+48 509 940 633
biuro@onsensleeping.com


Dostawa i zwroty
100 dni na test
Gwarancja
Raty 0%
Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
biuro@onsensleeping.com
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0
TWOJE WYSZUKIWANIA W ONSEN®
ONSEN®

TWOJE WYSZUKIWANIA W ONSEN®

Jak to możliwe, że materac Osaka Air jest dla wszystkich?Uniwersalny materac piankowy dla wszystkich? Tak, to możliwe! Dzięki wynikom przeprowadzonych badań, a także długiemu procesowi prototypizacji i testowania w ramach design thinking, ONSEN® zaprojektował konstrukcję idealnego materaca piankowego, który jest dopasowany do potrzeb każdego człowieka. W procesie brali udział najwyższej klasy specjaliści posiadający wiedzę z zakresu ortopedii, neurologii, fizjoterapii i psychologii. Efektem wspólnych działań jest materac Osaka Air zapewniający największy komfort, niezależnie od budowy ciała, wagi czy wzrostu człowieka, jak też przyjętej pozycji do spania. Twardość materaca powinno dopasowywać się do pozycji spania. Dla osób śpiących na plecach i boku optymalna twardość powinna przyjąć wartości między 6,0 a 7,0 według 10-stopniowej amerykańskiej skali materaców. Tymczasem osobom śpiącym na brzuchu zaleca się, aby spały na materacu o twardości powyżej 6,0 określanej samą skalą. Odrzuciliśmy przy tym całkowicie nieprawidłowe informacje o tym, że materac należy dobierać do wagi użytkownika. Zarówno testy hotelowe, jak i wiele przeprowadzonych badań, obaliły tezę. Także mapy punktów kumulacji wagi, które przedstawiamy w materiale wideo, rozkładają się na powierzchni materaca proporcjonalnie. To zaś jasno dowodzi, że każde ciało na danym materacu zachowywać będzie się podobnie. Dobieranie materaca do wagi miałoby sens wyłącznie wtedy, gdyby punkty te rozkładały się identycznie u każdej z osób. Celem określenia idealnej twardości materaca piankowego, który będzie idealny dla każdego z nas, wzięliśmy pod uwagę to, że około 93% populacji ludzkiej śpi na plecach lub na brzuchu. Zwróciliśmy uwagę również na testy hotelowe, które dowiodły, że niemal każdy gość jest w stanie wyspać się na materacu o jednej twardości, niezależnie od swojej wagi czy budowy ciała. Pozwoliło nam to na stworzenie materaca Osaka Air, którego wynosząca 6,5 twardość jest idealna dla każdej osoby śpiącej na boku i na plecach, a także większości osób śpiących na brzuchu.
Dla kogo przeznaczona jest poduszka ortopedyczna Asana?Osoby o standardowej sylwetce, których wzrost mieści się w przedziale 150-185 centymetrów, a waga znajduje się w przedziale 55-90 kilogramów. Poduszka wspomaga leczenie i rehabilitację zniesionej lordozy szyjnej, a także innych schorzeń odcinka szyjnego kręgosłupa. Sprawdza się przy migrenie oraz bólach karku i ramion. Działa także profilaktycznie, zwiększa komfort snu i ilość snu głębokiego. Nie nadaje się dla osób filigranowych i masywnych.
Dla kogo przeznaczona jest poduszka ortopedyczna Hiro?Osoby o masywnej sylwetce, kulturyści, a także osoby z nadwagą lub otyłością, których wzrost przekracza 165 centymetrów, a waga mieści się w przedziale 90-130 kilogramów. Poduszka wspomaga leczenie i rehabilitację zniesionej lordozy szyjnej, a także innych schorzeń odcinka szyjnego kręgosłupa. Sprawdza się w zmniejszaniu dolegliwości bólowych. Działa także profilaktycznie, zwiększa komfort snu i ilość snu głębokiego. Nie nadaje się dla osób o przeciętnej i filigranowej budowie ciała.
Opinie o nakładce na materac Airflow Mesh 3D
Poznaj materac Osaka Airosakaair Onsen Sleeping jako jedyny producent zastosował innowacyjny system wentylacji, który odprowadza ciepło z głębi materaca na zewnątrz. Sprawia to, że materac Osaka Air rozwiązuje problem przegrzewania i zmniejsza potliwość ciała podczas snu.
Poznaj materac Osaka Airosakaair Materac Osaka Air rozwiązuje problem przegrzewania i pocenia ciała podczas snu, ponieważ jako jedyni zastosowaliśmy specjalny system wentylacji, który odprowadza ciepło z głębi materaca na zewnątrz.
Poznaj materac Osaka Airosakaair Onsen Sleeping jako jedyny producent zastosował innowacyjny system wentylacji, który odprowadza ciepło z głębi materaca na zewnątrz. Sprawia to, że materac Osaka Air rozwiązuje problem przegrzewania i zmniejsza potliwość ciała podczas snu.
Najlepszy prezent dla Twojej skóryOferowany przez Onsen Sleeping materiał tekstylny Skin+ wzgobacony jest o probiotyki, których codzienne dawkowanie daje efekt porównywalny z tym, jaki uzyskuje się przy codziennym stosowaniu odmładzającego i przeciwzmarszczkowego kremu karotenoidowego każdej nocy.
Poznaj poduszkę ortopedyczną Asana Skin+asanaProdukcję i sprzedaż poduszki ortopedycznej Asana Skin+ poprzedziło kilka lat projektowania oraz testowania prototypów przez osoby posiadające schorzenia odcinka szyjnego kręgosłupa, a przede wszystkim zniesioną lordozę szyjną i dyskopatię. Do testów zaprosiliśmy też osoby zdrowe, które stosują poduszki ortopedyczne profilaktycznie. W cały proces projektowania i testowania poduszki ortopedycznej Asana Skin+ zaangażowany był zespół wybitnych specjalistów posiadających profesjonalną wiedzę z zakresu ortopedii, neurologii, fizjoterapii i psychologii. Dzięki temu poduszka ortopedyczna Asana Skin+ sprawdza się nie tylko w rehabilitacji spłyconej lordozy szyjnej, zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa oraz innych dolegliwości związanych z bólem szyi i karku, ale też jako narzędzie służące profilaktyce prozdrowotnej. Jej stosowanie wpływa korzystnie na funkcjonowanie biopsychospołeczne człowieka. Poduszka ortopedyczna Asana Skin+ wykonana jest z otwartokomórkowej pianki wysokoelastycznej typu HR o korzystnych dla zdrowia właściwościach. Tego rodzaju pianka poliuretanowa nie przegrzewa głowy dzięki zachowaniu otwartokomórkowej struktury w trakcie jej użytkowania. Dodatkowo nie zapada się nadmiernie w trakcie snu, co gwarantuje jej idealne dopasowanie do kształtu głowy oraz podparcie odcinka szyjnego kręgosłupa. Tym samym eliminuje ona wszelkie wady poduszek ortopedycznych wykonanych z pianki termoelastycznej typu visco, czyli pianek z pamięcią. Stosowanie poduszki ortopedycznej Asana Skin+ pozwala na swobodną zmianę pozycji do spania. Jej budowa pozwala na utrzymanie kręgosłupa w pozycji fizjologicznej przez całą noc, zarówno przy spaniu na boku, jak i przy spaniu na plecach. Poduszki ortopedycznej Asana Skin+, podobnie jak żadnych innych poduszek, nie należy stosować przy spaniu na brzuchu. Poduszka ortopedyczna Asana Skin+ umieszczona została w innowacyjnym pokrowcu z materiału tekstylnego Skin+, który wzgobacony jest o opatentowany szczep probiotyków.
Poznaj poduszkę ortopedyczną Yoko Skin+yokoProdukcję i sprzedaż poduszki ortopedycznej Yoko Skin+ poprzedziło kilka lat projektowania oraz testowania prototypów przez osoby posiadające schorzenia odcinka szyjnego kręgosłupa, a przede wszystkim zniesioną lordozę szyjną i dyskopatię. Do testów zaprosiliśmy też osoby zdrowe, które stosują poduszki ortopedyczne profilaktycznie. W cały proces projektowania i testowania poduszki ortopedycznej Yoko Skin+ zaangażowany był zespół wybitnych specjalistów posiadających profesjonalną wiedzę z zakresu ortopedii, neurologii, fizjoterapii i psychologii. Dzięki temu poduszka ortopedyczna Yoko Skin+ sprawdza się nie tylko w rehabilitacji spłyconej lordozy szyjnej, zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa oraz innych dolegliwości związanych z bólem szyi i karku, ale też jako narzędzie służące profilaktyce prozdrowotnej. Jej stosowanie wpływa korzystnie na funkcjonowanie biopsychospołeczne człowieka. Poduszka ortopedyczna Yoko Skin+ wykonana jest z otwartokomórkowej pianki wysokoelastycznej typu HR o korzystnych dla zdrowia właściwościach. Tego rodzaju pianka poliuretanowa nie przegrzewa głowy dzięki zachowaniu otwartokomórkowej struktury w trakcie jej użytkowania. Dodatkowo nie zapada się nadmiernie w trakcie snu, co gwarantuje jej idealne dopasowanie do kształtu głowy oraz podparcie odcinka szyjnego kręgosłupa. Tym samym eliminuje ona wszelkie wady poduszek ortopedycznych wykonanych z pianki termoelastycznej typu visco, czyli pianek z pamięcią. Stosowanie poduszki ortopedycznej Yoko Skin+ pozwala na swobodną zmianę pozycji do spania. Jej budowa pozwala na utrzymanie kręgosłupa w pozycji fizjologicznej przez całą noc, zarówno przy spaniu na boku, jak i przy spaniu na plecach. Poduszki ortopedycznej Yoko Skin+, podobnie jak żadnych innych poduszek, nie należy stosować przy spaniu na brzuchu. Poduszka ortopedyczna Yoko Skin+ umieszczona została w innowacyjnym pokrowcu z materiału tekstylnego Skin+, który wzgobacony jest o opatentowany szczep probiotyków.
Poznaj poduszkę ortopedyczną Hiro Skin+hiroProdukcję i sprzedaż poduszki ortopedycznej Hiro Skin+ poprzedziło kilka lat projektowania oraz testowania prototypów przez osoby posiadające schorzenia odcinka szyjnego kręgosłupa, a przede wszystkim zniesioną lordozę szyjną i dyskopatię. Do testów zaprosiliśmy też osoby zdrowe, które stosują poduszki ortopedyczne profilaktycznie. W cały proces projektowania i testowania poduszki ortopedycznej Hiro Skin+ zaangażowany był zespół wybitnych specjalistów posiadających profesjonalną wiedzę z zakresu ortopedii, neurologii, fizjoterapii i psychologii. Dzięki temu poduszka ortopedyczna Hiro Skin+ sprawdza się nie tylko w rehabilitacji spłyconej lordozy szyjnej, zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa oraz innych dolegliwości związanych z bólem szyi i karku, ale też jako narzędzie służące profilaktyce prozdrowotnej. Jej stosowanie wpływa korzystnie na funkcjonowanie biopsychospołeczne człowieka. Poduszka ortopedyczna Hiro Skin+ wykonana jest z otwartokomórkowej pianki wysokoelastycznej typu HR o korzystnych dla zdrowia właściwościach. Tego rodzaju pianka poliuretanowa nie przegrzewa głowy dzięki zachowaniu otwartokomórkowej struktury w trakcie jej użytkowania. Dodatkowo nie zapada się nadmiernie w trakcie snu, co gwarantuje jej idealne dopasowanie do kształtu głowy oraz podparcie odcinka szyjnego kręgosłupa. Tym samym eliminuje ona wszelkie wady poduszek ortopedycznych wykonanych z pianki termoelastycznej typu visco, czyli pianek z pamięcią. Stosowanie poduszki ortopedycznej Hiro Skin+ pozwala na swobodną zmianę pozycji do spania. Jej budowa pozwala na utrzymanie kręgosłupa w pozycji fizjologicznej przez całą noc, zarówno przy spaniu na boku, jak i przy spaniu na plecach. Poduszki ortopedycznej Hiro Skin+, podobnie jak żadnych innych poduszek, nie należy stosować przy spaniu na brzuchu. Poduszka ortopedyczna Hiro Skin+ umieszczona została w innowacyjnym pokrowcu z materiału tekstylnego Skin+, który wzgobacony jest o opatentowany szczep probiotyków.
Najlepszy prezent dla Twojej skóryOferowany przez Onsen Sleeping materiał tekstylny Skin+ wzgobacony jest o probiotyki, których codzienne dawkowanie daje efekt porównywalny z tym, jaki uzyskuje się przy codziennym stosowaniu odmładzającego i przeciwzmarszczkowego kremu karotenoidowego każdej nocy.
Najlepszy prezent dla Twojej skóryOferowany przez ONSEN® materiał tekstylny Skin+ wzgobacony jest o probiotyki, których codzienne dawkowanie daje efekt porównywalny z tym, jaki uzyskuje się przy codziennym stosowaniu odmładzającego i przeciwzmarszczkowego kremu karotenoidowego każdej nocy.
Najlepszy prezent dla Twojej skóryOferowany przez ONSEN® materiał tekstylny Skin+ wzgobacony jest o probiotyki, których codzienne dawkowanie daje efekt porównywalny z tym, jaki uzyskuje się przy codziennym stosowaniu odmładzającego i przeciwzmarszczkowego kremu karotenoidowego każdej nocy.
Najlepszy prezent dla Twojej skóryOferowany przez ONSEN® materiał tekstylny Skin+ wzgobacony jest o probiotyki, których codzienne dawkowanie daje efekt porównywalny z tym, jaki uzyskuje się przy codziennym stosowaniu odmładzającego i przeciwzmarszczkowego kremu karotenoidowego każdej nocy.
Najlepszy prezent dla Twojej skóryOferowany przez Onsen Sleeping materiał tekstylny Skin+ wzgobacony jest o probiotyki, których codzienne dawkowanie daje efekt porównywalny z tym, jaki uzyskuje się przy codziennym stosowaniu odmładzającego i przeciwzmarszczkowego kremu karotenoidowego każdej nocy.
Opinie o poszewce na poduszkę ortopedyczną Asana
Opinie o poszewce na poduszkę ortopedyczną Yoko
Opinie o poszewce na poduszkę ortopedyczną Hiro
Dla kogo przeznaczona jest poduszka ortopedyczna Enso?Osoby o różnej budowie ciała, których wzrost mieści się w przedziale 150-180 centymeterów, a waga znajduje się w przedziale 45-75 kilogramów. Jedna strona poduszki (z większym "językiem") wspomaga leczenie i rehabilitację zniesionej lordozy szyjnej, a także innych schorzeń odcinka szyjnego kręgosłupa. Zaś druga strona poduszki (z mniejszym "językiem" jest przeznaczona dla profilaktyki chorób kręgosłupa. Sprawdza się także przy bólach głowy, barków i szyi.
Dla kogo przeznaczona jest poduszka ortopedyczna Enso Skin+?Osoby o różnej budowie ciała, których wzrost mieści się w przedziale 150-180 centymeterów, a waga znajduje się w przedziale 45-75 kilogramów. Jedna strona poduszki (z większym "językiem") wspomaga leczenie i rehabilitację zniesionej lordozy szyjnej, a także innych schorzeń odcinka szyjnego kręgosłupa. Zaś druga strona poduszki (z mniejszym "językiem" jest przeznaczona dla profilaktyki chorób kręgosłupa. Sprawdza się także przy bólach głowy, barków i szyi.
Opinie o poszewce na poduszkę ortopedyczną Enso
Najlepszy prezent dla Twojej skóryOferowany przez ONSEN® materiał tekstylny Skin+ wzgobacony jest o probiotyki, których codzienne dawkowanie daje efekt porównywalny z tym, jaki uzyskuje się przy codziennym stosowaniu odmładzającego i przeciwzmarszczkowego kremu karotenoidowego każdej nocy.
Nocne poty – przyczyny i zapobieganieCoraz więcej z nas dotyka problem, jaki stanowią nocne poty. Pojawiają się nawet, kiedy idziemy spać w porządnie przewietrzonej sypialni. Nocne poty dotykają nas bez żadnego ostrzeżenia, pozostawiając mokrą pościel i piżamę. Nasilenie nocnych potów może być różne, podobnie jak częstotliwość występowania. Powtarzające się nocne poty mogą świadczyć o chorobie, jednak najczęściej przyczyny leżą w nieprawidłowej higienie snu. Podstawową ich przyczyną jest nieoddychająca piżama i pościel, ale bardzo często też zły materac pozbawiony wentylacji. Nocne poty wzmaga też spanie na materacu visco, który powoduje nieprzyjemne objawy.
Materac jednoosobowy – jaki wybrać? Materac jednoosobowy kiedyś kojarzył się z najniższym poziomem komfortu. Panowało przekonanie, że ludzie nie zechcą „inwestować” w materac dla studenta czy materac dla nastolatka. Na szczęście to już przeszłość! Wiadomo, że na komfort snu zasługuje każdy – bez względu na wiek, sytuację życiową czy status związku. Obecnie oferta materacy jednoosobowych na rynku jest tak ogromna, że przytłacza! Podpowiadamy czym kierować się przy wyborze materaca, żeby być zadowolonym z zakupu Kiedy kupujesz materac jednoosobowy, możesz myśleć wyłącznie o swoich potrzebach, nie bojąc się protestów partnera i nie musząc godzić się na żaden kompromis. Wybierając rozmiar prawdopodobnie weźmiesz pod uwagę powierzchnię swojej sypialni, a także upodobania i styl życia. Skończyły się czasy, kiedy pod pojęciem materaca jednoosobowego rozumiano wyłącznie materac 80x200 lub 90x200. Mimo wszystko, dobranie rozmiaru to chyba najłatwiejsza część całego procesu decyzyjnego. Wybrać trzeba jeszcze pozostałe cechy materaca, takie jak twardość oraz tworzywo, z którego materac został wykonany. Tutaj oczywiście też powinieneś kierować się przede wszystkim własnym komfortem. Warto jednak wziąć pod uwagę opinie specjalistów z dziedziny ergonomii oraz medycyny snu, ponieważ w innym wypadku będziesz skazany na sprzedawcę w sklepie meblowym, który niekoniecznie doradza bezinteresownie.
Wdowi garb - jakie przyczyny i jak sobie z tym poradzić?Wdowi garb, zwany też bawolim karkiem, jest schorzeniem coraz częściej pojawiającym się w przestrzeni społecznej. Tego typu zgrubienie na szyi bardzo często powoduje dolegliwości bólowe, a także sztywność karku. Przede wszystkim zaś wdowi garb stanowi poważny defekt kosmetyczny. Z jednej strony bowiem odstawanie bawolego karku może być nieestetyczne, zaś z drugiej strony utrudnia dobór odzieży i powoduje, że sylwetka staje się mniej atrakcyjna.  Choć dawniej wdowi garb uznawano za domenę osób starszych, dziś bawoli kark coraz częściej spotyka się u pacjentów młodszych. Skąd bierze się ten rodzaj schorzenia i jak się go pozbyć?
Sen a odchudzanieSen a odchudzanie – podjadanie w nocyJeżeli na przykład w ciągu dnia nie przyjmujemy zbyt wiele jedzenia, deficyt kaloryczny pod wieczór jest zbyt intensywny i musimy coś zjeść. Zamiast przygotowywac pełny posiłek można wypić szejk bialkowy. Nalezy jednak pamiętać aby ilość białka była większa niz ilość węglowodanów.  Posiłek proteinowy przed snem powinien zwiększyć wydatek energetyczny organizmu podczas snu, co sprawi, że organizm przejdzie w tryb spalania energii nagromadzonej w rezerwach energetycznych, czyli w zalegającej tkance tłuszczowej.  
Rwa barkowa – objawy, przyczyny, leczenieAby dokładnie zlokalizować problem, na początku warto zapoznać się z anatomią. Co ciekawe pomimo nazwy rwa barkowa najczęściej związana jest z zaburzeniem w obrębie kręgosłupa szyjnego. Kręgosłup szyjny utworzony jest przez 7 kręgów (C1-C7) ułożonych w fizjologiczną lordozę. Pomiędzy trzonami kręgów C2-C7 znajdują się krążki międzykręgowe, potocznie nazywane „dyskami”. Ułożone pionowo kręgi, tworzą kanał, w środku którego znajduje się rdzeń kręgowy. Z kolei z rdzenia kręgowego poprzez tzw. otwory międzykręgowe wychodzą korzenie nerwowe.
Lordoza szyjna – co to jest i jak jej nie spłycić?Lordoza szyjna to nie choroba!
Spanie na boku a ból biodra - jak sobie z tym poradzić?Staw biodrowy jest bardzo wytrzymały, ale nie jest niezniszczalny. Spanie na boku z bólem biodra  świadczy o jego uszkodzeniu.
Materace kieszeniowe – lepsze czy gorsze od piankowych?Wiele osób zastanawia się nad tym jaki materac wybrać do spania - piankowy czy sprężynowy? W  XX wieku, szczególnie w latach 1920 – 1980 popularne były materace sprężynowe, ale od lat 80-tych gó biorą materace piankowe. Jest to związane z postępem technologicznym i  wprowadzeniem na rynek pianki termoelastycznej. Ten dynamiczny rozwój doprowadził do wzrostu zainteresowania klientów materacami piankowymi. W tym samym okresie twórcy materacy sprężynowych nie wprowadzili żadnych innowacji, oznacza to, że z marketingowego punktu widzenia stały się one mniej atrakcyjne. Najważniejsze jest jednak to, że materace piankowe bardziej komfortowe. Jaki materac wybrać - sprężynowy czy piankowy? W tym artykule odpowiemy Ci pytanie, dlaczego spośród wszystkich produktów materace piankowe najlepsze!
Materac na bóle kręgosłupa – jak wybrać mądrzeBól pleców potrafi spędzić sen z powiek i wpływa na wiele aspektów życia. Kręgosłup boli w ciągu dnia i często marzymy o tym, aby chociaż w nocy przestał boleć. Wiele osób, mających problemy z kręgosłupem zastanawia się jaki materac na ból kręgosłupa lędźwiowego będzie najlepszy.
Spanie na brzuchu – jak uczynić je zdrowszymNa brzuchu sypia około 7% populacji na ziemi. To stosunkowo niewiele, jednak amatorzy tej pozycji mają duży problem, żeby odzwyczaić się od usypiania i spania na brzuchu. Wszyscy dookoła odradzają spania w ten sposób twierdząc, że pozycja spania na brzuchu jest zła. Niestety mają rację.
Siedzący tryb życia – pomocne spacerowanieSiedzący tryb życia stanowi plagę, która opanowała nas we współczesnych czasach. Choć wielu z nas zdaje sobie sprawę z negatywnego wpływu siedzącego trybu życia na zdrowie, często nie mamy możliwości lub wystarczająco dużo determinacji, aby wprowadzić w naszych życiach jakieś zmiany. Tymczasem okazuje się, że najbardziej pomocny dla zniwelowania negatywnych efektów siedzącego trybu życia jest zwyczajny spacer. Ruch aerobowy to jeden z najbezpieczniejszych i najbardziej pożądanych rodzajów aktywności fizycznej, jakie każdy z nas może podjąć. Nie wymaga on żadnych specjalnych przygotowań, zatem również przy siedzącym trybie życia łatwo powinno być znaleźć na niego trochę czasu. Szczególnie, że spacerowanie przynosi bardzo wiele pozytywnych efektów. Podczas spacerowania, nasze organizmy dotleniają się i wzmacniają układ sercowo-naczyniowy, który siedzący tryb życia może zniszczyć. Dodatkowo w naszych organizmach przyspiesza wtedy metabolizm, jak również  dotleniamy nasz organizm, wzmacniamy układ sercowo-naczyniowy, przyspieszamy metabolizm, usuwamy toksyny z naszego ciała, poprawiamy sobie jakość snu oraz poprzez wydzielanie endorfin poprawiamy nasze zdrowie psychiczne. Innymi słowy jest duża szansa, że jeśli spacerujesz, uśmiechasz się częściej :)
Rwa kulszowa – objawy, przyczyny, leczenieRwa kulszowa zaliczana jest do zespołów korzeniowych, czyli dolegliwości związanych z podrażnieniem nerwu. Stąd też rwę kulszową często spotyka się u osób dotkniętych dyskopatią. Co do zasady rwa kulszowa powoduje bardzo silny ból, a także ogranicza ruchomość kończyn. Często rwie kulszowej towarzyszy też drętwienie nogi. Nazwa, jaką nadano rwie kulszowej, pochodzi od okresowo pojawiającego się silnego strzału bólowego, który w pierwszym momencie przypomina rwanie. Najczęściej za jego wywołanie odpowiada wykonanie określonego ruchu, który stanowi bodziec rozpoczynający rwę kulszową.   Sprawcą rwy kulszowej jest nerw kulszowy, który jest gałęzią największego w ciele ludzkim splotu nerwowego, czyli splotu krzyżowego. Jest to bardzo skomplikowana struktura.
Zwyrodnienie kręgosłupa – objawy, przyczyny, leczenieZwyrodnienie kręgosłupa prowadzi do zmniejszenia bólu pleców, co jest swoistym paradoksem. Dla wielu ten nietypowy objaw zwyrodnienia kręgosłupa jest zaskoczeniem. Jest on jednak zupełnie naturalną reakcją ludzkiego organizmu. O zwyrodnieniu kręgosłupa słyszy się coraz więcej. Dodatkowo choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa, czyli osteoartroza, dotyka coraz młodszych ludzi. Dlaczego zwyrodnienie kręgosłupa przestało być domeną seniorów? Co robić, kiedy zdiagnozowano u nas osteoartrozę i czy zawsze powinniśmy się tym przejmować?
Dyskopatia – objawy, przyczyny, leczenieDyskopatia to bardzo poważne, a jednocześnie jedno z najczęściej występujących schorzeń kręgosłupa. Oznacza ona zwyrodnienie krążka międzykręgowego, jaki umieszczony jest między trzonami kręgów, zaś potocznie nazywany jest dyskiem. To właśnie jego potoczna nazwa zapoczątkowała nazywanie tego rodzaju zwyrodnienia dyskopatią. Krążek międzykręgowy, nazywany popularnie dyskiem, to dynamiczna struktura umiejscowiona między trzonami kręgów. Każdy z nas posiada 23 dyski, które stanowią około 1/4 całkowitej wysokości kręgosłupa. Wysokość krążków międzykręgowych, które w przebiegu dyskopatii podlegają zwyrodnieniu, zwiększa się ku dołowie, podobnie jak trzonów kręgów.   [youtube=GcCJ3atqfE4]   Różnica w grubości dysków w kręgosłupie wynika z różnorodności obciążenia, jakie dane struktury muszą utrzymywać. Odcinek szyjny kręgosłupa ma bowiem za zadanie wyłącznie utrzymanie ciężaru głowy, zaś odcinek lędźwiowy kręgosłupa odpowiada dodatkowo za podpieranie tułowia i kończyn górnych. Dlatego też wysokość zdrowego krążka międzykręgowego waha się od kilku milimetrów do kilkunastu milimetrów, dyskopatia zaś jego grubość zmniejsza. Często wraz z diagnozą dyskopatii otrzymujemy opisy wyników badań obrazowych, jak choćby rezonansu magnetycznego czy tomografii komputerowej. Wynikające z nich treści nie zawsze dla nas zrozumiałe. Dlatego też warto zapamiętać, co oznaczają wskazane tam segmenty kręgosłupa. Segment kręgosłupa to podstawowa jednostka ruchowa kręgosłupa. Jest on tworzony przez krążek międzykręgowy, a także kręgi znajdujące się poniżej dysku i powyżej dysku. Na przykład segment kręgosłupa opisywany jako C5-C6 tworzy kręg C5 i C6 wraz z krążkiem międzykręgowym C5/C6.
Zniesienie lordozy szyjnej – objawy, przyczyny, leczenie Spłycona lordoza szyjna, zniesiona lordoza szyjna, wypłaszczona lordoza szyjna - to coraz częściej występujęce dolegliwości, które skupiają się wokół tego samego zagadnienia, jakim jest zmniejszenie naturalnej krzywizny w kręgosłupie szyjnym. Całkiem słusznie nazywana jest w obecnych czasach "syndromem SMSowej szyi".   [youtube=jgH9CXvTc70]   Prawidłowa budowa kręgosłupa powoduje, że szyja zdrowego człowieka jest naturalnie wygięta ku przodowi, zaś jego kręgi tworzą łuk, który nazywany jest właśnie lordozą szyjną. Kiedy dochodzi do jego zbytniego wypłaszczenia, mówi się o zniesionej lordozie szyjnej.   Prawidłowa, nie zniesiona lordoza szyjna, ma miejsce wtedy, gdy nasz podbródek znajduje się powyżej mostka. Gdy jednak głowa wychyla się ku przodowi, a rzut pionowy podbródka wysunie się poza klatkę piersiową, dochodzi do wyprostowania kręgosłupa szyjnego i tym samym do spłycenia, a w efekcie też do zniesienia lordozy szyjnej.
Endoproteza biodra - jak poprawić jakość snu po operacji?Należysz do grona osób posiadających endoprotezę stawu biodrowego? A może coraz częściej myślisz wszczepieniu endoprotezy biodra, ponieważ odczuwasz dolegliwości bólowe uniemożliwiające normalne funkcjonowanie? Jeśli chociaż na jedno z tych pytań odpowiadasz twierdząco, zastanawiasz się na pewno, jak spać z endoprotezą biodra. W tym artykule przedstawimy najważniejsze aspekty, które dotyczą endoprotezoplastyki biodra i zasad zdrowego snu. [youtube=fDnvg60LrTU]
Dlaczego pianka otwartokomórkowa jest najlepsza do materaca?Rynek materacy jest ogromny i przepełniony możliwościami wyboru. Jest też jednak niestety pełen niedomówień, manipulacji, a czasem nawet kłamstw ze strony producentów. Sprawia to, że Klient staje się kompletnie zdezorientowany i polega jedynie na informacjach przekazywanych mu przez sprzedawców w sklepach z materacami. Ci jednak nie mogą powiedzieć szczerze, które materace z ich oferty dobre, a które złe. Zależy im na sprzedaży wszystkich modeli. Niezależnie od tego czy z pianki, z lateksu, sprężynowy... każdy model jest dla nich po prostu produktem, który należy sprzedać, a zatem źródłem zysku. Materace to dla nich maszynka do robienia pieniędzy, podnoszą więc stale ceny, które stają się zupełnie nieadekwatne do oferowanej jakości.
Uszkodzenie stożka rotatorów – spanie z bólem karkuNajnowsze badania opublikowane przez Clinics in orthopedic surgery wykazały, że w ostatnich latach gwałtownie wzrosła liczba pacjentów z bólem barku. Okazało się, że ze wszystkich chorób barku, uszkodzenie stożka rotatorów jest najczęściej spotykane u osób w średnim i starszym wieku. Nieleczone uszkodzenie ścięgien pierścienia rotatorów, może prowadzić do trwałej utraty sprawności oraz przewlekłych, silnych dolegliwości bólowych. W niektórych przypadkach niezbędna jest także interwencja chirurgiczna. Jeżeli od jakiegoś czasu zmagasz się z bólem barku, który nie pozwala Ci spać efektywnie, w tym artykule dowiesz się, czy być może przyczyną Twoich dolegliwości jest uszkodzenie ścięgien stożka rotatorów. Jakie objawy, czego należy unikać oraz jakiej poduszki używać w trakcie snu?
Dlaczego warto dbać o głęboki sen i jak go osiągnąć?Sen głęboki, zwany również snem wolnofalowym, to określenia trzeciego i czwartego etapu snu fazy nREM (ang. non-rapid eye movement – bez szybkich ruchów gałek ocznych). W trakcie jego trwania tętno i oddech zwalniają, a wszystkie mięśnie rozluźniają się, co dotyczy także mięśni gałek ocznych.   Ta faza snu – sen głęboki - jest niezbędną dla zdrowia człowieka, ponieważ jest czasem regeneracji. To właśnie wtedy wtedy organizm naprawia uszkodzone tkanki oraz wzmacnia siły układu odpornościowego. U wielu ludzi czas snu wolnofalowego jest zbyt krótki. W tym artykule opowiadamy o tym, na czym polegają fazy snu oraz przedstawiamy sposoby na wydłużenie snu głębokiego.
Dlaczego pianka memory to zły wybór?Pianka memory cieszy się wśród producentów i sprzedawców materacy dużą popularnością. Z każdym rokiem rosną wyniki sprzedaży materaców, których pierwszą warstwę stanowi pianka memory. W sklepie z materacami trudno znaleźć model, który nie zawierałby memory foam, zaś sprzedawcy bezustannie je zachwalają, używając coraz bardziej przekonujących argumentów. Do zwiększenia sprzedaży pianki memory przyczynia się też stosowanie nieuczciwych praktyk, które wielu sprzedawców materaców stosuje w celu zwiększenia sprzedaży. Te obejmują techniki sprzedażowe takie jak name game, czy też zwyczajne oszustwa, jak choćby przekonywanie klientów, że pianka memory to nie rodzaj pianki poliuretanowej, ale zupełnie odrębny materiał. Skąd wzięła się sława, jaką darzona jest pianka memory i czy jest ona w pełni zasłużona? Odpowiedź na to pytanie nasuwa się sama, kiedy poddamy dokładnej analizie jej właściwości oraz parametry fizyczne.
Jakie powinny być ceny materaców?Rozbieżności w cenach materaców nadal nas zaskakują. W jaki sposób jest możliwe, że materac o tej samej szerokości posiada cenę rozpoczynającą się już od kilkuset złotych, kończą zaś nawet na kilkunastu tysiącach złotych? Jak znaleźć balans między ceną a jakością materaca, aby znaleźć naprawdę dobry materac w odpowiedniej cenie? Jak w przypadku większości produktów, cena materaca zależy ównie od rozmiaru łóżka, jakie posiadamy. To ma natomiast związek z metrażem mieszkania. Wiadomo jednak, że co do zasady cena materaca będzie niższa w przypadku tych węższych, natomiast wyższa w przypadku materaców szerokich, jednak różnice te nie powinny być duże. Cena idealnego materaca u etycznego producenta będzie podobna. To, ile pieniędzy przeznaczymy na nowy materac, zależne jest ównie od posiadanego budżetu, ale coraz częściej także od stanu wiedzy. Konsumenci zaczynają bowiem zdawać sobie sprawę z tego, że to funkcjonalność stanowi najważniejsze kryterium jego wyboru. Jednocześnie ceny materaców wcale nie musi być wysoka, aby były one dobre. Istnieje bowiem pewien pułap, którego nie da się przekroczyć w kosztach produkcji materaca, bo nie istnieją materiały, które kosztowałyby więcej. Nawet przy przyzwoitej marży dla producenta i sklepu. Cena ta nie może być jednak zbyt niska, bowiem dobre materiały z reguły droższe.
Jaki materac dla nastolatków?Dzieci każdego z nas w końcu dorosną, co powoduje, że wszyscy w pewnym momencie zastanawiamy się nad tym, jaki materac dla nastolatków wybrać. Najczęściej wybór materaca dla nastolatków łączy się też z wyborem nowego łóżka czy renowacją pokoju. Wszystko to składa się na komfortowy i zdrowy sen. To, jaki materac dla nastolatków wybrać, jest jednak pytaniem  kluczowym, jeśli chcemy zapewnić naszemu dziecku odpowiedni rozwój. To bowiem od niego zależeć będzie ułożenie ciała nastolatka podczas całej nocy.
Materac na kręgosłup – jak mądrze dokonać wyboru?Materac na kręgosłup poszukujemy ównie wtedy, gdy cierpimy schorzenia z nim związane. Do tych najczęściej należy zwyrodnienie kręgosłupa oraz związana z nim dyskopatia. Obok nich coraz częściej materac na kręgosłup poszukują osoby, które dotknięte zniesieniem lordozy szyjnej lub bardziej zaawansowaną przypadłością, jaką jest powstanie kifozy szyjnej. Coraz częściej materac na kręgosłup poszukują jednak również osoby zdrowe, które zmagają się z bólem kręgosłupa lędźwiowego lub bólem kręgosłupa szyjnego. Wielu z nas zaczyna poszukiwać materac na kręgosłup także wtedy, kiedy doznaje bólu głowy po przebudzeniu lub zwyczajnie chce zadbać o profilaktykę chorób kręgosłupa. Ostatnią grupą osób, które poszukują materac na kręgosłup, ludzie posiadający aktualnie materac z pamięcią kształtu, którzy świadomi jego negatywnego wpływu na zdrowie i zaczynają już dostrzegać go w swoim codziennym funkcjonowaniu.
Najlepsze materace – Toruń to nasz dom!Toruń jest miastem, w którym znajduje się siedziba Onsen Sleeping, odpowiedzialnego społecznie producenta najlepszych materaców oraz ergonomicznych poduszek ortopedycznych i innych akcesoriów służących do zdrowego, komfortowego snu. Umożliwia to dokonanie zakupu bezpośrednio od producenta materaców działającego zgodnie z metodyką design thinking, która gwarantuje ich najwyższą jakość.   Choć wiele stacjonarnych sklepów sieciowych z materacami posiada w Toruniu i Bydgoszczy swoje placówki, a także pozycjonują się one w wyszukiwarkach dla każdego większego miasta, nie pochodzą one wcale z tych miast. Dlatego też mieszkańcom Bydgoszczy czy Torunia, ale też pozostałych miejscowości województwa kujawsko-pomorskiego, niekiedy trudno jest znaleźć materace pochodzące z lokalnej produkcji. Dotyczy to zarówno materaców online, jak i tych kupowanych w sprzedaży stacjonarnej.
Twardości materaca – jaką wybraćTwardość materaca jest jednym z kluczowych elementów budujących komfort snu. Bardzo ważne żeby twardość była odpowiednio dostosowana do potrzeb osoby śpiącej. Dobrze dobrany materac nie powinien być zbyt miękki, bo będziemy się w niego zapadać i ucierpi na tym kręgosłup, który nie będzie miał odpowiedniego podparcia. Nie może też być zbyt twardy, ponieważ będzie nam zwyczajnie bardzo niewygodnie, będziemy mieli problemy z zaśnięciem i jakość snu znacząco spadnie. Dlatego wybierając materac trzeba koniecznie zwrócić uwagę na jego twardość.
Jak dobrać materac do wagi – czy to ma sens?Zastanawiasz się jak dobrać materac do wagi oraz czy twardości materaca powinny być sugerowane wagą ciała? Czy osoby postawne, o dużej wadze powinny spać na twardych materacach, natomiast szczupłe i lekkie na miękkich? Decydując się na materac nie powinieneś kierować się masą i budową ciała lecz aspektami takimi jak podparcie i dopasowanie do kształtu ciała, czy pozycja do snu.
Rodzaje materacy – praktyczny przewodnikSklepy oferują różne rodzaje materacy. Wybór jest tak szeroki, że bardzo łatwo się w tym pogubić. Wszędzie pełno dziwnych nazw i z każdej strony mówią Ci, że potrzebujesz tego, tego, tego i właściwie każdego materaca na świecie. Każdy sklep oferuje liczne materace, rodzaje różne, ale który jest najlepszy? Przygotowaliśmy mały przewodnik, który jak mamy nadzieję, pozwoli Ci znacznie sprawniej poruszać się po świecie materaców i wybrać dla siebie najlepszy rodzaj materaca do spania.
Ten materac piankowy to spełnienie Twoich marzeń!Materace piankowe zyskują wielką popularność. Coraz więcej ludzi zaczyna zdawać sobie sprawę, że jest alternatywa dla standardowych materacy sprężynowych. Jednak nawet po dokonaniu pierwszej decyzji, że sprężyny znikają z materaca a zastąpi je pianka - rynek materaców stawia Klienta przed kolejnym trudnym wyborem: który materac z pianki poliuretanowej mam wybrać? Który rodzaj pianki jest najlepszy? Jaka powinna być kolejność pianek w materacu? Dostarczamy odpowiedzi na wszystkie te trudne pytania.
Rozmiary materacy – jak dobrać odpowiedni?Odpowiedź na pytanie jaką szerokość materaca wybrać wbrew pozorom nie jest taka prosta. Materac kupujemy raz na kilka lat i dobrze abyśmy uprzednio wiedzieli jakie wymiary materacy i który rozmiar materaca będzie dla nas odpowiedni.   W tym artykule nie będziemy więc pisać nic na temat konstrukcji, materiałów ani funkcjonalności materaców - zastanowimy się wyłącznie nad z pozoru prostym pytaniem: jaki rozmiar materaca wybrać? Choć często nie przywiązujemy zbytniej wagi do tego parametru - gdy kupimy materac o złej wielkości możemy żałować tej decyzji przez wiele lat. Warto więc się nad tym chwilę zastanowić.
Wszystko, co musisz wiedzieć o materacu memoryJeśli planujesz kupić materac z pianki memory koniecznie przeczytaj ten artykuł. Sławne materace z pamięcią kształtu mają bowiem wiele wad, o których sprzedawca w sklepie Ci nie powie. Dowiesz się o nich dopiero w domu i zamiast cieszyć się z nowego materaca stanie się on Twoim nowym - nomen omen - koszmarem.   W tym artykule znajduje się bolesna prawda na temat materacy wykonanych w górnej warstwie z pianki z pamięcią. Mamy nadzieję, że informacje tu zawarte spowodują, że decyzję o zakupie materaca podejmiesz świadomie i po prostu wybierzesz produkt, z którego będziesz w pełni zadowolony.
Jak ustawić łóżko w sypialni, aby spać wygodnie?Wielokrotnie pisaliśmy o sposobach na przekształcenie sypialni w prawdziwe sanktuarium snu. Wspominaliśmy o tym, jak ważny jest odpowiedni mikroklimat, który zapewniają w dużej mierze odpowiedni mikroklimat w sypialni. Wielokrotnie przypominaliśmy też o złotej „zasadzie trzech c” – w pomieszczeniu, w którym śpisz powinno być „cicho, ciemno i chłodno”. Wiele można osiągnąć operując światłem: chodzi nie tylko o wybór lamp i lampek nocnych, ale też o żaluzje, zasłony lub rolety. Kluczowe dla komfortu spania jest oczywiście wygodne łóżko, a dokładniej wygodny materac. Najlepsze meble i inne sprzęty nie będą jednak dobrze pełnić swojej roli, gdy sypialnia będzie źle rozplanowana. Pozostaje jeszcze jedno pytanie: jak ustawić łóżko, żeby dobrze spać? 
Menopauza – jak radzić sobie z objawami?Menopauza budzi lęk u wielu kobiet. Zwłaszcza polska nazwa menopauzy, czyli przekwitanie,  kojarzy się niektórym z definitywnym końcem nie tylko płodności, ale też młodości, urody czy nawet kobiecości. Równie nieprzyjazne znaczenie ma grecka nazwa menopauzy. Klimakterium oznacza bowiem ostatni szczebel drabiny. W rzeczywistości najlepiej nazywać jest jednak menopauzą, co po łacinie oznacza po prostu koniec miesiączki.   Towarzyszące menopauzie objawy to przede wszystkim wahania nastroju czy zaburzenia koncentracji, ale też bezsenność czy nocne poty. Dodatkowo menopauza powoduje uderzenia gorąca i obrzęki, jak też zwiększa tendencję do przybierania na wadze. Tym samym może ona w jakiś sposób przyczyniać się też do otyłości. Mimo różnego nazewnictwa i przekonań społecznych, menopauza nie musi i nie powinna wcale oznaczać pogorszenia jakości życia. Tym bardziej nie oznacza ona jego końca. Najczęściej, aby menopauza nie zdominowała naszej codzienności, wystarczy zwrócić uwagę na jakość snu.
Jaki wpływ na wydajność pracy ma sen?W dzisiejszym świecie trudno jest się dobrze wysypiać. Miasta zanieczyszczone światłem i hałasem, co przekszadza w zasypianiu. Tempo życia i stres spowodowany czekającymi nas zadaniami także przyczyniają się do bezsenności. Tymczasem zdrowy sen jest niezbędny, aby prawidłowo funkcjonować w ciągu dnia. Stawką w tym wypadku jest nie tylko subiektywne samopoczucie, ale także tempo i efektywność wykonywanej pracy, o czym można się przekonać przy użyciu bardzo obiektywnych i mierzalnych kryteriów. Wszyscy naukowcy mówią jednym głosem: negatywnego wpływu braku snu na zdolności kognitywne nie da się w żaden sposób zniwelować. Dobrze przespanej nocy nie zastąpi ani kawa, ani kofeina pod żadną inną postacią, żaden suplement diety, ani nawet popularne ostatnio leki nootropowe.
Zapachy i kwiaty w sypialni – właściwy mikroklimatJak przekształcić sypialnię w prawdziwe „sanktuarium snu”? Kluczowym elementem jest oczywiście wygodne łóżko, czyli tak naprawdę wygodny materac, który nie powoduje przegrzewania ciała. Ważne jest też odpowiednie zaprojektowanie sypialni. Design – czyli meble, kolor ścian i wszelkie elementy wystroju wnętrz powinny budować nastrój relaksu i wyciszenia. Jest jednak jeszcze jeden ważny element – mikroklimat sypialni nieco mniej rzuca się w oczy, ale bez niego trudno będzie się cieszyć regenerującym snem. Zabrzmiało naukowo? Mikroklimat to zespół warunków na które składa się powietrze (jego temperatura, skład i wilgotność) oraz światło. Skoro możemy mówić o mikroklimacie lasu czy jaskini, z całą pewnością możemy też mówić o mikroklimacie w sypialni.  
Ból głowy po przebudzeniu – zmora naszych czasówKiedy dotyka nas ból głowy po przebudzeniu, czujemy się, jakby była to jedna z najgorszych rzeczy, jakie mogą wydarzyć się w życiu. Otwierając rano oczy nie spodziewamy się raczej tego, że doznamy porannego bólu głowy, lecz pełnego wypoczynku i energii do działania. Tymczasem z powodu bólu głowy po przebudzeniu czy pulsowania w głowie marzymy wyłącznie o tym, aby jakoś mu zapobiec i wrócić z powrotem do łóżka. Szacuje się, że bóle głowy po przebudzeniu to połowa spośród wszystkich bólów głowy. Ich częste doświadczanie może mieć różne przyczyny, często związane z chorobami kręgosłupa połączonymi z posiadaniem złego materaca. Poza tym ból głowy po przebudzeniu wynikać może też z nieprawidłowych pozycji do spania. Występujące o poranku bóle głowy świadczyć mogą o poważnych stanach chorobowych, a przez to wymagać interwencji lekarskiej. W wielu przypadkach można im zaradzić przez zmianę swoich nawyków i zastosowanie się do kilku prostych rad. Nieocenioną pomoc przyniesie też wybór odpowiedniej poduszki ortopedycznej oraz zmiana materaca na materac wysokoelastyczny o średniej twardości, który zapewni odpowiednie wsparcie dla ciała i podparcie kręgosłupa.
Jak zasnąć w stresie – pokonaj trudności z ekspertami!„Nie mogę spać, bo jestem zestresowany. Stresuję się, bo nie mogę spać!” – większość z nas wypowiedziała kiedyś podobne zdanie. Dlaczego stres przeszkadza zasnąć? Czemu niedobór snu jest czynnikiem stresogennym? Czy człowiek żyjący w permanentnym stresie ma w ogóle szansę, żeby się wysypiać i jakoś funkcjonować?   Stres jest nieodłączną częścią życia większości współczesnego spoleczeństwa. Czym tak naprawdę jest stres z ewolucyjnego oraz fizjologicznego punktu widzenia? Dlaczego coraz więcej ludzi doświadcza stresu przewlekłego? Jeśli poznasz odpowiedź na te pytania, zrozumiesz co tak naprawdę dzieje się gdy się stresujesz i dowiesz się jak skuteczniej radzić sobie ze stresem.
Zdrowy sen – jak zhakować swoje nawyki?Zdrowy sen jest niekiedy tylko złudnym marzeniem w czasach, w których wydajność pracy stawiamy często na pierwszym miejscu, a decyzję związaną z tym, jaki materac wybrać, pozostawiamy żądnym zysku sprzedawcom. Coraz więcej osób cierpi na zaburzenia snu, a w tym przede wszystkim na bezsenność, która staje się u niektórych stanem permanentnym. Objawiają się one nie tylko w braku snu, ale też w kłopotach z zaśnięciem, częstym budzeniem się w nocy czy zbyt wczesnymi porannymi pobudkami. W walce z zaburzeniami snu może pomóc przestrzeganie kilku prostych zasad zdrowego snu.
Bezsenność – objawy, przyczyny, leczenieBezsenność dotyka już około 30% dorosłych osób, a u 15% występuje chronicznie. W Polsce na bezsenność i innego rodzaju trudności ze snem skarży się już połowa populacji. Oznacza to, że przynajmniej połowa z nas, czytających ten artykuł, cierpi na bezsenność. Dokoła nas bezustannie pojawiają się nowe metody na bezsenność i sposoby, które mają tej bezsenności zapobiec. Tymczasem niesprawdzone sposoby na bezsenność mogą jedynie pogłębić zaburzenia snu, zamiast w jakikolwiek sposób pomóc. Bezsenność, wbrew powszechnej opinii, to nie tylko trudności z zasypianiem. Niekiedy też z besennością myli się mioklonie przysenne lub inne parasomnie.   Na bezsenność cierpimy bowiem również wtedy, kiedy często wybudzamy się w nocy i nie możemy zasnąć ponownie. Co więcej, także wybudzanie się w nocy i problem z ponownym zaśnięciem to objaw, który składa się na obraz kliniczny bezsenności. Z bezsennością mamy do czynienia również wtedy, gdy sen nie daje wypoczynku, a po przespaniu nocy w dalszym ciągu odczuwamy zmęczenie.   Bezsenność to jeden z pierwszych kroków, które mogą doprowadzić do zaburzeń afektywnych, jak choćby depresji, ale też szeregu zaburzeń lękowych. Długofalowe skutki bezsenności stwarzają poważne zagrożenie dla zdrowia. Tymczasem często okazuje się, że bezsenność wywołuje zły materac. W takim przypadku objawy bezsenności w takim przypadku zwalczyć można przez zakupienie odpowiedniego materaca. Ten natomiast nie może również być za miękkim materacem czy zbyt twardym materacem.
O której iść spać – 5 sposobów na senWiększość z nas stara się spać osiem godzin, nie zwracając szczególnej uwagi na to, o której iść spać. Codzienny szaleńczy bieg zakłóca stosowanie przez nas podstawowych zasad higieny snu, przez co u wielu z nas rozwija się bezsenność oraz inne zaburzenia snu. Rozważając to, o której iść spać, powinniśmy zwrócić uwagę na nasze indywidualne predyspozycje. Co do zasady powinniśmy zasypiać w miarę możliwości najszybciej po zachodzie Słońca. Myśląc o tym, o której iść spać, należy przede wszystkim skupić się na tym, aby codzienie chodzić spać o tej samej godzinie, zachowując odpowiedni rytm snu. To higiena snu, a nie to, o której kładziemy się spać, przynosi nam efektywny i regenerujący sen. Zalicza się do niej także wybór właściwego materaca, a także poduszki. Od nich bowiem zależy to, jak w trakcie snu zachowywać będzie się nasze ciało. Dlatego też warto zastanowić się nad tym, jaki materac wybrać do spania, aby sen komfortowy.
Jak spać z katarem? Jak zasnąć z zatkanym nosem?Katar to jedna z najbardziej irytujących dolegliwości. W ciągu dnia jeszcze da się jakoś wytrzymać, ale noc z zapchanym albo cieknącym nosem to już prawdziwy koszmar. Jak spać z katarem, kiedy ledwo możemy  oddychać? Powszechnie wiadomo, że na katar nie ma skutecznego lekarstwa. Ten bowiem - leczony czy nie - trwa około 7 dni. Istnieją jednak środki pozwalające złagodzić katar i dzięki temu wyspać się w nocy, aby nie musieć spać z katarem. Człowiek wyspany nie tylko lepiej funkcjonuje, ale też skutecznej zwalcza infekcję, która jest zwykle przyczyną obrzęku śluzówki nosa.
Gdzie kupić materac i nie zostać oszukanym?Prawdopodobnie zastanawiając się, gdzie kupić materac, najpierw pomyślałeś o sklepie stacjonarnym, a jeszcze lepiej o wielkiej galerii meblowej, w której sklepów z materacami jest kilka. Chcesz przecież znaleźć najlepszy materac dla siebie, więc szukasz miejsca, w którym będzie duży wybór. Czy jednak w taki sposób na pewno dokonasz właściwego wyboru? Sklep stacjonarny to miejsce, gdzie po pierwszy przepłacisz, a w dodatku dasz się namówić na kupno materaca, który wcale nie będzie wygodny. Zacznijmy od kosztów. Sklepy w dużych galeriach meblowych płacą przecież ogromny czynsz. Po wielkiej hali spaceruje zaledwie kilku Klientów (często w sklepie meblowym więcej jest sprzedawców niż oglądających materace potencjalnych kupujących, którzy wcale nie zdecydowali gdzie kupić materac i „tylko oglądają”). Mimo wysokich czynszów i kosztów zatrudnienia sprzedawców stacjonarne sklepy z materacami wciąż istnieją. Jak to możliwe? Mają gigantyczne narzuty, sięgające nawet 300%! Kupując tam materac przepłacasz kilkakrotnie.
Jak spać na poduszce ortopedycznej – praktyczny poradnikCieszymy się, że odnalazłeś naszą stronę. Być może poszukujesz dobrej poduszki ortopedycznej i zaciekawiły Cię nietypowe kształty poduszek Onsen? Zastanawiasz się, dlaczego tak mocno odbiegają od dostępnych w sklepach medycznych wyrobów? Nasze poduszki ortopedyczne - Yoko, Hiro oraz Asana to poduszki, których zaprojektowanie zajęło nam około dwóch lat. wynikiem wnikliwej analizy ergonomicznej oraz efektem licznych konsultacji z lekarzami ortopedami oraz fizjoterapeutami. Swój kształt zawdzięczają innowacyjnemu podejściu do terapii odcinka szyjnego kręgosłupa, ale zacznijmy od początku.
Jak wybrać idealny materac 160x200 dla swojego łóżka?Najczęściej poszukiwany materac w Polsce to materac 160x200. Jego szerokość wynosząca 160 centymetrów pozwala na komfortowy sen dwóch śpiących razem osób, zaś długość wynosząca 200 centymetrów jest standardową długością, jakie stosuje się w materacach. Poszukując swój nowy materac 160x200 szczególną uwagę należy zwrócić na to, jaki materac wybrać. Istnieją bowiem nie tylko różne rodzaje materaców, ale i wielu nieuczciwych sprzedawców, którzy chcąc sprzedać niefunkcjonalny materac 160x200 stosują haniebne metody sprzedaży. Tymczasem materace online produkowane przez Onsen Sleeping posiadają całkowicie przejrzystą ofertę.   Na kupno materaca 160x200 decydują się ównie osoby posiadające średniej wielkości sypialnię, choć i w mniejszych sypialniach powinien się on z powodzeniem zmieścić. Rozmiar ten pozwala na swobodne zagospodarowanie pozostałej przestrzeni w taki sposób, aby komfortowo mieszkały w niej dwie osoby. Dodatkowo dobrze wykonany materac 160x200 pozwoli na przyjęcie każdej ze śpiących na niej osób wygodnej pozycji do spania. Rozmiar jest jednak tylko jednym z kryteriów, które należy brać pod uwagę, gdy kupujemy materac 160x200. Do wyboru rozmiaru łóżka wystarczy bowiem użyć jedynie miary i wykazać się odrobiną wyobraźni przestrzennej. Tymczasem przy wyborze odpowiedniego materaca 160x200 zwrócić uwagę należy przede wszystkim na to, czy dany materac jest funkcjonalny, w czym pomoże poradnik zawierający 10 informacji, o które należy zapytać sprzedawcę materacy.
Jak zwalczyć robaki w materacu gryczanym lub kokosowym?Robaki w materacu stały się plagą wśród użytkowników materacy kokosowych i materacy gryczanych, które producenci często reklamują jako naturalną alternatywę dla materaców piankowych. Często one przedstawiane jako materac dla dziecka, który dodatkowo ma być ekologiczny, antyalergiczny i całkowicie bezpieczny. Dodatkowo ma on zapewniać prawidłowe oparcie dla ciała i podparcie dla kręgosłupa. W rzeczywistości materace te niefunkcjonalne, a także nie wpisują się w cechy dobrego materaca. Rodzice na forach internetowych coraz częściej alarmują, że zaniepokojeni przedłużającym się płaczem maluszka obejrzeli materac i znaleźli w nim robaki. Dowiedz się, skąd biorą się robaki w materacu i dlaczego mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia.
Wymiana materaca – jak być czystszym od szympansów?Kiedy myślimy o wymianie materaca, prawdopodobnie jest to wynikiem niezadowolenia z jakości snu i komfortu, jaki oferuje aktualnie posiadany materac. Wraz z tym często spada nasza wydajność pracy i pojawia się bezsenność, a także innego rodzaju dolegliwości. Dla wielu z nas wymiana materaca nie jest jednak łatwym procesem, bowiem mimo rosnącej świadomości konsumenckiej, niewiele osób wie, na co zwrócić uwagę przy wyborze nowego materaca. Dzieje się tak niezależnie od tego czy mamy na myśli materace online, czy też te sprzedawane stacjonarnie. Dodatkowo w wymianie materaca nie pomaga duża rzesza sprzedawców stosujących nieuczciwe praktyki rynkowe. Istnieje jednak również grupa ludzi, dla których wymiana materaca nie jest tak oczywista. Najczęściej nie zdają oni sobie sprawy z tego, że należy go wymienić, ponieważ nie łączą negatywnych objawów z posiadanym złym materacem. Dodatkowo wymiana materaca może być konieczna także przez to, że często staje się on siedliskiem groźnych bakterii, grzybów i roztoczy. Coraz większą zmorą też robaki w materacu. Rozważając argumenty za wymianą materaca, musimy zważyć przede wszystkim na to, że na spaniu spędzamy około 1/3 życia. Stanowi to w sumie około 8 godzin każdej doby. Tymczasem w ciągu doby zdrowy człowiek produkuje średnio 800 mililitrów potu, co stanowi niemal cztery jego szklanki. Szacunkowo więc każdej nocy w materac i pościel wsiąka około jednej szklanki potu.
Masz alergię? Materac lateksowy może pogorszyć!Materace lateksowe często postrzegane jako naturalna alternatywa dla materaców piankowych, którym zarzuca się, że wykonane z sytnetycznych materiałów. Tymczasem także większość materaców lateksowych wykonanych jest z lateksu syntetycznego. Jednocześnie nawet te najdroższe, które niekiedy wykonane z naturalnego lateksu, także mają wiele wad wynikających z procesu ich produkcji. Lateks naturalny, jaki wykorzystuje się w produkcji najdroższych materaców lateksowych, pozyskuje się z soku mlecznego kilku drzew kauczukodajnych. Substancja ta naturalnie służy drzewu do leczenia uszkodzeń kory. Mleczko kauczukowe ma postać płynną, ale pod wpływem procesów fizycznych i chemicznych wytrącają się z niego drobinki kauczuku. Aby mleczko kauczukowe zmieniło się w lateks, który wykorzysta się do produkcji materaca lateksowego, należy dodać do niego stabilizatory i koagulanty. to subtancje chemiczne, które nie mają nic wspólnego z naturą. Bardzo często zdarza się, że do ustabilizowania pianki lateksowej w materacu lateksowym używa się toksycznego dla nas formaldehydu! Trudno więc mówić o pełnej naturalności materaca lateksowego, nawet jeśli jego producent podkreśla. Poza tym mleczko kauczukowe ma dość wysoką cenę. Z tego powodu tylko około 10% dostępnych na światowym rynku materaców lateksowych wykonanych jest z naturalnego lateksu. Często zaś zdarza się, że producent miesza lateks naturalny z lateksem syntetycznym.
Jaki materac kupić – komfortowy i niedrogi?W jaki materac zainwestować, aby w końcu porządnie się wysypiać? To pytanie, na które nie jest łatwo odpowiedzieć, gdy zewsząd otaczają Cię chwyty marketingowe producentów.
Jaki materac wybrać – poradnik wyboru materacaFAQ: Jaki materac wybrać
Medytacja na sen – co daje tybetańska joga snu i śnienia?Tybetańska joga śnienia to bardzo szczególny rodzaj świadomego snu. Po tybetańsku nazwa tej praktyki brzmi "milam". Jest to rodzaj zaawansowanej tantrycznej medytacji praktykowanej w szkołach buddyjskich kagyu, nyigma oraz bon. Warunkiem koniecznym jest uzyskanie przekazu od oświeconego nauczyciela, który sam osiągnął biegłość w tej praktyce. Medytujący dąży do zachowania świadomości podczas snu i świadomego kierowania własnym snem. Zaawansowany praktykujący może stwarzać w umyśle dowolne obrazy, a także podróżować we śnie dokądkolwiek zechce. Nie stanowi to jednak celu samego w sobie. Nasz codzienny sposób doświadczenia otaczającej rzeczywistości Budda Śakjamuni porównywał do snu, a sam siebie określił mianem Przebudzonego (to właśnie oznacza sanskryckie słowo 'budda’). Medytacja snu (inaczej: yoga nidra) opiera się właśnie na poglądzie, że tak naprawdę nie istnieje różnica między jawą i snem, obydwoma tymi stanami można kierować mocą swojego uważnego umysłu.
Sny – znaczenie w psychologii analitycznejLudzie już w najdawniejszych czasach starali się interpretować sny i nadawać im znaczenie, chcąc z nich odczytać proroctwa. Senniki były tworzone już przez Summerów czy Egipcjan. W epokach rozumu interpretacje snów traktowano jako coś, co było kompletnie pozbawione sensu, a nawet jako zabobony czy gusła. Sytuacja związana z nadawaniem znaczenia snom zmienila się pod koniec XIX wieku, kiedy to snami zainteresowali się psychiatrzy. Nauka stanęła na stanowisku, że nawet jeżeli sny nie będą w stanie powiedzieć nam wiele o przyszłości, można się z nich dowiedzieć ciekawych rzeczy o samym śniącym. Sny nabrały zatem znaczenia w wymiarze medycznym. Prekursorem analiz marzeń sennych był Sigmund Freud. Uważał on, że sny pewnego rodzaju projekcją nieświadomych lub wypartych pragnień każego człowieka. Najczęściej były przejawem skrywanego cierpenia lub niewyrażonego popędu, przede wszystkim seksualnego. Twórca psychoanalizy interpretował więc pojawiające się w snach treści ównie jako symbole seksualne. Celem psychoanalizy było dotarcie - poprzez analizowanie snów - do źrodła zaburzeń psychicznych.  Jeden z jego popularnych uczniów, Carl Gustav Jung, po konflikcie ze swoim mistrzem, stworzył własny system terapeutyczny, którego zadaniem było badanie treści nieświadomych, pojawiających się w snach. Nurt ten nazwał psychologią analityczną.
Brak snu – skutki zdrowotneLudzie to jedyny gatunek zwierząt, który dobrowolnie zgadza się na brak snu, choć ewolucja go do tego nie przygotowała. Sen to nasza biologiczna konieczność, zaś brak snu powoduje wiele nieprzyjemnych objawów. Zarywanie nocy lub ograniczenie snu do trzech czy czterech godzin na dobę niesie za sobą o wiele poważniejsze konsekwencje, niż tylko poczucie zmęczenia. Brak snu może nawet wpłynąć na nasze geny.  Badaniem wpływu snu na zdrowie zajmuje się, między innymi, brytyjski naukowiec Matthew Paul Walker, profesor psychologii i neuronauki na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. 
Patrycjusze i plebejusze – jak spano w starożytnym RzymieJak wyglądały łóżka starożytnych Rzymian? Wiele zależało od tego czy było to łóżko patrycjuszy czy plebejuszy. Zależne było to również od celu, jakiemu miały służyć. Społeczeństwo rzymskie dzieliło się na bowiem stany krańcowo różniące się sposobem życia. Obok patrycjuszy i plebejuszy istnieli również niewolnicy, których status - wbrew pozorom - nie był zawsze taki sam. Ich faktyczna pozycja społeczna była bowiem zależna ównie od tego, czyją byli własnością. Choć najczęściej nie mieli oni braku wolności osobistej, niekiedy żyli oni lepiej niż plebejusze. Elity starożytnego Rzymu spędzały czas ównie w pozycji leżącej. -----   Nie będzie przesadą stwierdzenie, że rzymskie elity uwielbiały spędzać czas w pozycji leżącej, więc łóżko były jednym z najważniejszych mebli. Oprócz łóżek do spania istniały też leżanki (lecti) przeznaczone do biesiadowania, do czytania i pracy. Rzymscy patrycjusze nawet spacery lubili odbywać w na leżąco – oczywiście w lektyce!
Otyłość – objawy, przyczyny, leczenieOtyłość i nadwaga – bezsennośćPrawdopodobnie słyszałeś już wielokrotnie, że bezsenność zwiększa ryzyko przyrostu masy ciała, a także spowalnia działanie diet odchudzających. Naukowcy potwierdzają obserwację. Bezsenność powoduje nie tylko tycie, ale może nawet doprowadzić do cukrzycy! Jednak ównym powodem wcale nie nocne wycieczki do lodówki. Mechanizm łączący bezsenność z otyłością i cukrzycą jest bardzo złożony. Chroniczny niedostatek snu ma charakter endemii. Amerykańska agencja rządowa Centers for Disease Control and Prevention uznała niedobór snu za poważny czynnik zagrażający zdrowiu. Badania przeprowadzone w roku 2014 zatrważające. 41,3% z 44306 dorosłych ankietowanych twierdziło, że sypia średnio mniej niż 6 godzin, 29,5%sypia 7 godzin, 27,7% - 8 godzin, 4,4% zgłosiło 9 godzin, a 3,6% - 10 godzin; Biorąc pod uwagę zalecaną dla wieku długość snu 7-9 godzin, tylko 65,2% ankietowanych ma prawidłowe nawyki snu. W badaniach dzieci i młodzieży również nie uzyskano optymistycznych danych. 27% dzieci w wieku szkolnym i 45% nastolatków podaje, że przesypia mniej godzin niż jest to zalecane dla ich grupy wiekowej. Niedobór snu u dzieci wiąże się niższym poziomem edukacji rodziców, brakiem regularnego egzekwowania zasad dotyczących spożywania napojów z kofeiną i obecnością elektroniki w sypialni dziecka. Grupa naukowców z Uniwersytetu w Chicago Dorit Koren (endokrynolog) Magdalena Dumin (diabetolog )i David Guzman (medycyna snu) opublikowała obszerne zestawienie badań dotyczących wpływu zaburzeń snu na ryzyko rozwoju cukrzycy i otyłości. Liczne badania prowadzone od pięćdziesięciu lat wskazują na związek niedostatecznej ilości snu z ryzykiem rozwoju chorób sercowo – naczyniowych, podwyższeniem poziomu cholesterolu i przyrostem masy ciała, a także z ryzykiem wystąpienia tak zwanego zespołu metabolicznego potocznie zwanego „wstępem do cukrzycy”. (Zespół metaboliczny charakteryzuje się występowaniem otyłości brzusznej, podwyższonym poziomem trójglicerydów, nadciśnieniem tętniczym oraz podwyższoną glikemią na czczo) Dlaczego brak snu stanowi tak poważne zagrożenie dla zdrowia?
Sen polifazowy – korzyści, kontrowersje i niebezpieczeństwaMówi się, że sen polifazowy wynalazł Leonardo da Vinci. Co ciekawe zwolennikiem tego sposobu spania był również między innymi Napoleon. Dzięki metodzie snu polifazowego można ograniczyc ilośc czasu spędzoną na spaniu nawet do niecałych 5 godzin w ciągu doby.  Taki fenomen sprawił, że sen polifazowy zaczął uchodzić za cudowny sposób na oszczędzanie czasu każdego dnia. Może wydawać się, że to niesamowita metoda, dzięki której będzie można osiągnąć sukces. Czy jednak jest ona całkowicie bezpieczna?  Sen polifazowy, to sen podzielony na kilka "drzemek" w ciągu całej doby. Nazwa została stworzona w XX wieku przez polskiego psychologa J. S. Szymańskiego, który zaobserował u zwierząt regularne wahania w rytmie dobodym. Według tej terminologii, 8 godzinny sen jest snem monofazowym.  Sen bifazowy, czy tez dwufazowy, zdaniem amerykańskiego historyka Rogera Ekircha był normą u ludzi przed rewolucja przemysłową. Pomysł podzielenia snu na części, pozwalający bez szkody dla organizmu skrócić czas przeznaczany na sen, bardzo przypadł do gustu dowódcom wojskowym.  W czasie I wojny światoej opracowano pierwsze systemy snu polifazowego. Nazwano je Everyman, który był nazywany systemem łatwiejszym, i Uberman, który miał być stosowany tylko w wyjątkowych sytuacjach. Oprócz żołnierzy czy tez członków służb ratowniczych z tego rodzaju snu korzystali też przykładowo: samotni żeglaże.  Koncepcję snu polifazowego w latach 90. spopularyzował dr Claudio Stampi, założyciel Chronobiology Research Institute w Massachusetts oraz autor książki "Why we Nap". To dzięki niemu sen polifazowy zaczął być postrzegany jako sposób na zwiększenie produktywności, a nie na przetrwanie w ekstremalnej sytuacji. 
Skolioza – objawy, przyczyny, leczenieSkolioza jest coraz częściej odnotowywanym w Polsce schorzeniem. Jednocześnie wybór odpowiedniego materaca dla osób ze skoliozą jest zwykle jest bardzo trudnym wyzwaniem. Podczas podejmowania tej niezwykle ważnej decyzji ważne jest, aby umiejętnie porównać oferty wielu sklepów. Bardzo ważna jest umiejętność stworzenia we własnym zakresie swiostego rankingu materacy i używanych w nich technologii, których wpływ na skoliozę rzadko jest zbawienny. Poza tym istotnym jest, aby skupiać się na faktach naukowych, nie dać się zaś sztuczkom sprzedawców. W przeciwnym wypadku skolioza może się pogłębić, a w konsekwencji nasilić swoje objawy. Niewielu sprzedawców pozwala materac przetestować w naturalnych warunkach. W sklepie jest to bowiem niemożliwe - prawdziwy test odbywa się we własnej sypialni. Tymczasem bez możliwości przetestowania materaca jego zakup, kiedy zmagasz się z trudnościami ortopedycznymi, do których należy skolioza, staje się niemal ekstremalnym wyzwaniem. Onsen Sleeping oferując materace online pozwala na 100 dni na zwrot materaca bez żadnego ryzyka i z gwarancją zwrotu pieniędzy. Dzięki temu każdy może przekonać się o jego prozdrowotnych właściwościach.
Czy Twoja wygodna wersalka do spania może być szkodliwa dla zdrowia?Wygodna wersalka do spania to jeden z najpowszechniejszych w Polsce oksymoronów. Wersalki to meble, które bez problemu mieszczą się w ciasnych mieszkaniach. I choć wydają się praktycznym rozwiązaniem, całkowicie nie nadają się do spania. Nawet wtedy, gdy sypiamy w pokoju dziennym czy salonie, warto jest zrezygnować z wersalki do spania na rzecz wygodnego materaca. Wersalka nigdy nie będzie wygodna do spania. Co do zasady spanie na wersalce jest bardzo niewygodne. Właśnie z tego powodu niemal każdy producent wersalek, obawiając się roszczeń ze strony swoich niezadowolonych klientów, zastrzega w dokumentacji, że dany mebel przeznaczony jest wyłącznie do spania okazjonalnego. Oczywiście nadal w Polsce żyje wiele osób, które śpią na wersalce przez wiele lat, a nawet większą część swojego życia. Te osoby często nie miały możliwości porównania spania na wersalce ze spaniem na wygodnym, komfortowym materacu. Bardzo często to osoby, które mierzą się z szeregiem nieprzyjemnych dolegliwości, a w tym bólem głowy po przebudzeniu czy schorzeniami kręgosłupa, jak choćby skolioza i dyskopatia. Osoby śpiące na wersalce częściej doznają także bólu kręgosłupa lędźwiowego. Jednocześnie nie wszyscy wiążą doznawane objawy ze spaniem na niewygodnej wersalce. Z pewnością wygodna wersalka do spania nie istnieje, bowiem nigdy nie dorówna warunkom snu, jakie zapewnia choćby materac wysokoelastyczny. Na szczęście nawet w małych przestrzeniach da się odpowiednio zaplanować rozmieszczenie mebli tak, aby zmieściło się w nich komfortowe, zdrowe łóżko.
Spanie z dzieckiem – korzyści i niebezpieczeństwaWspólne spanie matki z dzieckiem, albo nawet wspólne spanie całej rodziny, jest po dziś dzień praktykowane w społeczeństwach tradycyjnych. Przez większą część ludzkiej historii wspólne spanie było normą we wszystkich kulturach. Dzisiaj cosleeping staje się modny, ale jednocześnie pojawia się wokół niego wiele kontrowersji i wątpliwości. Czy to na pewno bezpieczne dla noworodka? Do jakiego wieku spać z dzieckiem w jednym łóżku? Czy małżeńska intymność na tym nie ucierpi? Cosleeping ma bez wątpienia wiele zalet. Wiążą się z nim jednak także pewne zagrożenia, o których trzeba pamiętać. Jak zorganizować wspólne spanie, aby było bezpieczne i komfortowe?
Wikingowie – sen codzienny i wiecznyWikingowie często postrzegani jako morscy rozbójnicy i odkrywcy. Tak naprawdę jednak Wikingowie cale nie spędzali całego życia na statkach. Jak bowiem dowodzą nowe źródła, Wikingowie budowali wygodne siedziby i zajmowali się także handlem czy rolnictwem. W serialu, który kilka lat temu zawładnął masową wyobraźnią, oglądaliśmy Ragnara i Lagerthę we wspaniałym, bogato zdobionym łożu przykrytym owczymi skórami. Czy tak rzeczywiście wyglądały łóżka, w jakich spali Wikingowie? Kultura Wikingów rozwinęła się na szerokim terytorum. Obejmowała ona tereny, na których dziś znajduje się Norwegia, Szwecja, Dania czy Finlandia. Wikingowie byli jednak obecni także na Szetlandach, Islandii czy Grenlandii. Coraz więcej historyków podkreśla również, że Wikingowie dotarli na tereny obecnej Nowej Funlandii, a więc jako pierwsi Europejczycy dopłynęli do Ameryki Północnej. Sposób, w jaki żyli w danym miejscu Wikingowie, różnił się od ich życia w pozostałych miejscach. Podstawowym powodem tych różnic były odmienne warunki środowiskowe, jak również wpływ kultury sąsiadujących z Wikingami ludów. I choć społeczność Wikingów nie była egalitarna, ich domostwa były bardzo okazałe i dobrze wyposażone.
Biskupin – starożytne łóżkaBiskupin to jedyne z polskich stanowisk archeologicznych wokół którego narosło tak wiele legend i emocji. Choć gród ten odkryty w połowie XX-wieku, od samego początku Biskupin uważa się za symbol i fundament polskiej państwowości.  Naukowcy w dalszym ciągu nie zgodni co do tego, kto Biskupin zbudował. Niektórzy z nich nadal uważają, że za budową Biskupina stoją pierwsi Słowianie. Inni zaś uważają, że Biskupin to osada germańska, a nawet, że mogli wybudować go Illirowie. Pewność jest natomiast co do tego, że Biskupin powstał w 748 roku p.n.e., co udało się określić dzięki badaniom drzew, które zostały użyte do budowy grodu.  Osada, któ jest Biskupin, należy do kręgu kultury łużyckiej. Została ona wyróżniona przez naukowców na podstawie występowania w całym jej zasięgu takiego samego typu gospodarki, podobnych form osadniczych oraz cech budownictwa, ceramiki i sztuki zdobniczej. Istniała ona od około połowy epoki brązu do wczesnej epoki żelaza. Jej zasięg obejmuje zaś nie tylko Biskupin i jego okolice, ale całe terytorium Polski, siegajając od strony zachodniej do Turyngii, zaś od wschodniej do Wołynia. Na południu zaś dociera do połowy terytorium Moraw.  Lud zamieszakujący w Biskupinie nie mó mieć wiedzy, jaką posiadamy teraz. Zbędne byłoby dla jego mieszkańców wiedzieć, na przykład, jaki materac wybrać. Jak wyglądały domostwa w Biskupinie i czy w ogóle znajdowały się tam łóżka? A jeśli tak, z czego były wykonane?
Poduszka ortopedyczna – jaką kupić?Poduszka ortopedyczna jest stosunkowo nowym produktem. Jeszcze kilkanaście lat temu większość z nas nie spała na poduszkach ortopedycznych, ale na tradycyjnych poduszkach wypełnionych pierzem czy też óknami poliestrowymi lub poliamidowymi. Wcześniej zaś z poduszek nie korzystaliśmy w ogóle.   Pierwsza poduszka ortopedyczna pojawiła się w Polsce na początku XXI wieku. W rzeczywistości była to jednak tylko poduszka profilowana, która z prawdziwą poduszką ortopedyczną miała niewiele wspólnego. Mimo upływu lat, oferowane w polskich sklepach poduszki ortopedyczne w większości bardziej szkodzą, aniżeli pomagają. Powodem takiego stanu rzeczy jest przede wszystkim chęć zysku. Zdecydowanie łatwiej i taniej jest bowiem skupić się na masowym imporcie z krajów azjatyckich, niż zadbać o projekt i ergonomiczne wykonanie poduszki ortopedycznej zgodnej z fizjologią człowieka. Dlatego też nadal niełatwo znaleźć jest poduszkę ortopedyczną, która rzeczywiście posiada prozdrowotne właściwości, nie zaś wyłącznie chwytliwą nazwę. Jeszcze trudniej znaleźć jest inną poduszkę ortopedyczną niż słynna poduszka memory, która posiada więcej wad niż zalet.
Poduszki ortopedyczne – technologie i wypełnieniePoduszki ortopedyczne to produkty który potrzebuje coraz więcej z nas. Wybór poduszek ortopedycznych w morzu dostępnych produktów okazuje się wyborem niełatwym. Znając jednak technologie wytwarzania poduszek ortopedycznych, a także stosowane w nich wypełnienia, można wnioskować, że w rzeczywistości na polskim rynku prawdziwych poduszek ortopedycznych jest bardzo niewiele.
Materac z pianki poliuretanowej – optymalny komfortPianka BluPur, pianka visco i pianka HR - wszystkie te pianki to pianki poliuretanowe. Łączy je tworzywo, z którego zostały wykonane. Różnią się natomiast technologią produkcji i strukturą komórek – a co za tym idzie – także właściwościami. Dlaczego przyznajemy się do tego otwarcie i nie kryjemy słowa „poliuretan” pod wymyślnymi marketingowymi nazwami? Ponieważ jest to najbezpieczniejszy i najlepszy materiał do produkcji materacy jaki kiedykolwiek wymyślono. Tworzywa sztuczne to materiały wytworzone przez człowieka, które wcześniej nie występowały w środowisku naturalnym. Nie oznacza to jednak automatycznie, że wszystkie one „złe” czy „toksyczne”. Poliuretan otrzymuje się dzięki połączeniu dwóch składników- poliolów oraz izocyjanianów. Pierwszą piankę poliuretanową stworzyła już w latach 30tych niemiecka firma I.G.Farben. Produkt ten dość szybko zyskał miano tworzywa przyszłości. Jako pierwsi materace piankowe zaczęli stosować Amerykanie już w latach 50tych. Z uwagi na powszechność występowania poliuretan jest tworzywem, które podlega rygorystycznym kontrolom jakości. Do produkcji naszych pianek poliuretanowych używamy wyłącznie atestowanych składników wytwarzanych w Europie zgodnie z bardzo rygorystycznymi normami bezpieczeństwa. Nie znajdziecie w naszych materacach podejrzanej pianki pochodzącej z Chin!
Jak się wysypiać każdej nocy? Sprawdź swój materac!Jak się wysypiać, kiedy trudności ze snem oraz poranne bóle kręgosłupa szyjnego lub też ból kręgosłupa lędźwiowego coraz mocniej zmniejszają naszą jakość życia? Coraz więcej ludzi cierpi na dolegliowści kręgosłupa, zaburzenia snu i inne trudności, jakie wywołuje zły materac. Nadal stosunkowo niewielu z nas wie, jak się wysypiać, zaś powszechnie stosowane przez producentów i sprzedawców materaców wprowadzające w błąd techniki sprzedaży również im nie służą.   Odpowiedź na zagadkę, jak się wysypiać, choć często wydaje się niełatwa, jest taka tylko z pozoru. W rzeczywistości najczęstszą przyczyną trudności z wysypianiem się jest posiadanie materaca, który nie jest komfortowy, a więc nie spełnia 10 podstawowych cech dobrego materaca określonych w badaniach konsumenckich. W wyborze materaca, który pozwoli nam się wysypiać, nie pomaga również różnorodność ich wyboru. Obok najlepszych jakościowo materaców wykonanych z wysokoelastycznej pianki typu HR, jakim jest materac Osaka Air, sprzedawcy proponują nam często szkodliwe materace sprężynowe czy w dalszym ciągu niefunkcjonalne materace z pamięcią kształtu.   Dodatkową trudnością przy wyborze materaca, jaki pozwoli się nam wysypiać, jest wszechobecna tabela twardości materaców, która w polskim wydaniu najczęściej powoduje, że wybieramy za miękki materac lub zbyt twardy materac. Tymczasem wybór twardości materaca powinien być dokonany świadomie i z uwzględnieniem amerykańskiej sktali twardości materaców, która posiada - w odróżnieniu od polskiej - solidne podstawy naukowe.   W tym artykule mówimy jak się wysypiać. Aby tego dokonać, przede wszystkim zaś posiadać musimy dobry materac i jednocześnie za niego nie przepłacić, co bywa trudne w czasach, w których kupno materaca staje się zadaniem, z jakim wielu z nas nie potrafi sobie poradzić.
Wierzenia celtyckie a snyDawno, dawno temu celtycki bóg Aengus Młody zakochał się w dziewczynie grającej na harfie, któ widywał w swoich snach.Opanowała jego myśli do tego stopnia, że nie chciał jeść ani brać udziału w codziennych czynnościach. Powoli gasł, przy życiu trzymało go tylko oczekiwanie na nadejście nocy  i przybycie tajemniczej dziewczyny ze snu. W mitologii celtyckiej sen jest bardzo wyraźnie powiązany z muzyką. Celtowie wierzyli, że dźwięki harfy w stanie wywołać świadome śnienie. Muzyka miała też moc sprowadzania snu. Bóg Dagda wygrywał na swojej harfie melodie, które uśpiły jego wrogów podczas bitwy. Cały folklor irlandzki nasycony jest opowieściami o śmiertelnikach, którzy zostali uśpieni przez śpiew lub dźwięki harfy Sidhe (ludu elfów lub „wróżek”) i porwani do „innego świata”. Jedną z takich historii jest pochodząca z VIII wieku "Immram Bran mac Febail "(„Podróż Brana").
Grecki bóg snu i polski bóg komfortuSen zajmował ważne miejsce w kulturze starożytnej Grecji. Świadczy o tym istnienie w mitologii boga snu – Hypnosa oraz jego trzech synów „odpowiedzialnych” za różne rodzaje marzeń  sennych.  Świadczy o nim istnienie w mitologii boga snu – Hypnosa oraz jego trzech synów „odpowiedzialnych” za różne rodzaje marzeń sennych. Morfeusz o którym za pewne słyszeliście miał dwóch mniej lubianych braci - Ikelosa (występującego też pod imieniem Fobetor) oraz Fantasosa. Snem interesowali się starożytni medycy, kapłani oraz filozofowie. Tak greckich bogów marzeń sennych opisywał w „Metamorfozach” Owidiusz: Żaden Morfeuszowi nie wyrówna z braci. On i ubiór i słowa zręcznie dobrać umie. Tylko w ludzi się zmienia. — Jest inny w snów tłumie, Który w postaci zwierza, ptaka, węża łudzi; W niebie zwie się Icelos Fobetor u ludzi. Trzeci, rzeczy nieżywych umie przyjąć postać; Może ziemią, kamieniem, wodą, drzewem zostać; Imię jego Fantazos. Ci królów komnaty, Inni zwiedzają ludu ubogiego chaty.
Rewolucja snu w czasach rewolucji przemysłowejW ostatnich wiekach nastąpiła swoista rewolucja snu, która całkowicie odmieniła zwyczaje większości z nas. Choć niemal wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, do czego zmierza zaburzenie naturalnego rytmu dnia i nocy, wielu z nas bierze w niej udział i nie zapewnia sobie odpowiedniej ilości snu. Za postępującą rewolucję snu winimy coraz częściej telefony, tablety, komputery czy telewizory, które emitują w światło niebieskie. Za zaburzenia rytmu snu winimy też podróże związane ze zmianami stref czasowych, a także wiele innych czynników. Tymczasem rewolucja snu wzięła swój początek znacznie wcześniej. Na myśl nasuwa się moment wynalezienia przez Thomasa Edisona źródła sztucznego światła, jakim jest żarówka. Jednak proces zmian wzorców spania, jaki nazywamy rewolucją snu, rozpoczął się jeszcze na długo przed jej wynalezieniem.
Znaczenie snów – święte, diabelskie i ludzkieW starożytności znaczenie snów było bardzo istotne. Z usług zawodowych oniromantów korzystali zarówno władcy, jak i prości ludzie. Poznawanie znaczenia snów służyło jednak nie tylko zaspokojeniu ciekawości lub rozwianiu obaw dotyczących przyszłych wydarzeń, ale miało wyraźne konotacje religijne. Stąd też często objaśnianiem znaczenia snów zajmowali się kapłani lub wyrocznie świątynne. Z tego powodu w średniowieczu stosunek do znaczenia snów całkowicie się zmienił i przestały one odgrywać już tak ważną rolę. Średniowieczni ludzie, mimo zakazów płynących od hierarchów katolickich, korzystali w sekrecie z usług osób zajmujących się wykładnią znaczenia snów. Ci zaś zazwyczaj dokonywali tego na różnego rodzaju jarmarkach, nierzadko zapewniając sobie niemały dochód. Kościół katolicki, jak zauważa znany historyk średniowiecza, Jacques Le Goff, przyjął w średniowieczu taktykę traktującą sny z dość dużym dystansem, wskazując jednocześnie na dwa pokrewne w języku francuskim sformułowania: marzenie senne (fr. songe) i kłamstwo (fr. mensonge). Duchowni katoliccy chcieli nadto zerwać z dziedzictwem antyku, narzucając swój porządek. Określanie znaczenia snów w ich ocenie było praktyką pogańską i sprzeczną z dogmatami wiary, co potwierdzono podczas synodu, który w 314 roku odbył się w Ancyrze. W miarę szerzenia się chrześcijaństwa w Europie, podejmowano próby wykorzenienia wszelkich dawnych wierzeń, dla których znaczenie snów było istotne i stanowiło ważną cechę ich kultury. Tym samym w dużej mierze zniszczone zostały tradycje Franków, Germanów, Słowian, Wikingów czy Litwinów. Hierarchowie kościeli nie mogli jednak w pełni odejść od praktyk określających znaczenie snów, bowiem byłoby to sprzeczne z zapisami biblijnymi. Wśród nich znaleźć można bowiem wiele przypadków snów określanych jako sny prorocze, czy też rozmów człowieka z bytami nadprzyrodzonymi w trakcie snu. Ostatecznie poradzono sobie przez wprowadzenie dwóch kategorii snów, z czasem natomiast naturalnie powstała trzecia z nich.
Jak szybko zasnąć? Poznaj 3 skuteczne metody! Zastanawiając się nad tym, jak szybko zasnąć, na uwadze musimy mieć przede wszystkim statystyki występowania bezsenności, które mówią, że cierpi na nią nawet 30% populacji, a u połowy z nich ma ona charakter chroniczny. Ułatwienie sobie zasypiania może nie być łatwym zadaniem, szczególnie w czasach, w których wydajność pracy dla wielu osób stała się ważniejsza od prawidłowej higieny snu. Mimo wiedzy, jak szybko zasnąć, wielu z nas nie zmienia swoich nawyków, a tym samym nie wciela jej w życie. Istnieje wiele poradników na temat tego, jak szybko zasnąć, które rozpowszechniają metody, jakie w istocie mogą nam jeszcze bardziej zaszkodzić. Poznaj trzy skuteczne metody na szybkie zaśnięcie.
Kanapa rozkładana – czy pozwala na dobry sen?Kanapa rozkładana była bardzo popularnym w Polskiej Republice Ludowej produktem. Często rozkładano w salonie lub sypialni, gdzie służyła za miejsce do spania dla małżeństw. Wtedy bowiem traktowano kanapę rozkładaną jako coś, co zastąpić może wygodne łóżko. To właśnie ona może być przyczyną ogromnej liczby notowanych chorób kręgosłupa, jakchoćby zwyrodnienia kręgosłupa czy coraz popularniejszej zniesionej lordozy szyjnej. Choć powierzchnia mieszkań nie wzrosła, kanapa rozkładana nie jest już tak popularna jak kiedyś. Przez lata rozwinęliśmy bowiem nie tylko techniki i metody aranżacji prestrzeni, ale na rynku pojawiły się też materace o różnych rozmiarach, w tym najczęściej wybierany materac 160x200. Najczęściej dostępne na polskim rynku kanapy rozkładane wykonane z bardzo tanich materiałów odznaczających się niską jakością. Zazwyczaj ich wnętrze wykonane jest ze sprężyn, co nadaje mu dokładnie takie same negatywne właściwości, jakie ma materac sprężynowy. Niekiedy znaleźć można w nich poliuretanową piankę tradycyjną typu T, która ma cechuje się znacznie gorszymi parametrami od poliuretanowej pianki wysokoelastycznej typu HR. Bardzo często kanapa rozkładana pokryta jest poliestrową imitacją pluszu lub niskiej jakości skó ekologiczną, co w efekcie skutkuje jej wyjątkowo niską dynamiką. Dodatkowo materiały te powodują, że jest ona słabo odporna na czynniki zewnętrzne, w tym na siłę nacisku spowodowanego przez ciało. Tym samym kanapa rozkładana bardzo szybko się zniszczy. W dodatku spanie na niej będzie wyjątkowo niekomfortowe i nieefektywne.
Jaki wpływ ma pozycja snu na koszmary senne?Koszmary senne mają duży związek z tym, jak śpimy. Obok koszmarów sennych, niektóre pozycje do spania mogą nasilać różnego rodzaju dolegliwości, jak choćby refluks czy chrapanie. Stąd bardzo ważne jest, aby spać prawidłowo nie tylko w ramach zabezpieczania się przed koszmarami sennymi, ale i przed chorobami. To, jaką przybieramy pozycję do spania, ma bezpośredni wpływ na nasze ciała. Najzdrowiej jest spać na boku oraz na plecach. W pozycji do spania na boku należy uginać kolana, a także rozważyć umieszczenie między nimi poduszki, aby złagodzić nacisk na biodra i odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Także przy spaniu na plecach ważne jest, aby zwrócić uwagę na to, aby ciało znajdowało się w fizjologicznej pozycji. Praktycznie niemożliwe jest jej utrzymanie, kiedy śpimy na materacu z pamięcią kształtu, bowiem ten pod wpływem temperatury i nacisku zapada się pod ciężarem ciała. U niektórych spanie na plecach powoduje bóle kręgosłupa, a także wywołuje chrapanie.  Dużo poważniejszy od chrapania jest jednak bezdech senny, który może nawet zagrażać życiu. Spanie na plecach może być czynnikiem, który sprzyja jego rozwojowi. W tej pozycji do spania światło górnych dróg oddechowych zwęża się i utrudnia prawidłowy przepływ powietrza. Zarówno przy spaniu na boku, jak i na plecach, należy posiadać odpowiednio dobraną poduszkę ortopedyczną, która ma za zadanie podeprzeć odcinek szyjny kręgosłupa, aby ten znajdował się w fizjologicznej linii. Tej jednak nie należy stosować podczas spania na brzuchu. Ta pozycja do spania wykluczać powinna używanie jakichkolwiek poduszek, aby dodatkowo nie obciążać odcinka szyjnego kręgosłupa. Jednocześnie stanowi ona najgorszą z pozycji do spania, bowiem obok kręgosłupa obciąża też żołądek i inne narządy wewnętrzne. Powoduje tym samym uciążliwe dolegliwości. Niezależnie jednak od przyjętej pozycji do spania, ważne jest zapewnienie ciału odpowiedniego wsparcia, zaś kręgosłupowi stosownego podparcia. Dla zachowania fizjologicznego układu organizmu podczas spania powinniśmy posiadać materac z pianki wysokoelastycznej. Idealna twardość materaca dla 93% populacji to 6,5 w amerykańskiej skali twardości, co odpowiadać powinno twardości materaca H3. Naukowcy zajmujący się snem na Uniwersytecie Shue Yan w Hong Kongu przeprowadzi badania dotyczące tego zagadnienia wśród 670 osób, spośród których 2/3 stanowiły kobiety. Wnioski, jakie wysunięto z wyników tego badania, dają podstawy do stwierdzenia, że to, jaką przyjmujemy pozycję do spania może mieć również wpływ na treść snów, z jakimi mamy do czynienia.
Łóżko wodne – wady i zaletyW czasach PRL amerykańskie łóżka wodne były marzeniem i synonimem niedostępnego luksusu. Dziś łóżko wodne bez problemu można kupić w Polsce (chociaż ich cena nadal jest wysoka). Tymczasem w USA eksperci zajmujący się snem odradzają wybór łóżka wodnego. Powodem dla którego łóżka wodne wychodzą z użycia w USA jest nie tylko ich cena, trudności w montażu, zużycie wody i prądu, ale przede wszystkim fakt, że wcale nie rozwiązaniem najlepszym dla naszych kręgosłupów.
Materac do spania na podłodze – czy to dobry pomysł?Czy tak naprawdę potrzebujemy spać na ramie łóżka?Spanie na materacu podłogowym, czy też nawet na cienkiej matce nie jest czymś rzadkim, szczególnie jeżeli zwrócimy uwagę na kulturę wschodu.  Jeśli już ktoś myśli o położeniu materaca na podłodze i spaniu w ten sposób, to musi pamiętać, że nie każdy rodzaj materaca się do tego nadaje. ównie zależy to od jego budowy. A jakie zalety i wady spania na podłodze i dlaczego warto się nad tym zastanowić?   
Łóżka w średniowieczu – jak wyglądały?Średniowiecze to epoka historyczna, która trwała dziesięć stuleci. Za jej początek uznaje się upadek Cesarstwa Zachodnio-Rzymskiego w 476 roku, zaś za koniec podróż Krzysztofa Kolumba do Ameryki Południowej, która dobiegła końca w 1492 roku. Czyni to średniowiecze bardzo rozległą i różnorodną epoką. Łóżka w średniowieczu znacznie różniły się od tych, które posiadamy obecnie. Zanim ludzie stworzyli możliwość zakupu materaców online, spali na różnego rodzaju podłożach. To, jak wyglądało czyjeś łóżko w średniowieczu, zależało od przynależności do danej warstwy społecznej. Styl życia i zwyczaje różniły się też w zależności od części świata, bowiem globalizacja jeszcze wtedy nie istniała i wszelkie nowości były przekazywane bardzo powoli.   Najwięcej wiemy o stylu życia średniowiecznych władców i arystokracji. Jednak nawet i w tym wypadku nie wiemy wszystkiego, bowiem kronikarze bardziej woleli opisywać doniosłe wydarzenia, aniżeli codzienność. Nieco informacji można wydobyć z dworskich ksiąg rachunkowych, a także z kodeksów. Niekiedy wzmianki o średniowiecznych łóżkach spotkać można też w treściach kazań i innych elementach piśmiennictwa chrześcijańskiego.
Łatwy sposób na roztocza w łożku!Alergia może bardzo uprzykrzyć życie. Jest też jednym z poważniejszych czynników zaburzających prawidłowy sen. Z jednej strony ciężko zasnąć z zatkanym nosem, a z drugiej strony będące często koniecznością leki przeciwalergiczne zakłócają prawidłowy cykl snu. Co możesz zrobić, aby mimo alergii lepiej się wysypiać? Alergizować mogą pyłki roślin, białko występujące na sierści zwierząt oraz roztocza kurzu domowego. Chociaż nie ma możliwości, aby całkowicie uniknąć czynników wywołujących alergię poza domem, istnieją sposoby aby zmniejszyć ekspozycję na nie w twoim miejscu zamieszkania - w szczególności w sypialni.
Jak cosleeping może wpłynąć na życie dziecka?Wspólne spanie rodziców z dziećmi było powszechne w czasach prehistorycznych. Z jednej strony zwiększało szanse przetrwania niemowlęcia, a z drugiej strony eliminowało też ryzyko, że jego płacz w celu przywołania mamy sprowadzi na całą społeczność niebezpieczeństwo np. przyciągając uwagę drapieżników. Współdzielenie łóżka było powszechne także w krajach należących do kręgu kultury europejskiej do rewolucji przemysłowej. Chcielibyśmy wyliczyć, wszystkie tradycyjne kultury, w których praktykuje się wspólne spanie matki z dzieckiem, jednak doszliśmy do wniosku, że to niemożliwe. Cosleeping praktykowany jest w Afryce, Ameryce Łacińskiej, w Japonii, na Filipinach, na wyspach Pacyfiku w Australii i Oceanii, na Grenlandii i w Mongolii.  
Poduszki japońskie, chińskie, egipskie... Czym się wyróżniają?  W 2000 roku fizjoterapeuta Michael Tetley opublikował kontrowersyjną pracę naukową sugerującą, że wcale nie potrzebujemy poduszek, ponieważ nasi najbliżsi krewni – małpy człekokształtne takowych nie używają. erapeuta ironizował, że jeszcze nie widziano goryla używającego poduszki na drzewie oraz twierdził, że plemiona wciąż żyjące w sposób tradycyjny nie używają poduszek. Okazuje się, że nie miał racji. Po prostu nie wziął pod uwagę, że poduszka nie zawsze musi być wypełniona puchem lub pierzem. Niedawno wspominaliśmy o tym, że szympansy co noc budują sobie legowiska do spania, które, nawiasem mówiąc, dzięki swojej jednorazowości  bardziej sterylne od naszych łóżek. Kachiro Zama, prymatolog z uniwersytetu z Kioto twierdzi, że w gniazdach szympansów można znaleźć coś w rodzaju poduszek! Biolog ewolucyjny Dawid Samson zostawił na wybiegu orangutanów z ZOO w Indianapolis koce i poduszki. Zwierzęta ochoczo z nich skorzystały, aby ulepszyć swoje „łóżka”. Nie to jednak zaskoczyło badacza, ale fakt, że po nocy przespanej w bardziej komfortowych warunkach orangutany wypadły lepiej w przeprowadzonych testach na inteligencję. Samson uważa, że spokojne i bezpieczne miejsce do spania odegrało kluczową rolę w procesie ewolucji homo sapiens. Nie chodzi tylko o znany fakt, komfortowy sen poprawia zdolności poznawcze. Sen w bezpiecznych warunkach mó stać się głębszy, a to pozwoliło na zredukowanie jego czasu. Dzięki temu człowiek zyskał dodatkowy czas na rozwój życia społecznego.  
Spanie nago – korzyści i ograniczeniaLudzie dzielą się na takich, którzy wolą spanie nago i na takich, którzy relaksują się w miękkiej, wygodnej piżamie, nierzadko z zabawnym nadrukiem. Zwolennicy piżam uważają, że spanie nago nie jest komfortowe lub wręcz jest niebezpieczne. Tymczasem zwolennicy spania nago uważają, że to piżamy ograniczają komfort snu. Jakie zalety ma spanie nago i jakie może mieć wady? Przeczytaj, dlaczego warto spać nago, nie tylko podczas gorących miesięcy.
Ile można nie spać, aby nadal żyć i być zdrowym?Wiadomo, że sen jest niesamowicie ważny i spać trzeba codziennie. Czasem jednak wielu z nas zastanawia się, ile można nie spać i ile czasu dzięki temu zaoszczędzimy. Wiele osób cierpi też na bezsenność. Jak długo może więc wytrzymać człowiek bez snu, aby nie doświadczyć tego negatywnych skutków? Mimo, że naukowcy nie znaleźli jeszcze odpowiedzi na pytanie o ewolucyjną rolę snu, to wiadomo, że sen jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego oraz regeneracji organizmu.   Człowiek już po 18 godzinach bez snu może zachowywac się jakby miał nawet 0,5 promila alkoholu we krwi. W takim stanie nie powinien wykonywać wielu codziennych czynnośći, a przede wszystkim kierować pojazdami mechanicznymi. Długi brak snu niesie za sobą również bezpośrednie zagrożenie dla życia.
Ciemne strony melatoniny na sen. Czy warto zażywać? Coraz częściej melatonina reklamowana jest jako cudowne lekarstwo na bezsenność. Większość preparatów reklamowanych jako melatonina na sen można kupić bez recepty. Mimo, że jest ona hormonem, sprzedaje się bowiem w Polsce jako suplement diety. Wielu ludzi sądzi, że melatonina na sen jest w pełni bezpieczna i uważa za naturalną alternatywę dla tabletek nasennych, dlatego też myślenie o przedawkowaniu melatoniny czy przeciwwskazaniach do zażywania melatoniny nie jest zbyt popularne.   W 1994 roku naukowcy z Massachusetts Institute of Technology odkryli, że melatonina podawana w tabletkach ułatwia zasypianie. Ochotnicy byli podzieleni na dwie grupy - badawczą i kontrolną. Badani z grupy badawczej otrzymywali przed snem bardzo małe dawki melatoniny, zaś grupie kontrolnej podawano placebo. Badania wykazały, że badani zażywający melatoninę na sen zapadali w sen średnio po 5 minutach, zaś przy placebo trwało to około 15 minut. Od czasu publikacji wyników tych badań świat zachwycił się tym hormonem, nie zważając na możliwość przedawkowania melatoniny.   Media nie zważały na przeciwwskazania przy zażywaniu melatoniny na sen i okrzyknęły przełomem w walce z insomnią. Nazywano jedyną naturalną substancją, która stanowi alternatywę dla leków nasennych. W szczególności polecano osobom pracującym w systemie zmianowym, a także wykazujących trudności z zasypianiem w stresie. Zażywa też wiele osób, które cierpią z powodu dolegliwości bólowych wywołanych dyskopatią czy innymi chorobami kręgosłupa. Entuzjazmu wielu dziennikarzy co do braku możliwości przedawkowania melatoniny na sen nie podzielał jednak świat nauki. Medycy przyznali, że melatonina w tabletkach rzeczywiście może być pomocna w leczeniu trudności ze snem, ale wyłącznie u osób starszych. Z wiekiem bowiem postępuje zwapnienie szyszynki - gruczołu produkującego melatoninę. Pozostałym osobom przy przyjmowaniu melatoniny zalecono ostrożność. Już dwa lata po opublikowaniu badań Massachusetts Institute of Technology, profesor Richard Wurtman, neurobiolog wywodzący się z tej uczelni, wydał komunikat, w którym zaznaczył, że nikt nie powinien samodzielnie przyjmować suplementów zawierających melatoninę na sen. Postulował przy tym wycofanie z aptek suplementów diety, które zawierają. Wynikało to ze względu na ryzyko przedawkowania melatoniny.   Niewłaściwie stosowana melatonina może nasilić zaburzenia snu oraz rozregulować układ hormonalny. Kategorycznie zaś melatoniny na sen bez wyraźnych wskazań lekarskich nie powinny stosować dzieci.
Spanie w samolocie – metody na sen w podróżySpanie w samolocie uchodzi podczas nocnych lotów to jeden z najpopularniejszych sposobów radzenia sobie z jet lagiem. Jest to też sposób zdecydowanie bezpieczniejszy i bardziej naturalny od zażywania tabletek z melatoniną.   Trudno jest jednak zasnąć w samolocie, kiedy przez wiele godzin lecimy klasą ekonomiczną wymuszającą siedzenie w niewygodnej pozycji, niezapewniającej też odpowiedniej ilości miejsca na nogi. Spaniu w samolocie nie sprzyją też głośne rozmowy innych pasażerów, a także warkot maszyny. Rozpraszające może być także natężenie światła, suche powietrze i zmieniające się ciśnienie. Dowiedz się, jakie zasady spania w samolocie i jak posiąść umiejętność, aby pomóc sobie w podróży.
Kołdra obciążeniowa - nienajlepsza opcja dla wielu z nasKołdra obciążeniowa zyskuje na popularności ównie dzięki szeroko zakrojonym kampaniom marketingowym zachęcającym do jej zakupu i stosowania. Pierwotnie kołdry obciążeniowe stosowano dla osób, które wykazują trudności związane z priopercepcją. Dzięki kołdrom obciążeniowym osoby wykazujące zaburzenia przetwarzania sensorycznego mogą stymulować swoje czucie głębokie, co wpływa kojąco na układ nerwowy. Stąd też stosuje się je ównie u osób ze spektrum autyzmu, w szczególności jako element terapii integracji sensorycznej. Wiele badań wskazuje na to, że kołdra obciążeniowa zastosowana u osób niewykazujących zaburzeń prioperceptywnych także może przynieść określone zalety. Dowiedz się czy zastosowanie kołdry obciążeniowej na pewno jest bezpieczne i jak dopasować do siebie.
Jak inteligentny budzik może poprawić higienę snu?Inteligentny budzik to produkt nowy i cieszący się coraz większym zainteresowaniem osób chcących dbać o zachowanie odpowiedniej ilości snu w ciągu nocy. Dla wielu osób codzienne wstawanie o poranku stanowi najgorszy moment w ciągu dnia. Zanim zdecydują się one na inteligentny budzik, często próbują zastąpienia dźwięku budzenia piosenką lub nagraniem śpiewu ptaków. To jednak nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Standardowy budzik od inteligentnego budzika różni się diametralnie. O ile ten pierwszy dzwoni o wyznaczonej porze, o tyle inteligentny budzik monitoruje nasz czas snu i sam wybiera moment, w którym rozpocznie pobudkę. Budzenie oczywiście odbywa się we wcześniej ustalonym przedziale czasu. Zastosowanie takiej aplikacji do monitorowania snu może przynieść wiele korzyści.
Spanie z ukochaną osobą nie musi być koszmarem!Spanie z ukochaną osobą niekiedy zmienia się w koszmar. Co zrobić, jeśli temperatura w sypialni jest odczuwana przez dwoje partnerów całkowicie inaczej? Jak rozwiązać problem związany z różnicami wagi, które występują między bliskimi sobie osobami, a także jaki materac wybrać w takim wypadku? Pomysł spania z ukochaną osobą często jest przez pary odrzucany także wtedy, gdy rytmy dobowe dwóch osób diametralnie się różnią. Skutkuje to często spaniem w dwóch osobnych sypialniach, co zdecydowanie nie służy pielęgnowaniu związku. Na szczęście sposoby, aby mimo tych wszystkich problemów wspólnie przesypiać noce. Jeśli jesteście parą stojącym przed takim wyzwaniem pewno ucieszy Was wiadomość, że nie będziemy Was namawiać na żadne sypialniane kompromisy! Dwie osoby o skrajnie różnych potrzebach mają prawo, aby samo dobrze się wysypiać. Jest to możliwe – trzeba tylko w odpowiedni sposób zaaranżować sypialnię.
Eskimosi – ciekawostki z życia w iglooPierwsza odpowiedź na to pytanie wydaje się oczywista: w igloo! Jak jednak spać w domu wykonanym z lodu i nie zamarznąć? Tradycyjne łóżko używane przez ludy zamieszkujące najzimniejsze obszary kuli ziemskiej może zaskoczyć. Na początku trzeba przypomnieć, że określenie „Eskimosi” wychodzi z użycia jako obraźliwe, ponieważ miało rzekomo oznaczać „zjadaczy surowego mięsa” w języku sąsiadów - plemion żyjących na terenie Wielkich Jezior. Językoznawcy twierdzą jednak, że nazwa ta w językach algonkińskich oznacza „ludzi w rakietach śnieżnych” i nie miała pejoratywnego znaczenia. Mieszkańcy kanadyjskiej arktyki i Grenlandii nazywają siebie Inuitami, co znaczy po prostu „my, ludzie”.
Sen bifazowy – czy dwie fazy snu wystarczą?Wydawać by się mogło, że w czasach, gdy jedynym źródłem światła po zapadnięciu zmroku była pochodnia lub świeca większość ludzi (może poza zepsutą arystokracją marnującą pieniądze na wosk) „chodziła spać z kurami” i wstawała o pierwszym brzasku, aby maksymalnie wykorzystać światło dzienne. Nic bardziej mylnego. Słyszeliście kiedyś o podkurku? To tradycyjny posiłek jedzony „przed pianiem kura” i nie była to wcale przekąska dla cierpiących na bezsenność i kompulsywne podjadanie w nocy. Amerykański historyk Roger Ekirch w swojej książce "At day's close: Night in times past" przytacza liczne dowody na to, że w dawnych czasach sen dzielił się na dwa etapy oddzielone od siebie czasem nocnej aktywności. Jednym z takich dowodów jest pierwotny tekst reguły zakonu świętego Benedykta. Według niej jutrznię, czyli dzisiejszą „poranną modlitwę” mnisi mieli obowiązek odmawiać o drugiej w nocy. Kolejnym dowodem jest także Odyseja Homera, gdzie jest mowa o „pierwszym śnie” i „drugim śnie” (Niuans ten został niestety zagubiony w polskich przekładach). Także w słynnej książce "Montaillou. Wioska heretyków" Emmanuela Le Roy Ladurie jako miary czasu padają takie sformułowania jak „godzina pierwszego snu” oraz „godzina połowy pierwszego snu” i zadziwiające jest, że twórca mikrohistorii nie zdecydował się zbadać głębiej tego tematu. Francuski lekarz Laurent Joubert (1529-1581) uważał, że czas między pierwszym a drugim snem jest najlepszy, aby spłodzić potomka. Stulecie później lekarze zalecali, aby w czasie „pierwszego snu” spać na prawym boku, a w czasie „drugiego snu” – na lewym.
Dlaczego materac visco to głupi pomysł?Materac visco wykonany z memory foam zdobył swoją popularność około 50 lat temu, gdy zadebiutował w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Moda na materace visco następnie przybyła do Europy. Ze względu na to, że jest to materiał dobrze wypromowany i przynoszący duże zyski producentom materaców, w dalszym ciągu promuje się materac visco jako komfortowy i zdrowy.   Wielu konsumentów nie zdaje sobie sprawy z tego, że materac visco oznacza po prostu materac wykonany z pianki termoelastycznej typu visco, a więc z pianki memory będącej jednocześnie elastyczną i lepką. Pianka ta jako jedyna z pianek poliuretanowych posiada właściwości cieczy i ma wiele wad, które w istotny sposób zakłócają sen oraz negatywnie wpływają na zdrowie. Materac visco, choć cieszy się dobrą reklamą, nie jest dobrym wyborem dla osób, które cenią sobie komfort i dbają o zdrowie. Poza tym materac visco zdecydowanie nie nadaje się też dla osób ze schorzeniami kręgosłupa, a także innymi dolegliwościami lub po prostu dbających o ergonomię.
Dlaczego niedobór snu niszczy odporność?Powszechne przekonanie, że niedobór snu obniża odporność i zwiększa podatność na infekcje wirusowe czy zakażenia bakteryjne, jest bardzo łatwe do zaobserwowania w praktyce. Większość z nas w okresie niedosypiania spowodowanego zwiększoną koniecznością nauki czy pracy, łatwiej zapada na przeziębienia. Okazuje się jednak, że nawet standardowe 8 godzin snu nie jest wystarczające, aby poprawić odporność. Badannia przeprowadzone w 1989 roku wykazały, że niedobór snu skutkuje osłabieniem działania układu odpornościowego. Wynika to z zahamowania wytwarzania interleukiny-2 będącej jedną z najważniejszych czynników wzrostu dla limfocytów T odpowiadających za prawidłowe działanie układu immunologicznego. Jednocześnie przy niedoborze snu rośnie poziom krążących we krwi cytokin prozapalnych. Dodatkowo w 2006 roku badacze odkryli, że niedobór snu osłabia odpowiedź immunologiczną na szczepienia przeciwko grypie, jak również przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A. Niedobór snu to jednak tylko jeden z aspektów wpływających na odporność. Wpływ na nią ma bowiem również jakość snu. Potwierdzono to w styczniu 2009 roku, gdy w czasopiśmie Archives of internal medicine opublikowano wyniki związanego z niedoborem snu badania.
Temperatura w sypialni – ważniejsza niż myślisz!W tym roku zapowiada wyjątkowo upalne lato. Jeśli od jakiegoś czasu ta pora roku bardziej niż z plażowaniem, beztroską i wakacjami kojarzy ci się z nieprzespanymi nocami, to znak, że najwyższa pora zmienić coś w swojej sypialni.  
Jak odróżnić lunatykowanie od innych parasomni?Lunaktykowanie, zgodnie z ICD-11 i DSM-V, zalicza się do parasomni. Dzięki badaniom polisomnograficznym naukowcy wiedzą już, w jaki sposób powstają parasomnie takie jak lunatykowanie, a nadto w stanie je kategoryzować. Podzielili je tym samym na zaburzenia snu związane z fazą REM oraz na zaburzenia wybudzania związane z fazą nREM. Przy leczeniu lunatykowania i innych parasomni należy przede wszystkim skorzystać z profesjonalnej pomocy lekarskiej. Wspomagać można się też takimi przyrządami jak inteligentny budzik, a także zapewnić sobie optymalną dietę i optymalne warunki snu.   Zachowania występujące podczas snu, a więc lunatykowanie, lęki nocne, koszmary senne czy paraliż senny, od zawsze budziły przerażenie u ludzi. Dzisiaj wiemy, że wszystkie te zachowania można wyjaśnić naukowo. Mimo tego wciąż budzą one spory niepokój. Nie zawsze lunatykowanie świadczy jednak o poważnych trudnościach neurologicznych.
2, 3, 4 godziny snu – ile spać, aby się wyspać?Nauka stoi na stanowisku, że 4 godziny snu to zbyt krótki czas, aby się wyspać. Co do zasady potrzebujemy około 8 godzin snu na dobę, aby się wyspać. Większość ludzi akceptuje to przekonanie, ale czasami w naszych głowach pojawia się myśl, że przeznaczając na sen tylko 4 godziny, 3 godziny, a nawet 2 godziny, zaoszczędzimy mnóstwo czasu. Przykłady wybitnych ludzi, którzy na sen poświęcali bardzo mało czasu, niekiedu powodują w nas zawstydzenie i wyrzuty sumienia. Czy w rzeczywistości 4 godziny snu to za krótko, a 8 godzin snu to odpowiedni czas, jaki powinniśmy na niego przeznaczyć? Patrząc na niektórych wybitnych ludzi może się wydawać, że krótki sen jest kluczem do osiągnięcia życiowego sukcesu. Nadal to jednak tylko pojedyncze przypadki, które trudno jest rozciągać na całą populację ludzką.   Naukowcy z National Sleep Foundation, amerykańskiej organizacji na której czele stoi Charles Czeisler, profesor medycyny snu z Uniwersytetu Harvarda, opublikowali wytyczne dotyczące rekomendowanej ilości snu dla wszystkich grup wiekowych. Według nich, nastolatki powinny spać od 8-10 godzin na dobę, osoby dorosłe od 7-9 godzin na dobę, zaś osoby powyżej 65 roku życia 7-8 godzin na dobę. Dla żadnej grupy nie rekomenduje się 4 godzin snu, a tym bardziej 3 godzin snu lub 2 godzin snu, o którym to czasie poświęcanym na sen marzą niektórzy z nas.   Eksperci twierdzą, że znaczne odstępstwa od podanych norm mogą spowodować poważne problemy zdrowotne, także zmniejszenie poziomu koncentracji i gorsze przyswajanie wiedzy. Jak to możliwe, że wielu znanych ludzi stosowało bardzo krótki sen, a ich możliwości intelektualne pozostały na wysokim poziomie?
Czym jest świadomy sen i jak go wywołać?Marzenia senne od zawsze fascynowały ludzi, którzy od lat pragnęli je kontrolować, także przez wchodzenie w świadomy sen. W wielu kulturach istnieją techniki dzięki którym jest to możliwe. Naukowcy dość długo podchodzili sceptycznie do tematu snu. Dziś jednak świadomy sen stał się nawet metodą wykorzystywaną w terapii psychologicznej.  Świadomy sen, zwany też snem przejrzystym, ma miejsce wtedy, gdy śpiący człowiek w trakcie snu zdaje sobie sprawę z tego, że śni. Dzięki tej świadomości może kontrolować to, co dzieje się we śnie. Świadomy sen w większości przypadków pojawia się zupełnie przypadkowo. Czasem w środku nocy zdarza nam się bardzo realistyczny sen lub też śni nam się jakieś wspomnienie z życia. To właśnie dzięki znanym nam elementom z przeszłości jesteśmy w stanie zidentyfikować świadomy sen. Istnieją kultury, których przedstawiciele nauczyli się celowo wywoływać u siebie świadome sny i w pelni kierować senną rzeczywistością. Dotyczy to przede wszystkim szamanizmu, indyjskiej jogi czy buddyzmu tybetańskiego. Ten ostatni zakłada, że medytacja to świadomy sen, zaś sen to nieświadoma medytacja.
Odpowiednia ilość snu – ile i jak spać, żeby wypocząć?Odpowiednia ilość snu jest niezwykle ważna do zachowania dobrego zdrowia. Nadto od odpowiedniej ilości snu zależy to, jak będziemy funkcjonować w ciągu dnia. Tymczasem nadal zbyt mało osób przywiązuje do czasu snu należytą uwagę. Sen to fizjologiczny stan organizmu, w którym spędzamy średnio 1/3 życia. W czasie snu nasze układy nerwowe obniżają wrażliwość na bodźce, praca naszych serc spowalnia się, a oddechy stają się spokojniejsze. Poza tym nasza aktywność z założenia zanika, a funkcje fizjologiczne działają wolniej. Przede wszystkim jednak na czas snu czasowo tracimy świadomość. Dlatego też odpowiednia ilość snu jest kluczowa, aby nasze organizmy mogły wypocząć.   Jak wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowia, na zaburzenia snu cierpi już około 1/3 populacji ludzkiej na świecie przed 65 rokiem życia. Po 65 roku życia liczba osób niezachowujących odpowiedniej ilości snu rośnie do niemal 1/2 ludzkości. Zaburzenia snu, a przede wszystkim bezsenność, stały się więc jedną z najpowszechniejszych trudności, jakie w codziennym życiu napotyka ludzkość. Spokojny i zdrowy sen w odpowiedniej ilości stał się w obecnych czasach dobrem luksusowym, na które nie każdy może sobie pozwolić. Dodatkowo nieuczciwe praktyki stosowane przez wielu sprzedawców powodują, że  mało kto posiada materac i poduszkę, które pomogą nam się wyspać. Stąd też odpowiednia ilość snu, podobnie jak poprawienie jego jakości, nie czymś łatwym do osiągnięcia.
Czy wiesz, co jeść przed snem, aby móc się wyspać?To co jemy ma olbrzymi wpływ na nasz sen. Dlaczego tak ciężko jest zasnąć po imprezie przy grillu? Dlaczego, jeśli uda Ci się zasnąć, budzisz się kilkakrotnie w ciągu nocy? W grę wchodzi wiele czynników. Ważna jest także pora spożywanego posiłku i towarzyszący mu alkohol. Czy jest możliwe, żeby impreza przy grillu nie kończyła się nieprzespaną nocą? Jakosc snu materace poduszki Zdecydowanie lepszym pomysłem jest obiad przy grillu niż późna kolacja. Warto też wprowadzić kilka istotnych zmian do menu.
Spanie w dzień – Lazy Day po polskuWielu z nas nadal myśli, że spanie w dzień spowoduje, że rozregulujemy sobie zegary biologiczne. Jednak prawda jest inna. Spędzenie całego dnia w sypialni, oczywiście raz na jakiś czas, może na nas wpłynąć bardzo pozytywnie W Stanach Zjednoczonych Ameryki co roku 10 sierpnia obchodzi się Lazy Day, który jest na liście nieformalnych świąt. Choć nie jest to dzień wolny od pracy, Amerykanie upodobali go sobie na spanie w dzień. stąd też masowo biorą tego dnia urlopy. W tym czasie nie ruszają się z łóżka, spędzając ten dzień z książką, serialem czy po prostu w gronie rodziny. Oczywiście mogą też po prostu leżeć i wypoczywać lub spać w ciągu całego dnia.
Pokrowiec na materac – jakie ma funkcjePokrowiec to niezbędna część materaca. Oczywiście przede wszystkim chroni materac przed zabrudzeniami, ale nie jest to wbrew pozorom, jego jedyna funkcja. Dlaczego potrzebujesz pokrowca na materac i jaki pokrowiec jest najlepszy? Po co nam pokrowiec, skoro używamy pościeli? Samo prześcieradło jest zbyt cienkie, aby stanowić wystarczającą ochronę. Nie chodzi tylko o przypadkowo rozlany napój. Pokrowiec jest konieczny nawet wtedy, jeśli wyznajesz kategoryczny zakaz jedzenia i picia w łóżku. Każdej nocy ciało zdrowego człowieka produkuje niemal szklankę potu i spora jego część wsiąka w materac! W dodatku każdej nocy pozbywamy się też martwych komórek naskórka.
Materac bonellowy – pełen wad, pozbawiony zaletMaterac sprężynowe odchodzą w przeszłość. Nie tylko z powodu jęczących przy każdym ruchu sprężyn (temu zjawisku producenci nowszych materacy sprężynowych próbują z różnym skutkiem zaradzić), ale przede wszystkim z powodu ich szkodliwości dla zdrowia. Najnowsze badania wskazują, że nie chodzi tylko o zdrowie kręgosłupa. Prawdziwym koszmarem materace bonelowe, w których sprężyny ze sobą połączone. Sprężyny falują i skrzypią przy zmianie pozycji. Szczególnie źle śpi się na materacu sprężynowym parom – sprężyny przenoszą drgania, więc gdy jedna osoba przekręca się na drugi bok, druga też to czuje. Niektórzy producenci próbują temu zaradzić umieszczając sprężyny w oddzielnych kieszeniach, żeby pracowały niezależnie. Jednak to niewiele pomaga – sprężyny może i nieco cichsze, ale ich praca wciąż jest wyczuwalna. Materace „kieszeniowe” reklamowane jako materace sprężynowe nowej generacji – z tego powodu dużo droższe. Jednak sprężyna wciąż pozostaje sprężyną, więc punkty nacisku na takim materacu nigdy nie będą rozłożone równomiernie. Masz nadzieję na to, że sprężyny zapewnią lepszą amortyzację niż pianki? Musimy cię rozczarować – na sprężynach musi być przecież umieszczona twarda warstwa pianki. Ta warstwa nie ma za zadanie dopasowywać się do Twojego ciała, ale sprawić, żeby sprężyny nie uwierały! To wszystko powoduje, że materac sprężynowy jest po prostu niewygodny i trudno się na nim wyspać. Jednak czy może stanowić większe zagrożenie dla zdrowia (pomijając kondycję kręgosłupa i mięśni)?
Jak urządzić sypialnię, aby poprawić jakość snu?Projektując swoją sypialnię powinniście pamiętać, że ma być ona przede wszystkim komfortowym miejscem, zapewniającym zdrowy i tym samym maksymalnie regenerujący sen. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby jej wnętrze było przy okazji stylowe! To nawet wskazane, bo przecież najlepiej wypoczniesz w otoczeniu, które będzie cieszyć Twoje oczy. Na szczęście funkcjonalność i estetyka mogą iść w parze. Zastanawiasz się jak urządzić sypialnię? W tym artykule przedstawiamy kilka pomysłów, które mogą być źródłem Twoich inspiracji. Pierwsza decyzja z jaką musisz się zmierzyć, zastanawiając się jak urządzić swoją sypialnię, dotyczyć będzie tego czy kierować się aktualnymi trendami i modą, czy postawić na typowe i ponadczasowe rozwiązania. Odpowiedź jest prosta: sypialnia jest najbardziej prywatnym pomieszczeniem w całym domu, więc urządzasz dla siebie. Niektóre trendy w urządzaniu sypialni królujące w czasopismach wnętrzarskich w roku 2021 roku bardzo ciekawe i warto przyjrzeć im się bliżej. Możesz dowolnie łączyć elementy różnych stylów i wybrać tylko to, co odpowiada Twoim indywidualnym potrzebom i gustom.
Materace online – jak kupić bez ryzyka?Przeglądasz materace online, bo stary materac stał się Twoim wrogiem. Skąd o tym wiesz? W odkryciu bolesnej prawdy pomó Ci ównie narastający ból pleców, a wraz z nim pojawiło się chroniczne zmęczenie i drażliwość. Jakby tego było mało, zauważasz u siebie pierwsze objawy bezsenności. Udajesz się więc, mniej lub bardziej chętnie, do stacjonarnego sklepu z materacami, myśląc sobie, że to właśnie tam specjaliści od materaców. Odrzucasz na początku myśl o sprawdzeniu materaców online. Już w pierwszym sklepie sprzedawca odradza, a nawet stara się poniżyć materace online. Pyta o budżet, jaki posiadasz na zakup materaca. Poleca materace produkowane ównie przez jedną lub dwie firmy. Używa nazw, które nigdy wcześniej nie były Ci znane, a dodatkowo wspomina, że wykorzystywana w materacu technologia została stworzona przez wiodącą agencję kosmiczną. Wmawia, że w Polsce nie produkuje się pianek poliuretanowych, choć kraj ten jest jej drugim największym producentem na świecie. Poza tym twierdzi, że pianka visco to całkowicie inny materiał i wcale do tej grupy nie należy. Przekonuje jednocześnie, że zakup materaca online to bardzo zły pomysł, a pianka memory to najlepszy produkt na rynku. Oferuje nawet 70% zniżki, ale jeszcze nie budzi to Twoich wątpliwości. Chcąc porównać oferty, idziesz do drugiego sklepu, gdzie słyszysz dokładnie to samo. Różne tylko nazwy materaców, ale cała retoryka i sprzedażowe sztuczki pozostają takie same. Zaczynasz myśleć, że coś tu nie gra. Próbujesz w trzecim sklepie, w którym sprzedawca powtarza samą mantrę. Brzmi znajomo? W tym artykule przeczytasz o nieuczciwych praktykach, jakie powszechnie stosowane w sklepach z materacami, a także zaletach kupna materaca online z dostawą prosto do Twojego domu.
Jak wybrać idealny materac według użytkowników?Mając już wiedzę na temat kupna materaca, bardzo często zastanawiamy się, jak wybrać idealny materac. Okazuje się, że wybranie idealnego materaca zazwyczaj najbardziej utrudniają nam sprzedawcy materaców, których prosimy o pomoc. Tymczasem większość z nich nie ma pojęcia o tym, co sprzedaje i jakie parametry ma pianka poliuretanowa użyta do ich produkcji. Kiedy zapytamy ich o funkcjonalność danego materaca, bardzo rzadko w stanie udzielić nam konkretnej odpowiedzi. Rzadko mają też pojęcie o tym, czym jest komfort i jakie czynniki na niego wpływają. Jak się okazuje, możliwy jest wybór idealnego materaca dla co najmniej 93% populacji ludzkiej. Dowodzą temu przeprowadzone badania, ale także wieloletnie obserwacje rynku i doświadczenia odpowiedzialnych społecznie producentów. Te doskonale uzupełniają się z wiedzą fizjoterapeutyczną, psychologiczną i medyczną, a w efekcie pozwoliły określić cechy, jakie posiadać powinien idealny materac, na którym wyśpią się niemal wszyscy.
Jaka poduszka ortopedyczna jest najlepsza?Poduszka ortopedyczna zaczyna być jednym z symboli naszych czasów. Prowadzony przez większość z nas tryb życia i charakter wykonywanej pracy, a szczególnie długotrwałe siedzenie przy biurkach, niszczy nasze kręgosłupy. W szczególności dotyczy to odcinka szyjnego, którego ból odczuwają coraz młodsze osoby. Spłycona i zniesiona lordoza czy wszechobecna dyskopatia to tylko początek listy efektów źle dobranych materacy i poduszek. Efektem źle dobranej poduszki może być też utrzymujące się gorsze samopoczucie, trudności w budzeniu się i wstawaniu z łóżka, ale również stany zapalne kręgosłupa oraz jego urazy i zwyrodnienia.
Zły materac – objawy, o których większość nie wie!Coraz częściej zderzamy się z trudnościami spowodowanymi niewysypianiem się, zastanawiając się nad przyczynami tego stanu rzeczy. Wielu ludzi w dalszym ciągu przyczyn szuka wewnątrz, skupiając się na próbie odnalezienia odpowiedzialnych za to chorób. Tymczasem fakty wskazują na to, że najczęściej odpowiada za to źle dobrany materac, który nie zapewnia nam poczucia komfortu i tym samym powoduje szereg negatywnych zmian w naszym funkcjonowaniu.   W gąszczu sklepów stacjonarnych i internetowych oferujących wiele różnych materacy, wybór idealnego materaca staje się z pozoru niełatwym zadaniem. Niekiedy konsumenci szukają porad u sprzedawców, zapominając przy tym, że zadaniem sprzedawcy jest sprzedaż. Nie posiadają oni, może poza jednostkowymi przypadkami, wykształcenia związanego z ochroną zdrowia, a tym samym trudno jest oczekiwać od nich kompetencji w tym zakresie. Nadto w sklepach stacjonarnych spotkać można się z dużą rotacją pracowników, jak też prowizyjnym systemem wynagrodzeń.   Stąd też ważne jest, aby przed zakupem materaca zapoznać się z artykułami, których autorami specjaliści i które opierają się na rzetelnych źródłach naukowych. Tylko takie treści pomogą w wyborze materaca, który zachowa swoje właściwości przez nawet kilkanaście lat, co przełoży się na dobre zdrowie.  
Twardy materac – 5 najistotniejszych wadJako ekspertów od zdrowego snu, zatrważa nas coraz popularniejsze przekonanie, że najlepszym materacem jest twardy materac. Moda na kupowanie twardych materacy i ich zwiększająca się twardość, może przynieść opłakane skutki dla zdrowia wielu ludzi. Te bowiem przeznaczone dla – zależnie od badań – od około 4% do około 7% populacji ludzkiej.   Dlaczego materace twarde nie nadają się do spania dla większości ludzi, a także jakie powodują szkody zdrowotne? O tym dowiesz się z niniejszego artykułu.
Twardość materaca – co oznacza?Twardość materaca jest jedną z pierwszych rzeczy, jaką wszyscy bierzemy pod uwagę przy jego zakupie. Na polskim rynku znajduje się wiele materaców o różnej twardości, któ producenci określają kodami H1, H2, H3 i H4, zaś od niedawna także H5. Rekordy popularności bije natomiast materac H3, który odznacza się średnią twardością. Niewielu konsumentów zadaje sobie pytanie, co tak naprawdę kryje się za tymi symbolami i jakie mają one odzwierciedlenie w rzeczywistości. W tym tekście dowiesz się tego, o czym wielu producentów materaców „zapomina” Ci powiedzieć – dlaczego stosowana w Polsce skala twardości materaców jest absurdalna i nie powinna być używana. Przeczytasz również, jaką skalę twardości materaca i dlaczego powinno się stosować.
Dlaczego 93% ludzi powinno wybrać materac H3?W promowanej przez nas, opartej na pozycjach snu, amerykańskiej skali twardości materacy, materac H3 stanowić winien w zasadzie odpowiednik materaca o twardości wahającej się między 6,0 a 7,0 – idealnego dla niemal wszystkich ludzi. Tak rozumiany materac H3 nadaje się bowiem niemal dla każdego z nas.   Powszechnie stosowana w Polsce skala twardości materacy jest jednak całkowicie pozbawiona sensu, opiera się bowiem na złym fundamencie – doborze materaca do wagi użytkownika. Dodatkowo nie jest ona w żaden sposób odgórnie znormalizowana, w związku z czym dana twardość – określana na przykład jako materac H3 – może się diametralnie różnić. Zależy ona bowiem od indywidualnych norm stosowanych przez danego producenta. Tym samym nie zawsze dany materac H3 będzie cechował się samą twardością, co inne materace oznaczone w ten sam sposób.
Materac piankowy czy sprężynowy - 5 podstawowych różnicMaterac piankowy czy sprężynowy – który wybrać? Zdecydowanie więcej je dzieli, aniżeli łączy. Posiadają jednak pewne, choć naciągane, cechy wspólne. Materace sprężynowe – określane też jako materace bonellowe – nigdy nie bowiem wykonane z samych sprężyn.   Co do zasady one obłożone piankami poliuretanowymi, które znajdują się w ich zewnętrznych warstwach. Mimo tego nie zachowują tych samych właściwości, zapewniając zdecydowanie mniejszy komfort snu i negatywne konsekwencje zdrowotne. Dlaczego? Przedstawiamy 5 różnic, o których nie powie Ci prawdopodobnie żaden sprzedawca.  
Za miękki materac – 5 dowodów na szkodliwośćGdy weźmie się pod uwagę aspekt zdrowotny i komfort użytkowników materacy, łatwo dojść do jednego podstawowego wniosku – miękkie materace nie powinny istnieć. Za miękki materac szkodzi ludzkiemu ciału, podczas gdy z jego stosowania nie płyną praktycznie żadne zalety. Dlaczego materace miękkie materace nie mają racji bytu, a także jakie powodują szkody zdrowotne? O tym dowiesz się z niniejszego artykułu.
Twardość materaca – tabelaTwardość materaców określana jest według dwóch różnych skali. Najpopularniejsza w Polsce skala twardości materaców opiera się na wartościach od H1 do H4, a coraz częściej także H5. Oparta jest na ona na wadze użytkowników, co stanowi podstawowy błąd i powoduje, pozbawiona ona jest najmniejszego sensu. Zdecydowanie lepszą, opartą na wiedzy naukowej skalą, jest amerykańska skala twardości materaców, któ oparto na pozycji snu,   Twardość materaca – tabela polska czy amerykańska? Jakie między nimi różnice? Jakie istnieją twardości materaców? Na jakiej podstawie dobrać twardość swojego materaca? O tym przeczytasz w niniejszym artykule.
Które pozycje do spania dla kogo?Poczucie komfortu jest coraz częściej pożądaną przez nas cechą. Wpływ na jego poziom ma w dużej mierze to, jakie przyjmujemy pozycje do spania. O ile zaś mamy wpływ na wiele czynników przekładających się na nasz komfort, o tyle sen przebiega w stanie całkowitego braku świadomości.   Dodatkowo na spaniu spędzamy średnio 1/3 życia, co łącznie daje około 207 320 godzin przespanych podczas życia trwającego średnio 25 915 dni. Jakie więc pozycje do spania przyjąć, aby przez ogromną liczbę godzin dać naszemu organizmowi szansę wypoczynku i zregenerowania się w stopniu, który pozwoli nam żyć w zdrowiu?
Dobry materac – jego 10 najważniejszych cechWybór materaca, który będzie dobry dla naszego zdrowia fizycznego, jak też zdrowia psychicznego, stanowi w obecnym chaosie informacyjnym nie lada wyzwanie. Zalewające nas z każdej strony komunikaty marketingowe, rzekome promocje i manipulacje powodują, że konsumenci nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, jak wybrać dobry materac i na co zwrócić uwagę przy jego zakupie.   Niniejszy artykuł mówi o tym, czym cechuje się dobry materac i jakie jego właściwości. Przyswojenie zawartej w nim eksperckiej wiedzy otwiera oczy na to, na co wielu sprzedawców spuszcza zasłonę milczenia.
Najtańsze materace – jakie sekrety skrywają?Nie powinniśmy decydować się na najtańsze materace, kiedy weźmiemy pod uwagę fakt, że na spaniu spędzamy średnio 1/3 życia, co łącznie daje około 207 320 godzin przespanych podczas życia trwającego średnio 25 915 dni. To w okresie 10 lat daje około 29 000 godzin snu, podczas gdy w tym samym okresie samochodu używamy średnio przez nie więcej niż 9000 godzin. Skoro nie pozwalamy sobie na najtańszy i często wadliwy samochód, tym bardziej nie powinny interesować nas najtańsze materace. Nie istnieje zatem drugi produkt, który używalibyśmy tak często i jednocześnie mającego tak wielki wpływ na nasze funkcjonowanie. Wielu producentów, bazując na tym, oferuje swoje materace w bardzo wysokich cenach, podczas gdy najtańsze materace nie zawsze znacznie się od nich różnią. Czy rzeczywiście cena materaca ma znaczenie? Czy drogi materac zawsze jest dobry, a tani materac zawsze jest zły? Rozprawiamy się z mitem – cena nie zawsze przekłada się na jakość! W naszej opinii cena materaca nie do końca łączy się z jakością, ale powszechnie panujące przeciwne wrażenie daje możliwość manipulowania nami przez producentów i sprzedawców materaców. W Onsen Sleeping uważamy, że klientom należy się 100% informacji co do tego, jak zbudowany jest materac i jakich materiałów użyto do jego produkcji. Informacje te – wbrew kłamstwom niektórych sprzedawców – jawne i nie objęte tajemnicą handlową, podobnie jak składy i pochodzenie produktów spożywczych. Nie ma znaczenia czy to najtańsze materace czy też drogie materace.
Jak ocenić materac – ranking materacy czy rzetelna wiedza?Ranking materacy to coś, po co wielu konsumentów sięga w pierwszej kolejności, kiedy myśli o zakupie nowego materaca. Popularność rankingów rośnie, ponieważ naturalną cechą każdego z nas jest chęć uporządkowania czegoś, umieszczenia w jakichś ramach czy klasyfikacji.   Niewielu konsumentów, którzy sięgają po ranking materacy, sprawdza jak dana klasyfikacja powstała i na czyje zlecenie. Tymczasem nawet przy powierzchownej analizie rankingów materaców, trudno jest doszukać się tam jakiegokolwiek obiektywizmu. Dlatego też tworzenie klasyfikacji takich jak ranking materacy pozbawiony jest sensu, zaś z powodzeniem zastąpić może go rzetelna wiedza o materacach. Przydatne jest także skorzystanie z YouTube, na którym znaleźć można wiele filmów amerykańskich portali zajmujących się materacami, które dokonują porównań materaców wielu producentów o te same kryteria. To zaś pozwala podjąć im prawidłową decyzję dzięki zrozumieniu treści.
Materac do łóżka - czym się kierować przy wyborze i jakie dostępne?Choć cena materaca jest oczywiście bardzo istotna, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, czy dany materac do łóżka jest funkcjonalny. Funkcjonalność materaca do łóżka i poziom komfortu, jaki nam zapewnia, zależna jest natomiast przede wszystkim od tego jak dany materac do łóżka został zaprojektowany i wykonany.   Powszechną praktyką producentów materacy do łóżek jest brak transparentności co do struktury ceny, ale też ukrywanie rzeczywistych właściwości używanych materiałów, ich pochodzenia czy cech jakościowych. Bardzo często na końcową cenę większy wpływ mają czynniki stojące po stronie producenta i sprzedawcy, nie zaś to, jaką jakością odznacza się dany materac do łóżka. Co więc składa się na cenę?  
Tani materac – przeczytaj zanim staniesz się jego ofiarą!Tani materac budzi wśród wielu z nas mieszane uczucia. Z jednej strony bowiem tani materac powoduje skojarzenie z produktem niskiej jakości, natomiast z drugiej strony drogie materace często nie odznaczają się wysoką jakością, a jedynie dobrym marketingiem. Inwestycja w najtańsze materace także stanowi decyzję całkowicie chybioną. Ceny, za jakie sprzedawane tanie materace, najzwyczajniej nie dają możliwości wykonania ich z materiałów wysokiej jakości. Dlatego też tani materac najczęściej równa się materacowi, który nie będzie komfortowy, a jego żywotność będzie bardzo niska.   Powszechnie dostępne materace w niskich cenach nieporównywalnie gorsze jakościowo i mniej komfortowe od tych, których cena jest sprawiedliwie skonstruowana. Tani materac nie jest funkcjonalny, a dodatkowo w dużej mierze nie spełnia dziesięciu najważniejszych cech dobrego materaca.
Materac nawierzchniowy – 3 wady, o których musisz wiedziećMaterac nawierzchniowy w założeniu służy do zapewnienia większego komfortu snu wtedy, kiedy posiadany przez nas materac przestaje być funkcjonalny. Powszechnie poleca się więc materac nawierzchniowy wtedy, kiedy posiadamy za twardy materac lub za miękki materac, a także gdy stary materac się odkształci.   W rzeczywistości materac nawierzchniowy stanowi mało skuteczną nakładkę na zły materac powodujący objawy, które świadczą o tworzeniu się czy pogłębianiu posiadanych już dolegliwości zdrowotnych. Materac nawierzchniowy nie jest bowiem w stanie jednocześnie wyrównać powierzchni materaca i zapewnić nam odpowiedniego komfortu snu.  
Materace nawierzchniowe – nie kupuj, zanim nie przeczytasz!Materace nawierzchniowe przez producentów materacy polecane jako poprawiające jakość snu w sytuacji, w której posiadany przez nas materac traci swoje funkcje. Przede wszystkim ma to miejsce wtedy, kiedy okaże się, że wybraliśmy zły materac. Często wychodzi to na jaw dopiero wtedy, kiedy odkryjemy, że sprzedawca źle doradził nam, jaki materac wybrać.   Istnieją powody, przez które materace nawierzchniowe odnotowują w krajach europejskich około 80% niższą sprzedaż niż w Polsce. Choć istnieją badania konsumenckie mówiące o tym, jakie cechy powinien posiadać dobry materac, niewielu klientów sklepów stacjonarnych zdaje sobie z tego sprawę.
Materac z pamięcią kształtu – poznaj 5 ukrywanych wad!Materac z pamięcią kształtu wykonany jest z poliuretanowej pianki termoelastycznej z pamięcią, czyli pianki typu visco. Innymi słowy, materac z pamięcią kształtu jest tym samym produktem, co materac visco, a więc jest niefunkcjonalny i niekomfortowy, w konsekwencji zaś również niezdrowy.
Materac wysokoelastyczny – 5 cech najlepszego materaca!Materac wysokoelastyczny wykonany jest wysokoelastycznej z pianki poliuretanowej typu HR. Pianka ta, jeśli jest pianką otwartokomórkową, powoduje swoją budową, że materac wysokoelastyczny staje się najlepszym możliwym wyborem, jeśli zastanawiamy się nad tym, jaki  wybrać materac. Zapewnia on bowiem maksymalny komfort przy zachowaniu najwyższego poziomu funkcjonalności.   Kiedy poszukujemy materaca, który spełnia wszystkie cechy dobrego materaca, materac wysokoelastyczny jest zdecydowanie najbardziej słusznym wyborem. Znacznie przewyższa swoją funkcjonalnością materac visco czy materac sprężynowy. Te bowiem nie zapewniają odpowiedniego komfortu.
Materac z pianki wysokoelastycznej – śpij jak celebryci!Materac z pianki wysokoelastycznej, a więc taki, który posiada w swojej górnej warstwie poliuretanową piankę wysokoelastyczną typu HR, to idealny wybór dla każdego. Wykonany w ten sposób materac spełnia wszystkie cechy dobrego materaca, przede wszystkim zaś zapewniając najwyższy komfort snu. W odróżnieniu od materaca z pamięcią kształtu, materac z pianki wysokoelastycznej nie zapada się i zapewnia odpowiednie wsparcie ciała oraz podparcie kręgosłupa. Dzięki temu materac z pianki wysokoelastycznej idealnie nadaje się również  dla tych osób, które zastanawiają się, jaki wybrać materac przy schorzeniach kręgosłupa i kończyn.
Zanim kupisz drogi materac, musisz to przeczytać!Drogi materac w świadomości społecznej oznacza komfortowy materac, który wykonany jest z najwyższej jakości materiałów. W polskim społeczeństwie utarło się bowiem przekonanie, że drogi produkt to dobry produkt. Tak samo więc jak dokonujemy zakupu drogiego samochodu czy sprzętu elektronicznego, często przy aranżowaniu sypialni bierzemy pod uwagę tylko drogi materac. Obnażamy prawdę, jaką ukrywa wielu sprzedawców materacy. Drogi materac rzadko w obecnych czasach oznacza bowiem materac dobrej jakości. Zdecydowanie częściej cena materaca wynika z zupełnie innych czynników, które z powodzeniem można uznać za nieuczciwe praktyki rynkowe. Dowiedz się, dlaczego materace online oferowane przez Onsen Sleeping nie drogimi materacami.
Kupno materaca – 10 kroków, aby zostać ekspertem!Kupno dobrego materaca wydaje się być czynnością łatwą i mało stresującą. Choć śpimy średnio przez 1/3 życia, które średnio trwa 25 915 dni, niewielu z nas przykłada wagę do wiedzy o tym, jaki materac wybrać. Wielu zaś ufa informacjom, jakie przekazują nam sprzedawcy materaców, od których wiedzy i systemu etycznego często zależy to, jak spędzimy 207 320 godzin życia. Doświadczenie pokazuje, że w rzeczywistości prawie każdy sprzedawca materaców to handlowiec, któremu zależy przede wszystkim na sprzedaży produktu z jak największym zyskiem. Tacy sprzedawcy nie tylko nie posiadają wiedzy technicznej o materacach, jak również wiedzy o wpływie danych cech materaca na jego funkcjonalność i właściwości zdrowotne, ale często też nie chcą jej mieć, a nawet celowo modyfikują. Dla świadomego konsumenta proces zakupu materaca w gąszczu ofert jest niezwykle stresujący. Dodatkowo za sprawą nieuczciwych praktyk, jakie stosuje wielu producentów materaców, często towarzyszy mu niepewność co do rzeczywistej budowy danego modelu materaca. Dotyczy to też materaców online, nie tylko kupowanych w sklepie stacjonarnym. Dlatego też, choć szczegółowo analizujemy skład koszulek, jedzenia czy używanych kosmetyków, zbyt często odpuszczamy sobie weryfikację specyfikacji wnętrza materaca i jego rzeczywistych właściwości. Choć ta wiedza nam się należy i nie jest objęta żadną tajemnicą, notorycznie bywa ukrywana lub modyfikowana. Nie istnieje drugi produkt, który ma tak ogromny wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie biopsychospołeczne, jak materac. Warto zadbać o to, aby posiadać materac w pełni komfortowy i funkcjonalny. Stąd też prezentujemy zestaw 10 podstawowych informacji, które należy uzyskać od sprzedawcy materaców, aby uniknąć rozczarowania.
Materac 80×200 – jaki wybrać i dla kogo?Najczęściej kupowany dla dzieci materac w Polsce to materac 80x200. Jego szerokość wynosząca 80 centymetrów pozwala na komfortowy sen dziecka w wieku szkolnym, zaś długość wynosząca 200 centymetrów jest standardową długością, jakie stosuje się w materacach. Poszukując swój nowy materac 80x200 szczególną uwagę należy zwrócić na to, jaki materac wybrać. Istnieją bowiem nie tylko różne rodzaje materaców, ale i wielu nieuczciwych sprzedawców, którzy chcąc sprzedać niefunkcjonalny materac 80x200 stosują haniebne metody sprzedaży. Tymczasem materace online produkowane przez Onsen Sleeping posiadają całkowicie przejrzystą ofertę.   Na kupno materaca 80x200 decydują się ównie osoby, których dzieci posiadają małą sypialnię, choć niekiedy stosuje się go także dla kilkuletnich dzieci w większych sypialniach. Rozmiar ten pozwala na swobodne zagospodarowanie pozostałej przestrzeni w taki sposób, aby dziecku żyło się w niej komfortowo. Dodatkowo dobrze wykonany materac 80x200 pozwoli na przyjęcie przez dziecko wygodnej pozycji do spania. Rozmiar jest jednak tylko jednym z kryteriów, które należy brać pod uwagę, gdy kupujemy materac 80x200. Do wyboru rozmiaru łóżka wystarczy bowiem użyć jedynie miary i wykazać się odrobiną wyobraźni przestrzennej. Tymczasem przy wyborze odpowiedniego materaca 80x200 zwrócić uwagę należy przede wszystkim na to, czy dany materac jest funkcjonalny, w czym pomoże poradnik zawierający 10 informacji, o które należy zapytać sprzedawcę materacy.
Materac 90×200 – jaki wybrać i dla kogo?Najczęściej kupowany materac dla singla w Polsce to materac 90x200. Jego szerokość wynosząca 90 centymetrów pozwala na komfortowy sen szczupłej osoby, zaś długość wynosząca 200 centymetrów jest standardową długością, jakie stosuje się w materacach. Poszukując swój nowy materac 90x200 szczególną uwagę należy zwrócić na to, jaki materac wybrać. Istnieją bowiem nie tylko różne rodzaje materaców, ale i wielu nieuczciwych sprzedawców, którzy chcąc sprzedać niefunkcjonalny materac 90x200 stosują haniebne metody sprzedaży. Tymczasem materace online produkowane przez Onsen Sleeping posiadają całkowicie przejrzystą ofertę.   Na kupno materaca 90x200 decydują się ównie single, często również studenci. Nie wymaga on bowiem posiadania dużej sypialni. Rozmiar ten pozwala na swobodne zagospodarowanie pozostałej przestrzeni w taki sposób, aby singlowi żyło się w niej komfortowo. Dodatkowo dobrze wykonany materac 90x200 pozwoli na przyjęcie przez większość osób wygodnej pozycji do spania. Rozmiar jest jednak tylko jednym z kryteriów, które należy brać pod uwagę, gdy kupujemy materac 90x200. Do wyboru rozmiaru łóżka wystarczy bowiem użyć jedynie miary i wykazać się odrobiną wyobraźni przestrzennej. Tymczasem przy wyborze odpowiedniego materaca 90x200 zwrócić uwagę należy przede wszystkim na to, czy dany materac jest funkcjonalny, w czym pomoże poradnik zawierający 10 informacji, o które należy zapytać sprzedawcę materacy.
Materac 100×200 – jaki wybrać i dla kogo?Często kupowany w Polsce materac dla jednej osoby to materac 100x200. Jego szerokość wynosząca 100 centymetrów pozwala na komfortowy sen jednej osoby niemal dowolnych rozmiarów, zaś długość wynosząca 200 centymetrów jest standardową długością, jakie stosuje się w materacach. Poszukując swój nowy materac 100x200 szczególną uwagę należy zwrócić na to, jaki materac wybrać. Istnieją bowiem nie tylko różne rodzaje materaców, ale i wielu nieuczciwych sprzedawców, którzy chcąc sprzedać niefunkcjonalny materac 100x200 stosują haniebne metody sprzedaży. Tymczasem materace online produkowane przez Onsen Sleeping posiadają całkowicie przejrzystą ofertę.   Na kupno materaca 100x200 decydują się ównie osoby, którym zależy na zapewnieniu sobie większego komfortu snu, a które posiadają jednocześnie ponadprzeciętnych rozmiarów sypialnię. Rozmiar ten pozwala na swobodne zagospodarowanie pozostałej przestrzeni w taki sposób, aby jego posiadaczowi żyło się w niej komfortowo. Dodatkowo dobrze wykonany materac 100x200 pozwoli na przyjęcie przez niemal każdą osobę wygodnej pozycji do spania. Rozmiar jest jednak tylko jednym z kryteriów, które należy brać pod uwagę, gdy kupujemy materac 100x200. Do wyboru rozmiaru łóżka wystarczy bowiem użyć jedynie miary i wykazać się odrobiną wyobraźni przestrzennej. Tymczasem przy wyborze odpowiedniego materaca 100x200 zwrócić uwagę należy przede wszystkim na to, czy dany materac jest funkcjonalny, w czym pomoże poradnik zawierający 10 informacji, o które należy zapytać sprzedawcę materacy.
Materac 120×200 – jaki wybrać i dla kogo?Osoby, które chcą się czuć swobodnie na łóżku, wybierają materac 120x200. Niekiedy stosują go też pary, które nie posiadają większej przestrzeni, jednak w tym przypadku często okazuje się on być wyborem zbyt wąskim. Jego szerokość wynosząca 120 centymetrów pozwala na komfortowy sen przynajmniej jednej osoby, zaś długość wynosząca 200 centymetrów jest standardową długością, jakie stosuje się w materacach. Poszukując swój nowy materac 120x200 szczególną uwagę należy zwrócić na to, jaki materac wybrać. Istnieją bowiem nie tylko różne rodzaje materaców, ale i wielu nieuczciwych sprzedawców, którzy chcąc sprzedać niefunkcjonalny materac 120x200 stosują haniebne metody sprzedaży. Tymczasem materace online produkowane przez Onsen Sleeping posiadają całkowicie przejrzystą ofertę.   Na kupno materaca 120x200 decydują się ównie osoby, którym zależy na zapewnieniu sobie maksymalnej swobody w łóżku, które jednocześnie dysoponują dużą sypialnią. Dodatkowo kupują go osoby śpiące z dzieckiem, psem czy kotem. Dodatkowo dobrze wykonany materac 120x200 pozwoli na przyjęcie przez niemal każdą osobę wygodnej pozycji do spania.   Rozmiar jest jednak tylko jednym z kryteriów, które należy brać pod uwagę, gdy kupujemy materac 120x200. Do wyboru rozmiaru łóżka wystarczy bowiem użyć jedynie miary i wykazać się odrobiną wyobraźni przestrzennej. Tymczasem przy wyborze odpowiedniego materaca 120x200 zwrócić uwagę należy przede wszystkim na to, czy dany materac jest funkcjonalny, w czym pomoże poradnik zawierający 10 informacji, o które należy zapytać sprzedawcę materacy.
Materac 180×200 – jaki wybrać i dla kogo?Nieco rzadziej kupowany w Polsce materac dla dwóch osób, a nawet dla całej rodziny, to materac 180x200. Jego szerokość wynosząca 180 centymetrów pozwala na komfortowy sen co najmniej dwóch osób, jak również na cosleeping, zaś długość wynosząca 200 centymetrów jest standardową długością, jakie stosuje się w materacach.   Poszukując swój nowy materac 180x200 szczególną uwagę należy zwrócić na to, jaki materac wybrać. Istnieją bowiem nie tylko różne rodzaje materaców, ale i wielu nieuczciwych sprzedawców, którzy chcąc sprzedać niefunkcjonalny materac 180x200 stosują haniebne metody sprzedaży. Tymczasem materace online produkowane przez Onsen Sleeping posiadają całkowicie przejrzystą ofertę.   Na kupno materaca 180x200 decydują się ównie pary dbające o najwyższy komfort snu i poruszania się w nocy, jak również rodziny praktykujące spanie z dzieckiem. Wymaga on posiadania pokaźnych rozmiarów sypialni i łóżka. Dodatkowo dobrze wykonany materac 180x200 pozwoli na przyjęcie przez każdego z nas wygodnej pozycji do spania. Rozmiar jest jednak tylko jednym z kryteriów, które należy brać pod uwagę, gdy kupujemy materac 180x200. Do wyboru rozmiaru łóżka wystarczy bowiem użyć jedynie miary i wykazać się odrobiną wyobraźni przestrzennej. Tymczasem przy wyborze odpowiedniego materaca 180x200 zwrócić uwagę należy przede wszystkim na to, czy dany materac jest funkcjonalny, w czym pomoże poradnik zawierający 10 informacji, o które należy zapytać sprzedawcę materacy.
Materac 140×200 – jaki wybrać i dla kogo?Drugim pod względem popularności materaców w Polsce jest materac 140x200. Jego szerokość wynosząca 140 centymetrów pozwala na optymalny sen dwóch śpiących razem osób, zaś długość wynosząca 200 centymetrów jest standardową długością, jakie stosuje się w materacach. Poszukując swój nowy materac 140x200 szczególną uwagę należy zwrócić na to, jaki materac wybrać. Istnieją bowiem nie tylko różne rodzaje materaców, ale i wielu nieuczciwych sprzedawców, którzy chcąc sprzedać niefunkcjonalny materac 140x200 stosują haniebne metody sprzedaży. Tymczasem materace online produkowane przez Onsen Sleeping posiadają całkowicie przejrzystą ofertę.   Na kupno materaca 140x200 decydują się ównie pary, które posiadają małą sypialnię lub wydzieloną przestrzeń w pokoju dziennym. Często kupują go osoby, które przekonały się, że wygodna wersalka do spania jest mitem i chcą zamienić na łóżko, które zmieści się w małym pomieszczeniu, a jednocześnie pozwoli na swobodne jej zagospodarowanie. Dodatkowo dobrze wykonany materac 140x200 pozwoli na przyjęcie każdej ze śpiących na niej osób wygodnej pozycji do spania. Rozmiar jest jednak tylko jednym z kryteriów, które należy brać pod uwagę, gdy kupujemy materac 140x200. Do wyboru rozmiaru łóżka wystarczy bowiem użyć jedynie miary i wykazać się odrobiną wyobraźni przestrzennej. Tymczasem przy wyborze odpowiedniego materaca 140x200 zwrócić uwagę należy przede wszystkim na to, czy dany materac jest funkcjonalny, w czym pomoże poradnik zawierający 10 informacji, o które należy zapytać sprzedawcę materacy.
Materace premium – poznaj niewygodną prawdę!Materace premium to w poszechnej świadomości konsumenckiej materace, których cena przekracza 5000 złotych. W rzeczywistości za materace premium powinniśmy uważać te materace, które cechują się wysoką jakością, a więc spełniają wszystkie 10 funkcjonalności materaca.   Warto zadbać o to, aby dokonać zakupu materaca, który będzie w pełni komfortowy i bezpieczny dla zdrowia. Dopiero spełnienie tych warunków pozwoli na wyciągnięcie wniosku, że mamy do czynienia z materacem premium. Tymczasem zbyt często odpuszczamy sobie weryfikację specyfikacji wnętrza materaca i jego rzeczywistych właściwości, pozwalając na manipulowanie ich cenami, a w konsekwencji sprzedanie nam jako materaca premium niskiej jakości produktu.
Ból kręgosłupa lędźwiowego – objawy, przyczyny, leczenieBól kręgosłupa lędźwiowego to jedna z najczęściej występujących dolegliwości bólowych naszych czasów. Bolący odcinek lędźwiowy kręgosłupa występuje ównie u osób dorosłych, ale coraz częściej także u dzieci. Często jego stopień nasilenia i uporczywy charakter wpływa wyjątkowo negatywnie na nasze codzienne funkcjonowanie biopsychospołeczne. Zdarza się, że ból kręgosłupa lędźwiowego powoduje całkowite wycofanie się z codziennych aktywności na wiele godzin, a niekiedy nawet całe dnie. Tymczasem postawienie właściwej diagnozy i rozpoczęcie właściwie dobranego leczenia może znacznie ograniczyć dolegliwości bólowe lub nawet całkowicie cofnąć objawy. Kluczowe przy tym jest zapewnienie sobie optymalnych warunków snu, który będzie nie tylko komfortowy, ale i pozwalający na pełną regenerację organizmu. Co do zasady ból kręgosłupa lędźwiowego jest tylko objawem stanów chorobowych toczących się w organizmie. Przyczyny bólu odcinka lędźwiowego kręgosłupa różne, choć najczęściej wynika on ze zwyrodnienia kręgosłupa i dyskopatii. To od konkretnej przyczyny zależy sposób leczenia. Dlatego też nie można bólu kręgosłupa lędźwiowego bagatelizować.
Wazopresyna (AVP) – znaczenie, działanie, niedobór, nadmiarWazopresyna (AVP) – znaczenieWazopresyna (AVP), znana też jako adiuretyna i hormon antydiuretyczny, odgrywa istotną rolę w naszych organizmach. Wytwarzana w podwzgórzu wazopresyna (AVP) to bowiem naturalny oligopeptyd zbudowany z 9 aminokswasów. Jej rolą jest regulowanie gęstości moczu oraz ciśnienia tętniczego. Dodatkowo wazopresyna (AVP) potrafi prowadzić do obkurczania się naczyń krwionośnych, a także reguluje agregację płytek krwi. Obok tego wazopresyna (AVP) odpowiada za proces glukoneogenezy w wątrobie. Działanie wazopresyny (AVP) często bywa niedoceniane. Tymczasem wpływ wazopresyny (AVP) nie kończy się na regulowaniu gospodarki wodnej organizmu. Jej działanie rozszerza się także na inne gruczoły, wywierając znaczenie na ich działanie. Norma wazopresyny (AVP) w surowicy krwi wynosi 1,85-7,40 pmol/l lub 2-8 pg/ml. Analizy wyniku badań laboratoryjnych dokonuje się wyłącznie przy znajomości aktualnej molalności osocza krwi. 
Insulina – znaczenie, działanie, niedobór, nadmiarInsulina – znaczenieInsulina jest hormonem regulującym stężenie glukozy we krwi obniżając je. Wytwarzana w komórkach beta trzustki (nazywanych też wyspami Langerhansa) insulina odpowiada przede wszystkim za metabolizm węglowodanów, ale także białek i tłuszczów. Działanie insuliny obejmuje także różnego rodzaju efekty anaboliczne i kataboliczne w wątrobie. Jej rolą jest też zwiększenie syntezy białej w mięśniach, a także transport glukozy do komórek tłuszczowych. Dodatkowo insulina zwiększa wnikanie aminokwasów do mięśni, jednocześnie umożliwiając przenikanie do nich kwasów tłuszczowych i glukozy. Obok tego insulina stanowi bardzo ważny element lipolityczny, a więc rozkładający trójglicerdy. Stąd też jej poziom we krwi jest niezmiernie ważny u osób, które mają miażdżycę i inne choroby układu krwionośnego. Działanie insuliny zmniejsza glikemię, dlatego też jej wydzielanie nasila się w przypadku wykrycia podwyższonego stężenia glukozy we krwi. Wpływa ona na wytwarzanie trójjodotyroniny (T3) i  tyroksyny (T4), a także somatotropiny (GH). Norma insuliny w surowicy krwi wynosi średnio 10-25 mU/I po posiłku i do 10 mU/I na czczo. W przypadku krzywej insulinowej nie powinien on przekraczać 50 mU/ml po 1 godzinie od spożycia glukozy, a także 30 mU/ml po 2 godzinach od spożycia glukozy.
Somatotropina (GH) – znaczenie, działanie, niedobór, nadmiarSomatotropina (GH) – znaczenieSomatotropina (GH), zwana również hormonem wzrostu, jest jednym z najważniejszych hormonów w organizmie człowieka. Jest wytwarzana przez przedni płat przysadki mózgowej i jest uwalniana w odpowiedzi na impulsy neurohormonalne. Działanie somatotropiny (GH) jest różnorodne i wpływa na wiele procesów w organizmie.   Synteza somatotropiny (GH) jest skomplikowanym procesem, który jest kontrolowany przez szereg czynników regulacyjnych. Hormon wzrostu wytwarzany jest jako prekursor zwany somatoliberyną, który jest przetwarzany w przysadce mózgowej na aktywną formę somatotropiny. Stężenie hormonu wzrostu we krwi jest regulowane w sposób pulsacyjny, z najwyższymi poziomami występującymi podczas snu i w okresie dojrzewania.  
Adrenokortykotropina – znaczenie, działanie, niedobór, nadmiarAdrenokortykotropina (ACTH) – znaczenieAdrenokortykotropina (ACTH), zwana też kortykotropiną, jest jednym z ównych hormonów pobudzających korę nadnerczy do wydzielania glikokortykosteroidów. Wytwarzana w przysadce mózgowej adrenokortykotropina (ACTH) wpływa również na produkcję aldosteronu oraz estrogenów i androgenów. Działanie adrenokortykotropiny (ACTH) ma także wpływ na zabarwienie skóry. Powstawanie adrenokortykotropiny (ACTH) jest ściśle związane z pracą przysadki mózgowej. Syntezowana jest w jej przednim płacie. Jej produkcja pobudzana jest przez kortykoliberynę, a biologiczny czas półtrwania wynosi średnio 10 minut. Stąd też rzetelne zbadanie stężenia adrenokortykotropiny (ACTH) w surowicy krwi jest bardzo trudne i wymaga ścisłego stosowania się do zaleceń.  Norma adrenokortykotropiny (ACTH) we krwi u osób dorosłych wynosi od 5,5 pmol/l do 17,8 pmol/l. Pobranie krwi do jej zbadania powinno nastąpić możliwie szybko po obudzeniu się, zaś sama próbka winna być bezzwłocznie zamrożona do czasu oznaczenia. Stanowi ona bowiem hormon wyjątkowo nietrwały.
Tyreotropina (TSH) – znaczenie, działanie, niedobór, nadmiarTyreotropina (TSH) – znaczenieTyreotropina (TSH), zwana też hormonem tyreotropowym, powoduje pobudzanie tarczycy do produkcji tyroksyny (T4) i trójjodotyroniny (T3). Wytwarzana w przysadce mózgowej tyreotropina (TSH) pozwala na właściwe funkcjonowanie tarczycy, a w konsekwencji również procesów metabolicznych. Działanie tyreotropiny (TSH) pośrednio wpływa więc także na działanie układu krążenia. Wydzielanie tyreotropiny (TSH) działa na zasadzie sprzężenia zwrotnego z tyroksyną (T4) i trójjodotyroniną (T3), co oznacza, że jej wyższe stężenie we krwi obniża stężenie hormonów tarczycy i odwrotnie. Obok tego tyreotropina (TSH) wydzielana jest w więszych ilościach jako reakcja na stres lub zimno, zaś za hamowanie jej produkcji odpowiada dopamina. Norma tyreotropiny (TSH) we krwi u osób dorosłych wynosi od 0,27 mU/l do 4,2 mU/l. W czasie ciąży zaś wartości te wynoszą średnio od 0,01 mU/l do 2,65 mU/l.
Lipotropina (LPH) – znaczenie, działanie, niedobór, nadmiarLipotropina (LPH) – znaczenieLipotropina (LPH) to jeden z ważniejszych hormonów polipeptydowych, co przekłada się na jej istotną rolę w regulowaniu pracy naszych organizmów. Wytwarzana w przysadce mózgowej lipotropina (LPH) odpowiada bowiem za degradację lipidów, czyli niszczenie tłuszczów. Jej rolą jest nadto pobudzanie ciała do ich trawienia. Co do zasady lipotropina (LPH) odpowiada też za uwalnianie do krwi wolnych kwasów tłuszczowych, będących jednymi z rodzajów lipidów osocza krwi. Te zaś wiążą się z albuminą, dzięki czemu stanowią one materiał energetyczny. Z tego powodu lipotropina (LPH) przez niektórych uznawana jest za hormon mający pośredni wpływ na gospodarkę energetyczną organizmu. Działanie lipotropiny (LPH) powoduje także przyspieszenie hydrolizy glicerydów, czyli estrów zbudowanych z cząsteczek glicerolu oraz reszty kwasowej kwasów tłuszczowych. Wśród glicerydów, na które działa lipotropina (LPH) wymienia się monoacyloglicerydy, diacyloglicerydy oraz triacyloglicerydy, zwane też trójglicerydami. Rola fizjologiczna lipotropiny (LPH) nie jest jeszcze w pełni wyjaśniona. Z tego powodu nie określono norm jej stężenia we krwi.
Folikulotropina (FSH) – znaczenie, działanie, niedobór, nadmiarFolikulotropina (FSH) – znaczenieFolikulotropina (FSH), często określana też hormonem folikultropowym, to jeden z ważniejszych hormonów tropowych. Wytwarzana w przysadce mózgowej folikulotropina (FSH) ma budowę peptydową. Konkretnie zaś jest glikoproteiną zbudowaną z 207 aminokwasów.   Największy wpływ folikultropina (FSH) ma na hormony płciowe, bowiem odpowiada za ich syntezę. U kobiet jej stężenie wpływa na regulowanie cyklu miesiączkowego, a także pobudzenie syntezy estrogenu. Zaś u mężczyzn folikulotropina (FSH) wpływa na spermatogenezę. Działanie folikulotropiny (FSH) jest ściśle powiązane z estradiolem (E2), który pobudza jej produkcję na zasadzie sprzężenia zwrotnego. Jest ona również przez organizm metabolizowana, a następnie wydalana z moczem, co wymaga ciągłej jej produkcji w niezbędnym zakresie. Norma folikulotropiny (FSH) w surowicy krwi jest zależna od płci, ale też od laboratorium wykonującego badanie. U mężczyzn norma folikulotropiny (FSH) wynosi zawsze od 4 mIU/ml do 25 mIU/ml. Inaczej zaś norma folikulotropiny (FSH) przedstawia się u kobiet. W fazie folikularnej (pierwsza faza cyklu mięsiączkowego) norma folikulotropiny (FSH) wynosi poniżej 12 mIU/ml; W fazie owulacyjnej (między pierwszą a drugą fazą cyklu miesiączkowego) norma folikulotropiny (FSH) wynodi od 20 mIU/ml do 90 mIU/ml. W fazie lutealnej (druga faza cyklu mięsiączkowego) norma folikulotropiny (FSH) wynosi poniżej 10 mIU/ml; W ciąży folikulotropina (FSH) jest niewykrywalna lub występuje w śladowych ilościach. W okresie menopauzy norma folikulotropiny (FSH) wynosi od 40 mIU/ml do 250 mIU/ml.
Prolaktyna (PRL) – znaczenie, działanie, niedobór, nadmiarProlaktyna (PRL) – znaczenieProlaktyna (PRL) jest hormonem przypominającym swoją strukturą hormon wzrostu i odgrywa bardzo istotną rolę w naszych organizmach. Wytwarzana w przysadce mózgowej prolaktyna (PRL) odpowada przede wszystkim za laktację i mammogenezę. Zdarza się, że prolaktynę (PRL) produkują także neurony, limfocyty, skóra, a nawet prostata. Jej rolą jest bowiem ównie regulowanie rozwoju i dojrzewania gruczołu wydzielającego mleko, jednak ma również duży wpływ na mężczyzn.  Dodatkowo prolaktyna (PRL) u kobiet pozwala na podtrzymywanie ciałka żółtego w stanie pozwalającym na produkcję odpowiednich ilości progesteronu. Obok tego prolaktyna (PRL) stanowi bardzo ważny hormon dla mężczyzn, bowiem wzmaga ona wydzielanie testosteronu. Działanie prolaktyny (PRL) pozwala na regulowanie pracy układu odpornościowego. Obok tego prolaktyna (PRL) odpowiada za funkcje seksualne, ównie jednak w przypadku mężczyzn. Norma prolaktyny (PRL) w surowicy krwi jest zależna od płci, ale też od laboratorium wykonującego badanie. U mężczyzn norma prolaktyny (PRL) wynosi zawsze poniżej 15-20 µg/l. Inaczej zaś norma prolaktyny (PRL) przedstawia się u kobiet. W fazie folikularnej (pierwsza faza cyklu mięsiączkowego) norma prolaktyny (PRL) wynosi poniżej 23 µg/l; W fazie lutealnej (druga faza cyklu mięsiączkowego) norma prolaktyny (PRL) wynosi poniżej 40 µg/l; Od trzeciego trymestru ciąży norma prolaktyny (PRL) wynosi poniżej 400 µg/l.
Tyroksyna (T4) – znaczenie, działanie, niedobór, nadmiarTyroksyna (T4) – znaczenieTyroksyna (T4), zwana też tetrajodotyroniną, jest jednym z ównych hormonów wpływających na procesy metaboliczne. Wytwarzana w tarczycy tyroksyna (T4) pozwala na właściwe wchłanianie glukozy i tłuszczów. Działanie tyroksyny (T4) ma także wpływ na płodność, a także laktację. Powstawanie tyroksyny (T4) jest ściśle związane z pracą tarczycy, ale też podwzgórza i przysadki mózgowej, bowiem działa ona na zasadzie sprzężenia zwrotnego z tyreotropiną (TSH). Wytwarza się z tyrozyny, jednego z podstawowych aminokwasów białkowych. Sama tyroksyna (T4) jest jednak przede wszystkim prohormonem, z którego produkowana jest trójjodotyronina (T3). Stąd też tyroksynie (T4) nie przypisuje się kluczowego znaczenia. Norma tyroksyny (T4) we krwi u osób dorosłych wynosi od 58 nmol/l do 154 nmol/l. Częściej oznacza się jednak tyroksynę wolną (FT4), której stężenie we krwi u osób dorosłych powinno wynosić od 11,8 pmol/l do 24,6 pmol/l.
Kalcytonina – znaczenie, działanie, niedobór, nadmiarKalcytonina – znaczenieKalcytonina, zwana też tyrekalcytoniną, jest jednym z ważnych hormonów peptydowych wydzielanych przez komórki tarczycy, zwłaszcza komórki C. Jest ona syntezowana z prokalcytoniny będącej jej prekursorem, który jest przetwarzany na aktywną formę kalcytoniny. Dodatkowo kalcytonina pełni ważną rolę w regulacji poziomu wapnia we krwi poprzez hamowanie resorpcji kości, czyli procesu uwalniania wapnia z kości do krwi. Tym samym działanie kalcytoniny jest przeciwstawne do działania parathormonu, hormonu produkowanego przez przytarczyce, który zwiększa stężenie wapnia we krwi.   Norma kalcytoniny we krwi u osób dorosłych wynosi od 8,3 nmol/l do 22,0 nmol/l.
Lutropina (LH) – znaczenie, działanie, niedobór, nadmiarLutropina (LH) – znaczenieLutropina (LH) to jeden z ównych hormonów gonadotropowych, przez co odgrywa bardzo ważną rolę w naszych organizmach. Wytwarzana w przysadce mózgowej lutropina (LH) zmienia swoje stężenie na wyższe lub niższe na podstawie informacji płynących z podwzgórza. Jego rolą jest regulowanie działania jajników i jąder. Co do zasady lutropina (LH) odpowiada za dojrzewanie komórek jajowych oraz ciałka żółtego u kobiet, zaś u mężczyzn ma wpływ na dojrzewanie plemników. Z tego powodu odstępstwa od norm lutropiny (LH) mogą znacznie obniżyć płodność. Działanie lutropiny (LH) powoduje zmiany w wytwarzaniu progesteronu, a także estrogenu u kobiet. U mężczyzn zaś lutropina (LH) warunkuje wydzielanie testosteronu. Choć lutropina (LH) kojarzy się ównie z żeńskim układem hormonalnym to u wszystkich odgrywa on równie ważną rolę. Norma lutropiny (LH) w surowicy krwi zależna jest od płci, a także fazy cyklu miesiączkowego. U mężczyzn norma lutropiny (LH) w surowicy krwi wynosi od 1,5 mIU/ml do 9,2 mIU/ml. U kobiet zaś wynosi od 5 mIU/l do 24 mIU/l w fazie folikularnej, od 30 mIU/l do 120 mIU/l w fazie owulacyjnej oraz od 5 mIU/l do 25 mIU/ml w fazie lutelnej. Kobiety w okresie menopauzy powinny posiadać jej stężenie mieszczące się w granicach od 7 mIU/l do 60 mIU/l.
Trójjodotyronina – znaczenie, działanie, niedobór, nadmiarTrójjodotyronina (T3) – znaczenieTrójjodotyronina (T3), zwana też trijodotyroniną, jest jednym z ównych hormonów wpływających na procesy metaboliczne. Syntezowana w tarczycy trójjodotyronina (T3) powstaje z odjodowanej tyroksyny. Działanie trójjodotyroniny (T3) pobudza wzrost i wzmaga przemianę materii. Dodatkowo trójjodotyronina (T3) potrafi zwiększać zużycie tlenu i wzmagać wydzielanie ciepła przez organizm. Fizjologiczny poziom trójjodotyroniny (T3) we krwi czyni więc hormonem anabolicznym. Wyższe jej stężenie działa natomiast katabolicznie ze względu na nasilenie rozkładu białek w mięśniach. Działanie trójjodotyroniny (T3) we krwi warunkuje prawidłowy wzrost i rozwój, a w tym przede wszystkim mózgu i kości. Poza tym trójjodotyronina (T3) przyczynia się do procesu mielinizacji i tworzenia dendrytów. Norma trójjodotyroniny (T3) we krwi u osób dorosłych wynosi od 1,3 nmol/l do 3,1 nmol/l. Częściej oznacza się jednak trójjodotyroninę wolną (FT3), której stężenie we krwi u osób dorosłych powinno wynosić od 4,0 pmol/l do 7,8 pmol/l.
Dopamina – znaczenie, działanie, niedobór, nadmiarDopamina – znaczenieDopamina, zwana też prolaktostatyną, jest jednym z najważniejszych hormonów wchodzących do grupy katecholamin. Uwalniana jest przez neurony dopaminergiczne, a także syntezowana w tkankach narządów takich jak nadnercza, ale też płuca czy serce. Działanie dopaminy jest różne w zależności od miejsca, do którego zostanie przetransportowana. Syntezowanie dopaminy oparte jest na ściśle określonym szlaku metabolicznym. Powstaje ona bowiem bezpośrednio z ledowopy (L-dopa), ta zaś z lewotyrozyny (L-tyrozyna), która syntezowana jest z lewofenyloalaniny (L-fenyloalanina). Nadto sama dopamina stanowi prekusor do syntezy dwóch innych hormonów, a mianowicie noradrenaliny oraz adrenaliny, przez co bezpośrednio wpływa na ich stężenie we krwi. Norma dopaminy we krwi u osób dorosłych wynosi poniżej 888 pmol/l. Nie określono minimalnego stężenia dopaminy we krwi, jednak jej niedobór jest stwierdzany przez lekarza na podstawie objawów klinicznych i cech indywidualnych.
Adrenalina – znaczenie, działanie, niedobór, nadmiarAdrenalina – znaczenieAdrenalina, nazywana przez wielu hormonem strachu, ale też walki i ucieczki, odpowiada za mobilizowanie organizmu do szybkiego regowania w sytuacji zagrożenia. Wytwarzana w korze nadnerczy adrenalina odgrywa bardzo dużą rolę w sytuacjach stresowych, a więc takich, które wymagają silnego pobudzenia nerwowego. Działanie adrenaliny zwiększa też skurcz serca, przyspieszając jego pracę. Wydzielanie adrenaliny opiera się na przemianach dwóch aminokwasów - tyrozyny i fenyloalaniny. Czyni to adrenalinę jedną z substancji należących do grupy fenyloetyloamin mających najczęściej działanie stymulujące, empatogenne i psychodeliczne. Obok sytuacji związanych z niebezpieczeństwem, adrenalina wydzielana jest przez organizm także w stanach euforii. Stąd też stężenie adrenaliny we krwi rosnąć może też w sytuacjach bardzo dobrego samopoczucia, lecz również przy wywołujących stan euforii chorobach psychicznych.   Norma adrenaliny we krwi u osób dorosłych wynosi od 240 pmol/l do 480 pmol/l. Warto mieć na uwadze, że próbka krwi do badania poziomu adrenaliny powinna zostać niezwłocznie po pobraniu zamrożona. Dlatego też badanie stężenia adrenaliny we krwi najlepiej wykonywać w warunkach szpitalnych.
Noradrenalina – znaczenie, działanie, niedobór, nadmiarNoradrenalina – znaczenieNoradrenalina to jeden z ważniejszych neuroprzekaźnikow w ludzkim organizmie. Wytwarzana w nadnerczach noradrenalina nie zawsze działa jednak w ten sam sposób. To bowiem, jak zadziała noradrenalina, ma bezpośredni związek z tym, z którym rodzajem receptorów noradrenergicznych się zwiąże. Przede wszystkim noradrenalina, jedna z kilku amin katecholowych (monoamin), odpowiada za zwiększenie uwagi i wzmocnienie czujności w sytuacji pobudzenia układu nerwowego do działania. Poza tym noradrenalina podwyższa wtedy ciśnienie krwi, a także rozkurcza oskrzela i zmniejsza perystaltykę jelit. Działanie noradrenaliny jest podobne do działania adrenaliny, choć jest ono słabsze. Nadto ich wydzielanie odbywa się najczęściej łącznie. Przy zwiększonym wydzielaniu noradrenaliny można więc także zauważyć przyspieszony rytm serca oraz zwiększenie poziomu lęku. Norma adrenaliny w surowicy krwi wynosi od 615 pmol/l do 3240 pmol/l, co przekłada się na wartości od 0,104 µg/l do 0,548 µg/l.
Serotonina – znaczenie, działanie, niedobór, nadmiarSerotonina – znaczenieSerotonina jest bardzo ważnym neuroprzekaźnikiem dla ośrodkowego układu nerwowego. Wytwarzana w podwzgórzu serotonina pozwala na właściwe przesyłanie informacji między komórkami mózgowymi. Działanie serotoniny jest więc istotne dla funkcjonowania mózgu. Powstawanie serotoniny jest ściśle związane z tryptofanem, z którego rozkładu powstaje. Ponieważ ten jest aminokwasem egzogennym, może być dostarczony jedynie z pożywieniem. Stąd też serotoninę, obok ośrodkowego układu nerwowego, pobieramy także z płytek krwi i błony śluzowej jelit.  około 90% serotoniny wytwarzane jest w komórkach enterochromafinowych żołądka i jelit. Norma serotoniny serotoniny we krwi u osób dorosłych wynosi od 100 ng/ml do 280 ng/ml. Jej poziom można oznaczyć również w dobowej zbiórce moczu.
Kortyzol – znaczenie, działanie, niedobór, nadmiarKortyzol – znaczenieKortyzol, znany też jako hydrokortyzon i hormon stresu, odgrywa istotną rolę w naszych organizmach. Wytwarzany w nadnerczach kortyzol to bowiem naturalny hormon glikokortykosteroidowy. Jego rolą jest regulowanie i aktywowanie transkrypcji niektórych genów. Dodatkowo kortyzol potrafi stabilizować błony biologiczne w komórkach organizmu, a także regulować metabolizm. Obok tego kortyzol odpowiada za prawidłowe działanie układu immunologicznego, jak również odpowiednie ciśnienie krwi. Działanie kortyzolu jest dla organizmu mobilizujące. Pozwala on bowiem na przystosowanie organizmu do warunków stresu, działając przeciwzapalnie i biorąc udział w tworzeniu niezbędnych warunków do życia dla jego komórek. Norma kortyzolu w surowicy krwi wynosi od 166 nmol/l do 507 nmol/l rano oraz od 73 nmol/l do 291 nmol/l wieczorem.
Oksytocyna – znaczenie, działanie, niedobór, nadmiarOksytocyna – znaczenieOksytocyna, zwana też hormonem miłości, jest jednym z kluczowych hormonów peptydowych. Jest uwalniana przez neurony oksytocynergiczne znajdujące się w jądrze nadwzrokowym i przysadce mózgowej. Oksytocyna jest znana ównie ze swojego wpływu na życie społeczne i emocjonalne. Synteza oksytocyny jest złożonym procesem, który odbywa się w przysadce mózgowej. Powstaje ona z prekursora zwanej prooksytocyną, która jest przetwarzana enzymatycznie w oksytocynę. Prooksytocyna jest wytwarzana z kwasu dezaminooksytonowego, a także z L-asparaginy. Proces ten jest ściśle regulowany przez nasze układy hormonalne.   Norma oksytocyny we krwi u osób dorosłych wynosi poniżej 3,2 mU/l. Nie określono minimalnego stężenia oksytocyny we krwi, jednak jej niedobór jest stwierdzany przez lekarza na podstawie objawów klinicznych i cech indywidualnych.
Endorfina – znaczenie, działanie, niedobór, nadmiarEndorfina – znaczenieEndorfina, czyli endogenna morfina, to specyficzny hormon peptydowy. Wytwarzana ównie w przysadce mózgowej i rdzeniu kręgowym endorfina ma działanie łudząco podobne do morfiny. Tym samym endorfina działa na człowieka przede wszystkim euforycznie. Endorfiny nazywa się również molekułami emocji, bowiem wpływają one zarówno na uczucia, jak i świadomość. Działają one bezpośrednio na receptory tych obszarów mózgu, które odpowiadają za kontrolę uczuć oraz ośrodki odczuwania przyjemności. W wyniku ich stymulowania endorfinami jesteśmy w stanie osiągnąć nawet stan ekstazy. Działanie endorfin jest dostrzegalne wtedy, gdy się śmiejemy lub nawet tylko myślimy o śmiechu. Na wydzielanie endorfin działa jednak również wysiłek fizyczny, a także niektóre zabiegi, jak choćby akupunktura czy akupresura. Endorfiny wzmagają się także dzięki spożywaniu niektórych produktów, na przykład ostrej papryki czy czekolady. Przede wszystkim jednak endorfiny wydzielają się w trakcie orgazmu. Rola fizjologiczna endrofin nie jest jeszcze w pełni wyjaśniona. Z tego powodu nie określono norm ich stężenia we krwi.
Spanie bez majtek jest zdrowe? Poznaj 5 prawd!Spanie bez majtek staje się coraz popularniejsze. Wynika to nie tylko ze zmian kulturowych, ale i zwiększającej się świadomości społecznej. Niezaprzeczalnie bowiem spanie bez majtek jest zdrowsze, a dodatkowo bardziej komfortowe od spania w piżamie czy bieliźnie. Wielu specjalistów mówi, że spanie bez majtek jest dobre nie tylko wtedy, gdy temperatura powietrza jest wysoka. Okazuje się, że powinniśmy spędzać noc bez majtek również wtedy, gdy jest już chłodno, a nawet zimą. Oczywiście zawsze warto zadbać o także o odpowiedni mikroklimat, który zapewnić mogą kwiaty w sypialni czy też sprzęty dbające o odpowiednie nawilżenie i czytość powietrza. Dlaczego powinniśmy częściej spać bez majtek? Jakie zalety i wady spania bez majtek? Czy noc bez majtek jest dla ludzkiego zdrowia szansą, czy też zagrożeniem?
Testosteron – znaczenie, działanie, niedobór, nadmiarTestosteron, kojarzona jako jeden z najpopularniejszych hormonów androgenowych, to kolejny z hormonów opisywanych przez ekspertów współpracujących z Onsen Sleeping w odpowiedzi na prośby czytelników najlepszego bloga o spaniu. Jak w przypadku niemal każdego hormonu, nawet najmniejsze zakłócenie poziomów testosteronu skutkować może rozregulowaniem całego układu hormonalnego. To od tego układu zależy nasze funkcjonowanie biopsychospołeczne w trakcie dnia, ale też możliwość odbywania komfortowego i regeneracyjnego snu w nocy. Dlatego też tak ważne jest, aby wiedzieć nie tylko, czym jest testosteron, lecz również jakie jest jej działanie. Dzięki temu przewidzieć można, czym grozi niedobór lub nadmiar testosteronu, a także wcześnie rozpoznać ewentualne objawy chorobowe.
Insomnia – objawy, przyczyny, leczenieInsomnia jest zaburzeniem snu sklasyfikowanym zarówno w DSM-V, jak i ICD-11. W potocznym języku insomnia znana jest jako bezsenność, zaś w świecie naukowym używa się również nazw takich jak agrypnia, agypnia czy anhypnia. Język naukowy używa również określenia ahypnosia, które wzięło swoją nazwę od Hypnosa, greckiego boga snu. Za insomnię uważa się trudność w inicjowaniu lub utrzymaniu regenerującego snu, czego następstwo powoduje zmęczenie. Insomnia w definicji powoduje istotne cierpienie lub upośledzenie funkcjonowania biopsychospołecznego człowieka. Przyczyny insomni natomiast mogą wynikać nie tylko z zaburzeń psychicznych, ale i chorób somatycznych. Może być ona spowodowana zarówno stanem przejściowym, jak i przewlekłym.
Melatonina – znaczenie, działanie, niedobór, nadmiarMelatonina, znana powszechnie jako hormon snu, to kolejny z hormonów opisywanych przez ekspertów współpracujących z Onsen Sleeping w odpowiedzi na prośby czytelników najlepszego bloga o spaniu. Jak w przypadku niemal każdego hormonu, nawet najmniejsze zakłócenie poziomów melatoniny skutkować może rozregulowaniem całego układu hormonalnego. To od tego układu zależy nasze funkcjonowanie biopsychospołeczne w trakcie dnia, ale też możliwość odbywania komfortowego i regeneracyjnego snu w nocy. Dlatego też tak ważne jest, aby wiedzieć nie tylko, czym jest melatonina, lecz również jakie jest jej działanie. Dzięki temu przewidzieć można, czym grozi niedobór lub nadmiar melatoniny, a także wcześnie rozpoznać ewentualne objawy chorobowe.
Odkryj tajniki design thinking w świecie snu!Design thinking to metoda projektowania skoncentrowana na użytkownikach i ich potrzebach. To właśnie dzięki design thinking piankowe materace wysokoelastyczne oraz poduszki ortopedyczne ONSEN® najlepszymi produktami, jakie istnieją na polskim rynku. Korzystanie z metody design thinking przyświecało i przyświeca nam na każdym kroku prowadzenia firmy. Metodzie design thinking zawdzięczamy pracę w zespole podzielającym ogromną pasję i zaangażowanie w konstruowanie rozwiązań dla ludzi, którym zależy na komfortowym i zdrowym spaniu. To właśnie wykorzystanie przez nas metody design thinking, jak również oparcie firmy na uniwersalnych zasadach etycznych i szacunku do konsumentów, doprowadziło do decyzji o oferowaniu naszych materaców wyłącznie w sprzedaży bezpośredniej. Choć otrzymujemy oferty od sklepów stacjonarnych z materacami, padają w nich propozycje oferowania naszych produktów z marżą sprzedawców sięgającą nawet 300%. Uważamy, że byłoby to wobec klientów nieuczciwe, a jednocześnie niezgodne z ideami przyświecającymi metodzie design thinking. Oparcie idei ONSEN® na metodzie design thinking pozwala nam oferowanie produktów ściśle określonej grupie odbiorców. Choć masowa sprzedaż materaców w sklepach stacjonarnych i internetowych przynosiłaby nam większe zyski, jesteśmy przekonani, że nie tędy droga. Grupą klientów, do których kierujemy naszą opartą na design thinking ofertę, przede wszystkim osoby poszukujące funkcjonalnych rozwiązań, unikające linków sponsorowanych w pierwszych wynikach wyszukiwań, a także techniki manipulacyjne, jakie wykorzystują niemal wszyscy sprzedawcy materaców. Stąd też materace online, które oferujemy, wyróżniają się na tle konkurencji.
Jak działają rośliny oczyszczające powietrze i które wybrać?Rośliny oczyszczające powietrze stają się coraz bardziej popularne. Jest to nie tylko pozytywnym skutkiem pandemii, ale i rosnącej świadomości społecznej. Nie jest bowiem tajemnicą, że rośliny oczyszczające powietrze to naturalny sposób na zachowanie odpowiedniego mikroklimatu w domu. Dzięki roślinom oczyszczającym powietrze nasze codzienne funkcjonowanie biopsychospołeczne znacznie się polepsza. Dziś jest już oczywiste, że rośliny oczyszczające powietrze wręcz niezbędne w dużych miastach, gdzie coraz częściej pojawia się uporczywy smog. Jednak stworzenie optymalnego mikroklimatu w domu wskazane jest dla każdego z nas, nawet jeśli mieszkamy na wsi czy posiadamy dom w środku lasu. Wszędzie bowiem warto zadbać o to, aby przebywać w pomieszczeniach pełnych czystego powietrza, które będzie też odpowiednio nawilżone.
Kifoza szyjna – objawy, przyczyny, leczenieKifoza szyjna to niefizjologiczne, a więc nienaturalne skrzywienie w obrębie odcinka szyjnego kręgosłupa. Występowanie kifozy szyjnej powoduje, że jego górny odcinek wychyla sie nadmiernie w przód, zaś dolny w tył. W efekcie sprawia ona wrażenie, że człowiek z kifozą szyjną stoi i porusza się jak żołnierz - na baczność. Sama kifoza nie jest zjawiskiem niepożądanym, o ile występuje w innych odcinkach kręgosłupa. Kifoza szyjna to stan niefizjologiczny, bowiem naturalnie w tym odcinku kręgosłupa występować powinna lordoza szyjna. Kręgosłup składa się bowiem z naprzemiennych odcinków, na które składają się: lordoza szyjna; kifoza piersiowa; lordoza lędźwiowa; kifoza krzyżowa. Co do zasady za kifozę szyjną odpowiada więc zniesienie lordozy szyjnej, co w efekcie prowadzi do nienaturalnego wygięcia odcinka szyjnego kręgosłupa w drugą stronę.
Pulsujący ból głowy – objawy, przyczyny, leczeniePulsujący ból głowy najczęściej zaczyna się nagle, co powoduje, że jest on bólem o charakterze napadowym. Dolegliwości spowodowane pulsującym bólem głowy zazwyczaj jednostronne. Choć nie jest to najczęściej występujący ból głowy, zdarza się nam coraz częściej. Ze względu na jego charakter nazywany bywa też bólem tętniącym lub bólem kłującym. Wpływ pulsującego bólu głowy na nasze codzienne funkcjonowanie biopsychospołeczne jest ogromny, szczególnie jeśli występuje on jako ból głowy po przebudzeniu. Wiąże się on bowiem ze znacznym zmniejszeniem zdolności poznawczych, a także pogorszeniem nastroju. Często wraz z pulsującym bólem głowy doznajemy też innych nieprzyjemnych objawów. Leczenie pulsującego bólu głowy, zależnie od przyczyny, może przyjmować różne formy. Nie zawsze da się wdrożyć leczenie przyczynowe. Powoduje to, że niektórzy z nas zmuszeni mierzyć się z pulsującym bólem głowy przez wiele lat, a nawet całe życie. Istnieją na szczęście metody na jego złagodzenie.
Refluks – objawy, przyczyny, leczenieRefluks – objawyNajczęściej refluks objawia się uczuciem powracania treści pokarmowej do przełyku. Poza tym mylony jest też często ze zgagą. Najczęstsze objawy, jakie daje refluks to: nieprzyjemny zapach z ust; nadmierne ślinienie; krwawienie z przełyku; zaburzenia połykania; palenie w klatce piersiowej; ból w klatce piersiowej; ból nadbrzusza; nudności; świszczący oddech; kaszel suchy; chrząkanie. Poza tym refluks często daje o sobie znać o poranku, kiedy objawia się porannym kaszlem, a nawet chrypą i bólem gardła. To zaś wynika z tego, że zarzucana w przebiegu refluksu treść pokarmowa podrażania nocą nie tylko przełyk, ale i struny głosowe. U części osób refluks przyczynia się do bezsenności, powodując wybudzenia w trakcie snu i trudności z ponownym zaśnięciem. Nieprawidłowe ułożenie głowy w trakcie snu może prowadzić do zarzucania treści pokarmowej do oskrzeli. To zaś może dawać objawy w postaci zapalenia oskrzeli. Dlatego też ważne jest, aby przy refluksie posiadać odpowiednią poduszkę na refluks, która podtrzyma odcinek szyjny kręgosłupa a fizjologicznej pozycji. Coraz częściej mówi się, że refluks może wywowływać także stany zapalne takie jak: zapalenie przełyku, zapalenie zatok, zapalenie gardła czy zapalenie ucha środkowego. Poza tym wśród powikłań refluksu wymienia się przewlekłe zapalenie krtani, ubytki zębowe, a nawet astmę oskrzelową. W skrajnych przypadkach refluks wywołuje nowotwory, szczególnie przełyku. Najczęściej to gruczolakoraki (łac. adenocarcinoma). Refluks według ICD-11 dzieli się na trzy kategorie: refluks bez zapalenia przełyku (określany kodem DA22.0); refluks z zapaleniem przełyku (określany kodem DA22.1); refluks niesklasyfikowany (określany kodem DA22.Z). Poza tym refluks ocenia się po stopniu zaawansowania w skali Savary-Millera, gdzie: 0 oznacza stan fizjologiczny; 1 oznacza przekrwienie; 2 oznacza linijne nadżerki; 3 oznacza rozlane nadżerki; 4 oznacza zwężenie pozapalne.
Pozycja do spania a poduszka – jak wybrać?Pozycja do spania to jedna z fundamentalnych kwestii w życiu każdego z nas. To bowiem od pozycji do spania zależy to, jak zachowywać będą się nasze ciała, a w szczególności kręgosłupy.  przez około 8 godzin dziennie, a więc przez  1/3 każdej doby. Ponieważ życie człowieka trwa średnio 25 915 dni, można obliczyć, że człowiek przesypia w trakcie życia około 207 320 godzin. Za jakość snu przez cały ten czas odpowiada zdrowa pozycja do spania, a także zachowanie właściwej higieny snu. W wybranej pozycji do spania nie spędzamy zazwyczaj czasu przez całą noc. Zmieniamy je bowiem w nocy całkowicie nieświadomie. Bez świadomości wykonujemy również inne ruchy, które mogą mieć wpływ na pozycję do spania i tym samym końcowy efekt, jaki uzyskamy po przebudzeniu. Niektórzy ludzie preferują początkowo zasypianie w jednej pozycji, na przykład na plecach, ale mogą się obudzić na boku lub brzuchu. To może być spowodowane działaniem mięśni i układu nerwowego, które automatycznie reagują na bodźce otrzymywane podczas snu. Wpływ pozycji do spania na zdrowie i funkcjonowanie biopsychospołeczne jest ogromny. Tak samo jak nie pozwalamy sobie na to, aby jeździć niebezpiecznymi samochodami czy spożywać pełną chemii żywność, tak nie powinniśmy również ignorować jakości i funkcjonalności produktów, jakie odpowiadają za wygodny sen. Dlatego też ważne jest, aby zadbać o posiadanie właściwego materaca wysokoelastycznego oraz odpowiedniej poduszki ortopedycznej, które pozwolą na zachowanie naturalnych krzywizn kręgosłupa w trakcie snu.
Jaka poduszka na wdowi garb jest najlepsza?Poduszka na wdowi garb jest bardzo istotnym elementem walki z tym schorzeniem. Jej zadaniem jest zapewnienie odpowiedniego wsparcia dla odcinka szyjnego kręgosłupa, aby w trakcie spania znajdował się on w naturalnej pozycji. Stąd też poduszka na wdowi garb, choć nie likwiduje w pełni wdowiego garbu, odgrywa kluczową rolę w jego leczeniu i rehabilitacji. Przy wyborze poduszki na wdowi garb należy kierować się więc jej funkcjonalnością. Powinna posiadać ona odpowiednie cechy, które pozwolą uznać za najlepszą. Jedną z najważniejszych cech najlepszej poduszki na wdowi garb jest jej komfort i ergonomia. Do najważniejszych cech, jakie należy zweryfikować przy zakupie poduszki na wdowi garb, należy przede wszystkim materiał, z którego została wykonana i użyta w produkcji technologia. Od niego zależy bowiem, jaką poduszka na wdowi garb będzie miała twardość, sprężystość czy też cyrkulację powietrza.
Materac dla seniora – jaki wybrać?Materac dla seniora to produkt szczególny. Często nie jest on kupowany przez samych seniorów, ale przez członków ich rodzin, choć również sami seniorzy coraz częściej zwracają już uwagę na komfort snu, porzucając stare i niezdrowe wersalki do spania. Niezależnie jednak od tego, czy materac dla seniora kupuje rodzina, czy też sam senior, większość sprzedawców zastawia na nich pułapki. Te zaś skutkują tym, że kupno materaca staje się wyjątkowo trudne dla osób, które nie wiedzą, na co powinny zwracać uwagę. Najczęściej materac dla seniora kupuje się w stacjonarnym sklepie z materacami, choć materace online zdecydowanie korzystniejsze cenowo. Szczególnie zaś w sytuacji, gdy kupujemy materac dla seniora bezpośrednio od producenta materacy, który kieruje się w biznesie uniwersalnymi zasadami etycznymi.
Pianka poliuretanowa – właściwości, rodzaje, zastosowaniePianka poliuretanowa, nazywana też pianką PUR, jest bardzo ważnym materiałem dla wielu gąłęzi biznesu. Swoją popularność pianka poliuretanowa zawdzięcza uniwersalnym właściwościom fizycznym i chemicznym, które można swobodnie modyfikować. To zaś daje możliwość wykorzystania pianki poliuretanowej do produkcji wielu przedmiotów, które otaczają nas w codziennym życiu. Produkcja pianki poliuretanowej polega na połączeniu dwóch składników będacych pochodnymi ropy naftowej, a mianowicie poliolu i izocyjanianu. Od proporcji, w jakich zostaną one złączone, ale również od użytych metod i dodatku innych substancji, zależą właściwości jakie będzie miała pianka poliuretanowa, któ ostatecznie pozyskamy. To na tym etapie kształtuje się bowiem twardość i sprężystość pianki poliuretanowej, a także jej odporność na konkretne czynniki zewnętrzne.   Najważniejszym produktem, do jakiego wykorzystywana jest pianka poliuretanowa, jest zdecydowanie materac do łóżka. Stanowi on bowiem jedyny produkt, na którym w stanie całkowitej nieświadomości spędzamy około 1/3 każdej doby. Każde inne zastosowanie pianki poliuretanowej odbywa się bowiem świadomie i pod kontrolą. Dlatego też od pianki poliuretanowej użytej do jego produkcji zależy to, jak nasze ciała będą zachowywać się przez około 8 godzin każdej nocy. To zaś przekłada się na to, jak będziemy funkcjonować w ciągu dnia. Warto dopilnować więc, aby pianka poliuretanowa zastosowana w naszych materacach cechowała się najlepszymi parametrami.
Czy w Toruniu znajduje się jakaś fabryka dobrych materacy?Zarówno mieszkańcy Torunia, jak i Bydgoszczy oraz całego województwa kujawsko-pomorskiego, cieszyć mogą się bliskością fabryki dobrych materaców. Toruń jest bowiem siedzibą firmy Onsen Sleeping, która jest jedyną fabryką dobrych materacy i poduszek ortopedycznych korzystającą z metodyki design thinking, co przekłada się na ich najwyższą jakość odpowiadającą potrzebom konsumentów.   Onsen Sleeping, jako fabryka dobrych materacy, opracowuje swoje produkty z udziałem konsumentów, jak również specjalistów posiadających wiedzę z zakresu ortopedii i neurologii, a także fizjoterapeutów oraz psychologa zdrowia i rehabilitacji. Dzięki temu wszystkie materace piankowe, a także poduszki ortopedyczne, zarejestrowane jako wyroby medyczne klasy pierwszej.
Jaka nakładka na materac poprawi komfort snu?Nakładka na materac zazwyczaj jest rozumiana jako materac nawierzchniowy, którego sprzedaż jest wątpliwa, bowiem najczęściej nie przynosi oczekiwanych skutków. Dodatkowo tego rodzaju nakładka na materac, nazywana też topperem, często wywołuje lub pogłębia już występujące dolegliwości zdrowotne. Stąd też wielu Polaków nie bierze pod uwagę jej zakupu. Istnieje jednak nakładka na materac, która wykonana została w całkowicie nowatorskiej technologii. Oferowana przez polskiego producenta Onsen Sleeping nakładka na materac Airflow Mesh 3D stanowi najlepsze rozwiązanie dla każdego, komu - mimo posiadania złego materaca - zależy na zdrowym i komfortowym spaniu.
Jak mindfulness wpływa na sen?Mindfulness – metodaMetoda mindfulness opiera się na treningu uważności, czyli koncentrowania uwagi człowieka na tym, co występuje w danej chwili. Obejmuje to zarówno bodźce wewnętrzne, jak i bodźce zewnętrzne. Mindfulness zakłada więc odcięcie się od przeszłości i przyszłości, aby móc myśleć tylko o tym, co ważne jest tu i teraz. Podstawą do mindfulness stała się buddyjska praktyka medytacyjna nazywana satipatthāna oraz fińskie pojęcie sisu, które nie posiada odpowiednika w języku polskim. Ich połączenie tworzy cała koncepcję, jakiej opiera się mindfulness. Medytacja satipatthāna używana jest nie tylko w mindfulness, ale przede wszystkim w buddyzmie therawady, czyli najdłużej istniejącej szkoły buddyjskiej. Pojęcie to tłumaczy się jako obecność (sanskr. upatthāna) uważności (sanskr. sati), a więc w pełni odpowiada założeniom mindfulness. Na ten rodzaj buddyjskiej medytacji składa się: kontemplacja ciała mająca dać świadomość części ciała i oddechu; kontemplacja uczuć mająca dać świadomość przyjemnych i nieprzyjemnych doznań; kontemplacja świadomości mająca dać zrozumienie wszystkich stanów świadomości; kontemplacja przedmiotów umysłu mająca dać zrozumienie aktywności umysłu. Fińskie pojęcie sisu oznacza zaś zespół cech osobowości, na które składa się wiele pożądanych w mindfulness elementów, jak: determinacja, duma, odwaga, upór, wytrzymałość, siła woli i hart ducha. Cechy te mają w założeniu odnosić się do sytuacji, w której mamy dążyć do osiągnięcia jakiegoś celu wbrew przeciwnościom, jakie napotykamy.  Mindfulness jako metoda ma więc doprowadzić nas do uważności w każdej z czterech kontemplacji, a w konsekwencji rozwinąć w nas cechy osobowości, które wynikają z sisu i uniwersalnych zasad buddyzmu.
Unikalny probiotyk, który musisz mieć!Probiotyk kojarzy nam się ównie z żywnością, a przede wszystkim jogurtami i kefirami. W tej formie spożywamy probiotyki będące konkretnymi kulturami bakterii, a niekiedy także drożdży. Zadaniem probiotyku podawanego doustnie jest korzystne działanie wewnątrz przewodu pokarmowego. Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia, za probiotyk uważa się żywy drobnoustrój, który wywiera korzystny wpływ na zdrowie gospodarza. Oznacza to, że probiotyki nie muszą być podawane wyłącznie w żywności. Stąd też, dzięki efektom pracy sztabu wybitnych naukowców, cieszyć możemy się także unikalną technologią Skin+ opartą na opatentowanym probiotyku, który działa korzystnie na skó.
Karotenoidy – czym i jakie mają właściwości dla skóry?Karotenoidy należą do organicznych związków chemicznych. Stanowią one węglowodory nienasycone o unikalnej budowie. W cząsteczkach karotenoidów znajduje się bowiem co najmniej 7 wiązań podwójnych, co w świecie chemii jest niezwykle rzadkim zjawiskiem.   Taka budowa karotenoidów sprawia, że przyjmują one barwę żółtą, pomarańczową lub czerwoną. Jest to bardzo istotne dla zabarwienia roślin, lecz przekłada się też na barwę niektórych zwierząt. Dieta bogata w karotenoidy nadaje bowiem zabarwienie skorupom krewetek, krabów czy homarów, a także piórom flamingów. Poza tym znajdziemy je również w algach, grzybach i bakteriach, a w tym jako produkt przemiany materii probiotyku Bacillus indicus PD01. Stosowanie karotenoidów przekłada się na powstawanie w przewodzie pokarmowym retinalu, który następnie przekształcany jest do retinolu, znanego również jako witamina A, która pozostaje jednym z najważniejszych retinoidów.
Memory foam w materacach - dlaczego może być szkodliwy dla zdrowia?Memory foam to jeden z rodzajów pianek poliuretanowych, a konkretnie pianka termoelastyczna typu visco wykorzystywana w materacach piankowych oraz poduszkach memory. Podobnie jak pozostałe, również memory foam powstaje z dwóch składników będacych pochodnymi ropy naftowej, a mianowicie poliolu i izocyjanianu. Właściwości memory foam zależne ównie od proporcji tych dwóch substancji, ale bardzo ważna jest również metoda używa do jej produkcji. To bowiem od tych czynników zależy twardość i sprężystość konkretnej memory, a także jej trwałość. Mnogość możliwości wykorzystywania memory foam do produkcji różnego rodzaju wyrobów powoduje, że stała się ona uniwersalnym materiałem. Popularność memory foam powoduje, że jest ona wykorzystywana również w materacach memory, jako ich pierwsza warstwa, a także dobrej jakości materacach wysokoelastycznych jako ich druga warstwa. Co ciekawe, w obu przypadkach posiada ona zupełnie inne właściwości.
Jaka poduszka memory naprawdę pomoże na ból kręgosłupa?Poduszka memory jest jednym z popularnych rodzajów poduszek ortopedycznych, które z racji zwiększonej dbałości o zdrowie interesują coraz większą część społeczeństwa. Bardzo wielu ludzi po zakupie poduszki memory zraża się jednak do tego typu poduszek, uważając je za niekomfortowe i powodujące wiele dolegliwości. Najczęściej osoby używające poduszki memory zgłaszają, że spowodowała ona zwiększenie siły i natężenia bólu kręgosłupa szyjnego. Obok tego wiele osób przy stosowaniu poduszki memory doznaje bólu głowy po przebudzeniu oraz innych dolegliwości będących wynikiem nieprawidłowego ułożenia głowy i odcinka szyjnego kręgosłupa podczas snu. Popularność poduszek memory jest następstwem utrzymującego się w świadomości społecznej zainteresowania memory foam, która forsowana jest w przekazach marketingowych jako najlepsze rozwiązanie wszystkich problemów. Tymczasem poduszka memory najczęściej nie jest odpowiednim produktem, zaś kluczową rolę przy tym odgrywa metoda produkcji samych pianek memory, jak również produktów końcowych.
Jaki materac ortopedyczny wybrać?Materac ortopedyczny to szczególny produkt. Najczęściej bowiem materace ortopedyczne kupują osoby, które doznają różnego rodzaju dolegliwości. Często schorzenia te dodatkowo potęguje wcześniejsze posiadanie złego materaca, a nawet spanie na wersalce czy innego rodzaju nieprawidłowym podłożu. Kupno odpowiedniego materaca ortopedycznego nie jest łatwym zadaniem, niezależnie od tego, czy dokonuje go mająca na nim spać osoba, czy też członek rodziny lub znajomy na jej rzecz. Większość sprzedawców zastawia bowiem na konsumentów pułapki. Te zaś skutkują tym, że kupno materaca staje się wyjątkowo trudne dla osób, które niekoniecznie wiedzą, na co powinny zwracać uwagę. W przypadku materaca ortopedycznego może być to straszne w skutkach.   Najczęściej materac ortopedyczny nadal kupujemy w stacjonarnych z materacami, choć coraz częściej zdajemy sobie już sprawę z tego, że materace online  zdecydowanie korzystniejsze cenowo. Szczególnie zaś w sytuacji, gdy kupujemy materac ortopedyczny bezpośrednio od producenta materaców, który oferuje najlepszej jakości produkty.
Jakie cechy powinien posiadać materac medyczny?Materac medyczny jest produktem specyficznym. Co do zasady, materac medyczny dedykuje się bowiem osobom, które chcą zadbać o odpowiednie podparcie ciała i wsparcie kręgosłupa, co przekłada się również na poprawienie jakości snu i krążenia krwi w jego trakcie. Tak naprawdę więc materac medyczny jest najlepszym wyborem dla każdego z nas. Mimo tego po materac medyczny często sięgają osoby, które doznają bólu kręgosłupa lędźwiowego czy też bólu kręgosłupa szyjnego, a rzadziej osoby zdrowe. Zdarza się, że o materac medyczny pytają też osoby chore na miażdżycę, reumatyzm lub zakrzepicę żył, które chcą dodatkowo zapobiec odleżynom. Zakupu nie utrudnia fakt, że nie każdy materac medyczny, jaki jest dostępny na rynku, posiada status wyrobu medycznego klasy pierwszej. Dodatkowo większość sprzedawców notorycznie zastawia na nas pułapki, które skutkują tym, że kupno materaca staje się wyjątkowo trudne dla osób, które nie wiedzą, na co powinny zwracać uwagę. Najczęściej materac medyczny kupuje się w stacjonarnym sklepie z materacami, choć materace online  zdecydowanie korzystniejsze cenowo. Szczególnie zaś w sytuacji, gdy kupujemy materac medyczny bezpośrednio od producenta materacy, który podchodzi do jego sprzedaży w empatyczny sposób.
Dlaczego materac z siatką jest skuteczny?Materac z siatką stanowi unikalne rozwiązanie na rynku materaców. Dzięki materacowi z siatką, jakim jest materac Osaka Air, możliwa jest bowiem optymalizacja wentylacji przez zapewnienie zwiększonej cyrkulacji powietrza w trakcie snu przy zachowaniu tej samej dynamiki materaca. Nowoczesna technologia pozwalająca na produkowanie i sprzedaż materaca z siatką jest rozwiązaniem, które znacznie zwiększa komfort snu na materacu piankowym. Dzięki siatce jego funkcjonalność zwiększa się, bowiem zyskuje on dodatkowe właściwości ważne dla użytkowników materaców.
Czym jest komfort i jak go zapewnić?Komfort jest czymś, co wielu z nas docenia. Coraz więcej z nas mówi o komforcie życia czy komforcie finansowym. Dodatkowo często zwracamy uwagę na nasz komfort snu, a rekordy popularności bije pojęcie strefy komfortu, któ rzekomo można opuszczać. Mimo tego zdefiniowanie tego, czym jest komfort, przysparza dużej części społeczeństwa mniejszych lub większych trudności. Jego rozumienie jest bowiem zróżnicowane i często zależy nie tyle od środowiska, z jakiego się wywodzimy, ale od doświadczeń życiowych. Inne poczucie komfortu posiadają bowiem osoby cierpiące na insomnię czy też bezdech senny, które bezpośrednio wpływają na komfort snu, a całkowicie odmienne te po wszczepieniu endoprotezy biodra. Komfort inaczej rozumieć będą też osoby zdrowe. Nie wynika to jednak z tego, że komfort jest dla każdego z nas czymś innym, ale z subiektywnego postrzegania jego odczuwania.
Czy każdy producent materacy jest uczciwy?Zdecydowanie nie każdy producent materacy to oszust. Większość producentów materacy nastawionych jest jednak wyłącznie na zysk, co prowadzi do powstawania na rynku wielu patologii. Wśród nich notorycznie spotykane jawne oszustwa, które niekiedy przybierają barwną, pseudonaukową formę. Działalność nieuczciwych producentów materacy znacznie utrudnia proces zakupu materaca, który w gąszczu produktów i tak do najłatwiejszych nie należy. Techniki manipulacyjne, które najczęściej stosują producenci materaców opierają się ównie na wykonywaniu projektów nielogicznych z punktu funkcjonalności, których zadaniem jest jedynie poszerzenie oferty produktowej. W Polsce często zdarza się, że producent materacy ukrywa istotne informacje o produktach. Dotyczy to przede wszystkim pianek poliuretanowych, których parametry przedstawiane przez wielu producentów materacy jako wiedza tajemna, nienależna konsumentom.
Ile powinno się spać, aby wypocząć?Myśląc o tym, ile powinno się spać, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na warunki biologiczne populacji ludzkiej. Choć wielu z nas deklaruje coraz większe zainteresowanie higieną snu, wiele osób nadal nie wie, ile powinno się spać i dlaczego. Często też nie zdajemy sobie sprawy z tego, że w dużej mierze to, ile powinno się spać w ciągu doby, zależne jest od wieku. W każdym wieku organizm wydziela bowiem inne ilości melatoniny i ma inne potrzeby, Choć nie każdemu łatwo sobie to wyobrazić, na spaniu spędzamy średnio 1/3 życia. W tym czasie układ nerwowy każdego z nas obniża wrażliwość na bodźce, a praca serc spowalnia się. Sen powoduje również czasową utratę świadomości. Wszystko to składa się na umożliwienie organizmom odpowiedniej regeneracji i wypoczynku. Stąd też pytanie o to, ile powinno się spać w ciągu doby, stanowi godny szacunku wyraz troski o higienę snu. W konsekwencji zaś przekłada się na świadomość wynikającą z zalet, jakie przynosi zachowanie odpowiedniej ilości snu każdej nocy.
Nowoczesny topper na materac – jakie ma cechy?Topper na materac z zasady ma służyć do zwiększenia komfortu na materacu, którego funkcjonalność jest bardzo niska lub już nie istnieje. Stąd też topper na materac stosuje się zazwyczaj na posiadamy za miękki materac. Coraz częściej stosuje się go również wtedy, gdy chcemy zmiękczyć twardy materac z powodu dolegliwości, jakie za jego sprawdą odczuwamy. Poza tym topper na materac stosuje się często w celu zapewnienia sobie dodatkowej warstwy między prześcieradłem a materacem. Służyć ma on wtedy do ochrony przed zabrudzeniami oraz zwiększenia cyrklulacji powietrza. To zaś najczęściej ma miejsce na materacach visco, które z natury niemal nie przepuszczają powietrza, powodując nagrzewanie i pocenie się w trakcie snu. Choć wybór toppera na materac wydaje się być łatwy, niewielu z nas wie, na co powinno się zwracać uwagę przy jego zakupie. Z tego też powodu kupujemy niepraktyczne toppery na materac, które zmniejszają jakość snu i nie towarzyszą nam zbyt długo. Co ciekawe, często nie one tanie, co sprawia, że oczekujemy od nich wiele. Następnie jednak takie toppery na materac zawodzą nasze oczekiwania. Niekiedy jako topper na materac rozumie się również materac nawierzchniowy, który posiada jednak całkowicie odmienne funkcje i właściwości.
Jak wybrać materac na wersalkę?Materac na wersalkę powinien spełniać swoje funkcje. Najczęściej bowiem materace na wersalkę kupują osoby, które spanie na wersalce czy innego rodzaju nieprawidłowym podłożu zaczyna już przerastać i doznają różnego rodzaju dolegliwości. Najczęściej schorzenia te dodatkowo potęguje wcześniejsze posiadanie złego materaca. Kupno odpowiedniego materaca na wersalkę nie jest zbyt łatwym zdaniem. Większość sprzedawców zastawia bowiem na konsumentów pułapki. Te zaś skutkują tym, że kupno materaca staje się wyjątkowo trudne dla osób, które wiedzą, na co powinny zwracać uwagę. W przypadku materaca na wersalkę może przynieść to duże straty finansowe. Najczęściej materac na wersalkę nadal kupujemy w stacjonarnych z materacami, lecz już coraz częściej zdajemy sobie już sprawę z tego, że materace online  zdecydowanie tańsze i często lepsze jakościowo. Dodatkowo większą pewność nabywamyt, gdy kupujemy materac na wersalkę bezpośrednio od producenta materaców, który oferuje najlepszej jakości produkty.
Jaki materac korekcyjny wybrać?Materac korekcyjny to kluczowy produkt. Najczęściej bowiem materace korekcyjne kupują osoby, które cierpią z powodu różnego rodzaju dolegliwości. Najczęściej schorzenia te dodatkowo potęguje wcześniejsze posiadanie złego materaca, jak też spanie na wersalce czy innego rodzaju nieodpowiednim podłożu. Kupno odpowiedniego materaca korekcyjnego nie należy do łatwych zadań, niezależnie od tego, czy dokonuje go mająca na nim spać osoba, czy też ktoś inny w prezencie. Większość sprzedawców ciągle zastawia na konsumentów pułapki. Te natomiast skutkują tym, że kupno materaca staje się niełatwe nawet dla osób, które wiedzą, na co powinny zwracać uwagę. W przypadku materaca korekcyjnego może być to poważne w skutkach. Często materac korekcyjny nadal kupujemy w stacjonarnych z materacami, choć zdajemy sobie już sprawę z tego, że materace online  zdecydowanie bezpieczniejsze i tańsze. Szczególnie zaś w sytuacji, gdy kupujemy materac korekcyjny bezpośrednio od producenta materaców, który oferuje najlepszej jakości produkty.
Jaki materac rehabilitacyjny wybrać?Materac rehabilitacyjny to dla chorych osób bardzo ważny produkt. Najczęściej bowiem materace rehabilitacyjne kupują osoby, które posiadają różnego rodzaju dolegliwości. Najczęściej jest to dyskopatia, ale także zniesienie lordozy szyjnej czy inne schorzenia. one potępowane przez posiadanie złego materaca, a często też spanie na wersalce czy innym niezdrowym podłożu. Kupno odpowiedniego materaca rehabilitacyjnego to bardzo trudne zadanie. Prawie wszyscy sprzedawcy zastawiają bowiem na konsumentów coraz bardziej wymyślne pułapki. Te natomiast skutkują tym, że kupno materaca staje się niełatwe nawet dla osób, które doskonale wiedzą, na co powinny zwracać uwagę. W przypadku materaca rehabilitacyjnego może się to skończyć pogorszeniem stanu zdrowia. Najczęściej materac rehabilitacyjny kupujemy w stacjonarnych z materacami. Zdajemy sobie jednak coraz częściej sprawę z tego, że materace online  zdecydowanie lepszym rozwiązaniem. Szczególnie w sytuacji, gdy kupujemy materac rehabilitacyjny bezpośrednio od producenta materaców, który oferuje idealnie zaprojektowane produkty.
Jaki materac do mieszkania na wynajem wybrać?Materac ortopedyczny to wyjątkowo szczególny produkt. Najczęściej bowiem materace ortopedyczne kupują osoby, które doznają różnego rodzaju dolegliwości. Najczęściej schorzenia te dodatkowo potęguje wcześniejsze posiadanie złego materaca, a bardzo często nawet spanie na wersalce czy innego rodzaju nieprawidłowym podłożu. Kupno odpowiedniego materaca ortopedycznego nie jest łatwym zdaniem, niezależnie od tego, czy dokonuje go mająca na nim spać osoba, czy też członek rodziny lub znajomy na jej rzecz. Większość sprzedawców zastawia bowiem na konsumentów pułapki. Te zaś skutkują tym, że kupno materaca staje się wyjątkowo trudne dla osób, które wiedzą, na co powinny zwracać uwagę. W przypadku materaca ortopedycznego może być to straszne w skutkach. Najczęściej materac ortopedyczny nadal kupujemy w stacjonarnych z materacami, choć coraz częściej zdajemy sobie już sprawę z tego, że materace online  zdecydowanie korzystniejsze cenowo. Szczególnie zaś w sytuacji, gdy kupujemy materac ortopedyczny bezpośrednio od producenta materaców, który oferuje najlepszej jakości produkty.
Mioklonie przysenne – objawy, przyczyny, leczenieMioklonie (łac. myclonus) to mimowolne ruchy, które wynikają z nagłego spadku napięcia mięśniowego lub skurczu mięśni. Najczęściej spotykana mioklonią jest czkawka. Mioklonie przysenne to mimowolne i nagłe ruchy, które odczuwa się przy zasypianiu. Często mioklonie przysenne odczuwa się jako spadanie w dół lub wzdrygnięcia. Mogą być pojedyncze lub powtarzające się, przyjmując formę epizodyczną. Mioklonie przysenne dotyczyć mogą pojedynczych mięśni, ale również całych ich grup jednocześnie. Ich charakter może być różny, podobnie jak przyczyny. Najczęściej nie one jednak objawem poważnych chorób. Warto jednak wiedzieć, że obok miokloni przysennych istnieją również ich inne rodzaje, a mianowicie: mioklonie pniowe; mioklonie rdzeniowe; mioklonie korowe; mioklonie obwodowe.  
Faza nREM – jakie ma funkcje i jak przebiega?Faza nREM to jedna z dwóch faz snu, jakie występują u człowieka. Długość fazy nREM jest kwestią indywidualną, lecz powinna mieścić się w ramach czasowych określonych badaniami naukowymi opartymi na danych pozyskanych od populacji. Zaburzenia snu w fazie nREM można określić w polisomnografii, która jest skutecznym narzędziem diagnostycznym związanym z jakością i długością snu. Warto też zwrócić uwagę na kalkulatory snu, a także coraz popularniejsze inteligentne budziki, które w stanie pozytywnie wpłynąć na wysypianie się.
Faza REM – jakie ma funkcje i jak przebiega?Faza REM to jedna z dwóch faz snu, jakie występują u człowieka. Długość fazy REM jest kwestią indywidualną, lecz powinna mieścić się w ramach czasowych określonych badaniami naukowymi opartymi na danych pozyskanych od populacji. Zaburzenia snu w fazie REM można określić w polisomnografii, która jest skutecznym narzędziem diagnostycznym związanym z jakością i długością snu. Warto też zwrócić uwagę na kalkulatory snu, a także coraz popularniejsze inteligentne budziki, które w stanie pozytywnie wpłynąć na wysypianie się.
Nowoczesny ochraniacz na materac – jakie ma cechy?Ochraniacz na materac z zasady ma służyć do zwiększenia komfortu na materacu, którego funkcjonalność jest bardzo niska lub już nie istnieje. Stąd też ochraniacz na materac stosuje się zazwyczaj na posiadamy za miękki materac. Coraz częściej stosuje się go również wtedy, gdy chcemy zmiękczyć twardy materac z powodu dolegliwości, jakie za jego sprawdą odczuwamy. Poza tym ochraniacz na materac stosuje się często w celu zapewnienia sobie dodatkowej warstwy między prześcieradłem a materacem. Służyć ma on wtedy do ochrony przed zabrudzeniami oraz zwiększenia cyrklulacji powietrza. To zaś najczęściej ma miejsce na materacach visco, które z natury niemal nie przepuszczają powietrza, powodując nagrzewanie i pocenie się w trakcie snu. Choć wybór ochraniacza na materac wydaje się być łatwy, niewielu z nas wie, na co powinno się zwracać uwagę przy jego zakupie. Z tego też powodu kupujemy niepraktyczne ochraniacze na materac, które zmniejszają jakość snu i nie towarzyszą nam zbyt długo. Co ciekawe, często nie one tanie, co sprawia, że oczekujemy od nich wiele. Następnie jednak takie ochraniacze na materac zawodzą nasze oczekiwania. Niekiedy jako ochraniacz na materac rozumie się również materac nawierzchniowy, który posiada jednak całkowicie odmienne funkcje i właściwości.
Jaki materac zdrowotny wybrać?Materac zdrowotny to wyjątkowy produkt. Najczęściej bowiem materace zdrowotne kupują osoby, które doznają różnego rodzaju dolegliwości. Poza tym schorzenia te dodatkowo potęguje wcześniejsze posiadanie złego materaca lub też spanie na wersalce czy innego rodzaju nieprawidłowym podłożu.   Kupno odpowiedniego materaca zdrowotnego nie jest łatwym zadaniem. Większość sprzedawców zastawia bowiem na konsumentów pułapki. Te zaś skutkują tym, że kupno materaca staje się wyjątkowo trudne dla osób, które niekoniecznie wiedzą, na co powinny zwracać uwagę. W przypadku materaca zdrowotnego może to skutkować pogorszeniem stanu zdrowia.   Najczęściej materac zdrowotny nadal kupujemy w stacjonarnych z materacami, choć coraz częściej zdajemy sobie już sprawę z tego, że materace online  zdecydowanie korzystniejsze cenowo. Szczególnie zaś w sytuacji, gdy kupujemy materac zdrowotny bezpośrednio od producenta materaców, który oferuje najlepszej jakości produkty.
Jaki materac do kampera wybrać?Materac do kampera to wyjątkowy produkt. Najczęściej bowiem materace do kampera kupują osoby, które dużo podróżują. W trakcie podróży posiadanie złego materaca spowodować może wiele dolegliwości wynikających ze snu na nieprawidłowym podłożu. Kupno odpowiedniego materaca do kampera nie jest łatwym zadaniem. Większość sprzedawców zastawia bowiem na konsumentów pułapki. Te zaś skutkują tym, że kupno materaca staje się wyjątkowo trudne dla osób, które niekoniecznie wiedzą, na co powinny zwracać uwagę. W przypadku materaca do kampera może to skutkować pogorszeniem stanu zdrowia w trakcie podróży, a więc często z bardzo ograniczoną możliwością jego wymiany. Najczęściej materac do kampera nadal kupujemy w stacjonarnych z materacami, choć coraz częściej zdajemy sobie już sprawę z tego, że materace online  zdecydowanie korzystniejsze cenowo. Szczególnie zaś w sytuacji, gdy kupujemy materac do kampera bezpośrednio od producenta materaców, który oferuje najlepszej jakości produkty.
Jaki materac dla sportowca wybrać?Materac dla sportowca to wyjątkowy produkt. Najczęściej bowiem materace dla sportowców kupują osoby, które narażone na różnego rodzaju urazy. Poza tym konsekwencje tych dolegliwości dodatkowo potęguje wcześniejsze posiadanie złego materaca lub też spanie na wersalce czy innego rodzaju nieodpowiednim podłożu. Kupno odpowiedniego materaca dla sportowca nie jest łatwym zadaniem. Większość sprzedawców zastawia bowiem na konsumentów pułapki. Te zaś skutkują tym, że kupno materaca staje się wyjątkowo trudne dla osób, które niekoniecznie wiedzą, na co powinny zwracać uwagę. W przypadku materaca dla sportowca może to skutkować zmniejszeniem wydajności i pogorszeniem stanu zdrowia. Najczęściej materac dla sportowca nadal kupujemy w stacjonarnych z materacami, choć coraz częściej zdajemy sobie już sprawę z tego, że materace online  zdecydowanie korzystniejsze cenowo. Szczególnie zaś w sytuacji, gdy kupujemy materac dla sportowca bezpośrednio od producenta materaców, który oferuje najlepszej jakości produkty.
Jaki materac kontynentalny wybrać?Materac kontynentalny to coraz bardziej popularny produkt. Najczęściej materace kontynentalne kupują osoby, które posiadają łóżko kontynentalne i dużą sypialnię. Dodatkowo decydują się na nie osoby, które wcześnie doznawały nieprzyjemnych objawów z powodu posiadania złego materaca lub też spania na wersalce czy innego rodzaju nieodpowiednim podłożu. Kupno odpowiedniego materaca kontynentalnego nie jest łatwym zadaniem. Większość sprzedawców zastawia bowiem na konsumentów pułapki. Te zaś skutkują tym, że kupno materaca staje się wyjątkowo trudne dla osób, które niekoniecznie wiedzą, na co powinny zwracać uwagę. W przypadku materaca kontynentalnego może to skutkować pogorszeniem codziennego funkcjonowania. Najczęściej materac kontynentalny nadal kupujemy w stacjonarnych z materacami, choć coraz częściej zdajemy sobie już sprawę z tego, że materace online  zdecydowanie korzystniejsze cenowo. Szczególnie zaś w sytuacji, gdy kupujemy materac kontynentalny bezpośrednio od producenta materaców, który oferuje najlepszej jakości produkty.
10 cech, które powinien mieć najlepszy materacNajlepszy materac to produkt, który chciałby posiadać każdy z nas. Wszyscy bowiem zdajemy sobie sprawę z tego, że najlepszy materac równa się komfortem, a co za tym idzie, także z funkcjonalnością, jaką posiada. To zaś w konsekwencji przekłada się na nasze codzienne funkcjonowanie biopsychospołeczne. Niestety mnogość ofert powoduje, że kupno materaca staje się bardzo trudne. Tym samym wybór najlepszego materaca staje się ogromnym wyzwaniem. Przeszkody stwarza też większość sprzedawców materaców, która nie skupia się na potrzebach klientów poszukujących najlepszego materaca, ale ównie na zaoferowaniu materaca z dużą marżą.
Sklep z materacami – 5 pytań do sprzedawcy!Sklep z materacami jest miejscem, od którego oczekujemy profesjonalizmu. Najczęściej bowiem uważamy, że w sklepach z materacami pracują specjaliści, którzy posiadają pełną wiedzę o sprzedawanych produktach. Dodatkowo łudzimy się, że sprzedawcom materaców zależy na tym, aby zapewnić nam komfort w nocy. W praktyce jednak wygląda to nieco inaczej. W rzeczywistości bowiem sklepy z materacami co do zasady kierują się tym samym, czym inne sklepy, a więc chęcią zysku. Celem sprzedawców w niemal każdym sklepie z materacami nie jest wcale rzetelne poinformowanie klientów o właściwościach danego produktu, aby poprawić nasz komfort snu, ale zwiększenie swojej marży. Wiedza większości z nich nie pochodzi z merytorycznych baz naukowych, lecz z pełnych reklamy i marketingu katalogów oraz szkoleń, jakie organizują dla nich producenci materaców, a w szczególności ci najbardziej znani. Aby móc odpowiednio ocenić, powinniśmy wiedzieć, o co pytać. Tymczasem najczęściej podczas wizyty w sklepie z materacami dajemy się zdominować retoryce sprzedawcy właśnie z tego powodu, że tej wiedzy nie posiadamy.
Jak zminimalizować wpływ światła niebieskiego na jakość snu?Światło niebieskie otacza nas zewsząd. O wpływie światła niebieskiego na procesy, jakie zachodzą w naszych organizmach, mówi się już coraz szerzej. Jego działanie często zmienia bowiem funkcjonowanie biopsychospołeczne człowieka, w tym niszcząc jego zdrowie. Mimo tego stosunkowo niewiele osób chroni się przed zgubnymi skutkami światła niebieskiego, ignorując zagrożenia, jakie z niego płyną. W dodatku problemy zdrowotne, jakie wywołuje światło niebieskie, często nie w powszechnej świadomości nawet z nim łączone. Choć nie każdy rodzaj światła niebieskiego jest szkodliwy, a niektóre jego formy wręcz potrzebne do życia, warto posiadać wiedzę na jego temat. Tylko dzięku temu bowiem jesteśmy w stanie zapobiec nadmiarowi syntetycznych form światła niebieskiego, chroniąc zdrowie własne i najbliższych nam osób.
Jaka poduszka na migrenę jest najlepsza?Poduszka na migrenę jest bardzo istotnym elementem walki z tym schorzeniem. Jej zadaniem jest zapewnienie odpowiedniego wsparcia dla odcinka szyjnego kręgosłupa, aby w trakcie spania znajdował się on w naturalnej pozycji. Stąd też poduszka na migrenę, choć nie likwiduje w pełni migreny, odgrywa kluczową rolę w jej profilaktyce i leczeniu. Przy wyborze poduszki na migrenę należy kierować się więc jej funkcjonalnością. Powinna posiadać ona odpowiednie cechy, które pozwolą uznać za najlepszą. Jedną z najważniejszych cech najlepszej poduszki na migrenę jest jej komfort i ergonomia. Do najważniejszych cech, jakie należy zweryfikować przy zakupie poduszki na migrenę, należy przede wszystkim materiał, z którego została wykonana i użyta w produkcji technologia. Od niego zależy bowiem, jaką poduszka na migrenę będzie miała twardość, sprężystość czy też cyrkulację powietrza.
Jaka poduszka na bezdech senny jest najlepsza?Poduszka na bezdech senny jest bardzo istotnym elementem walki z tym schorzeniem. Jej zadaniem jest zapewnienie odpowiedniego wsparcia dla odcinka szyjnego kręgosłupa, aby w trakcie spania znajdował się on w naturalnej pozycji. Stąd też poduszka na bezdech senny, choć nie likwiduje w pełni bezdechu sennego, odgrywa kluczową rolę w jego leczeniu i rehabilitacji. Przy wyborze poduszki na bezdech senny należy kierować się więc jej funkcjonalnością. Powinna posiadać ona odpowiednie cechy, które pozwolą uznać za najlepszą. Jedną z najważniejszych cech najlepszej poduszki na bezdech senny jest jej komfort i ergonomia. Do najważniejszych cech, jakie należy zweryfikować przy zakupie poduszki na bezdech senny, należy przede wszystkim materiał, z którego została wykonana i użyta w produkcji technologia. Od niego zależy bowiem, jaką poduszka na bezdech senny będzie miała twardość, sprężystość czy też cyrkulację powietrza.
Jaka poduszka na refluks jest najlepsza?Poduszka na refluks jest bardzo istotnym elementem walki z tym schorzeniem. Jej zadaniem jest zapewnienie odpowiedniego wsparcia dla odcinka szyjnego kręgosłupa, aby w trakcie spania znajdował się on w naturalnej pozycji. Stąd też poduszka na refluks, choć nie likwiduje w pełni refluksu, odgrywa kluczową rolę w jego leczeniu i rehabilitacji. Przy wyborze poduszki na refluks należy kierować się więc jej funkcjonalnością. Powinna posiadać ona odpowiednie cechy, które pozwolą uznać za najlepszą. Jedną z najważniejszych cech najlepszej poduszki na refluks jest jej komfort i ergonomia. Do najważniejszych cech, jakie należy zweryfikować przy zakupie poduszki na refluks, należy przede wszystkim materiał, z którego została wykonana i użyta w produkcji technologia. Od niego zależy bowiem, jaką poduszka na refluks będzie miała twardość, sprężystość czy też cyrkulację powietrza.
Jaka poduszka na chrapanie jest najlepsza?Poduszka na chrapanie jest bardzo istotnym elementem walki z tym schorzeniem. Jej zadaniem jest zapewnienie odpowiedniego wsparcia dla odcinka szyjnego kręgosłupa, aby w trakcie spania znajdował się on w naturalnej pozycji. Stąd też poduszka na chrapanie choć nie likwiduje w pełni chrapania, odgrywa kluczową rolę w jego profilaktyce i leczeniu. Przy wyborze poduszki na chrapanie należy kierować się więc jej funkcjonalnością. Powinna posiadać ona odpowiednie cechy, które pozwolą uznać za najlepszą. Jedną z najważniejszych cech najlepszej poduszki na chrapanie jest jej komfort i ergonomia. Do najważniejszych cech, jakie należy zweryfikować przy zakupie poduszki na chrapanie, należy przede wszystkim materiał, z którego została wykonana i użyta w produkcji technologia. Od niego zależy bowiem, jaką poduszka na chrapanie będzie miała twardość, sprężystość czy też cyrkulację powietrza.
Ile materace naturalne mają wspólnego z naturą?Materace naturalne to produkty, które cieszą się coraz większą popularnością. Wynika to z jednej strony z rozwoju ruchu zero waste, zaś z drugiej strony ze zmian społecznych słusznie idących w kierunku ekologii. Nie zawsze jednak opis danego materaca przekłada się na rzeczywistość. Także jego powierzchowna ocena najczęściej jest błędna, gdy spojrzy się na sprawę w szerszym kontekście. Rosnącą popularność produktów zwanych materacami naturalnymi wykorzystuje wielu nieuczciwych producentów materaców. Choć gwarantują oni, że ich produkty to materace naturalne, to często w rzeczywistości z naturą nie mają one wiele wspólnego. Mało kto zaś podejmuje się próby zweryfikowania otrzymanych w sklepie z materacami informacji. Nadrzędnym celem Onsen Sleeping nie jest sprzedaż, ale edukacja. Zależy nam na tym, aby jak największa liczba Polaków budziła się rano szczęśliwa w oparciu o konkretne funkcjonalności materaca. Do tego zaś niezbędne jest posiadanie rzetelnej wiedzy.
Relaksyna – znaczenie, działanie, niedobór, nadmiarRelaksyna to kolejny z hormonów opiswanych przez ekspertów współpracujących z Onsen Sleeping w odpowiedzi na prośby czytelników najlepszego bloga o spaniu.   Jak w przypadku niemal każdego hormonu, nawet najmniejsze zakłócenie poziomów relaksyny skutkować może rozregulowaniem całego układu hormonalnego. To od tego układu zależy nasze funkcjonowanie biopsychospołeczne w trakcie dnia, ale też możliwość odbywania komfortowego i regeneracyjnego snu w nocy.   Dlatego też tak ważne jest, aby wiedzieć nie tylko, czym jest relaksyna, lecz również jakie jest jego działanie. Dzięki temu przewidzieć można, czym grozi niedobór lub nadmiar relaksyny, a także wcześnie rozpoznać ewentualne objawy chorobowe.
Aldosteron – znaczenie, działanie, niedobór, nadmiarAldosteron to kolejny z hormonów opiswanych przez ekspertów współpracujących z Onsen Sleeping w odpowiedzi na prośby czytelników najlepszego bloga o spaniu.   Jak w przypadku niemal każdego hormonu, nawet najmniejsze zakłócenie poziomów aldosteronu skutkować może rozregulowaniem całego układu hormonalnego. To od tego układu zależy nasze funkcjonowanie biopsychospołeczne w trakcie dnia, ale też możliwość odbywania komfortowego i regeneracyjnego snu w nocy.   Dlatego też tak ważne jest, aby wiedzieć nie tylko, czym jest aldosteron, lecz również jakie jest jego działanie. Dzięki temu przewidzieć można, czym grozi niedobór lub nadmiar aldosteronu, a także wcześnie rozpoznać ewentualne objawy chorobowe.
Parathormon – znaczenie, działanie, niedobór, nadmiarParathormon (PTH), czyli hormon wapniowo-fosforanowy, to kolejny z hormonów opiswanych przez ekspertów współpracujących z Onsen Sleeping w odpowiedzi na prośby czytelników najlepszego bloga o spaniu.   Jak w przypadku niemal każdego hormonu, nawet najmniejsze zakłócenie poziomów parathormonu (PTH) skutkować może rozregulowaniem całego układu hormonalnego. To od tego układu zależy nasze funkcjonowanie biopsychospołeczne w trakcie dnia, ale też możliwość odbywania komfortowego i regeneracyjnego snu w nocy.   Dlatego też tak ważne jest, aby wiedzieć nie tylko, czym jest parathormon (PRH), lecz również jakie jest jego działanie. Dzięki temu przewidzieć można, czym grozi niedobór lub nadmiar parathormonu (PTH), a także wcześnie rozpoznać ewentualne objawy chorobowe.
Materac termoelastyczny niszczy zdrowie i komfort! Dlaczego?Materac termoelastyczny jest produktem bijącym rekordy popularności w całej Polsce. Tymczasem w krajach, w których świadomość konsumencka jest znacząco wyższa, sprzedaż materaców termoelastycznych w drastyczny sposób maleje. Sytuacja ta nie pozostawia złudzeń osobom, które posiadają rzetelną wiedzę o tym, jakie właściwości posiadają materace termoelastyczne, a przede wszystkim pianka memory zawarta w ich pierwszej warstwie. To, co nagminnie spotyka się w przekazie marketingowym dotyczącym materaców termoelastycznych, jest najczęściej zwykłą demagogią mającą na celu popularyzację nieprawdziwych informacji. Tymczasem propaganda ta nie ma zbyt wiele wspólnego z obiektywizmem i całkowicie mija się z prawdą. Tym, co napędza sprzedaż materaców termoelastycznych nie jest wiedza, ale wiara w to, że pracownik sklepu z materacami posiada kompetencje do udzielania nam rad. Składa się też na to wiara w jego system etyczny, bowiem nikt z nas nie chciałby świadomie podlegać oszustwu. Tymczasem niestety coraz częściej do tego typu czynów dochodzi. Tymczasem w przytłaczającej większości przypadków wiara ta jest całkowicie nieuzasadniona, bowiem zadaniem sprzedawcy nie jest edukacja, ale uzyskanie jak największego zysku. W rzeczywistości więc kupno materaca nie stanowi łatwego zadania, bowiem na każdym kroku czyhać będą na nas zachłanni producenci materaców i sprzedawcy nakładający na nie ogromne marże.
Bawełna może być toksyczna! Dlaczego?Bawełna to bardzo popularne ókno roślinne wykorzystywane w przemyśle tekstyknym. Szacuje się, że bawełna znajduje się obecnie w około 70% tkanin odzieżowych. Poza tym bawełnę stosuje się też w produkowaniu materiałów opatrunkowych. Stanowi ona również ókno popularne w materacach i pościelach, a także innych produktach służących do spania. Wykorzystywanie bawełny ma miejsce od początku tworzenia się cywiliacji. Archeolodzy podają, że tkaniny z bawełny wytwarzano w Egipcie już ponad 12 tysięcy lat temu. Ślady jej użytkowania do produkcji ubrań znaleziono także w Ameryce Południowej. Później trafiła zaś do Azji i Europy. Choć bawełnę znamy więc od wieków, na przestrzeni dziejów uległa ona takim modyfikacjom, że nie jest to już ten sam produkt. W międzyczasie ludzkość poznała też ókna, które znacznie lepsze od bawełny. Samej zaś bawełnie zarzuca się coraz więcej wad, w tym także świadczących o jej niekoniecznie zdrowych, a niekiedy nawet szkodliwych właściwościach.
Jasiek do spania - jak wybrać odpowiedni i uniknąć błędów?Jasiek do spania to popularny produkt, który posiada niemal każdy z nas. Standardowo ma 40 centymetrów szerokości z każdej strony, a więc jego rzut posiada kształt kwadratu. Popularność jaśka do spania od lat utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Na co dzień jasiek do spania nie służy większości z nas jako ówna poduszka, ale gustowny dodatek do sypialni. Niekiedy zdarza się, że jasiek do spania pełni nawet rolę przytulanki. Jego wykorzystanie ogranicza więc wyłącznie nasza wyobraźnia. Patrząc z punktu widzenia ludzkiej fizjologii, jasiek do spania może pełnić w sypialni bardzo ważną funkcję. Nie jest ona jednak dla wielu z nas oczywista. Poza tym nie każdy z nas będzie w stanie z niej skorzystać.
Bądź jak my, zaczynaj od DLACZEGO!Na polskim rynku istnieje bardzo wiele firm. to zarówno jednoosobowe działalności gospodarcze, jak i spółki cywilne oraz spółki prawa handlowego. Każda z nich jest w stanie bez żadnych trudności opisać to, CO robi. Część jest też wskazać, CZYM różni się od konkurencji. Tymczasem niemal nikt nie jest w stanie wskazać, DLACZEGO zajmuje się danym obszarem. Onsen Sleeping powstał w duchu idei ZACZYNAJ OD DLACZEGO stworzonej i propagowanej przez Simona Sineka, amerykańskiego pisarza i mówcy motywacyjnego, który niezmiennie inspiruje ludzi do tego, aby robili w życiu to, co ich samych inspiruje.
Rodzaje poduszek - który wybrać i dlaczego?Dostępne i używane w Polsce rodzaje poduszek na przestrzeni kilkudziesięciu lat przeżyły swoistą rewolucję. Abstrahując od dawniej używanych rodzajów poduszek wypełnianych słomą czy sianem, także poduszki naszych dziadków czy rodziców już zdecydowanie inne od tych, jakie sami używamy. Aktualnie coraz więcej z nas, a w szczególności osoby kierujące się ideą ZACZYNAJ OD DLACZEGO czy też znające metodologię design thinking, zwraca ogromną uwagę na funkcjonalność produktów. Tymczasem nie wszystkie rodzaje poduszek mogą poszczycić się odpowiednim wypełnianiem swoich funkcji. Także komfort, jaki mają gwarantować, bywa bardzo wątpliwy. Warto więc wiedzieć nie tylko, jakie istnieją rodzaje poduszek, ale też znać podstawowe cechy każdego z tych rodzajów. Wiedza ta pozwoli zapewnić sobie lepszy sen, co przełoży się zarówno na wydajność pracy, jak i przyniesie korzyści zdrowotne w trakcie trwania całej doby.
Jak często wymieniać materac?Najczęściej mówi się, że wymieniać materac należy nie rzadziej niż co 6-8 lat. Czas ten jest jednak bardzo mocno uogólniony i nie odnosi się do każdego egzemplarza materaca. W większości najtańsze materace nie nadają się do użytku często już po roku. Jednak wysoka cena także nie uchroni nas przed niską jakością produktu. To, jak często wymieniać materac zależne jest od różnych czynników. Tak naprawdę już w momencie kupna materaca powinniśmy wiedzieć, po jakim czasie należy go wymienić. Wpływa na to bowiem przede wszystkim to, z jakich materiałów jest on wykonany. Sam fakt wejścia na stronę dowodzi, że prawdopodobnie Twój materac nadaje się już do wymiany. Jest to decyzja, z któ nigdy nie powinno się zwlekać. Od materaca zależy bowiem Twoje codzienne funkcjonowanie biopsychospołeczne.
Kalkulatory snu zmieniają jakość życia!Kalkulatory snu popularnym i modnym narzędziem. Do stosowania kalkulatorów snu przyznają się już nie tylko sportowcy, ale bardzo wielu ludzi, dla któryś z jakiegoś powodu monitorowanie snu stało się ważnym nawykiem. one stałym elementem życia dla rzeszy osób cierpiących na bezdech senny, a także borykających się z bezsennością oraz innymi schorzeniami. Powszechna dostępność i łatwość użycia kalkulatorów snu powoduje, że one na wyciągnięcie ręki dla każdego i bez żadnych ograniczeń. Korzystanie z nich przestaje budzić kontrowersje i przechodzi do porządku dziennego. Mimo tego część osób, która korzysta z kalkulatorów snu wyłącznie z powodu trendu, nie zdaje sobie sprawy ze skutków, które przynoszą.
Materac gryczany uczyni Cię zdrowszym?Materac gryczany jest produktem, który zdobył w Polsce dużą popularność. Choć nie ma ku temu racjonalnych przesłanek, szczególnie chętnie stosuje się materac gryczany u dzieci, a także osób starszych. I mimo, że wielu producentów materaców powtarza informacje o rzekomych zaletach materaca gryczanego, co do zasady nie one zgodne z prawdą. Kierując się przekazem marketingowym, niewielu z nas krytycznie zastanawia się nad ich rzeczywistymi właściwościami. Tymczasem materac gryczany nie wykazuje żadnych szczególnie pozytywnych właściwości, które pozwalałyby go wyróżnić spośród innych rodzajów materaców. Skąd więc wzięła się ich popularność i co należy wiedzieć, aby nie dać się już dłużej zwodzić?
Kofeina – sprzymierzeniec snu?Kofeina znana jest ludzkości już od epoki kamienia. Już wtedy ludzie spożywali nasiona i liście roślin, które zawierają. Choć nie mieli jeszcze świadomości, że mają do czynienia z kofeiną, dostrzegali ich energetyzujące działanie. Z czasem zaś rośliny te zaczęto poddawać obróce oraz parzyć w gorącej wodzie i w końcu również hodować. Wielu z nas uważa kofeinę za cudowną substancję, która pozwala na szybkie pozbycie się zmęczenia. Często mówi się też, że spożywanie kofeiny w różnych ilościach poprawia ich samopoczucie oraz pobudza świadomość. Kofeina stosowana jest niemal każdego poranka przez osoby, które nie korzystają z kalkulatorów snu i budzą się zmęczone. Kawę i inne napoje energetyzujące spożywamy często jednak również nocą, gdy z jakiegoś powodu nie chcemy zasnąć. Czy słusznie?
Materac z kokosem – nie kupuj, zanim nie przeczytasz!Materac z kokosem jest jednym z ewenementów na skalę światową. Choć bowiem większość cywilizowanego świata o takim rodzaju materaca nie słyszała, to w Polsce jest on niezwykle popularny. I to mimo faktu, że przecież kokos nie jest naszą rodzimą rośliną. Choć stanowczo sprzeciwiamy się sprzedaży materaców z kokosem, doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, co jest przyczyną ich popularności. Jak zwykle w takich przypadkach, chodzić musi o pieniądze. Interes konsumentów w przypadku materaców z kokosem jest bowiem z całą pewnością odłożony na boczny tor. Ilu z nas wie, co tak naprawdę kryje w sobie materac z kokosem? Jaki jest koszt produkcji materaca z kokosem? Czy zdajemy sobie sprawę z tego, jak materac z kokosem może nam zaszkodzić? Na te pytania zapewne większość ludzi nie potrafi odpowiedzieć. To właśnie skłoniło zespół specjalistów ONSEN® do rozwiania wszelkich wątpliwości.
Zwrot materaca – co zrobić, jeśli sprzedawca go utrudnia?Z zasady zwrot materaca nie powinien być problematyczny, jeśli kupno materaca miało miejsce przed internet. W przypadku zakupów w sklepie stacjonarnym, zwrot materaca zależy natomiast od wewnętrznej polityki danego przedsiębiorcy. Tymczasem rzeczywistość pokazuje, że sprzedawcy notorycznie utrudniają lub uniemożliwiają zwrot materaca, niezależnie od kanału sprzedaży. Często też po wczytaniu się w regulaminy dostrzec można, że one dla konsumentów mało korzystne. Niekiedy zaś możliwość zwrotu materaca w rzeczywistości polega na możliwości jego wymiany na droższy model. Mimi tego, że działania wielu z nich naruszają przepisy prawa, a część została już ukarana przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, to czują się oni całkowicie bezkarni. Z jednej strony wynika to z niskiej świadomości konsumenckiej, zaś z drugiej ze zbyt mało dotkliwych kar oraz niedużej ilości przeprowadzanych kontroli. Dlatego też, sprzeciwiając się nieuczciwym sprzedawcom materaców, specjaliści ONSEN® przygotowali tekst stanowiący pomoc dla klientów, którzy borykają się z przedsiębiorcami deptającymi ich prawa. Opisywane w nim mechanizmy i przepisy prawa dotyczą nie tylko materaców, ale też innych towarów. Dzięki temu ma on charakter uniwersalny, niosąc pomoc osobom nieposiadającym wiedzy prawnej.
Jak wybierać materace dla Ciebie i Twojej rodziny?Zarówno materace dla Ciebie, jak i te dla Twojej rodziny, zapewniać powinny komfort, a także posiadać funkcjonalność odpowiadającą na potrzeby użytkowników. Zarówno wybór rodzaju materaca, jak też konkretnego rozmiaru materaca, jest więc kwestią kluczową, aby je zaspokoić. Tymczasem większość producentów materaców ukrywa ich rzeczywiste parametry, co znacznie utrudnia ich porównywanie. Choć więc wydawać może się, że kupno materaca jest proste, to proces zakupowy komplikuje się, kiedy ma się sprecyzowane wymagania i stosowną wiedzę. W rzeczywistości znalezienie najlepszych materaców dla Ciebie i Twojej rodziny może okazać się więc nad wyraz trudne. Wynika to przede wszystkim ze sztuczek, jakie zastawiają na nas sprzedawcy w większości sklepów.
Pianka termoelastyczna? Tylko w drugiej warstwie materaca!Pianka termoelastyczna jest jednym z najczęściej wykorzystywanych rodzajów pianek poliuretanowych w produktach do spania. Najczęściej piankę termoelastyczną stosuje się w poduszkach memory, a także jako pierwszą warstwę materaców z pamięcią kształtu.   Ten rodzaj pianki poliuretanowej posiada typowe dla siebie właściwości fizyczne i chemiczne, które mają szereg wad i zalet. Z tego też powodu pianka termoelastyczna, choć jest popularna, w większości przypadków stosowana jest w sposób, który ujawnia przede wszystkim jej wady. Właściwości pianki termoelastycznej doprowadziły zaś do nazywania jej pianką memory, pianką leniwą czy pianką lepkosprężystą. Niezależnie jednak od nazwy, jest to w dalszym ciągu ten sam produkt, który w materacach działa w identyczny sposób. Pełne wykorzystanie jej zalet zależy jednak od projektu danego materaca.  
Jaki stelaż pod materac wybrać?To, jaki stelaż pod materac wybrać, trapi wielu z nas. Choć rodzajów stelaży pod materac nie jest wiele, to ich oferta jest bardzo szeroka. Dodatkowo wielu producentów materaców wymusza na nas kupno konkretnego modelu nawet wtedy, gdy posiadamy już inny, całkiem dobry stelaż. Powoduje to, że wiele osób kontaktujących się z ONSEN® pyta przed zakupem materaca Osaka Air o to, jaki stelaż pod materac powinni wybrać. Konsumenci bowiem przyzwyczajeni do tego, że wraz z kupnem materaca zmieniają również umieszczony pod nim stelaż. Najczęściej jest to wywołane propozycją sprzedawcy, a niekiedy nawet jego nakazem.  
Materac 200×200 – jaki wybrać i dla kogo?Dla osób posiadających dużo przestrzeni, lubiących spać na dużych łóżkach, dedykuje się materac 200x200. Jego szerokość wynosząca 200 centymetrów jest mało popularna, jednak pozwala na zapewnienie sobie maksymalnej wygody. Natomiast jego długość wynosząca 200 centymetrów jest standardową długością, jakie stosuje się w materacach. Chcąc zakupić materac 200x200 szczególną uwagę należy zwrócić na to, jaki materac wybrać. Istnieją bowiem różne rodzaje materaców, ale też wielu nieuczciwych sprzedawców, którzy chcą sprzedać niefunkcjonalny materac 200x200 przy zastosowaniu niekorzystnych dla konsumentów metod sprzedaży. Tu z pomocą przychodzą materace online marki ONSEN®, która opiera się na w pełni przejrzystej ofercie. Na kupno materaca 200x200 decydują się ównie pary dbające o swój komfort, jak również rodziny praktykujące spanie z dzieckiem. Wymaga on posiadania przestronnej sypialni oraz odpowiednio dużego łóżka. Dodatkowo dobrze wykonany materac 200x200 pozwoli na przyjęcie przez każdego z nas wygodnej pozycji do spania.  Rozmiar jest jednak tylko jednym z kryteriów, które należy brać pod uwagę, gdy kupujemy materac 200x200. Do wyboru rozmiaru łóżka wystarczy bowiem użyć jedynie miary i wykazać się odrobiną wyobraźni przestrzennej. Tymczasem wybór materaca jest w sklepach z materacami wyjątkowo utrudniany. Przy wyborze odpowiedniego materaca 200x200 zwrócić uwagę należy przede wszystkim na to, czy dany materac jest funkcjonalny, w czym pomoże poradnik zawierający 10 informacji, o które należy zapytać sprzedawcę materacy.
Chrapanie - jakie jego przyczyny i sposoby na łagodzenie?Chrapanie to powszechna nazwa dolegliwości, która polega na wydawaniu dźwięków podczas snu. Samo zjawisko chrapania wynika bezpośrednio ze zwężenia lub zablokowania dróg oddechowych. W zależności od przyczyn chrapania, może mieć ono charakter chroniczny lub tymczasowy. Najczęściej chrapanie to objaw, który wynika z utrudnionego przepływu powietrza przez górne drogi oddechowe. Jak pokazują statystyki, chrapanie dotyka około 9% polskich kobiet i około 24% polskich mężczyzn. Choć może być objawem groźnych chorób, większość Polaków je ignoruje.
Prześcieradło z gumką - komfort i wygodaPrześcieradło z gumką jest elementem pościeli, bez którego większość z nas nie wyobraża sobie życia. Dzięki elastycznym mocowaniom umieszczonym w rogach lub dokoła prześcieradła z gumką, jest ono stabilnie umocowane na materacu. To zaś powoduje, że nie powinno się zawijać czy zaginać. Choć większość prześcieradeł z gumką spełnia rolę, to jakość wielu z nich pozostawia wiele do życzenia. Ich żywotność i funkcjonalność często na niższym poziomie, aniżeli w przypadku tradycyjnych prześcieradeł, jakie stosowali nasi rodzice i inni przodkowie. Wynika to nie tylko ze zmian w technologii produkcji, ale też gramatury danego prześcieradła z gumką. Wielu z nas w dalszym ciągu traktuje prześcieradła z gumką jako coś, co ma zabezpieczyć materac przed zabrudzeniami i uszkodzeniami. Rośnie jednak liczba osób, dla których prześcieradło stanowi również element estetyczny. Coraz częściej od prześcieradeł z gumką wymagamy również, aby aktywnie działały na rzecz poprawy komfortu czy zdrowia, stosując choćby prześcieradło Skin+ o udokumentowanych właściwościach odmładzających.
Ból kręgosłupa szyjnego – objawy, przyczyny, leczenieBól kręgosłupa szyjnego to powszechna dolegliwość bólowa, jaka dotyka wielu ludzi na całym świecie. Stanowi on bardzo uciążliwą trudność, który może znacząco wpłynąć na nasze codzienne funkcjonowanie biopsychospołeczne. Poza tym ból kręgosłupa szyjnego może powodować ból i sztywność w okolicy szyi, barków i ramion, co często utrudnia wykonywanie podstawowych czynności w ciągu dnia. Może to prowadzić do ograniczenia aktywności, a nawet całkowitego braku ruchu, co z kolei wpływa negatywnie na całościowy obraz zdrowia organizmu. Podobnie jak w przypadku bólu kręgosłupa lędźwiowego, przyczyny bólu kręgosłupa szyjnego różne. Mogą to być przede wszystkim urazy, ale również zwyrodnienia kręgosłupa, infekcje lub choroby autoimmunologiczne. W zależności od przyczyny, leczenie bólu kręgosłupa szyjnego może opierać się na różnych metodach terapeutycznych, a przede wszystkim fizjoterapii. Ważne jest również, aby zapewnić sobie odpowiednie warunki snu, które pomogą w regeneracji organizmu. Odpowiednia pozycja do spania oraz wybór właściwego materaca i poduszki mogą pomóc w zmniejszeniu napięcia mięśni szyi i kręgosłupa, co może przyczynić się do zmniejszenia bólu.
Cukrzyca – jak wpływa na sen i jakość życia? Cukrzyca to choroba metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy we krwi. Dzieli się ona na dwa typy, które mają różne przyczyny i objawy, a także różnią się sposobem leczenia. Cukrzyca może prowadzić do poważnych powikłań, jak choćby do polineuropatii, czyli uszkodzenia nerwów. Cukrzyca może wywoływać również poważne trudności ze snem, takie jak insomnia, ale również senność w ciągu dnia czy nieprzyjemne drętwienie lub mrowienie w nogach. Nieprawidłowy sen wpływa na poziom glukozy we krwi, co może prowadzić do poważnych powikłań cukrzycy. Przekłada się to także na jakość życia w ciągu dnia, wywołując choćby zmęczenie, poddenerwowanie czy trudności z koncentracją. Ważne jest, aby osoby z cukrzycą zwracały uwagę na swoje nawyki snu i były świadome wpływu, jaki choroba może mieć na ich sen i jakość życia. Choć w Polsce rzadko przykłada się do tego wagę, to bezsprzecznie właściwa higiena snu stanowi kluczowy element walki z chorobą. Dzięki temu osoby z cukrzycą żyjące w krajach zachodnich cieszą się znacznie lepszą jakością życia i z niego bardziej zadowolone.
Dlaczego lubimy, gdy sprzedawcy nami manipulują?W dzisiejszych czasach sklepy z materacami kuszą swoich klientów w coraz bardziej perfidny sposób. Oferują one nadmiernie szeroki wybór materaców. Ten pozornie ma przyczynić się do zakupu materaca dopasowanego do preferencji czy potrzeb danej osoby. Jednocześnie wielu sprzedawców, ale też samych producentów materaców stosuje nieetyczne praktyki, które mają za zadanie zwiększyć ich przychód. Stąd też manipulowanie klientem w branży materacowej stało się tak powszechne, że dla wielu konsumentów jest niedostrzegalne. Często manipulowanie klientem chcącym kupić materac polega na stosowaniu sztuczek, które mają na celu sprzedaż droższego produktu. W Europie jednak notorycznie stosuje się także nieetyczne metody prowadzące do sprzedaży jakościowo gorszych produktów, a w celowe wprowadzanie w błąd co do parametrów materiałów, jakie użyto w produkcji materaca czy też ichr rzeczywistych właściwości. Powszechne jest też mijanie się z prawdą co do zwrotu materaca, a także warunków gwarancji udzielanej na dany produkt. Większość sprzedawców stosuje name game, a także inne opisywane niżej techniki oparte na wykorzystywaniu emocji, wprowadzaniu w błąd czy tworzeniu presji czasowej. Mnogość metod i specyfika branży powoduje, że niski poziom wiedzy o materacach jest nagminnie wykorzystywany. Dla niemal każdego sprzedawcy liczy się bowiem tylko sprzedaż i osiągnięcie jak największej marży, gdzie nie ma już miejsca na dobro klienta.
Czy wygodna poduszka do spania istnieje?Niemal każdy wie, że stosowanie wygodnej poduszki do spania powinno wiązać się z optymalnym podparciem karku. Tym samym poduszka powinna utrzymywać lordozę szyjną w fizjologicznej pozycji przez całą noc. To zaś przekłada się na wyższą jakość snu, a także na bardziej wydajne funkcjonowanie w ciągu dnia. Działa to także w drugą stronę. Gdy nie posiadamy odpowiednio wyprofilowanej i wygodnej poduszki do spania, zagraża to wrażliwym strukturom, jakie znajdują się w szyi. W efekcie odczuwać możemy ból kręgosłupa szyjnego, ale także doznawać innych objawów, wśród których często wymienia się sztywność karku i ból ramion. Z kolei te objawy znacznie pogarszają higienę snu. Dlatego też warto zadbać o to, aby spać na wygodnej poduszce do spania, która podpiera lordozę szyjną w fizjologicznej pozycji. Zapobiegnie ona także wybudzaniu się w nocy przez optymalizację ułożenia głowy, kręgosłupa i barków w trakcie spania. To właśnie wsparcie dla odcinka szyjnego kręgosłupa jest podstawowym czynnikiem decydującym o tym, czy dany produkt jest wygodną poduszką do spania, czy tylko kolejnym niefunkcjonalnym elementem wystroju sypialni.
Pianka visco - jakie niesie za sobą zagrożenia?Pianka visco to niezwykle popularny produkt stosowany w produkcji materaców i poduszek. W połączeniu z pianką wysokoelastyczną doprowadziła ona do swoistej rewolucji w zakresie snu. Mimo tego większość polskich producentów materaców stosuje w nieprawidłowy sposób. Mimo wszystkich jej zalet, pianka visco ma również negatywne skutki dla naszego zdrowia i środowiska. Myśląc o zakupie materaca z memory foam w pierwszej warstwie, należy zrozumieć więc, jakie potencjalne zagrożenia z nią związane. Aktualnie pianka visco, znana również jako pianka memory, to jeden z najczęściej używanych rodzajów pianek poliuretanowych, a jednocześnie wielu konsumentów nie zna jej prawdziwych właściwości. Ten fenonem spowodowany jest faktem, że w trakcie zakupu materaca notorycznie przedstawia nam się nieprawdziwe informacje, w które autorytet sprzedawcy każe nam wierzyć. Wszystko to powoduje, że pianka visco stała się bardzo popularna na całym świecie, a liczba produktów wykorzystujących ten materiał wciąż rośnie. Podobnie jak rośnie liczba mitów na jej temat. Warto więc zrozumieć zarówno to, jakie korzyści przynosi, jak rownież wynikające z jej stosowania zagrożenia.
Jak FOMO wpływa na sen i funkcjonowanie?FOMO to coraz powszechniejsze zjawisko, które dotyka wielu ludzi żyjących w dzisiejszych czasach. Wraz z rozwojem technologii i coraz większą dostępnością informacji, coraz trudniej jest odłączyć się od świata i nie poczuć się zagubionym lub wykluczonym z wydarzeń. Zjawisko to ma również wpływ na sen, a brak spokoju w nocy może prowadzić do problemów ze zdrowiem i samopoczuciem. Aby móc pokonać FOMO, należy zdawać sobie sprawę z tego czym jest, jak wpływa na ludzkie życie i jak sobie z nim radzić. Warto wiedzieć też jak zminimalizować wpływ FOMO na sen i poprawić jakość odpoczynku nocnego. Sen odgrywa bowiem kluczową rolę w naszym codziennym funkcjonowaniu biopsychospołecznym, a brak spokoju w nocy może prowadzić do negatywnych skutków zdrowotnych. Dlatego ważne jest, aby nauczyć się radzić sobie z FOMO i cieszyć się chwilą, jednocześnie dbając o zdrowie i dobre samopoczucie.
Czemu nasz materac nie jest dla Ciebie? Sprawdź!Poniższy tekst ma charakter satyryczno-dramatyczny. Jeśli po jego przeczytaniu odczuwasz smutek z powodu posiadania nieodpowiedniego materaca lub poduszki, skontaktuj się z nami, a na pewno Ci pomożemy. Czy kiedykolwiek zastanawiał*ś się, dlaczego materac Osaka Air nie jest dla Ciebie? Cóż, nie ma się czym martwić, bo jesteśmy gotowi Ci to wyjaśnić! Jeśli nie szukasz wygody, zdrowego snu i wolności od bólu pleców, to zdecydowanie go nie kupuj. Nasz materac nie jest stworzony z myślą o twardzielach, dla których cierpienie to sposób na życie, a niekomfortowy sen stanowi ich największe marzenie. Przecież nie jesteś  takim mięczakiem, aby szukać komfortu podczas snu, prawda? Nie możesz się doczekać, opuścisz łóżko z bólem pleców czy zakwasami? Jesteś na stronie złego producenta, więc nie marnuj na nas swojego cennego czasu.  Jak wiadomo od wieków, nie ma nic gorszego niż solidna dawka zdrowego i pełnego regeneracji snu. Ktoś powie, że to tortury... Ale przecież tortury to taka nasza wielowiekowa tradycja. Zresztą, dawniej spało się na sienniku i wszyscy jako-tako żyli. W średniowieczu zaś Polanie w spokoju dożywali sędziwego wieku, umierając nie wcześniej niż przed 35 rokiem życia. Bo kiedyś to dopiero były czasy, a teraz to czasów przecież nie ma. No i co to za życie, w którym nie czekają nas żadne wyzwania. Ahoj przygodo! 
Bezdech senny – przyczyny, skutki, leczenieBezdech senny jest powszechnym zaburzeniem oddychania, które dotyka miliony ludzi na całym świecie. Jest to stan chorobowy, w którym dana osoba przestaje oddychać na krótki okres podczas snu, co może powodować liczne negatywne skutki dla zdrowia. Mimo tego bezdech senny jest bywa ignorowany, a często także występują trudności z jego właściwym zdiagnozowaniem lub wdrożeniem leczenia. Ma on różnorodne przyczyny, zaś jego skutki mogą być poważne i obejmować wiele aspektów życia. Od lat na świecie istnieją jednak metody leczenia bezdechu sennego, które mogą pomóc w łagodzeniu objawów i poprawie jakości snu. Niezwykle ważne dla pacjentów jest to, aby zdawać sobie również sprawę z wpływu higieny snu na jego występowanie i nasilenie.
Infinity game – limity nas nie ograniczają!Infinity game to koncepcja, która jest popularna w świecie biznesu i rozwoju osobistego. Simon Sinek wprowadził do naszej świadomości jako sposób myślenia o świecie bez granic i ograniczeń. Polega ona na dążeniu do osiągnięcia celów bez ustalania określonego końca przy na ciągłym dążeniu do poprawy. Jest swoistym pertetuum mobile, który doskonale współgra z ideą zaczynaj od DLACZEGO, także stworzoną przez Simona Sineka. Ta autorska koncepcja znalazła zastosowanie również w wielu innych dziedzinach, a przede wszystkim w branży wellness. Polska firma ONSEN®, która zajmuje się produkcją materaców, poduszek i akcesoriów do snu, wykorzystuje infinity game jako fundament swojego biznesu. Dążąc do ciągłego doskonalenia swoich produktów i procesów, w ONSEN® nieustannie poszukujemy nowych sposobów na poprawę jakości snu swoich klientów. Bezustannie szukamy rozwiązań, które mogłyby uczynić nasze wyrobu jeszcze lepszymi.
Przepuklina krążka międzykręgowego – przyczyny, skutki, leczeniePrzepuklina krążka międzykręgowego, popularnie zwanego także dyskiem, to jedna z najczęściej występujących chorób kręgosłupa. Choroba ta może wpłynąć na jakość życia, powodując ból pleców i ograniczenie ruchomości. Wiele osób borykających się z przepukliną krążka międzykręgowego zastanawia się, jak zmniejszyć ból i poprawić jakość snu. Jest to przede wszystkim poważna choroba, której nie można lekceważyć. Zmniejszenie bólu oraz poprawa zdrowia kręgosłupa wymaga czasu i systematyczności. Dlatego warto zacząć działać jak najszybciej, dbając o swoje ciało, stosując właściwe ćwiczenia i wybierając odpowiednie produkty do snu. Wykonując naszą misję pomagania ludziom, opisujemy przyczyny przepukliny krążka międzykręgowego, a także metody leczenia oraz sprawdzone sposoby na zapobieganie temu schorzeniu. Dowiesz się stąd, jakie ćwiczenia rozciągające i wzmacniające mięśnie kręgosłupa najbardziej skuteczne w walce z przepukliną, jakie materace i poduszki warto wybrać oraz jak uniknąć pozycji siedzącej, która może zwiększać ryzyko wystąpienia choroby.
Gdzie znaleźć dobre materace w Bydgoszczy?Gdy zastanawiasz się, gdzie kupić materac w Bydgoszczy, na myśl przychodzą Ci pewnie ównie materace online, a także kilka najpopularniejszych sklepów dużych, znanych marek. Te jednak, co do zasady, nie gwarantują tak wysokiego komfortu jak uniwersalny materac Osaka Air produkowany przez całkowicie polską firmę ONSEN®. Choć nasza siedziba jest w Toruniu, to oferujemy nasze materace także przyjaciołom z Bydgoszczy, zawsze gwarantując przy tym ich darmową dostawę.   Jak wie każdy krajan, Bydgoszcz i Toruń to dwa piękne miasta położone nad rzeką Wisłą (i Brdą), które dzieli dystans wynoszący około 40 kilometrów, co oznacza w skrócie tyle, że dojazd do naszej ekspozycji materaców nie zabierze Ci dużo czasu. W wielu przypadkach będzie on krótszy, niż dojazd do większości galerii handlowych, zaś najwyższa jakość oferowanych przez nas materaców i poduszek zdecydowanie je przewyższa. Tak samo, jak każdy Polak zdaje sobie sprawę z potęgi toruńskich pierników, tak od kilku lat cała Europa docenia produkowane w Toruniu materace polskiej marki ONSEN®. Choć nasze miasta często przez polityków uważane za konkurentów, to w rzeczywistości istnieje między nami wiele przyjaznych relacji. Zarówno w Bydgoszczy, jak i w Toruniu, znajduje się masa firm, które w różny sposób wzajemnie się uzupełniają. Jedną z takich firm jest właśnie ONSEN®, który produkuje materace w pełni innowacyjne, jakich funkcjonalność znacznie przewyższa jakość materaców oferowanych w niemal wszystkich sklepach stacjonarnych z meblami, materacami czy poduszkami.
Jedzenie przed snem – szkodzi czy nie?Jedzenie przed snem ma znaczący wpływ nie tylko na nasze samopoczucie, ale też zdolność do zasypiania. Dlatego też wprowadzenie właściwej higieny snu jest kluczowe dla uzyskania zdrowego i regenerującego snu. Zatem nie tylko ilość snu ma znaczenie, ale także jego jakość, która może być wpływana przez codzienne nawyki, a w tym także to, co spożywamy wieczorem. Spożywanie posiłków tuż przed snem prowadzi bezpośrednio do poważnych trudności w zasypianiu, niestrawności, refluksu żołądkowo-przełykowego oraz negatywnie wpływać na całą jakość snu. Jedzenie przed snem może prowadzić do niezdrowego przyrostu masy ciała, gdyż organizm mniej efektywnie spala kalorie w spoczynku. Wybierając odpowiednie posiłki przed snem, możemy zapewnić sobie spokojny i regenerujący sen. Jednocześnie unikanie ciężkich, tłustych posiłków może zapobiec niestrawności i związanemu z nią uczuciu ciężkości, które mogą zakłócać sen. Zamiast tego, warto wybierać lekkie przekąski, które łatwostrawne i dostarczają właściwych składników odżywczych. Dobrane we właściwy sposób wieczorne jedzenie może także wpływać na samopoczucie rano. Niektóre produkty, takie jak banany czy migdały, zawierają składniki, które pomagają w relaksacji i regulacji snu. Dbanie o zdrową dietę ogólnie wpływa na jakość snu, a jedzenie przed snem może zakłócać naturalne procesy organizmu.
Prortuzja krążka międzykręgowego – przyczyny, skutki, leczenieProtruzja krążka międzykręgowego to dolegliwość mniejszej wagi niż często mylona z nią przepuklina krążka międzykręgowego, ponieważ nie powoduje ucisku na korzenie nerwowe w kręgosłupie. Ludzie często mylą te dwa schorzenia, choć one od siebie różne. Przepuklina następuje bowiem wtedy, gdy pierścień óknisty pęknie i następnie uciska korzenie nerwowe w kręgosłupie. Zaś protruzja krążka międzykręgowego tego ucisku nie powoduje. Codzienne życie przy protruzji krążka międzykręgowego nie musi być trudne. Schorzenie to z powodzeniem się leczy i rehabilituje, co pozwala na poprawę jakości życia. Można mu też przeciwdziałać przez stosowanie uznanych metod profilaktycznych, a w tym dbanie o zdrowy i komfortowy sen. Stąd też istotnym jest, aby posiadać rzetelną wiedzę na jej temat.
Dysk w kręgosłupie – na co zwracać uwagę i jak go leczyć?Kręgosłup składa się z 33-34 kręgów, które połączone elastycznymi dyskami. Te małe, ale niezwykle ważne elementy, pełnią kluczową rolę w amortyzowaniu sił działających na kręgosłup i umożliwiają jego ruchomość. Często to właśnie dyski kręgosłupa stają się źródłem bólu i innych dolegliwości. W tym artykule dowiesz się, czym dyski kręgosłupa oraz jakie trudności z nimi mogą wystąpić. Omówimy tu także sposoby, dzięki którym można skutecznie zapobiec uszkodzeniom dysków, a także jak leczyć i łagodzić ból związany ze schorzeniami. Jeśli cierpisz na bóle pleców lub z innego powodu interesujesz się zdrowiem kręgosłupa, a przede wszystkim jego profilaktyką, jest to idealny tekst dla Ciebie.
Miażdżyca – przyczyny, skutki, leczenieMiażdżyca dotyka coraz więcej osób na całym świecie. ówną znaną przyczyną jej powstawania jest nagromadzanie się tłuszczu na ściankach naczyń krwionośnych. Początkowo nie daje ona żadnych objawów, ale z czasem może prowadzić do poważnych powikłań. Bywa także przyczyną wielu zgonów. Warto zwrócić uwagę na czynniki ryzyka, które mogą zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia miażdżycy. Istotną rolę odgrywa również styl życia, a zwłaszcza dieta bogata w tłuszcze i cukry oraz brak aktywności fizycznej. Wprowadzenie diety bogatej w warzywa, owoce i produkty z pełnego ziarna oraz regularna aktywność może znacznie ograniczyć ryzyko rozwoju choroby. Także higiena snu może w przypadku miażdżycy przynieść nieocenioną pomoc.
Krążek międzykręgowy – choroby i leczenieDowiedz się, czym jest krążek międzykręgowy, jakie najczęstsze choroby z nim związane oraz jakie metody leczenia. Zapraszamy do odkrycia, co tak naprawdę wiąże się z pojęciem krążka międzykręgowego oraz zrozumienia, jak dbać o jego zdrowie, aby cieszyć się dobrym stanem kręgosłupa i komfortowym snem. Jest on bowiem bardzo niezwykłą strukturą w naszych kręgosłupach i odgrywa w nich istotną rolę. Codzienny sen ma kluczowe znaczenie dla regeneracji kręgosłupa, a w tym krążka międzykręgowego. Dlatego nie zapominamy również o znaczeniu higieny snu dla zdrowia kręgosłupa. Składa się na nią zarówno unikanie długiego siedzenia przed snem, jak też wybór odpowiedniego materaca i poduszki, aby utrzymać w nocy prawidłową postawę. Odpowiednio zachowana higiena snu ma znaczenie nie tylko dla kręgosłupa, ale również dla ogólnego samopoczucia i zdrowia. Praktykowanie zdrowych nawyków snu może pomóc w utrzymaniu elastycznego i zdrowego krążka międzykręgowego oraz w profilaktyce problemów związanych z kręgosłupem.
Prześcieradło jersey – zalety i wadyPrześcieradło jersey to element pościeli, który zdobył sobie uznanie za swoją miękkość i elastyczność, a także przyjemne w dotyku właściwości. Dodatkowo prześcieradła jersey cenione również za łatwą pielęgnację, zaś rzadziej za trwałość. Posiadają one jednak zarówno zalety, jak i szereg wad. Dowiedz się, czym jest materiał jersey oraz jak jest produkowany. Poznaj wszystkie jego wady i zalety, a także dostępne na rynku alternatywy. Sprawdź, czy prześcieradło jersey to coś, co rzeczywiście powinno znaleźć się w Twojej sypialni.
Migrena – objawy, przyczyny, leczenieMigrena to dolegliwość, która dotyka wielu osób i może być przyczyną znaczącego dyskomfortu. Jest to choroba neurologiczna, charakteryzująca się nawracającymi, silnymi bólami głowy. Często towarzyszą jej też inne objawy, takie jak światłowstręt, nudności czy zaburzenia widzenia. Dowiedz się, jak migrena może zakłócać Twój sen i jakie strategie zastosować, aby złagodzić jej wpływ na życie. Zdobądź cenne informacje na temat migreny i jej wpływu na funkcjonowanie oraz odkryj skuteczne sposoby na zmniejszenie skutków migreny i znaczną poprawę jakości snu.
Jak kupić materac i się nie zdziwić?W materacu ważne jest przede wszystkim to, czy jego funkcjonalność odpowiada na zgłaszane potrzeby oraz to, czy rozwiązuje problemy, jakich doświadczamy. Wpływ na to ma zarówno technologia, jaką wykorzystano przy jego produkcji, jak i metodologia używana w całym procesie powstawania materaca. Ważne jest też pochodzenie poszczególnych materiałów i konkretne właściwości każdego z nich. Tymczasem wśród konsumentów wiedza na temat materaców, nie tylko w Polsce, ale i w innych krajach na świecie, plasuje się między 1% a 2%, co jest przerażąco niskim odsetkiem. Sprawdź, jak kupić materac, aby się nie rozczarować. Nie mówimy Ci tutaj, jaki kupić materac, ale właśnie jak kupić materac. Zaznaczamy, że nie musisz kupować go u nas. Lecz wyposaż się w wiedzę, która pomoże Ci dokonać wyboru, niezależnie od miejsca zakupu.. Dzięki temu kupno materaca nie będzie już dla Ciebie procesem, w którym musisz opierać się na nierzetelnych informacjach od osoby, której celem jest wyłącznie sprzedaż i pomnażanie zysków swojego sklepu. Posiadanie eksperckiej wiedzy Ci uniknąć stresu i nieporozumień. Dowiedz się także, co odróżnia ONSEN® od innych producentów materaców, a także jaka misja nam przyświeca.
Jak prawidłowo dobierać nasze poduszki?Bardzo wiele osób nie wie, jak dobrać poduszkę, aby spać zdrowo i komfortowo. W tej tematyce istnieje bowiem wiele mitów, które istotnie dezorientują konsumentów, a często również wprowadzają ich w błąd. Tymczasem niezwykle ważne jest, aby poduszka ortopedyczna była właściwie wybrana i zgodna nie tylko z indywidualnymi preferencjami, ale przede wszystkim zapewniała najlepsze podparcie głowy i naturalnych krzywizn kręgosłupa. Należy pamiętać, że choć istnieje uniwersalny materac, to w poduszkach sprawa wygląda już całkowicie inaczej. Błędne jest przekonanie, że jedna poduszka ortopedyczna jest właściwa wszystkich. Każdy ma inny kształt ciała, preferencje co do pozycji spania, a także różny stan zdrowia. Poduszka, która jest idealna dla jednej osoby, może nie być odpowiednia dla innej. Ważne jest, aby znaleźć poduszkę, która wpasuje się w indywidualne potrzeby oraz zapewnia właściwe podparcie dla szyi, kręgosłupa i głowy. Mając tego świadomość, stworzyliśmy całą gamę poduszek ortopedycznych, spośród których każdy może znaleźć najlepszą dla siebie. Warto jednak poznać różnice między poduszkami, aby móc tego dokonać.
Materac eco friendly – co to znaczy?Materac eco friendly zdaje się być dla wielu osób oksymoronem. Trudno bowiem, aby wyprodukować materac z materiałów w pełni przyjaznych dla środowiska. Można zaryzykować stwierdzeniem, że jest to w zasadzie niemożliwe. Jak więc pogodzić życie w duchu eco friendly z zakupem materaca, który zapewni zdrowie i wygodę przez całą noc? Chcąc kupić materac eco friendly, należy zastanowić się przede wszystkim nad jego żywotnością. Istotna jest również technologia wykonania. Odpowiedni wybór spowoduje bowiem, że produkcja materaca tego rodzaju odbędzie się przy mniejszej ilości odpadów i energii. Wybierając materac wykonany z trwałych materiałów, konsumenci eco friendly mogą spać spokojnie. A także w stu procentach zdrowo i wygodnie.
Jak psychosomatyka wpływa na sen?Psychosomatyka odnosi się do związku między umysłem a ciałem, czyli wzajemnego wpływu stanów emocjonalnych i psychicznych na funkcjonowanie fizyczne organizmu. Sen natomiast jest istotnym procesem regeneracyjnym służącym do zachowania pełni zdrowia i dobrego samopoczucia. Zaburzenia psychosomatyczne to grupa dolegliwości, które mają zarówno podłoże psychiczne, jak i fizyczne. Choć ich przyczyny nie w pełni zrozumiane, to wiadomo, że powiązania między umysłem a ciałem odgrywają kluczową rolę. Dowiedz się, jaki mają wpływ na funkcjonowanie człowieka i jak pokonać psychosomatykę, aby żyć zdrowo i wygodnie.
Zobacz wideoPoznaj naszą filozofię ONSEN®
INSTRUKCJA ZAKUPU NA RATY 0%1. Dodaj produkty do koszyka W celu dokonania zakupu na raty musisz umieścić w koszyku produkty kosztujące łącznie od 300,00 PLN do 20 000,00 PLN. Na raty możesz kupić każdy produkt, który jest dostępny w naszym sklepie internetowym, w tym materace i poduszki ortopedyczne.   2. Wybierz formę płatności W koszyku należy wybrać Raty 0% jako formę płatności.   3. Uzupełnij dane do wysyłki W kolejnym kroku należy uzupełnić swoje dane osobowe i złożyć zamówienie. Strona automatycznie przekieruje Cię do wniosku ratalnego na zaszyfrowanej stronie.   4. Uzupełnij formularz ratalny Należy uzupełnić wymagane przez PayU S.A. dane w celu zawarcia pożyczki. Pamiętaj, że dane we wniosku muszę być identyczne z danymi zarejestrowanymi w Twoim banku.   5. Potwierdź swoje dane Na końcu wniosku należy potwierdzić swoją tożsamość. Najczęściej odbywa się to przez zalogowanie do swojej bankowości elektronicznej i przelew kwoty 1,00 PLN na konto PayU S.A., przy czym kwota ta zostaje następnie zwrócona. W przypadku, gdy PayU odmówi przyznania rat 0%, najczęściej proponuje inny system finansowania.
INSTRUKCJA UŻYTKOWANIAOnsen Sp. z o.o. udziela na produkty marki ONSEN® gwarancji zgodnie z art. 577 §1 Kodeksu cywilnego. Czas i szczegółowe warunki gwarancji określają: Karta Gwarancyjna, Ogólne Warunki Gwarancji Producenta oraz Wyłączenia Gwarancji Producenta. Wypełniając obowiązek wynikający z art. 577 §2 Kodeksu cywilnego, Onsen Sp. z o.o. oświadcza,  że w przypadku braku zgodności rzeczy sprzedanej z umową, kupującemu z mocy prawa przysługują środki ochrony prawnej ze strony i na koszt sprzedawcy, na które to środki ochrony prawnej niniejsza gwarancja nie ma wpływu. 1. Materace, poduszki ortopedyczne i inne produkty marki ONSEN® przeznaczone do snu i wypoczynku odbywającego się wyłącznie wewnątrz pomieszczeń. 2. Materace, poduszki ortopedyczne i inne produkty marki ONSEN® nie mogą służyć do skakania, ćwiczeń gimnastycznych, akrobatyki czy uprawiania sportu, a także innych czynności niewchodzących w zakres normalnego użytkowania danego wyrobu. 3. Materac marki ONSEN® powinien być umieszczony na stelażu, którego odstępy między kolejnymi listwami wynoszą przynajmniej kilka centymetrów, a także na innych podłożach zapewniających cyrkulację powietrza od dołu. Zapewni to właściwą wentylację materaca i odprowadzanie przez niego wilgoci. Może on leżeć bezpośrednio na podłodze przez okres nie dłuższy lub jednolitym stelażu bez otworów wentylacyjnych, lecz maksymalnie przez okres 7 dni. Przekroczenie tego terminu może doprowadzić do zawilgocenia materaca. 4. Materace, poduszki ortopedyczne i inne produkty marki ONSEN® należy chronić przed zalaniem, a także przed otwartym ogniem. 5. Poszczególne egzemplarze materaców, poduszek ortopedycznych i inne produktów marki ONSEN® mogą się różnić szerokością i długością od wymiarów nominalnych. Tolerancja maksymalna wynosi +/- 5%. 6. Materace marki ONSEN® zaopatrzone w pokrowce, które można prać. W tym celu należy odpiąć górną część pokrowca materaca za pomocą zamka błyskawicznego oraz wyprać zgodnie z zaleceniami umieszczonymi na metce i w instrukcji materaca. Jeśli z jakiegoś powodu konieczne będzie pranie również dolnej części pokrowca materaca, należy do tego zastosować te same zasady. Wkład materaca nadaje się do czyszczenia w zakresie opisanym w instrukcji. 7. Poduszki ortopedyczne marki ONSEN® zaopatrzone w poszewki, które można prać. W tym celu należy zdjąć poszewkę za pomocą zamka błyskawicznego oraz wyprać zgodnie z zaleceniami umieszczonymi na metce i w instrukcji poduszki ortopedycznej. Wkład poduszki ortopedycznej nadaje się do czyszczenia w zakresie opisanym w instrukcji. 8. Nie należy czyścić rdzenia (wkładu) materaca lub poduszki ortopedycznej marki ONSEN® w sposób niezgodny z instrukcją. Czyszczenie ich detergentami, parą wodną, a niekiedy nawet zwykłą wodą, może zmienić ich właściwości fizyczne. 9. Materac marki ONSEN® po wyjęciu z kartonu i rozłożeniu na płaskiej powierzchni osiąga właściwy kształt po maksymalnie 1 godzinie. Po jego otrzymaniu należy go niezwłocznie rozpakować. Powinno zrobić się to w ciągu maksymalnie 30 dni. 10. Każdy materac dla części użytkowników w pierwszych dniach użytkowania może wydawać się zbyt twardy lub zbyt miękki. Wynika to z różnic twardości, jakie następują przy zmianie materaca. Ciało przyzwyczaja się do nowego materaca przez maksymalnie około 35 dni. 12. Oprócz objęcia produktów marki ONSEN® gwarancją, Konsumentom przysługuje również prawo do wniesienia roszczeń w przypadku niezgodności towaru z umową. Roszczenia z tego tytułu rozpatrywane będą zgodnie z obowiązującymi przepisami.
BLACK FRIDAY 2022ONSEN® oferuje 25% rabatu w promocji z okazji Black Friday! Rabat obejmuje wszystkie produkty - wysokoelastyczne materace piankowe, poduszki ortopedyczne, poszewki do poduszek i inne. Dodatkowo każdy Klient po wpisaniu komentarza do zamówienia KUPUJĘ Z OKAZJI BLACK FRIDAY otrzyma prezent! Zarówno rabat, jak i kod promocyjny, ważne jest wyłącznie w trakcie trwania promocji Black Friday i Black Week. Promocja kończy się dnia 30 listopada 2022 roku. Informacje oraz pomoc w dokonaniu zakupu w ramach promocji z dodatkowym prezentem dostępna pod numerem +48 512 999 218.
1. ONSEN® oferuje darmową wysyłkę bez względu na wartość zamówionych produktów.   2. Dostawa realizowana jest przez firmę kurierską DPD w dni robocze i następuje w terminie do 48 godzin od momentu złożenia zamówienia. Mniejsze przesyłki wysyłamy za pomocą usługi Paczkomat realizowanej przez firmę InPost. 3. Przy zamówieniu złożonym do godziny 11:00, przesyłkę nadajemy zazwyczaj tego samego dnia. W momencie złożenia zamówienia w ONSEN® otrzymasz od wiadomość elektroniczną potwierdzającą zamówienie. Po wysłaniu zamówienia otrzymasz kolejną wiadomość elektroniczną z numerem przesyłki, któ możesz samodzielnie śledzić. Pamiętaj, aby podać prawidłowy adres e-mail, ponieważ właśnie na tam kierowana będzie korespondencja dotycząca złożonego zamówienia. Dzięki takiemu systemowi, nasi Klienci cieszą się najlepszymi materacami piankowymi oraz poduszkami ortopedycznymi nawet kolejnego dnia po zakupie! Nie wiesz, gdzie znajduje się przesyłka? Jeśli status przesyłki nie zmienił się od 3 dni roboczych, a firma kurierska nie dostarczyła przesyłki, prosimy o kontakt. Sprawdzimy, gdzie znajduje się przesyłka, a w razie trudności z jej zlokalizowaniem, zlecimy jej poszukiwanie.
Zwroty w ONSEN® jasne i proste, dzięki czemu zakup materaca czy poduszki ortopedycznej nie wiąże się z jakimkolwiek ryzykiem. Nie pobieramy żadnych opłat z tytułu zwracanych produktów. Nie dokonujemy potrąceń związanych ze zwrotem. Jeśli dokonasz zwrotu, otrzymasz 100% zapłaconej kwoty. W dodatku masz na to 100 dni! Nikt nie chce kupować kota w worku, tym bardziej w przypadku zakupu tak ważnego produktu, jakim jest materac. Jeśli zastanawiasz się jaki materac wybrać, na pewno myślisz również o tym, co może się zdarzyć, jeśli zakup okaże się nietrafiony. Czy materac możesz sprawdzić i testować we własnej sypialni? Czy w razie konieczności możesz dokonać zwrotu materaca? Kupując w ONSEN® nie musisz się martwić. Bez ryzyka testuj materac Osaka Air bez ograniczeń nawet przez 100 dni! Śpij na nim, wypoczywaj, pij poranną kawę. Niech skaczą po nim dzieci oraz bawi się na nim Twój kot i pies. Przetestuj materac w zaciszu swojej własnej sypialni i przekonaj się o jego niezwykłych funkcjonalnościach. Jeśli jednak okaże się, że nasz materac Ci nie odpowiada, odeślij go do nas, a my zwrócimy Twoje pieniądze. 100 dni na bezpłatny zwrot dotyczy również wszystkich innych produktów marki ONSEN®, w tym poduszek ortopedycznych. Wszystko opiera się na przejrzystych zasadach.   REGULAMIN ZWROTÓW W CIĄGU 100 DNI   1. Oferta „100 dni na zwrot” skierowana jest do wszystkich klientów, którzy zakupili produkty marki Onsen przez oficjalną stronę internetową – www.onsensleeping.com – i dotyczy wszystkich produktów dostępnych na stronie, a w tym materaców i poduszek ortopedycznych. W przypadku zakupu zestawu, oferta „100 dni na zwrot” obowiązuje wyłącznie na cały zestaw. Nie ma możliwości zwrotu tylko części produktów wchodzących w skład zestawu. 2. Zwrot może nastąpić między 50 dniem a 100 dniem po doręczeniu zamówienia do Klienta. W uzasadnionych przypadkach zwrot może nastąpić przed upływem 50 dnia po wcześniejszym kontakcie ze Sklepem i uzyskaniem informacji o takiej możliwości. 3. Z oferty „100 dni na zwrot” skorzystać mogą wyłącznie osoby fizyczne. Z oferty wykluczone zakupu dokonane na firmę. Udział w programie "100 dni na zwrot" jest automatyczny. Nie wymaga żadnych działań ze strony Klienta. 4. Klient, który chce skorzystać z możliwości zwrotu w ramach oferty „100 dni na zwrot”, zobowiązany jest do skontaktowania się ze Sklepem i poinformowania o chęci zwrotu. Następnie, po rejestracji zwrotu przez Sklep, Konsument winien odesłać zwracany produkt wraz z dowodem zakupu i wypełnionym formularzem odstąpienia od umowy. 5. Koszta przesyłki towaru zwracanego w ramach oferty „100 dni na zwrot” pokrywa Konsument. Zwrotu należy dokonać na adres: ONSEN Sp. z o.o., Marii Skłodowskiej-Curie 53, 87-100 Toruń, +48 512 999 218. Przesyłki za pobraniem nie będą przyjmowane. 6. Sklep dokona zwrotu 100% wpłaconych środków zgodnie z użytą przez Konsumenta metodą płatności w terminie 14 dni kalendarzowych od otrzymania zwróconego produktu. Nie pobiera się żadnych dodatkowych opłat z tego tytułu. 7. Oferta trwa przez czas nieokreślony, do odwołania. W przypadku odwołania oferty, Konsumenci, którzy dokonali zakupu w czasie jej trwania, zachowują prawo do tego, aby z niej skorzystać. 8. ONSEN Sp. z o.o. zastrzega sobie prawo do odmowy skorzystania z oferty "100 dni na test" w przypadku wykrycia istotnego nadużycia ze strony Konsumenta. Za nadużycie uważa się przede wszystkim powtarzające się zamawianie produktów na te same dane osobowe i następnie ich zwracanie, jak również celowe doprowadzanie ONSEN Sp. z.o.o. do strat finansowych.   WZÓR FORMULARZA ODSTĄPIENIA OD UMOWY Jeśli masz jakieś pytania w sprawie zwrotów, zadzwoń na numer +48 512 999 218     Oferta „100 dni na zwrot” jest niezależna od uprawnień przysługujących Konsumentom z mocy obowiązującego prawa. W żaden sposób nie wpływa więc na uprawnienia Konsumentów wynikające z art. 34 ust. 3 Ustawy o prawach konsumentów, które pozwalają na dokonanie zwrotu w terminie 14 dni od dnia doręczenia. Chcąc skorzystać z tego uprawnienia, wypełnij formularz odstąpienia od umowy lub sporządź oświadczenie we własnym zakresie, a następnie odeślij towar na nasz adres.  Zwracane produkty ONSEN® nie ponownie wprowadzane do sprzedaży. Mimo tego prosimy, aby przesyłane nam produkty zachowywały minimalne standardy higieniczne. Zachęcamy, aby nie były brudne lub poplamione, a także nie nosiły znaków obecności ludzkich wydzielin. Ma to na celu dbałość o zdrowie naszych pracowników, a także kurierów.
Specjalista ds. Amazon MarketplaceSTANOWISKO: Specjalista ds. Amazon Marketplace LOKALIZACJA: Toruń   Twoja rodzina lub znajomi mówią Ci, że nie do końca wpisujesz się w ramy "normalności"? Myślisz nieszablonowo i chcesz zmieniać świat? Jeśli nie, to nie odpowiadaj na to ogłoszenie. ONSEN® to posiadający własne DLACZEGO polski producent innowacyjnych materaców piankowych, poduszek ortopedycznych i akcesoriów do snu. Nowoczesne i niespotykane dotąd rozwiązania oparte na design thinking oraz jobs to be done dają mu przewagę nad innymi markami dostępnymi na rynku.  Oferujemy współpracę osobie, która - podobnie jak my - nie myśli stereotypowo, zachowawczo i schematycznie, a konformizm uważa za cechę mało pożądaną. Osoba ta ma zajmowować się prowadzeniem konta i sprzedaży produktów Onsen Sleeping na platformie Amazon wraz z rozbudowywaniem jej o kolejne rynki. Powinna komunikować się w języku angielskim i/lub języku niemieckim na poziomie pozwalającym na swobodną rozmowę, a także posiadać odpowiednie doświadczenie. Generalnie pasję i zaangażowanie cenimy wyżej od posiadanych papierów, ale w przypadku Amazon ważne jest dla nas przynajmniej 1-2 lata doświadczenia zawodowego. Niekoniecznie udokumentowanego papierami, ale przede wszystkim umiejętnościami. Umożliwiamy naszym pracownikom pracę zdalną, aczkolwiek zdecydowanie lepiej działa nam się, kiedy cały zespół jest w jednym budynku. W przypadku pracy zdalnej co jakiś czas musimy się zobaczyć. Podstawowe zdania na Twoim stanowisku pracy to: - kompleksowa obsługa profilu firmy w platformie Amazon - kontakt z klientami w języku niemieckim lub języku angielskim - aktywne współdziałanie z zespołem totalnych freeków Wymagania na Twoje stanowisko pracy to: - odwaga, chęć i doświadczenie w obsłudze konta oraz sprzedaży w platformie Amazon - znajomość wskazanych wyżej języków na poziomie zapewniającym swobodną komunikację - pełne zaangażowanie w powierzone obowiązki i działania firmy Ze swojej strony gwarantujemy: - możliwość wyboru formy współpracy, tj. praca na pełen etat, praca na część etatu, umowa zlecenie, umowa o dzieło lub umowa B2B - współpracę długoterminową na czas nieokreślony - satysfakcjonujące wynagrodzenie zależne od wybranej formy współpracy i możliwość jego negocjacji - przyjazną atmosferę wzajemnego szacunku, zaufania i wsparcia - aktywny wpływ na działania firmy oraz możliwość poszerzenia zakresu współpracy W celu ustalenia szczegółów prosimy o kontakt pod numerem +48 509 940 633 lub przesłanie CV na adres poczty elektronicznej m.nesterok@onsensleeping.com.
Specjalista ds. sprzedaży, komunikacji zewnętrznej i PRSTANOWISKO: Specjalista ds. sprzedaży, komunikacji zewnętrznej i PR LOKALIZACJA: Toruń Twoja rodzina lub znajomi mówią Ci, że nie do końca wpisujesz się w ramy "normalności"? Myślisz nieszablonowo i chcesz zmieniać świat? Jeśli nie, to nie odpowiadaj na to ogłoszenie. ONSEN® to posiadający własne DLACZEGO polski producent innowacyjnych materaców piankowych, poduszek ortopedycznych i akcesoriów do snu. Nowoczesne i niespotykane dotąd rozwiązania oparte na design thinking oraz jobs to be done dają mu przewagę nad innymi markami dostępnymi na rynku.  Oferujemy współpracę osobie, która - podobnie jak my - nie myśli stereotypowo, zachowawczo i schematycznie, a konformizm uważa za cechę mało pożądaną. Osoba ta ma zajmowować się nawiązywaniem kontaktów zewnętrznych z klientami, a także utrzymaniem obecnych klientów. Umożliwiamy naszym pracownikom pracę zdalną, aczkolwiek zdecydowanie lepiej działa nam się, kiedy cały zespół jest w jednym budynku. W przypadku pracy zdalnej co jakiś czas musimy się zobaczyć. Podstawowe zdania na Twoim stanowisku pracy to: - telefoniczny kontakt z klientami oraz sprzedaż produktów firmy - kreowanie eksperckiego i profesjonalnego wizerunku - tworzenie i wysyłanie ofert sprzedażowych - aktywne wsparcie działu marketingowego Wymagania na Twoje stanowisko pracy to: - umiejętności sprzedażowe - odpowiednie cechy osobowościowe, a przede wszystkim komunikatywność i charyzma - doświadczenie w sprzedaży - pełne zaangażowanie w powierzone obowiązki i działania firmy Ze swojej strony gwarantujemy: - możliwość wyboru formy współpracy, tj. praca na pełen etat, praca na część etatu, umowa zlecenie, umowa o dzieło lub umowa B2B - współpracę długoterminową na czas nieokreślony - satysfakcjonujące wynagrodzenie zależne od wybranej formy współpracy i możliwość jego negocjacji - przyjazną atmosferę wzajemnego szacunku, zaufania i wsparcia - aktywny wpływ na działania firmy oraz możliwość poszerzenia zakresu współpracy W celu ustalenia szczegółów prosimy o kontakt pod numerem +48 509 940 633 lub przesłanie CV na adres poczty elektronicznej m.