłup lędźwiowy, na boku

4. Twardy materac pogłębia choroby układu krążenia

Jeśli cierpisz na choroby układu krążenia, twardy materac jest jednym z najgorszych wyborów, jakie możesz podjąć w swoim życiu. Z uwagi na małą jego elastyczność oraz dużą twardość, naciska on na poszczególne części ciała podczas snu. Tym samym może powodować niedokrwienie komórek organizmu, znacznie zmniejszając przepływ krwi do tkanek ciała.
 
Najczęściej spotykane objawy, które wywołuje twardy materac to: drętwienie kończyn, częste skurcze oraz bóle i obrzęki kończyn. Wzmagają one także odczuwanie zimna w stopach i dłoniach.

5. Materiał, z którego zbudowany jest twardy materac

Twarde materace wykonywane są najczęściej głównie z włókien kokosowych lub sprężyn, niekiedy stanowią też ich mieszankę. Oba te materiały mogą być dla ludzkiego organizmu niebezpieczne, niekiedy wręcz toksyczne, o czym wspominaliśmy już na naszym blogu.
 
 
Kokos, gryka, włosie i inne materiały pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego, posiadają zawsze porowatą strukturę. W odróżnieniu od materiałów syntetycznych o gładkiej strukturze, są one podatne na chłonięcie wilgoci, a także rozwój różnego rodzaju pleśni, grzybów, bakterii, wirusów czy owadów. Powszechnie stosuje się metodę ich nasączania substancjami chemicznymi, które same w sobie mogą również być szkodliwe, a nadto nie zapewniają ochrony na stałe.
 
 
Także materace sprężynowe posiadają więcej wad, aniżeli zalet. Z jednej strony często słyszy się ich skrzypienie, piszczenie czy trzeszczenie, zaś z drugiej są doskonałym odbiornikiem fal radiowych. Nadto nie izolują ruchów, a ich żywotność jest niższa niż materacy wykonanych z pianki poliuretanowej.
Twardy materac - Materac średnio twardy, materac o średniej twardości, materac H3, kręgosłup

Materac uniwersalny, idealna twardość dla każdego

Onsen, eksperci od snu, stworzyli materac o twardości idealnej – 6,5 w amerykańskiej skali twardości materaców. Jego górna warstwa wykonana jest z otwartokomórkowej pianki wysokoelastycznej typu HR – BluPur. Zapewnia ona maksymalny komfort i niezrównaną jakość snu.

Materac Osaka Air objęty jest 15-letnią gwarancją, a dodatkowo możesz go – podobnie jak inne produkty Onsen – zwrócić w ciągu 100 dni od zakupu, otrzymując pełen zwrot kosztów!

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez ekspertów Onsen Sleeping.
 
Twardy materac - materac średnio twardy, H3, Osaka Air, wygodny, komfortowy, idealny, wzorcowy

FAQ: Twardy materac – 5 najistotniejszych wad

Czy spanie na twardym materacu jest zdrowe?

Spanie na twardym materacu jest zdrowe tylko dla 4-7% populacji ludzkiej. Pozostałe osoby powinny spać na materacu średnio twardym. Najlepszym materacem do spania na plecach i na boku jest materac posiadający 6,5 w amerykańskiej skali twardości materaców.

Czy materac powinien być twardy?

Materac nie może być zbyt twardy. Powinien być średnio twardy, aby zapewnić odpowiednie wsparcie dla ciała człowieka, a przede wszystkim jego kręgosłupa. Uniwersalna twardość to około 6,5 w amerykańskiej skali twardości materaców.

Jak twardy powinien być materac?

Twardość materaca zależna jest od tego, w jakiej pozycji śpisz. Nie wybiera się natomiast twardości materaca na podstawie wagi użytkownika. Amerykańskie badania dowiodły, że istnieje idealna, uniwersalna twardość materaca – 6,5.

Czy twardy materac jest dobry dla kręgosłupa?

Twardy materac powoduje brak wsparcia dla kręgosłupa i jego układanie się w nienaturalnych pozycjach. Tym samym powoduje szereg chorób. Twardy materac nadaje się wyłącznie dla niektórych osób – około 4-7% populacji ludzkiej.

Czy twardość materaca ma znaczenie przy chorobach układu krążenia?

Choroby układu krążenia mogą nasilać się, kiedy posiadasz twardy materac. Ten bowiem uciska na organizm i zmniejsza ukrwienie tkanek organizmu.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej o tym, jak wybierać materac: