Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Wierzenia celtyckie a sny

12 listopada 2020
Wierzenia celtyckie, sny Celtów, świadomy sen, lucid dream
Dawno, dawno temu celtycki bóg Aengus Młody zakochał się w dziewczynie grającej na harfie, którą widywał w swoich snach.Opanowała jego myśli do tego stopnia, że nie chciał jeść ani brać udziału w codziennych czynnościach. Powoli gasł, przy życiu trzymało go tylko oczekiwanie na nadejście nocy  i przybycie tajemniczej dziewczyny ze snu.

W mitologii celtyckiej sen jest bardzo wyraźnie powiązany z muzyką. Celtowie wierzyli, że dźwięki harfy są w stanie wywołać świadome śnienie. Muzyka miała też moc sprowadzania snu. Bóg Dagda wygrywał na swojej harfie melodie, które uśpiły jego wrogów podczas bitwy.

Cały folklor irlandzki nasycony jest opowieściami o śmiertelnikach, którzy zostali uśpieni przez śpiew lub dźwięki harfy Sidhe (ludu elfów lub „wróżek”) i porwani do „innego świata”.

Jedną z takich historii jest pochodząca z VIII wieku "Immram Bran mac Febail "(„Podróż Brana").
Wierzenia celtyckie, sny Celtów, świadomy sen, lucid dream

Wierzenia celtyckie a sny – praktyki magiczne

Wiele praktyk druidów opartych było na świadomym śnieniu lub śnie indukowanym poprzez spożycie środków narkotycznych. Sny były uważane za źródło wiedzy.

Imbas Forosnai to starożytny irlandzki rytuał przepowiadania przyszłości  poprzez sny. Imbas oznacza „inspirację” (w szczególności świętą poetycką inspirację celtyckiej kasty bardów) , a forosnai oznacza „oświecenie” lub „to, co oświetla”.

Według tekstu zatytułowanego Cormac's Glossary , częścią rytuału było doprowadzenie się do stanu deprywacji sensorycznej i spożycie określonych substancji w celu przejścia w stan transu lub snu.

Innym sposobem pozyskiwania wiedzy było układanie się do snu na grobach przodków, gdzie w   ich duchy miały przekazywać śniącemu cenne informacje.

Tarbfheis to ceremonia wyboru nowego Najwyższego Króla. Druid składał w ofierze byka (będącego dla Celtów świętym zwierzęciem) a następnie zjadał jego surowe mięso oraz pił rosół przygotowany na kościach. Następnie owijał się w skórę byka i układał się do snu. We śnie powinien zobaczyć osobę nowego władcy.

Wierzenia celtyckie a sny – odczytywanie snów


Druidzi trudnili się także objaśnianiem snów. Nie zachowały się niestety żadne oryginalne senniki. Mamy jednak wzmianki o tej praktyce w kronikach. W 637n.e. Domhnall MacAedh, arcykról Irlandii toczył wojnę z królem Dal Riady.

Władca Irlandii miał sen, który został wytłumaczony przez druida i właśnie te wskazówki doprowadziły go do zwycięstwa.

Wierzenia celtyckie a sny – celtyckie łóżka

Ze źródeł archeologicznych wiemy, że Celtowie na wyspach brytyjskich budowali tak zwane „okrągłe domy”. Ściany i dachy domów były plecione z... wikliny.

Ściany były wkopywane w ziemię – jest to tak zwany „fundament ziemiankowy” Następnie plecionkę wzmacniano warstwą „tynku” z gliny, słomy i odchodów zwierzęcych. Technika ta pozwalała uzyskać dosyć trwałą i mocną konstrukcję.

Domy nie posiadały kominów (jedynie dziurę w dachu, przez którą wydostawał się dym z paleniska) ani okien. Drzwi mocowane były na żelaznych zawiasach. Celtowie, których ślady archeologowie znajdują na ziemiach polskich, budowali natomiast prostokątne domy z drewnianych bali. A jak wyglądały łóżka?

Sypiano na matach z sitowia na których układano sienniki, skóry lub wełniane koce. W niektórych regionach używano też ław wymoszczonych skórami.

Miejsca do spania znajdowały się pod ścianami i prawdopodobnie były oddzielone od reszty pomieszczania kotarami.

Opowieści o żelaznych, kutych „celtyckich łóżkach” lansowane przez współczesnych producentów tego rodzaju mebli nie znajdują potwierdzenia w żródłach historycznych, ani archeologicznych.

Owszem, Celtowie byli mistrzami w obróbce żelaza (i dlatego stanowili realne zagrożenie dla Cesarstwa Rzymskiego), ale przecież nie robili z żelaza łóżek, podobnie jak my nie produkujemy łóżek z grafenu!

Wierzenia celtyckie a sny – współczesna rzeczywistość

Współcześnie część osób w dalszym ciągu kultywuje celtyckie zwyczaje, wprawiając się w różnego rodzaju stany za pomocą substancji narkotycznych, a następnie próbując interpretować doznawane w ich trakcie wizje czy sny. Dla większości z nas jednak świadomy sen nie ma większego znaczenia, zaś sny uznajemy za coś naturalnego i niemającego przełożenia na przyszłość.

Rzeczywistość pokazuje jednak, że w dalszym ciągu przykładamy zbyt małą wagę do komfortu snu, nie zdając sobie sprawy z negatywnych konsekwencji wynikających z wyboru złego materaca. Często nie wiemy nawet, jaki materac wybrać, aby zapewnić sobie zdrowe funkcjonowanie w ciągu dnia.

Choć wierzenia celtyckie i posiadane przez Celtów łóżka dla niektórych mogą wydawać się kuszącą altenatywą czy nowym sposobem na życie, w rzeczywistości warto jest skupić uwagę na produktach, które zostały gruntownie przebadane.

Szczególną uwagę zwrócić powinniśmy na materac Osaka Air oferowany przez Onsen Sleeping, który jest wyrobem medycznym klasy pierwszej. Spanie na nim w żaden sposób nie przypomina spania w celtyckim domostwie, bowiem zapewnia on komfort przy odpowiednim wsparciu ciała i podparciu kręgosłupa.

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez ekspertów Onsen Sleeping.
Materac Osaka Air, materac piankowy, materac z pianki, materac poliuretanowy, materac średnio twardy, materac H3

FAQ: Wierzenia celtyckie a sny

W co wierzyli Celtowie?

Celtowie wierzyli w bóstwa takie jak Dagda, Morrigan czy Belenus. Najważniejszy spośród nich wydaje się być Dagda, który jest uosobieniem ojca. Poza tym istnieje rownież wiele innych bóstw celtyckich, które wyznawano w zależności od terytorium danego plemienia.

W czym mieszkali Celtowie?

Celtowie mieszkali w okrągłych domach uplecionych z wikliny. Pleciono z niej zarówno ściany, jak i dachy celtyckich domów. Ich ściany dodatkowo wbijano w ziemię, a następnie wzmacniano je gliną, słomą i odchodami zwierząt gospodarskich. Do domów Celtów prowadziły drewniane drzwi osadzone na żelaznych zawiasach.

Jaką rolę u Celtów odgrywał sen?

Celtowie przywiązywali do snów bardzo dużą rolę. Uważali oni, że sny są źródłem wiedzy i mogą przepowiadać przyszłość. Z tego też powodu Celtowie stworzyli różnego rodzaju obrzędy służące przeprowiadaniu przyszłości przez sny, jak choćby imbas forosnai czy tarbfheis.

Jak Celtowie osiągali świadomy sen?

Celtowie osiągali świadomy sen za pomocą środków o działaniu narkotycznym. Wprowadzali się w świadome śnienie przez odurzenie, które uważali za oświecające.

Na czym spali Celtowie?

Celtowie spali na matach z sitowia, na których ukladali sienniki, skóry i wełniane koce. Niekiedy spali też na ławach. Miejsca, w których spali Celtowie, były oddzielone od reszty domu kotarami. Zdecydowanie zaś nie spali na kutych meblach wykonanych z żelaza, jak starają się wmawiać konsumentom niektórzy producenci łóżek.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!