Twardy materac to dobry materac? Obalamy mit!

22 lipca 2020
czy powinno sie spac na twardym materacu
Na pewno słyszałeś opinię, że im twardszy materac tym lepszy. Czasem porada tego rodzaju pada nawet z ust lekarzy starszej daty. Czy to przekonanie jest prawdziwe? Jeśli nie, to skąd się wzięło?

 

Przekonanie, że dobrze jest spać „na twardym” pochodzi jeszcze z czasów, gdy spośród mebli przeznaczonych do spania

, na rynku dostępne były jedynie wersalki z dziurą na środku, tapczany pełne jęczących sprężyn i materace z gąbki przypominającej strukturą dzisiejszą gąbkę do naczyń. Spanie na położonym na podłodze cienkim materacu wykonanym z takiej gąbki istotnie mogło wydawać się mniejszym złem niż spanie na łóżku, w którym kręgosłup cierpiał z powodu „gór i dolin” oraz zapadał się i krzywił w zadziwiający sposób.


Nie naśladuj Japończyków - różnimy się od budową kręgosłupa
 

Drugim źródłem przekonania, że twardy materac jest zdrowy, mogła być inspiracja Dalekim Wschodem.

Jeśli Europejczyk będzie spać na twardym jak deska materacu odcinek lędźwiowy jego kręgosłupa dosłownie będzie wisiał w powietrzu.

Nic nie pomoże przekręcenie się na bok - wystające części naszego ciała czyli ramię i biodro, będą odgniatały się na „desce” dźwigając większość ciężaru ciała, co oczywiście spowoduje ból i drętwienie. Z drugiej strony materac nie powinien być też za miękki, gdyż wtedy będzie zapadała się miednica.

Inspirować się dalekim Wschodem możesz tylko w jeden rozsądny sposób. Wybierz „drogę środka” czyli materac o średniej twardości, który będzie dopasowywał się do kształtu twojego ciała i we właściwy sposób podpierał fizjologiczne krzywizny twojego kręgosłupa


Złe doświadczenia związane z pianką z pamięcią
 

Sporą grupę zwolenników twardych materacy stanowią osoby, które kiedyś kupiły materac z pianką z pamięcią (jak popularnie nazywa się piankę visco) umieszczoną w górnej warstwie i nie były zadowolone z zakupu.

Trudno się dziwić! Pianka z pamięcią jest pianką termoplastyczną. Sprawia to niestety, że pod wpływem ciepła ciała taki materac staje się o wiele bardziej miękki niż wydawał się być w trakcie „przymiarki” w salonie meblowej. Zwłaszcza jeśli sypialnia umieszczona jest na poddaszu, a mamy akurat upalne lato. W dodatku pianka z pamięcią powoduje „zatopienie” się w materacu i utrudnia zmianę pozycji w trakcie snu. Po kilku takich nocach można dojść do wniosku, że lepiej spać „na desce”.
 

Właściwym rozwiązaniem jest jednak nie materac „twardszy”, ale materac inaczej wykonany.

 W górnej warstwie materaca zamiast pianki visco w być umieszczona pianka BluePur cechująca się otwartymi komórkami. Dzięki temu materac uzyskujemy materac o średniej twardości, który zapewnia odpowiednie podparcie kręgosłupa, ale jednocześnie jest wystarczająco sprężysty. Taki właśnie jest materac Onsen OSAKA AIR, którego twardość w skali od 0 do 10 wynosi 6.
Dobór odpowiedniego materaca to nie lada wyzwanie. Jak, spośród tysięcy modeli wybrać ten jedyny i wyjątkowy dla siebie? Dziś pod lupę bierzemy materace piankowe.
27 maja 2021
Ból pleców potrafi spędzić sen z powiek i wpływa na wiele aspektów życia. Kręgosłup boli w ciągu dnia i często marzymy o tym, aby chociaż w nocy przestał boleć. Wiele osób, mających problemy z kręgosłupem zastanawia się jaki materac na ból kręgosłupa lędźwiowego będzie najlepszy.
1 kwietnia 2021
Wybór dobrego materaca to duże wyzwanie! Obecnie na runku jest szeroka oferta różnych materacy, a każdy sprzedawca zachwala swój produkt. Zapewne spotkaliście się z materacami piankowymi, sprężynowymi, hybrydowymi oraz lateksowymi. Czym różnią się, cieszące się największą popularnością materace? Jaki materac będzie zarówno komfortowy, jak i funkcjonalny?
31 marca 2021
Materac jednoosobowy kiedyś kojarzył się z najniższym poziomem komfortu. Panowało przekonanie, że ludzie nie zechcą „inwestować” w materac dla studenta czy materac dla nastolatka. Na szczęście to już przeszłość! Podpowiadamy czym kierować się przy wyborze materaca, aby być zadowolonym z zakupu.
19 stycznia 2021

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

ZAMKNIJ